Gedeputeerde Staten bieden glastuinbouw perspel(tief iirffiEiinra Prins Bernhard en Ceesje Bok bij presentatie nieuw Rien Poortviiet-boel( UITNODIGING Glastuinbouw in Hoeksche Waard KIEVIT WARMTE AUT03£l^^'^ Dierenbescherming Orgelconcert Maassluis Ophalen oud papier Ramoco b.v. POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie ën administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid- Holland vinden dat de ruimte voor de noodzakelijke groei en herstruk- turering van de glastuinbouw gevon den kan worden in de Hoeksche Waard. Deze ruimte moet de Zuid hollandse glastuinbouw goede pers- pektieven bieden voor de toekomst. In het streekplan Zuid-Holland Zuid is de Oostzomerlandse Polder in Binnenmaas als glastuinbouwlo- katie opgenomen. De meerderheid van GS wil deze lokatie schrappen. GS kiezen in de Hoeksche Waard voor een nieuwe grootschalige loka tie: de Ambachtsheerlijkheid in Cromstrijen. De minderheid van GS (WD) wenst de streekplanlokatie Oostzomerlandsepol- der, naast de lokatie in Cromstrijen te handhaven. Op grond van toezeggingen en verwachtingen in de richting van de agrarische bedrijfstak. Bovendien is deze lokatie reeds ruimtelijk afgewogen en vastgesteld in het streekplan Zuid- Holland Zuid. Toekomstvisie Glastuinbouw wordt beschouwd als een kemaktiviteit van de Zuidhollandse ekonomie. In het begin van de volgende eeuw zal een ruimtetekort voor de glas tuinbouw ontstaan. De enige mogelijk heid voor de opvang van deze ruimte behoefte is in de visie van GS een nieuwe grootschalige lokatie in de Hoek sche Waard. Tevens zullen voor de reste rende behoefte de mogelijkheden van opvang in Noord-Brabant nader wor den onderzocht. Ondanks de keuze voor een grote lokatie in de Hoeksche Waard blijft er voor de periode tot 2015 een tekort voor de Zuidhollandse glastuin bouw van circa 1100-1800 ha. .Het beleid is gericht op projektmatige en gefaseerde vestiging van glastuinbouw met een goede landschappelijke inpas sing. Ook zal de nieuwe lokatie in de Hoeksche Waard mede gericht moeten zijn op het mogelijk maken van de DIERENBESCHERMING OPGEVANGEN - grijs met wit poesje, plm. 1 jaar oud, witte sokjes achter, voor pootjes wit. Inl. fam. Grootenboer, Lijsterbesweg 13, Middelhamis, tel. (01870) 8 54 92. Toen 'k op die pracht-oktoberdag Zon-overgoten Zeeland zag. En Schouwen-Duiveland, Goeree -En daarna 't mooi Overflakkee. Die stadjes, die aan 't dromen zijn, Aan snelverkeer ontkomen zijn, Die torentjes, dat rustig land. Dacht ik: wat een gezegend land! Het volk eenvoudig, levenshlij. Zo vriendelijk en zo gastvrij, Hun deftige gemoed'lijkheid. Gemoedelijke deftigheid. Die dorpjes, zo echt levens-echt. Waar 'goeiemorgen' wordt gezegd. Die wonderen van 'Waterstaat', Waar Nederland zo prat op gaat, Hoe men daar land op water wint. Door dam en bruggen samenbindt. Waardoor de afstand wordt bekort, De kilometer korter wordt, Toen bleef ik in gedachten staan: Hoe zal dit in de toekomst gaan Als deze droom is uitgedroomd. Dit prachtland wéér wordt overstroomd NIET door water, zoals TOEN, Maar door een vreemdelingenlegioen? Waar blijft die on-beroerde kust? Waar blijft dan die serene rust? Geen eiland zal meer eiland zijn: Een flat-complex zal 't kleiland zijn; Ik hen blij (egoïst misschien) Dat 'k alles nog 'zo' heb gezien. Clinge Doorenbos noodzakelijke herstrukturering van het Westland. Ook het Westland zal zich moeten aanpassen aan de eisen die in de toekomst aan de inrichting van een glas tuinbouwgebied worden