Reden genoeg om Nebo te bezoeken HYunoni <8> HYUNDAI VOORLICHTINGSAVOND INSCHRIJVING NIEUWE LEERLINGEN Dagboek uit duitse dwangarbeid A VIS AUTOVERHUUR Reparatie, onderhoud, levering en lease alle automerken Vraag naar aktie-modellen ^m FLAKKEE" REGIONALE SCHOLENGEMEENSCHAP GOEREE-OVERFLAKKEE VBO-ADMINISTRATIE ATHENEUM HAVO MAVO VRIJDAG 19 FEBRUARI 1993 „EILANDEN NIEUWS' Bladz. 3 HET NtEVWE WERELDMERK Broekweg 8 Ouddorp Tel. (01878) 40 99 >iM^. Een begrip op weringsgebied GOEDEREEDE Openbare vergadering Commissie voor de Bezwaar- en Beroepschriften Aanvraag om bouwvergunning Melding tot bouwvoornemen Bouwplannen (art. 19a, Iid3e.v. WRO) Burg. Mijslaan 5 Middelharnis Telefoon (01870) 8 27 77 Op dinsdag 23 februari 1993 organiseert de Regionale Scholen gemeenschap Goeree-Overflakkee om 19.30 uur een voorlichtings avond en open huis in het hoofdgebouw, Burg. Mijslaan 5 te Middelharnis. Tijdens deze avond Is er gelegenheid leerlingen te laten inschrijven voor het nieuwe cursusjaar, zowel voor de brugklas als voor de hogere leerjaren. Leerlingen en/of ouders die op 23 februari ver hinderd zijn, kunnen een afspraak maken voor een ander tijdstip en desgewenst de school 'in bedrijf' zien. De RGO staat open voor alle basisschoolleerlingen. Dus zowel voor degenen die een VBO-advies krijgen als voor hen die een mavo-, havo- of vwo-advies hebben. De RGO is de enige school inde omtrek met een afdeling VBO-administratie. Zowel toekomstige leerlingen als ouders/verzorgers zijn van harte welkom op de voorlichtingsavond van de RGO. drs. J. C. Traas, rector Dirksland, Bosdreef 1, 01877-2385 of 01877-1357, Ouddorp, Kabbelaars- banlc 1,, Port Zélande 01117-1710, Zierikzee, Oudeweg 1, 01110-17902 Bijgaand weer een aflevering uit tiet oorlogsverhaal van oud-Middelharnisser Cor de Gans. We hopen in ell< van de volgende nummers een klein gedeelte van het dagboek te publiceren. V\/e hebben al bemerkt dat het veler interesse heeft. (aflevering 9) Zondag 11 maart 1945 Ik ben tien minuten geleden uit de bunker gekomen. Het is nu de twee honderdste keer dat we 'vol'alarm hebben gehad. De laatste weken was het vreselijk met de bombardementen. Haast nergens wordt meer gewerkt. Van de week waren we naar Caroline gegaan om te werken, want we zijn weer terug bij de bahn. Deze blokpost ligt onge veer 3 kilometer van de barak verwijderd, 's Middags om één uur zijn we weer al van het werk vertrokken naar de barak, met het oog op het alarm. Pas om half vijf waren we in de barak. Steeds van de ene bunker naar de andere hollen om te schuilen. Gelukkig duurden ze maar kort, zodat we ons steeds konden verplaatsen. Het is op het ogenblik zó erg dat de mensen niet meer naar de 'winkels', of wat daarvan over is, kunnen om levensmiddelen aan te schaffen. Niet alleen omdat ze schaars zijn, maar ook omdat de aanvallen dit niet meer mogelijk maken. Soms zijn de winkels nu 's nachts even open. We horen nu heel veel geweeklaag in de bunkers. Bij de een staan de aard appelen nog op het vuur en zullen wel verbranden. De ander heeft in het geheel geen eten meer, of alles is daar gebombardeerd. De mensen leven in een voortdurende angst voor hun fami lie of huis en dat is nu het Duitse volk met al hun overwin ningen. Ze hebben het nu veel beroerder dan al de overwonnen landen. De geallieerde legers rukken nu snel op in onze richting, zo we hebben gehoord. De Duitsers hoorden dat via hun radio's en durven