EIÜMIDEn-tllEUWS Overdenking uU de HeiUge Schrift Wij wensen al onze relaties een voorspoedig 1994 1993: Warmste voorzomer van de eeuw; zomer en herfst te koud ANWB winkel bij VVV Overflakkee Extra expositie Theetuin Oudejaar 1993 Nieuwjaar 1994 Rabobank Q INGm)BANK VSB*BANK Financiële problemen Stormvloedl(ering Nieuwe Waterweg opgelost Schaakvereniging 'Ontspanning' te Ouddorp Uitslagen Damvereniging 'Denk en Zet' 4e Blad WOENSDAG 29 DECEMBER 1993 No. 6263 Weerkundig jaaroverzicht (door Jan Versteegt) Het jaar 1993 zal niet zo warm worden als we de afgelopen jaren gewend waren. Vanaf 1988 hadden we te maken met een duidelijke opwarming, die door het KNMI wordt toegeschreven aan mogelijke gevolgen van het broeikas-effekt. De gemiddelde temperatuur liep in 1990 op tot 10.9 graden, terwijl 9.4 normaal is. Dit jaar verliep echter een stuk kouder, de winter was daaraan zeker niet debet, maar de zomer liep uit op een regelrecht fiasco. De herfst was ook te koud en vanaf juni verliepen alle maan den te koud. In het noorden van het land waren er zelfs zes maanden beneden normaal op rij. December was tot de datum van opmaak nog aan de warme kant, maar de maand is uiteraard nog niet voorbij. Het is duidelijk dat er halverwege dit jaar een geweldige omslag heeft plaatsgevonden in het stromingspatroon, want in de voorzo mer was er nog geen vuiltje aan de lucht. Met een gemiddelde etmaaltemperatuur van ruim 15 graden werd de voorzomer zelfs de warmste in deze eeuw. Tot 10 juni was het warm, daarna werd het struktureel te koud. Het jaar begon erg nevelig. Op de Oudejaarsdag was het koud en een hogedrukgebied zorgde voor een inversielaag in de atmosfeer. Daardoor kon de lucht nauwelijks naar de hogere lagen uitstromen en toen er op uitgebreide schaal vuurwerk werd afgesto ken, ontstond er lokaal een zeer dikke mist. Vooral in het rivierengebied, waar toch al veel vocht voorhanden is, was het zicht soms slechts enkele meters. De vorstperiode die net na Kerst begon, duurde tot 5 januari, daarna ruimde een diepe depressie de kou op. De eerste maand van het jaar werd gekenmerkt door zeer veel aktieve depressies in de omgeving van Schotland. Februari werd wel wat kouder, maar erg winters was de maand niet. Het voorjaar verliep zeer zacht. Maart schoot thermisch nog niet echt uit de slof, maar de zon deed wel haar uiterste best. In De Bilt werden 193 uren in de wacht gesleept, tegen 107 normaal. Daarmee werd de eerste lentemaand de op één na zonnigste maartmaand van de eeuw. Nog zonniger was maart 1931 met 195 uur. In april werd het steeds warmer. De grasmaand werd zelfs extreem warm, met een gemiddelde van 11.1 graden in De Bilt, tegen 9.0 normaal. Vooral de derde decade werd bijzonder warm, met drie zomerse dagen. Daarmee werd ook het record van 1968 scherper gesteld (2). Mei deed ook mee in het warme sfeertje, zodat de voorzomer extreem warm werd. Alles leek te wijzen in de richting van een warme zomer, maar dat zou lelijk tegenvallen. In de eerste tien dagen van juni liep alles nog op schema. Daarna sloeg het weer radi caal om, mar juni werd in De Bilt nog net iets te warm. De overige twee zomermaan den werden koel en nat. In juli viel landelijk 130 mm regen, uitgerekend in de periode dat veel landgenoten hun vakantie vierden in eigen huis. Ook augustus deelde in de misère en werd 1.5 graden te koud. Opvallend was dat er in De Bilt geen zomerse dagen voorkwamen. Daarmee haalde ons landelijk instituut wel een heel magere score over de maanden juli en augustus, want slechts op één dag steeg het kwik vanaf 1 juli boven de 25 graden. Daarmee kreeg De Bilt slechts vijf zomerse dagen in de hele zomer, tegen zestien normaal. De zomer van 1993 liep daardoor uit op een kompleet debacle. Ook de herfst