EIUVriDEfl-niEUWS Raad Dirksland had een wat vrolijke vergadering feestelijke Boeren onder vuur Arend Jansz TIJDREDE 't Kon nog voor het menens wordt Zeeuws Mannenkoor en Oosterlands Fanfare in Dreischor Landbouwpraatje 't Wordt, voor '94, 'huilen met de pet', dat voelt Dirkslands raad zelfs op z'n klompen en misschien was 't daarom dat de heren zich donderdagavond, in afwezigheid van burgemeester Boonstra trouwens, met wat vrolijkheid omringden, 't Wordt rekenen voor volgend jaar, en 't is maar goed dat D. v.d. Vlugt alvast een proeve van bekwaamheid demonstreerde. Beren op het gors Als 'ie omvalt Kinderopvang Vloeistofdichte vloer Jeugdvereniging 'Daniël' Het Zeeuws Mannenkoor en Oos terlands Fanfare komen op uitnodi ging van de stichting Musi Voca op vrijdag 2 juli naar Dreischor. op donderdag 1 juli a.s. om 13.30 uur door de heer A. J. Schouten, loco-burgemeester van de gemeente Dirksland, van onze geheel vernieuwde en in assortiment uitgebreide winkel aan het ACHTERDORP 20 te DIRKSLAND 't HEBBEDINGETJE met een totaal nieuw konsept Onze sortering KADOSHOP hebben we ruimschoots uitgebreid, maar ...en daar zijn we erg trots op, we hebben er een nieuwe dimensie aan toegevoegd PARFUMERIE-, LICHAAMS- en HAARVERZORGINGS- produkten. Fair-play VERVOLGVERHAAL de scheepsjongen van de Tyger - 8 - 2e Blad DINSDAG 29 JUNI 1993 No. 6212 Er was eens. daar begon ook weer dit sprookje mee, er was eens een werkgever die een mannetje zocht, een kien man netje dat rekenen kon. Maar bij de eerste ging "t al mis. 1X3 woensdag, zei de man. De tweede kandidaat berekende 2 X 3 zelfs 124 te zijn en ook hij werd afge wezen, maar bij de derde ging het beter: 3 X 3 9. zei de man en hij werd gepre zen om z"n kennis. „Hoe kom je d'r an", vroeg de werkgeveer. „Wel", zei de kan didaat: „1X3 woensdag, 2 X 3 124 en die twee opgeteld, woensdag 124 9." De nonsens -was illustratief voor de waarde waarop dhr. v.d. Vlugt het voor stel schatte mee te werken aan het oprichten van een stichting, door de GGD Zuidhollandse Eilanden, terzake van de verhuur van gebouwen. De GGD draagt haar panden aan de Stichting over om ze vervolgens weer te huren. Een 'gering' voordeel, in de sfeer van BTW (die tóch betaald moet worden), daar is 't om begonnen. Dhr. v.d. Vlugt liet er z'n rekensom op los en hij was wel voor ja, aangesproken door het voor deel, hoe gering ook. „'t Is weer 'es wat anders dan nadeel", want daar zou hij tegen zijn. Maar dhr. Koningswoud verklaarde zich tegen. Het (bij de notaris) oprichten van een Stichting kost geld en het admi nistreren ervan evenzo; hij zag er vanaf, zag in elk geval geen voordeel. Raadsvoorzitter wethouder Schouten nam het voorstel niet terug, zoals door Koningswoud gevraagd, temeer omdat 't niet écht belangrijk was. Dhr. Schouten liet weten dat meerdere college's hun gemeenteraden er niet eens in hebben gekend. Zo had 't in Dirksland ook gekund. Fietsers uit de gemeente zullen weten wat dhr. v.d. Vlugt bedoelt met 'het paadje bij de Slikken', een schelpenver- hard fietspad waarop dhr. v.d. Vlugt op safari is geweest. Nog nét geen leeuwen heeft 'ie er ontmoet, maar beren zullen er ongetwijfeld zitten, denkt dhr. v.d. Vlugt met grote stelligheid. Hij leidt z'n vermoeden af van de aanwezigheid van een jager op groot wild en van de grootte van de konijnenholen. Op het pad groeit zoveel gras dat dat nauwelijks nog te berijden is. „Of het Grevelingenschap niet 'es gevraagd kan worden daar wat meer onderhoud te plegen", vroeg dhr. v.d. Vlugt, en dat zal