EIÜVnDEI1-l1IEUW5 li Orgelconcert Zierikzee NIEUWS Overdenking Arend Jansz uit de kerken uit de Heilige Schrift Succesvolle avondfietsvierdaagse Orgel en panfluit In Dreischor KIJKVENSTER HET /ANZIELST WCENT/?^ hypotheek {Qi op maat... VERVOLGVERHAAL 2e Blad VRIJDAG 16 JULI 1993 No. 6217 blik op kerk en samenleving - Een nieuwe bisschop - Polarisatie - Geen koerswijziging Het bisdom Roermond krijgt binnen afzienbare tijd een nieuwe bisschop. Zaterdag werd de benoeming bekendge maakt van Frans Wiertz, tot nog toe deken van Heerlen. Hij zal dan de opvolger worden van de omstreden bis schop Gijsen, die bekend stond om zijn conservatieve opvattingen. Het was een beetje lachwekkend hoe de media zich meteen stortten op de aan staande kerkvorst. Voor de nieuws- en aktualiteitenprogramma's van zaterdag leek het alsof er anders niets meer aan de orde was. Op alle mogelijke manie ren werd de nieuwe bisschop aan de tand gevoeld, en over alle mogelijke en onmogelijke zaken moest hij zijn zegje doen. De persoon in kwestie lijkt me echter een wijs man. Hij bleef uiterst vriendelijk tegen iedereen, maar hield zich op de vlakte. Anders gezegd: hij praatte veel, maar zei weinig. Het is wel een teken van de onrust en de onzekerheid die in de roomse kerk heer sen. De polarisatie heeft ook daar toege slagen. Nederland is in het geheel van de wereldkerk een kerkprovincie die het Vaticaan grote zorgen baart. De meeste rooms-katholieken die nog praktiserend zijn - want ook onder de roomsen grijpt de kerkverlating om zich heen - houden er moderne opvattingen op na en zijn Donderdag 15 juli om 20.00 uur wordt het tweede concert in de serie orgelconcerten Grote- of Nieuwe Kerk gehouden. Het orgel wordt deze avond bespeeld door de ver maarde organist Charles de Wolff uit Vierhouten. Er staan deze avond voornamelijk werken op het programma van Frans- romantische componisten. Dit soort repertoire komt zeer goed tot zijn recht op het romantische Kam- en van der Meulen-orgel. De Wolff begint zijn programma met de indrukwekkende Fantasie over B.A.C.H. van F. Liszt. Verder staan op het pro gramma: Choral no. 3 en finale van César Franck, een van de bekendste (orgel)componisten uit de Franse Ro mantiek. Franck had, als telg uit een Waalse schildersschool, grote liefde voor de beeldende kunst, die hij zelf ook beoefende. Door zijn voorliefde voor het klankkleurenpalet en architectonische opbouw van zijn werken werd deze componist met recht 'Le musicien- peintre' genoemd. Twee componisten uit de school van Franck zijn Widor en Vierne, van deze componisten staan resp. deel 1 uit de 5e niet van plan, zoals hun ouders en grootouders deden, alles willoos te slik ken wat hen door de geestelijkheid wordt voorgeschoteld. Sinds het bezoek van de paus aan ons land in 1985 heb ben vele progressieven zich georgani seerd in de Acht Mei-beweging, die tot heden tevergeefs getracht heeft invloed uit te oefenen op beleid en bestuur van de kerk, ja die zelfs door de officiële kerk wordt genegeerd! En dan zijn ze nog ver wonderd en verontwaardigd dat er in Rome niet naar hen wordt geluisterd! Aan de andere kant zijn er ook groepen die, koste wat het kost, aan het oude en vertrouwde willen vasthouden. Het is uiteraard niet gemakkelijk voor Rome tussen die klippen door te zeilen. Het is niet te verwachten dat de nieuwe bisschop van Roermond meteen een radicaal andere koers zal gaan varen dan zijn voorganger Gijsen deed. Het getuigt daarom van grote naïeviteit dat de kerkmensen en ook de media