De eigen apotheek het veiligste adres voor medicijnen Zeeland zit veilig. Bangladesh niet Vakantie-reizen zonder zorgen Exclusieve CD met euphonium-muziek Banl(en sturen minder relceningafschriften Demonstratie 'Kreatief met Perkament papier' en 'Encaustic Painting' Winterse maaltijd in Den Bommel SlWen de Watersnoodramp Geneesmiddelen per post: risico's voor de gebruiker Een aktie voor Bangladesh Dankzij verpleegkundige begeleiding Koffieochtend voor 55-plussers in Aciitiiuizen Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Midden Flakkee Nederlanders leren betaalgemak kennen Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS'^ DINSDAG 16 FEBRUARI 1993 In het najaar 1992 verschenen er in de dagbladen berichten over ziekte kostenverzekeraar Geové die het voornemen had een postorderbedrijf voor geneesmiddelen te starten. Vanaf het eerste moment heeft de beroepsorganisatie van apothekers, de KNMP, gesteld dat een dergelijk initiatief nadelig zou kunnen werken voor de patiënt. Waarom de KNMP - en daarmee alle apothekers - deze stelling nog steeds inneemt, wordt duidelijk in dit artikel. In alle apotheken worden de gegevens van de apotheekbezoeker bewaard in de computer. Steeds wordt dus bijgehou den welke medicijnen iemand mee krijgt, hoeveel en wanneer. Doel van deze registratie is de bescherming van de geneesmiddelengebruiker tegen bij voorbeeld schadelijke combinaties van medicijnen. Met andere woorden: met de computer van de apotheek wordt de weg geopend naar het beste genees- middelgebruik. De 'eigen' apotheek is de meest voor de hand liggende plaats voor de opslag van informatie over individueel geneesmid- delengebruik. Daar worden immers zowel recepten van huisartsen als van specialisten verwerkt. Artsen onderling weten vaak niet van elkaar welke medicijnen ze aan een bepaalde patiënt voorschrijven. De apo theker ziet dat wel, althans als het om de gegevens gaat van iemand die altijd dezelfde apotheek bezoekt. Daarom is het van groot belang één apotheek te hebben waar de medicijnen gehaald worden. Ook de artsen maken beroepshalve gebruik van de faciliteiten in de apo theek. Waarom is het belangrijk dat de apo theek een geneesmiddelenoverzicht heeft van de individuele gebruiker? In de eer ste plaats omdat sommige geneesmidde len eikaars werking kunnen beïnvloe den. Dat kan op allerlei manieren: het ene geneesmiddel zorgt er bijvoorbeeld voor dat het andere minder snel wordt uitgescheiden waardoor vervelende bij werkingen kunnen optreden. Maar ook wanneer de cliënt een middel dat hij al gebruikt nog eens krijgt voorgeschreven van een andere arts - er wordt dan gesproken van dubbelmedicatie - zal de computer dat melden. De apotheker is dan de deskundige om dit soort zaken te beoordelen en de cliënt en de arts te waarschuwen. De tweede belangrijke reden om het individuele geneesmiddelengebruik bij te houden is dat het foutief gebruik van een geneesmiddel gevaarlijk kan zijn. De apotheker kan zien of de cliënt bij voorbeeld te laat of te vroeg terug komt met een herhalingsrecept. Hij kan er dan op wijzen dat het middel te vaak of neit vaak genoeg wordt ingenomen. Bij de cliënt voorkomende overgevoelig- heden kunnen in de computer worden opgeslagen (iemand kan overgevoelig zijn voor een antibioticum). Ook kan rekening worden gehouden met zwan gerschap, diabetes etc. In deze gevallen beoordeelt de apotheker aan de hand van de