EllAnDEI1-t1IEUW5 David en Jan van ü\\k in concert 108-jarige luidt Noodl(lol(!! Dubbel-expositie in Theetuin 'de Bongerd' NOOD KlEUTBrLoKAAlO K INFORMATIE-AVOND Samenspel Flakkeese Zaterdagvliegers De hoogstkoopkrachtigen wonen in Ouddorp KIJKVENSTER HET Favorieten nemen geen risico's tijdens schaakicampioenschap Dag van de Muziek op Diekhuusplein sukses P.V. Gevleugelde Vrienden 3e Blad VRIJDAG 21 MEI 1993 No. 6202 blik op kerk en samenleving - De eenheid van klein-rechts - Een negatieve reaktie - Ongeloofwaardig De gaande man van de RPF, Meindert Leerling, heeft vorige week zaterdag ver tolkt wat, naar ik meen, in brede kring leeft. Op een vergadering van de federa- tieraad deed hij een klemmend beroep op de SGP en het GPV om bij de kamer verkiezingen van 1994 met één geza menlijke lijst uit te komen. Dat klein- rechts, zoals de drie christelijke partijen nu eenmaal worden aangeduid, nog lan ger gescheiden optrekken, achtte hij niet verantwoord. Zoals ik al opmerkte gaf Leerling naar mijn mening stem aan de gevoelens van velen. Het CDA is nauwelijks meer een christelijke partij te noemen. Het is de vraag of de grote meerderheid van die partij nog aanspraak maakt op het pre- dicaat 'christelijk'. Hoogstens wil men nog erkennen dat men de politieke inspiratie ontleent aan het Evangelie. Maar in de praktijk is daar slechts mar ginaal iets van te merken. Tal van vroegere ARPers en CHUers voelen zich daardoor politiek min of meer dakloos. Hun aarzeling om dan maar hun toevlucht te zoeken bij één van de drie kleine christelijke partijen komt onder andere voort uit het feit dat deze drie snippergroepen niet één zijn. In gesprekken daarover wordt altijd weer de vraag gesteld: „Waarom trekken jullie niet gezamenlijk op?" In zekere zin is er tussen de drie al een bepaalde vorm van samenwerking. Bij Tweede Kamerverkiezingen is er een lijstverbinding, zodat stemoverschotten van de ene partij automatisch naar de ander gaan. In bepaalde principiële debatten wordt soms het woord gevoerd door één van de drie, die dan ook namens de andere twee spreekt. En - last but not least - in Europees verband is de lijstverbinding een feit: de SGPer Ir. L. van der Waal vertegenwoordigt ook de RPF en het GPV in het Europese Parle ment. Men zou denken: waarom kan dat ook niet op landelijk niveau? Maar nee, nog op dezelfde zaterdag waarop Leerling zijn suggestie deed kwam er al een negatieve reaktie van SGP-zijde. de SGP bestaat al 75 jaar en heeft daarmee afdoende z'n bestaans recht bewezen. Bovendien heeft de RPF op een verkiesbare plaats... een vrouw staan! Dat laatste ligt inderdaad in SGP-kring gevoelig. Men is er nog niet aan toe, dat vrouwen lid van een kiesver eniging kunnen worden, laat staan dat ze parlementariër zouden kunnen worden. Het is hier niet de plaats om te discussië ren over de politieke aktiviteiten van vrouwen. Al ben ik wel van mening dat de behoudende kringen binnen de SGP het onderscheid tussen de vrouw in het kerkelijk ambt en de vrouw in de poli tiek te veel uit het oog verliezen. Als men consequent was zou men ook de konin gin moeten afwijzen! Maar tot in de meest rechtse hoek van de SGP wordt Hare Majesteit aangeduid als 'onze geliefde vorstin"... Ik heb me hooglijk verwonderd over het Reformatorisch Dagblad, dat maandag, heet van de naald, al een commentaartje weggaf om het SGP-standpunt te verde digen. Is het RD, ondanks de bewering van het tegendeel, dan toch een partij blad? Laten we nuchter zijn, gezien de kerke lijke en politieke verdeeldheid zal het niet eenvoudig zijn, klein-rechts tot één partij te maken. De partijen hebben ver schillende achtergronden, binnen de partijen heerst een ander klimaat. Maar is dat een reden in deze tijd van ontker stening om elke poging tot eenheid bij voorbaat te torpederen? Maken we onszelf daarmee niet