Den Bommel in vroeger tijden Predikbeurten Open Deur Open Doors Nieuwe boeken Conferentie Het Richtsnoer Nieuw fotoboek: „Het fijnste voor de kleinste?" VERKOPING De heer A. van Emden overleden Toogdag Herv. Mannenverenigingen op G.G. oud direkteur-generaal van het Ned. Rode Kruis Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 15 OKTOBER 1993 DEN BOMMEL (iisteren verscheen bij uitgeve rij Deboektant Klaaswaal in samenwerking met boekhandel Vroegindeweij Middelharnis het door de heer M. Bakelaar samengestelde fotoboek over Den Bommel. De samensteller reikte gisteren, donder dag 14 oktober, na een korte toespraak van de heer Vroegindeweij, het eerste exemplaar uit aan burge meester drs. C. M. de Vos. Aan de hand van ongeveer 90 foto's maakt de auteur een visuele wandeling door het Den Bommel in vroeger tijden. De heer Bakelaar begint zijn wandeling in het westen van Den Bommel, in Zuidzijde, waar de in 1934 gebouwde watertoren staat. Natuurlijk was het slaan van de eerste paal ook toen al een belevenis die op de gevoelige plaat moest worden vastgelegd. Jan van der Welle nam in die tijd het metselwerk van de toren voor zijn rekening. Vervolgens krijgt de lezer zicht op de andere zijde van de Tilsedijk. nl. de Schoolweg. waar een in 1884 gestichte school stond. De school werd bij gebrek aan leerlingen nog voor de Tweede Wereldoorlog opgehe ven en ging dienst doen als boerderij. Een enkele negentigjarige inwoner zal zich zeltzekerop een klas- sefoto van die school uit 1913 herkennen. Radio en televisie waren er in dat jaar nog niet. waar door het nieuws zich niet verder uitstrekte dan tot het dagelijkse dorpsgebeuren. De nieuwtjes werden be sproken in het café dat was gevestigd, waar de Bommel- sedijk over ging in de Tilsedijk. Natuurrampen zijn er veelal de oorzaak van dat een dorp er geheel anders komt uit te zien. Het water deed in februari 1953, tijdens de Watersnoodramp, zijn ver woestende werk. Sommige foto's in deze uitgave geven dan ook een beeld dat niet meer lijkt op de heden daagse omgeving. Op de hoek Tilsedijk-Lageweg bij voorbeeld, stonden de boerderijen van Klaas Osse- weijer en van Gerrit van den Boogert. In februari 1953 veegde het water beide boerderijen van de kaart. Inwoners Naast de diverse dorpsgezichten heeft de heer Bakelaar tijdens het samenstellen en selekteren van het fotoma teriaal, het wel en wee van de inwoners niet vergeten. Foto's van de Jongelingsvereniging, de Ciereformeerde meisjesvereniging, het landleven, beroepen zoals tim merman, hoefsmid en molenaar, alles passeert de revue. Tesamen met de talloze schoolfoto's heeft deze uitgave veel weg van een echt dorps foto-album, waarin menige Bommelaar zich zal herkennen! Het fotoboek met de titel "Den Bommel in vroeger tij den" is tegen 34,9() te koop bij Boekhandel Vroeginde weij ;'an de Westdijk 48 te Middelharnis. De Bond van Nederlandse Her vormde Mannenverenigingen op Ge reformeerde Grondslag hoopt dit jaar de toogdag te houden op D.V. zaterdag 30 oktober, en wel in de grote zaal van het Jaarbeurscon grescentrum te l'trecht. (Jaarbeurs plein, achter het Centraal Station). De morgenvergadering begint om lO.OO uur. de middagvergadering om 14.