nu wat meer over de oorlog te vertellen. Inmiddels kunnen wij nu de kanonnen aan het front horen. Men zegt dat ze de stad Essen beschieten, ongeveer 10 km hier vandaan. Als ze van de week nog meer kunnen opruk ken bestaat de kans dat we hier volgende week in de frontli nie komen te zitten. Als de spoorwegen ons dan maar niet hier vandaan halen en ons verder Duitsland in brengen, dan is ons verblijf hier nog maar van korte duur. We hebben echter horen fluisteren dat men van plan is ons te verplaatsen. We zijn echter nu bezig een voorraadje eten aan te leggen, bestaande uit suikerbie ten, winterpeen, een paar knollen én brood. We hebben besloten niet weg te gaan. Dat wordt nóg langer honger lij den, terwijl we tóch door die frontlinie heen moeten om bevrijd te worden. Neen, we gaan niet weg we lopen weg, we zien wel waar- en hoe we terecht komen. Van de week heb ik nog wat aardappelen geruild voor een stukje spek (nog van die bewuste wagon). Ik heb ze vannacht gebakken toen ik de wacht had. Ik heb er heerlijk van gesmuld. Stel je eens even voor, aardappelen bakken in spek- vet, én,., 's nachts daarvan eten, om de anderen niet alleniaal nog hongeriger te maken en te zien kijken. Enkele weken geleden hebben we nog een mooie mop mee gemaakt, die ik nu maar gelijk zal verhalen. Kerseboom, de kapper uit Sommelsdijk, had, zoals ik al eens eerder heb opgemerkt, vriendschap gesloten met de Poolse krijgsgevangenen achterin de barak. Hij verzorgde hun haar en ontving daarvoor weer eten. Ieder moet zijn rol spelen in het leven om te blijven voortbestaan, en aangezien Kerse boom niet iemand is die kan en durft te stelen, moet hij op een andere wijze zijn kostje verdienen. Maar goed, ze zijn daarom ook goed bevriend met elkaar en ging hij 's avonds nog al eens op visite bij deze mensen, voor zover dat mogelijk was door de bombardementen. Nu had hij enkele dagen geleden tegen ons gezegd dat de Polen op de een of andere manier 'sterke drank' hadden gebrouwen en dat hij was uitgenodigd om op het 'feestje' te komen. Hij was dus die avond vertrokken en dat was allemaal vrij normaal. Maar 's nachts, om ongeveer twaalf of één uur kwam hij terug en was ietwat aangeschoten. Toen herinnerde hij zich dat er nog een schaaltje pap in zijn kast stond. Hij haalde het uit zijn kast en zette het op de kachel om het wat te verwarmen. Maar intussen bleef hij, als maar voor onze bedden lopend, ons wakker houden met zijn verhalen. Hij liep van het ene bed naar het andere en vergat zijn pannetje op de kachel. Ik ben toen voorzichtig uit mijn bed gekropen en onder de tafel door naar de kachel geslopen. Daar haalde ik, op mijn knieën gezeten, zijn pannetje van de kachel, en sloop vervol gens weer terug naar bed. Toen dit alles gebeurde lag iedereen daarover al te lachen, maar Kerseboom dacht dat hij zo leuk was en schepte nóg meer op over zijn eigen pret, totdat hij opeens z'n pap herin nerde en naar de kachel liep. Toen zag hij dat zijn schaaltje verdwenen was en wat er toen gebeurde is bijna niet te gelo ven. Ieder dacht, hij zal wel een van ons gaan verdenken en naar zijn schaaltje zoeken, maar nee, in zijn dronkemans hoofd dacht hij dat er spoken waren die zijn schaaltje had den weggenomen. Hij ging prompt weer een heel verhaal afsteken dat een van ons dit onmogelijk gedaan kon hebben, daar hij zijn eten toch voortdurend in de gaten had gehou den. Nee het spookte hier in die