Nieuwe boeken VOOGD MELISSE A. van Moort-van Veen DE BRUG P- J. DE JONG Tuincentrum Dorpsgemeenschap Nieuwe Tonge DE GREVELINGEN Prettige Kerstdagen voorspoedig 1994 Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' WOENSDAG 22 DECEMBER 1993 In dit overzicht treft u de titels aan van boe ken die onlangs bij uitgeverij Den Hertog b.v. te Houten verschenen. Dr. H. F. Kohlbrugge, Schriftver-kia- ringen, Hebreen 1-6. Ingenaaid. 238 pag. Prijs 23,90. Uitgeverij Den Hertog gaf de laatste jaren al heel wat 'overjarig koren' van dr. H. F. Kohlbrugge uit. Ik noem slechts de Twaalf twaalftallen, zoals de naam zegt een serie van wel 144 preken, gevat in zes banden. Daarnaast ook veel 'overgeschoten brok ken' - mengelwerk dat tot nu toe veelal verscholen was in uitverkochte bundeltjes en oude tijdschriftjaargangen, bijvoorbeeld van het Am-sterdamsch Zondagsblad dat ongeveer rond de eeuwwisseling uitkwam. Zo is er op dit moment een heel nieuwe serie Schriftverklaringen bezig te verschij nen: handzame boekjes die, om met de uit gever te spreken, 'een rijke bron van kennis en troost' betekenen. Kohlbrugge heeft veel over de brief aan de Hebreen geschreven. Voor zover dat niet opgenomen werd in andere pasverschenen bundels, verschijnt een en ander nu in drie delen 'Schriftverklaringen'. Het eerste daar van kwam onlangs uit. Met veel nadruk aan bevolen! Ds. W. van Gorsel, De grote dag nadert. Ingenaaid. 75 pag. Prijs 9,95. Aan de zogenaamde kleine profeten wordt doorgaans niet veel preekstof ontleend. Toch behoren ook deze geschriften tot de Bijbel, dat wil zeggen: het behaagde de Heilige Geest ze te openbaren als Gods eigen Woord. Evenals de 'grote profeten' bevatten ze een boodschap die ook voor het heden nog gelding heeft. Dat geldt bijvoor beeld de profeten Habakuk en Zefanja. Aan hun indringende boodschap is dit boekje gewijd. Beide profeten lieten in hun tijd donkere tonen horen: klachten over de wan toestanden bij Juda en de volkeren alsmede de aankondiging van Gods gericht op 'de dag des Heeren'. Evenwel - de rechtvaardi ge leeft door het gelotif. Hij zal zich noch tans verheugen in de Gcxl van Zijn heil. Dominee Van Gorsel nam het initiatief negen overdenkingen over de profetieën van Habakuk en Zefanja te bundelen en ze te doen uitgeven. Een eenvoudig maar indrin gend woord! De schrijver is hervormd pre dikant te Schoonhoven. Van hem versche nen meer van dergelijke bundeltjes. De grote letter maakt dit boekje heel geschikt voor onze ouderen. De omslag is ook dit keer naar een ontwerp van Anneke Kaai-van Wijngaar-den. Ds. J. van Haaren, Het verborgen manna. Gebonden. 128 pag. Prijs 22,90. Dominee Van Haaren was in leven een bekend predikant van de Gereformeerde Gemeenten, laatstelijk te Amersfoort. Tevens was hij vele jaren voorzitter van de Gereformeerde Bijbelstichting. Deze bundel betreft een herdruk uit 1973. Ze bevat een 37-tal overdenkingen. De oorspronkelijke bedoeling van deze meditaties is niet ver meld. Gelet op inhoud en omvang zouden ze gediend kunnen hebben als meditatie in een periodiek verschijnend kerkblad. Hoe het zij - ze worden bij dezen nogmaals ter overdenking aangeboden. De stoffen zijn aan het geheel van de Heilige Schrift ont leend. Goede kost! Ds. G. van Reenen, Een nalezing. 21 meditaties. Ingebonden. 72pag. Prijs/14,90. Ook dominee Van Reeenen behoorde tot het verband van de Gereformeerde Ge-meenten. Maar hij was van een eerdere generatie. In 1935 overleed hij. Vrijwel alles wat ds. G. van Reenen ooit publiceerde, is inmiddels in boekvorm verschenen. Een uitzondering hierop zijn de meditaties die hij rond 1924 schreef voor het weekblad De Banier, het orgaan van de S.G.P. Hier is dus sprake van een soort nalezing. Dominee Van Reenen was in zijn leven een door velen geliefd pre diker. En nog worden zijn bundels gelezen. Wat deze overdenkingen betreft - een enkele keer is te bemerken dat ze vcxir een politiek weekblad geschreven werden. Bijvoorbeeld in de laatste: verschenen bij het 25-jarig ambtsjubileum van koningin Wilhelminain 1923. M. Golverdingen v.d.m.. Ds. G. H. Kersten. Facetten van zijn leven en werk. Gebonden. 