gebeuren, al moet het Schap ook op de kleintjes letten. Dirkslands raad vindt dat wel wat zorge lijk, het Rijk trekt zich uit het Schap terug, zo is bekend geworden en nu al waarschuwt de raad dat aan een hogere bijdrage dan de jaarlijkse tienduizend gulden aan het Schap niet te denken valt. Dat vond raadsvoorzitter weth. Schouten ook. „Met tienduizend gulden is voor ons het maximum bereikt", vond hij ook. Dhr. De Vogel had een radikaler idee, al vroeg hij of dat technisch mogelijk zou zijn, zich als gemeente terug te trekken als het Rijk dat metterdaad ook doet. Het zal ervan afhangen hoe de aange gane gemeenschappelijke regeling in elkaar is gezet, 't leek de voorz. niet dat dat zonder kleerscheuren zal kunnen. Dhr. v.d. Vlugt zal het geenszins spijten als de gemeente de dienst opzegt. „Want wat doet het Schap eigenlijk voor die tienduizend gulden", vroeg hij zich af. „Zo'n paadje wordt niet eens onderhou den." Dhr. Van Nieuwenhuyzen. 's raads ver tegenwoordiger in het algemeen bestuur van het Grevelingenschap, verklaarde de boodschap te hebben begrepen, wist 'ie al trouwens en „ik heb al eerder wat schoten voor de boeg gelost", liet hij weten. De raad van Dirksland zal een stijging van de jaarlijkse bijdrage niet accepteren. Dhr. Van Nieuwenhuyzen heeft trouwens goede hoop dat dat niet gevraagd zal worden. Het Grevelingen schap probeert zelf haar inkomsten te vergroten door, recentelijk, het betaald parkeren in te voeren. Bij de vaststelling van het meerjaren programma restauratie monumenten werd met instemming kennis genomen van het feit dat met de restauratie van de korenmolen 'De Dankbaarheid' te Her kingen wordt gerekend. In 1996 zou dat gedaan moeten zijn om de beschikbare subsidies daarna weer aan andere pro- jekten te besteden. „Het doet me een groot genoegen", liet dhr. Kalle weten. De restauratie wordt noodzakelijk al rolt de molen gelukkig nog niet om. maar zou dat dreigen dan houdt dhr. Kalle de molen persoonlijk tegen. Een oud-Herkenaar in Amerika heeft het in z'n adoratie van de molen nog 'es gekker gemaakt. Hij klom, in Amerika, op een berg om de molen van Herkingen te kunnen zien, maar óf 'm dat gelukt is. Kalle wist het niet zo zeker. Dhr. Van Houwelingen ging wel met het voorstel, vaststelling van het meerjaren programma akkoord, maar hij deed het met weinig overtuiging. Mensen worden aangeschreven over de subsidiemoge- lijkheid en dat wekt verwachtingen, ter wijl gevreesd moet worden dat van subsidieverstrekking binnen redelijke termijn geen sprake zijn kan. „Niet geschoten is altijd mis", was zo'n beetje de filosofie van weth. Eshuis: „Als je niet op de lijst voorkomt, weetje zéker dat je 't nooit krijgt. Dat het moeizaam gaan zal, moge duidelijk zijn." De oude pastorie aan de Boezemweg werd, minus de instemming van de SGP-fraktie, opnieuw verhuurd aan de Stichting Kinderopvangvoorzieningen Goeree-Overflakkee. Voor dhr. De Vogel (SGP) de gelegen heid het heilloze van de kinderopvang te verkondigen. Kinderen dienen thuis door moeder te worden opgevoed en niet bedrijfsmatig in een dagverblijf Uit die bedrijfsmatige opvoeding komen exces sen voort, zoals die waar Duitsland mee te kampen heeft, dat zeggen althans sommige pedagogen en dhr. De Vogel zegt het hen na: die ouders die hun ver antwoordelijkheid beseffen zullen hun kinderen niet af willen leveren in een kinderdagverblijf De kosten daarvan worden trouwens, door de gemeenten, bij de kleine man weggehaald. Om prin cipiële en praktische redenen belieft de SGP-fraktie daaraan