16% van ouderen kan opname in verzorgingshuis uitsteiien Predikbeurten Rumptstad ruggenrol Piet Knops neemt afscheid van Sempre VERKOPING Buurtvereniging West/IMolenzicht Zomerpostzegels dit jaar met thema 'zelfstandig wonen voor ouderen' Hedenavond GROTE BINGO Met gebruik technische hulpmiddelen Jeugddienst in Exodusicerk Ophalen oud papier Koekjesaktie te Nieuwe Tonge Opbouw- en toerustingsavond van Ver. 'De Christenvrouw' Winterse maaltijd Den Bommel Expositie Jopie Vroegop Kinderkledingbeurs Peuterspeelzaal Melissant Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 19 MAART 1993 Van de ouderen die binnenkort worden opgenomen in een verzorgingshuis zou 16% mogelijk langer thuis kunnen blij ven, als zij gebruik zouden maken van technologische hulpmiddelen. Doorbe rekend voor heel Nederland zou dit - tot het jaar 2000 - betekenen dat 24.000 ouderen opname in een verzorgingshuis zouden kunnen uitstellen door techni sche hulpmiddelen te gebruiken. Op jaarbasis betekent dit een besparing van plusminus 150 miljoen gulden op de kosten van verzorgingshuiszorg. Hier staan uiteraard de kosten van ver zorging in de thuissituatie tegenover. Naar thans kan worden overzien, zou den deze kosten volledig betaald kun nen worden uit de besparingen op de zorg in het verzorgingshuis. Deze konklusies kunnen worden ge trokken uit een markt- en behoefte onderzoek dat de drie Randstadprovin- cies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht hebben laten verrichten in het kader van het Europees Jaar van de Ouderen. De resultaten worden 19 maart aanstaande gepresenteerd, onder meer tijdens het congres 'Healthy Aging' in Rotterdam, dat eveneens door de drie provincies is georganiseerd. Met het onderzoek, dat is uitgevoerd door het institute for Medical Techno logy Assessment (iMTA) van de Eras mus Universiteit in Rotterdam, wilden de provincies vaststellen wat de behoefte is aan technologie in de thuiszorg; ook wilden zij nagaan of technologie het aantal opnamen in verzorgingshuizen zou kunnen verminderen en mogelijk heden zou bieden om de professionele thuiszorg te verlichten. Vooral in de Randstadprovincies zijn de antwoorden op deze vragen belangrijk, vanwege de verwachte sterk toenemende vergrij zing; bovendien is er in enkele regio's nu al te weinig capaciteit in verzorgings- of verpleeghuizen. De Randstad worstelt daarnaast ook met een tekort aan perso neel in de zorgsektor. Het bijzondere van het onderzoek is dat is uitgegaan van de opinie van de oude ren zelf. Zo'n 600 alleenstaande ouderen van 75 jaar en ouder in Dordrecht, Vee- nendaal en Zijpe zijn geënquêteerd; een deel van hen heeft in een proeftuin ook enkele hulpmiddelen uitgeprobeerd. Daarnaast is ook aan 100 hulpverleners uit de gezinsverzorging en wijkverple ging gevraagd of ouderen baat zouden kunnen hebben bij diverse hulpmidde len. Het onderzoek was vooral gericht op het gebruik van hulpmiddelen bij het verrichten van de zogeheten algemene dagelijkse levensverrichtingen, zoals zich wassen. Moeite hebben met het verrichten van dergelijke bezigheden is voor 50% van de ouderen de reden dat zij in een ver zorgingshuis worden opgenomen. Uit het onderzoek blijkt dat ouderen nog weinig bekend zijn met het gebruik van technologische hulpmiddelen. Hun interesse in dergelijke middelen is ech ter groot: 80% van de ouderen gaf aan positief te staan tegenover het gebruik van hulpmiddelen. Van de hulpverle ners verwacht zo'n 90% dat technische hulpmiddelen een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan het langer zelfstan dig blijven wonen van zorgbehoeven de ouderen. Veel ouderen kampen met problemen bij het zitten en opstaan (11%), douchen (32%), trap lopen (39%), en wassen en strijken (59%). Minder moeite hebben zij bij het zelf eten en drinken, het gezicht en handen wassen. Als reden waarom men geen gebruik maakt van hulpmiddelen wijzen de onderzoekers op onbekendheid met technische hulpmiddelen. Daarnaast wijzen hulpverleners op angst voor het gebruik