iji'^ NIEUWS uit de kerken Ladies Night bij Leen Mol Sfeervolle mystieke expositie in het International Art Centre focwA i^»^" Damver. 'Denk en Zet' Kreativiteitsmarkt groot succes Dam- en Schaakver. 'Ontspanning' te Ouddorp UW AUTO IS ONMISBAAR! [40 JAAR AKTIEF Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS" VRIJDAG 26 NOVEMBER 1993 Zomer 1983. Wat slenterend door het polderlandschap tussen Middelhamis en Nieuwe Tonge koinen we bij een geas falteerd bruggetje in de Middenweg. Eronderdoor kabbelt rustig het water van de Vliegers, gedreven door een zachte bries, al bochtend in de richting van de Langeweg. Daarvóór houdt deze water loop de Puttersweg een poosje gezel schap. En die weet dat al jaren te waar deren want uit de berm is een bomenrij ontsproten en veel struikgewas tot meer dere glorie van de Vliegers. November 1993. Ruim tien jaar later op hetzelfde plekje. Nu leunend tegen de beveiliging van een vernieuwd brugge tje. Ons poiderstroompje scharrelt er nog steeds storeloos onderdoor. Niets veran derd dus? Jawel, deze vaart heeft nog meer luister gekregen in de vorm van een struweelrand aan gene zijde, bochti ge richting Langeweg. Kom, een wande lingetje tussen de bordjes van Staatsbosbeheer. Herfstlied De nevel belemmert een vergezicht en sopt alles nat. Kletsnat. Maar de zon schuift in haar opwaartse baan langzaam maar zeker van achter een donkere wol kenband. De eerste zonnestralen gaan dan ook al met ons mee. En een aanhou dende strofe van een polders herfstlied, op geluidsgolven gezet door grommende traktoren die andermaal een hele kluif, hebben aan de meerscharige wentelploe- gen. 'Roe-oettss'. Een koppel patrijzen kiest met felle vleugelslag het luchtruim. Ze zijn met z'n achten. Toch hebben we geen staart gezien. Dat komt door de uit stekende schutskleur in de vergeelde grasplek waarin de vogels deze ochtend in wilden doorbrengen. Maar ja, dan komt er een tweebener aangesloft op groene kuitlaarzen dcx^r het nu dampen de gras. Als op een commando stijgen ze tegelijk op en blijven in hun vlucht net jes bij elkaar. Nevelparels De volgende bewoner van dit vrije ixud tussen de kultuurvelden heet ons al van verre welkom. Het is de pluizebol van een eenzame paardebloem. Ze valt op, zo in haar eentje. Mooie struiken, prachtige bomen sprin gen er niet uit. Die vervloeien allemaal in de massa. Maar dit donzige bolletje op tere stengel trekt de aandacht. Even erbij op de kniecn. Hoeveel parachutes dragen een zaadje als ze straks de atmosfeer ingaan'? Ook dat staat netjes beschreven in de boeken. Klopt dat altijd? Nou, vooruit, een kwart gedeelte willen we wel tellen. Een, twee, drieeen dikke veertig. Dan komen we toch in de buurt van de vermelde honderdtachtig. Deze is bijzonder mooi. Aan elk pluisje schittert een nevelpareltjc. Glinsterende kristalletjes. De natuur heeft ook hier zichzelf in het zonnetje gezet. Alle zaad jes zitten nog in de bloembodem. Zullen we nog eens, net als vroeger? Adem halen, lippen stijf op elkaar en dan met een dunne straal lucht de pitten lanceren? Nee hoor, wc blazen dit frisse borduursel niet kapot. Bovendien weet de plant, in samenwerking met de wind, veel beter wanneer het vruchtpluis op reis nicxït. Loverruis De boomrand in langs de Tweede Groe neweg. Midden in het houtgewas denk je een wijle te vertoeven in een echt bos. Er is wel verkeersrumoer van