EHAI1DEf1-f1IEUW5 In Middelharnis worden reclameborden aan lichtmasten toegestaan Gezien door m'n eigen ogen Arend Jansz Zomerzangavond12juni Concert in Dreischor Bibliotheek 'Eben-Haëzer' In bibliotheek Middelharnis: Dienstregeling busvervoer sponsorloop Hernesseroord No. 6206 Aan de lichtmasten langs een aantal straten in Middelharnis-Sommelsdijk is een dubbelfunktie toegewezen. Niet meer alleen lichtdragers zullen het zijn, maar ook reclameborden mogen er - onder voorwaarden - aan beves tigd worden, zo heeft de raad donderdagavond besloten. De Alg. Politiever ordening werd ervoor gewijzigd. Uitbreiding Noorder Glas Meerjarenprogramma monumenten Regiovisie Aanvang 20.00 uur Op D.V. 12 juni zal er in de Neder landse Hervormde Kerk te Nieuwe Tonge een zomerzangavond worden belegd. De zomerzangavonden heb ben een jaarlijks terugkerend karak ter gekregen. En gezien het steeds groter aantal luisteraars dat deze zangavonden bezoekt voorziet het organiserende koor 'Advendo' met deze zangavonden duidelijk in een behoefte. Het Chr. gem. koor 'Ad vendo' heeft dan ook gemeend met de zomerzangavonden door te gaan. VERVOLGVERHAAL de scheepsjongen van de Tyger 2e Blad DINSDAG 15 JUNI 1993 De besluitvorming kwam overigens niet zo gemakkelijk tot stand want er was oppositie van dhr. C. Quist (SGP/RPF) bij voorbeeld die sprak van een te vrezen horizontale vervuiling. „Een schoon milieu begint bij ons zelf dus moeten we dat gewoon niet doen", waarschuwde dhr. Quist. En dan dacht'ie nog maar niet aan de mogelijkheid dat moreel en zedelijk verwerpelijke-, of discrimine rende reclame zou kunnen verschijnen, maar dan had hij toch buiten het Col lege gerekend, dat, zo liet voorz. burg. Sleurink weten, zorgvuldig over de kwa liteit van de reclameboodschappen zal waken. Dhr. Quist mocht dan wel wijzen op hem onwelgevallige reclameborden in Rotterdam, het Middelharnisse College legt z'n eigen normen en waarden aan die andere kunnen/zullen zijn dan die van het Rotterdamse College. Geen vrees dus voor stuitende reclame, zegde de voorz. toe en evenmin dat er bij bloe menwinkel Viskil een reclamebord voor bloemenhuis Bastiaan komt te hangen... Van ethische bezwaren tegen het maken van reclame was in de VDB fraktie geen sprake, wél tegen reclame in lichtmas ten, over welk bezwaar dhr. Rijvers nog heen leek te kunnen stappen als 't de gemeente maar wat op zou leveren, maar voorshands zag hij daarover in het voorstel niets over gezegd; het deed hem en zijn fraktiegenoot v. d. Berg tegen zijn. Wat het oplevert was ook de vraag van WD-vertegenwoordiger L. Vroeginde- wey. De toezegging van het College en het feit dat ook Welstand een vinger in de pap heeft bij het bewaken van kwali teit en vorm van de reclame stelde hem gerust. De door de gemeente te bereke nen vergoeding wordt trouwens in een aparte Verordening geregeld, had de voorz. inmiddels doen weten, eerst had het College de principe-uitspraak van de raad afgewacht. Enige beduchtheid bij dhr. Hütink (CDA). „We keuren niet altijd alles goed", liet hij weten en „graag zo beperkt mogelijk" omdat dhr. Hütink niet be wust mee wil werken aan de vervuiling van het gezichtsveld. Het stelde hem overigens gerust dat niet gewenste reclame zal kunnen worden geweerd, zoals de voorz. dat toezegde. „We zullen er zeer alert op zijn dat de reclame ook aan een deel van onze bevolking geen aanstoot geven zal", beloofde de voorz. Ook zullen via de reclameborden (het worden kleine, strak ke) de belangen van derden niet mogen worden geschaad en wat het op zal bren gen, dat krijgt de raad nog te beslissen. Er is van ondernemerszijde al belang stelling voor getoond, nog niet voor Stad en Nieuwe Tonge, zoals dhr. Hütink had gevraagd maar dat kan alsnog geregeld worden als die belangstelling wel zou blijken. De raad stemde er mee in, tegen ver klaarden zich de heren v. d. Ketterij, Vil- lerius. Slootweg en Quist (SGP/RPF) en de heren Rijvers en v. d. Berg (VDB). Het gaat om lichtmasten langs de Lan- geweg. Molenweg, Rottenburgseweg, Kon. Julianaweg, Beneden Zandpad en Oost en West Krakeelstraat. 