ervan, financiële aspekten, ge brek aan begeleiden of de toestand van de woning. Vaak heeft men zelf handig heidjes ontwikkeld om problemen op te lossen. Hoe ouderen met behulp van eenvou dige technische voorzieningen kunnen worden geholpen om thuis te blijven wonen, blijkt uit twee voorbeelden. Pro blemen bij het koken zouden kunnen worden opgelost door lagere keuken kastjes, hulpmiddelen voor het openen van verpakkingen, zitmogelijkheden, een horizontaal lopende beugel langs het aanrecht, of het zeer geavanceerde induktiekoken. Zitmogelijkheden, beu gels en antisliptegels zouden problemen bij het douchen (met name de angst om het evenwicht te verliezen) kunnen voorkomen. Goede voorlichting en begeleiding en vooral ook het gebruiksvriendelijker maken van hulpmiddelen kan leiden tot toename van het gebruik van hulpmid delen door ouderen en daardoor tot gro tere zelfstandigheid, zo luidt een van de konklusies van het onderzoek. In september van dit jaar willen de Randstadprovincies een vervolg geven aan het onderzoek. Dan zullen zogehe ten pilotprojekten in Dordrecht. Vee- nendaal en Zijpe van start gaan, waarbij ouderen produkten zullen uittesten om die zonodig te kunnen aanpassen. Tij dens het vervolg zal ook veel aandacht gegeven worden aan instrukties, begelei ding en voorlichting. DIRKSLAND Geachte leden. Hierbij nodigen wij u uit tot het bijwo nen van de jaarvergadering van buurt vereniging West/Molenzicht, die gehou den zal worden in de Victoriahal aan de Philipshoofjesweg op vrijdag 26 maart 1993. Aanvang 20.30 uur. Agenda: 1. Opening door de voorzitter. 2. Notulen en jaarverslag van de secretaris. 3. Verslag van de penningmeester. 4. Verslag van de kascontrolecommissie. 5. Bestuursverkiezing: Aftredend en herkiesbaar: Mevr. R. Berger. Mevr. M. de Bruin-v. d. Kroon. Dhr. K. Gierman. Dhr. L. de Berg. 6. Verslag van Johan Wachters. 7. Rondvraag. 8. We besluiten deze avond met een gezellig samenzijn. Bestuur Buurtver. West/Molenzicht NEDERLAND 80 40 'Zelfstandig wonen voor ouderen' is het thema van de zomerpostzegels 1993. PTT Post geeft de nieuwe serie zomerze- gels uit op 20 april 1993. De minister van volksgezondheid, welzijn en cultuur, mw. drs. H. d'Ancona, zal op die datum de eerste exemplaren van de zomerpost zegels in ontvangst nemen uit handen van ir. W. Dik, voorzitter Raad van Bestuur Koninklijke PTT Nederland, op kasteel Wijenburg te Echteld. De serie zomerpostzegels bestaat dit jaar uit drie zegels in de waarden 70+35 cent, 70-f-35 cent en 80+40 cent. Ze zijn ontworpen door Willem Zoetendaal uit Amsterdam. De opbrengst van de bijslag van de zomerpostzegels komt ten goede aan het Fonds Zomerpostzegels en is bestemd voor projekten ten behoeve van ouderen in Nederland. Op elk van de drie postzegels staan oudere mensen afgebeeld: een man op de eerste zegel van 70+35 cent, een man en vrouw op de tweede van 70+35 cent en een vrouw met hondje op de zegel van 80+40 cent. Verder zijn de postze gels voorzien van het woord 'Neder land', de tekst 'Zomerpostzegels 1993, ouderenpostzegels' en de waarde-aan duiding. Een afbeelding van een sleutel op de postzegel symboliseert het thema 'zelfstandig wonen voor ouderen'. SOMMELSDIJK Hallo allemaal. Hier weer wat nieuws over de eerstvol gende jeugddienst op 28 maart a.s. Deze keer hebben we de medewerking van een 80 man sterk koor, namelijk 'Maranatha' uit 's-Gravendeel. Het thema van de dienst zal zijn 'Wonde ren moetje zienVerder werkt ds. de Buck aan deze dienst mee. Wat ons betreft hebben we er weer alle vertrouwen in dat het een leuke dienst wordt. Wij hopen dat jullie weer met velen om 10.00 uur in de Exoduskerk aanwezig zullen zijn. Dus tot dan!!! De jeugddienstcom m issie MELISSANT D.V. woensdag 24 maart wordt weer oud papier opgehaald. Wilt u dit s.v.p. tijdig en goed gebundeld gereed zetten s.v.p.? Bij voorbaat dank. Zondag 21 maart 1993 Vijfde lijdenszondag OUDDORP Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman en 18.30 uur ds. J. C. den Toom. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. J. het Lam en 18.30 uur ds. R. Veldman. Woensdag 24 maart: 19.30 uur kand. J. Jongejan, Nieuw Lekker- land Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Roosmanen 17.00 uur ds. Z.C. Ver- sluys Doopsgez. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. F. Hoek. STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 drs. A. Kagchelland, Kamerik en 18.00 uur ds. J. Codée, H.C. Zondag 45 Ger. Kerk 10.00 uur ds. Z. C. Versluys, Alphen a/d Rijn en 17.00 uur ds. A. Gootjes, Bruinisse. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Belder en 18.00 uur kand. G. A. van Ginkel, Maartensdijk, voorbe reiding Heilig Avondmaal Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur drs. L. Donkersloot, Ridderkerk Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. J. W. Mouthaan en 18.00 uur ds. J. het Lam Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. J. W. Verboom en 14.30 uur ds. T. E. van Spanje, afscheidsdienst Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lees dienst. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur kand. P. Buitelaar en 18.00 uur kand. P. C. Zorge Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. W. H. van Kooten Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. ds. R. H. J. Boeijinga-Alders Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. Sj. Brui ning Pinkstergemeente 'Flakkee', Prieel De Staver 10.00 uur W. Pou- welse, Sommelsdijk. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avond maal Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars (H.A.) Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Vlaardinger- broek, Rotterdam en 17.00 uur ds. A. G. Baas, Brasschaat Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 16.45 uur ds. J. B. de Rijke Chris tengemeente Vrienden van de Bijbel, Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur br. J. V. d. Burg. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 uur kand. J. den Boer, Alblasserdam en 18.00 uur ds. A. Belder Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. J. Teeuw, v.m. bedie ning Heilig Avondmaal en nam. dankzegging en nabetrachting Hei lig Avondmaal Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. STAD aan 't HARING'VT.IET Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Codée, viering Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. J. T. Cazander, dankzegging Heilig Avondmaal Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur drs. P. Rozenboom en 16.00 uur drs. A. C. Feij. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzeg ging Heilig Avondmaal Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. C. Fey (voorber. H.A.) en 18.00 uur ds. A. i. Krol. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. T. E. van Spanje en 18.00 uur kand. D. J. van Eckeveld, Houten Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 uur dhr. L H. van Lambalgen en IS.OOuurds. A. C. Fey. LANGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. H. Lammers, Sint Phihps- land. ZIERIKZEE Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur hr. N. Scheps, Nijmegen. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur kand. Jongejan, Waddinxveen Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. Op D.V. zaterdagmorgen 20 maart a.s. vanaf 9.00 uur komen de kinderen van Chr. Jeugdkoor 'Bid en Zing' uit Nieuwe Tonge bij u aan de deur met lekkere koekjes van een bekende Flakkeese koekjesfabriek. De opbrengst is bestemd voor het Jeugd koor. Koopt u ook van de kinderen? U steunt er ons koor mee. Graag tot zaterdag 20 maart a.s. Het bestuur Chr. Jeugdkoor Bid en Zingte Nieuwe Tonge Deze avond wordt gehouden D.V. dins dag 23 maart 1993 te Gouda in 'de Dries tar', aula I, Ronsseweg 557. Ruime parkeergelegenheid. Vanaf N.S. station 10 minuten lopen. Achteruitgang ne men. Spreker is drs. N. C. van der Voet te Vee- nendaal over het onderwerp 'School pastoraat Aanvang 19.45 uur. Iedereen is hartelijk welkom. De toe gang is vrij (kolleicte). De