volkomen onge loofwaardig? Waarnemer Vorige week werd met veel bombarie de partij tussen Ruud van Hooff en Martin Verolme aangekondigd. De verwachtingen waren hoog gespan nen; zou hete een spektakel wor den? Helaas, de partij bracht niet wat velen gehoopt hadden. Dat kwam niet door dat de partij saai was of doordat er fou ten gemaakt werden, want daar kwam het niet van omdat de partij niet langer dan 10 (tien) zetten duurde. Na de ope ning (Skancinavisch) wilden beide spe lers geen risico's nemen en besloten ze remise te houden. Voor Ruud zijn nu de kansen op een nieuw kampioenschap wel groten geworden, omdat hij nu IVi weerstandpunt voorstaat op Martin. Maar genoeg over deze 'salonremise'. want er waren nog meer partijen. Bij voorbeeld J. Santifort die van M. v.d. Waal won en D.E. Botma die onver wachts van A v.d. Leeden verloor. Dan nu de uitslagen op een rijtje. R. van Hooff - M. VerolmeVi - Vi J. Santifort - M.L. v.d. Waal1 - O J. van Huizen - W. MarkwatVi - Vi D.E. Botma - A. v.d. LeedenO - 1 E. Verbeek - A.L. MourikVi - Vi J. van Dam - C. BakelaarO - 1 H. Tanis - M.H.J. van DoornVi - V2 W.J. Tanis - P. Lesuis1 - O H. Taaie - J. Chromiak1 - O C.v.d.Nieuwendijk - AAkershoekl - O I. Lagendijk - J. van Genderen ....O - 1 Tanneke Buyze (Vlaardingen): Poppen In 1986 stelde zij reeds een keer haar werk ten toon in de theetuin. Velen geno ten toen van haar fijnzinnige, fantasie volle poppen, die zó uit de wereld van de Keltische sproken gestapt schijnen te zijn. In de tussentijd lijkt haar werk nog verfijnder en verstilder te zijn geworden, zodat het geen verwondering wekt, dat het inmiddels in verscheidene plaatsen in Nederland geëxposeerd is. Het is beslist de moeite waard, met dit prach tige werk kennis te komen maken of die kennismaking te hernieuwen. Henk Drop (Vlaardingen): Aquarellen Henk Drop is eveneens een amateur kunstenaar en de buurman van Tan neke Buyze, dus is het niet verwonder lijk, dat zij op artistiek gebied veel con tact hebben en nu gezamenlijk tentoon stellen. Bovendien vormen de aquarel len een mooie wandvulling achter het vrijstaande werk van Tanneke. Dhr. Drop is begonnen met pottenbakken, maar later overgestapt op de aquarel techniek. Zijn onderwerpen zijn hoofd zakelijk landschappen en bloemen. Deze expostie duurt van 24 mei tot 20 juni 1993. Theetuin 'de BongerfMolen dijk 65 te Herkingen is dagelijks (behalve donderdags) geopend van 10.30 tot 22.30 uur. iftH lir^ ff!^ Het bestuur van de School met de Bijbel 'Koningin Beatrix' te Ouddorp nodigt hierbij alle ouders, leden en belangstellenden uit voor de i.v.m. de ongesubsidieerde uitbreiding van de school met een kleuterlokaal. U krijgt op deze avond uitgebreide informatie over de ontstaansgeschiede nis, achtergronden, benodigde gelden en de geldwervingsmogelijkheden die het bestuur voor ogen staan. Tevens zullen bouwtekeningen/ -ontwerpen te bezichtigen zijn. Datum D.V. vrijdag 28 mei 1993 Tijd 8 uur Plaats Gemeenschapsruimte school, Margrietweg 6 KOMT ALLEN! KOMT ALLEN! Namens het bestuur, De voorzitter, De secretaris, A. C. Lokker D. Hoek P. Tanis - S. Vis1 - O M.H.R.vd.Waal - KW.Wijnands....O - 1 J. Koppelman - W. ButhO - 1 W.L. Knöps - A. van HuizenVi - Vi C. Vis - W. de Vos1 - O M. van Wijk - C. v.d. Does1 - O G. Hainey - L. NelemanO - 1 R. van Hooff en M. Verolme staan nu 1 en 2 met 4V2 punt, gevolgd door J. Santi fort met 4 punten. Hierna volgt een groep van 7 schakers met 3% punt. Ondanks alles is de strijd nog heel span nend, want R. van Hooff moet waar schijnlijk toch nog in de laatste twee rondes zien te winnen. Aanstaande maandag wordt in 'Dorpstienden' (sporthal) te Ouddorp de zesde ronde gespeeld. R. van Hooff speelt dan tegen J. Santifort en M. Verolme tegen M.L. v.d. Waal. Volgende week leest u dan hoe spannend de laatste ronde wordt, want bijv. de strijd om de