EHIVIIDEfl-illEUWS Agrarische Seminar Rabobank Middelharnis Tuinobjekten in Klein Loogement Lezing: Op stap met een vogelfotograaf Water Boompiantdag Guido Rottiers geeft een 'eenmalige Paascursus'bloemsierkunst Voorjaarsverkoping te Dirksland pimpernel Perspektieven voor de agrarische sektor Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Op 7 en 8 april: 3e Blad VRIJDAG 19 MAART 1993 No. 6185 MIDDELHARNIS - Op donder dagavond 11 maart 1993 hield de Rabobank Middelharnis een semi nar met ais onderwerp 'Perspelctie- ven voor de agrarische selitor'. Dit seminar is een onderdeel van de marktbenadering door Rabobank Middelharnis in 1993, waarbij elke drie maanden een groep onderne mers extra in het zonnetje wordt gezet. En omdat Rabobank Middel harnis van oudsher een speciale band met de agrarische onderne mers heeft beginnen ze daar. In zijn welkomstwoord wees de direk- teur van de plaatselijke Rabobank, de heer W. A. Coremans, op de problema tiek van de gehele agrarische sektor. Dat dit thema leeft mocht blijken uit de grote belangstelling voor deze avond. Met name konstateerde de heer Coremans dat het voor wat de akkerbouw betreft, reeds sedert jaren goed verkeerd zit. Een gegarandeerde prijs gekoppeld aan een beleid van subsidiëring hebben geleid tot een verstoring van de markt. Met als gevolg geweldige produktie-overschot- ten, onbeheersbare begrotingen, en on danks de subsidies, toch nog onder nemers zonder inkomen. Vervolgens ging de heer Coremans in op het voortbestaan van de akkerbouw. Een gegeven voor hem is dat (ook) de akkerbouw in de toekomst niet dezelfde blijft als zij in het verleden was. Maar hij is ervan overtuigd dat het ondernemer schap van de akkerbouwers in zijn werkgebied er borg voor staat dat na een periode van her-oriëntatie een sterke, maar niet dezelfde, akkerbouwsektor klaar is voor de toekomst. De eerste gastspreker, de heer Ir. A. Grijns, direkteur Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie van Zuid-Holland gaf zijn visie op de ontwikkelingen en perspektieven die de agrarische sektor mogelijk te wachten staan. Ook volgens de heer Grijns ziet de toe komst van de akkerbouw er niet roos kleurig uit. De teelt van aardappelen moet een van de kurken zijn waar de akkerbouwers op drijven. In tegenstel ling tot de ontwikkelingen in de Euro pese Gemeenschap is in Nederland zowel de produktie per hectare als het areaal gestegen. De heer Grijns is van mening dat inten sivering van het akkerbouwbedrijf mid dels de teelt van vollegrondsgroenten of de uitoefening van intensieve veehoude rij perspektieven biedt. Dit kan echter alleen gerealiseerd worden door een goed gecoördineerde en gecontroleerde marktbewerking c.q. afzet. Voor wat betreft de agrarische sektor op Goeree-Overflakkee ziet de heer Grijns wel degelijk volop kansen. Met name omdat in Europa vele gronden uit pro duktie worden genomen en dit op ons eiland niet het geval is. De betere klei/ zavelgronden liggen op Goeree-Over flakkee vlakbij het handels- en con sumptiecentrum van Nederland. Echter is hij wel de mening toegedaan dat de agrarische ondernemer zelf ini tiatief zal moeten nemen. Dit initiatief kan door diverse organisaties zoals de standsorganisaties, bank en veiling on dersteund worden. Ook deelname aan studieclubs acht de heer Grijns van groot