niet mee te werken. Maar de gemeenten hebben dat beleid aan het ISGO overgedragen, reden waarom de raadsvoorzitter niet op de klacht van dhr. De Vogel inging. De raad heeft zich hogelijk verbaasd dat de milieu-eisen zover gaan dat voor het bergen van plantsoenafval en veegvuil een depot met een vloeistofdichte vloer voorgeschreven is; een krediet van 12.000,- werd er voor beschikbaar gesteld, plus ƒ56.600,- voor andere voorzieningen in het kader van de Hin derwet en de Wet Chemische Afvalstof fen. De investering blijft nog beperkt doordat in een vakature niet zal worden voorzien. „Als een tak aan een boom hangt, is 'ie nog beschermd, maar als je hem. met vergunning, afzaagt is 'ie kennelijk che misch afval geworden", chargeerde dhr. Sandee wat, maar 't was niet zoveel naast de waarheid.... En toen. toen ten besluite in de foyer nog koffie werd gedronken, toen mar cheerde de muziek voorbij, voorgegaan door majorettes en toen werd het nóg weer vrolijker. De gemeenteraad is toen maar op de stoep gaan staan en 't was net of ze een muzikale hulde kregen. Misschien hadden ze die ook wel ver diend... NIEUWE TONGE D.V. donderdag 1 juli hoopt ds. D. J. Budding van Elspeet een tijdrede uit te spreken in de Ned. Herv. Kerk. Aanvang 7.30 uur. Her bestuur OUDDORP J.V. Daniël organiseert een dagtocht naar Valkenburg op D.V. dinsdag 3 augustus. Het belooft een bijzonder fraaie dag te worden met een bezoek aan de Gemeentegrot, de Wilhelminatoren en het kasteel Hoensbroek. We besluiten de dag met een heerlijk diner. De kosten bedragen 69,50 incl. koffie met gebak en diner. Ben je tussen de 15 en 30 jaar. geef je dan op voor 15 juli, tel. (01878) 23 50. Het Zeeuws Mannenkoor en Ooster lands Fanfare zullen afwisselend optre den in de om zijn akoestiek zeer goed bekend staande kerk van Dreischor. Het Zeeuws Mannenkoor dat op 2 juli als laatste zal optreden werd opgericht in 1972. Onder leiding van Eef Heijblok werd gestart met een 40-tal leden, dat thans is uitgebroeid tot ruim 100. De mannen zijn voor 50% afkomstig uit de stad Goes, de anderen komen uit omrin gende dorpen op Zuid-Beveland en enkelen uit Walcheren en Schouwen- Duiveland. In 1975 werd de muzikale leiding over genomen door Han Beekman, in 1989 door Raimondo di Bella, Italiaan van geboorte en woonachtig in Goes. Sinds 1991 staat het koor onder de bezielende leiding van Dirk Biesemans. afkomstig uit België. Het koor is een neutraal koor en treedt bij hoge uitzondering op in kerkdien sten. In Rotterdam heeft het Mannenkoor meegewerkt aan een Drie-koren-concert in 'de Doelen". In Ede was het te gast bij het Mannenkoor AKZO-Nederland. Ook heeft het Zeeuws Mannenkoor nauwe betrekkingen met een bevriend koor uit South Woodhan-Ferrers in Engeland. Dirigent Dirk Biesemans is tevens koor leider van een gemengd koor in Ge- raardsbergen, België. Naast deze funk- ties doceert hij viool, algemene muzi kale vorming, samenzang e.d. aan de muziekacademies te Geraardsbergen, Zottegem en Aalst. Bovendien is deze 'Bezige Bij', zoals hij wel wordt ge noemd, violist bij het Nieuw Vlaams Symfonie Orkest en verleent als zodanig regelmatig zijn medewerking aan plaat- en CD-opnamen en TY-produkties. Met Nigel Kennedy ging hij mee op toernee door Duitsland, Nederland en België. Muziekvereniging 'Oosterlands Fan fare' werd opgericht in 1898, toen reeds al in fanfarebezetting. Het muziekgezel schap heeft vanaf de oprichting tot op heden het typische karater van een spe cifieke dorpsfanfare. De vereniging heeft zich een