dat min of meer suggereren. TROUW van maan dag 12 juli opperde zelfs dat 'een open lijke spijtbetuiging voor ruim twintig jaar dwalen' de Roomse kerk neit zou hebben misstaan... Alsof zoiets van de kant van Rome ooit te verwachten zou zijn! Maar kennelijk heeft de paus wel ingezien dat de strakke lijn die hij tot nog toe heeft gevolgd bij bisschopsbe noemingen niet de gewenste oplossing biedt voor de Nederlandse problemen. En de roomse kerk kan binnen een bepaald kader altijd een zekere flexibili teit aan de dag leggen. Het is ongetwijfeld een wijze zet geweest een man te benoemen die als mens anders is dan zijn voorganger. Iemand die kan luisteren, die meer communica tieve eigenschappen heeft. Maar een koerswijziging kunnen we echt wel ver geten. Want met de roomse leer en de roomse moraal valt nu eenmaal niet te sjoemelen. Waarnemer SCHUIFDEURKASTEN *ONEN symphonic en 'Carillon de Westminster' op het programma. Verder speelt De Wolff werk van Duru- flé en van de Nederlandse componist Hendrik Andriessen. Met name het te spelen eerste choral is nog geënt op de Frans-romantische stijl. Brilcentrum Keuvelaar heeft een schitterende kollektie speelse, vlotte, leuke, gekke, oersterke, maffe, modieuze, flitsende, fleu rige, kleurige kinderbrillen. Kom kijken bij Keuvelaar. <b Zandpad 56 Middelharnis Tel. (01870) 8 34 37 NED. HERV. KERK Beroepen te Kootwijk, te Oud-Beijerland en te Sommelsdijk G. Mulder te Nieuwer- kerk aan den IJssel; te Waspik J. de Jong, kandidaat te Veenendaal. Aangenomen naar Loon óp Zand P. van Bergen Bra- venboerte Scherpenisse; naar Waddinx- veen C. D. Zonnenberg te Benschop, die bedankte voor Hendrik-Ido-Ambacht. Bedankt voor Stolwijk L. Kruijmer te Lunteren. Beroepbaar C.Nicolaij, Veluwelaan 48a, 8443 AE Heerenveen, tel. (05130) 3 29 73; ds. J. A. Woudenberg, Bornestraat 94, 7607 KT Almelo, tel. (05490) 2 70 20. Toegelaten tot de evangeliebediening W. F. van Vliet-Stroh, Adm. Helfrich- laan 56, 6952 GJ Dieren, tel. (08330) 1 64 76: A. W. Wisgerhof, Koninginne- laan 5,3781 GK Voorthuizen, tel. (03429) 14 84 (wel beschikbaar voor bijstand in het pastoraat); D. H. Bos, Gang 7, 2242 KD Wassenaar, tel. (01751) 1 70 41. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar H. M. E. Kauffmann-Schaap, Vletweide 56, 3981 ZM Bunnik, tel. (03405) 6 79 02; J. B. Quick-Verweij, Brabantstraat 164, 2408 GD Alphen aan den Rijn, tel. (01720) 2 52 81; B. Seelemeijer, Mon- driaanlaan 5, 1701 TB Heerhugowaard, tel. (02207) 1 54 20; J. van der Sleen, Patrijslaan 11, 3738 GC Maartensdijk, tel. (03461) 40 89. te Nijega-Opeinde-De Tike G. M. van der Linden te Klundert; te Rotterdam- Alexanderstad drs. J. L. Drogendijk te Utrecht, die dit beroep heeft aangeno men; te Rotterdam-Alexanderstad (part time) M. Kuijper, kandidaat te Utrecht, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Lekkerker drs. R. J. Wilschut te Tzummarum; naar Leeuwarden-West (als missionair toeruster voor de stad Leeuwarden en het aanloophuis) drs. J. Strikwerda te Franeker (voor de miss. toerusting P.S. Friesland-Noord); naar Sexbierum J. de Vries te Doezum. „Hij nu had in zijn opperzaal open vensters tegen Jeruzalem aan en hij knielde drie tij den 's daags op zijn knieën en hij bad". (Daniël 6:11) Aan het hof van Darius, koning van de Meden en de Perzen, nam Daniël de meest vooraanstaande positie in. Hij was de eerste van de drie vorsten, die Darius in zijn rijk had aangesteld om leiding te geven aande honderd-en- twintig stadhouders, die er in zijn ganse koninkrijk