Gemeenten gaan donderdag bijpassen in liet 'Binneniiof-telcort De 4e omloop Goeree-Overflakkee werd 140 deelnemers te zwaar WLTO wil overbruggingsregeling voor tuinbouw rSTfionïëSemftH i Maar 267 volhouders liepen m uit! Siéé 2 'Estampida' Aanvang repetities Kursus zelf poppen maken Fietstoertocht Heilevoetsluis Hervatting repetities 'Jubilate' Haringvlietoversteek 1993 Jeugdkoor 'luventa' Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Donderdag 26 augustus 1993 zal in de herinnering van de gemeentebe sturen op Goeree-Overflakkee als een zwarte dag beschreven staan. Aanstaande donderdagavond verga deren de vier eilandelijke gemeente raden, elk in 't eigen gemeentehuis maar over één en 't zelfde perikel, 't financieel tekort van het Werkvoor zieningschap 'Binnenhof, inklusief 't volgend begrotingsjaar '94 tot een bedrag van 10,5 miljoen, en daar worden de gemeenten ingevolge de gemeenschappelijke regeling op aangesproken. Situatie ook in andere sectoren alarmerend Het hoofdbestuur van de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie WLTO heeft maandag een plan van de vakgroep Tuinbouw aangenomen waarin een reeks voorstellen wordt gebundeld om de alarmerende situa tie in de glastuinbouw het hoofd te bieden. Het plan behelst onder meer een verruiming van de regeling in het kader van het Bijstandsbesluit Zelf standigen (BZ) en een versnelde afhandeling van de aavragen in het kader van die regeling. Daarnaast wordt het instellen van een herstruc tureringsfonds bepleit. De consequenties Enig perspektief Overbruggingsregeling Verdubbeling Sterke -, héél sterke staaltjes zijn weer geleverd tijdens de 4e, vrijdag en zaterdag gehouden omloop Goeree-Overflakkee. Aan de start in Oolt gensplaat verschenen vrijdagavond 407 dapperen, aan de finish, op dezelfde plek, kwamen in de loop van zaterdagmiddag 267 volhouders binnen die boven de blarenpijn, het zoet van de overwinning smaken mochten. Anders dan de 140 die onderweg waren afgevallen en men duide 't hen niet euvel: „want 't is een mónstertocht", zei melkhande- laar Cees van der Slik uit Middelhamis, die als een echte Joris Driepin- ter de tocht volbracht op 3 liter melk en 5 liter Spa en het laatste beetje reserve, en zo waren er heel wat meer. 66e Jaargang POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie; Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN No. 6228 KWARTAALABOlSfNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank; Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 De mate van aansprakelijkheid is af hankelijk van het aantal tewerkgestel- den uit elke gemeente. Het betekent voor Middelhamis een aansprakelijkheid van 38,23%, voor Oostflakkee 21,16%, voor Dirksland 17,76% en voor Goede- reede 15,61%. Samen moeten de ge meenten dan nog 7,24% opbrengen. Het zal voor eik van de gemeenten gel den wat in de toelichting aan Middel hamis' gemeenteraad wordt gezegd; „Het zal u duidelijk zijn dat de situatie hoe dan ook zal moeten leiden tot het nemen van budgettaire maatregelen, hetzij de verwerving van extra inkom sten, hetzij het treffen van bezuinigin gen, hetzij de benutting van reserve- middelen, hetzij een combinatie van deze mogelijkheden". Het bestuur van het Chr. Mannenkoor 'Jubilate Deo' te Ouddorp nodigt haar leden uit na de vakantieperiode de repe tities weer met volle inzet bij te wonen. De eerste repetitie is gepland op D.V. zaterdag 28 augustus 1993, en zal als vanouds worden gehouden in het Ned. Herv. verenigingsgebouw 'Eben Haë- zer', Preekhillaan 3 te Ouddorp. Aan vang 17.45 uur. Uiteraard zijn nieuwe leden van harte welkom. Kom eens vrijblijvend luisteren tijdens een repetitie, welke onder leiding van onze welbekende dirigent Jan Bezuijen uit Ouddorp wordt gehouden. Onder zijn leiding worden Psalmen, geestelijke en vaderlandse liederen ingestudeerd. De vergadering van het WLTO-hoofd- bestuur stond in het teken van de