It Elfdorpenfietstocht Lustrumconcert gospelkoor IN TOUCH Projekt: toepassing bestrijdingsmiddelen Open dag bij het Waterschap Golden King Award 1993 voor Autobedrijf Stellendam P.V. Snelpost Dirksland Trailerhelling Haringvlietdam officieel in gebruik! Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS VRIJDAG 11 JUNI 1993 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. ONZE MAAMDEM Waar komen denamen van de 12 maanden toch vandaan en hoe komt het, dat ze niet even lang zijn gemaakt? Antwoord: Onze kalender is ons door de Romeinen thuisbezorgd. Zij verdeel den hun jaar oorspronkelijk in tien maanden. Numa Pompilius maakte er in 672 voor Christus twaalf van door toe voeging achteraan van januari en fe bruari. Elke maand duurden toen 29 dagen, 12 uur, 44 minuten en 3 secon den. Julius Caesar vond dat te lastig en maakte er gehele dagen van, door de eer ste, derde en verdere oneven maanden 31 dagen te geven en de even maanden 2 t/m 12 dertig dagen. Dat kwam niet goed uit met de omloop van (de aarde rond om) de zon, want we zijn na 365,2422 dagen op het zelfde lentepunt terug en de seizoenen mogen niet verschuiven. Daarom gaf Caesar in 46 v. Chr. zijn laatste maand, februari, om de vier jaar een dag meer. De meeste namen waren genummerd, doch keizer Augustus noem de Quintilis (de vijfde maand) naar zijn voorganger Julius en Sextilus (de zesde) naar zichzelf Toen moest die maand augustus evenveel dagen tellen als juli, want de keizer wilde niet onderdoen voor zijn voorganger. Om het schema toch in stand te houden, kregen septem ber en november toen 30 dagen, en okto ber, december en januari 31Dat bracht het totaal op 367 dagen. Ook daar vond deze rekenmeester wat op: hij haalde twee dagen weg bij de sluitpost, de schrikkelmaand. En wat de overige namen betreft: de eerste maand was genoemd naar de Romeinse oorlogsgod Mars, de tweede naar het latijnse woord aperire openen, en dat werd vanwege de ontluikende natuur aprili, aldus Ovi- dius. Mei komt van Jupiter Maius. de god van de groeikracht, Junius van Juno, beschermgodin van de vrouw, huwelijk en geboorte. September betekent ze vende, oktober achtste, november ne gende, december tiende. Januari dankt zijn naam aan Janus, eerst zonnegod en later wachter aan de hemelpoort. Fe- bruarius stamt van reinigingsmaand, want dan vonden de reinigingsoffers plaats. Het romeinse nieuwjaarsfeest werd ter ere van hun jaargodin Anna Perenna op 15 maart gevierd. CACAO-BLEKEHIJ Hoe kunnen ze van bruine cacao witte cho colade maken? Antwoord: Door meer cacaoboter dan anders en bovendien melkpoeder toe te voegen, als de gemalen cacaobonen met suiker gemengd worden. AANSIAGAFWAS In aardewerk en ook in metalen kopjes ont staat een bruine aanslag van de thee, die je moeilijk wegspoelt. Wat raadt u ons aan? Antwoord: Een oude bruine aanslag kun je wegwassen met citroenzuur, maar dat geeft altijd extra werk. Thee met wat melk geeft geen aanslag. Als u de kopjes gelijk na het drinken afwast, spoelen ze sneller schoon. Kies anders theeglazen. Die zijn in praktische hou ders met oortjes verkrijgbaar. HOBBY VERSPLINTERT Ik werk graag met een graveerapparaat. Hoe kan ik mijn ogen, neus en lippen tegen rondspattende splintertjes beschermen? Antwoord: Als u er met uw neus liefst bovenop zit, hebt u een stofmasker nodig, maar als u een afstand van 30 a 35 cm aanhoudt, kunt u met een stofbril volstaan. Met uw apparaatje vliegen de splinters zo ver niet. UIT ADAMS PORSELEINKAST Hierbij kleurenfoto's van oude vazen uit onze porseleinkast, gemerkt met de naam William Adams Wat zouden die waard zijn? Antwoord: De verkoopwaarde ligt tus sen de ca. 125,- en 175,- per stuk. Dat zal u tegenvallen, maar dit Engelse aar dewerk is gemaakt