Deze week bij Van Drongelen MADURA FRISÉ TAPIJT Vlotte jongeman ®jflamméinaii Dagboek uit duitse dwangarbeid in Ooitgensplaat Voor f 12,95 eet je elke dag met je vriendje. Inpak medewerkers m/v 1e Inpak medewerker m/v Schoonmaker m/v HELEMAAL TE GEK Van 249,- WELKOM-DIENST Culi d'Or BV VRIJDAG 26 MAART 1993 „EILANDEN NIEUWS" Bladz. 3 op jute rug, 400 cm. breed, in 6 kleuren uit voorraad leverbaar. Kleurstelling '93. Scotchgard behandeld, met 5 jaar garantie. Bij Van Drongelen in Ooitgensplaatp.mtr. Gratis gelegd Komplete woninginrichting Ooitgensplaat ^<~—y <Z> 01873-1437 te Ouddorp zondagavond 28 maart om half 7 in de Doopsgezinde Kerk, Dorpstienden 3 (parkeerterrein). Voorgangers ds. J. Smink en ds. C. Holleman Zang: mevr. Boers Orgei: Jan Teeuw m.m.v. een koperensemble leder is hartelijk welkom en breng anderen mee. Uitgaande van de Doopsgezinde gemeente GEVRAAGD! voor onze doe-het-zelf winkel. Voor vrijdagavond, zaterdag en scliooivakanties. iVlinimum leeftijd 15 jaar. Reakties zo spoedig mogelijk! HOUTLAND PIJL Hofdijksweg 17, 3253 KC Ouddorp Telefoon (01878) 14 79 RVA Electronics 'n Placemat van je leukste foto voor slechts f 12,95* bij je volle filtrtpie. VOOR BEELD EN GELUID Culi d'Or is een jong, internationaal opererende produktie-onderneming in de voedingsmiddelenindustrie, die deel uitmaakt van een groep werkmaatsctiappijen. Deze werkmaatscliappijen behoren tot de Meerpaal BV. De zustermaatscliappijen zijn: Timmermans' banket BV, Den Hertog Delica BV en Herra Ttioien BV. I.v.m. de konstante groei van de onderneming, zijn wij op zoek naar: Werkzaamheden: Het in team-verband inpakken van onze top-produkten. Hierbij is oplettendheid, systematisch werken en aanpakken een vereiste; geen specifieke vooropleiding, wel enig technisch inzicht. Werkzaamheden: Het in teamverband inpakken van onze top-produkten. Hierbij is het kunnen leiden en motiveren van een kleine ploeg mensen, en tech nisch inzicht i.v.m. het instellen van de machines, een vereiste; geen specifieke vooropleiding. (part-time) Werkzaamheden: Het schoonmaken van ons kantoor. Werktijden: 's ochtends van 6 tot 8 uur óf 's avonds van 8 tot 10 uur. Voor nadere inlichtingen kunt u bellen naar Culi d'Or, tel. (01877) 27 10, en vragen naar dhr. O. S. Wortman (produktie-manager). Uw sollicitatie kunt u richten aan: t.a.v. afd. personeelszaken. Postbus 35, 3247 ZG Dirksland. Bijgaand weer een afievering uit liet ooriogsverhaal van oud-Middeiharnisser Cor de Gans. We iiopen in elk van de volgende nummers een klein gedeelte van het dagboek te publiceren. We hebben ai bemerkt dat het veler Interesse heeft. (aflevering 14) Toen we de grens waren gepasseerd leek het in Limburg wel feest. Overal zwaaiden mensen naar ons en, omdat we zo - langzaam reden, konden ze soms sigaretten in de wagon gooien. Iedereen begreep dat we terugkerende Hollanders waren, ook al omdat eerder, bij München-Gladbeck, op de buiten kant van de wagons, rood-wit-blauw vlaggen waren gete kend. Hoe men aan die verf was gekomen is me een raadsel. In Maastricht aangekomen, blééf de trein vlak voor het sta tion stilstaan. Een straat grensde aan de spoorlijn. Wij mochten de trein niet verlaten. Het was daar helemaal bar. We kregen van alles toegestopt. Vrouwen kwamen met witte brood en de mannen gaven ons te roken. Kinderen brachten allerlei snoep. De bakkers deelden hun wagens leeg. Het is allemaal te veel om op te noemen. Velen van ons waren ont roerd. We werden weer als mens ontvangen. Er waren weer mensen die om ons gaven en ons verwenden. Na een uur moesten we weer in de trein en reden we terug naar het oosten. We stopten bij het plaatsje Waubach, vlak bij de grens gele gen, op ongeveer zes kilometer van Heerlen. Het was inmid dels 's avonds half acht geworden voor we uit de trein mochten stappen. We waren nu weer al 24 uren onderweg