computer of het gebruik van een bepaald geneesmiddel op dat moment verantwoord is. Ook kan bij het overleg tussen apothe ker en arts snel blijken of bepaalde klachten van een patiënt wellicht het gevolg kunnen zijn van bijwerkingen van een geneesmiddel. Vanzelfsprekend wordt in de apotheek uiterst zorgvuldig met alle gegevens omgegaan. De gegevens die in de apo theek bekend zijn vallen onder de Wet Persoonsregistraties waarin geregeld is hoe met persoonlijke gegevens dient te worden omgegaan. De gegevens van elke apotheekbezoeker zijn dus wette lijk beschermd. Medicatiebegeleiding is dus een groot goed! Hetzelfde geldt voor een aantal andere zaken in de apotheek, zoals bij voorbeeld de informatie. Vaak wordt in de apotheek bij aflevering van een geneesmiddel nog een mondelinge en individueel gerichte toelichting gegeven. In principe krijgt elke cliënt een advies op maat. Geneesmiddelen per post De geneesmiddelgebruiker zal alle voor delen die de apotheek biedt missen als de medicijnen per post worden bezorgd. Dus: niet meer de zekerheid dat direkt kan worden ingegrepen als er wellicht iets niet klopt; geen mondelinge aanvul lende informatie meer over het genees middel; geen advies op maat, want als postorderklant is de geneesmiddelge bruiker een nummer geworden. Daarnaast zal de cliënt - indien hij gebruik maakt van het postorderbedrijf - langer op het geneesmiddel moeten wachten. Per post gaat het nou eenmaal trager dan in de apotheek waar het geneesmiddel meestal direkt, maar in elk geval nog dezelfde dag kan worden afgehaald of thuisbezorgd. Kortom, alles pleit er voor om de medi cijnen via de 'eigen' apotheek te blijven betrekken. Daar kennen ze de 'klant' en niet een 'nummer'. Iedereen die de ramp van 1953 heeft meegemaakt denkt bij iedere zware storm wel even aan die nacht van 31 januari op 1 februari 1953. Nu in 1993 zijn er de Deltawerken. Zee land is veilig tegen storm en water. In 1953 hielp de stichting Mensen in Nood, als lid van het nationaal ram penfonds, Zeeland. Nu is dat niet meer nodig. Elders wel. In Bangla desh bijvoorbeeld. Ieder voor- en najaar bedreigen de tropische stor men dit land. Het water heeft daar al honderdduizenden slachtoffers ge- eist. Nu Zeeland veilig is vraagt Mensen in Nood steun voor het veiligheidsplan in Bangladesh: de bouw van 'cyclone- shelters', grote stevige gebouwen waar twee-en-eenhalf duizend mensen zich kunnen beschermen tegen stormen en overstromingen. ledere watersnoodramp in Bangladesh doet denken aan de Zeeuwse ramp in 1953. Dezelfde beelden: ondergelopen land, opgezwollen kadavers van vee, om hulp smekende mensen Op toppen van daken. De rampen in Bangladesh heb ben zich opgevolgd in een trieste reeks. 1970 meer dan honderdduizend doden. 1987 en 1988 bijna drie kwart van het land onder water. 1991 de ergste van alle rampen: 138.000 doden, 1.7 miljoen daklozen, meer dan een miljoen stuks vee verdronken. Cij fers die zo ontzaglijk zijn dat ze bijna niet te bevatten zijn. Kruiswerk Zuidhollandse Eilanden Ge zondheid Service organiseert in samen werking met Gezondheid Service Neder land-Reizen in het voorjaar een tweetal geheel verzorgde vakantiereizen, te weten: - 8-daagse volledig verzorgde touring- carreis Clervaux-Luxemburg, vertrek 22 mei 1993; - 8-daagse volledig verzorgde vliegreis Mallorca, vertrek 12 mei 1993. Het bijzondere van deze vakantiereizen is de verpleegkundige