gesteld. Lokatie In de Hoeksche Waard kiezen GS voor een grootschalige lokatie van circa 1000 ha (bruto), waar van 300 ha voor natuur ontwikkeling, in de Ambachtsheerlijk heid in de gemeente Cromstrijen. Aan deze lokatie, ten oosten van Numans- dorp, stellen GS strikte voorwaarden. De nieuwe lokatie moet op een uiterst zorgvuldige manier worden ingepast in het landschap en er moet forse natuur compensatie plaatsvinden. Tevens gaan GS uit van een duidelijk begrensde lokatie; uitbreiding in de toekomst zou het landschap te veel aantasten. Deze lokatie dient voor de Zuidhol landse behoefte. Nieuw is de koppeling van de ontwikkeling van de nieuwe lokatie met herstrukturering van het Westland. Dit is van groot belang om verpaupering in het Westland tegen te gaan. De lokatie past in het rijks beleid. Procedure De statencommissies Ruimtelijke Orde ning en Volkshuisvesting en Groen bespreken het GS-voorstel op 13 okto ber a.s. In deze gecombineerde vergade ring staat ook het standpunt van GS over de Zuidflankstudie op de agenda. OUDDORP Inwoners, wij dauken u voor uw mede werking, de afgelopen maand was de opbrengst 2.300,-. D.V. zaterdag 2 oktober komen wij weer langs, zet uw oud papier goed gebundeld en zichtbaar aan de straat, denk erom, zo weinig mogelijk karton. We starten half 9, vrijwilligers altijd welkom. Hartelijk dank, Christelijke School Kon. Beatrix. Sanitair- Centr. verwarming (01870)8 26 09 A. J. V. Rumpt bv. Dirksland, Tel. (01877)13 57 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER RENAULT-dealer MIDDELHARNIS SOMMELSDIJK Morgenavond, 2 oktober, hopen we weer met het nieuwe OJW-seizoen te beginnen. Meerderen van jullie zullen al een uitnodiging hebben gehad, maar diegenen die nog niet uitgenodigd zijn, worden bij deze van harte uitgenodigd. Als je 15 bent of ouder is er voor jou open jeugdwerk. Je kunt ons vinden in gebouw 'De Hoek steen' aan de Ring van Middelhamis. Om 19.30 uur kun je al bij ons binnen lopen en om 20.00 uur beginnen we met de opening. In deze opening zingen we met elkaar, lezen en denken na over eeng edeelte uit de Bijbel. Daarna is de avond vrij óf voor een programma óf voor jezelf Hoe dan ook, er is altijd tijd genoeg om met vrienden te kletsen, nieuwe vrien den te maken, kennis te maken met anderen of gewoon voor de gezelligheid. Is dat niet saai? Kom nou! en je weet het zelf De openingsavond is podiumgroep 'Ei genwijs' bij ons te gast. Eigenlijk zou je kunnen zeggen dat het een 'thuiswed strijd' is. 'Eigenwijs' is ontstaan vanuit het OJW, maar is er geen onderdeel van. He tis wel zo dat ze hun nieuwe pro gramma als eerste aan jullie laten zien. Het programma heeft de titel 'Ga die wereld uit' meegekregen. Je kunt je daar natuurlijk van alles bij voorstellen. Aan de hand van een verhaal van een bepaald persoon wordt het thema verder bekeken door sketch, lied en... ach kijk zelf maar. We kunnen nu wel van alles vertellen, maar zij hebben er hun eigen manier voor. Tegen de mening van anderen ingaan, als zij er geen bijbelse mening op na houden, dat is eigenwijs. En zo eigenwijs wil 'Eigenwijs' zijn. De entree is achterwege gelaten, dus daar hoefje niet voor thuis te blijven. We zouden het leuk vinden om kennis met je te maken. Misschien kennen we je al, dat zou mooi zijn, maar anders hopen we op een nieuwe of hernieuwde kennismaking. Weet datje welkom bent. Tot morgen of anders tot ziens. Na een groot aantal jaren liefdevol de opvang te hebben verzorgd voor zwerf- en afstandsdieren is de