Gezamenlijke aanpak watergebieden noodzakelijk Beleid en consumentenvoorkeur GENEALOGIE GBS schenkt Spaanse en Russische Bijbels Krijgen wij een zoutloze winter? Leren en vakantie inéén Rabobanic M'harnis maaict weric van uw valcantie KOM DEZE WEEK NAAR Nieuwjaarsconcert De Hoop Ontwerp beleidsplan Hollandsch Diep, Haringvliet en Biesbosch ter inzage LandbouM'praatje Uitslag verloting De Hoop Hengelaarsver. Krammer Dam- en Schaakver. 'Dirksland' TOYOTA Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS" WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 De deelnemers aan het bestuurlijk overleg over de watergebieden Hollandsch Diep, Haringvliet en Biesbosch hebben op 8 december het ontwerp-Integraal Beleidsplan vastgesteld. Doel van het plan is om te komen tot een gezamenlijke visie van alle betrokkenen op de ontwikkelingsmogelijkheden van het watergebied. Verder geven de partijen met dit plan een aanzet tot realisatie van de gewenste ontwik kelingen. Sanering De belangrijkste punten van het plan zijn de sanering van verontreinigde waterbo dems, de aanleg van een baggerdepot in het Hollandsch Diep en het beheer van de Haringvlietsluizen. Dit ter versterking van de natuurwaarden in deze wateren. De bovenste laag slib van de waterbo dems in de Amer, de Biesbosch en de Nieuwe Merwede zijn sterk verontrei nigd (klasse drie en vier). In deze laag speelt zich een belangrijk deel van het bodemleven (organismen) af waardoor de vervuiling een groter effekt heeft op de voedselketen en recreatie. Voor deze sanering is de aanleg van een baggerdepot in het Hollandsch Diep noodzakelijk. Het MER voor dat depot is bijna afgerond en de vergunningaan vraag wordt begin volgend jaar inge diend. Het depot wordt in wee fasen aan gelegd. Haringvlietsluizen Na een vooronderzoek van drie jaar is de startnota voor het MER van een ander beheer van de sluizen opgesteld. Naast het huidige beheer wordt onderzocht in hoeverre meer dynamiek in de getijden winst oplevert voor de natuur, onder voorbehoud dat de zoubelasting in be paalde gebieden gelijk blijft. Bovendien wordt onderzocht welke andere belangen daarvan schade ondervinden en hoe dat gecompenseerd kan worden. Overige projekten Naast bovengenoemde projekten bevat het ontwerp Integraal Beleidsplan ook plannen voor verbetering van de water kwaliteit zoals bouwprogramma's voor rioolwaterzuiveringen en rioleringsplan- nen. Verder komen aan bod de uitvoe ring van het programma oeververdedi gingen tegen afslag en de inrichting van natuurvriendelijke oevers. De uitbreiding van het aantal ligplaatsen voor de recrea tievaart en de zonering met gebieden die natuurwaarden hebben zijn ook in het plan opgenomen. Hierbij moet ook ge dacht worden aan de natuurontwikkeling op Tiengemeten. Procedure Het ontwerpplan en de startnota liggen vanaf begin 1994 twee maanden ter inza ge bij alle deelnemers van het bestuuriijk overleg. Dat zijn naast de provincie Zuid-Holland het ministerie van Verkeer en Waterstaat (direktie Zuid-Holland), betrokken waterschappen en recreatie schappen, het nationaal park 'De Bies bosch', het havenschap Moerdijk en de gemeenten uit dat gebied. Reakties wor den zoveel mogelijk verwerkt waarna het ontwerpplan en de richtlijnen voor het MER medio 1994 definitief zullen wor den vastgestld. De deelnemers hebben zich verplicht mee te werken aan de uit voeringsprogramma's die voortvloeien uit het definitieve plan. LEERDAM - Het bestuur van de Gereformeerde Bijbelstichting heeft besloten om 10.000 Spaanse Bijbels te schenken aan de Spaanse Evangelische Zending (SEZ). Verder zullen 10.000 Russische Bijbels worden geschonken aan Kom Over En Help (KOEH) en 10.000 Russische Bijbels aan de Stichting Friedensstimme Neder land. De laatste