begeleiding tij dens de reis. Een gediplomeerd ver pleegkundige staat de deelnemers aan de reis met raad en daad bij, geeft onder steuning bij optredende ongemakken, kan assisteren bij medicijngebruik, bij aanwezige lichamelijke beperkingen, enz. Kortom, de deelnemers kunnen vei lig en vertrouwd op vakantie en hebben de zekerheid dat verpleegkundige hulp en ondersteuning bij de hand is als het nodig mocht zijn. De reizen zijn dan ook speciaal geschikt voor die mensen, echtparen of alleen staanden, die niet (meer) op vakantie gaan omdat ze zich onvoldoende zeker voelen vanwege een ziekte of aandoe ning. Met de aanwezigheid van de ver pleegkundige hoeft men zich deze be perking niet meer op te leggen. De twee genoemde reizen zijn gericht op mensen, die in staat zijn zelfstandig het programma te volgen. De eventuele ziekte of lichamelijke aandoening moet niet zodanig zijn dat het zichzelf redden zozeer wordt beperkt, dat het pro gramma niet zelfstandig gevolgd kan worden. Wat wordt geboden: - een geheel verzorgde vakantiereis met volpension; - intensieve reisbegeleiding, naast de chauffeur/reisleider staat er tijdens de gehele reis een verpleegkundige ter beschikking; - een aantrekkelijk programma met veel aktiviteiten in de vorm van wan delingen, uitstapjes, excursies, enz. (entrees tijdens excursies inbegre pen). Ook mogelijkheden om zelfstandig aktiviteiten te ondernemen wanneer men dat wenst; - een uitgebreide reisbagage-, ongeval len- en ziektekostenverzekering zijn inbegrepen. De touringreis naar Luxemburg met als standplaats Clervaux vertrekt op 22 mei 1993. Er kan van een uitgebreid net van opstapplaatsen in Nederland gebruik worden gemaakt. Er wordt overnacht in een hotel, centraal gelegen in het cen trum van Clervaux. Vanuit Clervaux worden diverse excursies gemaakt naar onder andere het Duitse Trier, de stad Luxemburg, de stadjes Vianden en Ech- temacht, het Müllerthal en een bezoek aan een wijnhof. De vliegreis naar Mallorca vertrekt 12 mei 1992. Het verblijf is in het hotel Riu Fesitval, gelegen in de bosrijke omge ving van Playa de Palma op 300 meter van het strand. Zowel 's avonds als over dag worden diverse aktiviteiten georga niseerd. Het eiland Mallorca wordt verkend met luxe touringcar tijdens een dagtocht. Verder staat een halve dag in het teken van een bezoek aan de hoofd stad Palma de Mallorca. Een tweede halve dag een bezoek aan Valldemosa en het daar gelegen klooster Chopin. Reisprogramma's aan te vragen bij uw kruisvereniging. Nadere informatie over de reizen en aanmelding bij: Kruiswerk ZHE Gezondheid Service Postbus 65, 3200 AB Spijkenisse. Tel. (01880) 2 63 II, tussen 09.00 en 12.00 uur. Cijfers die de koele vertaling zijn van menselijk leed. Leed dat door mensen die zelf zoiets meegemaakt hebben bij zonder in te voelen is. Bangladesh: 1000 kilometer kustlijn Het deltaplan beschermt Zeeland tegen de zee. Ruim vijfendertig jaar na de ramp in 1953 kon het sein 'Zeeland vei lig' worden gegeven. Nederland kon de enorme kosten van de deltawerken beta len. En de veiligheid van de burgers is dat ook waard. Bangladesh, 4 maal zo groot als Neder land, is een van de armste landen ter wereld. Honderdtwintig miljoen men sen leven samengeklonterd op een delta waar de grote rivieren de Ganges en de Barmaputra samenkomen. Een gebied dat regelmatig wordt getroffen door cyclonen. De armsten wonen op de meest onveilige stukjes land