384 pag. Prijs 39,50. Na 31 januari 1994 ƒ44,50. We blijven met dit boek nog even in de kring van de Gereformeerde Gemeenten. En tevens van de S.G.P. Al heel wat ja-ren was de biografie van ds. G. H. Kersten, samen gesteld door M. Golver-dingen, uitverkocht. De vraag ernaar bleef. Reden voor uitgever en auteur (de laatste is inmiddels ook die naar van het Woord) te besluiten tot heruit gave - overigens door middel van een grondige herziening en uitbreiding. Dominee Kersten (1882-1948) nam een grote plaats in in de kringen waar hij zich bewoog. Hij was een veelzijdig mens. Golverdingen tekent hem als predikant en theoloog maar tevens als onderwijsman, docent, politicus en publicist. Zijn invloed was navenant. Boven alles was hij een bege nadigd zondaar wiens leven Christus was.en Chris-tus alleen. De ondertitel van dit boek luidt heel bescheiden: 'Facetten van zijn leven en werk'. Ik denk dat het meer biedt. Deze levensbeschrijving geeft een goed beeld van Kerstens weg en werk - zijn leer en zijn leven. De auteur toont een grote mate van affiniteit met zijn hoofdpersoon. Zonder dat zou een boek als dit ongetwijfeld een waar de verliezen. Toch gaat Golverdingen zich niet te buiten aan verheerlijking van een mens. Integendeel - de toon blijft steeds beheerst. Wat God Zijn kerk in deze landen in de persoon van ds. Kersten gaf, krijgt een duidelijk accent. Maar even eeriijk is Gol verdingen als hij de zwakke zijden van ds. Kersten tekent. Dat geldt bijvoorbeeld zijn verhouding met dr. Steenblok als zijn hou ding in de bezettingsjaren. Terecht hoedt hij zich er voor deze biografie te ge(mis)brui- ken voor polemische doeleinden - over oude en nieuwe strijdpunten. In een andere recent verschenen bundel doen anderen dat overigens wel. Al met al - ds. Golverdingen is veel dank verschuldigd voor dit evenwichtige boek. Wat ik al schreef: hij maakte veel werk van deze herdruk. Enkele hoofdstukken ver schijnen zelfs geheel nieuw. Tevens is een aantal bijlagen opgenomen: brieven van de hand van ds. Ker-sten, een overzicht van predikanten, een bibliografie, een literatuur lijst en een re-gister van persoonsnamen. Mede door de goede zorgen van de uitgever is het re-sultaat een uiterst goed verzorgde uitgave! Ook de vele illustraties dragen daartoe bij. H. van Dam, Bijbelse vertellingen voor jonge kinderen. Gebonden. 263 pag. Prijs 44,95. Na 31 december 1993/49,50. Met deze uitgaaf is een kinderbijbel toege voegd aan het aantal dat al voorhanden is. Toch meenden auteur en uitgever dat er voor deze uitgaaf plaats is. Ze wordt beschouwd als een alternatief voor de kleu ters in de gezinnen waar men vertrouwd is met 'de kinderbijbel van Joh. Vreugdenhil'. Min of meer een voorloper daarvan dus. Dat betekent wel dat deze 'Bijbelse vertellingen voor jonge kinderen' zich richt op dezelfde doelgroep als de kleuterbijbel van Evert Kuijt. Er zijn wel enkele sprekende verschillen. Kuijt moraliseert niet; hij volstaat met de verhalen zelf en laat deze volgen door enke le vragen. Dat geeft mogelijkheden voor een gesprekje met de k]euter(s). Van Dam daar entegen besluit zijn (haar?) vertellingen met zoiets als een korte toepassing. Ook dat kan zinvol zijn. Jammer dat daarvoor vrijwel steeds min of meer dezelfde woorden wor den gebruikt. Dan krijgt hets iets vermoe- dends. Iets wat ook de jonge kinderen op den dutir zal opvallen. Elk verhaal heeft de omvang van twee pagi na's. Mét steeds een aan sprekende tekening van Jaap Kramer. Om en om in kleur en zwart-wit. Opgenomen zijn 125 vertellingen, waarvan een eine 50 over de stof uit het Nieuwe Testa ment. Ik sluit me aan bij de wens van de auteur dat de Heere dit werk zal gebruiken om kinderhar ten