eiiahdeii-iiieuws 'Nut en Genoegen' te Ouddorp had prachtige 60e verjaardag Gereformeerde Gemeente Nieuwe Tonge betrekt nieuw kerkgebouw 50% KORTING 50% KORTING jipllilllllil^^^^ llljlllllllllllllllip:^ Erger je niet aan de haan van de buren,,,. Ronde- en vierkante kerstkaarten Restant paper-mate pennen Tevens extra koopavond op donderdag 23 december DE LUIFEL - DE LUIFEL - DE LUIFEL - DE LUIFEL AANBIEDING: - Tabak en snoep - Boeken - Kantoorartikelen lie Blad WOENSDAG 22 DECEMBER 1993 No. 6262 Terwijl zich zaterdagmorgen in de grote zaal van 'Dorpstienden' te Ouddorp 780 dieren, van allerlei slag en alle mogelijke pluimage, opmaak ten om op de tentoonstelling bewon derd te worden, kwam in een van de kleinere zalen de menselijke aanhang van de konijnen en pluimveefokkers- vereniging 'Nut en Genoegen' bijeen op de receptie t.g.v. het 60-jarig bestaan van de vereniging. Onder hen de 76-jarige heer Maart Tanis, de enige die op een 60-jarig lidmaat schap kan bogen, gevolgd door de 70- jarige Mark van 't Geloof, al 48"jaar lid en gerenommeerd fokker van krielhoen ders, met name het Nederlandse Baardkuifhoen. Zó ver gaat de zorg van 't baasje dat de tentoonstellingshoenders zelfs in bad zijn geweest.... Genoemde heer M. Tanis is fokker van Vlaamse Reus konijnen en hij doet dat heel ver dienstelijk met een zorg die de jonge konijntjes soms in een glazen bak in de huiselijke keuken brengt. Er werd, ter opening van de receptie, teruggedacht en enige ogenblikken stilte betracht ter nagedachtenis van de oprich ters die in de voorbije jaren zijn heenge gaan, maar aan wie nog met waardering wordt teruggedacht. Want 'sportbroe- ders' zijn ze geweest die de vereniging in het krisisjaar 1933 van de grond tilden. De kwaliteit van de oprichters is ook nu nog de kwaliteit van de huidige bestuur ders, trots als ze zijn op hun vereniging en de bloei die ze heeft doorgemaakt. Vroeger moest worden tentoongesteld in eigenlijk ongeschikte ruimten als een cichoreifabriek, de 'juunloods' of een garage, zó koud soms dat de keurmeester zich met stro weerde tegen de kou, maar nu is het de comfortabele accomodatie van 'Dorpstienden' die de vereniging ten dienste staat, zijn het de eigen kooien die worden gebruikt en worden de keur meesters (elf deze keer!) eerder in de watten gelegd dan dat ze dreigen te bevriezen. Voorzitter G. J. de Vos toon de er zich bijzonder dankbaar voor en opgewekt zag hij ook de toekomst tege moet, want gelukkig is de gemeente Goedereede nog een diervriendelijke gemeente en dat is wel 'es anders. Daar om bepleitte dhr. De Vos bij de burgerij een grote mate van verdraagzaamheid, bijvoorbeeldten opzichte van de haan van de buren. Naar sommiger believen is 'ie soms te vroeg uit de veren; „inplaats dat u zich aan uw ontbijtje boos maakt, be wonder het beest en breng 'm het brood- korstje dat over blijft...!" raadde dhr. De Vos. Het huidige bestuur, v.l.n.r. Cees Pape, Jan Grootenboer, Ria Grinwis, E. v.d. Bok, Leen Ihrman, Kees van Koppen en voorz- G. J. de Vos. Mark van 't Geloof met z'n kampioen. Nóg springlevend De vereniging wordt een dagje ouder maar burg. Van Velzen herhaalde graag de door hem gemaakte constatering op het 50-jarig jubileum: de vereniging is nóg springlevend en dat deed de burge meester bijzonder deugd. Zij die zoveel plezier aan hun levende have beleven, zijn geen veroorzakers van overlast, al zijn er, de burgemeester erkende het, ook in zijn gemeente wel 'es klachten geweest over een wat te enthousiaste haan van de buren. 