't Gaat dan om verlichte en onverlichte borden. Verdeeldheid was er over de vraag (en het meerderheidsvoorstel van het Col lege) of voor het perceel Molenweg 8a te Middelharnis een voorbereidingsbe- sluit zou moeten worden genomen. Drie jaar geleden besloot de raad de bedrijfs vestiging in dat gebied te consolideren ten faveure van daar te plegen woning bouw, maar nu was er toch het verzoek van mevr. Oosterling achter haar wo ning een tweede bedrijfsgebouw (als het al aanwezige te verhuren aan Noorder Glas) te mogen plaatsen. Nee, vond weth. mevr. Van Eek, „mevr. Oosterling was nauwkeurig op de hoog te van de beperkende bestemming toen ze haar huurder toezegde aan uitbrei ding mee te zullen werken". De overige Collegeleden stelden voor mevr. Oosterling wel tegemoet te komen vooral om voor Middelharnis Noorder Glas als werkgever te behouden, het is een expanderend bedrijf waarvan het personeelsbestand tot 25 man uit kan groeien. Die bereidheid won het met 13-4. Tegenstemmers waren de beide VDB fraktieleden, dhr. van Heemst (PvdA) en weth. mevr. Van Eek. De voorstanders hadden zich ook laten leiden door de verzekering dat twee be woners geen bezwaar tegen de uitbrei ding hebben, maar een tegenstander als dhr. van Heemst vond dat zo verstandig niet, „het is niet zo wijs om erin toe te stemmen dat zo'n blokkendoos op schuift naar je achtertuin", vond hij. Ook dhr. v. d. Berg had tegen het nemen van een voorbereidingsbesluit gewaar schuwd. Het gebied draagt daar een dui delijke woonbestemming, zo heeft de raad in april 1990 vastgelegd en dhr. v. d. Berg vindt dat zo'n uitgesproken beleid, zo'n planologische visie, dan ook con sistent dient te zijn. Dhr. v. d. Berg raadde de Noorder Glas rekening te houden met de toekomst die het bedrijf wellicht nog tot verdere uitbreiding noopt, maar op de huidige plek zal dat absoluut onmogelijk zijn. Het leek hem verstandiger met Noorder Glas over ves tiging op het Industrieterrein te praten. Het argument van het behoud van werk gelegenheid vond hij oneigenlijk ge bruikt, een pressiemiddel. Maar het bedrijf maakt geen lawaai en geeft geen vervuiling en voor dhr. v. d. Boogert (CDA) was dat weer aanleiding met een uitbreiding als gevraagd in te stemmen. Z'n fraktiegenoot weth. Van Eek dacht daar niet in mee, maar wel deed dat de raadsvoorzitter. Zij vond dat zich rede nen voor kunnen doen die tot wijziging van een bestemmingsplan nopen; het veilig stellen van de werkplek van 15 tot 25 man is daar een van. Dhr. V. d. Ketterij (SGP) was het er mee eens, van het bestemmingsplan 'Cen trum' was al binnen een jaar afgeweken, 't moet kunnen, vond hij. Het meerderheidsvoorstel werd met 13-4 aangenomen. Weliswaar werd het meerjarenpro gramma Monumenten 1999 vastgesteld, kompleet met de daaraan te besteden subsidiegelden, maar de raad deed dat niet zonder de zorg, of was het al twijfel, om de financiële mogelijkheid. Dhr. V. d. Ketterij maakte die 'grote zorg' ken baar omdat de Rijksbijdragen aanzien lijk verminderen. Hij vroeg zich in dat verband ook af of het