bleef veel te koud en werd zelfs de koudste sinds de jaren vijftig. Daaraan droeg vooral de novembermaand een flinke steen bij. Die veroverde een derde plaats bij de koudste slachtmaanden van deze eeuw en De Bilt kreeg vijf ijsda- gen. Daarmee werd het oude record van 1890 naar het tweede plan verwezen. Toen werden vier ijsdagen genoteerd als inleiding voor de zeer strenge winter van 1890/1891. Door de koude zomeren de koude herfst is de warme voorzomer wat naar de achtergrond gedrukt en zal het jaar als geheel dicht bij normaal uitkomen. Dat is even wennen na de (zeer) warme jaren van de laatste tijd. Vooral in het noorden en oosten is 1993 ook nat geworden. In Drenthe is op veel plaatsen meer dan-1000 mm regen gevallen, tegen 800 normaal. Met de aannemerscombinatie BMK (Bouwcombinatie Maeslant Kering) is overeenstemming bereikt over een ver goeding voor onvoorziene werkzaamhe den bij de aanleg van de stormvloedke ring in de Nieuwe Waterweg. Hiermee is een bedrag gemoeid van 78 miljoen. Gelijktijdig zijn er meevallers voor een bedrag van 19 miljoen, zodat de totale projektkosten toenemen met 59 mil joen tot 960 miljoen gulden. De onvoorziene werkzaamheden zijn het gevolg van een aanpassing van het oor spronkelijke door BMK ingediende ont werp. Deze aanpassing betrof het wegla ten van de doorlaatschuiven in de afsluit- deuren, waarmee een bezuiniging van circa 100 miljoen werd bereikt. Bij het afsluiten van het bouwkontrakt werd ver ondersteld dat het oorspronkelijke ont werp zonder bijzondere problemen aan gepast zou kunnen worden. Het weglaten van de doorlaatschuiven bleek echter grotere gevolgen op het ont werp te hebben dan werd vermoed. Bij het uitgevoerde modelonderzoek bleken de afsluitdeuren ten opzichte van elkaar en de bodem te gaan slingeren. De gere zen problemen konden worden opgelost door het ontwerp in zijn geheel opnieuw op te zetten. Relatief geringe ontwerp- aanpassingen bleken onvoldoende. Sinds 1991 heeft het ministerie van Ver keer en Waterstaat overleg gevoerd met BMK over de vraag of genoemde proble men voor een vergoeding in aanmerking komen. Bijkomend gevolg van de ontwerpaan- passing is dat de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg nu uiterlijk 1 oktober 1997 wordt opgeleverd. De oorspronke lijke datum van oplevering was 1 juli 1996. Het bestuur van de VVV Over flakkee is bijzonder verheugd te kunnen mededelen dat met ingang van het toeristenseizoen 1994 een agentschap van de ANWB op het kantoor te Middelharnis zal wor den gevestigd. Circa 4 jaar geleden is de ANWB gestart met een proef samen te werken met een beperkt aantal VVV kantoren. De reden hiervan was gelegen in het feit dat de dienstverlening van de VVV en de ANWB elkaar op toeristisch gebied per- fekt aanvullen. Door een basis-assortiment diensten van de ANWB onder te brengen bij de VVV zou een positieversterking van beide organisaties kunnen ontstaan, met als gevolg een adekwatere dienstverlening aan de 'kliënten' van zowel VVV als ANWB. In de praktijk is gebleken dat hiervan ook daadwerkelijk sprake is: de samenwerking met de Pilot-kantoren en de ANWB is goed verlopen tot volle tevredenheid van het publiek en beide organisaties. Al in een vroeg stadium heeft de VVV Overflakkee de waarde van een dergelijke samenwerking onder tekend. Circa 2 jaar geleden werden de eerste intensieve kontakten gelegd om tot een samenwerking te komen, doch de ANWB wenste eerst de resultaten met de proefkantoren af te wachten. Nu deze als positief zijn ervaren heeft de ANWB besloten het aantal agentschappen uit te breiden, en de VVV Overflakkee is dan ook trots te kunnen melden dat vanaf het voorjaar 1994 een ANWB agentschap in het kantoor aan de Kade te Middelharnis zal worden gevestigd. Voor de