HOEK ^H imGMET SPAN|OLEN EEN KLUIS KOPEN IS EN BLIJFT EEN ZAAK VAN VERTROUWEN 295. Hr BANGKIRAI hardhout IJzer- Houthandel B.V. drukkerij kranse bv KLUIZEN Dagboek uit duitse dwangarbeid 174.50 PFAFF A Vi5 AUTOVERHUUR PIET DE KORTE GOEDEREEDE 400 a 500 KLUiZEN N.A. v.d. HOVEN ZONEN B.V. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 „EILANDEN NIEUWS' Bladz. 3 ZONWERINGSCENTRUM RVA Electronics Vlaggetjesdag 1993 Dag van de Nederlandse Zeevisserij kramen en tenten 1 schutting 1 paalvoor Hazersweg 44, OUDDORP Telefoon (01878) 14 92 SPECIALIST NAAIMACHINES... SINDS 1928 ONS VAK BËL: (01640) 3 58 78 isx&l mÊ Wii hebben altijd Waar staan in aUeriei maten en prijzen. Ooicgrolelieusin-. VLOER-EN MUURKLUIIEN I OATASAFES i RANDKASTENFABRIEK Dirksland, Bosdreef 1, 01877-2385 of 01877-1357, Ouddorp, Kabbelaars- bani< 1, Port Zélande 01117-1710, Zierikzee, Oudeweg 1, 01110-17902 Bijgaand weer een aflevering uit het oorlogsverhaal van oud-Middelharnisser Cor de Gans. We hopen in elk van de volgende nummers een klein gedeelte van het dagboek te publiceren. We hebben al bemerkt dat het veler interesse heeft. (aflevering 10) Goede Vrijdag Nu komt er geen godsdienstig geschrijf omdat het vandaag Goede Vrijdag is. In de eerste plaats ben ik niet zo godsdien stig aangelegd en in de tweede plaats is de aangeleerde gods dienst, bij het aanschouwen van de vernietiging van dit gedeelte van de geschapen aarde, wel twijfelachtig. Het is misschien wel eens goed om na te denken over de woorden in de bijbel, die God sprak toen Hij hemel en aarde gescha pen had. Hij zei: „En het was goed". Maar ik zou geen reli gieus geschrijf beginnen, dus zullen we maar afwachten wat er van de 'goede aarde' en de 'goede vrijdag' overblijft. Het is hier nu een zenuwachtige toestand. Vannacht weinig geslapen vanwege het schieten dat afkomstig is van het front. Steeds maar kanongebulder en ontploffingen, 's Avonds en 's nachts zien we de lichtflitsen van het afvuren van de kanonnen en daarna horen we de inslagen van de granaten. Na een grove berekening, door het tijdsverloop te tellen tus sen het afvuren van een kanon (lichtflits) en de klap (geluid), komt men op een afstand van ongeveer 7 km. De geruchten over de plaats van het front komt wel overeen met die afstand en zitten ze aan het Dortmund-Eemskanaal. We kunnen ook nu verschillende branden waarnemen. Alles staat nu gepakt, omdat we nu ieder ogenblik verder weg Duitsland in getransporteerd kunnen worden. Er wordt ook wel gemompeld dat we misschien wel naar huis mogen (indien dat mogelijk kon zijn) maar dat lijkt me onmogelijk vanwege dat front en de wens zal wel de vader van de ge dachte zijn. Bovendien wat zouden die Duitsers met al die loslopende 'Auslander' aanmoeten? Levensgevaarlijk voor hen, nee dail worden we eerder doodgeschoten. We moeten nu afwachten tot de 'Ober Inspector' terug is van het Polizei-ambt, waar hij (alweer, naar men zegt) besprekin gen heeft over, wat er met ons moet gebeuren. Zaterdag 31 maart 1945 Gistermiddag de aanzegging gehad om alles in gereedheid te brengen om te vertrekken. Juist waar we eigenlijk al bang voor waren is werkelijkheid geworden, we moeten verder Duitsland in, om vóór het front uit, voor hen nuttig te blijven, en behulpzaam te zijn 'tot de laatste man'. We hebben etensketels en veldflessen gekregen voor 'de reis'. Om half twee werden wij aangezegd dat we naar het kantoor moesten komen om ons loon in ontvangst te nemen, en dat onze reispassen werden uitgereikt. We zouden dan om twee uur afreizen naar Bochum, waar we dan werden samenge voegd met andere Auslander, om verder getransporteerd te worden. Natuurlijk hadden we voordien over deze mogelijkheid gesproken, en velen hadden te kennen gegeven niet te zullen vertrekken. Ook mijn broer en ik hadden afgesproken niet verder Duitsland in te gaan en hier af te wachten tot het front hier was en we bevrijd zouden worden. We