EIÜVIIDEII-niEUWS 2i NIEUWS Overdenking Goede opbrengst van kollekte voor ziek Pools meisje Barbara Arend Jansz uit de kerken uit de Heilige Schrift Recept voor geslaagde vakantie een huis verkopen... ^1 \VCENr/?^ Sterkte in God VERVOLGVERHAAL HET KIJKVENSTER Makelaar Tamboer De ideale oplossing voor ieder een die met een dubbel kijk- probleem te kampen tieeft. Brilleglazen met een komforta- bel breed leesdoel dat geleide lijk en zonder zictitbare overgang verloopt naar de sterkte die u nodig heeft om ook in de verte goed te kunnen zien. Maak eens een afspraak en wij vertellen u alles over goed zien op iedere afstand met één en dezelfde bril. Zandpad 56 Middelharnis Tel. (01870) 8 34 37 Thuiskraamzorg Haringvliet biedt nieuw pakicet kraamzorg voor particulier verzekerden Thuiskraamzorg Haringvliet te Hel- levoetsluis heeft voor de particuHer verzekerden een zorgpakket ontwik keld dat past binnen de verzekerings polis-voorwaarden en binnen de visie van de organisatie op de kwali teit van de thuiskraamzorg. Vrijheid, zon en buitenleven staan vaak naast muggen, stuntelen in een vreemde taal of toch maar weer instantpuree uit een pakje. Vooral dat laatste kan veel beter. Kamperen nog steeds populair Smullen van campinggas de scheepsjongen van de Tyger 2e Blad VRIJDAG 11 JUNI 1993 No. 6207 blik op kerk en samenleving i - Rondom een toneelstuk - Verbazing Het zal ook voor u geen nieuws meer zijn, want alle kranten hebben er breed voerig over geschreven. Er is tumult ont staan rondom een geplande uitvoering van een toneelstuk van Jan Wolkers in het natuurpark Berg en Bos te Apel doorn. Het betreffende stuk. 'Wegens sterfgeval gesloten' is niet nieuw, het is zelfs dertig jaar geleden al uitgezonden door de VPRO. Maar het is uitermate kwetsend en godslasterlijk. God ziet op een gegeven moment niet veel meer in Zijn wereld.-Zijn schepping is toch niet zo goed geweest als Hij dacht... Méér zullen we er maar niet van zeggen, de rest laat zich wel een beetje raden. Tegen de opvoering van dit stuk is - terecht - nogal protest gerezen. Aller eerst in de Apeldoornse gemeenteraad, van de zijde van 'klein-rechts' en naar ik meen te weten, ook van een enkele CDA-er. Vervolgens hebben een paar kerken de alarmklok geluid: de Her vormde (Gereformeerde Bonds) Ge meente, de Gereformeerde Gemeente, etc. Een drietal predikanten hebben het protest met hun handtekening bekrach tigd, onder wie ook ds. Pieter Boomsma, de huidige praeses van de Generale Synode van de Gereformeerde Kerken. Deze laatste deed dat overigens niet in zijn kwaliteit als synode-praeses. maar gewoon als predikant van Apeldoorn. Ze hebben B en W van Apeldoorn gevraagd de bewuste opvoering te ver bieden, een verzoek dat B en W overi gens nog in beraad hebben. Het commentaar van de auteur. Jan Wolkers zelf. loog er niet om! „Dat dit nog bestaat", zo reageerde hij. „Ik vind dit van een proleterig provincialisme, niet te geloven. Die mensen moeten in de leer bij Professor Kuiterf". Verder deed de protestaktie hem denken aan de tijd van de Britse politicus Oliver Crom well, die Engeland in de ban van het puritanisme bracht. Kortom, het Neder landse christendom bevindt zich, aldus Wolkers, in een totaal achterhaalde staat... Het is overigens wel opvallend dat Jan Wolkers, ex-gereformeerde, zijn oppo nenten naar Kuitert verwijst. Van deze hoogleraar verwacht hij kennelijk min der 'bekrompenheid', en daarin iou hij weleens gelijk kunnen hebben... In die richting wezen ook uitlatingen van enkele Gereformeerde predikanten in Trouw, die het hun synode-praeses kwalijk namen dat hij zijn naam aan deze protestaktie had gegeven. In hun optie maken de kerken zich met zo'n aktie volkomen ongeloofwaardig. Een mens valt tegenwoordig van de ene verbazing in de andere. We zijn nog maar nét bekomen van de schrik dat honderden predikanten in de Domkerk applaudiseerden voor minister