EHIVIIDEfl-illEUWS •X Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Dijkers en Pijl bracht nieuw stel sluisdeuren aan Kind op Flakkee OP Z'N OUDDURPS Forumavond handelsstromen zuid, oost en west 't Hoekje redt het weer #>-- V^'#'^ VAN DER BOOM boekenverkoop HET KIJKVENSTER hypotheek Qj] op maat... Ophalen oud papier 3e Blad VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 No. 6179 Enkele uitgevers lieten ons onlangs ken nis maken met een aantal van hun recent verschenen boeken. Het zijn uit gaven die stuk voor stuk de moeite van aanschaf en lezen waard zijn. Hieron der volgt een opsomming van de titels en enkele aanvullende gegevens. Om te beginnen een viertal publikaties van uit geverij Den Hertog te Houten. Ds. A. Vergunst, Uw volk is mijn volk. Gebonden. 171 pag. Prijs 24,90. Van de in 1981 overleden ds. A. Vergunst zijn sindsdien al heel wat meditatiebun dels verschenen. Dominee Vergunst was predikant van de Gereformeerde Ge meenten, zowel in Nederland als in Noord-Amerika. De titel van deze publi- katie doet op zichzelf al vermoeden dat hier de inhoud van het bijbelboek Ruth behandeld wordt. Die gedachte is kor- rekt. In 42 overdenkingen tekent de meditator het leven van Ruth, de Moabi- tische. Op een wijze die recht doet aan de Schriftgegevens en tevens aandacht geeft aan de bevindelijke aspekten in deze geschiedenis. Ds. R. van Kooten, Geen afgoden, geen beelden. 115 pag. Prijs 23,50. Dit boekje is het tweede in de serie Hoe lief heb ik Uw wet. Onderwerp is de blij vende betekenis van Gods geboden ook voor het dagelijks leven in een tijd als deze waarin het moderne van God afge wende levensgevoel zich aan ieder op dringt. De intentie van de schrijver is lijnen te trekken naar de aktualiteit, met name voor de jonge mensen. Tegelijker tijd worden deze boekjes aangereikt aan collega's-predikanten en kerkeraden opdat zij er hun winst mee zouden doen. Thomas Boston, De noodzakelijkheid van de bekering. Ingenaaid. 127 pag. Prijs 23,50. Nog niet zo lang geleden verscheen er een Nederlandse biografie van de 18e- eeuwse Schotse prediker Thomas Bos ton. 'Een visser der mensen', zo typeerde de schrijver, de heer L. J. van Valen, hem. Wie zijn geschriften, overgezet in onze taal, wil lezen heeft daartoe nogal wat keus. Het bekendst zijn z'n grote werken 'De viervoudige staat' en 'Ver handeling over het Genadeverbond'. Uitgeverij Den Hertog bracht onlangs een kleiner geschrift van hem uit: een verhandeling over de ware bekering. Geschreven naar aanleiding van Lukas 13 VS. 5. Zoals nimmer bij Boston en de andere Marrow-men kent ook dit boek geen vrijblijvende toon. Hij is eerlijk en helder in het aanwijzen van de beletse len, indringend en ruimhartig in de pre diking van de toevlucht tot Christus, waarschuwend aangaande het vlieden van de toekomende toorn. A. J. Smits, Stavenisse - door storm en vloed verwoest. Ingenaaid. Geïllustreerd. 93 pag. Prijs 16,90. Bij het gedenken van veertig jaar waters noodramp zijn veel artikelen en ook enkele aandachttrekkende boeken ver schenen. In de rij van al die publikaties moet ook dit bescheiden maar keurig uitgegeven boekje genoemd worden. Het is de tweede en tevens herziene druk van een eerder (namelijk in 1956) bij uit geverij J. F. van den Tol verschenen boekje dat iets beschrijft over het dorp Stavenisse in en na de stormvloed. Of beter: een aangrijpend verslag van een ooggetuige. De vele illustraties maken dat vreselijke gebeuren nog extra duide lijk. Over de verwerking van al dat leed, inclusief de vraag naar het Godsbestuur, is in de afgelopen maand heel wat geschreven. In dit boekje leest u ook daarover iets. In dit verband: de laatste woorden van dit geschriftje zijn eigen lijk een belijdenis. We lezen: „Zal de bazuin in de stad geblazen worden dat het volk niet siddere? Zal er een kwaad in de stad zijn dat de Heere niet doet?" O Ook bij uitgeverij J. J. Groen en Zoon te Leiden verschenen nieuwe boeken. Hier volgen enkele titels: er040J. C. Ryle, Hebt u zekerheid? Over de zekerheid van het geloof. Paperback. 