aan de kust: vissers, landarbeiders, boertjes die hun rijst verbouwen. Bangladesh is niet vei lig zoals Zeeland veilig is. Een kustlijn van meer dan duizend kilometer is niet te beschermen met een deltaplan. En los daarvan: het is absoluut niet te be talen. Scliuilplaatsen Al is een deltaplan niet haalbaar in Bangladesh, er is wel een alternatief om de bewoners van de kuststreek veilig heid te garanderen: Cyclone-shelters, grote stevig gebouwde schuilplaatsen waar twee-en-eenhalf duizend mensen veilig zijn tegen de stormen en het water. De partnerorganisatie van Mensen in Nood in Bangladesh had midden in de jaren tachtig 12 van -deze kolossale betonnen schuilplaatsen gebouwd. In de nacht van 29 op 30 april 1991 door stonden ze hun zwaarste test. Vijf uren lang wakkerde de orkaan aan tot 242 kilometer per uur en tijdens hoog water spoelde een muur van tien meter hoge golven het land over. Die nacht waren de 30.000 mensen in de cyclone-shelters veilig tegen het natuurgeweld. Voor te veel mensen was er geen plaats. Er waren veel te weinig van deze schuil plaatsen. Hoeveel mensen hadden gered kunnen worden als er meer cyclone- shelters waren geweest? Daarom beslo ten de hulporganisaties en de regering van Bangladesh na de ramp van 1991 om samen te werken aan een ambitieus veiligheidsprogramma: de bouw van 3000 schuilplaatsen. De zusterorganisa tie van Mensen in Nood neemt er 150 van voor haar rekening. Kosten per stuk: tweehonderdduizend gulden. Mensen in Nood bouwt mee. Het is niet toevallig dat Mensen in Nood juist nu, 40 jaar na de Zeeuwse watersnoodramp aktie voert. Iedereen die herinneringen heeft aan de nacht van 31 januari 1953 kan zich indenken hoe belangrijk het is dat mensen zich kunnen beschermen tegen storm en water. Dat geldt in Zee land. Dat geldt in Bangladesh. Bouw mee aan veiligheid. Bied de inwo ners van Bangladesh een vluchtplaats. Steun de aktie. Giro 1111.222 Mensen in Nood Den Bosch Op vrijdagochtend 19 februari a.s. wordt om 10.00 uur een koffie-ochtend voor 55-plussers georganiseerd door de Stich ting Welzijnswerk voor Ouderen. De koffie-ochtend wordt gehouden in het Zaaltje aan de Pastoor van Luenen- straat 20 te Achthuizen en begint om 10.00 uur. Spreker is dit keer dhr. De Vos uit Oolt- gensplaat die voorlichting zal geven over belastingen. De koffie staat klaar, u bent van harte welkom. Begin januari is er een bijzondere CD verschenen met muziek voor euphonium en piano. De CD werd gemaakt door Hugo Verweij (eupho nium) en Carlos Moerdijk (piano). Het repertoire op deze geluidsdrager is op z'n zachtst gezegd niet alledaags. Naast de wat bekendere werken zoals de Fantasia for Euphonium van Gordon Jacob en de Czardas van Vittorio Monti, is de CD voornamelijk gevuld met, voor veel mensen, onbekend repertoire. Zo is er bijvoorbeeld de Partita van de Ameri kaanse componist Walter Ross, een drie delig werk in een modem idioom. De helft van de CD bestaat uit opname- premières, werken dus, die nooit eerder werden opgenomen op band, plaat of CD. Onder deze opnamepremieres be vinden zich drie originele werken voor euphonium en piano van de Franse componisten Roger Boutry (Tubaccha- nale). Marcel Bitsch (Intermezzo) en Eugene Bozza (New Orleans). De an dere eerste-opname betreft een werk van de Nederlander Louis Toebosch, geti teld Variaties voor Euphonium en Piano. De titel van de CD luidt'Euphonica'. De voorkant bestaat