koffie staat klaar! Inlichtingen secretariaat: Leliestraat 6, 9481 CJ Vries. Telefoon (05921) 4 16 75 Op donderdag 25 maart a.s. organiseert de Stichting Welzijnswerk voor Oude ren 'Oostflakkee' (SWOO) weereen win terse maaltijd voor ouderen in 't Wester- licht te Den Bommel. Ditmaal staat er zuurkoolstampot op het menu een toetje. Kosten 5,- per persoon. De maaltijd begint om 12.00 uur. U kunt zich tot 24 maart opgeven bij de fam. Zoon, tel. (01871) 1574 of bij de SWOO, tel. (01874) 13 44. Wij hopen dat er weer veel mensen mee komen eten. In Croissanterie Croissy, Beneden Zand pad 1 in Middelharnis exposeert Jopie Vroegop haar aquarellen en pastels. Het eiland Goeree-Overflakkee is een bron van inspiratie voor haar met z'n schitterende vergezichten en wolken partijen. De voorstellingen zijn van verschillen de plaatsen op het eiland, o.a. Middel harnis, Goedereede, Sommelsdijjk en de Kwade Hoek. Ze zijn weergegeven zowel in zomer- als in winterstemming. Het geheel is te bekijken tot 27 april. Openingstijden: dinsdag t/m donderdag en zaterdag 8.00-18.00 uur en vrijdag van 8 tot 21.30 uur. HERKINGEN De zendingskrans 'De hand aan de ploeg' te Herkingen hoopt D.V. donder dag 25 maart haar voorjaarsverkoop te houden in het gebouw achter de kerk, Onderlangs 6. Er is weer van alles te koop, o.a. gebak, advokaat, figuurzaagwerk, en creatieve cadeautjes en allerlei handwerken. De openingstijden zijn van 's morgens 10 uur tot 's middags 4 uur. De gehele opbrengst is voor de zending. Mogen wij op uw belangstelling rekenen? Rumptstad Industries BV, landbouwwerktuigenfabrikant te Stad aan 't Haring vliet, is de produktie begonnen van aangedreven ruggenroilen. Gecombineerd met de Rumptstad frees zijn met deze ruggenrol perfekte ruggen op te bouwen voor de teelt van fijnzadige gewassen zoals witlof, cichorei, winterpeen, prei, enz. De buis van de ruggenrol heeft een grote diameter. Deze diameter staat, samen met het eigen gewicht van de buis, borg voor de opbouw van grote en goed ver dichte ruggen. Twee traploos instelbare dieptestelwielen verzekeren de juiste dichtheid. Door de gekozen flankhoek van de diaboloschijven blijft er tussen de ruggen voldoende ruimte over voor de trekkerbanden en kan onkruid optimaal bestre den worden. De omloopsnelheid van de rol wordt geregeld door een volumeregelventiel. Hierdoor zal variatie in rolweerstand de omloopsnelheid niet beïnvloeden. Bovendien is de warmte-ontwikkeling van een volumeregelventiel veel geringer dan van bijv. een smoorklep. Bij de ruggenrol is voor een optimale werking een grondgeleidekap leverbaar. Deze speciale kap zorgt ervoor, dat alle losgefreesde grond benut wordt voor rugopbouw. Hierdoor kan de freesdiepte minimaal zijn, kan met minder ver mogen volstaan worden, wordt de levensduur van de freestanden positief beïnvloed en ontstaan meer werkbare dagen en dus een hogere capaciteit. Rumptstad landbouwwerktuigen worden in Nederland geleverd door G. W. van Driel Van Dorsten BV te Hoofddorp met vestigingen in Deurne en IJsselmui- den. Op Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland vindt levering echter plaats door Rumptstad Agrarisch Mechanisatie Bedrijf BV. DIRKSLAND Let op, deze maand weer de DERDE VRIJDAG van de maand, dus 19 maart weer een gezellige bingo. Deze wordt gehoude»-voor de nieuwe Dirkslandse Kleindierenvereniging (D.K.V.). Ook deze keer zijn er weer vele mooie prijzen te winnen. De eerste ronde en de koffie is ook weer gratis. Bij een volle kaart kunt u natuurlijk zelf weer uitzoeken uit tal van mooie prijzen. Als u niets gewonnen heeft krijgt u toch altijd nog een prijsje mee naar huis. Als u vragen heeft over de aanschaf of verzorging van kleinvee bent u natuur lijk ook van harte welkom en wij zullen dan proberen u daarover advies te geven. De bingo is in de E.H.B.O.