barak, vooral met al die doden hier van de laatste tijd die nog geen rust gevonden hadden enz. enz. Na lange tijd van lachen, gieren, brullen, hebben we hem zijn prakkie teruggegeven, maar hij moet het nog wel iedere dag horen. Vrijdag 16 maart 1945 Vandaag was het een heerlijke dag. Zeer mooi weer met volop zon. Ik moest vandaag rollen draad uitgloeien zodat ze gemakkelijk te verwerken is bij het flikken. Ik moest naar post 59, doch ben niet verder gekomen dan blok W.O.T., op ongeveer de halve afstand van post 59. Daar heb ik de gehele dag buiten op een stoel gezeten. Heerlijk zonnebaden. Ik zat vlak bij een bunker. Wanneer de vliegtuigen kwamen ging ik in de bunker, en zodra ze verdwenen waren klom ik weer op mijn stoel en ging verder met het zonnebaden. Ik kreeg 's avonds van mijn chef Drennhaus wel goed op mijn kop, over mijn luiheid enz. en het mocht niet meer gebeuren, want anders... Maar ik geloof dat ze allemaal wel inzien dat de zaak hopeloos is en het niet zo lang meer duurt, waarom ze zich niet meer zo druk maken. Zaterdag 17 maart 1945 Vandaag moest ik in de 'colonne' - bij de anderen die langs de spoorlijn moeten arbeiden - maar aangezien me dat niet aanstaat, ben ik vandaag weer naar de dokter gegaan, omdat mijn vinger opnieuw begint te zweren. De dokter stuurde me naar het ziekenhuis en zei me dat de nagel er af moest. Of die dokter dat niet kón of mocht weet ik niet. Toen ik in het ziekenhuis kwam moest een vrouw in een witte jas, ik weet niet of het een verpleegster of een dokter was, mijn nagel er met een soort schaar met platte kant afhalen. Ze moest die platte kant onder mijn nagel steken en dan draaien, tot de nagel meegaf. Ik bemerkte dat ze het niet durfde, en op dat moment passeerde er een oudere dokter, die dat ook bemerkte. Hij pakte, zonder iets te zeggen, die schaar van haar af, stak hem onder mijn nagel en draaide hem er af Het was geen lolletje, maar ik geloof dat het bij hem minder pijn deed dan bij die vrouw. Ze vroeg me nog of ik 'schmertz' had. Ik verstond 'dorst' en schudde van nee. Voorlopig wordt dit weer 'ongevallenwet' en dus niet werken. Ik kon vandaag 7 pond brood ruilen voor 10 sigaren en 10 sigaretten, die ik met mijn broer moet delen. Gelukkig doen we die dingen allemaal samen, zowel stelen als ruilen, en op die wijze vorm je een paar dat bij elkaar past. Zo hadden we vorige week besloten om in een bakkerszaak te gaan stelen. Van anderen hadden we vernomen hoe je dat het beste kunt doen. Het is levensgevaarlijk omdat je bij een betrapping onherroepelijk wordt doodgeschoten. Men noemt dat plundering en voor Auslander betekent dat de dood. Daarom hadden we een bepaalde zaak uitgezocht en het plan doorgesproken. Een van ons zou met een aantal bon nen een brood kopen, doch we moesten samen naar binnen gaan als de zaak leeg was. Tijdens het binnengaan moest de ander vliegensvlug een brood pakken en gelijk de winkel weer uit gaan, zodat slechts éénmaal de deurbel zou gaan. De man met de bonnen zou de deur moeten bedienen en gewoon later, als de bakker verscheen, een brood kopen. Zo is het ook gegaan. We liepen eenmaal langs de zaak en verkenden de omgeving. Toen er geen klanten in de zaak waren stapten we samen naar binnen. Ik had de bonnen, dus ik bediende de deur. Het belletje rinkelde, mijn broer griste een brood van het rek en smeerde hem weer de winkel uit. Ik sloot de deur en, toen de bakker kwam, kocht ik een