jaren heeft de GBS extra aan dacht besteed aan bijbelverspreiding in het buitenland. Het bestuur besloot onlangs om opnieuw een aantal Bijbels voor het buitenland beschikbaar te stel len. De Spaanse Bijbels zullen door de SEZ speciaal worden gebruikt voor versprei ding op Cuba. De Russische Bijbels wor den door KOEH naar verschillende adressen in de Oekraïne gebracht. Tot nu toe is het nog mogelijk om Bij bels naar deze streek te brengen. De GBS heeft in ons land ten doel het handhaven en verspreiden van de Bijbel in de Statenvertaling. Behalve levering van Bijbels voor betaalbare prijzen wor den ook Bijbels geschonken aan zieken huizen en andere instellingen. De laatste jaren is het kosteloos plaatsen van Bij bels sterk uitgebreid. Voor de verspreiding van Bijbels in het buitenland werkt de GBS samen met de Trinitarian Bible Stxriety (TBS) in Lon den. De klant is koning. Maar de klant bestaat niet, dus 's konings diena ren zoeken vergeefs naar de mees ter. Klantgericht beleid is moeilijk als er vele klanten zijn met alle maal eigen wensen. Van een een duidig klantgericht beleid is daar om geen sprake. Het is een waarheid als een koe: in een overvoerde of verzadigde markt is de koper of klant de baas. Boeren en tuin ders merken dat de laatste jaren maar al te goed. De tijd waarin mensen wakker lagen bij de vraag of er voldoende voed sel was ligt (zeker in het welvarende westen) achter ons. Europa heeft meer dan voldoende voedsel. In Amerika weet men al lange tijd niet meer wat voedsel- schaarste betekent. Merkwaardig dat beide grootmachten (Europa en de Verenigde Staten) een totaal verschillend voedselbeleid voeren, terwijl de consumentenvoorkeur in beide continenten hoog genoteerd staat. Wat is eigenlijk consumentenvoorkeur als er miljoenen verschillende consumenten zijn? Vaak hangt het consumptiepatroon af van materiële welvaart, van status of maatschappelijke positie, van opvoeding, van cultuur en zelfs van geografische en klimatologische omstandigheden. Wat de klant in Denver lekker of aardig vindt wordt door de Duitse consument veraf schuwd en wat de doorsnee Belg prefe reert wordt door een neusophalende Amerikaan naarde vuilnisbak verwezen. Een oceaan van verschil Hoewel er een gemeenschappelijke voor keur is voor pure en natuurvriendelijke voedselprodukten, blijkt de klant al ge nuanceerder te reageren op natuurlijke groeibevorderaars, hormonen en alle (mysterieuze) technologische verfraaiin gen. Het gebruik van niet natuurlijke of kunstmatige hormonen in voedsel wordt resoluut afgewezen. Consumenten noe men dat een degeneratie en vrezen tevens nare gevolgen voor de volksge zondheid. In veehouderijkringen wordt al jaren naarstig geëxperimenteerd met natuurlijke groeibevorderaars, natuurlij ke hormonen en BST (Borine Somato Tropine). BST is een melkstimulerende stof die van natuurlijke oorsprong is. Een koe kan met BST meer melk produceren zonder dat dit nadelige gevolgen heeft voor de volksgezondheid. Voor groeibe vorderaars geldt hetzelfde: de produktie van vlees wordt gestimuleerd met na tuurlijke stoffen. Toch denken niet alle consumenten gelijk. Sommigen menen dat zelfs aan het gebruik van natuurlijke hormonen een luchtje zit. Anderen zijn daar niet bang vcx)r en een derde groep weigert produkten als het gebruik van natuurlijke groeibevorderaars daarbij aangetoond is. Deze variëteit in opvattin gen maakt het er viwr beleidmakers niet gemakkelijker op. Terug naar Amerika en Europa: het beleid vmir het al of niet gebruik van natuurlijke 'pepmiddelcn' in de veehouderij is geheel tegengesteld. Je zou zo'n beleid toch kunnen toetsen en baseren op wetenschappelijke namen. Maar een consument is langs weten schappelijke weg niet te vangen! BST De Verenigde Staten