'Nut en Genoegen' laat van zich horen zoals ook de haan dat pleegt te doen en daar wenste dhr. Van Velzen de vereniging nog vele jaren suc ces bij toe. Namens de F.K. Zuid-Holland was het dhr. J. Tieks die de gelukwensen over bracht en een pleit voerde voor een warm support van de kleindierensport waarvan de beoefenaars veelal goed en sympa thiek met elkaar omgaan en altijd bereid zijn elkaar te helpen. „Een gelukkige situatie", noemde dhr. Tieks het als gemeentebestuur daarin meeleeft. De kleindierensport kost ook slechts een fraktie van de miljarden die in bijvoorbeeld de voetbalsport omgaan, maar mooi is het doel ook de jeugd de liefde voor het dier bij te brengen. Een 'dringend beroep' deed dhr. Tieks tot de landelijke overheid daarin geen beletse len op te werpen. Dankwoord De voorzitter van 'Nut en Genoegen', „een gemoedelijke vereniging met een sportieve instelling en een open en eer lijk bestuursbeleid", de heer De Vos besloot de receptie met een hartelijk dankwoord voor het gesprokene en het aangebodene en daar werden de bloe- mendecoraties van de fam. Grinwis zeker in begrepen! Dhr. en mevr. Tanis in gesprek met de broers Jaap en Kees van Koppen. Zaterdag werden de plannen, die in maart 1991 voor de eerste keer ter sprake kwamen, al realiteit: een nieuwe kerk! De gemeente was blij, dat het containerachtige gebouw aan de Zuidelijke Achterweg, dat eerst als hulpschool, later als plaats voor noodslachting en repe titielokaal voor de muziek en tenslotte als kerk werd gebruikt, nu voorgoed de rug kon worden toegekeerd. Ervoor in de plaats kwam een mooi, eigentijds gebouw aan de Oranjestraat, dat aan 176 mensen plaats biedt en naast een consistorie ook nog een verenigings lokaal heeft, waar plaats is voor 70 men sen. Het enige wat nog aan het oude gebouw herinnert is het 3-klaviers Johannus-orgel, dat zich nu op de orgel galerij bevindt. Aanvankelijk werd een kommissie van onderzoek ingesteld. Toen de plannen realiseerbaar bleken, werd deze kommis sie omgevormd tot Bouwkommissie. Trouwens, ook de groei van de gemeente maakte nieuwbouw noodzakelijk. De kommissie zag haar werk nu bekroond met een eenvoudig en doelmatig ge bouw. De totale bouw- en inrichtingskosten bedragen 1.050.000,-. Dankbaar is men, dat vanuit diverse gemeenten in den lande en van partikulieren giften en leningen tegen een lage of zonder rente werden ontvangen. Ook het Deputaat- schap Kerkbouw liet zich niet onbetuigd. De kerkeraad vertrouwt erop, gelet op de spontaniteit waarmee men gaf, dat Nieuwe Tonge ook in de toekomende tijd niet zal worden vergeten. Indrukwekkend was het moment, waarop ds. C. Hogchem, de consulent, onder het staande zingen van Psalm 119:65 de kan selbijbel opende. Hij bediende het Woord uit Haggaï 2:8b „En zij zullen komen tot de Wens aller heidenen, en Ik zal dit huis met heerlijkheid vervullen, zegt de Heere der heirscharen". Achttien jaar na de terugkeer uit Babel was het volk bijeen op het tempelplein. Maar er was nog steeds geen tempel, omdat ze in de bouw gehinderd werden door de Samaritanen en omdat ze hun plicht verzaakten. De tempei, die ge bouwd zou worden, was vergeleken bij de tempel van Salomo, de tempel van zilver, goud en cederhout, niets en zou ook nooit iets worden. Dat ontmoedigde het oude volk. De Heere zendt dan Haggaï om het volk te bemoedigen en aan te sporen de bouw voort te zetten. Hij wijst op Zijn ver bond, dat Hij met het volk bij de Sinaï sloot, een verbond, dat verbroken werd. Haggaï evenwel mag de boodschap van Gods trouw brengen? En Hij zegt dat de heerlijkheid van dit huis groter zal zijn dan die van de tempel van Salomo. Ten tijde van Salomo daalde er een donkere wolk van boven,op het verzoendeksel, ten teken dat God daar wilde wonen, temidden van Zijn volk. Daar werden ook de offers gebracht. Maar déze tem pel is groter, omdat Christus er Zelf zou wonen. Hij zal er wonderen doen en pre diken. De ceremoniën zijn in Hem ver vuld. Het Woord is vlees geworden! In een tijd waarin kerken worden afge broken geniet u het grote voorrecht een nieuwe kerk in gebruik te mogen nemen, aldus dominee. God bouwt Zijn tempel nog op de puinhopen van ons bestaan. Dominee wijst de gemeente erop, dat de heerlijkheid van het huis des Heeren niet afhangt van de gebruikte materialen. Hij hoopte dat dit huis waarlijk een Bethel, een huis Gods, zou zijn. Enerzijds mag de dankbaarheid voor het nieuwe gebouw er zijn, anderzijds moet er de begeerte zijn naar Gods aanwezig heid. Hij hoopte dat de Heere, ook hier in Nieuwe Tonge, zijn