69 pag. Prijs 14,95. J. C. Ryle leefde in de vorige eeuw. Hij was een Engelse bisschop en had dus een vooraanstaande plaats in de Angli caanse kerk. Hij was een gedreven man met betrekking tot de dingen van Gods Kerk en Koninkrijk. Van zijn bood schap kan gezegd worden dat ze Bijbels was. Van zichzelf zei hij: „Ik ben calvi nist en geen arminiaan". Dat laatste blijkt ook uit dit boekje dat onlangs in vertaling van hem verscheen. Een pasto raal werkje over de heilszekerheid. Het is genomen uit zijn verzamelbundel 'Holiness'. De uitgever liet de volgende samenvatting op het kaft afdrukken: „Over de zekerheid van het geloof De noodzaak om deze te zoeken. Verhinde ringen om te vinden. Bemoediging voor zoekers". Daarmee is de inhoud van het werkje inderdaad getypeerd. Het besluit met een groot aantal citaten van ande ren. Tot troost en aansporing. Dr. J. Haitsma, Isaac da Costa. Paperback. 160 pag. Prijs 29,95. Bij Groen verschijnt een serie die aan dacht geeft aan enkele Messiasbelij- dende joden uit het verleden. 'Vergeten eerstehngen', zo is deze reeks boeken geheten. Naast bijvoorbeeld gewezen rabbi Christiaan Salomon Duijtsch (uit de 18e eeuw) wordt Ook de 19e-eeuwer Isaac da Costa voor het voetlicht ge haald. Doctor Haitsma, emeritus-predi- kant te Boskoop, stelde deze monografie samen. Op verdienstelijke wijze! Want er is heel veel over Da Costa te schrijven. Over zijn weg en zijn werk, zijn leer en zijn leven. De auteur koos met name voor een weergave van zijn gedachten- goed en niet zozeer voor een uitvoerige biografie. Aanbevolen. Elisabeth Elliot, Eenzaamheid; wildernis of weg tot God? Paperback. Prijs 24,95. De schrijfster verwerkte in dit boek haar eigen ervaringen betreffende het een zaam-zijn. Zij tracht haar lezers ervan te overtuigen dat ook eenzaamheid iets positiefs kan zijn, namelijk als een wijze waarop God in het leven van een mens wil werken. Het boek is een vertaling uit het Amerikaans. Ineke van Herk-van Rijssel, Pap, we krijgen een baby! Gebonden. Tekeningen van Marianne Witvliet. 45 pag. Prijs/19,95. Dit is het tweede gedeelte van de kleu rige serie boeken, getiteld 'Het wonder van geboorte en groei'. Eerder verscheen namelijk 'Mam, waar was ik toen?' De boekjes richten zich op de leeftijdsgroep van 4-7 jaar respektievelijk 7-10 jaar. Ze behandelen aspekten van de sexuele opvoeding, toegespitst op de desbetref fende leeftijdsgroepen. De leuke illu straties zijn zowel in zwart-wit als in vierkleurendruk uitgevoerd. Een keuze maken is niet moeilijk! .#-^^' Kom eens vrijblijvend binnen kijken! Binnenweg 22 - SOMMELSDIJK - Tel. (01870) 8 26 14 Lêêre melke in lêêre fletse 't Zal in de jaeren half dertig weest hé. Wiele wennende vanaf 1928 op Ro- ckanje, in uze vaóder kon fietse, mar móuwder niet. In dêêr op een middeg, zeië een paer broers, we gó 't us perbere mouwder, of je 't ók niet kan lêre, zó moelijk is 't noe ók wêêr niet. As je un vaêrtie heit gó je vanzelf In dien tied, was 't nog hêêl rustig op de wegt. In heulie naer de óre kant van den Waal- sendiek, dêêr was een héél rustig weigie. Op de fiets gó zitte dat gieng wel, toe der naest loape, un meter of wat: dat góót aerdig óór zeie ze, noe gó mun je los