alar merende situatie die in veel agrarische sectoren is ontstaan. „In de akkerbouw, de varkenshouderij en de glastuinbouw vallen op dit moment door de aanhou dend slechte prijzen de grootste klap pen", aldus WLTO-voorzitter Hans Ba- rendse bij de opening van de vergade ring. Hij wees erop dat vooral in de glas tuinbouw het aantal aanvragen in het kader van de BZ-regeling een vlucht neemt. „De Sociaal-Economische Voor lichting in Rijswijk maakt op het ogen blik een verviervoudiging mee van het aantal aanvragen ten opzichte van vorig jaar. En dat terwijl gelet op het seizoen de grootste moeilijkheden pas in sep tember en oktober zijn te verwachten". De pijn is het grootst in de tomatenteelt, aldus Barendse, maar ook in de pa prika's en de snijbloemen stijgt het aan tal BZ-aanvragen. Het betekent dat de gemeente Goede- reede tot en met 1994 zal worden aange sproken voor ƒ1.737.000,-. Voor de gemeente Dirksland is dat 2.109.535,-. Voor de gemeente Middelhamis be draagt het bij te passen bedrag tot en met 1994 zelfs 4.055.224,- en voor Oostflak kee 2.261.000,-. De raden wordt gevraagd de voor hun rekening komende portie in het tekort over 1992, inclusief rente, betaalbaar te stellen per 1 september. Alhoewel het waarschijnlijk is dat de gemeenten in de toekomst blijvend met een hogere last zullen worden gekon- fronteerd, bestaat toch de hoop dat de tekorten af zullen nemen van ruim 3 miljoen in '94 naar 2 miljoen in '95 en 1 miljoen in '96. Overigens heeft het bestuur besloten af te treden, maar zal blijven funktioneren tot een nieuwe bestuursvorm is ingesteld. DIRKSLAND Poppenmaakster Cla- rine Bemelmans start vanaf 30 augustus 1993 met een nieuwe kursus poppen maken. Tijdens voorafgaande kursus- sen is gebleken dat iedereen, kreatief of niet, schitterende poppen kan maken. Het is mogelijk om elke gewenste pop te maken. Sinds kort kunnen er ook aller lei soorten maskers en poppen in schil- derijlijsten gemaakt worden. Vanaf oktober start er een aparte kursus om poppen tot een hoogte van 1.50 m. te vervaardigen. De poppen worden in verschillende fases gemaakt. Het hoofdje, de handen en voeten worden gemaakt van klei. In de pop zit ijzerdraad verwerkt zodat deze in iedere gewenste stand kan wor den neergezet. Na een kort schuur- en lakproces zien ze eruit als porcelein. De kursus wordt gegeven op de maandag tot en met de donderdagavond van 19.30 tot 21.30 uur en op de woensdagochtend van 9.00 tot 11.00 uur. Een kursus duurt 6 weken. Nieuw zijn de kinderkursussen op woensdagmiddag. Voor vrijblijvende informatie kan men kontakt opnemen met Clarine Bemel mans, tel. (01877) 3445. In deze tijd wegen de lasten die het stre ven naar een schoner milieu meebrengt des te zwaarder, constateerde het hoofd bestuur. Daarom werd het plan van de vakgroep Tuinbouw voor een herstruc tureringsfonds met instemming begroet. „Juist voor het milieu is het nodig dat de bedrijfsstructuur verder wordt verbeterd om een zo laag mogelijk kostenniveau per vierkante meter te bereiken", zo werd vastgesteld. Volgens het plan moet er een beëindi gingsregeling komen voor verouderde bedrijven die moeten wijken door bij voorbeeld slechte milieuperspektieven. Daarbij moet erop worden toegezien dat de vrijkomende grond ten goede komt aan naastbijgelegen bedrijven of aan de verbetering van infrastructurele voor zieningen. Dit vraagt om een gecombineerde glas afbraak- en stimuleringsregeling, een voudig van opzet en met lage admini stratiekosten, aldus de WLTO. De gel den daarvoor moeten - tijdelijk - wor den bijeengebracht door de overheid en het bankwezen. Het bedrag dat een ondernemer kan lenen in het kader van het Bijstandsbe sluit Zelfstandigen is al jarenlang con stant op een te laag niveau, aldus het WLTO-plan. Rekening houdend met de inflatie en op grond van de behoefte in de tuinbouwsector zou dat bedrag ver dubbeld moeten worden tot 400.000 gulden. Ook