Flakkeese bevolking zal dit HERKINGEN - Naast de aangekondig de expositie van Maya Wildevuur heb ben Olga en Ton Lohr in hun theetuin De Bongerd in Herkingen een extra plaats ingeruimd voor het keramische werk van WILLY GROOT. Willy Groot exposeerde reeds eerder met succes in Herkingen. Het zijn vooral bij haar de mensfiguren die zij op een bij zondere wijze in keramiek vormt. Ze toont in deze expositie mystieke figu ren die zo weggelopen lijken uit de jung le. Lange jagers met speren zijn gemaakt om er lang naar te kijken. Zo is er niet één hetzelfde en lijken alle jagers bij elkaar op een nomadenleger. Staan ze alleen dan is de dreiging weg en blijft het mystieke over. De mystiek is ook terug te vinden in de zwijgzame Ja panse geisha's die uit keramiek geboren de kleurrijke schilderingen van Maya Wildevuur aanvullen. Willy Groot blijft met dit werk haar eigen stijl trouw. In de loop der jaren heeft ze een goede naam opgebouwd onder de keramisten. Vooral door het eerlijk werk dat ze maakt blijkt de vak- kunde. Na-tuurlijke materialen met hun eigen natuurlijke kleur geven het werk van Willy Groot juist die herkenbaarheid in de lange mensfiguren. Het blijft een hele oude techniek die, zo blijkt uit de kritieken, nog steeds veel mensen boeit. Zo ook de techniek van het zijdeschilde- ren die ELS VAN BAARLE hanteert als geen ander. Els van Baarle is ook een vrouw die in de regio bekend staat om haar originele zijdebeschilderingen. Prachtige shawls en kaarten zijn te zien en natuurlijk ook te koop in de theetuin. Met deze uitbreiding van exposanten heeft theetuin De Bongerd drie vrouwen in huis die elk op hun eigen manier de beeldende kunst als een boeiend en sfeervol decembergeheel kunnen presen teren. Zet u daarbij nog de feestelijke aankle ding van het paviljoen erbij en u komt in een sfeer die past in het streven naar warmte en gezelligheid in deze dagen. U bent welkom. Uitslagen 20 december 1993 Groep 1: J. Santifort- A. J. Kastelein1 - O A. van Huizen - K. v. d. Wende....'A - 'A P. Westhoeve- H. TanisI -O M. Breen - WHM. van GeelenO - 1 Groep 2; RAL. Kickert- E. SantifortO- 1 A. Akershoek - M. M. van Damme.l - O P. Tanis - S. Hameeteman1 - O W. T. Breen - F. L. TroostO - 1 J. Dijkstra- J. AlemanO- 1 Stand aan kop: J. van Huizen gaat met 8 pnt. uit 10 aan kop in groep 1gevolgd door P. West hoeve en A. C. Baas met 7 uit 10. In groep 2 gaat W. T. Breen met 8 pnt. uit 9 aan de leiding. Gevolgd door P. Tanis met 8 uit 10. Het traditionele kerstsnel schaaktoernooi wordt op 28 december gehouden in de achterzaal van 'de Bonte Koe'. Gerechtigd tot deelname zijn: leden van 'Ontspanning', inwoners van Ouddorp en Goedereede. En ex-leden van de club. Aanvang 8.00 uur. betekenen dat een basis-assortiment documenten, kaarten, boeken, gidsen en informatiepakketten via de VVV Over flakkee beschikbaar zal zijn. Dit betekent dus: een ANWB winkel ook in deze regio! In het eerste kwartaal zullen de informatrices een ANWB opleiding vol gen om op vakkundige wijze het ANWB-pakket aan te kunnen bieden. Nadere informatie over deze mogelijkhe den zullen t.z.t. worden bekend gemaakt. De vestiging van een ANWB winkel past uitstekend in de strategie van de VVV Overflakkee: het meerjarenbeleid is gericht op een kontinue versterking van de kwaliteit in dienstverlening aan de eigen bevolking en de toerist. In de toe komst zult u dan ook voor steeds meer zaken op rekreatief gebied een beroep op de VVV kunnen doen. Voor nadere informatie: VVV Overflakkee Kade 9,3241 CE Middelharnis Telefoon (01870) 84870 Telefax (01870)87815 En zij zongen het gezang van Mozes den dienstknecht Gods, en het gezang des lams, zeggende: Groot en wonderlijk zijn Uw werken, Heere, Gij almachtige God; recht vaardig en waarachtig zijn Uw wegen. Gij Koning der heiligen! (Openb. 