belang. Op de overheid moet de agrarische ondernemer niet vertrouwen. Vervolgens ging de heer Ing. S. P. M. M. de Groot, branche-deskundige grondge bonden teelten bij Rabobank Neder land, in op de financieringsproblema- tiek van de agrarische sektor. Hij adviseerde de agrarische onderne mer een sterkte/zwakte analyse van zijn bedrijf te maken. Bij het maken van deze analyse dient de ondernemer zich de volgende vragen te stellen; Waar sta ik met mijn bedrijf?, Hoe is het rendement?. Welke buffer zit er in het vermogen? Het inventariseren van de vermogens- en liquiditeitsbe hoefte is een zaak die tijdig geregeld moet worden. Dat geeft rust en ver trouwen. Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen waarvan gebruik werd gemaakt. Bij de afsluiting van het formele ge deelte werd door de heer Coremans een beroep gedaan op zowel de landelijke, provinciale als plaatselijke politiek, zodanige voorwaarden te scheppen dat het individuele ondernemers mogelijk wordt gemaakt hun bedrijf te ont wikkelen. Vervolgens bedankte de heer W. A. Coremans de beide sprekers voor hun D.V. zaterdag 20 maart hopen beide ver enigingen in het gebouw 'Rehoboth' der Ger. Gem. verkoping te houden. Ope ningstijden van 10 tot 2 uur. Er zijn vele mooie handwerken te koop, schilderijtjes, kinderkleding, genaaid en gebred, truien, sokken, cadeau-artikelen enz. Verder advokaat en oliebollen. De koffie en fris staat voor u klaar! Wilt u zo een steentje bijdragen voor het werk der zending? Namens zendingskrans 'Prisca en vereniging 'Acti Agimus' afd. Midden Flakkee Op 25 maart 1993 hopen we onze afdelings-avond te houden in 'het Diek- huus'. Beneden Zandpad 7 te Middel harnis. De avond begint om 19.45 uur. Deze avond hopen Mrs. Ter Braak en Schuring ons het een en ander te komen vertellen over de nieuwste ontwikkelin gen ten aanzien van het familie- en erf recht. Het is vaak voor ons onduidelijk welke wettige regels in werking treden, wanneer er geen testament is opge maakt. Natuurlijk kunt u ook vragen stellen. Als inleider is deze avond niet alleen Mr. C. N. Schuring aanwezig, maar ook Mr. G. E. H. ter Braak. Natuurlijk mag u geïnteresseerde ken nissen en vrienden meebrengen. Van introducee's wordt echter een bijdrage in de onkosten ad 2,50 gevraagd. Mocht u voor deze avond problemen hebben met vervoer, kunt u altijd kon- takt opnemen met een van de bestuurs leden. bijdrage en alle aanwezigen voor hun komst. Hierna kon onder het genot van een hapje en een drankje, kennis genomen worden van de laatste ontwikkelingen op het gebied van Telebankieren voor het agrarische bedrijf Tevens werd een videofilm vertoond over de opruimingskosten bij calamitei ten op het agrarische bedrijf. Het extra meeverzekeren van deze kosten is, mede gezien de huidige milieuwetgeving, van groot belang voor de continuïteit van elk agrarisch bedrijf! Gezien de grote belangstelling was het voor Rabobank Middelharnis en haar cliënten een duidelijk bewijs om terug te zien op een zeer geslaagde avond. Uw auto schoon in een knopomdraai Carwash Centrum Jac. de Gast 'Klein Loogement', N.Z. Haven 29 in Goedereede toont op de voorjaarsëxpo- sitie van 20 maart tot en met 10 april tui nobjekten van Juul Kortekaas. Juul vertelt over zichzelf: „Mijn vader was tuinder, dus altijd bezig met de natuur. De natuur