hebben ingestemd met het gebruik van BST in melk. Het Amerikaanse Instituut voor Voeding en Gezondheid (Food and Drugs Admini stration) tolereert BST omdat deze sti mulator in melk niet apart kan worden aangetoond. Het Amerikaans beleid laat zich leiden door consumentenvoorkeur. Kennelijk is de consument aan de andere kant van de oceaan ietwat ruimdenken- der dan die in Europa. In Europese lan den ligt BST moeilijker op 's mensen maag. Al enkele jaren lang geldt hier een voorlopig gebruiics- en handelsverbod op BST. Dat zogenaamde moratorium loopt over enkele weken af. De Europese auto riteiten zullen het voorlopige BST-ver- bod definitief veriengen en dat allemaal uitgaande van consumentenvoorkeur. Het BST-voorbeeld toont overduidelijk aan dat klanten of consumenten niet te vangen' zijn in wetenschappelijke verha len. Amerikanen denken en voelen an ders dan Europeanen. Het is dan ook weer niet zo merkwaardig dat het BST- beleid in de Verenigde Staten geheel ver schilt (zelfs contrair is) met het Europees beleid voor de 'melkstimulator' Het voorbeeld illustreert ook de noodzaak om het voedselbeleid zorgvuldig te defi niëren. Dat gaat kennelijk verder dan alleen het kiezen van wetenschappelijke en objektieve normen. Klanten of consumenten zijn koningen en die moet men met alle egards behan delen. STELLENDAM De uitslag van de kerstloterij van Fan- ,fare-orkest De Hoop uit Stellendam is als volgt: Ie prijsno. 4980 2e prijsno. 2979 3e prijsno. 3904 4e prijsno. 3887 5e prijsno. 3270 6e prijsno. 3556 7e prijsno. 2594 8e prijsno. 4403 9e prijsno. 4942 10e prijsno. 3535 lie prijsno. 2772 12e prijsno. 3235 De prijswinnaars hebben inmiddels be richt ontvangen. Alle kopers en verko pers hartelijk dank. Hoelang zal het nog duren eer de Minis ter van Milieu op het idee komen dat het maar eens afgelopen moet zijn met het strooien van tonnen zout op wegen, trot toirs, door heggen, tot in de tuinen. In landen waar meer sneeuw valt dan bij ons, hebben ze ons onzalig systeem van zout strooien reeds lang verlaten en er schijnen ook in ons land ge-meenten te zijn die de gladheidsbestrijding aanpak ken met schuiven en zand strooien. De hoeveelheden zout die gestrooid wor den, staan vaak in geen enkele verhou ding tot de hoeveelheid sneeuw die moet verdwijnen. Wanneer de sneeuw allang gesmolten is, blijft er een overdosis zou op de weg achter en al dat zout spoelt uiteindelijk in de afvoerkolken op weg naar de zuiveringsinstallaties. Bij iedere strcwi-aktie komen grote hoe veelheden zout terecht in plantsoenen en tuinen en de schadesporen blijven nog maanden zichtbaar. In de tuin geen zout; het is schadelijk voor bijna alle planten en daarnaast ook voor het bodemleven. Er is bovendien een goed alternatief: sneeuwruimen op de plekken waar gelo pen nKx;t worden en dus ook op de stoep voor uw tuin. Als dat vroeg gebeurt, voordat de sneeuw is vastgetrapt, is de klus zo geklaard. Strooi daarna wat zand omdat er altijd wel wat gladde plekken overblijven. Zand haal je per zak bij het tuincentrum of een doe-hct-zelf-zaak. Het zand wordt later tussen de beplan ting geveegd. Goedkoop en afdoende, het kost alleen een beetje werk. De uitslag van de surprisewed strijd voor de leden van de henge laarsvereniging Krammer, van 18 december: Ie T. Elschot97 cm. 2e A. Kromdijk74 cm. 3e T. V. d. P(x;l69 cm. 4c J. van Lenten67 cm. 5e L. Koppenaal66 cm. 6e P. Belder60 cm. 7e A. Bruinsma37 cm. 7e A. v. d. H(x;k37 cm. 9c S. W. Mol32 cm. De overige deelnemers wisten geen vis te vangen, maar kregen ook een leuke prijs mee naar huis. Op 12 februari hopen wij het nieuwe wedstrijdseizocn weer op te starten, te beginnen met een bootvisdag op de Oos- terschelde waarover ter zijner tijd nadere informatie. Voor inlichtingen