iMè MobilD Schoenenhandel v.d. Bok-Mierop Zn. gaat dapper voort in Melissant, een geiuicicig briljanten bruidspaar ....MmmiinMeê 79MM Zendingsavond in Goedereede Walravententoonstelling in Dirksland verlengd Ook in 1993 weer Haringvlietoversteek Citroen-Hesselink PORCELANOSA RIEN PEEMAN Rally Formula Garage Knöps B.V. karels aufoschade Geen uitzondering voor Ouddorp op mestbeleid wand- en vloertegels Afgeschreven boeken te koop 65e Jaargang VRIJDAG 26 FEBRUARI 1993 No. 6179 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 De belangstelling voor de expositie over de schrijver Willem Walraven is zoda nig dat de tentoonstelling met een week wordt verlengd tot en met zaterdag 6 maart. De tentoonstelling wordt ge houden in het gemeentehuis van Dirks land, Voorstraat 15 te Dirksland. Hoewel bescheiden van opzet biedt de tentoonstelling veel informatie over Willem Walraven, een bijzondere schrij ver die in 1887 in Dirksland werd gebo ren en op 13 februari 1943 in een Japans interneringskamp op Java overleed. Walraven kon zich niet schikken in het keurslijf van een klein dorp rond de eeuwwisseling en verliet Dirksland en Goeree-Overflakkee voorgoed toen hij in 1915 als KNIL-soldaat naar Neder- lands-Indië ging. Evenals op Goeree-Overflakkee stootte Walraven zich op Java aan de toen heer sende maatschappelijke verhoudingen. Door een ingezonden stuk in de Indi sche Courant belandde hij in de journa listiek en werd ontdekt door schrijvers als E. du Perron en Rob Nieuwenhuys. Lange tijd werd het literair belang van Walravens werk niet algemeen erkend al werden novelles van Walraven onder de titel 'Op de grens' reeds in 1952 door Van Oorschot uitgegeven en de verzamelde 'Brieven' van Walraven voor de eerste keer in 1966, gevolgd door'Eendagsvlie gen' in 1971. De expositie in het gemeentehuis van Dirksland is onderdeel van de herden- kingsaktiviteiten die rond de 50ste sterf dag van Willem Walraven zijn georgani seerd door de stichting voor regionale cultuur 'De Heul' in Dirksland. Naast foto's van Willem Walraven en zijn familie zijn er foto's van Dirksland uit Walravens jeugd te zien, originele typoscripten en verscheidene publika- ties van het literaire werk van Walraven. Ook is er een Walraven-wandeling samengesteld langs plekjes in Dirks land die met Walraven te maken heb ben. De Walravententoonstelling is mogelijk gemaakt door het Anjerfonds. Naar aanleiding van het succes van afgelopen jaar kon zwemclub 'De Stelle' er niet onderuit komen om ook dit jaar weer een Haringvlietoversteek te organi seren. Deze zwemtocht van 3 km langj de binnenzijde van de Haringvlietdam zal op zaterdag 28 augustus om 13.00 uur vanaf het Hellevoetse strand (bij de post van de Helvoetse reddingsbrigade) van start gaan en eindigen op het Expo- strandje bij Stellendam. Gezien het grote aantal aanmeldingen vorig jaar is het maximum aantal in schrijvingen voor dit jaar verhoogd naar 100 deelnemers. Deelname kost ƒ7,50 per persoon. Inschrijven voor dit evene ment kan vanaf 4 juni a.s. Vanaf die datum zijn de in schrijfformulieren ver krijgbaar aan de kassa van zwemcom- plex "t Zuiderdiep'. Voor meer informatie kunt u terecht bij zwemcomplex "t Zuiderdiep' (01879) 1543 of Jan Snoey (01878) 3456. Voor deze oversteek zoeken we uiteraard ook nog mensen die de zwemmers wil len begeleiden tijdens de zwemtocht. Heeft u een boot en wilt u meewerken aan de veiligheid van de deelnemers, bel dan even een van bovenstaande num mers. De organisatie stelt uw medewer king uitermate op prijs! Dirksland, 01877 - 1357 CO»4Bi itm De openingstijden zijn: werkdagen van 9.00-12.00 uur en van 13.00-16.00 uur. Zaterdag van 9.00- 13.00 uur. AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Tegelhandel (01870)8 61 92 Ramoco b.v. RENAULT-dealer Zoon Gerard heeft een treffend antwoord gegeven toen moeder v.d. Bok- Mierop hem na de dood van haar man Eeuwit, vijfjaar geleden, bekende geen moed te hebben de schoenenzaak nog voort te zetten: „Dat zou voader zêêr doewe moewder", heeft Gerard toen gezegd en dat heeft moeder Mina weer kracht