plan beschermd dorpsgezicht, waaraan de gemeente z'n bijdragen zal moeten leveren, nog wel zal kunnen worden uitgevoerd: „'t wordt moeilijk als je geen financiële mogelijk heden hebt", voorzag dhr. v. d. Ketterij. Zorg om de handelswijze van het Minis terie van WVC - wel een inventarisatie van (Rijks)monumenten verlangen maar het budget sterk inkrimpen) ook bij dhr. V. d. Kamp (lijst Hoogzand) en niet min der bij dhr. v. d. Berg (VDB), want wat het aantal monumenten betreft neemt Middelharnis in de Provincie een voor aanstaande plaats in; „we pronken graag met onze monumenten, en het behoud ervan moet ons ook wel wat waard zijn", meende dhr. v. d. Berg. De tijd zal leren in hoeverre subsidietoe zeggingen geëffektueerd zullen kunnen worden. Uitgebreid en met waardering voor de daaruit gebleken samenspraak heeft de raad gesproken over de notitie regio visie-integratie verpleging en verzorging Goeree-Overflakkee, een notitie die op verzoek van de Provincie is samenge steld. De 4 Verzorgingstehuizen, het Ver pleeghuis, de thuiszorgorganisaties, het Riagg en de gemeenten hebben daaraan meegewerkt. Gelet op de samenstelling van de Goeree-Overflakkeese bevolking zal tot het jaar 2000 de Verpleeghuisca paciteit met 30 bedden mogen worden uitgebreid. Die zouden aan 'de Samari taan' kunnen worden toegevoegd maar 't lijkt ook het perspektief in zich te heb ben de 4 Verzorgingstehuizen Verpleeg huiszorg te laten bieden. In de notitie wordt een Verpleeghuisbed (tot 2000 met 30 uit te breiden) door het begrip Ver pleeghuisbudget vervangen zodat de Verzorgingstehuizen wellicht tot multi- funktionele zorgcentra zullen kunnen worden omgebouwd wat zal betekenen dat zorgbehoevenden langer in de eigen omgeving zullen kunnen verblijven. Alle leden van de raad juichten het ten zeerste toe: „We zijn het bieden van een optimale zorg aan onze ouderen ver plicht", vond mevr. v. d. Nieuwendijk en zij opende de rij van gelijkgestemde sprekers. OUDDORP In verband met de kerkdienst van don derdag 10 juni zal de bibliotheek D.V. geopend zijn op vrijdagavond 11 juni van 18.30 tot 20.30 uur. Zoekt u een mooi en verantwoord lees boek voor jong en oud, of een geschiede nis-, theologisch, wetenschappelijk boek kom dan vrijblijvend even langs op Preekhillaan 3. Tot ziens! NIEUWE TONGE Aan de zangavond zal medewerking worden gegeven door het koor 'Ad vendo' en het kinderkoor 'Bid en Zing', beide koren onder leiding van Martin Mans. Matthijs Koene zal voor ons spe len op de panfluit in solo en als begelei ding van de koren. Ook het orgel en panfluit zullen gezamenlijk optreden. Peter Burger zal het orgel bespelen. De begeleiding van het kinderkoor vindt plaats op een piano door Martin Mans. Het programma is zeer gevarieerd sa mengesteld en geeft naast samenzang en gezamenlijke koorzang ook een geza menlijk optreden van koren en instru mentalisten te zien. De avond zal door ds. Belder worden geopend en afgesloten. Op deze zomerzangavond worden er psalmen en geestelijke liederen ten gehore worden gebracht. Wij noemen u enkele: 'Als ik kom tot U', Psalm 101, 'God leidt Zijn volk". Psalm 124, 'Stro men van Zegen'. Het koor 'Advendo' heeft twee CD/MC opnames gemaakt en beried zich voor op een derde opname medio september. Momenteel telt het koor 117 leden die wekelijks repeteren in het Herv. Cen trum 'Elim' op dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Wanneer u belangstelling heeft tot het koor toe te treden en medewerking te geven aan de CD/MC opname bent u van harte welkom. De toegang voor deze zangavond is gra tis. Tijdens