zouden dus onderduiken. We hadden er wat eten voor gespaard om de eerste dagen door te komen. Om één uur zijn mijn broer en ik, onze bagage, bestaande uil een jute zak met etenswaren en kleren, op de begraafplaats aan de overzijde van het rangeerterrein, weg wezen stoppen achter een grafzerk en heesters. Vervolgens zijn we naar het kantoor gegaan om ons geld, het ontslagbewijs en de reispas in ontvangst te nemen. Die papieren waren natuurlijk belangrijk, dan kon je tenminste met minder risico voor S.A. volkssturm etc, op straat komen. Op het laatste moment kregen we echter te horen dat we geen ontslagbewijs of reispas kregen. We moesten zelfs ons Aus- weis inleveren. Nou, dat Ausweis hadden we zg. niet meer, warit dan ben je helemaal een paria. We kregen toch ons loon en, nadat we toen in de barak onze etensketels en veldflessen met knol soep hadden gevuld voor de reis, zijn we, via het afvoerka naal, onder de spoordijk, naar de begraafplaats gegaan. We hadden toen als etenswaar bij ons, twee etensketels knol soep, 10 pond brood, 6 winterpeen, een jampot suiker, een kroes margarine, en een stuk(ie) worst. We hadden met Leen Meijer afgesproken dat we met hem in kontakt zouden blijven indien dit mogelijk was. De Meijers hadden nl. een onderduikadres in Wattenscheid. Dat was een bakker. Wanneer wij geen eten meer zouden hebben, zouden we een seintje geven en konden zij een brood stelen en dat ons geven. Ja, het leven hing met gemeenheid aan elkaar. De goedheid van die bakker werd van te voren al ver raden. Maar de omstandigheden lagen zo en dat was onze schuld niet (het is er nooit van gekomen, maar ook dat lag niet aan ons). Wij gingen dus naar die begraafplaats en met ons velen. Deze plaats was bedoeld als voorlopig onderdak, tot de nacht zou vallen. Dan zouden we wel zien waar we heen gingen. Slechts twee van ons uit de barak durfden niet te vluchten en bleven in de barak wachten tot zij werden opgehaald. Op de begraafplaats, welke wél verschilde met die, waar we kort te voren, op die mooie dag hadden gewandeld, stonden hoge grafzerken en het geheel erg verwaarloosd (nadien begrepen we dat we op een joodse begraafplaats waren aan geland). We hadden nu het voordeel datje er goed kon weg- schuilen. Mijn broer en ik hadden een hoge zerk welke geheel was omgroeid met het groen van heesters. Daar waren we onzichtbaar voor ieder die er langs kwam. En nu maar afwachten wat er ging gebeuren. Een kleine twintig man was uit onze barak spoorloos en je kon van die spoorwegen wel verwachten dat die dit aan de officiële instanties zouden doorgeven. We verwachtten dan ook wel de S.A en consorten. Dit bleek naderhand ook wel zo te zijn. Intussen had Leen Meijer die ook 'zolang' op de begraafplaats was, een spade gevonden en hij zou, indien er gevaar was, net doen of hij de doodgraver- of verzorger van de begraafplaats was. (achteraf hebben we om zijn durf- of onze domheid - kunnen lachen. Een jodenbegraafplaats in Duitsland, verzorgen, of om Joden te begraven, was er al lang niet meer bij). En tóch, dat bleek bij alles wat we deden, trapten de S.A., de volkssturm, de Hitler-jugend, er in. Zodra er een uniform verscheen, floot Leen een 'deuntje' en kropen we allen weg achter zerken en gebladerte. Leen lieten ze spitten en onkruid uitsteken en ze vroegen hem zelfs niets. Veel andere onderduikers op de begraafplaats, zoals Fran sen, Polen, etc. werden uit hun - niet zo'n beste - schuilplaats gehaald en gearresteerd. Het bleek ons nu, dat de dodenak ker wemelde van de levenden. Het was een spannende middag, we konden zelfs niet weglo pen want dan werden we onherroepelijk gepakt door die mensenjagers en moesten dus wel weggekropen blijven tot het rustiger werd. 