de Langeweg. Golvend achtergrondgeluid van het asfalt. Dat kleurt de heldere klanken van deze Vliegerstrook. Om die te beluiste ren moeten we stil zijn. Bladstil, om aan stonds het lovergeruis te kunnen verne men. Nu alle bewegingen bevriezen met een vaste blik omhoog gericht. Soms duurt het een half uur eer die inspanning wordt beloond. En dan zie je jezelf echt als paal staan, een pose waaraan de vogels moeten wennen. Maar vooruit, daar komt de eerste al. In het kale topje van ons boompje landt een mees. Een zwartgcel getekend vogeltje. Zal wel een koolmees zijn. Doch, hoc meer we ons inspannen om scherp te stellen, hoe waziger het beeld wordt. Daarom laten we nu alle opgelcgcdc plichtplegingen uit ons wegstromen om de koolmeesfa milie onbevangen te observeren. 'Piet-toe, pie-toe'. klinkt het af en toe ^m-J:fMW^ Beroepen te Giessendam-Nederhardinxvcld L. Schaap te Nijkerkerveen; te Doornspijk W. Roos te Leerbroek. naar Valburg-Homoet (part-time) (tocz.) R. P. van Rooijen. kandidaat te Wasse naar Bedankt voor Stolwijk Joh. Post te Edervecn. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Ham (Ov.) t.b.v. de missionaire dienst te Manokwari (Irian Jaya) drs. J. J. van der Wilden te Hoogevecn, die dit beroep heeft aangenomen; te Zwaag- westeinde drs. A. H. Boschma te Sibculo; te Loosdrecht H. van Veen te Maassluis. naar Beetgum J. Miedema te Witmarsum en Pingjum en Zurich; naar Appelscha J. Eldering-Schenkel, kandidaat te Pcsse. Beroepbaarstelling drs. A. J. Snier, Dr. Peelenstraat 6, 5831 EG Boxmeer, tel. (08855) 75530. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Enkhuizen S. M. Alserda te Drachten- Zuidoost (1.1. zendingspred. te Kaliman tan Barat, Ind.); te Zwolle-Centrum F. H. Folkerts te Stadskanaal. Aangenomen naar Langeslag drs. R. J. Vreugdenhil. kandidaat te Emmeloord die bedankte voor Baflo-Warffum i.c.m. Pictcrburen, voor Gees, voor Kantcns, voor Lutten, voor Ten Post i.c.m. Garrelswcer en voor Zevenbergen; naar Dalfsen H. van den Berg te Assen-Zuid, die bedankte voor Almelo, voor Bunschoten-Oost, voor Ermelo en voor Zwolle-Centrum; naar Roodeschool P. F. de Boer, kandidaat te Emmeloord, die bedankte voor Creil i.c.m. Nagele. Bedankt voor Nijkerk H. Geertsma te Zuidhorn; voor Kampen A. de Snoo te Middelburg. NEÜ. GEREF. KERKEN Beroepen te Kampen F. R. Bruintjes te Amers foort; te Kampen A. W. Vos te Heem stede en te Lisse. voor Baarn c.o. drs. J. de Jonge te Hen gelo (Ov.). CHR. GEREF. KERKEN wat schuchter. Helemaal niet zo melodi eus. Een beetje metaalachtig. En ze gedragen zich ook niet zo akrobatisch als thuis aan de voedselbol. Ze fladderen wat achter en door elkaar, kris-kras door de kalende kruinen boven de onze eveneens.... De vogels schudden daarmee wel de laatste lichting bladval van de twijgen. En dan is daar weer het ruisend ritselen van het neerdwarrclend lover, zo in het gras. Nee, op de brede, glanzende bladeren van het Hocfblad. H eggewikke Bij een partij Melkcppc rechtsaf. Kuierend over het looppad langs de Langeweg. Braamstruiken zijn in het riet gekropen om zich daaraan naar boven en opzij uit te breiden. Rode bessen bunge len aan kromme takken en nijgen naar de Rode Klaver tussen de vegetatie. Het volgende beeld brengt ons even in gedachten in moeders keuken. Ze staat aan het aanrecht en maakt met liefde en ijver de boterhammen klaar voor de schoolgaande