de samenzang zal een kol- lekte worden gehouden die, na aftrek van de onkosten, bestemd zal worden voor het projekt 'Kindervoeding voor Haïti'. De nood die tot ons komt via de media is voor het koor andermaal aan leiding geweest de opbrengst voor dit projekt te bestemmen. Voor uitgebreide informatie leze men het familieblad 'Terdege'. Gezien de overweldigende belangstel ling bij voorgaande zangavonden gaan de deuren van de kerk om precies 19.30 uur open. De algehele leiding van deze zangavond is in handen van de dirigent/organist en pianist Martin Mans die recent is terug gekeerd van een toernee van twee weken door Canada waar diverse orgelconcer ten zijn gegeven. Laat uw plaats niet onbezet en bedenk dat middels de inzet van de koren en medewerkenden de schreinende nood in Haïti, speciaal voor de aller-kleinsten, door uw gaven mogelijk verlicht kunnen worden. Geef met liefde tot uw naasten, ook voor de kinderen in Haïti. Hofdijksweg 22, OUDDORP Telefoon 01878-1092 't Zou wat, met de kat van Appel... De befaamde Karel Appel schilderde er nogal wat en sleet ze voor tientallen duizenden guldens per stuk, maar hij heeft natuurlijk niet het werk, waaronder ook een kat, van Ariëtte van Broekhoven, of van Cornells Grin wis, beiden bezoekers van het dagverblijf'D'n Duyt' te Mid delharnis, gezien. Zowel Ariëtte als Cornells zijn vaardig in het schilderen gebleken en van hen hangt een expositie in de Gem. Bibliotheek te Middelharnis, zeven werken waarvan de prijs van 80,- tot 150,- varieert. 'Gezien door m'n eigen ogen', kreeg de expositie als thema mee en wie van het werk van deze kunstenaars gecharmeerd raakt kan ze kopen en/of via de kunstuitleen van Aktiviteitencen- trum 'D'n Duyt' voor slechts 5,- per maand in bruikleen krijgen. De twee kunstenaars poseerden graag voor een foto, Ariëtte voor de kat en Cor nells voor 'allemaal kunst'. In de Ned. Herv. Kerk te Dreischor wordt zaterdagavond 12 juni a.s. een koorconcert gegeven door de Chr. Gem. zangvereniging 'Hart en Stem' uit Ouddorp en het vocaal ensemble 'Cantiona Musicum' uit Nieuwer- kerk. Het concert begint om 20.00 uur. 'Hart en Stem" uit Ouddorp herdacht in 1991 hun 40-jarig bestaan. Het koor heeft thans 67 leden en staat onder lei ding van de dirigent Jan Bezuyen. Het repertoire van het koor bevat geeste lijke koormuziek van zowel werken van vroegere tijden als werken van tegen woordige componisten. De dirigent Jan Bezuyen studeerde orgel, piano, koordirektie en carillonbe speling. Momenteel is hij beiaardier te Goeree en dirigent van een 5-tal an dere koren. 'Cantiona Musicum" herdacht vorig jaar november hun 10-jarig bestaan. Dit vocaal ensemble bestaat thans uit 17 personen. De dirigent is Arie van "t Geloof, deze studeerde orgel bij A. J. Keyzer en koor direktie bij F. Schouten. Momenteel leidt deze dirigent naast het vocaal ensemble nog 1 koor. Het repertoire van dit ensemble bevat uitsluitend geestelijke koormuziek uit de 16e. 17e en 18e eeuw. Een enkele keer wordt een stuk ingestu deerd uit de 20e eeuw. Op het programma van deze avond treft u werken aan van H. Schütz o.a. Psalm 100 voor dubbel koor. enkele werken van Moritz Hauptmann. Th. Attwood. J. H. Schein, J. C. Bach. M. Praetorius. W. Vogel. De toegangsprijs voor dit concert be draagt 5.00 en tot 12 jaar 3,50. Het busvervoer van leerlingen van en naar 'Hernesseroord' is geregeld volgens onderstaande dienstregeling. Met vragen hierover kunt u terecht bij mevr, W. C. Westra-de Jong, tel. (01874) 17 85. Bus 1 OOLTGENSPLAAT - ZWN-halte, Wees pad, vertrek 11.30 uur; terug 