Ruud Mulder over het Schrijversprentenboek Willem Walraven 6 prachtige kastanjebomen neergehaald Predikbeurten Landbouwschuur te Dirksland afgebrand „Een lastig portret' Jaarvergadering Eerste Flakkeese Vogelvereniging Vogelbeurs Eerste Flakkeese Vogelvereniging Meer alternatief geproduceerde eieren gelcoclit Staatkundig Gereformeerde Studievereniging 'HusaT Ondanks alles toch succesvolle aktie geef 's voor diabetes Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 12 FEBRUARI 1993 Om de schrijver Willem Walraven - geboren in Dirksland 1887, overle den in Indonesië 1943 - onder de aandacht van een breed lezerspu bliek te brengen, wordt bij de her denking van de sterfdag van Willem Walraven op 13 februari 1993 het boekje 'Levenslijnen' uitgegeven. Daarnaast is er een schrijverspren tenboek gemaakt, een handzaam prentenboek met van alles en nog wat over de schrijver Walraven. Kompleet beeld Terwijl 'Levenslijnen' een nieuwe uit gave is van een novelle waarin Walraven zijn jeugd in Dirksland beschrijft, ko men in het schrijversprentenboek aller lei facetten van Walravens leven en werk aan de orde. Ruud Mulder, leraar geschiedenis aan de RSG in Middelhamis en aktief lid van de commissie Herdenking Willem Walraven vertelt over het schrijver sprentenboek dat de commissie zelf heeft geproduceerd: „Het is een geheel van verschillende bijdragen, ik heb het gecomponeerd zou je kunnen zeggen". Hoe stellen we ons zo'n prentenboek voor? „Leuk om te lezen, leuk om door te bla deren. Er staan niet alleen artikelen in, er staan ook veel foto's in. Heel erg leuk, vind ik zelf Uitspraken van anderen over Walraven, zoals van Greshoff Morriën, Beb Vuyk. Ook uitspraken van Walraven zelf Het geeft van alles wat, over en van Wal raven. Er staan ook twee oorspronke lijke stukken van hem in, die nog niet eerder in boekvorm zijn uitgegeven. Die zijn ons toegezonden door de heer Kees Vogels, een groot Walravenfan en bezig met een studie over Walraven. Een toevallige vondst was een foto uit 1898 die gemaakt is op de kroningsdag van Koningin Wilhelmina, dé illustratie bij een artikel dat Walraven veertig jaar na het feest over die dag schreef in de Indische Courant. Je begrijpt hoe leuk het was om eerst een artikel van Walra ven in handen te krijgen dat nog niet in een boek heeft gestaan en er dan ook nog de foto's bij te vinden in het archief van de gemeente Dirksland en het Streekmuseum". Leuk gemaakt Met gepaste trots bladert de heer Mulder het prentenboek door. Het ziet er mooi en zeker niet zelfgemaakt uit. Was het veel werk om zo'n prentenboek te maken? „Er gaat best veel tijd in zitten, maar het is erg leuk om zoiets te maken, om stuk jes te schrijven. Je moetje in een bepaald facet van de schrijver verdiepen. Er staat in het prentenboek weinig over Walraven als journalist in Nederlands- Indië. We hebben gekozen voor de invalshoek Dirksland. Daar is immers de herdenking en we vonden ook dat we te weinig van Nederlands-Indië af weten. Wel is er een artikel van Leen Dorsman dat een globaal beeld van Walravens carrière geeft. Van mij staat er een artikel in over de eerste jaren van Walraven in Neder lands-Indië om het leven van een een voudige KNIL-soldaat duidelijk te ma ken. Dat laatste is in de literatuur over Walraven wat onderbelicht gebleven. Jan Verbiest heeft een serie citaten van en over Walraven uitgezocht. Van me vrouw Annie van Geel-Walraven uit Dirksland en van Maarten Walraven, een zoon van Willem Walraven hebben we foto's te leen gekregen. Die staan in het prentenboek en Peter Schobben heeft een vraaggesprek met Maarten Walraven gemaakt. De foto's die in het prentenboek staan zijn ook te zien op de tentoonstelling die in het gemeentehuis van Dirksland wordt gehouden". Geschiedenis Voor wie is het prentenboek bedoeld? „Voor iedereen die geïnteresseerd is in Willem Walraven, voor iedereen die geïnteresseerd is in de Flakkeese ge schiedenis. In het bijzonder wordt het prentenboek uitgereikt aan de boven bouwklassen van de middelbare scho len op Goeree-Overflakkee, gecombi neerd met een schrijfwedstrijd. Het prentenboek ziet er heel anders uit dan 'Levenslijnen', al vind ik dat ze bij elkaar horen. 