volgens een niet te duur procédé, waarbij de erg levendige afbeeldingen op de vazen zijn gedrukt. Ze zijn dus niet met de hand geschil derd. OUWE KNAR Hoe komen ze toch aan 'ouwe knar' voor een oudere man? Antwoord: Dat woord knar stamt waar schijnlijk af van knorrig en knorrepot. EERNATE Door stamboomonderzoek ben ik te weten gekomen, dat ik afstam van een Franse sol daat. Dank zij de registratie in Parijs ken ik wel zijn geboortejaar en -plaats: 1783, Fer- nate. Maar waar ligt Femate? Op land kaarten van Frankrijk, België en Zwitser land heb ik die plaats niet kunnen vinden. Antwoord: Wij hebben vergeefs in onze historische atlassen en de Franse La- rousse gezocht. Vervolgens hebben wij de kaartenafdeling van de Leidse Uni versiteitsbibliotheek geraadpleegd, doch ook daar kon men ons niet de oplossing verschaffen. De aanwezige kaarten en atlassen bevatten tot de 19de eeuw geen plaatsindex, waardoor het zoeken naar deze plaats zonder enige aanvullende informatie een zeer lastige opgave wordt. De schrijfwijze van Femate kan immers in de loop der jaren gewijzigd zijn. Bovendien zijn tal van dorpen en gehuchten opgeslokt door de groeiende steden. Het lijkt ons uitgesloten dat u het antwoord op uw vraag in ons land zult kunnen vinden. Wij raden u daarom aan, uw probleem voor te leggen aan het Institut Gêographique National, 136bis Rue de Grenelle, F. 75700 Paris, France. WET VAN VALERIUS In een oude akte uit 1378 bepalen een 'Johan, heerre zu Wickerode en zijn eelicke Wijf hoe zij hun bezittingen willen verma ken aan hun erven. In de tekst wordt verwe zen naar de 'Lex Valeriana'. Kunt u mij inlichten wat voor wet dit is, en uit welke tijd die afkomstig is? Antwoord: U zult begrepen hebben, dat het 'eelicke Wijf geen lelijk mens was, maar Johan's 'wettige eega'. De verwij zing naar de Lex Valeriana in deze akte is geen standaardformule die in derge lijke Middeleeuwse testamenten vaak wordt gebezigd, en niet over de tekst beschikken, is het lastig om een verband met de 'Lex Valeria de provocatione' te leggen, want deze wet (die uit het jaar 509 vóór Christus zou dateren) moest een met lijf- of doodstraf bedreigde Romeinse burger recht van beroep op de Romeinse volksvergadering geven. Bo vendien moet al in de Middeleeuwen bekend geweest zijn, dat de wetten die aan de patriciër Valerius waren toege schreven nadat hij als Consul tegen de Etruriërs en de Sabijnen had gestreden, pas uit later jaren stamden. Publius Valerius was wel zeer geliefd. Hij ver kreeg door allerlei maatregelen terecht de bijnaam 'Poplicola' volksvriend), maar de bedoelde Lex Valeria is niet van zijn hand. Wilt u er meer van weten, dan kunt u zich zonodig wenden tot het Gemeente-archief van Rotterdam, Ro bert Fruinstraat 52,3021 XE Rotterdam, tel. (010) 477 5166, of het Algemeen Rijksarchief, Prins Willem-Alexander- hof 20, correspondentie-adres: Postbus 90520, 2509 LM Den Haag, tel. (070) 38143 81. In de komende maanden zal de politie in samenwerking met de Algemene Inspektie Dienst en anderen, weer aan dacht gaan besteden aan het op de juiste wijze toepassen van bestrijdingsmid delen. Gelet zal ondermeer gaan worden op: - Het juiste en zorgvuldige gebruik van deze middelen met inzet van vliegtui gen en landspuitwerktuigen, ter voor koming dat de middelen buiten de bestemde percelen ofwel de gewassen komen, danwei anderszins elders overlast geven; - De verboden toepassingen van be strijdingsmiddelen, waardoor bij voorbeeld soms onnodig vegetaties in sloottaluds worden vernietigd en de middelen ook wel in oppervlaktewa teren terecht komen, wat een slecht milieu-effekt geeft; - Het gedrag op de vulplaatsen van spuitwerktuigen, met het doel om daar morsingen en lozingen te voor komen; - Schoonmaken