Dales, toen zij de klassieke bijbeluitleg over homofilie wilde verbieden. En nu hoor je weer van predikanten die nog goede woorden over hebben voor een godslas terlijk toneelstuk. Wellicht zouden dezelfde 'dienaren van het Woord' in het geweer komen als er ook maar één woord ten nadele van de Islam zou worden gezegd... Zou Karl Marx gelijk krijgen? Die moet immers ge zegd hebben dat het westen niet onder de voet gelopen behoefde te worden, als er maar dominees en schoolmeesters waren die het atheïsme verbreidden... Waarnemer NED. HERV. KERK Beroepen te Wapenveld (deelgem. De Kandelaar) J. Hiemstra te De Krim; te Springford (Ontario, Canada) (Ref. Church of America) L. Schaafsma te Doornspijk. Aangenomen naar Wijk bij Heusden A. H. Veldhuizen te Ouderkerk aan den IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Hilversum drs. K. E. Bras te Sassen- heim; te Nieuwerbrug aan den Rijn J. G. Groeneveld-Bijl te Rotterdam-Delfs- haven (geest. verz. verpleegtehuizen); te Sprang-Capelle e.o. drs. D. M. Knibbe te Sint Pancras. Aangenomen naar Nieuwerbrug aan den Rijn J. G. Groeneveld-Bijl te Rotterdam-Delfs- haven (geest. verz. verpleegtehuizen). GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Hasselt en te Ommen P. R. Baas te Spakenburg-Zuid (voorheen miss. pre dikant); te Hoogvliet-Spijkenisse G. met optimaal resultaat Tel. (01870)8 34 77 Treurniet Azn. te Waardhuizen ca.; te Oegstgeest E. J. Hempenius, kandidaat te Kampen. NED. GEREF KERKEN Beroepen' te Utrecht W. J. van der Linde te Ede. Beroepbaarstelling dhr. C. T. de Groot, IJsselsteen 54, 3961 GD Wijk bij Duurstede, tel. (03435) 7 3140. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Benthuizen N. W. Schreuder te Goes; voor Leerdam P. Blok te Kootwij- kerbroek; voor Boskoop W. Harinck te Kapelle-Biezelinge; voor Zoetermeer C. A. van Dieren te Stolwijk. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen te Rhenen J. Roos te Chilliwack (Ca nada). Thuiskraamzorg Haringvliet stelt zich zelf namelijk als doel m.b.v. gemoti veerde mensen op deskundige wijze betaalbare kraamzorg van goede kwali teit te leveren, aangepast aan de behoef ten en wensen van de individuele cliënt. Na het beëindigen van de zorg is deze hierdoor in staat zelfstandig te funktio- neren. Momenteel keren een aantal verzeke ringsmaatschappijen na de bevalling een vast bedrag uit (meestal 2.000,-), waarmee de cliënt de benodigde thuis kraamzorg kan bekostigen. Thuiskraamzorg Haringvliet biedt bin nen deze 2.000,- een zorgpakket dat bestaat uit 40 uur kraamzorg binnen een periode van 8 dagen, welke in overleg met u samengesteld kan worden. Bij dit pakket wordt er van uitgegaan dat extra bevallingsuren tijdens de verzor ging verrekend worden en extra dagen in overleg afgesproken kunnen worden. Het eerder genoemde bedrag is inclusief o.a. 24-uurs bereikbaarheid voor de direkte kraamzorg, een informatielijn/ avond voor alle vragen op het gebied van zwangerschap, geboorte en kraam- periode en gegarandeerde assistentie door gediplomeerde kraamverzorgende. Uiteraard kan ook ingeschreven worden voor andere vormen van kraamzorg, waarbij de cliënt de keuze heeft uit volle dige kraamzorg, kraamzorgbezoeken of gecombineerde zorg. Voor meer informatie kan kontakt opge nomen worden met het kraamcentrum via telefoonnummer (01883) 1 00 00. Doch David sterkte zich in de Heere zijn God. (1 Samuel 30:6c) In dit hoofdstuk wordt ons verteld dat David het zeer benauwd heeft. Saul, de koning van Israël probeert hem al jaren lang te vangen. En het is hem gelukt om David zo bang te maken dat hij over de grens gaat. Naar de Filistijnen. De vijan den van zijn volk. Daar zocht hij een veilige schuilplaats. Met bedrog en leu gen trachtte hij bij de koning van Gath, Achis, in het gevlei te komen. Deze Achis geeft hem Ziklag als woonplaats zowel voor hem als voor zijn mannen met vrouwen en kinderen. David blijft daar