Kerk zou voort planten van geslacht tot geslacht. Haggaï herinnerde aan het gebeuren bij de Sinaï. Het volk beefde. Beeft u ook wel eens als u iedere zondag de Wet hoort? Wij kunnen voor God niet be staan. Als we dat mogen ervaren, dan mogen we ook weten, dat er hulp besteld is bij een Held, Die verlossen kan. Moge God Zijn heerlijkheid in het midden der gemeente tonen, aldus ds. Hogchem. Hierna volgden nog een zevental spre kers. De heer W. Drooger gaf een kort over zicht van de bouw en de voorbereiding daarvan. Hij overhandigde de sleutel van de kerk aan de kerkeraad, dankte ieder van binnen de gemeente en daarbuiten voor de goede samenwerking. Mevr. Van Eek feliciteerde namens de burgerlijke gemeente. Ze was blij, dat men al van verre twee markante punten in Nieuwe Tonge kon zien, die naar Boven wezen. Ze vraagt om een vaste plaats in het gebed voor de overheid. De heer B. Both feliciteerde namens de classis Tholen. Hij wenste de gemeente toe, dat de vrede Gods, die alle verstand te boven gaat, haar harten en zinnen be waren zal in Christus Jezus. Ds. A. Belder van de Hervormde ge meente pleit voor een blijvende samen werking. Hij hoopt dat de beide kerken een zoutend zout in de gemeente zullen zijn. De architekt Fierloos feliciteert ook na mens aannemer en onderaannemers en dankt voor de uiterst plezierige wijze waarop met de bouwkommissie kon worden samengewerkt. Anneke van Moort biedt namens de cate- chisanten enkele geschenken aan. Tenslotte dankt de nestor van de kerke raad allen die op enigerlei wijze hebben bijgedragen tot het in stand komen van deze mooie kerk. Hij roept de gemeente op trouw onder het Woord te komen. Met de woorden 'Zijn Naam moet eeu wig d' eer ontvangen' besluit ouderling Van den Doel zijn toespraak. Omdat de kerk onvoldoende plaats bood om alle belangstellenden voor de officiële ingebruikname uit te nodigen, heeft men op zaterdag 8 januari een 'open middag' vastgesteld, waarop alle geïnteresseerden tussen 13.30 en 16.30 uur hartelijk welkom zijn. De kwaliteit Het is voor de keurmeesters niet gemak kelijk geweest de allerbeste dieren te seleicteren, omdat de onderlinge verschil len soms minimaal waren. De jongste kampioen, 6 jaar oud, is Janet Grinwis, kleindochter van Mark van 't Geloof die kampioen werd bij de Krielhoenders met het ras Nederlands Baardkuifhoen. Hij is er maar wat trots op dat zijn liefde voor dieren via zijn dochter Ria op de klein kinderen is overgebracht, allen zijn daar voor bezig met verschillende rassen zoals Krielhoenders, Cavia's, Postduiven en zelfs vissen. In een eerlijke en sportieve konkurrentie kwamen ook de andere kampioenen uit de bus. Bij de konijnen een Vlaamse Reus van C. van 't Geloof welke ook weer een familielid van Mark is. Bij de grote Hoenders en watervogels de heer C. Wageveld uit Rockanje met een Zuide Hoen en een Blauwvleugel Taling. Algeheel kampioen Niet-kropper Rassen Sierduiven de heer P. J. van Zielst uit Sommelsdijk, met een Krulduif. Kam pioen Kropper Rassen Sierduiven de heer A. J. Klink uit Oiiddorp met een Steiger Kropper. Kampioen kleine kna- gers mevr. T. Snel uit Hellevoetsluis met een Russische Dwerghamster. Kampioen Postduiven Showklasse de heer P. Voogd uit Ouddorp. Kampioen Postdui ven Vliegklasse Jacqueline Venneman, ook hier een jeugdlid die de seniorenle- den net te slim af was. Tijdens de zeer druk bezochte tentoon stelling werden aan de kampioenen op zaterdagmiddag de prijzen uitgereikt door de heer M. Tanis. De uitslag van de grote verloting is als volgt: Ie prijs 817; 2e prijs 1332; 3e 478; 4e 185; 5e 286; 6e 547; 7e698; 8e 580; 9e 1190; 10e 43; 11e 1272; 12e 582; 13e 742. Uitslag van de schilderijenverloting is: Haven nr. 415; Huis met molen nr. 227; Bos nr. 469. Alle prijzen kunnen worden afgehaald bij dierenspeciaalzaak 'Fauna Food', Dorpsweg 35 te Ouddorp. De Luifel, uw adres voor: - Kerstkaarten -Vuurwerk (alleen voorverkoop) Zomerstraat 6 DIRKSLAND Molendijk 11 HERKINGEN

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 41