zoon of dochter. Maar die heeft vandaag geen zin in brood met kaas. En hup, daar gaat de maaltijd over de rietrand. op ons pad. Het rijk belegde dagelijks brood ligt er nog maar net, naast de nog in bloei zijnde paarse Heggewikke. Visservogel Nog even naar de waterkant. Tien jaar geleden bij de Pottersweg. Toen kwam er een man met zijn kadetje. Geen brood je maar een Opeltje. Stapte uit, ontvouw de een klapstoeltje en installeerde een dure in- en uitschuifhengel op een haak. Emmertje levende wormen. Het eerste haakje. „Doet dat geen pijn bij de pieren?" „Mmni. weet ik niet, ik heb er nog nooit geen eentje auw hore roepen". Vandaag zit er geen vissersman of - vrouw op een bra.seni te wachten. Er is wel een vissersvogcl. In de verte staat een reiger net voor een bocht. Twee waterkippen houden hem gezelschap. Zijn dolksnavel een decimeter boven de waterspiegel of scherp. Wachten totdat hijNee, wc zullen deze Blauwe Jaap ncit verstoren. Het dier is ijverig en zeer geduldig bezig met het verkrijgen van zijn dagelijks kostje. Zo, nu gaan we weer terug naar het brug getje, meelopend met de foto, rechts uit beeld. De mezenklas is gegroeid en ze vemiaken zich best in de bovenste, ont bladerde delen van de houtrand. De plui zebol heeft geen tranen meer. Want we kunnen de zon weer in het water zien schijnen van de Vliegers. J.v.P. Uitslagen maandag 22 november 1993. D.E.Z. - Gapinge7-9 Afdeling 2 H. Noordijk - C. Polder0-2 J. A. Gebuis - F. Noordijk1 -1 J. Lodder- W. VroegindewijI-I G. M. Koese - A. Verolme0-2 Afdeling 3 P. van Groningen - G. Zaaijcr0-2 J. Groenendijk - C. v.d. Groef1 -1 J. Verbiest - J. HoUcman1-1 J. K. de Rooij - H. Schcllevis0-2 Beroepen te Rottcrdam-Kralingen A. Baars te Mid delhamis. voor Damwoude J. Brons te Urk (Ma- ranathakerk). GEREF. GEMEENTEN Rectificatie Het bericht dat ds. C. Sonnevclt te Krim pen aan den IJsscl een beslissing zou hebben genomen voor het beroep naar Rotterdam-Zuid is onjuist. Beroepen te 's-Gravenhage-Zuid B. van der Hei den te Hardinxveld-Giessendam; te Mid delburg-Zuid J. J. Tanis te Lisse; te Haariem H, Paul te H.L Ambacht. Bedankt voor Oosterland G. M. de Leeuw te Bar- neveld; voor Hoofddorp A. J. Gunst te Tholen. MIDDELHARNIS De kreativiteitsmarkt van de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt die zaterdag 20 november j.I. gehouden is, was een groot succes. Er werden kleren, bloemen, houtwerk, kado-artikelen, tweedehands boeken, eigengemaakte advokaat, appel moes en gebak verkocht. Er zijn die dag ongeveer vierhonderd mensen geweest. De opbrengst, die bestemd is voor Kuria, bedroeg 5600,-. met optimaal resultaat een huis verkopen... Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 Uitslagen van 15 november 1993 DAMMEN J. Westhoeve - C. Tanis1-1 A. Meijer - C. Mierop1 -1 K. Tanis - J. W. Stoof1-1 A. P. C. de Mik - J. Moerkerk2-0 J. van Koppen - C. Akershoek1-1 L. Moerkerk - J. Visbeen1-1 P. van Dam - H. M. Floresteijn2-0 Het eerste team van 'Ont.spanning' speel de haar derde wedstrijd vcxir de RSB. Naarmate de wedstrijd vorderde tekende zich meer en meer een gunstige uit gangspositie af voor 'Ontspanning'. Na de eerste remise van W. J. Tanis, die zomaar een voorsprong van 2 pionnen weggaf, volgden er 3 winstpartijen en nog 2 remises, zodat de stand op dat moment 4'/:-\'/: was. Alleen vader en zoon Van Huizen scoorden op het laatste en eerste bord een nul. Van Huizen jr. had de partij waarshcijnlijk wel kunnen winnen, maar met I pion voor en beide dames nog op het bord was dit wel erg moeilijk. Van Huizen sr. had een heel aardige stelling opgebouwd, maar door een aantal minder goede zetten kwam hij in het nauw en moest zelfs een stuk tegen 2 pionnen prijsgeven. De overwin ning had dus nog hoger kuncnn uitval len. 