geweest, zonder slaap en dus heel vermoeid. We werden ondergebracht in een school in Rimburg. We moesten daar natuurlijk eerst worden ingeschreven, ont smet, èn medisch gekeurd worden. We kregen daar óók brood en spek maar... er was géén slaapplaats en dus werden we weer op vrachtauto's geladen en vervoerd naar Waubach, waar we in een school werden ondergebracht. Het was toen intussen vier uur in de morgen geworden. We kregen een strozak en moesten op de gang slapen. Na ongeveer veertig uur achtereen in touw te zijn geweest konden we eindelijk weer eens slapen, wat, naar ik aanneem bij iedereen wel gelukte. De volgende morgen, neen diezelfde morgen, om negen uur was het weer opstaan geblazen en was het Woensdag 25 april 1945 Na het opstaan, een ontbijt bestaande uit vier boterhammen belegd met spek of stroop. Dat was dan weer eens net als voorheen. Genoeg te eten. Niet om de honger te stillen, want dat is onmogelijk. Na een maaltijd kan je onmiddellijk weer beginnen en eet je weer net zoveel. We zijn vandaag de omgeving eens wezen verkennen, om te zien waar we nu precies zitten. Het is wel oppassen geblazen, want we zitten maar nèt over de grens, en zonder datje het weet ben je weer in Duitsland. Nou we kijken wel uit hé! De omgeving is wel mooi hier. Het is nogal heuvelachtig, maar het weegt niet op tegen de omgeving van Valkenburg, waar we gisteren doorheen kwamen. Maar we zijn hier niet voor de mooie omgeving, het is bittere noodzaak. We hebben een goed leven, maar we zouden zo graag iets van huis willen horen. We hebben echter gehoord dat daar nog geen kijk op is, omdat Flakkee nog niet eens bevrijd is. Laten we dus maar hopen, dat het thuis goed gaat. We krijgen van de bewoners hier voortdurend eten aangebo den als we over straat lopen. We kregen vandaag twee bro den, een pond worst en volop sigaretten aangeboden. Donderdag 26 april 1945 "s Morgens om negen uur krijgen we het ontbijt, voldoende brood en veel beleg. In de loop van de morgen, tijdens een wandeling door het dorp, Ifregen we van een bakker 10 gebakjes aangeboden. We liepen maar met z'n drieën, mijn broer. Leen Meijer en ik. We wisten gewoon niet wat we proefden, heerlijk gewoon. Zo gaat dat nu de gehele dag door. Wanneer we een eindje gaan wandelen roepen de men sen je binnen voor koffie of thee en geven je van alles wat ze kunnen missen of waar we behoefte aan hebben. Vandaag liepen mijn broer en ik wat op straat te slenteren. Mijn broer had lage schoenen aan en ik klompschoenen. Uiteraard hadden we geen sokken aan, die droegen we al lang niet meer. Een vrouw riep mijn broer en vroeg of hij geen sokken had. Hij antwoordde van niet en kreeg dus prompt een paar sokken. Nu ja, die trek je natuurlijk niet zo maar op straat aan en stopte ze in zijn broekzak. We wandelden weer verder, tot waar een vrouw de straat aan het boenen was. Ze vroeg ons of we uit Duitsland geëvacueerd waren. .,Ja", beaamden we. Daarop nodigde zij ons uit voor een kop koffie. „Heel graag mevrouw" was ons antwoord. Nu kon ik heel moeilijk met mijn klompschoenen aan naar binnen gaan en dus deed ik ze uit en kwam op mijn blote voeten in de kamer. De vrouw zag dat natuurlijk en beloofde mij een paar sokken. Toen ze echter zag dat mijn broer óók geen sokken droeg kreeg ook hij weer een paar sokken. Het waren dus gekke situaties waar je eigenlijk niet onder uit kon. Het waren pracht mensen. Gaan we 's avonds naar een café om een glaasje bier, dan bestaat het niet dat we dat zelf betalen. We moeten zelfs oppassen dat we niet dronken wor den van hun geld. Ik herinner me nog een keer dat we zomaar van een voorbij ganger een rijksdaalder kregen om sigaretten te kopen. Of zo maar een vrouw die ons op straat aanroept en ons twee han den vol kaakjes plus twee broden geeft. We zitten hier dichtbij de staatsmijnen, o.a. de Emma-mijn, de