(K) uur. Het thema voor deze dag is: 'Kerk en Profetie'. Drs. W. Chr. Hovius te Katwijk aan Zee spreekt in de morgenvergadering over 'Waarom profeteert gij'.'' - Het wezen van de profetie. In de middagvergadering spreekt Dr J. Hoek te Veenendaal over: 'In de mantel van Elia'- De profetische roeping van de kerk. Wij willen allen hartelijk opwekken die dag in grote getale naar Utrecht te komen. Wanneer u per auto komt kunt u tegenover het gebouw uw auto parkeren. Ook per trein kunt u naar Utrecht komen. In de middagpauze is er een koffietafel. De prijs is 19,50 per persoon. U kunt zich voor deze koffietafel opgeven bij het secretariaat van de regelingscom missie: Dhr. N. C'. Simons. Dominicus- hof 41, 4133 AM Vianen. tel. (03473) 7 58 57. Er zullen ook geluidsopnamen van de toogdag worden gemaakt. Dit gebeurt op een set van 3 cassettebandjes. U kunt ze bestellen door overmaking van 25,- op girorekeningnummer 2279684 t.n.v. de heer M. Spelt te Elspeet. Tot ziens in Utrecht op D.V. zaterdag 30 oktober! Dan ook een fijn geboortekaartje. Wij hebben ze voor u. Maak uw keuze uit ons nieuwe modellenboek! Drukkerij Gebr. De Waal SOMMELSDIJK Zondag 17 oktober 1993 OUDDORP - Her%. Ciem. Dorpskerk. 4.30 uur ds. J. Belder, Katwijk en 18.30 uur ds. J. Codée, Stellendam. Ehen-Haëzer: 9.30 uur ds. W. West land. Middelharnis en 18.30 uur ds. J. Belder C3er. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. B. V. d. Heiden Ger. Kerk lO.(M) uur ds. J. C. van Westenbrugge en 17.00 uur dhr. G. M. Francke Doopsgez. Ciem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. (iOEDEREEDE HenCiem. 9.(K) en 10.45 uur ds. M. B. van de Akker, Veen en 18.30 uur ds. W. C'. Meeuse, Sint Annaland. STELLENDAM - Hen.. Ciem. 10.00 uur ds. J. Codée en 18.(K) uur ds. J. Smit. Putten Ger. Kerk l().(M) uur ds. P. Sijtsma, Barendrechl en 17.(M) uur ds. L. Donkersloot, Riilderkerk. MELISSANT - Hen-. Gem. lO.(K) en 18.(K) uur ds. J. Ci. Blom (Zondag 5) C}er. Gem. 10.(XJ en 18.(K) uur lees- dienst Ger. Kerk 9.30 en I7.(W) uur ds. S. Rienstra. Scheveningen Cier. Gem. in Ned. 1().(K) en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Hen. Gem. 10.00 uur ds. H. Klink en 18.(X) uur ds. J. het Lam Ger. Gem. lO.(K) en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN Hen. CJem. 10.00 uur ds. J. het Lam en 18.(K) uur ds. W. Westland Cie'r.Gem. IO.(K)en 18.{M) uur ds. T. M. van Dijk, Veen. SOMMELSDIJK - Hen/. Gem. lO.(M) en 18.(K) uur ds. Ci. Mulder Lukas- kapelHDG 10.15 uurd.s. HA. vande Pol. Dinteloord Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. ds. R. H. J. Boeijinga- Alders Herv. 'Exodus' CJem. 10.00 uur ds. C. A. ter Linden, Den Haag Pinkstergemeente 'Flakkee' De Sta- ver lO.(K) uur dhr. W. Pouwelse. MIDDELHARNIS Hen/. C}em. lO.(M) uur ds. K. ten Klooster, Putten en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok Chr. Cjer. Kerk 9.30 uur leesdienst en 18.00 uur ds. A. Baars Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 15.00 uur ds. B. v. d. Heiden Cier. Kerk 10.00 uur ds. H. C. Smit en 17.00 uur ds. A. C}. Endeveld Cier. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur ds. J. B. de Rijkeen 16.45 uur ds. H. Mostert Christengemeente Vrienden van de Bijbel, Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur br. B. Leu- nis. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00uurkand. D.J. vanEckeveld, OUDE TONCiE De rouwenvereniging "Niet in eigen kracht' van de Cier. Ciemeenie te Oude Tonge, hoopt op D.V. woensdag 20 okto ber haar jaarlijkse verkoping te houden. Er zal een rommelmarkt gehouden wor den en tevens zijn er weer verschillende artikelen te koop, gemaakt door de vereniging. De openingstijden zijn: van 10.00 tot I2.