15.55 uur. ACHTHUIZEN - RK kerk, vertrek 11.35 uur; terug 15.50 uur. NOBELAER OUDE TONGE - Rabo bank Emmastraat, vertrek 11.40 uur; terug 15.45 uur. STARTBLOK OUDE TONGE - Rabo bank Emmastraat, vertrek 12.15 uur; terug 16.20 uur. DEN BOMMEL - Rabobank, vertrek 12.25 uur; terug 16.30 uur. DE BRON OUDE TONGE - Rabo bank Emmastraat, vertrek 12.55 uur; terug 17.00 uur. STAD aan 't HARING"VLIET - ZWN- halte NH Kerk, vertrek 13.20 uur; terug 17.25 uur. PANNEBAKKER NIEUWE TONGE - ZWN-halte Molendijk, vertrek 13.25 uur; terug 17.30 uur. Bus 2 OUDDORP - Dorpstienden, vertrek 11.30 uur; terug 16.00 uur. GOEDEREEDE HAVENHOOFD - Halte 'Op de brug', vertrek 11.35 uur; terug 15.55 uur. STELLENDAM - Z"WN-busstation, vertrek 12.20 uur; terug 16.50 uur. DIRKSLAND 'Maurits' - bij school, vertrek 12.30 uur; terug 16.40 uur. MELISSANT - Plein, vertrek 13.00 uur; terug 17.30 uur. DIRKSLAND 'De Inktvis' - bij de Inkt vis, vertrek 13.10 uur; terug 17.20 uur. ***'^****'^l^4■*'^4■******************¥***********^¥****^*■*■*'^*******'^*'^'^4■*^^*******^ door A. G. EGGEBEEN Dit verhaal berust op historische gegevens 2 Dan begint schipper Block te vertellen. „Gisteravond even na zonsondergang zijn wij, na een reis van ruim negen maanden, weer in het vaderland gearri veerd. Het is een buitengewoon voor spoedige reis geweest, alleen..." „Wat?'" Arend springt op. Verwonderd kijken de mannen hem aan. „Dan heb ik jullie zien komen gister avond. Totdat het donker werd heb ik het schip gevolgd. Als ik geweten had dat u het was, dan..."' „Stil maar. Arend, je was toch al te laat thuis"". Vader Jansz onderbreekt de woorden vloed van zijn zoon. „Alleen, - onverstoorbaar gaat schipper Block verder - alleen is op de terugreis één van mijn beste matrozen plotseling gestorven. Wij hebben hem moeten achterlaten"'. Even is het stil in de kajuit. „Ik heb mijn scheepsjongen nu matroos gemaakt, maar daar ben ik natuurlijk niet mee geholpen. Ik moet weer een geschikte scheep.sjongen zien te vinden". Arend spitst de oren. „Een sciieepsjongen...?" „Als...?" „Zou...?" Wild bonst zijn hart. Koortsachtig werken zijn gedachten. Nu of nooit! .."Vader. eh... mag ik alstublieft bij oom Adriaen scheepsjongen worden?"" Vuurrood en met smekende ogen kijkt Arend zijn vader aan. Deze schrikt. Dat heeft hij niet verwacht. Hij is zo onthutst, dat hij geen woord kan uitbrengen. „Toe vader, mag het?"' „Daar zeg je zo iets. Arend, hoc oud ben je nu?" Met welgevallen kijkt schipper Block naar de ste vige jongeman voor hem. „Zestien jaar. oom". „Een prachtige leeftijd om op de grote vaart te gaan. Als je toestemming van je vader en moeder krijgt, dan kom jij bij mij aan boord als scheeps jongen. Wat denk je er van, Jakob?"" Schipper Adriaen kijkt zijn zwager vragend aan. „Daar zullen we eerst nog eens een paar nachtjes over moeten slapen hoor Kom Arend, we gaan vissen"". Vader Jansz staat op. Hij heeft opeens haast gekregen. Ook Arend staat op. Hij ziet wel aan vaders gezicht, dat hij geen tegenspraak zal dulden. Hoopvol kijkt hij schipper Adriaen aan, als deze hem ten afscheid de hand drukt. Schipper Block laat echter niets merken. Samen lopen ze naar de verschansing, waar de touwladder nog hangt. „Jakob, ik kom vandaag of morgen bij leven en welzijn bij jullie aan; wij blijven toch een week of vier in Den Helder"". „De deur staat voor je open, Adriaen. Nou. tot ziens dan maar"'. Even later zeilt de botter de zee op, waar de kol lega's al druk bezig zijn met halen. De rest van de dag wordt er hard gewerkt. In minder dan geen tijd liggen de netten buiten