Hendrik-mijn en de Oranje Nassau-mijn. De schoorsteen daarvan is 125 meter hoog, terwijl de luchtkokers de grootste van Europa zijn. De mijnwerkers werken hier van 200 tot 900 meter onder de grond. Op dit moment zit ik in een boomgaard wat te schrijven. Het is heel mooi weer en de zon doet me al wat bruin worden. Het geeft weer energie, wat na al die knol- en koolsoep wel nodig is. Morgen vertrekken de mensen uit Limburg, Brabant en Zee land naar huis. Zij zijn uitgezocht, onderzocht en doorzocht of zij geen NSB-er of iets dergelijks waren. Er zijn ook al enkele personen verwijderd die op politiek gebied iets op hun kerfstok hadden. Voor ons is het nog niet zo ver. Er bestaat alleen een moge lijkheid om ook naar Brabant te gaan wanneer je daar fami lie of kennissen hebt. We broeden nu al op zo'n mogelijk heid, want dan komen we weer wat dichter bij Flakkee. Maandag 30 april 1945 Hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag, je vier-en-twin- tigste. En daar is alles mee gezegd wat er over die verjaardag valt te zeggen. Zaterdagavond zijn we naar een revue geweest. Het stuk ging over 'mannen in Duitsland", en voor óns dus eens iets anders. Maar tóch... we zagen onze eigen moeilijkheden èn de humor. Zondagmorgen naar de kerk geweest. Het gaat er hier echter wel wat anders naar toe dan op Flakkee. De dienst begon officieel om 10 uur, maar door de grote toeloop moesten overal stoelen en banken worden gehaald, zodat de dienst pas om 10.15 uur werd begonnen. Om 11.15 uur stonden we weer al op straat en tóch was deze bijeenkomst ernstig, èn goed, èn prettig, waarbij in hoofdzaak God werd gedankt voor de terugkeer van de vele mannen uit de ellende en bid den voor hen die er nog niet waren. Toen de kerk uitging konden we regelrecht achter de muziek aan, want op dat moment passeerde een muziekkorps. Wat er aan de hand was weet ik niet, maar bijna het gehele dorp is katholiek en dus kan het wel een of andere feestdag zijn. O, ja, de kerk telde 50 zitplaatsen, maar nu met al die repatrianten, moesten 30 zitplaatsen worden bijgezet. Woensdag 2 mei 1945 Dinsdag op de heide gewandeld, vlak langs de duitse grens. Overal lagen koperen hulzen, afkomstig van granaten, ofte wel artillerie-munitie. Vanavond is er een muziekuitvoering ter ere van de repa trianten. We hebben hier niets te klagen. De mensen doen alles voor ons. We zijn vandaag wezen baden in de mijn Julia. We konden daar met 250 man tegelijk douchen. Alles gaat nu volgens schema dat door de repatriërings-commissie is vastgesteld. Het eten is niet zo belangrijk meer, alhoewel we de gehele dag trek hebben. Maar er is de gehele dag eten. Dat blijkt wel uit het feit dat wij met zes man in twee dagen een vat zure mosselen hebben verwerkt. Een vishandelaar had een groot vat van misschien wel 500 liter met zure mosselen staan, die hij niet aan de inwoners kwijt kon. Wij, als kustbewoners, eten waarschijnlijk meer en hebben die handelaar in twee dagen tijd van zijn mosse len afgeholpen. De 'trek' in eten wordt als normaal ervaren, maar het wachten maakt ons knorrig. We willen weg. Maar hoe? Donderdag 3 mei 1945 Vandaag werd bekend gemaakt dat Flakkee vrij was. Het zou om 21.15 uur over de radio bekend zijn gemaakt. Gelukkig begint er nu schot in te komen. De weg naar huis ligt open. We zijn dan ook een groot feest gaan vieren met de inwoners van Waubach. Daar kwamen we niet onderuit. Op straat was het één groot feest met lampions en werd er gedanst bij harmonika-muziek. Het was menselijk intens, en er werd natuurlijk ook veel gedronken. Iedereen was blij. Het was één familie, één volk. één eenheid van mannen en vrouwen èn... het kostte niets. Zaterdag 5 mei 1945 Vanmorgen kreeg ik een paar laarzen van een mijnopzich- ter. Mijn broer had daar kennis mee gemaakt en we waren er al een enkele maal op visite