EiüvriDEn-niEuws Samenwerking tussen de gemeenten lijkt ver te zoeken Expositie Watersnood 1953 WE, ÈVmtMmm Gemeenschappelijke milieudienst nog steeds niet opgericht De nieuwe Senior Vaicantieicrant is uit! Raad Middelharnis: Ophalen oud papier Zangmiddag met gehandicapten in Tholen Zomerkursus Diekhuus 2e Blad DINSDAG 9 FEBRUARI 1993 No. 6174 Het zijn in Middelharnis dan wel geen tropische regenwouden die worden gekapt, maar ook die solitaire, soms beeldbepalende bomen in de dorpen dienen te worden beschermd. In z'n vergadering van jl. donderdagavond stelde de raad dan ook een kapverordening vast en sommigen hadden de 'stoute' gedachte dat de gemeente zich dat best ook zélf aan zal mogen trek ken. Sprak mevr. v. d. Nieuwendijk daar niet over kaalslag...? Welzeker, helemaal verbijsterd had ze die de dag tevoren in Nieuwe Tonge gezien, kaalslag door Gemeentemensen en dat, zo klaagde ze, terwijl het eiland toch al zo arm is aan bos en aan groen, al erkende ze dat het nu ook de iepziekte is die een bres slaat in het bomenbe- stand. Mevr. v. d. Nieuwendijk juichte overigens de komst van het kapverbod zeer van harte toe, haar fraktie had al zolang geduld betracht. Dat de waarde van de Verordening staat of valt met de controle op de naleving ervan was een opmerking van dhr. v. d. Ketterij en na hem zouden meerderen die maken. Neem de Verordening die verbiedt hondepoep op straat achter te laten, een farce omdat nooit wordt gecontroleerd. „Straks zal iemand die de kapverorde ning controleert nog uitglijden over de hondepoep", spotte dhr. Vroegindeweij, maar toch gelooft de raad dat van de kapverordening een preventieve wer king uit kan gaan, want ook dhr. Rijvers klaagde dat er nooit zoveel gekapt is als tegenwoordig, „ook door de gemeente", zo werd uit de raad vastgesteld, 't Was ook de mening van dhr. Hütink dat de gemeente, die blijkens opgaaf van weth. Koppelaar in de dorpen zo'n 85% van 't groen beheert, een voorbeeldfunk- tie zal moeten vervullen. De gehoorde opmerkingen over 't ge meentelijke kappen bleken de verant woordelijke wethouder, dhr. Koppelaar, tegen de borst te zijn gestuit en hij deed daar een boute uitspraak over: „te moeten kappen gaat de groenmensen honderd maal méér aan 't hart dan de totale raad!" verzekerde hij. Waar ge kapt wordt is dat onontkoombaar én heeft de gemeente zich altijd nog tot her- inplant verplicht. De Verordening werd vastgesteld, zij het dat die vooralsnog nauwelijks meer dan een papieren betekenis heeft waarom er ook nog geen inventarisatie heeft plaats gehad. Gehoopt wordt, en mevr. Ver- nooy gaf daar uitdrukking aan, dat de mensen ook zónder stok achter de deur hun verantwoordelijkheid zullen ken nen. Nóg geen milieudienst De beschikbaarheid van een milieu dienst wordt wettelijk geboden maar Goeree-Overflakkee die door de Inspek- teur is toegestaan één gezamenlijke dienst te hebben talmt en voor Middel harnis' raad die al wél met de oprichting van een Intergemeentelijke Milieu dienst instemde is dat volmaakt onbe grijpelijk. Straks is 't geduld van de Inspekteur ten einde en gebiedt ze aan sluiting bij de milieudienst van Rijn mond die zoveel geoutilleerder maar ook zoveel duurder zal zijn dan een lou ter Flakkeese dienst. Weth. Koppelaar sprak over een 'zeer grote teleurstelling' over het talmen door de gemeentebesturen van Oostflakkee en Dirksland. 