over de wedstrijden: C. v. d. Welle, Berkcnlaan 4, 3257 XA Ooltgensplaat, tel. (01878)21 18. Voor lidmaatschappen: J. Volwerk, Pluvier 18, 3245 TE Som- melsdijk, tel. (01870)8 62 83. Problemen met het leren van proefwer ken en tentamens, een achterstand opge lopen door ziekte of omdat alles zo nieuw is, concentratieproblcmen omdat thuis niet in alle rust gestudeerd kan worden. Voor de meeste middelbare scholieren en hun ouders zijn deze pro blemen wel herkenbaar. Om deze problemen aan te pakken is de vereniging Anderwijs al vele jaren bezig met bijspijkerkampen. Kampen, waar een scholier in alle rust en met indivi duele begeleiding een achterstand kan bijwerken en op deze manier leert zo effektief mogelijk te studeren. Bijspijkerkampen Bijspijkerkampen vormen een unieke combinatie tussen vakantie en leren. Naast ontspanning zijn de scholieren per dag ongeveer zes uur bezig met school werk. Dit gebeurt onder begeleiding in groepjes van twee of drie personen. Door deze opzet krijgen scholieren veel per soonlijke aandacht, zodat een strukturele aanpak van leerproblemen mogelijk is. De begeleiders gebruiken alternatieve werkvormen, waar de docent op school vaak niet aan toe komt. Vereniging Anderwijs De vereniging Anderwijs bestaat uit vrij- MIDDELHARNIS - Nelleke Kan- ters, reisadviseuze van de Rabo bank Middelharnis maakt regel matig studiereizen naar diverse be stemmingen. Dergelijke reizen zijn bedoeld om reisadviseurs bekend te maken met nieuwe bestemmin gen. De reisadviseur kan dan, een maal teruggekomen, de reiszoeken- de klant van betere informatie voorzien, sprekende vanuit eigen ervaring. Half juni van dit jaar zijn een aantal medewerkers van de reizenafdeling van de Rabo-organisatie op studiereis gegaan naar Florida en de Bahamas. Zo ook Nelleke Kanters van Rabobank Middel harnis. Een bezoek werd gebracht aan Miami Beach en Fort Lauderdale. Zowel accommodaties als excursie mogelijkhe den werden in beide plaatsen bezocht. Hel Art Deco district in Miami is zeker de moeite waard. Dit district onder scheidt zich van anderen door het gebruik van pasteltinten, als roze, oranje, citroengeel in combinatie met blauw en geel in de Art Deco bouwstijl. Het National Park in Everglades beslaat het grootste deel van de zuidpunt van Florida. De "Glades' bieden een fascine rend landschap van land en water. Met een airboot kan een excursie gemaakt worden over de rivieren van gras. Men ziet er verschillende planten- en dieren soorten. Tevens leven er vele alligators in dit park. Florida heeft nog meer te bie den, zoals de bekende parken Disney World, Sea World, Navy World en het Epcot Center. Een bezoek aan Florida kan ook gecom- Uitslagen van 20 december 1993 Dammen, afdeling 1: J. Stolk - H. Stolk 1 - 1 M. van 't Geloof- C. van Welie afg. H. Grootenboer - G. Smits O - 2 Joh. Koppelman - A. Los 2 - O Afdeling 2: H. de Munck - A. van Rossum2 - O J. Knops- M. Poortvliet1 - 1 A. Vijfhuizen - W. Stolk2 - O C. V. d. Kroon - W. NieuwlandO - 2 Afdeling 3: R. Weerwag - R. VijfhuizenO - 2 J. V. d. Groef- A. Stolk1 - 1 Schaken: E. Bartelds - A. van Leeuwen1 - O D. Wolfert - W. van Veen1 - O Standen dammen, t.e.m. 13-12-'93 Afdeling 1: l.J. Stolk9- 15 2. C. van 't Geloof9 - 15 3. C. van Welie9 - 14 4. H. Koppelman11 - 14 5. G. Smits9 - 13 6. H. Stolk8 - 7 7. P. V. d. Groef10 - 5 8. D. Keuvelaar10-4 9. A. Los12 - 4 10. H. Grootenb(x;r7 - 3 Afdeling 2: 1. A. Vijfhuizen12 - 15 2. A. van Ros.sum12 - 15 3. J. Knops13 - 15 4. H. de Munck8 - 14 5. M. Poortvliet12- 14 6. W. Stolk12 - 10 7. W. Nieuwland13 - 8 8. C. V. d. Kroon12 - 3 Afdeling 3: 1C. van Prooyen9 - 17 2. R. Weerwag9 - 16 3. A. Stolk7- 11 4. J. Vijfhuizen Jr11 - 8 5. J. V. d. Groef11 - 6 6. R. Vijfhuizen10-3 7. i. Vijfhuizen5 - 1 