fam. v. d. Berg, om gezondheidsredenen, hiermee ge stopt. Het bestuur is verheugd u te kunnen berichten, dat zij de fam. Bruggeman in Oude Tonge bereid heeft gevonden het, helaas nog altijd noodzakelijke werk van tijdelijke opvang te willen verzor gen. Deze opvang betreft dus gevonden dieren en afstandsdieren. Het adres van de fam. Bruggeman is: Langeweg 14, OUDE TONGE. Tel. (01875) 18 87. Ook voor informatie over vermiste dieren kunt u op dit adres terecht. Namens het bestuur, Jannie Nijssen mans van Uitgeverij J. H. Kok b.v. te Kampen liet, van trots gezwollen, nog'es horen hoe goed het gaat met de boeken van Poortvliet. 'Aanloop' is z'n 14e en van alle vorige zijn er zeker 3.5 miljoen verkocht en dan zijn er nog de kalenders en de wenskaarten, zodat gezegd kan worden dat in elk Nederlands huisgezin een produkt van de hand van Poortvliet aanwezig is. De boeken van Poortvliet worden in 21 landen uitgegeven zodat hij een waardig ambassadeur mag he ten, een met een enorme produktie en met een enorme prestatie. In het museum dat binnenkort - ge opend 28 april 1992 - de 100.000 bezoe ker verwacht, zijn de originele aqua rellen uit het boek geëxposeerd en het Woensdagmiddag, bij de presentatie van Rien Poortvliets jongste boek 'Aanloop', waar anders dan in het Poortvlietmuseum te Middelhamis?, was er Prins Bernhard van Soestdijk en was er Ceesje Bok uit Ouddorp, de één voor het decorum, de ander voor de gezelligheid en de Flakkeese gemoede lijkheid, 't Gaat in 'Aanloop' over allemaal dieren en je kunt het als samen steller niet mooier treffen, zei dhr. Poortvliet, dan juist zó'n boek aan de Prins, de President van het Wereldnatuurfonds te mogen overhandigen. En Ceesje Bok, hij bracht deze middag de schwung aan, want... kiek'es hier nie-waer... Hij vertelde over de dieren, de mam moeten vooral die in Aanloop door dhr. Poortvliet getekend zijn, uit de tijd datje nog geen „idioten op opgevoerde brom mers hoorde en er nergens nog gif in de grond zat", een mooie tijd, een oertijd waaruit dhr. Poortvliet met veel fantasie getekend heeft. Cees Bok is al meer dan een halve eeuw verwoed verzamelaar van de resten die van deze verdwenen kolossen gevonden zijn, slagtanden, botten en kiezen, „vrachtwagens vol" en dat verbaasde het publiek niet weinig, 'n slim boertje, begrepen ze... De Ouddorpse zeevissers die de restan ten in hun netten kregen, vissend bij de Bruine Bank, 55 km uit de kust, bewaar den die voor Kees Bok, die kocht ze, want van m'n moeder, zei hij woensdag middag, van m'n moeder had'ie de echte verzamelgeest meegekregen. En achter op de fiets nam hij ze mee naar huis, die botten en toen hebben ze over Ceesje Bok hun hoofd geschud, maar hij verza melde een vrachtwagen vol eer de wetenschap ontwaakte en de kiezen duurder werden. De mooiste exempla ren heeft hij zelf gehouden en misschien richt hij wel z'n eigen museum in. Prins Bernhard werd al uitgenodigd de ope ning te verrichten. „Ik zurg wel voor ver voer", zei Ceesje Bok en hij bood de Prins zitplaats in z'n Dafje aan en de opening hoeft geen grote drukte te geven, „want we doewe 't in alle stilte, in de kelder van Ceesje Bok", de kelder die door de jaren heen steeds voller gewor den is... Over de herkomst was dhr. v. d. Bok dui delijk, het moet de zondvloed zijn geweest die de dieren naar een hoge plaats heeft gedreven waar ze zijn omge komen, die hoge plaats moet de Bruine Bank zijn geweest, nauwelijks te geloven voor wie nu de zee inkijkt, maar daar worden ze gevonden, de