laete, mar o, mensen, dat was un geslienger, in un schreeuw, 't gieng niet ór, zodoende heit ze 't noait u-lêêrt. Je zal zégge, hoe kom je, an dat verhael: Dat zit zo: An die wegt stong in stóót nog un boerderieje. In die mensen kennende wiele nog van vroeger, want in de wintere as de koeien draog stonge, gienge wiele déér un maetje of wat melk haele. Mar 'k za je vertelle, zelf kon 'k mien dit niejt vóór de gêést haele. Mar een héél hortie u-lêê, gieng ik déér eiers haêle. In déér was toevallig de jongste zeune, in die zeit tegen mien: Ik weet nog goewd, dat hier op de wegt je mouwder zou lêre fietse. Ik zégge is 't waer! Ja zei-n, in toe begon hie te vertellene, dat vonk leuk ór. Ik kan me nog wel herinnere dat un tante, die bie uus un dag of wat was mit m'n ome. Die tante kon oak niet fietse. Ink un broer zou 't mit heur in de weie naest 't huus gó perbere. In die tante zie 'k nog in m'n gedachten op de fiets zitte, mit die lange keursen, die hó je toen nog, in harde nieppe in 't stier, in un benauwd gezicht. Ze heit niet veel rónies u dê ór. Die weie was nogal hobbelig, dus dat was niet mak kelijk. In toe uze mouwder jonk was, was ter ommers geen geld om un fiets te kópene. Wielle as meisies van vuuftien, zestien jaer, hó mit z'n drieën éne fiets. Zó was dat in dien tied. In wat doch ie van de belastiengplaetjes, ielk jaer, die kossende ók un riesdaelder, dat mos je niet uutvlakken. As ie dan tegenwoordig kiekt, zitte z? al mit vier, vuuf jaer op fietsies. Mar of't allemaele zoveul beter is, betwufel ik. In dien tied most ik ók lêre melke, 'k weet nog goewd. Ikke mit un ouwere zus de weie in. We hó toe van die kleine melkbankies mit ene póót. Je kon ók op je hurken gó zitte netuurlijk, maar zo'n bankie was makkelijker. Dat is nog zwaer wéérk ór dat melkene, je mot kracht in je viengers hoa, in der wier m'n u-zeid, da'k goewd most nieppe, in as-ie geen schuum op je melk kreeg, noe dan kon je niet melke. Afijn ik zat nog niet goewd in wel, of de koeije begon te loapene, die docht zo'n vreempie an mun elder (want ze raêke an iemand gewend) dat mo'k niet, mar 't moaiste was, d'n emmer viel omvaore, in ikke der bie, vlak naest zo'n natte haop koeijekak, in vlak bie een sloat. Noe schei 'k ur mar uut. 'k Hao nog wel wat in mun hoad, mar 'k hope dat (bie gezondheid) een aore kéér te schrieven. Groete van M. Padmos, Rockanje De Eurodelta-jongeren organiseren een regionale forumavond op don derdag 4 maart om 19.45 uur in cul tureel centrum 'De Vijf Schelpen' te Mijnsheerenland, Zuid-Holland. Handjeklap op wereldnivo Welke veranderingen zijn er op til? De EG wil de grenzen open gooien voor de Oosteuropese landbouw. In de GATT wordt gesproken over minder marktbe- scherming. Wat zijn de gevolgen voor onze bedrijven?! Het rommelt flink in de handelsbetrek kingen over de hele wereld. De hervor mingen van het Europese landbouwbe leid, het uiteenvallen van Oost-Europa, een eventueel GATT-akkoord.... De toe komst van de Nederlandse land- en tuinbouw wordt op wereldnivo uitge stippeld. Toekomst voor jonge agrariërs? Wat zijn de gevolgen voor jouw bedrijf en voor boerengezinnen elders in de wereld. Nederland exporteert veel agra rische produkten: zuivel, vlees, poters en tuinbouwprodukten. Maar Nederland importeert ook veel. Denk maar eens aan veevoedergrondstoffen uit Derde Wereldlanden. Oost-Europa kan een belangrijke afnemer van onze agrari sche produkten worden, maar evengoed een geduchte konkurrent. GATT-afspra ken kunnen grote gevolgen hebben voor de Nederlandse export. Op deze avond zullen de volgende inlei ders hun visie geven: - A. de Zeeuw, oud-voorzitter