's Avonds om 8 uur, toen het na lange tijd, heel stil was geworden en geen uniformen meer te zien waren, zijn we in het donker bij elkaar gekomen en overlegden wat we doen zouden. Natuurlijk moest alles op fluistertoon, terwijl we de omgeving, zo goed als mogelijk was, in de "gaten hielden. We kwamen overeen dat we naar een ander kanaal onder de spoordijk zouden gaan. Dit was zoiets als het kanaal bij onze barak, alleen waren we daar verder van de bewoonde wereld en dus voor de nacht wel veiliger. We moesten ongeveer 2 kilometer lopen voor we er waren. We kwamen er zonder narigheid. Het was er wel vochtig en koud en een goede schuilplaats tegen artillerievuur en an dere gewelddadige wapens, maar ook een goede bescher ming tegen regen, koude winden enz. De gehele avond, en ook in de middag was er veel geschoten met kanonnen en mitrailleurs. De granaten vlogen inmid dels over ons heen. We waren met 10 man onder de spoordijk aangekomen. De Meijers waren naar hun onderduikadres. Alle bagage zetten we vóór ons, tegen elkaar om de koude tocht over de vloer wat tegen te gaan. Zo zouden we wat proberen te slapen. Het was inmiddels midden in de nacht geworpen en, hoe laat precies weet ik niet meer, hoorden we iemand buiten naderen. Wij zaten in het pikkedonker in de schuilplaats en tegen de opening van de schuilplaats tekende zich de nacht af. We hielden ons doodstil en zagen plotseling een silhouet van een kerel voor de ingang. In angstige spanning keken we wat die kerel moest. Wel die kerel moest gewoon. Hij ging op z'n hurken zitten om te drukken. Voor ons een geruststelling natuurlijk, want deze persoon zocht niets, althans geen vluchtelingen en wist ook niet dat wij daar zaten. Maar... wat gebeuren moet, moet gebeuren. Eén van ons was heel erg verkouden, zijn naam was, van 't Hof. Hij moest zich al die tijd inhouden om niet te hoesten of te niezen. Dus, doodse stilte. Een man waant zich alleen en drukt bij een duiker onder de spoorlijn. Plotseling... kon van 't Hof zich niet langer inhouden en barstte los in een hoestbui. Konsternatie alom. Ook bij die kerel buiten natuurlijk. Hij sprong op en hees zijn broek overeind en schreeuwde 'dr-aus', dr-aus'. Natuurlijk die Duitser had alle macht en middelen aan zijn zijde om te eisen dat wij er uit moesten komen. Zonder iets te kunnen zeggen, zijn mijn broer en ik naar voren gestapt en gezegd dat we van de Eisenbahn waren en dat we weggestuurd waren en nu niet wisten waarheen en dus maar onderdak hadden gezocht in deze schuilplaats en het verder maar afwachtten. Eigenlijk moesten we er onmiddellijk uit volgens de Duitser, maar met wat smeekbeden mochten we er toch tot morgen- vroeg wel blijven. Het liep weer met een sisser af, want wat had er weer moeten gebeuren als hij ons had weggestuurd? Moest je gaan? Moest je hem koud maken? In ieder geval was hij er weer al om 6 uur in de morgen, en zei dat we moesten vertrekken. We beloofden te gaan en kwamen onderling overeen om in een stukgebombardeerde woning, een kelder of ziets, te kruipen en gingen op pad. Het was nog donker. We liepen een stukje langs de spoordijk, toen we al iemand tegenkwamen, die vroeg wat we wilden. We vertelden hetzelfde verhaal en zeiden dat we op weg waren voor onderdak. Hij zei ons, wijzende op een verlicht raam van een woning, vraag het eens aan die vrouw, dat is een best mens. Misschien mag je wel in het hooi slapen. Wij onmiddellijk naar dat huis, waar het licht in de keuken brandde. We klopten aan en de vrouw deed open. We zeiden dat we Hollanders waren en dat we niet wisten waarheen we moesten omdat enz... en of we misschien een kopje koffie (ersatz) kregen om wat warm te worden. Enfin, een erg zielig verhaal, erg aandoenlijk én we waren heel erg verontwaar digd over die kerel van vannacht die ons weggestuurd had uit onze schuilplaats. De vrouw nodigde ons binnen voor een kopje koffie en ver telde dat die kerel van vannacht haar man was geweest, doch dat hij in de veronderstelling verkeerde dat wij Russen waren, en die waren niet te vertrouwen. Maar zij zou aan haar man, als hij vanmiddag thuis