en de wat filosofische inslag van mijn vader hebben mij als kunstenares duidelijk beïnvloed". Ze studeerde af aan de academie 's- Hertogenbosch in plastische vormge ving, maar ook in grafische vakken: haar leermeester en grote stimulator was de beeldhouwer Marius van Beek. In de zeventiger jaren volgde ze college's tuin en landschapsarchitektuur in Wagenin- gen. „Ik wilde 'alles', het totaal van ontwerpen, zowel binnen als buiten leren beheersen". Sinds tien jaar woont Juul in Zeeland en hier kwam ze uit bij waar het ooit mee begon: planten, bomen, bloemen. „Het ritme", zo vervolgt ze, „de herha ling, die ik vooral in het Zeeuwse land schap terugvind, geven me een vorm". Het werk van Juul Kortekaas, dat bij deze expositie getoond wordt in combi natie met park- en tuinontwerpen van de tuinarchitekte Jeanette van Bergen uit Utrecht, betreft grote en kleine ijze- ren bloemen- en plantenvormen (o.a. 'tulpenblokken') en objekten in lood. Aronskelken en tulpen spelen een be langrijke rol in het werk. Dat de veelzijdige kunstenares steeds op zoek gaat naar nieuwe uitdagingen bewijst o.a. in opdracht, die ze kreeg voor drie monumentale zuilen voor de landbouwuniversiteit in Wageningen. De expositie is te bezichtigen op woens dag van 14.00-17.00 uur en zaterdag van 13.00-17.00 uur en op afspraak, tel. (01879)3125. De vereniging voor Natuur- en Landschapsbescher ming Goeree-Overflakkee organiseert haar jaarverga dering met een dia-lezing onder de titel: 'Op stap met een vogelfotograaf, te houden door Henk Harmsen, landelijk bekend vogelfotograaf. De avond vindt plaats a.s. donderdag 25 maart 1993 in de aula van de Landbouwschool aan de Langeweg te Sommelsdijk. Zaal open: 19.00 uur. Aanvang 19.30 uur. Toegang gratis. Iedereen van harte welkom. Voor informatie: tel. (01877) 18 80. Na de dia-lezing vindt het huishoudelijk gedeelte van de jaarvergadering plaats. DIRKSLAND Op 24 maart a.s. zal ook in Dirksland weer aandacht geschonken worden aan de traditionele boomfeestdag. Het ligt in de bedoeling dat in de dorpen Dirks land, Herkingen en Melissant door ongeveer 130 schoolkinderen uit de groepen 7 en 8 van alle basisscholen de gemeente bomen worden geplant. Om alles geordend te laten verlopen is het volgende programma samengesteld. 09.00 uur: De leerlingen van de bijzon dere basisschool te Dirks land planten 40 kastanjes aan de Geldersedijk te Dirks land. 09.45 uur: De leerlingen van de open bare basisschool te Dirks land planten 35 essen langs de Vroonweg te Dirksland ter hoogte van de voetbal velden. 10.30 uur: De leerlingen van de bijzon dere basisschool te Herkin gen planten 20 prunussen langs de toegangsweg naar de afvalwaterzuiveringsin stallatie. 11.15 uur: De leerlingen van de bijzon dere basisschool en de open bare basisschool te Melis sant planten 28 sierperen aan de Binnenweg te Melis sant. Na afloop zal aan de schoolkinderen een versnapering en een herinnering aan deze boomfeestdag worden aan geboden. AKTIE ZUINIG STOKEN Water, God schiep het gelijk met het land. De rivier kreeg haar bedding, de zee haar strand. Het spel van de storm, de eb en de vloed was volmaakt, want God schiep, zag en het was goed. Maar 't spel van de golven werd wreed verstoord. De mens zette Gods vt'etten bewust overboord. Het is alles heel anders dan het is geweest Het