GATT-overleg; - J. Geluk, akkerbouwer en voor Cebeco aktief in Rusland; - J. Zevenbergen, sekretaris van de Veiling Z.H.Z.; - A. Kamp, voorzitter van het NAJK en melkveehouder. Na de inleidingen is er ruimschoots de tijd om met de heren deskundigen te dis- kussiëren. De avond wordt voorgezeten door Henk de Koning. Geïnteresseerden zijn van harte wel kom! ingcj* blik op kerk en samenlevi - Rumoer om de euthanasie-wet - Een wissel om - Dubbelzinnig De nieuwe euthanasie-wet, zoals die onlangs door de Tweede Kamer is aan vaard, heeft nogal wat commotie veroor zaakt, met name binnen de Rooms- Katholieke kerk. Het begon met een uiterst scherpe reaktie van het Vaticaan, afkomstig van Mgr. Sgreccia, die secre taris is van de pauselijke Raad voor kerk en gezin. De mogelijkheid om het leven van gehandicapte kinderen, demente bejaarden en wilsonbekwamen te beëin digen, vergeleek hij met de nazi-praktijk uit het Hitler-Duitsland! Geen wonder dat van regeringswege woedend is gereageerd. Nadat premier Lubbers van zijn verontwaardiging had blijk gegeven, deed kamervoorzitter Deetman er nog een schepje bovenop. Zulke uitspraken, zei hij, „gaan alle per ken te buiten. Of de betrokkene weet niet wat zich in nazi-Duitsland heeft voltro- ken, en dat is zeer kwalijk, of hij weet niet welke discussie in Nederland is gevoerd, en dat is ook zeer kwalijk. Het gaat niet aan", aldus nog steeds Deet man, „op betrekkelijk officieel niveau kritiek te oefenen op een land zonder de feiten te kennen." Uiteraard hebben de media ook ge vraagd hoe de Nederlandse aartsbis schop, kardinaal Simonis, de Vaticaan se uitspraken beoordeelt. Deze vond de reakties erg ongenuanceerd, en ook onverstandig. Hij schreef ze ondermeer toe aan onbekendheid met de discussie over dit onderwerp in Nederland. Let terlijk: „De voorlichting over de gecom- pliceere euthanasie-wet is zo gebrekkig geweest dat er grote misverstanden heb ben kunnen ontstaan." Maar al distantieerde Simonis zich van de wijze waaróp een en ander werd gezegd, hij verheelde niet dat er terecht grote reden is tot bezorgdheid. Met deze wetgeving, aldus de kardinaal, is in Nederland een wissel omgezet. En de gevolgen daarvan kunnen hoogst ern stig zijn. Ik denk dat kardinaal Simonis in grote lijnen gelijk heeft. Uiteraard is een reak tie, zoals die uit het Vaticaan, niet de geëigende manier om een dergelijke wet af te kraken. Maar inhoudelijk is er niet zóveel tegenin te brengen. Euthanasie is formeel nog altijd strafbaar, maar de nieuwe wet roept de gedachte op dat het toch eigenlijk wel mogelijk is. Zoals Prof Dr. Ir. E. Schuurman onlangs schreef (Koers, 19 febr.): „De norm wordt wel niet gewijzigd, maar tegelijk worden maatregelen getroffen om die norm niet langer te handhaven". En even verder: „,...de wet is niet meer eenduidig. Dubbelzinnigheid is troef En dat als het gaat om het doden van zwakke medemensen. Aanvankelijk ging het kritisch selekteren Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 Afgelopen zaterdag is er in sporthal 'Dorpstienden' te Ouddorp het jaarlijks terugkerende touwtrektoernooi voor de eilandbeker gehouden. De inzet was de wisselbokaal. De ploeg die de beker moest verdedigen was T.T.C, "t Hoekje'. Na een zinderende wedstrijd, waarbij zelfs een beslissingstrek noodzakelijk was, kwam T.T.C, "t Hoekje' opnieuw als overwinnaar uit de strijd. De uitslag van het toernooi was als volgt: 1 't Hoekje13 punten 2 Akershoek11 punten 3 Maffia8 punten 4 Ouddorp5 punten 5 Akershoek II3 punten 6/7 De Punt2 punten 7/6 Goereese Vissers2 punten Tijdens het toernooi en op de feestavond daaropvolgend is er een verloting ge