kwam, vertellen hoe het zat. We konden weer gerust terug gaan naar onze schuil plaats. Ze vertelde ook nog dat de Hollanders zulke goede mensen waren. Haar zoon was in Holland gelegerd geweest en hij bracht van alles mee naar huis. Kazen, en andere levensmiddelen. Die had hij allemaal gekregen van ons. Holland was een goed land. En wij het maar beamen, want we wilden wel terug naar onze veilige schuilplaats. Daar konden we immers het einde van de oorlog afwachten. In ieder geval op een veilige manier door het front heenkomen. We hebben ons bij die vrouw mogen wassen, hebben ons gewarmd bij de kachel en zijn toen weer opgestapt naar onze schuilplaats. Het was toen half acht in de morgen. Dankbaar voor die goede vrouw en het geluk dat het ons meezat, waren we wéér onder de spoordijk. (wordt vervolgd) ZONWERING EN RAAMTECHNIEKEN GEGARANDEERDE KWALITEIT VOOR EEN SCHERPE PRIJS Vraag prijs en documentatie van onze kwaliteitsprodukten. ^m staat voor KWALITEIT en SERVICE GRATIS MONTAGE HET HELE JAAR DOOR Nieuwepad 7, Middelharnis, Tel. (01870) 8 21 20/8 39 01/8 39 85 Toekomstig adres: Haveneind 9b, Sommelsdijk Industrieterrein Haveneind (voormalig Binnenhof) m Van Aerssenstraat 36 - Sommelsdijk Tel. 01870-87423 - Fax 01870-87486 RVA Electronics is een jonge zelfstandige en dynamische onderneming in de automatiseringsbranche met een eigen visie, welke zich vooral richt op een goede service, eerlijke adviezen en voorlichting. Werkend met kwaliteits produkten van gerenommeerde merken zoals: Compaq, Tulip, Hewlett Packerd, NEC, Unitron, Exact software, Novell e.d. Ter gelegenheid van deze visserijdag op 19 juni a.s. v/ordt langs de binnenhaven van Stellendam ruimte gereserveerd voor het plaatsen van Aannnelding voor deelname dient vóór 15 mei 1993, onder vermelding van branche c.q. activiteit, schriftelijk te geschie den aan: burgemeester en wethouders van Goedereede, postbus 38, 3253 ZG Ouddorp. Voor nadere inlichtingen: afdeling Interne Zaken en Voor lichting, telefoon 01879-1500, toestel 22. 25 februari 1993 Geheel uit I opgebouwde schutting van 2.00x1.80 m., bestaande uit: 2-zijdig rabat 21x135 mm. Paal met sponning 70x70 mm (eind- tussen- palen) lengte 2.70 m. incl. B.T.W. Voor VERKOOP en REPARATIE: Voor u ons verdenkt van onzindelijkheid of onzin delijk denken willen wij u maar gelijk uit de droom helpen. Bovenstaande uitdrukkingen zijn ontleend aan eeuwenoud drukkersjargon en stonden voor vuiltjes en vlekjes in drukwerk. Nu zijn de appara tuur, de werkomgeving en tiet vakmanschap in de loop van al die eeuwen zodanig verbeterd dat genoemde luizen en spanjolen niet meer zo veel vuldig voorkomen als vroeger, maar ze blijven een bedreiging vormen voor de kwaliteit van ons druk werk. Wij, bij drukkerij Kranse, doen er alles aan deze boosdoeners buiten de deur te houden. Want kwaliteit staat voorop en weet u wat het aardigste is? We zien ondanks onze scherpe kwaliteitskon- trole toch nog kans de levertijden scherp in de gaten te houden en messcherpe prijzen te offreren. 3®? Voorstraat 13, Sommelsdijk, tel. 01870-82275 Laat u daarom eens uitgebreid in onze showroom voorlichten door onze veiligheidsexperts. VRIJBLIJVEND UITERAARD B^H voor privégebruik bij ons vani460:-=-voor Bedrijfsterrein "Ziedewij" no. 1 (hoek Gebroken Wleeldijk), Barendrecht Telefoon 01806-12988, Fax 01806 - 20158 i Onze grote showroom is dagelijl(S I geopend van 09.00-16.00 uuren op I zaterdag van 09.00-12.00 uur. I Vervoer- en servicedienst door het I gehele land. Altijd prachtige OCCASIONS vanaf 1 mtr. hoog in voorraad. el IAvisfaaluras Opel mr». U kunt het beste een auto huren bij Avis. Uitsluitend praktisch nieuwe auto's, scherpe tarieven en Ie klas service. Aantrekkelijke tarieven per dag, per week, per maand. Speciale weekendaanbieding: van vrijdagmiddag t/m maandagochtend. 31 maart 1945. Jodenkerkhof Wattenscheid.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 7