waren. Toch bleef Daniël, die hij was. Hij verloochende zijn afkomst en zijn opvoeding niet. Door niets en niemand liet hij zich afbrengen van zijn geloof in de God van Israël, zoals hij dat van huis uit, als balling uit Jeruzalem had meege bracht. Reeds aan het hof van koning Nebukadnezar had hij door de kracht van Gods genade zijn volharding in het geloof in zijn God meer dan eens getoond. Dit alles ondanks de zware geloofsbeproevingen, die hij toentertijd meer dan eens had te doorstaan. Ook nu aan het hof van koning Darius komt hij opnieuw onder de zware druk te staan. De hem niet welgezinde vorsten en stad houders hebben een slim plan bedacht. Door middel van een krachtig bidver- bod van de koning menen ze een handig middel te hebben gevonden om Daniël tot ontrouw aan zijn God te verleiden of zo hij Deze toch getrouw blijft, hem tot het vonnis van de dood te laten veroor delen. In onze tekst zien we, hoe Daniël ondanks alles getrouw blijft aan zijn God. Hij bleef bij zijn gewoonte om, zoals hij zichzelf in de loop der jaren had opgelegd, dagelijks driemaal neer te knielen voor zijn God en Hem te bidden om al wat strekt tot eer van Zijn Naam. Zelfs zijn huis was zo gebouwd, dat hij zich in zijn bidden tot God zo goed mogelijk kon concentreren op het meest belangrijke voor zijn geloof in God: Jeruzalem. Zo had hij in de opperzaal van zijn huis open vensters tegen Jeruzalem aan. Staande of neerknielend voor deze ven sters kon hij dan in stilte nadenken over de stad, die hij eenmaal bewoonde. De stad, waar eens de tempel stond. De stad, waaraan God Zijn heerlijke belofte had verbonden, dat Hij daar vandaan Zijn heil zou doen uitgaan tot alle volkeren van de aarde. De stad, die hem herin nerde aan de grote heilsdaden, die God aan Israël eenmaal verrichtte en ook naar de toekomst toe nog zou ver richten. Zo in alle rust door de open vensters naar buiten kijkend, werd Daniël al bid dend en mediterend versterkt in het geloof in zijn God. Juist dit dagelijks gebed tot God had Daniël nodig om in het geloof in en in de gehoorzaamheid aan zijn God te kunnen volharden midden in een land, waarin hij als balling, doch vooral ook als vreemdeling verkeerde. Zonder dit gebed zou de beek van zijn geloof en zijn geloofsgehoorzaamheid onherroe pelijk uitdrogen. Zo ook dient in ons aller leven het gebed tot God centraal te staan. Zonder dat we het vaak weten, wordt ook op ons zware druk uitgeoefend van de kant van de zonde, wereld en duivel in een pogen ons af te brengen van het geloof in God en de gehoorzaamheid aan Zijn gebo den. Juist in de weg van het gebed kan en wil de Heere het geloof in onze harten werken en versterken. Daarom is het ook voor ons van belang, dat we evenals Daniël dagelijks onze vaste gebedstijden hebben. Tijden, waar op we tijd nemen en hebben voor God. Om voor Hem onze schuld te belijden. Hem te bidden om vergeving, om kracht om te volharden. Hem te danken en te loven voor Zijn weldaden en zegenin gen. We hebben geenszins het recht hiertegen te werpen, dat het ons zo vaak aan tijd om te bidden ontbreekt. Zo dit laatste bij ons het geval is, dan zullen we tot een heel andere tijdsinde ling moeten komen. Een tijdsindeling, waarbij we eerst voor God en daarna voor onszelf tijd nemen. Tenslotte zal er in ons gebed ook bovenal de gerichtheid moeten zijn op de daden en plannen van onze God. Daniël had open vensters naar Jeruza lem, daarin op Gods daden, op Gods plannen, op Gods Woord en Gods beloften. Zo dient er ook in ons leven