willigers, enthousiaste jongeren, die het leuk vinden om op een andere manier met onderwijs bezig te zijn. Sinds 1985 houdt de vereniging zich bezig met het organiseren van bijspijkerkampen voor middelbare scholieren. De leiding De leiding van de bijspijkerkampen ligt in handen van studenten en cx-studenten. Jonge men.sen, die hun eigen schoolerva ring nog vers in het geheugen hebben liggen. Hierdoor staan ze dichtbij de scholieren, omdat zij ook een methode hebben moeten ontwikkelen om zich door de studiestof heen te worstelen. Voorafgaand aan de kampen krijgt de leiding een speciale training, waarin ze wordt voorbereid op het kamp. Praktische zaken In de kerst-, voorjaars-, paas- en hemel vaart- en zomervakantie worden kampen georganiseerd van vijf en van acht da gen. De prijs voor een kort kamp be draagt 300 gulden en voor een lang kamp 395 gulden. Voor informatie kunt u kontakt opnemen met: Vereniging Anderwijs Postbus 13228 3507 LE UTRECHT Telefonisch zijn wij bereikbaar op maan dag- en woensdagmiddag van 14.00 tot 16.30 uur en op dinsdag- en donderdag avond van 19.00 tot 21.30 uur. Ons tele foonnummer is: (030) 521239. bineerd worden met een cruise naar de verschillende Caribische Eilanden. Luxueuze, sfeervolle schepen brengen u dan naar bijv. de Bahamas. De Rabo stu diereizigers hebben ook zo'n cruise ge maakt naar de plaatsen Freeport en Nassau op de Bahamas. Wilt u hierover meer weten, kom gerust eens langs bij de Rabobank Middelharnis en vraag naar de video die gemaakt is tij dens deze studiereis. Voor informatie over deze en andere bestemmingen kunt u ook terecht op de jaarlijkse VAKANTIEMARKT op ZATERDAG 8 JANUARI 1994. Van 10.30 tot 15.30 uur bruist het bij de Rabobank Middelharnis van vakantie- aktiviteiten. Veel nieuwe modellen en occasions. VAN DER ZEE &VAN GEEST Dorpsweg 28, Sommelsdijk STELLENDAM Op zaterdag 8 januari a.s. zal het traditio nele nieuwjaarsconcert van Fanfare orkest De Hoop plaatsvinden in de gyni- nastiekzaal van het Haegse Huus te Stellendam. De aanvang is bepaald op 19.30 uur (zaal open om 19.00 uur) en de toegang is gratis. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal geen gebruik gemaakt worden van toe- gangskaarten. Naast De Hoop o.l.v. Arie Stolk zullen ook meewerken Chr. Gem. Zangver. Soli Deo Gloria uit Stellendam o.l.v. Marco Kalkman en Chr. Gem. Zangver. Hart en Stem uit Ouddorp o.l.v. Jan Bezuijen. In de pauze zal een verloting worden gehouden ter bestrijding van de onkos ten. Het programma biedt voor elk wat wils. Naast enkele 'nieuwjaarshits' van de familie Strauss zoals de Radetzki-mars, zal De Hoop ook Avalon uitvoeren, het werk waarmee De Hoop zal deelnemen aan het KNF-topconcours op 19 maart a.s. te Arnhem. Verder zal De Hoop gezamenlijk met de beide koren een aan tal werken uitvoeren. Ook is er een orgelsolo van Jan Bezuijen met begelei ding van het fanfare-orkest. Herma Wycisk zal optreden als lady speaker. Gezien de te verwachten drukte wordt u verzocht op tijd aanwezig te zijn. „Moe, mag ik gae kyke of dat Opa al komt?" „Jae, dat is goed, as je mar in 't ptraetje bluuft. Nyt op de steanen komme." 't Was vaste prik dat Opa om dezen tyd kwam. Hy liep gaauw naer taanden 't straetje. Mar zoavaore was en nog nyt eans gekomme toen Opa al den hoek om kwam. Hy vloog op zen of. Mit zen hand in de breaë vereelte hand gyng en mee vrom naer huus. Zoa'n Opa te haan, daer ko je groas op weze. Dat was een echte visser mit zen zulvergryze ryngbaerd, zen moaie strek zittende visserstrui in zen zoendagse klompen oender de zwaere broekspupen. Strakjes zou en gae damme mit Opa. Dy kon dat goed in daer learende je een haop van. Hoe je toch zoamar zoa'n flits van bekant zestig jaer gelee voor je zag! Waer kwam dat zoa ineans