(X) uur, van 13.30 tot 16.30 uur en van 18.30 tot 20.00 uur. Besteedt u een bedrag boven de 25,- dan krijgt u gratis een bos bloemen. De opbrengst van de %erkoping is bestemd voor het met de aardbeving getroffen gebied in India via deputaat- schap 'Bijzondere Noden'. U bent van harte welkom in de zaal bij het kerkgebouw, Julianastraat 43 te Oude Tonge. Houten Cier. Ciem. lO.(K) en 18.(K) uur leesdienst. OUDE TONCiE Herv. Gem. lO.(K) uurkand. A.J. V. d. Herik en 18.(X)uur ds. P. J. Teeuw CJer. Ciem. lO.(X) en 18.(X) uur leesdienst Volle Evange lie Ciemeente (Tonis.seweg) Trencon 1().(X) uur P. Bronsveld. STAD aan 't HARINGVLIET - Hen. Ciem. lO.(M) uur kand. A. den Hartog, Leerbroek en 18.(X) uur ds. P. v. d. Kraan, Bleskensgraaf Ger. Gem. 1().(K) en 18.(X) uur leesdienst Ger. Kerk I0.(«) uur dhr. A. v. d. Schee en 18.00 uur dhr. G. J. Smouter. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. Ci. H. Koppelman, Scherpen- zeel en 18.(X) uur ds. J. Willemsen Ger. Kerk 10.00 en 18.(X) uur ds. A. C. Fey. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uurds.C.J.W. Verboom en 18.00 uur ds. M. B. V. d. Akker, Veen Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Cier. Kerk 9.30 uur ds. J. J. van Wat- tum en 18.(X) uur ds. J. Wilschut. LANC}STRAAT Hen/. Gem. 10.00 uur kand. Mr. J. P. de Man, Rcs- malen. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur ds. W. Baan (H.A.). SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30uurds. W. J.op't Hof Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. C}em. 3x leesdienst. Maandag 11 oktober 1993 is op de leeftijd van bijna 84 jaar in zijn woonplaats 's-Gravenhage overleden de heer A. van Emden, oud direkteur-generaal van het Nederlandse Rode Kruis en erelid van genoemde vereniging. De overledene is slechts kortstondig ziek geweest. Een groot deel van zijn arbeidzaam leven heeft de heer Van Emden ingezet voor de lijdende mensheid. In 1945 kwam de heer Van Emden bij het Ned. Rode Kruis en werd benoemd als direk- teur, later kreeg hij de funktie van direkteur-generaal. Na zijn afscheid hiervan bleef de heer Van Emden nog sterk bij het werk van het Rode Kruis, nationaal en internationaal betrokken en werd adviseur van het dagelijks bestuur van het Ned. Rode Kruis. De heer Van Emden mocht vele hoge onderscheidingen, zowel binnenlandse als buitenlandse in ontvangst nemen. Hij was o.a. Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, enz. Bij een groot aantal verenigingen en instellingen voor hulpverlening was de heer Van Emden als voorzitter of be stuurslid nog aktief verbonden. Op de algemene vergadering van het Ned. Rode Kruis, gehouden op zaterdag 20juni 1987 te Utrecht, werd de heer Van Emden benoemd als erelid van de ver eniging. De oorkonde werd hem uitge reikt voorde voorzitter van het dagelijks bestuur, de heer Mr. J. J. v.d. Weel. Naast mevrouw H. A. van Riemsdijk-Philips en Jonkheer G. Kraijenhof maakte de heer Van Emden deel uit van de drie ere- leden van het Ned. Rode Kruis. Ramp Tijdens de ramp van 1 februari 1953. waanan een gedeelte van Zuid-Hol land, Zeeland en Noord-Brabant werd getroffen, met name ook ons eiland Goeree-Overflakkee, is de heer Van Emden als direkteur van het Ned. Rode Kruis zeer betrokken geweest. Hulp kwam heel spoedig op gang. Tijdens een Zaterdagavond 16 oktober is er weer Open Deur. We hopen dan een spreker in ons midden te hebben van de stich ting Open Doors. Tijdens de avond wordt de film 'Bamboe in de winter' ver toond, een één uur durende film over het leven van een rondreizende evangelist, en christenen van het Chinese platte land. 