stevige centrale plaats weten te verwerven bij de Oosterlandse bevol king. 38 musicerende leden en 5 leerlingen in opleiding telt de fanfare, die al 12 jaar onder de bezielende leiding staat van dirigent Jaap Knuist. Op 26 november 1988 promoveerde Oosterlands Fanfare te Helmond naar de Eerste Afdeling. In 1991 behaalde de vereniging een eerste prijs in deze afde ling op een KNF-concours te Beek en Donk. In november 1993 zullen zij trachten dit resultaat te evenaren op een KNF-concours te Helmond. Dirigent Jaap Knuist, die op het eiland Schouwen-Duiveland zeker geen onbe kende is, heeft naast 'Oosterlands Fan fare" nog twee muziekverenigingen en twee koren onder zijn muzikale hoede. Tevens dirigeert hij met verve twee ieder jaar terugkerende happenings, nl., de Muziek Play-inn met gemiddeld 250 muzikanten te Brouwershaven en een samengesteld fanfare-orkest op de tradi tionele 'Vlasdag' te Dreischor. Het concert dat op vrijdag 2 juli zal wor den gehouden in de Nederlands Her vormde Kerk te Dreischor begint om 20.00 uur. De entree is 7,50 of/' 5,- voor donateurs van de stichting 'Musi Voca'. lo.o oo CO ACHTERDORP 20 DIRKSUND KAROLIEN THERESA Tel. 01877 - 5015 Iedereen die in de l<omende dagen onze winl<el bezoel<t, kan rel<enen op een ieul<e en hartelijke ATTENTIE 't Hebbedingetje, het alom bekende adres voor PICOPRINT- fotoservice en depöthouder van Stomerij Lemmens. Het multiplier-effekt van de primaire sektor wordt uitgeschakeld, waar toch de feiten zijn dat boeren en tuinders goed zijn voor een werkgelegenheid van 12 a 15%, voor een export van 60 miljard en meer, voor een betekenisvolle bij drage aan natuur- en landschapsbe houd. De truccendoos is nog niet leeg. Staatssecretaris Yvonne van Rooij van Buitenlandse Handel vindt dat de agra rische export niet meer zo belangrijk is. Kijkend naar de afzetmarkten in Duits land en Oost-Europa zit er weinig nieuwe ruimte voor landbouwgoederen. Meer perspektief zit in de export van (hoogwaardige) industriële produkten. De bewindsvrouwe suggereert'zelfs dat de landbouw een remmende faktor is bij de verdergaande internationalisatie. Boeren en tuinders kunnen het voorlo pig wel doen met deze statistische ken nis. Terwijl ze al jarenlang onder druk staan van minderende opbrengsten en stijgende kosten, worden ze nu opgeza deld met een frontale cijferaanval. Dat moet leiden tot frustraties op het boere nerf In alle ernst moet men zich afvra gen of de statistische exercities niet vervuilend zijn. Het CBS. het Centraal Planbureau en de vele andere eerbiedwaardige rekeninsti- mten zullen best goed werk doen. Toch verzuimen ze wezenlijke aktiviteiten. Behalve de registratie van gegevens zal men zo dicht mogelijk bij het leven moe ten blijven. Bovendien dienen onder zoeksresultaten op een juiste wijze te worden geordend en geïnterpreteerd. Omdat argeloze buitenstaanders met statistieken kunnen spelen (naar eigen believen) is het de verantwoordelijkheid van rekenmeesters om de interpretatie van cijfers op de juiste wijze te plegen. Boeren en tuinders produceren niet alleen voedsel, zij onderhouden ook het landschap en de natuur en proberen (zeker op termijn) duurzaam om te gaan met het milieu (kwaliteit van bodem, water en lucht). Bovendien is de sociaal economische uitstraling (werkgelegen heid, plattelandsleven) niet altijd in kille statistieken te vatten. Het zou veel winst opleveren als de goochelkunst op een faire wijze wordt beoefend. Statistieken zijn zeer gevaarlijk en ook misleidend, vooral wanneer er op malafide manier mee wordt omgegaan. De land- en tuin bouw verdient in elk geval een sportieve benadering. Daarmee zouden boeren zeker tevreden zijn. B. Schouwing **4■****^■****^■.