resten van de mammoeten, de edelherten, de oeros, de eland, de runderen en paarden, „de slui zen des hemels werden toen geopend", zei Cees Bok en hij werd ademloos beluisterd toen hij 't verhaalde dat later het water 'zakkende' was, maar dat het daar, bij de Bruine Bank gebeurd moet zijn", niemand zal het ooit precies weten. Ook dhr. Poortvliet verdiept zich niet in jaren. „Het interesseert me niet hoeveel jaren de Almachtige er over gedaan heeft", zegt hij, „ik kom niet aan narekenen toe, maar 'k bewonder Zijn kreaties". Veel meer woorden werden er deze mid dag niet aan toegevoegd. Kees Bok bood de Prins, die aandachtig had toegelusi- terd een boven- en een onderkies aan van een wolharige neushoorn. Rien Poortvliet bood de Prins, aan hem met grote genegenheid en hoge achting opgedragen, het eerste exemplaar van het nieuwe boek aan en dhr. Wegge- Prinselijke aandacht voor het nieuwe boek. was een groot gezelschap genodigden dat ze, in navolging van de Prins, met grote interesse heeft bekeken. De titel 'Aanloop' heeft dhr. Poortvliet aan het jagersjargon ontleend. Wanneer iemand verstolen zit of staat te wachten. en er komt wild bij hem in de buurt, dan heet dat in oude weidemanstaal: aan loop. Op z'n gemak heeft dhr. Poortvliet bepeinsd welk wild hier in vroeger dagen moet hebben gelopen en en pas sant heeft hij ze ook maar getekend en geschilderd, haast fotografisch echt. Ongelooflijk mooi. 't Gaat in 'Aanloop' zeker niet alleen over mammoeten, maar ook over veel recentere eeuwen en de dieren die daarin leefden en hoe ze werden be jaagd, vossen, patrijzen, fazanten, reeën, zwijnen en wolven, met b.v. de lande lijke wolvenjacht op 30 april 1593. Wol ven hadden zich zelfs als menseneters ontpopt en dat ontketende een enorme klopjacht. Aanloop, het werd een gewel dig icijk- en leesboek! In de concertserie 1993 zal Jaap Kroon- enburg op zaterdag 9 oktober a.s. te 20.15 uur een orgelconcert verzorgen op het Garrelsorgel in de Grote Kerk te Maas sluis. Het programma van Jaap Kroonenburg luidt als volgt: 1. Herman Niemand (1910-1993) Bewerking over 'Ga niet alleen door 't leven'. 2. Antonio 'Vivaldi (1678-1741) Concerto in G (bew. J. S. Bach) (allegro - largo - allegro) 3. Johann Seb. Bach (1685-1750) Andante in b (BWV 528) 4. Louis 'Vierne (1870-1937) Drie delen uit 'Premier Symphonie' a. Prelude b. Allegro vivace c. Final PAUZE 5. César Franck (1822-1890) Prélude, Fugue et Variation 6. Gordon Young (1919) Baroque Suite (Plein Jeu - Marche petite - Aria - Toccata) 7. Feike Asma (1912-1984) a. Orgelkoraal: Psalm 79 vers 4. b. Fantasie over 'Verlosser, Vriend, o Hoop en Lust'. Plaatsbewijzen zijn verkrijgbaar op de concertavond in de kerk, die vanaf 19.30 uur open is. Toegang 8,00; kinderen tot 12 jaar en houders van een CJP en PAS-65 6,00. OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK stad aan 't Haringvliet Tei. (01871) 15 53 Er is nu al een BMW vanaf 45.950,- VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE t=i CZ3 CU a a W^ tza CU czi C3 t^ CU C3 ^D I OUDDORP - Westslraar 35 - Teieloon 101878) 16 12 Fai 3734 RENESSE- Prmisliop - Hoge^oom 172- Teleloon (01116)24 00 SOMMELSDIJK - WeslKrakeelsiraal 8 - Telefoon (018701 8 66 41 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - Tel. (01870) 8 30 94 voor Goeree-Ov^rflakkee Verkoop -I- Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00uur: C. Breen, (01878) 24 96 Een van de illustraties uit het hoek.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 1