in te winnen voor Zijn dienst. J. M. J. Kieviet GOEREE-OVERFLAKKEE NIEUW LICHT OP TUIN- DECORATIE. rP^ Dorpsweg 5 OUDDORP Tel. (01878) 14 77 Adverteren in Eilanden Nieuws betel<ent dat uw advertentie ook buiten de bebouwde kom wordt gelezen. Voorstraat 9 3244 AV Nieuwe Tonge Tel. (01875)2426 Wenst iedereen Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1994 Bestuur van de Stichting Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1994 Camping - Caravanliandel Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1994 Familie, vrienden en buren Gezegende Kerstdagen en Gods onmisbare zegen toegewenst van IXilnstraat 23 3244 AS Nieuwe Tonge Rijsciiool Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1994 I A. BRUGGEMAN Taxibedrijf Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1994 VAN DER WLIET'S TRANSPORT Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1994 Ook wij wensen u mede namens onze medewerkers Wij danken u voor het genoten vertrouwen en hopen ook in het nieuwe jaar weer voor u klaar te staan. TANKSTATION iN AGRARISCH LOONBEDRIJF Uit: H. van Dam, Bijbelse vertellingen voor jonge kinderen. INTERGEMEENTELIJK SAMENWERKINGSVERBAND Dirksland - Goedereede - Middelharnis - Oostflakkee TARIEVEN VOOR PUINSTORT Plaats van de puinstort De puinstort is gelegen tussen Middelhamis en Stad a/h Haringvliet, aan de Johannis- polderseweg in de Oosplaatsepolder. Het afval moet afkomstig zijn van woningen en bedrijven op Goeree-Overflakkee. De gratis stortingen zijn per 1 januari 1994 afgeschaft Tot nu toe is het brengen van brandbaar afval en grof plantsoenafval tot 260 kg gratis. Het brengen van vervuild puin, recyclebaar puin en cementgebonden asbestgolfplaten van particulieren was tot 760 kg gratis. Bij het brengen van afval boven deze hoeveelheden verviel de vrijstelling en moest al het gestorte afval worden betaald. Na 1 januari 1994 vervalt de vrijstelling en moet iedereen betalen voor zijn gestorte hoeveelheid afval. De afrekening vindt plaats via een later toegezonden nota. De nieuwe regeling geeft meer recht aan het idee de vervuiler betaalt. In het verleden kon het voorkomen dat iemand 30 maal per jaar240 kg bracht en dus niets behoefde te betalen terwijl een ander 1 maal per jaar 280 kg bracht met als gevolg dat de gestorte 280 kg afval moest worden betaald. De storttarieven worden per 1 januari gewijzigd. De tariefswijzigingen zijn veroorzaakt door een nieuw opgelegde rijksbelasting en een verhoging van de vertrandingskosten bij de Afvalverwerking Rijnmond. Er wordt onderscheid gemaakt tussen de volgende afvalstoffen: tarief A, kostprijs f 242,- per ton: brandbaar afval dat afgevoerd wordt naar de Afval Venwerking Rijnmond, zoals huisvuil, bedrijfsvuil, afval van bouw en sloopwerken. In dit afval mogen geen stenen ot metalen voonverpen zitten. Houten balken of planken mogen maximaal 200 cm lang zijn. Spoorbielzen mogen maximaal 100 cm lang zijn. In dit afval mag ook geen chemiscti afval aanwezig zijn. tarief B, kostprijs f 167,-per ton: gesorteerd schoon hout. Houten balken of planken, schoon van metalen onderdelen mogen maximaal 200 cm lang zijn. Platen en gecreosoteerd hout horen niet onder dit tarief. tarief C, kostprijs f 180,- per ton: grof plantsoenafval, zoals takken en stammen van bomen tot een diameter van 15 cm. Dit afval wordt naar de A.R.V. afgevoerd en daar tot compost venwerkt. In het plantsoenafval mogen geen andere afvalstoffen zitten. tarief D, kostprijs f 90,- per ton: puin, niet groter dan 40 cm, dat voor niet meer dan de helft van het volume vermengd is met onverbrandbare stoffen, zoals grond en zand. Tevens ook grote boomwortels. tarief E, kostprijs f 20,- per ton: metsel-, straat- en betonpuin zonder bewapening, kleiner dan 40 cm en recyclebaar. tarief F, kostprijs f 157,- per ton: kleine hoeveelheden cementgebonden asbestgolfplaten van particulieren. Deze tarieven zijn allemaal exclusief b.t.w.