derde plaats is nog lang niet beslist. De zaterdag 15 mei gehouden Dag van de Muziek op het Diekhuusplein mocht zich verheugen in een grote belangstel ling. Ondanks de matige weersomstan digheden speelden ruim dertig pianis ten en andere muzikanten hun aandeel in het doorlopend concert. Het publiek kon dit buiten gebeuren wel waarderen, velen keken en luisterden op het plein of toonden hun belangstelling vanaf D'n Diek. Het Diekhuus fotografeerde alle optre dende muzikanten, deze krijgen bin nenkort de foto en een ludiek 'getuig schrift' thuis gezonden. Jan Tromper van het Diekhuus kondigde aan, dit eve nement volgend jaar zeker te willen her halen, dan met een oproep voor alle belangstellende muzikanten om een bij drage te leveren in een doorlopend concert. Bovenstaande postduiven organisatie nam op 15 mei 1993 deel aan een wedvlucht vanuit Chantilly. Afstand 319 km. In con cours waren 1683 duiven die om 10.30 uur met zuidwesten «ind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 13.46,24 uur en haalde een snelheid van 1622,93 m. per min. De gedetailleerde uitslag luidt: W. Roelofs 1; M. Huizer 2,12; J.L. Torre- man 3,7,15; M. Melissant Zn. 4,10; A P. Groenendijk 5, 13; J. C. Roodzant 6, 18; J. N. Troost 8; A J. 't Mannetje 9,21J. L. Troost 11; comb. Pijl-Verhage 14; A. Klijn 16; A. J. A Volaart 17; A het Jonk 19; Ph. Logmans 20; comb. Westdijk- Witte 22; J. de Blok 23; K. Meyer 24; J. Groenendijk 25. In Ouddorp gaat iets bijzonders gebeuren! Het bestuur, directie, personeel en oudercommissie van de School met de Bijbel 'Koningin Bea trix' luiden de noodklok. Wat is er aan de hand? In het kader van het gebouweninte- gratie-beleid van het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft ge noemd bestuur gebruik gemaakt van de mogelijkheden om de dislokatie aan de Geleedststraat af te stoten en alle kinde ren in één gebouw te huisvesten. Er wordt momenteel hard gewerkt aan de bouw van 2 nieuwe kleuterlokalen, vast aan het hoofdgebouw. Maar wat blijkt nu? Het ministerie geeft geen geld voor een lokaal voor de 3e groep kleuters, die momenteel de voormalige kleuterschool aan de Geleedststraat bevolken. Ook voor een noodlokatie wordt, met de wet telijke (prognose) regels in de hand, geen cent uitgekeerd! „Wanf, zo zegt het ministerie, „in het gebouw van de Openbare Basisschool in Ouddorp is leegstand van een lokaal. Breng daar maar een groep kleuters onder!" Dat nu heeft het bestuur van de Christe lijke School de noodklok doen luiden. Een groep kleuters elders onderbrengen is geen goede oplossing, dat kan ieder een begrijpen. In de Geleedststraat blij ven kan ook niet meer. Wat nu te doen? Het mooist zou zijn, dat, nu er toch gebouwd wordt, gelijk doorgegaan kan worden met een extra lokaal erbij te bouwen. Dat is dan betrekkelijk goed koop bouwen; alls is immers aanwezig! Maar... geld kost het toch! Dat geld komt niet van het Rijk en niet van de Gemeente. Waar moet het dan vandaan komen? Met die vraag worstelde het bestuur in haar vergadering van 11 mei j.l. Aller eerst werd gedacht aan de ouders en de leden als de meest-betrokkenen. Al ver gaderend, wikkend en wegend kwam iets openbaar van dezelfde geest, die ook de voorouders van de huidige bestuur- deren moet hebben gedreven bij de oprichting en instandhouding van de School met de Bijbel te Ouddorp. Iemand stelde de vraag: „Is het werkelijk nood? Zo ja, dan moeten we ook geloof en verwachting hebben dat het geld er komt!" Dat is in de 108-jarige geschiedenis van de school telkens weer gebleken. In die overtuiging werd vervolgens een stap penplan opgesteld. Middels een schrij ven aan ouders en leden werd het probleem voorgelegd. Tegelijkertijd werd iedereen uitgenodigd om de informatie-avond op D.V. vrijdagavond (vissers!) 