**>^*>^*^■**'t■*^■^■4■'^^■^■^■^■'^*^■'^'^'^^■4■'^'^^■>^l^^.^.l^l^l^4.lf.^.4.^.^.lt.l^^.4.l^^.l^^^ door A. G. EGGEBEEN Dit verhaal berust op historische gegevens Het is één van zijn geliefkoosde plaats jes geworden aan boord. De wat stugge stuurman Hendriksz heeft vriendschap met hem gesloten, en dikwijls vertelt de stuurman de leergierige knaap over de zeevaart. Ook nu zitten de oude stuurman en de scheepsjongen bij elkaar. Met zijn don kere ogen houdt de stuurman het kom pas in het oog. Naast hem staat de roerganger aan het grote stuurrad. Zo nu en dan wentelt hij het wiel heen en weer. Arend weet nu alles van het kompas af. De stuurman heeft de werking er van verteld. Het is een mooie avond. Nog steeds vervolgt de trotse koopvaarder zonder moeilijkheden haar weg. Een hele poos zitten ze bij elkaar zonder een woord te zeggen, maar dan verbreekt Arend de stilte. Ineens moet hij weer denken aan het gevecht met de zeerovers, nu enkele weken geleden. „Hebt u al eens meer met zeerovers gevochten, stuurman?" „Ik?" De stuurman schrikt op uit zijn gepeins. „Ja, en behoorlijk ook. Het is een wonder, dat ik hier nog gezond en wel zit. Ik heb zelfs al eens op een galei gevaren". „U op een galei gevaren?" Arend kijkt stuurman Hendriksz ongelovig aan. „Geloof je me niet? Je kijkt zo ongelovig. Het is toch werkelijk waar, hoor. Ik meen, maar dat weet ik niet zeker, dat het zowat vier maanden geweest is". „Bent u dan galeislaaf geweest?" „Ja en nee, ik behoefde gelukkig niet te roeien, maar goed, ik zal het je vertellen, luister maar". „Vijf en twintig jaar geleden voer ik op een Hol landse koopvaarder in de Cara'ibische Zee. Wij waren zwaar geladen en voeren naar patria. Onderweg werden we aangevallen door een Spaanse galei. Deze galeien zijn anders gebouwd dan de Duin kerkers. Zij zijn zeer snel, zijn lang en smal en een lust voor het oog. Meestal hebben zij twee korte masten met een naar voren hellend era en met een hoekig zeil. Het voorschip is rijk versierd. Zo'n galei is eigenlijk een wit gepleisterd graf. Onbe schrijflijk is de ellende, die de roeiers, vastgeklon ken aan de roeibanken, moeten doormaken. Als je dat van nabij ziet, Arend, dan weet je pas wat een mens is en waartoe hij in staat is. De zonden hebben wat teweeggebracht, jongen. Maar ik loop op mijn verhaal vooruit". Even zwijgt de stuurman en werpt een blik op het kompas. Met een grote stem roept hij: „Noord-noordwest!" De roerganger herhaalt het bevel en draait aan het stuurrad. „Om kort te gaan. Arend, wij vochten als leeuwen maar tevergeefs. De overmacht was te groot. De piraten klommen naar boven op blote voeten en met ontbloot bovenlijf ledere piraat deed zijn best om als eerste bij ons aan boord te komen. Het bracht hem een extra aandeel in de buit. Sommi gen kropen door de kapotgeslagen ramen van de grote kajuit naar binnen. Toen was het eigenlijk al verloren. Anderen klommen als duivels tegen de verschansing op. Aan dek werd het een strijd van man tegen man, met sabel, dolk, mes of vuur- roer. Velen van ons sneuvelden of werden zwaar gewond. De schipper was dood en de stuurman lag zieltogend op het dek. Ik was toen bootsman. Wonder boven wonder mankeerde ik niets. Wij verloren de strijd en de overlevenden werden naar het voorschip gedreven, waar zij werden ont wapend. De gewonden werden zonder pardon overboord