ruim een jaar. Uit angst gaat hij deze weg en let niet op de wegen van de Heere. David gaat een zondige weg. Hij gaat van zijn God af. Maar Hij zal David weer terugbrengen. Hij is getrouw ondanks onze ontrouw. Hij zal David weer terug brengen maar wel in Zijn weg. En dat is in een weg van het verliezen van eigen gekozen wegen. Door een wonder verhindert de Heere dat David moet vechten tegen zijn eigen volk. Maar als hij en zijn mannen naar Ziklag terugkeert is de stad verbrand. David meende veilig te zijn zonder God, zijn God. Maar de Heere brengt hem weer terug door zijn eigen gezochte vei ligheid te ontnemen die hij gekozen had boven de verdrukking en loutering in de wegen van Hem. Het is de mens eigen om wegen te kiezen boven de strijd, om eigen inzichten te stellen boven het Woord. We zoeken de veiligheid overal, maar niet waar het alleen maar te vinden is en dat is bij God in Christus Jezus. David was alles kwijt, vrouwen, kinde ren en bezit. Zijn vrienden zagen hem als de oorzaak van al de ellende. David staat helemaal alleen. Zijn mannen dreigen hem zelfs te stenigen. Hij is nu helemaal alleen. Alles heeft hij verloren en allen staan tegen hem op. David wordt zeer bang. Davids hart wordt verbrijzeld. „Doch". Een tegen stelling. Zijn hart wordt niet verbitterd, maar verbroken. Hij buigt onder Gods slaande hand. Hij vlucht met zijn zon den naar de Heere zijn God. In zijn benauwdheid roept hij zijn God aan en de Heere verhoort hem. De Heere trekt hem naar Zich toe. Niemand heeft hij meer over. Alleen de Heere. De Heere houdt hij over. In Hem vindt hij zijn sterkte. Wat zal een mens hem doen? Hij sterkte zich in de Heere zijn God. In Hem de Heere Jezus gedenkt God allen die de toevlucht en de sterkte bij Hem zoeken. In Hem is Hij de onverander lijke Getrouwe. Door Hem vindt David en allen die in nood zijn vrede en genade. Hij is de Held, bij wien hulp is besteld. Een hulp in benauwdheden. Daarom werd Hij als een hulpeloos Kind gebo ren en hing Hij machteloos aan het kruis. Maar Hij volbracht het werk. Hem door de Vader opgedragen. Nu is in Hem sterkte voor hulpelozen, veilig heid voor wie het bang te moede is. Wij komen toch ook een keer helemaal alleen te staan. Dat zal zeker werkelijk heid zijn bij de dood. We hebben de Heere Jezus nodig om zowel getroost te kunnen leven als ook om eenmaal zalig te kunnen sterven. In de weg van bekering en geloof is er plaats voor zondaren. Zoek uw sterkte niet in of bij uzelf. Niet bij mensen. Maar bij Hem, de Zoon des mensen. Want het is Israels God, in Zijn Zoon de Heere Jezus Christus, Die sterkte geeft en aan uw ziel het leven geeft. O. CTW.V. Kleine Barbara in de troosteloze omgeving waarin ze opgroeit. De kollekte gehouden door de Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen werd ook dit jaar een succes. Per dorp zijn de volgende bedragen opgehaald. Ouddorp3271,00 Goedereede835,65 Goeree-Havenhoofd250,00 Stellendam1927,70 Melissant748,75 Dirksland2108,05 Herkingen569,65 Sommelsdijk2452,75 Middelharnis3677,90 Nieuwe Tonge1864,35 Oude Tonge2110,35 Stad a/h Haringvlietf 987,75 Den Bommel958,30 Achthuizen647,15 Ooltgensplaat1492,70 Totaal....ƒ23.902,05 Aan giften voor het zelfde doel ontvin gen wij tot 1 juni via de bank of giro ƒ595,-. Het bestuur is bijzonder blij met deze goede kollekte. De opbrengst was zelfs meer dan vorig jaar. Wij gaan nu de zieke Barbara de medi cijnen verschaffen die zij nodig heeft, en wij kunnen de ziekenhuizen aan de Russische grens van klein medisch materiaal voorzien. Onze hartelijke dank aan hen die deze kollekte georganiseerd hebben. Maar ook veel dank aan de vele vrijwilligers die met de bussen rond zijn gegaan. De bevolking van Oost Polen ziet naar onze hulp uit, van goede gebruikte kle ding, beddegoed, rolstoelen enz. enz. Nogmaals onze dank. Het bestuur van SFHP, (01874) 18 24 Kamperen met de caravan, camper, tent of