de lOAZ-regeling (Inkomenson dersteuning Oudere en gedeeltelijk Ar beidsongeschikte Zelfstandigen) moet verruimd worden, vindt de WLTO. Vooral de periode van drie jaar waar over de bedrijfswinst beneden een be paald minimum moet zijn gebleven, moet bekort worden tot twee. De vrije val van de tomatenprijzen die de hui dige alarmerende toestand in die sector veroorzaakte, is immers pas na 1991 opgetreden. Zaterdag 28 augustus a.s. organiseert WTAC Waterstad alweer voor de vierde keer dit jaar, en tevens voor de laatste keer in 1993, fietstoertochten vanuit Hei levoetsluis. Er zijn drie tochten; 1een toertocht (TT) van 150 km naar de Wouwse Plantage met vertrek om 8.00 uur; 2. een toertocht (TT) van 75 km naar de Grevelingendam met vertrek om 8.30 uur; 3. een vrije toertocht (VTT) van 35 km naar Goeree met vertrek tussen 9.00 en 10.30 uur. Startpunt van alle tochten is het club huis van 't Caproen aan de Koninginne- laan 2 te Heilevoetsluis. De toertochten zijn tochten die in een groep gereden worden met zgn. Voorrij ders' die een snelheid van gemiddeld 25 km/uur aanhouden, waarbij er rekening gehouden wordt met de omstandighe den en de mogelijkheden van de deelne mers in de groep. De vrije toertocht wordt aangegeven met een routebeschrijving en rijdt u op eigen gelegenheid en in eigen tempo. Voor meer inlichtingen kunt u terecht bij dhr. J. van Eek, tel. (01883) 10948. OOLTGENSPLAAT Donderdag 19 augustus j.l. is de Chr, Gem. Zangvereniging 'Jubilate' weer begonnen met de repetities. Het koor heeft dringend behoefte aan nieuwe leden. Dames en heren zijn hartelijk welkom. Wij nodigen u uit om donder dagavond te komen luisteren en zingen om 20.00 uur in gebouw 'Elthato', Zuid Achterweg in Ooltgensplaat. Wilt u inlichtingen, bel dan (01873) 1692. VOOR BEELD EN GELUID COMBI FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE ^^n| Qffil BTQ ^^^^^^^^B C=i CJ CJ C3 C3 C3 I OUDDORP - WestsUaat 35 - Telefoon (01878) 16 12 Fax 37 34 RENESSB - Pnnisnop - Hogezoom 172 - Teleloon (01116) 24 00 SOMMELSDIJK - Westkrakeelstraa! 8 - Telefoon (01870) 8 68 41 Zaterdag a.s. organiseert zwemclub 'De Stelle' wederom de Haringvlietover steek. Dit is een zwemprestatietocht van ca. 3 km. De start zal om 13.00 uur plaatsvinden aan het strand van Heilevoetsluis, bij het clubhuis van Hellecat. Vandaar zul len de deelnemers parallel aan de Haringvlietdam naar het Expo-strandje van Stellendam zwemmen. Vanzelfsprekend wordt er over de veilig heid van de deelnemers gewaakt. Zo vaart er een boot mee van Rijkswater staat en de Rijkspolitie te water. Daar naast doen de reddingsbrigades van Heilevoetsluis en Ouddorp en een duik- groep mee aan de beveiliging en zullen er een aantal privéboten en kano's meevaren. Bovenaan het Expo-strandje zal de zwemclub voor de wachtenden het een en ander aan versnaperingen en drin ken gereed hebben staan. DIRKSLAND Het jeugdkoor is afge lopen zaterdagmorgen haar repetities weer begonnen. We beginnen voortaan elke zaterdag om 10.30 uur en stoppen om 11.30 uur. De plaats is gebouw 'Rehoboth' van de Geref Gemeente te Dirksland. Jongens en meisjes van 8 jaar en ouder zijn har telijk welkom. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK Mandoline-orkest 'Estampida' begint met de repetities voor het nieuwe seizoen op 2 september a.s. ledere donderdag wordt gerepeteerd in een zaal van 'De Samari taan' te Sommelsdijk van 19.30 tot 21.30 uur o.l.v. dirigent Leo Verkerk. Het eerste optreden van het mandoline-orkest zal zijn op Open Monumentendag, zaterdag 11 september, in het gemeentehuis van Dirksland van 14.30 tot 15.30 uur. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom. Niet alleen mandolinespelers en gitaristen worden uitgenodigd, maar ook violisten, fluitisten en bassisten zouden een mooie aanvulling van het mandoline-orkest zijn. Inlichtin gen (01870) 82322 of 84870. Want niet iedereen was getraind, 't had de meesten aan tijd daarvoor ontbroken en dan was 't maar net hoe de conditievlag erbij stond. Gerben en Jaap de Leeuw bijvoor beeld, liepen de tocht ongetraind probleemloos uit en wat dacht u van Gijs van den Nieuwendijk (49) uit Stellendam. Hij zou eigenlijk hele maal geen deelnemer zijn, maar toen de wandelaars 's nachts 03.00 uur Toppershoedje bij Ouddorp passeer den, zag hij twee bekenden, Huug Kieviet en Gerrit van der Mast en hij heeft van daar tot in de Plaat met hen meegelopen! Ook burgemeester Van Velzen van Goedereede heeft die nacht 15 kilo meter meegelopen. Burg. Boonstra en echtgenote liepen, in gezelschap van weth. Tiggelman van Middelhar- nis, mee van Herkingen naar Bat- tenoord, Tiggelman tot Oude Tonge. Wie had gedacht dat Middelhamis' burgemeester mevr. Sleurink achter zou blijven, had het mis; samen met wethouder mevr. Van Eek en ge- meentesekretaris De Feijter stapte ze 's avonds laat vanaf de gemeente grens Oostflakkee/Middelharnis mee tot aan- het Dirkslandse Sas. Wethouder P. v.d. Ree van Oostflak kee was voornemens de tocht in z'n geheel uit te lopen, hij had er heel wat voor getraind, maar doordat een zool van z'n schoen brak vond hij zijn Waterloo vlak voor de Slikken van Flakkee. En dan was er dat legioen anonieme deelnemers ieder met zijn of haar eigen motivatie en onder hen zagen de toeschouwers, en die zijn er wat langs de route, regelmatig bekende gezichten, zoals dat van Rien van Reest uit Oude Tonge, met z'n 65 jaar waarschijnlijk de oudste - geslaagde - deelnemer. Eén dochter liep de tocht met pa uit, de ander, Sonja, zou dat ook hebben gered maar halver wege moest ze met een aanval van griep afhaken, en moeder Van Reest dook bij alle controleposten op ter verzorging. Daar zijn de deelnemers het una niem over eens dat de organisatie weer heel perfekt is geweest. De tocht ging over allerlei terrein, over bon- kige dijken en over 't vlakke strand, al hebben de laatsten het daar door 't opkomende water heel wat zwaarder gehad dan de eersten die passeerden. En overal langs de route was het publiek en die support heeft menige loper mentaal overeind gehouden en de moed gegeven door te gaan. Vooral dat laatste eind, zo'n vijftien kilometer vanaf de haven van Oude Tonge naar de Plaat schijnt een sme rig geestdodend stuk te zijn en vooral daar moet worden doorgebeten, 267 deelnemers hebben dat gekund, ge trainde kerels, een 16-jarige, Jaco de Gans uit Sommelsdijk en een aantal dames onder wie een mevrouw die zo uit haar huishouden leek te zijn weg gelopen, niks kleurig joggingpak en Rien van Reest en z'n dochter kwamen probleemloos binnen. niks geen sportschoenen van een duur merk, maar zó op de sloffen eventjes 110 kilometer gepakt en dat zou dan het zwakke geslacht zijn. Nou ja, 'eventjes gepakt', een avond, een nacht en een grote halve dag ver der waren ze eindelijk afgelegd. Geen wonder dat sommigen in 't zicht van de finish een traantje hebben weggeplukt. „Gelukkig", zeiden ze dan, om getooid met bloemen nog het laatste endje af te leggen, 't Is gelukkig de hele tocht droog gebleven, maar voor 't overige hebben ze alles gehad, s nachts mist en 's middags op de asfaltdijk hitte. Wie 't gehaald heeft, is heel wat mans, v.d. Slik had gedacht onder weg 10 sigaartjes op te steken en 't zou hebben geleken of achter de dijk een stoomschip voer, maar hij is met roken gestopt en de uitgespaarde honderdtwintig gulden gingen naar het goeie doel, de bouw van een zwembad bij het Rotterdams Medisch Pedagogisch Instituut te Barendrecht. Het bij elkaar gelopen bedrag zal deze week worden berekend. Volgend jaar zal de 5e tocht om streeks dezelfde tijd, kort na de bouwvak, gelopen worden. Er wor den dan 500 deelnemers toegelaten en Gijs v.d. Nieuwendijk hoopt er dan bij te zijn. 't Lijkt een Arabier, maar 't is Van der Slik uit Middelhamis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 1