'Bamboe in de winter' geeft een aangrij pend en realistisch beeld van het leven van christenen in China. Zij leven nog met het schrikbeeld van de culturele revolutie in hun gedachten, en worden sinds het bloedbad in 1989 op het plein van de 'hemelse vrede', steeds zwaarder vervolgd. Toch is het aantal christenen in China in de laatste 40 jaar met meer dan 60 miljoen toegenomen! Tijdens de avond hoor je daarover meer. De spreker is jarenlang betrokken ge weest bij de geheime bijbeltransporten naar Oost-Europa en de Sovjetunie, en heeft in de afgelopen jaren bijbels gebracht naar China. Met name in China, Noord-Korea, Viet nam en de moslimlanden worden chris tenen nog zwaar vervolgd. De (geheime) steun van Westerse christenen aan hun geloofsgenoten in deze landen is daar om een uiterste noodzaak. De interker kelijke stichting Open Doors wil daarbij een hulp zijn. Zij werkt sinds 1955 voor christenen die vervolgd worden om hun geloof. De avond begint om 20.15 uur. Zaal open om 19.30 uur. Plaats: 'De Ark' in Goedereede. De toegang is gratis. Tot ziens herdenking op dinsdag 1 februari 1983 in de Gasthuiskerk te Zierikzee, toen de watersnoodramp van dertig jaar geleden werd herdacht met een groot aantal genodigden, waaronder de Prinsessen Juliana en Margriet, sprak de heer Van Emden als oud direkteur-generaal een rede uit. getiteld '30 jaar geleden'. De betrokkenheid van het Ned. Rode Kruis kwam daarbij in vele facetten naar voren. Een groot man ging heen. Dit keer aandacht voor een drietal nieuwe uitgaven van uitgeverij J. J. Groen en Zoon te Leiden. L. J. van Valen, Een rijke oogst. I)c opwekking in Schotland in 1742. Paperback. Geïllustreerd. 126 pag. Prijs/19,95. Dit boek maakt deel uit van een boei ende serie, 'Opwekking, vroeger en nu' geheten. Ze staat onder redaktie van de heer L. J. van Valen te Dordrecht en drs. W. van Vlastuin, henormd predikant te Wouterswoude, Beiden publiceerden al enkele keren eerder over aspekten van het thema 'opwekking'. Wie denkt dat het nadenken en schrijven over dit onderwerp langzamerhand een mo dieus verschijnsel wordt, peilt de inten tie van deze beide auteurs niet. Zij signaleren een roep om en nog meer de noodzaak van een geestelijke herbele ving binnen de kerken en gemeenten in ons land. Zij wensen dit verlangen te steunen en te voeden door in hun boe ken dit thema vanuit de Heilige Schrift en vanuit de historie te belichten. Dit boekje belicht een aangrijpende opwekking in het Schotland van 250 jaar geleden. Het was de tijd dat de Heere op meerdere plaatsen stromen op het droge gaf. Zowel in Engeland en Amerika als in Wales en Schotland. Er ontstond in die tijd een ootmoedig smeekgebed om de doorwerking van Ciods Geest, en dat tegen de stroom van opkomend rationalisme, met zijn predi king van gematigdheid en moralisme, in. En de Heere gaf verhoring - in honderd-, ja in duizendvoud. Ten aan zien van Schotland gaat het hier vooral om de dorpen Cambuslang en Kilsyth. De heer Van Valen is een groot kenner van de ontwikkelingen in de Engelse en Schotse kerk. Hij beschrijft het verloop van dit reveil tegen de achtergrond van de Schotse kerkhistorie. Met name het optreden van de bekende prediker White- field is alhier rijk gezegend. Maar ook de weerstanden en de moeiten worden beschreven. Een leerzaam boek! J. C. Ryle, Verwacht u Hem? lieven in de verwachting van de weder komst van Christus. Vertaald door J. van Wijk. Gebonden. 