(-opslag). Niet acceptabel: landbouw afval, chemisch afval. Niet gesorteerd afval wordt geweigerd Sinds 1 januari 1993 worden aangeboden afvalstoffen gewogen. De soorten afvalstoffen dienen apart te worden aangeboden. Worden de vrachten toch gemengd aangevoerd, dan zal het hoogste tarief voor de gehele vracht worden doorberekend. Openingstijden maandag t/m vrijdag: zaterdag: van 07.45 tot 11.45 uur en van 13.00 tot 16.45 uur van 09.30 tof 12.30 uur Stortbaas De stortbaas is tijdens de openingstijden aanwezig. De aangeboden hoeveelheden worden gewogen op een weegbrug en ter plaatse wordt een weegbon gemaakt waarop de volgende gegevens worden genoteerd: - gegevens aanbieder, vervoerder en kenteken vervoermiddel, hoeveelheid en soort- afval, herkomst van het afval en voor bedrijven het afvalstroomnummer. De aanwijzingen van de stortbaas dienen strikt te worden opgevolgd. Betaling Periodiek wordt daarvooraan iedere afvalaanbieder-de geadresseerde op de weegbon- een nota ter betaling toegezonden. Beheer Directievoering is in handen van de gemeente Middelharnis. Deelnemende gemeenten zijn Goedereede, Dirksland, Middelharnis en Oostflakkee. De regionale puinstort voor bouw-en sloopafval is gevestigd in de Johannispolderseweg 19 te IVliddelharnis. Telefoon: 01870-86850. WET MILIEUBEHEER AANVRAAG EN ONTWERP-BESCHIKKING Het dagelijks bestuurvan het IntergemeentelijkSamenwerkingsvertwnd Goeree-Overflak kee, maakt namens het college van burgemeester en wethouders van Middelharnis bekend dat de volgende aanvraag om vergunning krachtens de Wet milieubeheer is ontvangen van: - Provincie Zuid-Holland, Dienst Verkeer en Vervoer, voor het in weri<ing hebben van een rayonvertslijf annex magazijn en opslagterrein ten behoeve van het onderhoud van de provinciale wegen op Goeree-Overflakkee, op het perceel Staverseweg 30 te Sommelsdijk. Zij zijn voornemens om namens het college van burgemeester en wethouders van Middelharnis de vergunning te vertenen. Aan de vergunning zullen voorschriften worden vertwnden ter bescherming van het milieu. Schriftelijke bezwaren tegendeontwerp-beschikking kunt u t/m 21 januari 1994 indienen bij de afdeling Milieu van het Intergemeentelijk Samenwerkingsverband Goeree-Overflak kee (I.S.G.O.), postbus 313,3240 AH Middelhamis. Uw persoonlijke gegevens worden niet bekend gemaakt als u daarom in een aparte brief bij het bezwaarschrift vraagt. I ndien daarom verzocht wordt (telefoon 01870-89277) zal gelegenheid worden geboden tot een openbare zitting. Tijdens deze bijeenkomst wordt gelegenheid geboden om met het bevoegd gezag en de overige aanwezigen van gedachten te wisselen over de ontwerp-beschikking. Tevens kunnen dan gemotiveerde bezwaren tegen het ontwerp van de beschikking mondeling worden ingebracht. De aanvrager van de vergunning zal in de gelegenheid worden gesteld de openbare zifting bij te wonen. De aanvraag en ontwerp-beschikking liggen ter inzage vanaf heden t/m vrijdag 21 januari 1994 op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur op de gemeente secretarie van Middelharnis, Kon. Julianaweg 45 te Middelhamis na telefonische afspraak met de heer J. van Groningen. BESCHIKKINGEN Het dagelijks bestuur van het ISGO, maakt namens het college van burgemeester en wethouders van Oostflakkee en het dagelijks bestuur van het zuiveringsschap Holland se Eilanden en Waarden bekend dat onder het stellen van voorschriften in het belang van de bescherming van het milieu vergunningen ingevolge de Wet milieubeheer en de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren zijn verieend aan: - Fa. gebr. de Bonte, Spuidijk 5 te Ooitgensplaat, voor het in weri<ing hebben van een witloftrekkerij op bovengenoemd perceel c.q. voor het lozen van afvalwater afkomstig van bovengenoemd bedrijf in oppervlaktewater. De beschikkingen, alsmede de aanvragen en andere ter zake zijnde stukken, liggen vanaf donderdag 23 