het voortdurend zicht te zijn op Gods Woord, op Gods beloften, op het zalig makend werk van onze Heiland Jezus Christus. Op het geweldige, dat Christus door Zijn Geest en Woord ook in ons leven wil doen en werken. Zo alleen in deze weg is er in ons leven de kracht Gods om temidden van alle verzoekingen vast te houden aan het geloof in onze God. Daarom, alzij wij een onbewegelijk Koninkrijk ontvangen, laat ons de ge nade vasthouden, door dewele wij wel- behagelijk God mogen dienen, met eerbied en godvruchtigheid, want onze God is een verterend vuur (Hebreen 12:28 en 29). ds. J. Codée GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Lutten en te Zevenbergen D. Ophoff, kandidaat te Kampen. Aangenomen naar Rotterdam-Noord S. Schaaij te Zwartsluis. Bedankt voor Nijkerk G. Zomer Jzn. te Spaken burg-Zuid; voor Hardenberg-Oost (2e pred.plaats) O. W. Bouwsma te Roden; voor Zeist L. W. de Graaff te Zuidlaren. Aangenomen naar Breukelen (ZH) W. Smouter te Rijswijk; naar Steenwijk C. T. de Groot, kandidaat te Wijk bij Duurstede, die bedankte voor DoetinchemA'elp, voor Zaanstreek-Centrum i.c.m. Alkmaar, voor Almkerk-Werkendam i.c.m. Go- rinchem, voor Arnhem (part-time) (in samenwerking met de Chr. Geref. Kerk), voor Hoorn (part-time). Beroepen te Drogeham E. J. van der Linde, kandi daat te Apeldoorn; te Broeksterwoude (Petrusgemeente) J. Plantinga te Gro ningen; te Meerkerk L. W. van der Meij te Alphen aan den Rijn. Aangenomen naar Vlissingen J. van der Wal, kandi daat te Apeldoorn; naar Hoogeveen dr. B. Loonstra te Oud-Beijerland. Bedankt voor Damwoude en voor Ouderkerk aan de Amstel A. Baars te Middelharnis. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Sprang-Capelle W. Hage te Kruinin- gen; te Middelharnis J. J. van Eckeveld te Zeist; te Benthuizen L. Blok te Nun- speet; te Leerdam, te Uddel en te Zwolle C. A. van Dieren te Stolwijk; te Meeu- Van 6 t/m 9 juli werd voor de zesde maal een avondfietsvierdaagse gehouden van uit Middelharnis, met routes van ca. 25 en ca. 40 km per avond. De VW Overflakkee, die dit evenement organiseerde i.s.m. de Middenstands vereniging Middelharnis, kan terugzien op vier geslaagde fietsavonden, De enthousiaste deelnemers hadden veel wind te verduren, maar de regen is weg gebleven. De fietsenmakers hadden slechts enkele banden te plakken en de E.H.B.O. medewerkers hadden niets te verbinden. Aan het eind van de geleverde prestatie werden de fietsers muzikaal onthaald op het Diekhuusplein met muziek van De Neutekrakers en kregen een welver diende medaille uitgereikt door dames van de VW. kritisch selekteren Makelaar Tamboer TeL (01870) 8 34 77 wen G. Mouw te Genemuiden; te Kort- gene E. Venema te Elspeet; te Werken dam A. Moerkerken te Gouda; te Melis sant in samenwerking met Ouddorp A. Bac te Bodegraven; te Nieuwerkerk (Zld.) J. J. Tanis te Lisse. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Geldermalsen J. Roos te Chilliwack (Canada). Het derde concert dat de stichting 'Musi Voca' te Dreischor dit jaar organiseert vindt plaats op dinsdag 20 juH a.s. in de Nederlands Her vormde Kerk te Dreischor. Dit con cert wordt gegeven door Sander van Marion, samen met de jonge pan- fluitist Matthijs Koene. Het concert begint 20.00 uur. Onder de Nederlandse organisten neemt Sander van Marion een geheel eigen plaats in. Karakteristiek zijn zijn lichte, sprankelende speeltrant, soms wel 'Leg- giero' genoemd, zijn inventieve register- keuze en zijn groot improvisatietalent, waarin gevoel en sfeer een belangrijjke rol