-zaal (achter de brandweerkazerne), Philipshoofjes weg te Dirksland. Aanvang 20.00 uur. Zaal open om 19.00 uur. Inlichtingen: Secr. T. Witte, Kelderweg 21, 3253 TC Ouddorp. (01878) 38 11. De Stichting Peuterspeelzaal De Bezige Bijen te Melissant organiseert op don derdag 8 april a.s. in het gebouw Melis hof, Binnenweg 59 te Melissant van 9.00-12.00 uur een kinderkledingbeurs voor lente- en zomerkleding, sportkle- ding, kaplaarzen, speelgoed, kinder meubilair enz. Inleveren kan op vrijdag 2 april 1993 en maandag 5 april 1993 van 9.00-11.00 uur in de peuterspeelzaal. Melishof, Bin nenweg 59, Melissant. Alle artikelen dienen schoon en heel te zijn. Van de opbrengst is 25% bestemd voor de peuterspeelzaal. Voor eventuele zoek geraakte artikelen kan het bestuur van de peuterspeelzaal niet verantwoorde lijk gesteld worden. Afhalen van geld en niet verkochte arti kelen kan alleen op donderdag 15 april 1993 van 9.00-10.00 uur, in de peuter speelzaal. Niet afgehaalde artikelen gaan naar een goed doel. Tijdens de kledingbeurs is er de moge lijkheid tot kinderopvang. Kosten hier voor 2,50 per kind. Het bestuur van de peuterspeelzaal Vijfenvijftig jaar muzikant is hij ge weest. Piet Knops uit Oude Tonge. De eerste 10 jaar bij 'Vooruit'te Oude Tonge. daarna bij 'Excelsior' in Sommelsdijk. Toen 'Excelsior' werd opgeheven, in Sommelsdijk. Toen 'Excelsior' werd opgeheven, in 1947, werd Piet lid van 'Sempre Crescendo', tot het gezin in 1967 naar Oude Tonge verhuisde. Maar een muzikant blijft een muzikant en in 1969 kwam Piet weer bij Sempre terug. Vanaf dat jaar reed hij een keer per week, en soms wel vaker, naar Middel harnis voor de repetitie. Maar op de ledenvergadering in februari had Piet laten weten het welletjes te vinden en na het Topconcours zou hij zijn tuba inle veren. 79 jaar oud en zo lang meege speeld in de hoogste regionen van de amateur-blaasmuziek, het was mooi geweest. Maar het bestuur van Sempre wilde Piet niet stilletjes laten vertrekken. Daarom werd hij afgelopen dinsdagavond opge haald in Oude Tonge, door een van de bestuursleden, om eens flink in het zon netje te worden gezet. Hij wist nergens van en de verbazing straalde van z'n gezicht, toen hij, bij bin nenkomst in 'De Notenkraker', behalve de leden van Sempre, ook nog een stuk of wat oud-leden en z'n kinderen en kleinkinderen ontdekte. Het orkest speelde een vrolijke mars toen Piet binnenkwam, maar daarna werden de instrumenten ingepakt en stonden Piet en z'n vrouw in het middel punt van de belangstelling. Na de koffie sprak voorzitter Jacqueline Lokker-de Gans de vertrekkende muzi kant toe. Zij noemde een paar van de vele hoogtepunten uit de geschiedenis van Sempre en dus uit de geschiedenis van Piet Knops. Namens het bestuur overhandigde zij een oorkonde, beho rend bij het predikaat 'Lid van Verdien ste' voor alles wat Piet al die jaren voor Sempre heeft gedaan. Namens de leden was er een doosje, gevuld met klinkende munt, zodat Piet en z'n vrouw op hun gemak kunnen bedenken wat daar nu eens voor ge kocht gaat worden. Voor mevrouw Knops waren er bloe men, als dank voor alle steun aan haar man en voor de vele avonden die zij alleen heeft gezeten als Piet 'naar de muziek' was. De voorzitter sprak na mens allen de hoop uit. Piet nog tot in lengte vanjaren op concerten en andere evenementen te mogen begroeten. Daarna kreeg oud-sekretaris G. Breur het woord en ook hij haalde goede her inneringen op aan de tijd van vroeger. Oude foto's gingen van hand tot hand en Piet, nooit graag in het middelpunt van de belangstelling, genoot van de sere nade, die blaaskapel 'De Neutekraekers' (voor deze avond met versterking van dirigent Arie Stolk) voor hem in petto had. Hij beloofde regelmatig op dins dagavond te zullen komen luisteren en nam na een paar gezellige uurtjes afscheid. Veel later dan hij op dinsdag avond gewend was en zonder tuba. Die stond wat veriaten in een hoekje. Keurig schoongemaakt, dat wel, want eens muzikant altijd muzikant, ook na je afscheid op je negenenzeventigste! Europees Jaar van de Ouderen en Solidariteit tussen Generaties 1993 F*"fl ZOMERPOSTZEGELS1993 OUDERENPOSTZEGELS ^^^^^My^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 2