brood. Ik geloof niet dat we het echter meer zo doen, want als een voorbijganger dit ziet, schreeuwt die heel Duitsland bij elkaar en je ontkomt niet meer. Op dit punt is vanzelfspre kend geen enkele Duitser die voor een 'Auslander' een oogje dichtdoet, of begrip heeft voor je honger. Ze verkeren in dezelfde omstandigheden én elke Duitser heeft een hekel aan 'Auslander', we zijn hier een soort uitvaagsel. Vooral ook omdat men ons zo aan de bevolking heeft voorgesteld. Elke Duitser denkt ook dat vrij hier vrijwillig zijn en een soort avonturiers zijn die profiteren van hun ellende. Vandaag heb ik ook nog wat pannekoeken gebakken en drie pannen waterpap gekookt (bloemwagon) en dus weer eens de maag gevuld. Maandag 19 maart 1945 Vanmorgen moest ik naar het ziekenhuis voor controle en/of een nieuw verband voor mijn vinger. Door de voortdurende beschietingen door de jachtbommenwerpers, de z.g. 'jabo's' kon ik er niet komen. Toen ik langs de barak liep om, via de trap naar de schuilplaats onder de spoorlijn, naar de stad te gaan, zag ik dat er een locomotief op een meter of tien voor bij de barak op de spoorlijn stond. Op het moment dat ik mijn hoofd om de hoek van de barak stak, hoorde ik een gie rend geluid en keek op dat moment pal in de cockpit van een jabo, die in duikvlucht op de locomotief afkwam. Ik zag zelfs de piloot zitten. Op datzelfde moment floten de granaten me om de oren en sloegen vlak voor mij in de grond en de loco motief. Ik wilde wel terug natuurlijk en zie verder wel. Wan neer ik niet meer normaal over straat kan en voortdurend dekking moet zoeken voor rondvliegende projektielen, kan je natuurlijk beter met een zwerende vinger binnen blijven. Het valt ons allen wél op dat de laatste tijd de ergste bombar dementen uitblijven. Vermoedelijk omdat de gehele streek toch al plat ligt. Dinsdag 20 maart 1945 Gisteravond was het licht weer eens stuk, niet vanwege de bombardementen, maar nu door de hevige beschietingen. Vanmorgen ben ik toch weer op weg gegaan naar het zieken huis. Ik moest echter weer van de ene gevel naar de andere rennen voor de kogels en bommen. Het is op het ogenblik buitengewoon druk met het vliegen, doch gelukkig vliegen ze voorbij. Het gevolg is echter wel dat de gehele dag alarm wordt gegeven. Van de week een dag begon het al om 7 tot 7.45 uur. Van 9 tot 14.45 uur, van 15.00 tot 18.00 uur, van 18.15 tot 19.00 uur, gelij k daarop weer van 19.00 tot 21.00 uur, van 21.45 tot 23.00 uur. En zo gaat dat dan meestal de verdere dagen ook. Ik heb de uren nu maar eens precies weergegeven om een beeld te geven hoe hier nu in het algemeen geleefd wordt, nl. onder de grond, of in betonnen bunkers etc. Vannacht moesten we ook weer naar de bunker voor alarm, maar er is niet gebombar deerd. Overdag is het echter levensgevaarlijk door die plotse ling neerduikende jabo's. Je hoort ze niet aankomen en ineens, een gierend en ratelend geluid, terwijl je nog niet eens weet van welke kant het eigenlijk komt. Vandaag via de 'veldpost' een brief van thuis gekregen. Het zijn formulieren waar niet veel in staat, terwijl ze al weken en weken oud zijn, maar in ieder geval een teken van leven en we zijn er erg blij mee. Voor 30 sigaretten heb ik 7 pond brood geruild. Vanmiddag is Bochum zwaar gebombardeerd. Vanaf de barak kon je de vlammen zien. Bijna de gehele 'stad' brandt. Zondag 25 maart 1945 Vandaag was het een dag zoals het van het jaar nog