'Ontspanning' kent de weelde om thans in de kopgroep mee te draaien achter Stellendam 1 en SOF 1. Zou het kam pioenschap een Flakkeese aangelegen heid worden? Het begint er een beetje op te lijken. De Flakkeese clubs ontmoeten elkaar nog. Stellendam doet het zelfs heel g(x;d. Gepromoveerd uit de 4c klas nemen ze gelijk de eerste plaats in in de derde klas D. Eindstand 47.-372 in het voordeel van 'Ontspanning' 1. Op 10 december a.s. volgt de uitwed strijd naar Barendrecht 2. Op uitnodiging van Autobedrijf Leen Mol BV kwamen woensdagavond 17 novem ber 1993 circa 50 dames naar de showroom aan het Slagveld in Brielle. Hier werden zij door direkteur Jan van Dijk hartelijk welkom geheten op de 'Ladies Night'. Het doel van deze bijeenkomst was om vrouwelijke automobilisten zowel theoreti sche als praktische kennis over auto's te laten opdoen. Gina Lageweg nam op char mante wijze het theoretische deel voor haar rekening. Het aandachtige publiek kreeg daarbij een aantal dia's te zien die de theorie aanschouwelijk maakte. Na de theorie was de beurt aan de 50 vrouwelijke automobilisten om het geleerde daadwerkelijk in praktijk te brengen. Verdeeld over de showroom en de garage stonden een zestal Honda's opgesteld. Onder leiding van de deskundige monteurs werden tal van tech nische handelinge verricht. Gewapend met schort en poetsdoek gingen de dames aan de slag. Het wisselen van autobanden, het peilen van olie, het vervangen van ruite- wisserbladen, het inzetten van zekeringen enzovoorts. Eén van de deelneemsters for muleerde haar enthousiasme als volgt: „Handig hoor, nu ik dat zelf kan, voel ik me tenminste niet zo afhankelijk". Tussendoor werd ook de inwendige mens niet vergeten en verzorgden enkele gast vrouwen voor verfrissingen. Tijdens de avond werden de gasten onthaald op tal van handige tips. Aan het einde van deze leerzame avond, die veel te snel voorbij ging, ontvingen alle deelneemsters een fraai Honda-getuigschrift en een praktisch verras singspakket. Dit was de eerste 'Ladies Night' die Leen Mol BV organiseerde. Uitnodigingen waren naar een deel van het klantenbestand verzonden, waarbij vrouwelijke automo bilisten, eventueel met vriendin, gevraagd waren te komen. De deelneemsters hebben deze avond zeer positief en enthousiast ontvangen. Daarom zal 'Ladies Night' in de toekomst zeker herhaald worden. AF van Lint autoschade bv Van 27 november tot 22 december exposeren kunst schilder Bettina Wappner en edelsmeden Lisha Nelissen en Carmen Valencia Villacura in de galerie van het I.A.C., Ring 40 te Middciharnis. Bettina Wappner is in 1960 in Mönchengladbach geboren en volgde diverse kursussen tekenen, schilderen en keramiek in Utrecht en Amsterdam, daarna voltooide ze haar studie aan de Academie voor Beeldende Vorming te Rotterdam. Tijdens haar eerste reis naar Indonesië zijn voor haar de hun- doeïstische tempels van Bali en de boeddhistische bouwwer ken op Java een belangrijke inspiratiebron. Haar schilderijen zijn een