'Levenslijnen' is een prachtig rustig boekje waaraan een vooraanstaand vormgever te pas is gekomen. Het schrij versprentenboek is wat kleuriger en weer heel anders van lay-out. We heb ben geprobeerd om veel informatie leuk vorm te geven". Tentoonstelling De heer Mulder legt uit dat het schrijver sprentenboek gelijk bedoeld is als een begeleiding van de tentoonstelling 'Wal raven en Dirksland'. „Het is een bescheiden tentoonstelling, want de ruimte in het gemeentehuis van Dirksland is beperkt. Toch hebben we voor een expositie in het gemeentehuis gekozen, dat vonden we voor deze gele genheid de meest geëigende plaats. Net als in het prentenboek proberen we met de tentoonstelling een beeld te geven van Walraven, zijn werk en zijn gezin en dat tegen de achtergrond van 'zijn' Dirksland. Er zijn prachtige foto's van Dirksland rond 1900 te zien. Ook voor mensen die niet zo in Walraven zijn geïnteresseerd is het de moeite waard even het gemeen tehuis binnen te lopen om een indruk te krijgen van het tijdsbeeld aan het begin van deze eeuw op Goeree-Overflakkee". Wanneer kunnen we de tentoonstelling bekijken? „De tentoonstelling is te bezichtigen tij dens kantooruren en de toegang is vrij. Er is geen specifieke catalogus maar het wijst zich vanzelf Wat ook leuk is, er is een Walravenwandeling beschikbaar. Die wandeling duurt ongeveer een kwartier en dan loop je echt door het Dirksland van Walraven, met de nodige historische achtergronden. De tentoon stelling duurt tot eind februari". Lastig portret Het bleek nog niet zo gemakkelijk in kort bestek een portret van Willem Wal raven te maken. „Op zichzelf was het nog best lastig", zegt de heer Mulder, „want het is geen gemakkelijk persoon om in een hokje te plaatsen. Hij is veel en daarom is het enorm interessant om met hem bezig te zijn. Hij blijft boeiend, hij wordt eigen lijk steeds boeiender. Hij is tegenstrijdig en toch ook weer niet. Hij kan enorm fulmineren tegen Dirksland maar tege lijkertijd vindt hij het prachtig, een klas sieke haat-liefdeverhouding. Wij benadrukken vooral de liefde voor Dirksland en Flakkee want ach, de haat is al zo dikwijls benadrukt. We ver stoppen dat aspekt niet maar we willen ook het andere eens voor het voetlicht brengen". Het Schrijversprentenboek Willem Wal raven is een lastig maar boeiend por tret geworden. Het telt 24 pagina's en kost slechts 4,-; het laat duidelijk zien dat het met liefde is gemaakt. De resten, keurige blokken voor de open haard. MIDDELHARNIS - De bijl heeft al aan de wortel van 6 mooie kastanjebomen in de Lijsterbesweg gelegen toen de gemeenteraad vorige week donderdagavond een kap-verordening instelde. Die zou voorkomen, zo hoopte de raad, dat mooie bomen en prachtig groen nog in open haarden geofferd zouden worden, maar voor 6 kastanjebomen was 't te laat... 't Personeel van de groendienst van 'Binnenhof heeft er woensdagmorgen gretige kettingzagen ingezet en dat heeft toeschouwers verbijsterd. Aart de Neeff die de straat opstormde met de vraag of ze gek geworden waren, hij kreeg geen kontakt. 't Was trouwens niet de gemeente-, maar het bestuur van de Woningbouwvereniging 'Middelharnis' dat tot verwij dering van de 6, bijna dertig jaar oude bomen had beslo ten. Het bestuursantwoord op de klacht van hun huurders die zo'n boom in de voortuin hadden. Alle 6 bewoners hebben voor het verdwijnen van de bomen gekozen, zij wilden een vrije voortuin. De kastanjes waren te groot geworden, namen licht en vocht weg en dus wachtte liquidatie. Dhr. de Neeff stelt daartegenover de zorg voor de kastanje boom achter het Amsterdamse Anne Frankhuis waaraan, zegt hij, 350.000,- wordt besteed om die te behouden. „Komt er in Middelharnis dan nooit een eind aan dat rooien?" vraagt hij zich af. De door de raad ingestelde kapverordening heeft wél die intentie. Wie wil kappen (anders dan populieren, wilgen, aangetaste iepen en houtopstanden) dient daartoe bij het College schriftelijk een vergunning aan te vragen. Wie zonder vergunning kapt kan worden gestraft met een hechtenis van ten hoogste twee maanden of een aanzien lijke boete. Er is na het kappen ook een herplant- verplichting. Het bestuur van de Eerste Flakkeese Vogelvereniging nodigt u hierbij uit tot het bijwonen van de algemene jaarvergadering. Deze wordt gehouden op vrijdag 19 februari 1993 in het Dienstencen trum, Doetinchemsestraat 27 te Mid delharnis. Aanvang 20.00 uur. Ook niet-leden zijn welkom. Steeds meer consumenten kopen eieren