niet is geweest. Het is zulk mooi weer dat het wel zomer lijkt. Ik heb bijna de gehele dag in het gras langs de spoorlijn gelegen. Ook heb ik wat getekend, van de omgeving, de Stolle en het rangeerterrein. Ook nog een wandeling over de begraaf plaats gemaakt. Dat klinkt misschien wel gek, maar zo'n begraafplaats hier is als een park aangelegd. Buitengewoon mooi met banken en bloembedden, bomen, heesters enz. De grafzerken neem je er óp de koop bij. Het was heel rustig met de vliegerij, al vlogen er wel voortdurend jabo's over ons heen. Maar we zaten onzichtbaar voor hen onder de bomen. Ik had ook nog een gesprekje met een oude vrouw, die bij het graf van haar zoon stond. Hij was Luitenant geweest en aan het front gesneuveld. Maar Hitler stond bovenaan bij haar. Niet hij was schuldig, maar de rest van de wereld. Tot in haar botten dus vergiftigd. (wordt vervolgd) Pony 1.5 (3- en 5-deurs) vanaf 23.495,- Scoupé 1.5i vanaf 29.450,- Excel 1.5 sedan vanaf 26.995,- Lantra 1.51 en 1.6i 16V vanaf 27.950,- Sonata 2.0i, 2.0i 16V en 3.0i V6 vanaf 43.450,- Ruime keuze uit Zonnescliermen Windvast Kmicarmscliermen Sereens Horren Hordeuren Roiiullcen Luileis Jaloezieën Vertii(ale jaloezieën Rolgordijnen Markiezen Jaloezieënfabriek West Achterweg 55 3245 BJ Sommelsdijk (01870) 8 34 84 Tevens reparatie en onderhoud van alle zonwering. Alles op maal gemaakt. tijdstip: woensdag 24 februari 1993 om 15.30 uur De agenda voor deze vergadering ligt, tijdens de kantooruren, ter inzage op het gemeente/iufe, woar eveneens een exemplaar kan worden afgehaald. (art. 41 Woningwet) - Mevr. D. van Eck-Neels, Westdijk 56 te Middelharnis - verbouwen van zomerwoning Prinsenhof 33 aan de Oude Nieuwlandseweg 53a te Ouddorp - P.C. Meijer, Bokweg 12 te Ouddorp - bouwen garage - Gran Dorado Leisure B.V./Holding Jachthaven Port Zé- lande, Kabbelaarsbank I te Ouddorp - bouwen apparte menten complex en een congrescentrum op Kabbelaars bank la en Ib te Ouddorp - C. van der Klooster, Molenweg 18b te Ouddorp-bouwen van vervangende berging op Koolweg 28a te Ouddorp. - D. Groenenboom, Looheul 6 te Goedereede - plaatsen tuinhuisje. Een aanvraag om bouv/vergunning c.q. melding tot bouw voornemen is ontvangen van: - M.A. Meijer, Oudelandsevveg 82a te Ouddorp - bouwen van (vervangende) garage/berging - J.J. Melissant, Pretoriuslaan 7 te Ouddorp - plaatsen blokhut - Stichting Bouwfonds Medewerkers, Postbus 15 te Hoeve laken - plaatsen blokhut, Grevelingen 56 - Noordzeepark te Ouddorp - J. Krijgsman, Langeweg 24 te Stellendam - vergroten garage, maken carport, - A. Meulstee, Acaciadreef 38 te Vlaardingen - plaatsen blokhut. Veermansplaat 25 - Noordzeepark - J. Aleman, Molenblok 22 te Ouddorp - bouwen opslag plaats. Bovengenoemde bouwplannen liggen ingaande 22 februari 1993 gedurende veertien dagen ter inzage op de afdeling Algemene Zaken, ter gemeentesecretarie. Gedurende deze termijn kan eeniedertegen hetvoornemen bouvwergunning c.q. medewerking aan melding tot bouwvoornemen te ver lenen, schriftelijk bezwaar indienen bij burgemeester en wethouders, postbus 38, 3253 ZG Ouddorp. 19 februari 1993 IAvfstoorturas Oprtcjs. U kunt het beste een auto huren bij Avis. Uitsluitend praktisch nieuw^e auto's, scherpe tarieven en Ie klas service. Aantrekkelijke tarieven per dag, per week, per maand. Speciale weekendaanbieding: van vrijdagmiddag t/m maandagochtend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 7