uit een zwart-wit teke ning met een fel kleuraccent van de Zeeuwse kunstenaar Wim van Bemden. Hugo Verweij werd geboren in 1963 te Nieuwe Tonge, Zuid-Holland. Hij be gon als tienjarige de euphonium te bespelen in de plaatselijke fanfare. In 1984 werd hij toegelaten tot de hoofd vakstudie tenortuba aan het Brabants Zaterdag 27 februari a.s. zullen mevr. Botermans, erkend vakdocent 'PERGA- MANO', en mevr. Rijkaart, erkend docente 'Encaustic Painting', in de win kel bij 'Van der Kamp' op d'n Diek in Middelhamis, beiden een demonstratie geven van 'hun' techniek. Zij zijn daar van 13.30 tot 16.00 uur. U kunt zich dan tevens opgeven voor het deelnemen aan een kursus welke gege ven zal worden op woensdagmorgen in het Diekhuus (beide cursussen starten 17 maart a.s.). De hobby 'Kreatief met Perkamentpa- pier' zal velen wel bekend in de oren klinken. Het is een techniek afkomstig uit Colombia die een paar jaar geleden Nederland heeft veroverd. Met een spe ciaal soort 'perkamentpapier' maak je door uithollen van dit papier en kleuren hele mooie en bijzondere kaarten, schil derijtjes, doosjes e.d. De hobby 'Encaustic Painting' is pas sinds september/oktober op de Neder landse markt te krijgen. Degenen die in oktober op de Kreatiefbeurs in de Staver geweest zijn zullen zich ongetwijfeld de demonstratie die daar in de stand bij 'Van der Kamp' gegeven werd nog herinneren. Met behulp van een kleine strijkbout worden schilderingen gemaakt met ge kleurde bijenwas. Ook wordt wel ge werkt met een styler (soort kleine sol- deerbout) en soms zelfs met een heater (lijkt op een hele föhn). Voorbeelden hiervan zijn momenteel te zien in de etalage. Kom eens kijken bij deze demonstraties en bemerk hoe leiik het is een hobby te hebben. Tot zaterdag 27 februari in de winkel bij 'van der Kamp', Westdijk 8 te Middel hamis. Hofdijksweg 22, OUDDORP Telefoon 01878-1092 Op donderdag 18 febraari organiseert de Stichting Welzijnswerk voor Oude ren 'Oostflakkee' (SWOO) wederom een winterse maaltijd in 't Westerlicht, Oran jestraat 35. Aanvang 12.00 uur. Aan deze maaltijd kunnen ouderen vanaf 55 jaar deelnemen. Naar aanlei ding van de dmk bezochte maaltijd van vorige maand staat er deze keer, op ver zoek, stampot rauwe andijvie op het menu. Natuurlijk hoort daar ook weer een smakelijk toetje bij. De kosten voor deze maaltijd bedragen slechts 5,-. Vindt u het gezellig om ook eens aan deze maaltijd deel te nemen, dan kunt u zich voor 16 februari opge ven bij de fam. Zoon, tel. (01871) 15 74 of de SWOO, tel. (01874) 13 44. U bent van harte welkom. Conservatorium te Tilburg. Aan dat instituut behaalde hij achtereenvolgens de diploma's Docerend Musicus tenor tuba (1990), HaFaBra-direktie (1990) en Uitvoerend Musicus tenortuba (1992). Tevens behaalde hij een Aantekening Trombone. Aanvullend volgde hij en kele privé-lessen euphoniumspel bij de Engelse virtuoos Nicholas Childs. Als free-lance euphoniumspeler is Hugo aktief in enkele professionele orkesten en ensembles, waaronder het Amsterdam Wind Orchestra en het Dutch Tuba Quartet. Daarnaast diri geert hij een aantal blaasorkesten, geeft hij les aan enkele muziekscholen en treedt hij regelmatig op als gastsolist bij (amateur)-orkesten die iets extra's aan hun concerten willen toevoegen. Pianist Carlos Moerdijk werd geboren in 1945 en studeerde piano bij zijn moe der en bij Gerard van Blerk aan het Bra bants Conservatorium. In 