houden. De opbrengst van de verloting, ƒ2815,90, was bestemd voor het Rode Kruis afdeling Ouddorp. De prijzen voor de verloting waren beschikbaar gesteld door diverse Oud- dorpse middenstanders. Namens het Rode Kruis afdeling Ouddorp worden de gevers en kopers hartelijk bedankt. In Mijnsheerenland is de weg naar het cultureel centrum 'De Vijf Schelpen' duidelijk aangegeven. Het adres is: Laan van Westmolen 117, tel. (01862) 12 90. Laatje horen op donderdag 4 maart. De deuren van de sluis aan Middelharnis' Havenhoofd zijn dringend aan vernieuwing toe gebleken. Dijkers en Pijl heeft - eer vorige week - dan ook twee nieuwe deuren gehangen ter vervanging van twee die hun tijd hadden uitgediend. De sluis kreeg in de jaren na de ramp van 1953 z'n huidige vorm en z'n deuren, 2 stel grote en 3 stel kleine, zgn. schutdeuren. Eén stel grote, de buitenste aan Haringvlietzijde is inmiddels vervangen, elk 8x4.5 mtr. groot en 10 ton zwaar, gemaakt van het tropische hardhout Azobé en samen goed voor een investering die de anderhalve ton zal benaderen. Azobé is volgens de kenners de enig geschikte houtsoort, berekend op een levensduur die op veertig jaar mag worden gesteld. Inspektie heeft geleerd dat ook de rest van de deuren aan vervanging toe is. Waterbouwkundig timmerwerk Dijkers en Pijl b.v. is bekend om z'n weg- en waterbouwkundige kennis, het bedrijf is ook specialist in het vervaardigen van 'Waterbouwkundig timmer werk', als sluisdeuren- zoals die door flakkeese werknemers worden gemaakt. Behalve deuren maakt Dijkers en Pijl ook hardhouten bruggen, leuningen, brugdekken e.a., maar ook beschoeiïngen, remmingwerken, steigers e.d., een onderdeel van het bedrijf, waaruit, zo vindt Dijkers en Pijl, de romantiek nog niet verdwenen is. Vooral geldt dat voor het hangen van de sluisdeuren die nauwkeurig dienen te passen en goed moeten kunnen draaien. De twee Middelharnisse nieuwe deuren bleken perfekt te sluiten, en daar was op gerekend. nog om de mens die daarom zou vra gen. Later ook om wilsonbekwamen. Dus om zwakke medemensen, die juist vanwege hun zwakheid extra bescherming en zorg behoeven". Daarmee is de situatie juist getypeerd. Euthanasie blijft strafbaar, maar wie zich er toch aan schuldig maakt, moet dat eerlijk melden. En wanneer aan alle zorgvuldigheidseisen is voldaar, dan is de arts niet strafbaar. Kan het dwazer? Waarnemer GOEDEREEDE Morgen (zaterdag) wordt door de Kon. Fanfare 'ApoUo' weer oud papier opge haald in Goedereede, Oostdijk en Havenhoofd. Graag goed gebundeld en tijdig gereed zetten s.v.p. De zomers uit de jaren dertig. Staan me nog helder voor de geest. lic was een kind en de gedac!ite: Dat iiet de mooiste zijn geweest. We gingen, met praciitig weer, naar scJiool. En fietsen in de warme zon. Hóóg boven ons, de blauwe fiemel. Ik dacht, dat het niet mooier kon. Vrolijk reed ik langs de dijk, ik ging Vanuit ons huis, een boerderij. Door het Flakkeese land. Geen hinder van verkeer, reed ik speels en vrij. Als over de weg een schaduw ging. Door spel van wolken, wind en zon. Dan reed ik om de snelle schaduw bij te houden, zo hard ik kon. En bij een strafi'e wind, knoopte ik m'n jasje los, de punt omhoog. Met dit 'zeil' en dan de harde wind ertegen, leek het of je vlóóg. Niet altijd reed ik speels, 'k onderging ook de natuur, het fraaie land. De akkers groen, goud-geel en witte Meidooms, bij het hek aan de rand. Zag de boter- en pinksterbloemen Margrieten wuivend in de wind. 't Waren de allermooiste zomers Beleefd door een gelukkig kind. Nieuwe boeken H-^^ -# A'i°' Foto Arjo v.d. Graaff

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 9