geweest. Het waren reuze fijne mensen. Mijn broer is er in het geheel van aangekleed en ik nu, gedeeltelijk. Het was ook wel nodig hoor, want er was van onze kleding niet veel meer over. Het is vandaag nog steeds feest, maar wij zijn een beetje inge toomd (ingetoomd betekent in landbouwerskringen het bedwingen van een paard met een teugel). Onze vreugde wordt getemperd door de onrust om te vertrekken. Zondag 6 mei 1945 Vandaag de gehele dag op de strozak gelegen. Het was heel slecht weer en wat moet je dan buiten doen. Een heel nare dag. Woensdag 9 mei 1945 Maandag was het weer oké, en konden we weer naar buiten. Gisteren weer gebaad op de mijn en weer op visite geweest bij 'Sjefke' onze vriend de mijnopzichter tot 's nachts half twee. 's Middags bij de autoriteiten geweest en ons gemeld voor repatriëring naar Noord-Brabant. In een telefoonboek heb ben we een adres in Dinteloord opgezocht. Het was een land bouwer. De Ruiter genaamd. We hopen op die manier wat dichter bij huis te komen, want we zitten dan aan de rivier de 'Volkerak' en hebben mis schien dan de mogelijkheid om over te steken en dan binnen een dag of binnen een paar uur thuis te zijn. We moesten het wel op deze wijze doen, want alles gaat er nu officieel aan toe. Je kunt nu wel weer gaan zwerven, maar dan zitje weer zonder eten en onderdak en, zonder legaliteit, kom je in Holland nergens. Met de Duitsers namen we het niet zo nauw, óók niet met het mijn en dijn, maar nu moeten we toch weer in het gareel lopen. Er wordt nu voor ons gezorgd en bovendien worden we behoorlijk door politie en controlediensten in de gaten gehouden. Dat is wel vanzelfsprekend, want er zitten toch altijd 'ongure' elementen onder ons. Er zijn dan ook al verschillende perso nen opgepikt en weggevoerd. Naar ons werd verteld meestal mensen die politiek niet safe waren geweest. Terwijl ik mijn verhaal nu vervolg, moet ik eerst vertellen dat ik niet meer in Waubach zit. Vanmorgen zijn we om negen uur per auto vertrokken naar Brabant. Waarheen weten we nog niet precies. De opgegeven landbouwer ging niet door. Misschien is hij wel gebeld en heeft hij te kennen gegeven dat hij niet op ons bezoek gesteld was. Het wordt nu vermoedelijk een adres in Roosendaal. Ook de Meijers uit Dirksland en andere Flakkeeënaars van ons ploegje zijn er bij. Een paar anderen zijn een andere weg opgegaan om thuis te komen. We reden met de auto's over Heerlen, Susteren, Roosteren, via België, over Vaesten. In dat plaatsje hebben we zonder bonnen kunnen eten. Een voortreffelijke maaltijd. Een ongekende weelde. Het was wel verschrikkelijk duur, maar wij waren in een feeststemming. Na de maaltijd reden we verder naar Weert en kwamen bij het station in Eindhoven aan. We moesten ons daar weer melden bij de een of andere repatriëringspost. Ook daar weer een goede maaltijd, bestaande uit aardappelen met boere- kool. (wordt vervolgd) 179.- vanDrangeleii m Van Aerssenstraat 36 - Sommelsdijk Tel. 01870-87423 - Fax 01870-87486 RVA Electronics is een jonge zelfstandige en dynamische onderneming in de automatiseringsbranche met een eigen visie, welke zich vooral richt op een goede service/eerlijke adviezen en voorlichting. Werkend met kwaliteits produkten van gerenommeerde merken zoals: Compaq, Tulip, Hewlett Packerd, NEC, Unitron, Exact software, Novell e.d. Presto Print. Ongeloofliili goed in Meur. 'Bij ontwikkelen vi PRESTQ—Print FOTO - VIDEO STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE J^^^^.^B C3 c^ 1^^ c^ 1=3 crj C3 OUDDORP - Wesisiraat 3S - Telefoon (01878) 1'6 12 I Fax 3734 RENESSE - Prinishop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 24 00 SOMMBLSDUK - Wesikrakeelstraal 8 - Telefoon (01870) 8 68 41 In Waubach. mijn broer en ikzelf. Op weg om te douchen in de mijn Julia in Engelshoven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 11