28 mei te bezoeken. Op deze avond, die om 8 uur aanvangt in de gemeenschapsruimte van de school, zal het bestuur alle facetten van de bouw van het noodlokaal belichten. Daarna zullen door het bestuur, direc tie, ev. personeel en oudercommissie persoonlijk de ouders en leden bena derd worden voor een financiële bij drage aan dit noodzakelijke project. Er bestaat goede hoop dat het geld er komt. De voortekenen zijn bemoedi gend. Wat te denken bijvoorbeeld van die jonge vrouw, die nadat zij de brief van het bestuur gelezen had, hierover onder de koffie praatte met haar moeder in het naburige Goedereede. Prompt kreeg ze 100,- mee. Oma leeft mee met haar (klein)kinderen! Een hartverwar mend voorbeeld voor alle oma's en opa's in Ouddorp en omstreken. Maar dat niet alleen. Nauwelijks was de brief van het bestuur bij de ouders aan gekomen of de volgende dat komen 2 meisjes uit groep 4 (Annelies en Tanje) bij de directie. „Meester, wij hebben zaterdag een rommelmarkt gehouden. We wisten nog niet waarvoor we het geld zouden bestemmen. Maar nu weten we het wel! Het is voor de nieuwe klas voor de kleuters. Alstublieft: 26,75 En om niet meer te noemen: wat denkt u van de aannemers, die spontaan hun medewerking verleenden om zo goed koop mogelijk, eventueel met vrijwilli gerswerk te bouwen! En de architekt, die op basis van 'no cure - no pay' een keu rig ontwerp samenstelde! Alles bij elkaar een moedgevend begin! Voor diegenen die na het lezen van dit artikel en de advertentie elders in dit blad ook hun steentje bij willen dragen, vermelden wij tenslotte het speciale banknummer voor dit projekt: Rabo- banknummer 3512.30.521 t.n.v. Noodklok Christelijke Basisschool te Ouddorp. Bij voorbaat hartelijke dank! Uit handboek detailhandel G-O: Bovenstaande postduiven vereniging nam op 15 mei 1993 deel aan een wedvlucht vanuit Chantilly. Afstand 308 km. In con cours waren 178 duiven, die om 10.30 uur met zuidwesten wind gelost werden. De eerste duif arriveerde om 13.42,42 uur en haalde een snelheid van 1600.16 m. per min. De gedetailleerde uitslag luidt: J. C. Roodzant 1,2,12,20,21,29,38,40; J. Kleijnenberg 3, 15, 36; K. de Jong 4, 5, 6, 7,17,27,32,37,41,45; J.A Koppelman 8, 34, 43; Hameete-Hoekman 9, 16, 23, 26, 28; W. Nieuwland 10, 24; comb. Nagte- gaal 11, 24, 31,44; L S. van der Baan 13, 18,19,42; C. Vermeulen 14, 30; P. C. van Alphen 22, 33, 35, 39. De dinsdagavond in Oude Tonge gehouden thema-avond 'Detailhan del op Goeree Overflakkee', met presentatie van het handboek detail handel Goeree Overflakkee, een pri meur in het district Zuid Holland Zuid van de Kamer van Koophandel, heeft maar weinig belangstelling gehad. Dhr. L. Vroegindeweij heeft daar als voorzitter van het overlegor gaan Detailhandel van de Kamer z'n teleurstelling over uitgesproken. In de persoon van dhr. Ten Hoopen, voorzitter Nederlands Chr. Onderne mers Verbond was er een prominent spreker die veel informatie overdroeg waarna 't goed luisteren was, want 't mocht wel'es hardop gezegd dat de over heid, soms ook gemeentelijke overhe den, in het bedrijfsleven een melkkoe zien. Twee aanwezige burgemeesters, die zich overigens niet echt aangespro ken hoefde té voelen, verontschuldigden de gemeenten met verwijzing naar wet telijke verplichtingen waarvan de ge meente de kosten logischerwijs door berekenen, maar weth. mevr. Van Eek had toen beter niet kunnen zeggen dat die kosten ook op de burgers worden verhaald, 't Was waar natuurlijk, maar dan worden de ondernemers tweemaal belast, legde dhr. Ten Hoopen uit. één keer direkt en een keer indirekt omdat door hoge lasten de koopkracht van hun klanten terug zal lopen. Hoge gemeente lijke kosten kunnen derhalve concur rentie vervalsend werken. „Onderne mers zouden zich beschikbaar moeten stellen voor de gemeenteraden", vond dhr. Ten Hoopen en in 't verloop van de bijeenkomst werd dat door burg. Van Velzen van Goedereede