december 1993 t/m vrijdag 21 januari 1994 ter Inzage op de secretarieën van: - het Zuiveringsschap, Johan de Wittstraat 40, 3311 KJ Dordrecht, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Desgewenst kan op (telefonische) afspraak een mondelinge toelichting op de stukken worden verkregen (afdeling Bedrijfsafvalwater, telefoon: 078-141288). Kopieën zijn tegen betaling beschikbaar. - de gemeente Oostflakkee, Eisenhoweriaan 1 te Oude-Tonge, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Indien u inzage wenst in de stukken dient u eerst contact op te nemen met mevrouw J.M. Pieterse, telefoon: 01870-89277. De beschikkingen zijn ten opzichte van de ter inzage gelegde ontwerpen niet gewijzigd. De mogelijkheid om beroep in te stellen tegen deze beschikkingen staat open voor: - de aanvrager - de betrokken adviseurs - degenen die bezwaren hebben ingebracht tegen het ontwerp van de beschikking - degenen die bezwaren hebben tegen de wijzigingen die bij het geven van de beschikking ten opzichte van het ontwerp daan/an zijn aangebracht - enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest tegen de ontwerp-beschikking bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet uiteriijk 21 januari 1994 worden ingediend bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, postbus 20019,2500 EA Den Haag. Omdat aan het instellen van beroep geen schorsende weri^ing wordt toegekend, kan overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State worden verzocht om het schorsen van de beschikking danwei om het treffen van een vooriopige voorziening. Om toepassing van artikel 107 van de Wet op de Raad van State moet in een afzonderlijke brief worden verzocht. Dit verzoek moet uiteriijk 21 januari 1994 worden ingediend bij de Voorzitter van bovengenoemde Afdeling. Wanneer geen verzoek om schorsing of vooriopige voorziening wordt ingediend, wordt de beschikking na afloop van de beroepstermijn van kracht. Is er daarentegen wel een verzoek om schorsing of voorlopige voorziening ingediend, dan worden de beschikkin gen niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Voor degene die niet in de gelegenheid is om de stukken tijdens de hiervoor genoemde uren te komen inzien, wordt de mogelijkheid geboden om de stukken op de binnen de ter inzage termijn vallende dinsdagavonden te komen inzien. Hiertoe dient vooraf een telefonische afspraak te worden gemaakt met mevrouw J.M. Pieterse, telefoon: 01870- 89277. Voor nadere inlichtingen, zowel voor wat betreft de inhoud van de aanvragen, als over de procedures en voor kopieën van de ter inzage gelegde stukken (dit laatste tegen betaling) kunt u zich gedurende de loop van de gehele procedure wenden tot mevrouw J.M. Pieterse, telefoon: 01870-89277. 22 december 1993 Op late zomeravonden of in de donkere dagen voor Kerst, tuinlx'lichtinj; is het hele jaar door prettig. Sierornamen- tcn krijgen meer accent zodat uw tuin er ook 's avonds sfeervol uitziet! Kerstmis en Oud ii Nieuw zijn natuurlijk mooie gelegenhe den om speciale tuinbelith- tingseffecten aan te brengen, maar ook in de herfst kunt u uw tuin een sprookjesachtig aan/ien geven. Kn in navolging van de 'tuingekke' Engelsen gaan ook 'nuchtere' Nederlanders al steeds meer over op kleur- belichting om kleuren in het donker te laten spreken. Er kan zó veel, steek uw licht eens op bij een tuincentrum. wenst personeel, leden en clientèle BUIJS EN BUIJS Nieuwe Tonge, Tel. (01875) 1259 1895 wenst clientèle, vrienden en bekenden j Korteweegje 16, Nieuwe Tonge, Tel. {01875) 1330 -1667 Verolmestraat 41Nieuwe Tonge, Tel. (01875) 1454 Campinggasdepot - Verhuur van vouwwagens Si en caravans I wenst familie, vrienden en clientèle en personeel Battenoord 2, Nieuwe Tonge, tel. (01875) 1641/1422 wensen familie, vrienden en clientèle en een in alle opzichtten Molendijk 138 Nieuwe Tonge TeL 01875-1216

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 34