166 pag. Prijs 29,95. Dit is een boek met preken, acht preken die (de latere bisschop) Ryle met be paalde tus.sentijden gehouden heeft en die ooit in de vorm van traktaten zijn gepubliceerd. Zelf heeft hij ze gebun deld en opnieuw doen uitgeven. Ze ver schijnen nu in onze taal door het verdienstelijke initiatief van de heer J. van Wijk. Wie in kort bestek iets over de persoon, de weg en het werk van J. C. Ryle (1816- 19(X)) wil weten, leze de inleiding op het ook bij uitgeverij Groen verschenen werkje 'Het hart van het christelijk geloof. Ryle was een gereformeerd pre diker die een plaats had in de Angli caanse kerk van Engeland. Hij was sterk overtuigd van de noodzaak om de gezonde leer vast te houden. Blijkens dit herverschenen boek behoorde daartoe volgens Ryle ook dat wat de Schriften ons openbaren omtrent de laatste din gen. Zelf had hij een vastomlijnde visie aangaande de toekomst van de kerk en de wederkomst van Christus. Aan het begin van dit boek formuleert hij zelfs (wat hij noemt) 'mijn profetisch credo' dat uit wel elf artikelen bestaat. Niet dat hij daarmee een ander tot in elk detail wilde belasten, maar zelf kon hij niet anders. Het leven van een waar christen is leven in de verwachting van de toekomst des Heeren, zo meende hij. Het is duidelijk dat Ryle met zijn beschouwing in dezen in de puriteinse traditie stond. Welnu - deze bundel preken geeft een nadere uiteenzetting van Ryle's gedach ten. Hij tracht zich verre te houden van spekulatie. Ten aanzien van de dingen waarover de Schrift geen uitsluitsel geeft of die voor hemzelf duister waren, ont hield hij zich. Maar dit hield onverlet dat hij zich gedrongen voelde verant woording te doen van de hoop en ver wachting die in Hem was. Christus is komende. „Op die zalige verschijning der heerlijkheid wil ik. met Gods hulp, alle lezers van dit werk wijzen". Het is opmerkelijk op welke punten Ryle uiterst konkreet is. Dat zijn de vol gende. „Hoe groot de moeilijkheden bij dit onderwerp ook zijn. er zijn twee pun ten die voor mij overduidelijk zijn. Eén van deze is de persoonlijke terugkeer van de Heere Jezus Christus Het andere is de letterlijke vergadering van de joodse natie en hun terugkeer naar hun eigen land. Ik zal van niemand zeg gen dat deze twee zaken essentieel zijn voor de zaligheid en dat er voor zo één geen redding bestaat tenzij hij dezelfde mening heeft als ik. Toch komen deze waarheden mij even zeker voor als dat de godheid van Christus voor mij een voldongen feit is". Het nationaal herstel van Israël stond voor Ryle vast. Alsook hun uiteindelijke bekering tot Christus. Eerder had hij geschreven: „Ik geloof dat de Joden uiteindelijk weer tot een natie bijeenvergaderd zullen worden, thuisgebracht in hun eigen land, en dat ze tot het geloof in Christus zullen komen. Dit echter nadat ze door grote verdrukkingen zullen gegaan zijn". Let wel - Ryle schreef dit midden in de vorige eeuw toen van dit alles nog niets te zien was. Hij geloofde eenvoudig de Schriften die voor hem op dit punt dui delijk waren. Wij weten: het nationaal herstel is gerea liseerd, na een ongekend grote verdruk king. Zal dan de Heere onmachtig zijn ook het geestelijk herstel te schenken? Maar dat hebben zowel de kerk als Israël nodig! „Ik verwacht de Heere en ik hoop op Zijn Woord". John Bunyan, Komen tot Jezus Christus. Hoe zondaren tot Hem komen en waarom ze bij Hem welkom zijn. D. V. zaterdag 20 november De Prot. Chr. Vereniging voor wer kers in de gezondheidszorg en Wel zijn van de Reformatorisch Maat schappelijke Unie en de Commissie Verzorgende Beroepen van de Gere formeerde Gemeenten