die op een alternatieve wijze zijn gepro duceerd. In de tweede helft van 1992 steeg zowel de afzet van scharrel- als van volière-eieren. De verkoop van 'reguliere' eieren loopt terug. Dit blijkt uit cijfers van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren (PPE), die zijn ver zameld door het onderzoekdsbureau AGB Fresh Food. Scharrel en volière Van de huishoudelijke aankopen van eieren bestond in de tweede helft van 1991 28% uit scharreleieren. In de tweede helft van 1992 was dit scharreleieren- aandeel opgelopen tot bijna 30%. Daar bovenop kwam in die periode nog een aandeel van ruim 4% voor volière- eieren. Wat hierbij opvalt is, dat de belangstelling voor volière-eieren toe neemt, zonder dat dit ten koste gaat van de scharrel-eieren. NEB Vorig jaar zijn in ons land per persoon gemiddeld 172 eieren gegeten, dat waren er 2 meer dan in 1991. Het betreft hier zowel eieren in de schaal als verwerkt in diverse produkten. De controle op alter natieve produktiesystemen van eieren berust bij de Stichting Nederlands Eier- controle Bureau (NEB). Zondag 14 februari 1993 OUDDORP Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. R. Veldman, voorberei ding Heilig Avondmaal en 18.30 uur ds. A. Kastelein. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. F. Hoek en 18.30 uur ds. R. Veldman, voorbereiding Heilig Avond maal. Woensdagavond 17 februari: 19.30 uur ds. W. Pieters,; Genemui den (School) Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. P. de Goede en 17.00 uur dhr. J. van Lambalgen Doops- gez. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur kand. J. Noordam, Zoeter- meer en 18.30 uur ds. F. Hoek. Vrijdag 19 februari: 14.30 uur ds. F. Hoek, bevestiging en inzegening van het huwelijk van Johan van Erkelens en Antoinette Leantien Wielhouwer. STELLEND AM Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. C. Meeuse, Sint Annaland en 18.00 uur ds. J. Codée, voorberei ding Heilig Avondmaal Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. van Wattum, Oud- Beijerland en 17.00 uur ds. mevr. M. J. van Veen-Schenkveld, Rijswijk. MELISSANT Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg, Veenendaal Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. P. Roze- boom, Garderen Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. het Lam, bevestiging ambtsdra gers en 18.00 uur ds. P. Vermaat, Maassluis Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. T. E. van Spanje, Ned. Geloofsbel. art. 20 en 21 Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur stu dent A Vermey. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. C. den Toom, bediening Heilige Doop en 18.00 uur ds. W. Westland Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. W. H. van Kooten Rem. Ger. Gem. 10.00 uur dr. M. D. Koster Herv. 'Exodus' Gem. 10.00 uur ds. W. H. den Ouden, Rotterdam Pinkstergemeente 'Flakkee', De Sta- ver, 10.00 uur W. Pouwelse. MIDDELHARNIS Herv. GemyiO.ÓÖ uur ds. L. W. Ch. Ruijgrok en 18.00 uur kand. A. J. v. d. Herik, Strijen Chr. Ger. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. Baars Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst Ger. Kerk 10.00 en 17.00 uur dhr. A. I. Fluit, Gouda Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 14.30 uur ds. A. M. de Hullu, Rozenburg Christenge meente Vrienden van de Bijbel, Diekhuus, Ben. Zandpad 10.00 uur A. Kleyne. NIEUWE TONGE Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder, v.m. voor bereiding Heilig Avondmaal en nam. bevestiging ambtsdrager Ger. Gem. 10.00 en 18.30 uur student A. Vermey, Ridderkerk. De schuur in lichterlaaie. De plm. tachtig jaar oude stenen landbouwschuur met asbestplaten dak van boerderij Arie de Wit (vroeger G. L. Warnaer) op de hoek Havelozeweg- Westdijk is woensdagmiddag volledig afgebrand. Met de schuur ging ook de inhoud aan aardappelen, uien, een traktor en landbouwmachines verloren. Dankzij een gunstige (oosten) wand kon het woonhuis behouden blijven. De aardappelen zouden de volgende dag geleverd worden waarom ze zoals te doen gebruikelijk de dag tevoren werden 'opgewarmd', mogelijk is daar de oorzaak van de brand in gelegen. De blusploegen van Melissant en Herkingen rukten met die van Dirksland uit; er moest in aanjaagverband worden gewerkt omdat het water van enige afstand moest worden betrokken. De