boord. Vader Jansz. wil de verloren tijd inhalen. Zijn gedachten zijn echter niet bij het vissen. Met stijf op elkaar geklemde lippen denkt hij aan de toekomst. Zo nu en dan slaakt hij een diepe zucht. Wat moeten ze doen? Arend zegt maar niet te veel. Vader is niet in de stemming om te praten. Hij zal blij zijn als ze naar huis varen. Met zijn stevige knuisten haalt Arend de netten binnenboord. De vangst valt niet tegen vandaag. Gelukkig maar. Opgewekt sorteert hij de vissen, soort bij soort. Grote krabben verdwijnen met een grote boog weer in het water. In het hart van Arend gloort de hoop. Als neef Adriaen hen een bezoek brengt, dan? Sommige botters zijn reeds lang verdwenen. De ene na de andere zet koers naar de thuishaven. Als laatste volgt de botter van Jansz. Tot hun grote verrassing kunnen ze de vis tegen goede prijzen van de hand doen. Vader Jansz. is nu in de beste stemming. Het andere is even op de achtergrond geraakt. On danks het feit dat ze een halve morgen hebben verpraat, is het een beste dag geworden. Moeder Jansz is in haar schik als vader het ver diende geld voor haar neertelt. Zij kan het goed gebruiken. En als de vangsten slecht zijn, komt er ook niet veel in de beurs. Gebrek hebben ze gelukkig nog niet gehad, al heeft het wel eens gespannen in het kleine huisje onder aan de dijk. Vaderen moeder Jansz zitten samen in de huis kamer met elkaar te praten. Arens is een uur gele den met zijn vriend Jan Dirksz naar de haven gegaan. Die is voorlopig nog niet terug. Ernstig staan de gezichten. Zo nu en dan houdt moeder Jansz een zakdoek, voor haar rood behuilde ogen. Het gaat over Arend. Gisteravond is schipper Adriaen Block geweest. Moeder Jansz. was blij dat zij haar eigen broer gezond terugzag, maar... Ronduit heeft Adriaen hun gevraagd of Arend scheepsjongen op de 'Tyger' mag worden. De een voudige, rondborstige zeeman heeft hun eeriijk de voor- en nadelen van de grote vaart verteld. Als ze toestemming geven, dan zal hij persoonlijk een oogje houden op de jongen. De reis gaat ditmaal naar de america's. waar hij een lading bont en ottervellen gaat halen. Zonder enige toezegging van Arends ouders is de schipper weer naar zijn schip vertrokken. „Nu, wat zullen we doen, moeder? We moeten toch een beslissing nemen". Moeder Jansz haalt de schouders op en zucht. „Ik weet het niet. Jakob, maar één ding is zeker, wij kunnen zo niet door blijven gaan. Ik voel me de laatste tijd helemaal niet goed: ik houd het zo niet vol. Arend is altijd zo onverschillig tegen me. Jakob, er is toch niets meer met hem te beginnen, zouden we, eh... laten we hem dan maar toestem ming geven. Adriaen is een trouwe borst. Hij zal goed voor Arend zorgen, dat weet ik wel zeker, maar..."" Moeder Jansz snikt het uit. „Ik kan het me niet indenken, onze jongen weg van huis, op zee!"' Vader Jansz schraapt zijn keel. In zijn hart is hij blij, dat zijn vrouw zelfde beslissing heeft geno men. Zo kalin mogelijk zegt hij: „Het lijkt mij de beste oplossing, moeder, we moeten door de zure appel heenbijten, maar ja, het zal erg stil zijn". Peinzend trekt hij aan zijn pijp. Het is alsof er een zware last van zijn schou ders valt. Arend krijgt zijn zin. Maar vader Jansz weet het: Arend is in Gods hand. De Heere kan hem ook op de grote wateren bewaren. Ook moeder voelt zich opgelucht. Een periode van spanningen is voorbij. Echter, diep. heel diep in het moederhart schrijnt het. Dat schrijnende gevoel gaat niet over: dat blijft zo lang Arend op zee zal zijn. (wordt ven'olgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 5