vouwwagen betekent voor veel Neder landers de ideale vakantie. Dit blijkt uit het feit dat elk jaar 1,5 miljoen Neder landers voor de vrijheid kiezen en gaan kamperen in Nederland of in het bui tenland. Genieten van de natuur, gezelligheid en lekker eten horen daar allemaal bij. Dit laatste wil nog wel eens problemen ople veren. Snelle en eenvoudige gerechten zijn dan vaak de uitkomst, maar door buitenlandse ingrediënten en tweepits kooktoestellen valt het niet mee om iets lekkers op tafel te zetten. De redaktie van de ANWB Kampeer en Caravankampioen signaleerde dit onge mak bij haar lezerspubliek. Zij brachten de oplossing in de vorm van een hand zaam boek. Uitgaande van streekgerechten uit de meest bezochte vakantielanden van Europa laten zij zien hoe je met eenvou dige bestanddelen een heerlijke maal tijd kunt bereiden. Van eenvoudige salades tot stoofpotten: allemaal gerech ten die op een tweepits kookstel of bar becue klaar te maken zijn. Naast een groot aantal recepten geei^ dit boek een boodschappenlijst voor buitenlandse supermarkten en het vertelt wat de eet gewoonten zijn in de verschillende landen. Koken op de camping is een praktisch boek voor kamperende vakantiegan gers, maar is ook uitstekend geschikt voor een gezellig diner thuis na afloop van een geslaagde vakantie. Zo geniet u nog lang na van een 'culinaire reis' door Europa. Koken op de camping Marga Feenstra e.a. In samenwerking met de KCK Paperback, 144 pagina's, 19,90. ISBN 90.210.0536.0. ^J^4.4.l^lflf:f^^:^^l^^lf^^^^l^l^^l^l^i^^l^l^^^.l^lf^4■************************************** door A. G. EGGEBEEN Dit verhaal berust op historische gegevens Plotseling schiet er iets in haar ge dachten. „Maar Jakob, hoe moet het straks met de botter? Jij kunt toch niet alléén gaan vissen?" „Heb ik al aan gedacht, moeder. Evert Dircksz, een broer van Jan, zal ik wel als knechtje kunnen krijgen. Morgen bij leven en welzijn ga ik thuis bij hem aan. Dat komt wel voor elkaar. Simon heeft maar één botter en vier zoons. De kleine Evert komt binnenkort van school, heb ik horen vertellen". Vader heeft nauwelijks de laatste woor den uitgesproken, of Arend stapt de huiskamer binnen. Zijn hart bonst. Zouden ze...? Moeder geeft vader een stille wenk. Hij moet het maar vertellen. Arend gaat op een stoel zitten. „Hebben jullie...?" „Stil jongen, ik zal hét je vertellen". Kalm kijkt vader Jansz zijn zoon aan. „We hebben besloten je toestemming te geven. Je..." „Moeder! Vader!" Arend schreeuwt het uit. Vuurrood van blijdschap vliegt hij zijn moeder om de hals. Gelukkig, eindelijk toestemming. Vader ziet het toneeltje glimlachend aan. Hij ziet de blijdschap van zijn jongen, en, eerlijk gezegd, diep in zijn hart is hij nu trots op Arend. Wie weet, misschien brengt hij het nog wel tot stuurman. Met schitterende ogen gaat Arend weer op de bank zitten. Weg is zijn onverschilligheid. Naar zee, varen op de oceanen met de 'Tyger', vreemde landen zien. Het is haast niet te ge loven! „Je liet me daareven niet uitpraten, Arend". Vader Jansz blaast een grote rookwolk uit. „Je mag naar zee, onder deze voorwaarde, dat je in alles gehoorzaam zult zijn. Als Adriaen klach ten over je heeft, is het je eerste en laatste reis". Arend belooft alles wat vader zegt. Wat geeft het immers wat hij doen moet? Als hij maar op zee is. „En dan nog wat. Arend. Als je ver van huis zult zijn, zul je dan je opvoeding niet vergeten? Denk er aan, je gaat niet ongewaarschuwd van huis. Eén ding is nodig, en dat hebben wij, je moederen ik, je altijd trachten voor te houden". Ernstig klinkt de stem van vader. Arend slaat de ogen neer. Het wordt stil in het vertrek. Allen zijn met dezelfde gedachten vervuld. Moeder verbreekt de stilte en zegt: „Laten we naar bed gaan. Het is al zo laat, morgen is het weer vroeg dag". Tien minuten later ligt de familie Jansz op bed. Maar Arend kan niet slapen. Met zijn ogen wijd