spelen. De minister van Cultuur heeft Sander van Marion in 1981, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als toonkunstenaar, onderscheiden met de 'Zilverne Erepenning'. Matthijs Koene, geboren op 29 mei 1977, begon zijn muzikale loopbaan op zeer jeugdige leeftijd. Slechts zeven jaar oud interesseerde hij zich voor de panfluit en ging lessen volgen aan de muziek school te Purmerend. Diverse leermees ters heeft hij in de loop der jaren gehad en momenteel wordt hij met regelmaat bijgeschoold door de Roemeense pan- fluitist Nicolae Pirvu. In een vroeg stadium was Matthijs van wege zijn unieke spel al te beluisteren op de radio en te zien op de t.v. Hij weet de muziek op een zeer gevoelige wijze te interpreteren en heeft zo zijn geheel eigen stijl ontwikkeld. Mede daardoor is Matthijs een graag gehoorde solist ge worden op vele koor- en kerkconcerten waar hij optreedt met landelijk be kende organisten. de scheepsjongen van de Tyger - 13 - De Indianen juichen, stoten wilde kre ten uit. Nog even, dan komt er beweging in het schip. Het anker komt druipend boven. Tientallen prauwen varen een eind met het schip mee. Op naar Nieuw-Amsterdam... Bleek staat Arend bij de verschansing. Zijn tanden klapperen. Hij heeft koorts. Stuurman Hendriksz ziet hem staan en roept de scheepsjongen bij zich. „Vooruit Arend, naar je kooi. Met rust moet het genezen. Je blijft in je kooi tot we in Nieuw-Amsterdam zijn". Arend gehoorzaamt en enkele ogenblik ken later ligt hij in zijn kooi. De stuurman heeft gelijk, want als de 'Tyger' enkele dagen later in Nieuw-Amsterdam arriveert, is Arend al heel wat beter. HOOFDSTUK 7 Enkele dagen later. Het is druk aan boord. Op een vriesaehtige novembermorgen wordt de koopvaarder zeilklaar gemaakt. Vandaag vertrekt zij naar patria. Zwaar geladen ligt het schip op de rede van Nieuw-Amsterdam. Schipper Block heeft goede handelskontrakten gelegd met de Indianen. Een schip volgeladen met bont is het resultaat van zijn onderhandelingen met het opperhoofd Anacabo. De schipper staat op de kampagne en deelt zijn bevelen uit. Zo nu en dan laat hij een blik van wel gevallen over het dek glijden. Hij popelt van ver langen om met zijn kostbare lading naar Holland te vertrekken. Arend staat bij stuurman Hendriksz in de stuurhut. Binnen in hem zingt het. Ze gaan naar huis... wat zal moeder blij zijn... Maar... „.Hoe lang duurt het nou voor we thuis zijn stuurman?" ,Als alles meeloopt dan zijn we bij leven en wel zijn half februari thuis. Misschien wordt het wel maart. Je moet rekenen dat het volop winter is, en dan kun je op zee van alles verwachten. Verlang je naar huis jong?" Stuurman Hendriksz glimlacht. Arend zwijgt even. „Kom er maar gerust voor uit hoor, het is heus geen schande als je naar je moeder verlangt". Arend wordt er vuurrood van. „Zouden we dan weer door die Duinkerker kapers aangevallen worden?" „Daar hoefje niet over te prakkizeren. 's Winters komen ze de zee niet op". Maar wat gebeurt er? „Kijk eens stuur...!" Arend schreeuwt het uit. Een rookwolkje kringelt door één van de luiken van het dek bij de voorplecht. Eén van de matrozen ziet het ook. Vlug snijdt hij de touwen door die het luik zeevast op zijn plaats houden. Een dikke rookwolk perst zich naar buiten. Verschrikt springt hij achteruit en laat het luik weer vallen. „Brand...! Brand...!" De gehele bemanning komt aangesneld en ook schipper Block verlaat vol ontzetting de kam pagne. Weg is zijn toekomstdroom... Brand, en dat op een schip dat geheel is ge laden! Maar