vandaen? Hy was op pad naer het gemeantehuus; in dan zou je toch earder dynke an den tram, want hier was ommers het station geweest. Gunter styng het gemeantehuus. Een groat gebouw; in het zou best wel praclisch weze, mar het haelende toch nyt by het durpshuus, dat al zoa'n diyhoenderdvuuftig jaer taanden de Voorstraete styng. Dat hadde ze noe ofgedankt. Hy liep op den ingang of. Overal zag je tegenwoordig dat hemeltaargende blaauw. An de balie wier en naer een loket achter zen verweze. Daervandaen was het mar een prfer stappen naer het kleine kaemertje waer en kon zitte om op zen gemak an de slag te gaen. Het kon nyt makkelijker: van tevoren efien belle of dat het gelege kwam, in dan had je bekant tweahoenderd jaer officieel vastgeleid wel in wea van de Meneersenaers in van de Sommerdykers zoa voor het grypen, In der wier nog gcvrogc of datje een kommetje kofje wou haa in aol. Omdat het de earste kear was dat en hier zat, wou en mar makkelijk beginne: mit de geixrorteakte van zen vaoder. Dy most gaauw genog te vinden weze. Hy langende het dikke boek waer het geboortejacr in voor most komme, in begon te blaederen. 't Was aolemaele netjes gerangschikt in der was in ylk boekwaark nog een alfabetische inhoudsopgaeve aok. Daer was de akte. Tjoenge joenge, wat kloenk dat deftig: „In het jaar een duizend achthonderdIn hier: die ons heeft verklaard, dat in hare tegenwoordigheid in de woning der moeder in de gemeente Mid delharnis op dendes voormiddags ten zes uren is geboren een kind van het maimelijk geslacht uit van beroep zonder, wonende te Middelharnis, echtgenoote vanv i s fc h e r. wonende aldaar, thans afwezig „V i s fc h e r mit een geweune in een lange s. in dan dat: „thans afwezig". Zoa'n paer woorden. Wat lei daer nyt aolemaele in opgcslote. Opa was dus nyt by de geboorte van zen zeune geweest. Hy had op zea gczete in had an thuus kenne dynke, mar vorders, hoo mar. Hoe zou dat by de geboorte van de tantes gegaen weze? Opa had twea dochters gehad. Dy wazze ouwer geweest as zen vaoder. Zouwe dy der akten aok makkelijk te vinden weze? Hy voend in het register wel een meisje mit de goeie van, mar de voor- naeni \\as aores. Toch mar es efien kyke. Het gyng wel degelijk om de gezochte tante Kao. in daer styng wéér: „v i s fc h e r, thans afwezig. In by de aorc tante was het al net eander. Opa was by gean van zen kinders by de geboorte geweest. Dus Opoe had het ylke kear in der eantje motte roaie. Aole drye de kearen had der moeder by der gebaekerd. Zuk soort dyngen kwam je dus uut een geboorteakte te weten. Mar hy wou eigeiüijk nyt yiikeld de daotums in de omstandigheden wete, hy wou aok graeg wat oender aogen kryge, dat healemaele van zen groat- ouwers zelfwas: der handtekenyng. Had en daerom meschyn daernet an dy breaë, staarke hand van Opa motte dynke? Hy gyng op zoek naer de eanigste akte waer dy naemen toch beslist op moste staen: de akte van der trouwen. Den juusten daotum wist en daer aok nyt van, mar mit wat overleg most daer toch wel gaauw achter te konunen weze. Het durende nyt lange of daer had en de huwelijksakte voor zen. Zoa dee Je trouwens al een flynke stap vrom in den tyd: Opoe in Opa wazze ruum hoenderd jaer geleeë getrouwd! In hier wazze dan der liandtekenyngen, mit dy van zen overgroatouwers derby. Van drye van zen overgroat- ouwers, want van Opoe der moeder styng der in de akte, dat ze nyt kon tekene, „als zijnde daarin onervaren". 't Zou tooh butengeweun geweest haa as je aol dy dyngen op het ouwe durpshuus had kenne bekyke. In dy zaele waer ze aolemaele gezete hadde. Mar dat was noe jammer genog nyt mear meugelijk. J. van Dyke Uit: Onze Eigen Tuin. winlernunimer '9J J. de Jong- W. Stolk1 -O

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 22