combinatie van de ruïnes van deze bouwwerken (overwoekerd door vegetatie en aangetast door weer en wind) en de beleving nu van de godsdienst door de plaatselijke bevolking middels het brengen van offers aan de goden. Warme, aardse tinten stralen uit deze schilderijen. De vele in de tempels voorkomende imposante beeldhouwwer ken en indrukwekkende grafschilderingen en reliefs uit de Egyptische oudheid tijdens haar tweede reis dienen als uit gangspunt voor deze .serie Verbeeldingen. Kleuren als ultrama rijn en turqoise trof zij veelvuldig aan in de tempel- en graf schilderingen, deze spelen nu een voorname rol in haar schil derijen. Kleuren zijn van cruciaal belang om de mystieke sfeer weer te geven uit deze lang vervlogen tijden. Daarom voegt zij aan bovenstaand citaat het volgende toe: „en geen enkel schil derij kan ontroeren als er niet de kleuren van de werkelijkheid in zijn opgenomen". Momentcel is zij bezig met het uitwerken van een nieuwe serie werken, waarin de Thaise beeldhouwkunst en architektuur centraal staat. Van Carmen en Lisha, beiden edelsmidse en beeldhouwster, zijn prachtige zilveren juwelen en kleine zilveren sculpturen te bewonderen. Carmen in is 1940 in Chili geboren. Zij tekent en schildert al vanaf haar zevende en realiseerde al op haar twaalfde jaar een expositie van haar keramisch werk in het 'Instituto de Cultura' in Valparaiso te Chili. Vanaf haar vijf tiende is zij professioneel fotografe. Ze studeerde beeldhouw kunst aan het 'Palaciode Belles Artes' (Academie voor Beeldende Kunsten) in Vina del Mar. Sinds die tijd is zij zich gaan wijden aan de Pre-Colombiaansc kunst, waar haar oorps- rong ook ligt. Lisha, geboren in 1953 in Haarlem, studeerde aan het Sweelinck-conservatorium te Amsterdam en vervolgde haar studie drama en danskunst bij verschillende leermeesters. Ze stichtte haar eigen dansschool in Haarlem. In 1988 vertrok ze naar de USA en werkte o.a. met Cherokee Indianen en kwam een jaar later in Argentinië waar ze haar danservaringen begon te transformeren naar de beeldende kunst, in deze bijgestaan door Carmen. Zij werkten drie jaar samen in het Andesgebergte. Daar heb ben ze archeologi,sche afbeeldingen en rotstekeningen gezien en 'gelezen' en vertaalden dit door het .scheppen of herschep pen van vormen in zilver. Zij zien de vorm als een voertuig die de kloof overbrugt tussen ruimte en tijd en zo getuigen van de rijke oneindige kosmogonische erfenis van de mens. Tijdens deze expositie laten ze u het resultaat zien van een diepgaande beschouwing van de Indiaanse Latijns-Amerikaanse kuituur. U bent van harte welkom om de kunstenaressen te ontmoeten tijdens de opening zaterdag 27 november vanaf 15.00 uur en de resultaten van hun beleving te bewonderen. (Luister langs de Vliegers) •fffc'P NED. HERV. KERK Aangenomen Aangenomen Bedankt •I* 'I' Bedankt NVM SCHAKEN Autoschade is vervelend, want eigenlijk kunt u uw auto geen dag missen. Daarom handelt van Lint Autoschade BV de zaak snel en vak kundig voor u af. Oók met de verzekering. Wij herstel len iedere schade snel en vakkundig. Richten, uitdeuken en spuiten; alles met de modernste apparatuur. Focwa garantie bedrijf, 2 laar garantie op iedere autosclnade. Prutweg 2, 3245 LW Sommelsdijk, Telefoon 01870-82292. Industrieweg 14. 4301 RS Zierikzee, Telefoon 01110-14794.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 6