gegeven; „me d'r bovenop gehollepe", zei ze toen we woens dagmorgen haar vernieuwde zaak bewonderden. Ook Gerard (29) heeft nadien z'n keus gemaakt. Hij was elektricien, maar hij heeft z'n vak d'r aan gegeven om te kie zen voor de zaak die z'n vader -, met moeder als trouwe hulpe, begonnen was. Al z'n dagen was Eeuwit schoenmakers gezel geweest. In Ouddorp had 'ie gewerkt en vijf jaar hebben ze nog in Dirksland gewoond, maar toen kwam de kans in Ouddorp de schoenmakerij van de fam. De Bakker over te nemen. zo'n dertig jaar geleden alweer. Het pandje aan de Weststraat werd gesloopt en er kwam een nieuwe werkplaats en een nieuwe woning. Eeuwit had toen de markt al verkend. Achter een raampje in de oude werk plaats hing hij, aan een touwtje, een paar slippers te koop. Hij legde wat veters en een doosje schoensmeer neer en zo is 't begonnen. Nadien is de zaak gegroeid want Ouddorp - en tal van Moeder Mina met zoon Gerard en winkelmeisje Marleen Westhoeve-Meijer. zomergasten - wisten dat er kwaliteit werd verkocht en dat zochten ze. Mevrouw v.d. Bok laat de winkel nu goeddeels aan Gerard over, die is met de geur van leer en schoensmeer opge groeid en die zal 't waarlijk wel redden. „Het uiterlijk van de zaak mag veran derd zijn, we blijven dezelfde schoenen zaak", heeft hij bij de opening verzekerd en dat zal de trouwe klanten goed doen. Gerard heeft hen ook gevraagd om het zelfde vertrouwen. Moeder en zoon, ze hebben opnieuw hun uiterste best ge daan. Er kwam zelfs een nieuwe pui met een brede deur die ook rolstoelers toe gang geeft. Een regel van een van die versjes die haar al die jaren zijn bijgebleven klonk dinsdagmiddag in haar Melissantse huis zomaar over de huiskamertafel, over m'n zonden, zo eindeloos groot.... Thuis, in Stellendam, had ze 't aan de peltafel dikwijls gezongen. Twaalf broertjes en zusjes telde het gezin en vader, visserman en lid van de Zangvereni ging, liet zich niet onbetuigd wanneer vierstemmig Hazeuliederen werden gezongen. Ze denkt er nog graag aan terug, „gezellig", zegt ze nu, Marie van Es. In Melissant sjouwde toen, in de twintiger jaren. Leen Willem van Bruinisse z'n kostje voor zichzelf en voor z'n moeder bij elkaar; hij was enig kind. Vader was al vroeg overleden en Leen Willem zag dikwijls 'zwarte sneeuw' toen hij, kind nog, op z'n elfde al naar 't land ging. „'k Hao zat ofgeschreeuwd", zegt 'ie nu. Zo Melissant al ver tier geboden zou hebben dan zou Leen Willem 't nog niet hebben opgezocht. Met een kró leeftijdgenoten zater- dagsavonds op de fiets naar Stellendam was z'n weke lijkse uitje en daar heeft 'ie z'n geluk gevonden. Met Marie sloot 'ie een verbond voor 't leven en a.s. dinsdag zullen ze 65 jaar zijn getrouwd; vormen ze een briljan ten bruidspaar. 't Is waar gebleken, de liefde overwint alle dingen, maar vooral in hun eerste huwelijkse jaren is 't niet altijd botertje tot de boom geweest. Ze moesten, getrouwd in 1928, als jong gezin en beginnend kneuterboer de krisis- jaren door waarin de koeiepeen 16 cent per mud opbrachten, armoe troef was dat. Het huwelijk werd met 7 kinderen gezegend en de Stellendamse mevr. Van Brui nisse plukte aardbeien om wat bij te verdienen, en dat kon ze. In 1938 kochten ze hun huidige woning beneden aan de Molendijk, een huis, zeiden ze in Melissant, waar 't spookte maar Leen Willem en z'n Marie durfden 't wel aan en voor drieduizend gulden kochten ze de royale woning waarin nu ook zoon Rien en z'n gezin wonen. Een heerlijk plekje met volop rust want alle drukte gaat ver voor hen langs, over de Molendijk - als je al van drukte spreken mag - de weg kunnen ze niet eens zien door 't groen van de fruitbomen in de voortuin. En een spook hebben ze er nooit gezien, wel een soort gewelven onder de vloer, maar ach.... In de woonkamer zijn de familiefoto's talrijk, een van 't schuitje van pa, de SL 38, een waarop Leen Willem twee paarden ment, Jan en Jet, want paarden zijn altijd z'n lust en z'n leven geweest. Foto's ook van hun 7 kinderen, 23 kleinkinderen en 17 achterkleinkinderen en er zijn tal van goeie herinneringen