15:3) Het jaar 1993 is bijna voorbij. Nog enkele uren en de klokslag van 12 leert ons dat deze jaarkring voorbij is gegaan. Het einde van 1993 is een bewijs, dat niets zijn stand kan behouden. Alles en allen zijn onderworpen aan de wet van de vergankelijkheid. Wij hebben hier geen blijvende stad. Wat zal ons einde zijn? Velen zijn deze jaarkring met ons begonnen en rusten nu in de schoot der aarde. In de morgen van de opstanding zullen de graven worden geopend. Wij moeten allen geopenbaard worden voor de rechterstoel van Christus. Hoe zal dat zijn? Aan het einde van het jaar staan wij stil bij hetgeen is ervaren. Een terug zien leert ons, dat dit jaar niet heeft gegeven, wat velen er van verwacht hebben. Veel is op te merken. In vele landen heerst de geest van de revolutie. In vele werelddelen heerst honger. De pro blemen in eigen vaderland tonen de vi-ucht van het los laten van God en Zijn wet. Waar zal het einde zijn? Toch aan het einde van alles, beluisteren wij een zin gende menigte. Wie zijn deze? Het zijn de overwinnaars van een bange strijd. Zij hebben de strijd gestreden met het beest uit de afgrond. De strijd is vaak bang geweest. Het beest scheen te triumferen over God en Zijn gemeente. De satan heeft alle beschikbare middelen in de strijd geworpen. De satan heeft niet overmocht. Dat wij niet gering denken over de strijd op aarde. Het is geen strijd om het bestaan van alle dag. Geen strijd tegen de armoede en werkeloosheid. Tegen de versla ving en zedeloosheid. Het is een strijd tegen de levende gemeente van Christus. Daartegen woedt het beest en van degenen, die zijn merkteken dragen. Het gaat in wezen om het levende kind. Wanneer wij zo het wereld gebeuren beschouwen, zien wij de machten zich opma ken. Het is een bange strijd. Het is geen hopenloze strijd. Johannes heeft de triumf gezien van de gemeente Gods. Ze zingen een overwinningslied. Ze zingen van de won derlijke leiding in hun leven. Ze zingen van de oever van de glazen zee. Ze zijn door de zee heengegaan. De glazen zee is doorzichtig, het wijst op het heilige recht van God. Gods gerechtigheid zal de vijanden voor eeuwig ver doemen. Gods rechtvaardigheid zal Zijn gemeente eeu wige zaligheid bereiden. De vijanden zullen wel tot de wateren komen en er moeten inblikken. Ze zullen niet delen in het voorrecht van Gods gemeente. De overwinnaars begeleiden hun zang met de citers Gods. Deze zijn om Gods lof te verkondigen. Ze zingen van Gods grote werken. Aan het einde van alle jaarkrin gen zal dit gezang worden gehoord. Ze zingen van Gods deugden en Gods wegen. Op aarde mochten ze dit bij aanvang leren zingen. In eeuwigheid zal het in alle volmaaktheid geschieden. Over het einde zullen vele vragen zijn te stellen. Over het einde van Gods gemeen te zijn ze beantwoord. Het lied van Mozes en het Lam bevat de verwondering over de leiding van de Oud- en Nieuw-testamentische gemeente. Door wedergeboorte wordt dit geleerd en verstaan. Deze zangers zullen de overwinning beleven en er van zingen. Zullen wij in dit koor meezingen? Dan wordt mijn naam met lofgejuicht geprezen; Dan zullen daar de blijde zingers staan, De speelliên op de harp en cimbel slaan. En binnen u al mijn fonteinen wezen. Wie zou U niet vrezen, Heere, en Uw Naam niet verheerlijken? Want Gij alleen zijt hei lig; want alle volken zullen komen en voor U aanbidden; want Uw oordelen zijn open baar geworden. {Openb. 