schuur moest worden prijsgegeven, de brandweer richtte z'n inspanning voornamelijk op behoud van het aan de schuur grenzende woonhuis. De milieudienst werd i.v.m. de aanwezigheid van asbest in het gebeurde betrok ken. Door een daarin gespecialiseerd bedrijf werden woensdagavond al veel stukken asbest verwijderd, maar gisteren (donderdag) werd dat door de brand weer van Dirksland voortgezet. Voorzien van persluchtmaskers hebben de brandweerlui, ook voor een deel van de dag die van Melissant, de verbrande res ten afgezocht naar stukjes van de uit elkaar gespatte platen en die in een contai ner verzameld. Pas daarna konden de rokende resten worden afgeblust en kon voor de naastgelegen kippenfarm aan de rookoverlast een eind worden gemaakt. Van de brandweerregio was voor het vullen van de zuurstofflessen een mobiel vulstation aanwezig. De resten van de schuur zijn door de brand weer neergehaald. De Staatkundig Gereformeerde Studie vereniging 'Husaï' te Ouddorp belegt op D.V. dinsdag 16 februari a.s. weer een openbare vergadering in het vereni gingsgebouw 'Eben-Haëzer' te Oud dorp. De aanvang van deze vergadering is zoals gewoonlijk om 20.00 uur. Een ieder is van harte welkom. Als spreker hebben wij uitgenodigd de heer B. Stolk, historicus en oud-rektor van de Revius- scholengemeenschap. Hij zal spreken over het onderwerp: 'De Balkan, het kruitvat van Europa in verleden en heden'. De inleiding zal met name handelen over de achtergronden van de huidige situatie in het voormalige Joegoslavië, waar thans Serven, Kroaten en Bosniërs elkaar naar het leven staan. Graag tot ziens. Het belooft een bijzon der interessante avond te worden. Deze avond zal ook te beluisteren zijn voor de kerktelefoonluisteraars. OUDE TONGE Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. J. v. d. Herik en 18.00 uur ds. P. J. Teeuw Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst Volle Evange lie Gemeente (Tonisseweg) Trencon 10.00 uur A. van Gocht. STAD aan 't HARING'VLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. van Bruggen, Stavenisse en 18.00 uur ds. L. van Nieuwpoort, Rotterdam Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdi*enst Ger. Kerk 10.00 uur ds. W. A. Boer, 's- Gravendeel en 18.00 uur ds. A. v. d. Zwaag, Capelle a/d IJssel. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. C. Feij en 18.30 uur drs. J. H. Wilschut. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. J. W. Verboom, voorberei ding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. K Groenendijk, Dussen. Vrijdag 19 februari: 14.15 uur ds. C. J. W. Ver boom, huwelijksbevestiging van Jaap Mosselman en Jozina Koppenaal Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lees dienst Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. M. Snoek en 18.00 uur ds. A. C. Feij. SINT MAARTENSDIJK Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon Ger. Gem. in Ned. 3x leesdienst Oud Ger. Gem. 3x leesdienst. De Eerste Flakkeese Vogelvereni ging houdt zaterdag 20 februari een vogelbeurs in het Dienstencentrum aan de Doetinchemsestraat te Mid delharnis. Iedereen is welkom van half 2 tot 4 uur, er is deze middag ook een han delaar aanwezig.. De toegang is gratis. De campagne 'Geef 's voor diabetes', heeft 3.6 miljoen gulden opgebracht. Dat is tien procent meer dan in 1991. Het bericht dat een week voor de kol- lekte als groot nieuws werd gebracht: 'Suiker niet langer taboe voor diabetes patiënt' was voor de goed geïnformeerde diabeet oud nieuws. Suiker mag, mits ingepast in het dieet. Met het misleidende effekt hiervan kre gen de kollektanten te maken. Men vroeg zich af waarom nog gekollekteerd werd. 'Diabetes is toch over'. Het gevolg was dat de gemiddelde opbrengst per kollektant 5 gulden lager lag dan in 1991. Tweeduizend kollektanten meer Dat het resultaat toch positief is uitge vallen is o.a. te danken aan de toename van het aantal kollektanten dat voor de bestrijding van diabetes op pad ging. Onderzoek naar ontstaan diabetes en terugdringen komplikaties Het Diabetes Fonds Nederiand subsi dieert met de opbrengsten van de cam pagnes het wetenschappelijk onderzoek naar het ontstaan van diabetes en onderzoek naar het terugdringen van de gevolgen van diabetes als oogziektes, nieraandoeningen en vaatziekten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 2