water tot zegen, wordt nu ook gevreesd. Water, maar Noach was buiten gevaar. God gaf hem een opdracht, hij luisterd 'er naar. Water, al kruist het ons pad, God gaat mee. Hij maakt zelfs een weg door de Rode Zee. Water, wij zullen er niet door vergaan. Zie Zijn teken van trouw aan de hemel staan. Water tot teken, het wijst op Zijn bloed, wanneer God Zijn kind bij de doopvont ontmoet Uit: W. Plomp, Daar waar de zon nooit ondergaat. Pastorale verzen en gedichten. Uitgeverij Boekencentrum te Zoetermeer. Paperback. 48 pag. Prijs 14,25. MIDDELHARNIS - Guido Rot tiers heeft een uitgebreide kunstzin nige opleiding achter de rug, zowel academie voor schone kunsten, con servatorium als het diploma 'Mees terbinder' en plantkunde, allen be haald te Antwerpen. Op woensdag 7 april en donderdag 8 april leert hij iedereen in korte tijd een originele Paascompositie te maken. Een Paasstuk. waarbij gebruik wordt gemaakt van sober bladmateriaal, stro, gekookte eieren, decoratieve takken en bloemen. De heer Rottiers start met een korte theoretische inleiding over hoe een Paasstuk opgebouwd kan worden wat vorm, compositie en kleur betreft. Daarna gaat men meteen aan de slag om onder zijn professionele begeleiding een kunstzinnig sfeervol Paasstuk op te bouwen. De leskosten zijn inclusief les, al het materiaal en koffie. Zelf dient men mee te nemen een scherp mesje, een snoei- schaar en een decoratieve glazen of aar dewerken schaal. De cursus wordt gegeven in het Diek- huus. Zandpad 7 te Middelharnis op 7 en 8 april 1993. Men kan zich opgeven voor: Woensdagavond19.30-21.45 uur Donderdagochtend9.30-11.45 uur Donderdagmiddag13.30-15.45 uur Donderdagavond19.30-21.45 uur De kosten van de cursus zijn 30 gulden per persoon. Per cursus max. 14 per sonen. Komt u even langs of te bellen naar Guido Rottiers, Vingerling 31 te Middel harnis. Telefoon (01870) 8 67 05. Keuze uit 7 wasplaatsen voor o.a. Caravans Bestelwagens Middelgrote vrachtwagens Personenauto's Motorfietsen Keuze uit div. programma's voor zowel automatisch wassen als hogedrukwas. Alle dagen geopend DIRKSLAND, Korteweegje 41-45, tel. (01877) 11 22 TEXACO Tuinobjekt Juul Kortekaas. Schuiltenten (de linkse van Wil Meinderts), Oosterland (Zld.). 5 mei 1992. (foto Henk Harmsen). ONTWERP ADVIES AANLEG ONDERHOUD Tel. (01876) 94 20. Herkingen tuinarchitektuur hoveniersbedrijf b.v. De label voor de week van: 8 maart 1993 t.e.m. 14 maart 1993 Normaal jaar- Weekstreef- Totaal streef- verbruik verbruik verbruik 500 tn=' 11 m= 262 m' 600 m^ 14 m' 317 m' 700 m' 16 m" 371 m» 800 m' 18 m= 422 m=' 900 tn= 20 m= 477 m' 1000 m= 23 m= 531 m' 1100 fn' 25 m' 585 m» 1200 m' 27 m» 641 m' 1300 m' 30 m' 693 m= 1400 m' 32 m' 749 m' 1500 m= 34 m= 803 m» 1600 m" 37 m' 857 m" 1700 m= 39 m= 912 m= 1800 m= 41 m' 965 m' 1900 m' 43 m= 1021 m' 2000 m= 46 m= 1075 m= 2200 m» 50 m» 1185 m' 2400 m' 55 m= 1295 m= 2600 m' 60 m' 1404 m3 2800 m' 64 m' 1511 m' 3000 m' 69 m' 1621 m' 3500 m» 80 m" 1896 m= 4000 m' 92 m' 2173 m= 4500 m' 104 m' 2452 m= 5000 m» 115 m= 2724 m' 5500 m> 127 m» 2999 m= 6000 m" 138 m'' 3276 m' Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV. GEB ZHW Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur iets boven het normale niveau, het waaide aanzienlijk minder dan normaal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 9