bevestigd; „Gemeenteraden moeten hun beslissin gen niet alleen politiek, maar ook zake lijk overwegen; goed als er dan onder nemers in de raad zitten", vond ook dhr. Van Velzen. r Het onthullend overzicht: In het betoog van dhr. Ten Hoopen voorts aandacht voor de recente W.AO. schermutselingen waar 't schrikken was bij de constatering dat bij D.S.M, in Limburg het ziekteverzuim onder de Duitse werknemers 4% en onder de Nederlandse werknemers ruim 9% be draagt en de bonus-malus regeling bleef niet onbesproken. Effectuering van een opgelegde boete kan door z'n hoogte zelfs de continuïteit van een onderneming bedreigen, terwijl de prak tijk leert dat in 38% van de gevallen de arbeidsongeschiktheid een gevolg is van buiten het werk opgelopen blessures, in de sport bijvoorbeeld. Het handboek De primaire aandacht ging deze avond uit naar het Handboek Detailhandel Goeree Overflakkee, het eerste in de Kamerdistricten. Het werd zowel door dhr. Vroegindeweij als door drs. J. Ver hagen (sectorhoofd v.d. afd. beleidsadvi sering KvK) ingeleid. Het Handboek is een naslagwerk waarin het aantal vier kante meters vloeroppervlak staat geno teerd, in relatie met de lokatie en de branche, zie dhr. Vroegindeweij ervan. Het is a 25,- bij de Kamer verkrijgbaar De ondernemers en bestuurders zullen er goed gebruik van kunnen maken. Goeree Overflakkee telt 354 winkels met een totaal vloeroppervlak van 51.000 m^ dat betekent 1172 m^ per 1000 inwoners. In vergelijk met het landelijkbeeld is dat aan de hoge kant, een 'stevige' bewinke- ling, noemde dhr. Vroegindeweij het. Drs. Verhagen waagde het maar te zeg gen en 't staat ook in het Handboek, de hoogste koopkracht kent Goedereede, de hoogkoopkrachtige consument woont voor het merendeel in Ouddorp, het Dirkslandse volk heeft de laagste koop kracht. Burg. Van Velzen (Goedereede) en dr. Boonstra (Dirksland) waren aan wezig, de rijke en de arme tak van de flakkeese familie... in Middelhamis daar ligt het aantal middenkoopkrachti- gen 10% boven het Nederlandse ge middelde. GEMEENTE hoogkoop- krachtig middenkoop- krachtig laagkoop- krachtig DIRKSLAND GOEDEREEDE MIDDELHARNIS OOSTFLAKKEE 0,1 22,8 3,1 0,8 65,4 75,9 80,4 74,4 34,6 1,3 19,6 25,6 GOEREE-OVERFLAKKEE NEDERLAND 6,7 6,9 74,2 70,8 19,1 22,3 Op D.V. zaterdag 29 mei, aanvang 20.00 uur, hopen vader en zoon Van Dijk een concert te verzorgen in het prachtige kerkgebouw van de Hervormde gemeente aan het marktveld te Sommelsdijk. De organisatie is in handen van de Stichting Kerkconcerten 'Goeree Overflakkee'. De concertgevers hebben een origineel programma samengesteld. U kunt luisteren naar o.a. een Sonata voor viool-solo van J.S. Bach; oude Spaanse muziek van de Cabèzon en de Arauxo voor orgel en een Sonate van G.F. Handel voor viool en orgel. Ook is rekening gehouden met het gegeven, dat dit concert aan de vooravond van het Pinksterfeest plaats vindt. Over het lied Veni Creator Spiritus (Kom Schep per Geest) speelt de organist een tweetal bewerkingen uit de Franse orgelcultuur van Titelouze en de Grigny en een derde bewerking van de Belgische organist G. Ver- schraegen, die in 1919 geboren werd. Verder komen nog aan bod composties van Corelli, C.Ph.E. Bach, Mozart en Peeters. Overigens worden de te spelen werken uit voering schriftelijk toegelicht. De Stichting Kerkconcerten prijst zich gelukkig haar oud-voorzitter, de op Goeree Overflakkee geboren en getogen musicus Jan van Dijk, en zijn wel zeer getalenteerde zoon te hebben kunnen uitnodigen voor dit recital. Van harte aanbevolen! VERENIGING TOT STICHTING EN INSTANDHOUDING VAN SCHOLEN MET DE BIJBEL VOOR BASISONDERWIJS OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG TE OUDDORP De auteur van het Handboek, dhr. Mulder reikt het eerste exemplaar uit aan dhr ten Hoopen (r).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 9