gezet. Ons schip werd totaal leegge roofd en toen er niets meer van waarde bleek te zijn, boorden de piraten grote gaten in de romp. Langzaam maar zeker begon het schip te zinken. Wij werden geboeid overgebracht op de galei. Het gebeurt ook wel, dat niemand wordt gespaard. Er is eens een piratenkapitein geweest, ik ben zijn naam kwijt, die er op pochte dat hij nooit één enkele gevangene heeft laten leven. Ruw werden wij met zijn tienen voor de bevelhebber gesleept. Een tolk ondervroeg ons. Toen dat klaar was, moesten we naar een ruimte onder dek. waar enkele piraten ons wachtten met een rood gloeiend ijzer. We sidderden, begrepen wat er ging gebeuren. Het leek alsof ons verstand stil stond. Eén voor één werden we op de grond gesmeten en gebrandmerkt". De stuurman sluit zijn ogen en rilt bij de herinnering. „Als ik aan dat ogenblik denk. Arend, dan... nou ja, mijn bovenkleren werden met ruw geweld uit getrokken en met het gloeiende ijzer heeft men drie letters in mijn bors geschroeid, kijk maar". Stuurman Hendriksz maakt zijn borst bloot en Arend ziet de letters JSM staan. Een koude rilling gaat door zijn lichaam. „Je kunt wel begrijpen. Arend, dat het in dat hok vreselijk stonk naar verbrand vlees. Half buiten kennis werd ik naar dek teruggesleurd, waar ik zowat een uur heb gelegen zonder dat ik wist dat ik nog leefde. De negen anderen heeft men direkt aan een riem vastgeklonken en zij moesten roeien. Tot mijn grote verbazing werd ik bij de bemanning ingedeeld. Het bleek dat er een paar goede zeelui gesneuveld waren. Ik moest één van hen vervangen. Dit werd mijn behoud. Enkele maanden later kwam de galei midden in de nacht tussen een paar koopvaarders terecht. De rode vlag werd gehesen, en ik moet zeggen: die lui waren niet bang. Het gevecht begon. Eén van de schepen werd geënterd en dat werd de grote kans van mijnl even. Ik mocht niet meevechten, maar in een onbewaakt ogenblik greep ik snel een sabel van een dode piraat, die op het dek lag en klom zo vlug als ik kon tegen de verschansing van de Hollan der, want dat waren het, op. Niemand van de rovers lette op mij; zij hadden er geen tijd meer voor. Ik bereikte het dek van de koopvaarder, waar het gevecht in volle gang was. Onmiddellijk nam ik deel aan het gevecht, maar ik vocht niet tegen de Hollanders, maar vóór hen. Ik maaide enkele rovers neer en liep over naar het andere kamp. Nog nooit van mijn leven heb ik zo gevochten. Je moet begrijpen: het was mijn laatste kans om levend uit de handen van de zeerovers te geraken. Vreselijk zou de wraak zijn als de Hollander zou worden genomen. De Hollanders keken wel even vreemd, maar lie ten me begaan. Later bleek, dat ze begrepen had den dat ik geprest was. Huilend van woede vielen een stuk of vijf rovers mij aan, en ik had zeker het gevecht met de dood moeten bekopen, als de schipper mij niet had geholpen. Hij maaide dood en verderf met zijn grote zwaard. De aanvallers waren gelukkig teruggeslagen. Ook de andere koopvaarders waren inmiddels in aktie gekomen. De galei gaf het op en trok terug, zonder mij. Veel sneller dan wij konden varen, verliet de rover het strijdtoneel. Met die roeiers zijn ze ontzettend snel. Het volk van de koopvaarders juichte. Donderend braak ten de kanonnen vuur. Toen werd ik bij de schipper op de kampagne geroepen en moest alles tot de kleinste bijzonder heden vertellen. Gelukkig werd ik volkomen geloofd. Dolgelukkig was ik dat ik er het leven had afge bracht, (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 5