en -spoelen van spuit werktuigen; - Bij incidentenmeldingen, het op een voor betrokkenen juiste wijze afdoen van de klacht. Voor nadere informatie en klachten: Coördinatiepunt Milieu: A. W. Polder vaart/N. van Groningen, Voorstraat 13 te Oude Tonge, telefoon (01874) 14 60. Üw auto schoon itr tën kri^G^tndi'3;al Carwash Centrum Jac. de Gast Morgen, zaterdag 12 juni opent het waterschap Goeree-Overflakkee de deu ren van het gemaal Witte Brug en het steunpunt West aan de Mariadijk. We laten u zien: De werking van het gemaal. Het geautomatiseerde bewakings systeem. Diverse werktuigen, waaronder de maai-veegboot. Een greep uit de mogelijkheden die automatisering biedt. Diverse video's. Een blik in de toekomst, met rekonstruktieplannen en de nieuw bouw van het waterschapshuis. De koffie staat klaar. Verscheidene mensen hebben gereageerd op het verhaal van de 'Men heerse boat'. Het is me daarbij opgevallen dat de herinneringen aan deze stoomboot bij velen nog levend zijn en dat men er met plezier aan terug denkt. Gelukkig maar. De heer H. Ruis, oud-onderwijzer van de Christelijke Nationale School uit Sommelsdijk heeft nog de beschikking over een drietal foto's, geno men op de 'Menheerse boat', die hij gaarne in bruikleen wil afstaan. Ik ben van mening dat minstens één der foto's in het stadsarchief van Rot terdam opgenomen zou dienen te zijn. Met veel dank aan de heer Ruis en aan de redaktie voor het opnemen van deze foto's. Hoogachtend, D. Hoogzand Maria M. van der Laan (schoonzuster van de heer Ruis) op de boot die aangemeerd ligt langs de Boompjes Rotterdam, foto 1934. Jacob van der Gijze, buffethouder, op de railing van de boot Zie de Maasbruggen, foto 1934. Verwoesting van de Boompjes, 3 maanden na het bombardement van mei 1940 te Rotterdam. Foto vanaf de boot genomen. Op zaterdag 26 juni a.s. wordt wederom het grootste fietsevene- ment op het eiland Goeree-Over flakkee georganiseerd. Enthousias te reakties over de vorig jaar gehou den tocht en een publikatie in het landelijk tijdschrift FIETS zal een groot aantal fietsers naar ons eiland voeren. Fiets publiceerde in haar maart/aprilnummer een verslag van de bekende fietsjournalist Dick Bak ker wat we zeker niet willen ont houden: Wat los grind knerpt onder onze band jes. Het is het enige geluid dat de stilte verstoort. We fietsen over een buitendijk van het Zuidhollandse eiland Goeree- Overflakkee. We bevinden ons ergens mssen Herkingen en Battenoord langs de Grevelingen. Aan de overkant moet Schouwen liggen. Nu is er niets van te zien. Er zit veel vocht in de atmosfeer en de horizon is in nevelen gehuld. Onder aan de dijk gaat het asfalt over in uitgestrekte slikvelden en kreken. In de verte varen zeilschepen en een enkel binnenschip. Een schitterend plekje, dat we zelf niet zo gauw hadden gevonden. Nu ging het gemakkelijk. 'Herkingen - richting haven - parkeerterrein linksaf een klaphek door en de zeedijk volgen', staat er op onze routebeschrijving en voor alle duidelijkheid staan er nog pijlen. We hebben deze prachtige fietsdag te danken aan de werkers van de Stichting Sportieve en Culturele evenementen van dit eiland. Zij hebben Fiets uitgeno digd om de elfdorpenfietstocht te rijden. We maken daar graag gebruik van en hebben geen minuut spijt. Zelfs niet wanneer de enige bui van deze dag zich in een keer boven onze hoofden neer stort. Wie in alle rust wal fietsen moet zeker deze tocht in zijn agenda opnemen. Bui ten de dorpen hebben wij vrijwel geen auto gezien. De organisatie heeft goed gebruik gemaakt van de toeristische paden die het waterschap heeft openge steld. Later rijden we over oude dijken omzoomd door hoge bomen. Ook een duingebied met een paar steile klim- metjes op weg naar de