want ze hebben altijd een gast vrij huis gehad, 't Zal ook weer druk worden op de recep tie die ze a.s. dinsdag houden in 't Stellendamse 'Haegse Huus', dan is Marie ook weer 'es in d'r geboortedorp waar ze als meisje van 7 al emmers gomet haalde bij de pelbaas op de koaie. Lichamelijk gaat het de briljanten bruidegom niet zó voortreffelijk meer, maar geestelijk is hij (86) zowel als zij (85) nog ongeschonden en daar zijn ze dankbaar om. „'t Is goed geweest en 't is nog goed", zeggen ze beiden en uit de doorlezen Bijbel leest mevr. Van Bruinisse het voor, uit Psalm 118 vers 1: „Looft den Heere, want Hij is goed, want Zijn goedertierenheid is in der eeuwigheid". Een belijdenis MIDDELHARNIS Met ingang van dinsdag 9 maart kunt u weer afgeschreven boeken kopen in de Gemeenschapsbibliotheek Middelhar- nis. Er zijn jeugdboeken en boeken voor volwassenen, informatieve boeken en romans. Voor u is er dus vast ook iets leuks bij. De verkoop gaat door zolang de voorraad strekt, prijzen staan voorin de boeken. Als u toch in de bibliotheek bent, kunt u een kijkje nemen bij de ten toonstelling 'Hoe worden strips ge maakt'. Op panelen wordt aan de hand van foto's uitgelegd hoe de strip Sjors en Sjimmie tot stand komt. Misschien wordt u op ideeën gebracht... Deze ten toonstelling is de gehele maand maart te zien in de bibliotheek. De openingstijden zijn: Dinsdag14.00-17.00 en 19.00-20.30 uur Woensdag10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur Donderdag10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur Vrijdag1400 - 21.00 uur Zaterdag10.00 - 12.00 uur D.V donderdag 4 maart 1993 zal in ver enigingsgebouw 'de Ark' te Goedereede een zendingsavond worden gehouden. Dhr. T. Eikelboom, medewerker van de Gereformeerde Zendings Bond, hoopt die avond een toelichting te geven over het bedrijven van zending in het mid den-oosten. Ter afwisseling van het gesproken woord zullen door een aantal leden van het Chr. Mannenkoor 'Jubilate Deo' te Ouddorp, onder leiding van dirigent dhr. J. Bezuijen, enige liederen ten gehore brengen. De van ouds bekende boekentafel zal ook deze keer niet ontbreken. In de pauze kunt u op een kopje koffie/thee rekenen. Door de zendingscommissie wordt op uw belangstelling gerekend. Ook be langstellenden van buiten Goedereede zijn van harte welkom. De avond begint om 19.45 uur. Het SGP-kameriid ir. B. J. van der Vlies wil op het uitrijverbod van mest een uit zondering mogelijk maken voor stuifge- voelige gronden. Het gaat hierbij be halve om bloembollenkwekers ook om diegenen die vroege aardappelen te len, zoals in de streek rond Ouddorp. Van der Vlies meent dat op stuifgevoe- lige gronden voor het uitrijden van mest nog onvoldoende beproefde alternatie ven aanwezig zijn. Deze mening werd door minister Bukman tijdens een m.o. met de Tweede Kamer op 18 februari niet gedeeld. De bewindsman was bang met een uitzonderingsbepaling voor precedent-werking te zorgen en de hand- haalbaarheid van het totale mestbeleid te bemoeilijken. Ook meende hij dat betrokken boeren minder terugdeinzen voor de alternatieven dan voor de extra kosten die daaraan verbonden zijn. Vorig jaar speelde voor de Rechtbank in Sommelsdijk een zaak waarin een akker bouwer werd veroordeeld voor het klan- destien uitrijden van mest. De rechter deed hierbij het bedrijfsleven de sug gestie aan de hand om bij de landelijke politiek aan de bel te trekken. Blijk baar is deze hint door dhr. Van der Vlies opgepakt, helaas nog zonder veel resul taat, aangezien de regeringspartijen CDA en PvdA hem hierin niet steun den. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE 1=1 C^ CU OUDDOnP - Weststrsal 35 - Telefoon (0^378) 76 12/ Fax 37 34 fit«£SSt-i'rinliho^ - f'uyci.^.'. I.',.- Te;elooi'l0iU6U4 00 SOMMELSDIJK - WesWrafcee/straa! 8 - Telsfaon (01370) 3 6ö 4 r Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - Tel. (01870) 8 30 94 voor Goeree-Overflakkee Verkoop -I- Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 Middelhamis Telefoon (01870) 8 22 22 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 1