open staart hij in het donker. Naar zee. Met schipper Block naar de america's. Het is te mooi om waar te zijn. Over veertien dagen bij leven en welzijn, dan ligt hij misschien om deze tijd in een kooi van de 'Tyger'. Het is laat, heel laat als hij insluimert. Het eerste licht van de nieuwe dag gloort reeds. HOOFDSTUK 2 Midden op het Marsdiep liggen enkele koopvaar- ders te deinen als een vlucht meeuwen. Vissers scheepjes en loodsboodjes scheren met gebolde zeilen over het water. Sloepen, die door matrozen met krachtige riemslagen worden voortbewogen, varen af en aan. Het warme zomerzonnetje is weggekropen achter een paar witte wolkjes, die zich langzaam voortbewegen langs de helder blauwe hemel. Op één van de koopvaarders is het een drukte van belang. De 'Tyger' wordt gereed gemaakt voor een grote reis. Bij de kaapstander staan enkele matrozen gereed om het anker in te halen. Op de kampagne staat schipper Adriaen Block, de ontdekkingsreiziger en avonturier. Naast hem staat de loods. Rechtop en met zware stem deelt schipper Adriaen zijn bevelen uit. Opnieuw zal hij met zijn mooie schip naar de america's varen om een lading bont en ottervellen te halen. Driftig loopt hij heen en weer op de kampagne. Niets ontgaat de donkere, sympatieke ogen. Het anker komt druipend boven water. De matrozen in het want doen hun werk. In minder dan geen tijd verandert de 'Tyger', de trots van schipper Block, als het ware in een vogel, die met uitgeslagen vleugels door de lucht zweeft. Bollend trekken de zeilen krom. De steven van het schip richt zich naar de Noordzee. De reis naar de america's is begonnen. De wim pels en vlaggen wuiven vrolijk in de wind. Enkele meeuwen drijven krijsend mee. Het lijkt wel alsof zij geen afscheid kunnen nemen van de fraaie koopvaarder. Het blauwe water bruist om de boeg. Arend staat bij de verschansing. Vol verbazing ziet hij het toneel aan. Het is een beeld om nooit te vergeten. Ja, dat is het... daar heeft hij altijd van gedroomd als hij thuis was, 's nachts op zijn bed in het kleine slaapkamertje. Met bewondering in zijn ogen kijkt hij naar de matrozen, die als poppetjes zo klein in het want werken. De laatste veertien dagen zijn omgevlogen. Moe der heeft het erg druk gehad met het gereedmaken van zijn scheepsuitrusting. ledere dag heeft hij afgeteld, en nu... nu is het dan zover. Langzaam maar zeker verdwijnt het vertrouwde Den Helder. De blonde duinen worden al kleiner. Vanmorgen was hij er nog... Zijn ogen zoeken de plaats waar de ouderlijke woning moet liggen. Even schrijnt het in zijn hart. Moeder! Vader! Wanneer zullen zij de thuishaven weerzien? Arend weet het niet. Bij het laatste baken van de thuishaven, de uiter- ton, die op de golven ligt te dansen en te springen, gaat de loods van boord. Een kleine boot brengt hem weer terug naar Den Helder. De 'Tyger' maakt nu een mooie snelheid. Met een vaart van acht knopen doorklieft zij de golven van de Noordzee. In minder dan geen tijd is de uiterton uit het gezicht verdwenen. De roerganger kijkt scherp voor zich uit. Zo nu en dan wentelt hij het grote stuurrad heen en weer. De 'Tyger' is een mooi schip. Het is vrij nieuw en goed onderhouden. De dekken zijn blankge- schuurd en prima gevernist. Op het tussendek staan de batterijen. Dreigend steken de lopen van de stukken uit de schietgaten. Het koper glimt als een spiegel. Menig schipper is jaloers als hij de trotse koopvaarder voorbij ziet varen. De scheeps bouwers hebben eer van hun werk. De 'Tyger' begint te trillen. De golven van de volle zee rollen tegen de steven aan. Bruisend glijden de golven langs de flanken van het schip. Alle zei len zijn nu bijgezet. Arend heeft moeite om op de been te blijven. Hij heeft nog geen zeebenen. Een beetje hulpeloos kijkt hij naar de kampagne. Schipper Adriaen ziet zijn neef staan en roept hem bij zich. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 5