vuurtoren bij het Noordzeestrand van Goeree ontbreekt niet. De langste route staat aangegeven als een 120 km. tocht (volgens onze teller 112) en daarvoor kan in elk van de elf dorpen gestart worden. De route voert rond het hele eiland. Verder zijn er nog mogelijkheden voor kortere tochten. De organisatie heeft de route goed uitge- pijld en stelt tevens een routebeschrij ving beschikbaar. Op de stempelkaart zijn twee alarmnummers vermeld voor hulp bij niet te verhelpen pech. En bij twee fietsenzaken staat een pechwagen standby. De Elfdorpentocht is de moeite Gospelkoor IN TOUCH bestaat in juni 6 jaar, met de viering van ons eerste lustrum zijn we eigenlijk een jaar te laat. Omdat we door omstandigheden hieraan in 1992 geen aandacht konden schenken, hebben we besloten het getal 6 tot jubileum jaar te verklaren. Ter ere van dit jubileum wil IN TOUCH u een lustrumconcert aanbieden, en wel op zaterdagavond 19 juni 1993 in de aula van de UTS, Schoolstraat 11 te Middelharnis. Wat is/doet IN TOUCH eigenlijk zult u zich misschien afvragen? Voor diegene die nog nooit iets van ons gehoord hebben het volgende: IN TOUCH is een interkerke lijk gospelkoor waar een ieder welkom is, ongeacht de geloofsgemeenschap waarbij men is aangesloten. IN TOUCH wil op eigen enthousiaste wijze Gods Woord uit dragen door uitvoeringen en door het opluisteren van kerkdiensten. De naam IN TOUCH staat voor: in kontakt brengen met... Het repertoire bestaat uit zowel neder- lands als engelstalige gospelliederen. IN TOUCH wordt muzikaal begeleid door Peter Jordaan aan het keyboard en Wim Timmerman is de dirigent van het koor. Het ledenaantal is op dit moment 50 enthousiaste mannen en vrouwen die u graag dit lustrumconcert aan willen bieden. Behalve IN TOUCH werken ook nog mee aan deze avond het CJ-t- koor uit Nieu- werkerk en IKJ VAYA CON DIOS uit Zuidland. Al met al belooft het een fijne muzikale avond te worden die begint om 20.00 uur, de zaal is al om 19.30 uur open, en de toegang is gratis. Hopelijk tot ziens op 19 juni in de aula van de LTS, Schoolstraat 11 te Middelharnis. De lustrumcommissie IN TOUCH Nissan-dealer Autobedrijf Stellendam heeft van de importeur Nissan Motor Nederland B.V. in Lisse de Golden King Award 1993 gekregen. Deze eervolle onderscheiding wordt uitgereikt aan die Nissan-dealers, die voldoen aan de zwaarste eisen en die met hun service maximale klantentevredenheid weten te bereiken. Maar liefst 59 van de 168 beoordeelde Nissan-dealers hebben dit jaar de Gol den King Award ontvangen. Het mana gement, de verkoop, het onderdelen- en voorraadbeheer, de uitstraling van de receptie alsmede de organisatie en de uitrusting van de werkplaats zijn in het onderzoek betrokken, waarbij ook de klantentevredenheid zwaar meetelt. Nissan Motor Nederland B.V. beoogt met deze onderscheiding het streven naar kwaliteit binnen de dealerorgani satie te prikkelen, teneinde zoveel moge lijk tevreden Nissan-rijders te krijgen, want die bepalen per slot van rekening het succes van de dealers en het merk. KING staat voor 'Klanthousiasme Is Nissan's Garantie'. De boodschap is duidelijk. In de opleidingen besteedt de Nissan organisatie veel aandacht aan klantgericht denken en handelen. Het behalen van de Award is dan ook het eervolle bewijs dat de gehonoreerde dealer extra goed scoort. De direktie van Autobedrijf Stellendam is vervuld van niet geringe trots: „Wij proberen altijd naar de klant te luiste ren. De onderscheiding zien we als een kroon op onze inspanningen en eens te meer een reden om door te gaan op de ingeslagen weg. Terecht doet Nissan Motor Nederland er alles aan om dat streven naar maximale klantentevre denheid te versterken. Van een blije klant weten we immers, dat hij terug blijft komen". van een reis naar Goeree-Overflakkee zonder meer waard. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe bankgebouw van de Verenigde Spaarbank (VSB) zal deze sponsor rondom de nieuwe vestiging allerlei fes tiviteiten organiseren. Informatie: start en stempelplaatsen Sommelsdijk: Groenendijk fietsen. Stellendam: Het Wapen van Stellendam. Ouddorp: Café De Flipjes. Goedereede: Hotel restaurant De Gouden Leeuw. Melissant: Café De Gouden Leeuw. Herkingen: Theetuin De Bongerd. Oude Tonge: Breeman fietsen. Ooltgensplaat: Café de Hobbelpaarden. Den Bommel: Café De Beurs. Stad a/h Haringvliet: Café Het Schippershuus. Middelharnis: Tweewielercentrum Jelier. Inschrijfgeld ƒ3,50 inclusief herinne ring. Starten vanaf 's morgens 8.00 uur. Voorverkoop startbewijzen vanaf heden vrijdag 11 juni op bovengenoemde adressen. Voor inlichtingen: (01870) 8 56 28. Uitslag wedvlucht Orleans. In concours 290 duiven. Ie duif 1074,75 m.p/m. Nr. Ie duif 2500046. Aantal prijzen 73. Los: za. 5 juni 1993 om 6.45 uur. Wind: N.O. B. van Es 1, 2, 3, 5,7, 9,12,15, 16,17,19, 21,22,23,24,36,42,48,50,58,73; A Zoon 4,43,55,62; C. de Jong 6; L. Arensman 8, 11, 33, 44, 61; Joh. van Rutten 10, 13, 18, 28, 34, 37, 39,46,49,56,59; G. Bakker 14, 27; A. Bestman 20, 72; H. Klink 25; J. Guldemeester 26, 35, 70; A. P. de Vogel 29,30,40,45,5154; J. Koppelman 3147, 60; L. v. d. Baan 32,57; A A de Lange 38, 52, 53, 71; Doom Zn. 41, 64, 66, 68; J. Dupree 63, 65; L. Tijl 67, 69. Op vrijdag 18 juni 1993 wordt om 13.00 uur door de heer H. A. van der Meer, voorzitter van het Natuur- en Recreatieschap Haringvliet, de offi ciële openingshandeling verricht van de trailerhelling aan de Haringvliet dam, nabij het Quackstrand. Door deze trailerhelling biedt het Ha- ringvlietschap een verruiming van de mogelijkheden voor de watersporter om met een vaartuig op het Haringvliet te recreëren. De aanleg van de helling past in het beleid van het Haringvlietschap om te komen tot een versterking van de dagrecreatie rondom het Quackstrand. De trailerhelling is in opdracht van het Haringvlietschap aangelegd door B.V. Aannemingsbedrijf De Klerk uit Wer kendam. De direktie op de uitvoering van de werkzaamheden werd gevoerd door de Grontmij Zuid-Holland. De trailerhelling is mede tot stand geko men door subsidie van de provincie Zuid-Holland en de gemeente Helle- voetsluis. Aanvankelijk zou het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij eveneens subsidiëren in de aanlegkos- ten, doch vanwege de bezuinigingen bij de rijksoverheid sneuvelde deze bij drage. Het Haringvlietschap heeft, naast een eigen bijdrage, het gedeelte van het ministerie voorgeschoten in de verwach ting dat de rijksoverheid alsnog aan zijn financiële verplichting zal voldoen. Door deze aktie kon het bestuur van het Haringvlietschap de financiële bijdra gen van de provincie Zuid-Holland en de gemeente Hellevoetsluis veilig stellen en daarmee de aanleg van de helling. De openingshandeling, waarbij de heer Van der Meer in een vaartuig te water wordt gelaten en de opening van de trai lerhelling zal inluiden, is de laatste offi ciële handeling die de heer Van der Meer als voorzitter van het Haringvliet schap zal verrichten. Hij veriaat het schapsbestuur in verband met zijn benoeming tot burgemeester van de gemeente De Lier. De heer P. Hörchner, lid van provin ciale staten van Zuid-Holland, wordt zijn opvolger. Keuze uit 7 wasplaatsen voor o.a. Caravans Bestelvi/agens Middelgrote vrachtwagens Personenauto's Motorfietsen Keuze uit div. programma's voor zowel automatisch wassen als hogedrukwas. Alle dagen geopend DIRKSLAND, Korteweegje 41-45, tel. (01877) 11 22 TEXACO De Menheerse

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 6