1967 werd hij genomineerd voor de Prix d'Excellence. Carlos geeft les aan het Brabants Con servatorium en geniet grote bekendheid als kamermusicus en begeleider. Hij is o.a. de vaste begeleider van violiste Emmy Verhey, waarmee hij talloze opnamen maakte voor zowel plaat, CD alsook voor televisie. Presentaties Deze unieke CD werd gepresenteerd tij dens de bas- en euphoniumworkshop die op 9 januari gehouden werd in het Centmm voor Amateurkunst te Tilburg. Voo reen zaal, afgeladen vol met tuba- In augustus 1993 organiseert de SIW, stichting internationale vrijwilligerspro- jekten, een lustmmprojekt in de provin cie Zeeland in het kader van haar 40-jarig bestaan. De SIW organiseerde na de Water snoodramp in 1953 haar eerste vrijwilli- gersprojekt in Nederland. Dit om een bijdrage te leveren aan de wederopbouw van het getroffen gebied. In augustus 1993 wil SIW terug naar de gemeenten waar zij destijds heeft geholpen, name lijk: "s-Gravendeel, Oude Tonge, Drei- schor, Bruinisse, Sirjansland, Ooster- land en Guisveld. SlW-leden en buitenlandse vrijwilligers gaan deze zomer op de fiets langs de zeven gemeenten. Zij zullen daar, zoals in elk projekt van SIW, vrijwilligerswerk verrichten. Dit projekt zal echter in het teken staan van de herdenking van de Watersnood-ramp in 1953 en de oprich ting van SIW. Tijdens het projekt zullen herdenkingsbijeenkomsten worden bij gewoond en zal er een bezoek worden gebracht aan de Delta-werken. SIW is een jongeren-organisatie die vrij- willigersprojekten in Nederland organi seert. Tevens bemiddelt zij bij de uit zending van Nederlandse jongeren naar buitenlandse projekten. De doelstellin gen van SIW zijn: Het laten verrichten van sociaal-nuttig werk en het bevorde ren van internationale kontakten. SIW hoopt zo een bijdrage te leveren aan de vorming van jongeren. isten en euphoniumspelers, speelde Hugo een drietal werken van zijn CD. Het uiterst kritische publiek van zowel amateur- als profmusici reageerde bij zonder enthousiast, waarna de verkoop van de CD zeer voorspoedig verliep. Hugo werd door tientallen kopers zelfs gevraagd zijn CD te signeren, wat hij uiteraard met veel genoegen deed. Op zaterdag 27 febmari aanstaande wordt de CD in onze streek gepresen teerd, middels een concert in de Grut terswei te Oude Tonge. Aan dit concert werken mee: - Wim Soeters, piano - Wilbert Grootenboer, marimba - The Dutch Tuba Quartet Op het programma staan enkele compo sities die ook op de CD staan. Daarnaast wordt een werk gespeeld voor euphonium en marimba door Hugo Verweij en Wilbert Grootenboer. Zij verzorgden de Nederlandse pre mière van dit Amerikaanse werk in december vorig jaar op het Rotter dams Conservatorium. Als afsluiting speelt het Dutch Tuba Quartet een kort programma van amusementsmuziek. Het concert begint om 16.00 uur en zal rond 17.30 uur afgelopen zijn. Na afloop bestaat uiteraard de mogelijkheid voor de liefhebbers om deze bijzondere CD aan te schaffen. 'Euphonica' is verder verkrijgbaar bij muziekhandel Tierolff te Roosendaal, muziekhandel Passier te Tilburg, Cen tmm voor Amateurkunst te Tilburg, muziekhandel de Fiiftrieme te Surhuis- terveen, muziekhandel Adams te Thorn en natuurlijk bij Hugo Verweij zelf, tel. (01874) 16 43. De prijs bedraagt 35,- exclusief ver- pakkings- en verzendkosten. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK BEJAARDENMIDDAG De C.V.B, afdeling Middelhamis-Som- melsdijk nodigt u weer hartelijk uit op 23 febmari 's middags half drie in 'de Hoeksteen'. De heer W. den Hertog laat ons dia's zien van één van zijn reizen en vertelt daar van. Hebt u vervoer nodig kunt u bellen: mevr. C. Beket, tel. 8 28 11. De afdeling Midden Flakkee van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt haar afdelings-avond op 25 fe bmari in het 'Diekhuus', Beneden Zand pad 7 te Middelhamis. De avond begint om 19.45 uur. Het onderwerp van deze avond zal behandeld worden door de heer M. de Rooij van Smit Tak Internationale. Hij zal met film en dia's meer laten zien over de geschiedenis, ontwikkeling en hulp verlening van Smit Tak. Ook is hij bereid om vragen te beantwoorden. Gezien de aktualiteit en de aard van het onderwerp zouden wij het fijn vinden wanneer geïnteresseerde partners ook meekomen naar deze avond. Van introducee's wordt echter een bij drage in de onkosten ad. ƒ2,50 ge vraagd. Mocht u voor deze avond problemen hebben met vervoer, kunt u altijd kon- takt opnemen met een van de bestuurs leden, zodat er naar een oplossing gezocht kan worden. Banken sturen sinds het begin van dit jaar minder rekeningafschriften naar hun klanten. Dit gebeurt nog maar één keer in de twee weken. Rekeninghou ders di meer afschriften willen ontvan gen moeten daarvoor betalen. Hier staat tegenover dat 24 uur per dag informatie over de eigen rekening kan worden opgevraagd. Zo kan dat bijvoorbeeld bij de Rabo bank op drie manieren: 1. gratis via de geldautomaat: elke geld automaat van de Rabobank biedt de mogelijkheid om het saldo van de eigen rekening op te vragen; 2. via de Rabofoon: als een klant van de bank wil weten hoeveel geld er op de rekening staat, dan kan daarvoor dag en nacht een speciaal telefoonnum mer worden gedraaid. Dat kost onge veer 40 cent per minuut; 3. via Rabo Telebankieren: via de per sonal computer kan op elk gewenst moment saldo-informatie worden opgevraagd. Ook kunnen betalingen worden verricht. Extra kosten De banken willen de kosten van het betalingsverkeer temgdringen. Het ge- bmik van 'goedkope' betaalvormen wordt beloond met extra service, betaal gemak en minimale kosten. Het gebmik van dure' middelen wordt afgeremd door bijvoorbeeld beperkt kosten in rekening te brengen. 'Dure' betaalvormen zijn: - geld opnemen aan de balie; - uitschrijven van cheques; - overmaken van geld via acceptgiro's en overschrijfformulieren. 'Goedkope' betaalvormen zijn: - geld opnemen via de geldautomaat; - betalen via de betaalautomaat (dit jaar verschijnen in een groot aantal winkels betaalautomaten op de toon bank); - automatisch geld overmaken (door gebmik te maken van machtiging of periodieke overboeking). Uit onderzoek blijkt dat rekeninghou ders massaal gehoor geven aan de oproep van de banken om bewuster te betalen. Zo laten steeds meer mensen de betaling van huur, hypotheek, telefoon, ziekenfonds, gas/water/licht, abonne menten en contributies automatisch van hun rekening afschrijven. Daarvoor zijn machtigingskaarten beschikbaar. Deze kaarten liggen bij elke bank klaar om mee te nemen. De nieuwe middelen zijn niet alleen goedkoper, ze zijn ook gemakkelijk. En dat betaalgemak is zelf te regelen. Heeft u vragen over geld- of betaalautomaten, PIN-codes, machtigingskaarten of tele fonische saldo-informatie via de Rabo foon? Loop eens een Rabobank binnen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 2