15:4) De toekomst van de ondergaande wereld wordt gekend door vele gebeurtenissen. Dat wij daarop mogen letten. Immers, als het gaat over de toekomst heeft de mens daarvoor alle aandacht. Dat heeft zeker aandacht als een nieuwe jaarkring aanvangt. Vele goede voornemens worden genomen. De mens zal het beter doen dan het voorgaande jaar. Maar van deze voornemens komt in de praktijk van het leven weinig terecht. Alleen onder de leiding van Gods Woord en wet is er verwachting voor de toekomst. Johannes op Padmos schrijft over gebeurtenissen, die komen zullen. De Heere zal Zijn oordelen uitvoeren. Ze zullen openbaar komen. De Heere zal opstaan in de strijd tegen de antichrist en zijn aanhangers. Lange tijd heeft de Heere gezwegen. De vijanden meenden dat dit een gevolg was van Gods onmacht. Het spotten met God en Zijn dienst laat de Heere geruime tijd onder Zijn verdraagzaamheid toe. Hij heeft met lankmoedig heid verdragen de vaten tot de toom bereid. Maar aan Gods verdraagzaamheid komt een einde. In de volgende hoofdstukken van het boek Openbaring lezen wij van deze oordelen. De zeven fiolen van Gods toom worden uitgegoten op de aarde. Het is Gods recht vaardige straf tegen de zonde en het miskennen van Zijn Wezen en daden. Het komt openbaar door boze zweren. Daarmee wordt verstaan dat ze worden overge geven aan haat en nijd. Ze worden er door gekweld en hun hart wordt ontstoken van boosheid. Wij zien het openbaar worden op vele plaatsen en in vele landen. De Heere zal het bloed wreken van Zijn verdrukte gemeen te. De boosheid van deze tijd wordt in Gods Woord beschreven. Maat wie let er op? Wanneer deze tijd aan breekt, zien wij ook de rijkdom van Gods genade open baar komen. Gods kinderen uit alle volken en talen zul len bedeeld worden met de vreze Gods. Gods Koninkrijk zal dan uitgebreid zijn onder alle volken en talen. Het evangelie zal zijn gezegende vmcht openba ren tot aan de einden der aarde. Zie, dat is de zekere toekomst bij de aanvang van het nieuwe jaar. Niet wat mensen zeggen is maatgevend, maar wat de Heere in Zijn Woord heeft opgetekend. Onder de tekenen van Gods toom tegen de zonde, zal de kinderlijke vrees het leven van Gods kinderen ver vullen. Zij ervaren de heerlijkheid en majesteit van de heilige majesteit van God. Zij zien het richtelijk hande len tegen hen, die Sion gram zijn en het Vaderlijk han delen over zijn beminde gemeente. Deze woorden zijn getrouw en waarachtig. Johannes heeft ze beluisterd op Padmos. Daar ontmoette hij Zijn verhoogde Koning. Daar kreeg hij onderwijs over de toekomst van deze wereld. „Wie zou U niet vrezen, Heere, en Uw Naam niet verheerlijken?" De toekomst kan met zorg vervul len. Het ziet er bij de aanvang van het jaar 1994 niet zo rooskleurig uit. Maar wij gaan niet te rade met vlees en bloed. Wij luisteren eerbiedig naar de stem van Gods Woord. Aardse machten, looft den Heer' Geeft den Heere sterkt en eer; Dat de lof van 's Hoogsten Naam, Aller groten roem beschaam' Vorsten, 't voegt u Hem, in 't midden Van Zijn heiligdom, 't aanbidden 't Voegt u, met de Godgetrouwen, 's Heeren heerlijkheid 't ontvouwen. Kootwijkerbroek ds. P. Blok Gaat u maar rustig slapen. Wij verliuizen uw rmeubelen als eieren. flakkee expresse bv Maandag 20 december 1993 Afdeling I H. Koese - H. Verolme2 - O I. Koese- C. SpeeO - 2 J. van Hoorn - J. A. van Hoom1 -1 P. Leroy - I. MackloetO - 2 Afdeling II W. Vroegindeweij - A. Krijgsman ..I - 1 F. Noordijk- J. Lodder1 - 1 J. A. Gebuis - H. NoordijkO - 2 M. Klink- A. Verolme1 - 1 A. Knape - C. PolderO - 2 Afdeling III R. Jacobs- J. Groenendijk2 - O C. V. d. Groef- J. Verbiest1 - 1 G. Zaaijer- J. Holleman1 - 1 J. K. de Rooij - J. v. d. KooijO - 2 verhuizingen - verpakkingen Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-82188 Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierikzee Tel. 01110-13163 Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 Flakkee Expresse... opvallend goed in verhulzen voor particulier en bedrijf i.«« '>;-»»▼'«■' ^i^V»??6 tiT

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 13