schipper Adriaen Block is een kordaat en energiek man, die snel beslissingen kan nemen. Binnen enkele sekonden heeft hij een plan gemaakt. Liever verliest hij zijn schip dan de kost bare lading bont. Die is misschien wel drie sche pen waart. Hij aarzelt geen moment meer. Met een grote stem roept hij: „Anker hieuwen!" Enkele matrozen snijden met vlijmscherpe mes sen de kabels door. Nog even, dan begint het schip te drijven. Schipper Block neemt plaats achter het stuurrad en laveert zijn schip recht de moerasgronden voor de zuidwestkust van Manhattan in. Het duurt niet lang of de trotse koopvaarder 1 oopt vast op een modderbank in de Hudson- rivier. Met alle macht tracht men nu de brand te blussen. Honderden emmers water worden in de vlammen geworpen en eindelijk na enkele uren vechten dooft het vuur. De brand is geblust. Het gehele voorschip is een prooi van de vlam men geworden. Arend klappertandt van de kou. Ondanks zijn zere schouder heeft hij meegeholpen. Hij is doornat. Maar gelukkig, de lading is gered. Van de wal komen boten te hulp. De sloepen wor den gestreken, de luiken opengeworpen en zo vlug mogelijk worden de bonthuiden overgeladen op de boten en sloepen die ze naar de wal brengen. Droefgeestig ziet schipper Block het toneel aan. Geen woord komt er over zijn lippen. Zijn mooie schip is verloren. Het voorschip maakt al water. Als de lading is gelost, wordt alles wat waarde heeft van boord gehaald. Een tiental matrozen maakt hoog in het want de zeilen los en haalt ze met het touwwerk naar beneden. Felle bijlslagen klinken over het dek. De masten worden gekapt. Plonzend vallen zij in het water, een deel van de verschansing met zich meevoe rend. Enkele boten slepen de masten naar de wal. Dan breekt het tijdstip aan, dat de beman ning het ontredderde schip zal verlaten. De matrozen hebben niets anders meer dan de kleren die ze aan hebben. Al hun bezittingen zijn verloren gegaan, ook het matrozenverblijf is totaal uitgebrand. Arend is reeds naar de wal vertrokken en helpt mee de huiden netjes opstapelen. Al de andere spullen worden eveneens bij elkaar gelegd. Als laatste verlaat schipper Adriaen Block zijn schip. Nog eenmaal heeft hij een ronde gemaakt om te zien of er nog iets van waarde is achterge bleven. Met het scheepsjournaal en de Bijbel in de han den stapt hij in de sloep, die op hem ligt te wachten. De 'Tyger' is verlaten... Ontredderd ligt het schip in de zuigende moeras sen van Manhattan (drie eeuwen geleden lag de kustlijn van Mathattan verder landinwaarts dan tegenwoordig). Het duurt niet lang of het schip, eens de trots van schipper Adriaen Block, begint weg te zakken in de zuigende modder. Eerst verdwijnt het voor schip, dan het achterschip. Het is een luguber gezicht. Nog even, dan sluit de zwarte modder zich kol kend boven de trotse koopvaarder. Roerloos staan schipper Block en zijn mannen te kijken. Arend heeft een brok in de keel. Het moeras heeft de overwinning behaald. Ruwe stormen hebben het schip gebeukt, maar het hield stand. Nu heeft het een roemloos einde gevonden in een moeras. (wordt vervolgd) van <TIIli 1M)«US> op maat gemaakt kasten met extra ruimte ideaal voor slaapkamers in vele uilvoeringen Ben. Zandpad 19 Middelharnis GEREF. KERKEN Beroepen NED. GEREF KERKEN CHR. GEREF KERKEN ^J^J^4■*****4■***4■**'^4■'^'^***4■*******4■**4■**4■****'^*******'^4■****'^**'^'^**********'^'^******** door A. G. EGGEBEEN Dit verhaal berust op historische gegevens

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 5