beleggen een conferentie op D.V. zaterdag 20 november 1993. Tijdens deze conferentie zal tevens aandacht worden besteed aan het 15-jarig bestaan van 'Het Richt snoer'. Plaats: 'De Driestar', Bleulandweg 494 te Gouda. Aanvang: 10.00 uur, ontvangst met koffie vanaf 09.30 uur. Thema: 'Algemene Wet Gelijke Behandeling'. Inleiders: Professor Doctor W. H. Velema. hoogleraar ethiek aan de Theolo gische Hogeschool te Apeldoorn. Meester P. J. den Boef, advokaat en procu reur te Amersfoort. Aanmelding: Administratie van 'Het Richtsnoer', Andante 20, 2925 AB Krimpen a.d. IJssel. Tel. (01807) 178 88. Bij uw aanmelding kunt u desge wenst een lunchpakket reserveren a 5,00. Iedereen is van harte welkom. Vertaald en ingeleid door ds. A. Baars. Gebonden. 208 pag. Prijs 29,95. Ook dit boek verplaatst ons naar de engelstalige wereld. Niet naar de 18e en 19e eeuw, zoals hiervóór, maar naar de 17e eeuw. John Bunyan - wie kent zijn naam niet?! Zijn boeken: de Christen- reis, de Christinnnereis. de Heilige Oor log - drie bekende allegorieën van deze meester-dromer. Maar ook zijn aangrij pende levensgeschiedenis, verwoord in 'Overvloedige genade voor de grootste van alle zondaren'. Toch, wie de bood schap van Bunyan wil kennen, scherp én heilzaam, ontdekkend maar ook ruimhartig, leze nog een ander boek van hem. Over een thema dat in zijn eigen leven zo veelbetekenend is gebleken. In zijn autobiografie lezen we: „Deze tekst vervulde mijn ziel met grote zoetheid: Wie tot Mij komt zal ik geenszins uit werpen (Joh. 6 VS. 37). Maar satan spande zich zeer in om mij deze belofte afhandig te maken. Als ik ooit in mijn leven met satan heb gevochten om een woord van God, dan was het om dit goede woord van Christus. Hij aan het ene eind en ik aan het andere". U begrijpt het: een boek dat een nadere uitleg geeft van het geciteerde Schrift woord uit Johannes 6. In een fraaie engelse woordspeling luidt de oorspron kelijke titel 'Come en welcome tot Jesus Christ'. Dat is in onze taal, hoewel het eerder werd geprobeerd, niet echt goed te vertalen. Het boek heet nu 'Komen tot Jezus Christus'. Dominee A. Baars, christelijk gerefor meerd predikant te Middelharnis, nam enige tijd geleden het initiatief om dit geschrift in een nieuwe vertaling over te zetten. Daartoe gedrongen vanuit de ambtelijke praktijk. Hij gebruikte voor zijn vertaling de meest recente weten schappelijke uitgave van Bunyans wer ken. We boren hier dus echt aan de bron. De publikatie van dit boek is om meer dan één reden zeer verdienstelijk te noe men. Niet alleen vanwege het feit dat men dit boek een uiterst fundamenteel onderwerp onder de aandacht van de lezers wordt gebracht - relevant voor leer en leven. Maar ook dat dit geschrift nu wordt aangeboden in een soepele en betrouwbare vertaling die recht doet aan de bedoelingen van de schrijver. De kwaliteiten van de vertaler worden hier nog eens bewezen. Daarnaast is het notenapparaat te noemen - voor een deel van Bunyan zelfwaar het de tekst verwijzingen betreft voor een ander deel verhelderende annotaties van de vertaler. Tot slot noem ik de uitvoerige inleiding, eveneens van de hand van ds. Baars, waarin hij John Bunyan en zijn boek in een historisch kader plaatst en vooral Gods leiding in Bunyans leven tekent. Al met al - er zijn vele redenen om dit boek aan te schaffen en het met aan dacht te lezen. In een nader stadium hoop ik uitvoeri ger op de inhoud ervan terug te komen. Middelharnis J.M.J. Kieviet

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 2