't Ging weth. Koppelaar haast te ver dat dierzijds zelfs was gezegd zich door de Inspekteur niet te zullen laten chanteren terwijl 't zo overduidelijk is dat aanslui ting bij de Rijnmonddienst die ze Goeree-Overflakkee alsnog wil bespa ren heel veel duurder zijn zal. Er was eerder deze week nog met de gezamenlijke Colleges over gesproken, „maar 't was op die OGO-bijeenkomst droef gesteld", zo vatte dhr. Koppelaar de tekenen van onwil samen. „Ik ben ontzettend bang dat we nü al te laat zijn", gaf dhr. Koppelaar te kennen want de dienst zou om nog voor de subsidie '92 in aanmerking te komen, in augustus operationeel moeten zijn en in het hui dig tempo zag de wethouder dat aller minst zitten; al vorig jaar had een dienst met 7 man kunnen funktioneren, maar van de beschikbare 7 ton subsidie is geen gebruik gemaakt. Voor dit jaar is 2 ton beschikbaar maar nóg is er geen Dienst. „Dat is in ernstige mate te betreuren", vond ook dhr. Rijvers en meerderen gaven uiting over hun onbegrip over de houding van de nog weigerachtige ge meenten. „Dwalingen", noemde het mevr. Ver- nooy en wat nog te doen? „We moeten als gemeentebestuurders, onze collega's er op aanspreken", stelde ze voor en zo gaat het misschien gebeuren, het Col lege vindt het in elk geval een goede gedachte. „Want als die gezamenlijke dienst er niet komt zal het ten koste gaan van alle burgers en dat zullen de raden die de oprichting ervan frustreerden straks toch aan hun kiezers uit moeten leggen", zo zag dhr. Rijvers vooruit, 't Is een test-case of samenwerking tus sen de gemeenten wel mogelijk is". schatte de voorz. burg. Sleurink in, maar samenwerking, laat de raad niet lachen. Was het in '88, toen de vier Colleges het eens leken over een afgesproken budget financiering van de Stichting Maat schappelijk Werk, was het toen Goede- reede c.q. burgemeester Van Velzen niet geweest die er tóch nog weer, geheel onaangekondigd en zonder enig over leg, een andere draai aan gaf gunstig weliswaar voor de Stichting maar dwars tegen de gemaakte afspraak in? In de optiek van weth. Tiggelman is afspraak afspraak en een afgesproken budget is een all-in bedrag waarmee de Stichting in de jaren '89, '90 en '91 rond had moeten komen. Ook de CAO-verplichtingen waren daar in verdisconteerd, en wat Middelharnis betreft had de Stichting tevergeefs com pensatie geclaimd. Er was intussen ook een leidinggevende aangetrokken. Toe gegeven, in '86 was op een CAO com pensatie nog wél zicht gegeven, maar die toezegging gold niet langer toen in '88 bovenbedoelde nieuwe afspraak werd gemaakt, zo oordeelde weth. Tiggelman en met hem het hele College. Dat die mening geen juiste is werd met grote stelligheid aangevoerd door dhr. Hoogzand (eigen lijst) en door dhr. Slootweg (SGP/RPF). Dhr. Slootweg herinnerde aan de 'uiterst curieuze' omstandigheid dat het College het in '86 nog ééns was over de toegenomen werk druk voor de Stichting waarom het aan tal formatieplaatsen van 4.5 naar 5 werd gebracht, met uiteraard acceptatie van het financieel gevolg daarvan en 't leek dhr. Slootweg van cruciaal belang dat er alsnog een duidelijke afspraak wordt gemaakt, een die interpretatieverschil len waarvan hem nu sprake lijkt, abso luut uitsluit. Ook dhr. Hoogzand maakte zich er sterk voor, verantwoordelijk als hij zich voelt voor het funktioneren van de Stichting in een steeds meer verwor dende maatschappij. Spr. sprak de raad op z'n eergevoel aan, want het leek toch heel onheus de Stichting voor de CAO- verplichtingen op te laten draaien, 't was trouwens verzuimd het Stichtingsbe stuur die weigering door te geven. Dhr. Hoogzand achtte een heropening van het gesprek met de Stichting drin gend gewenst en eigenlijk vertrouwde hij dat weth. Tiggelman niet toe en die zei het ook: „In een gesprek met de Stichting wordt het happen en slikken", maar liever laat de wethouder het aan komen op een AROB-procedure die de Stichting voornemens is aan te spannen. „We staan sterk", zo zag dhr. Tiggelman de uitslag daarvan tegemoet, „maar als de Stichting verstandig is komt ze in gesprek". De overtuiging van de raad was een mindere, 9 stemden vóór en 8 (5 SGP/ RPF, 1 WD en 2 VDB) tegen het voor stel van het College het door de Stich ting ingediende bezwaarschrift onge grond te verklaren. Herinrichting Nieuwe Tonge Terwijl de raad over vorenbeschreven agendapunten al zo'n moeizame discus sie had gevoerd beten sommigen zich, aan 't eind van de vergadering nog'es vast in een voorstel tot aankoop van een oud pandje a ƒ20.000,-. Zuiddijk 25 te Nieuwe Tonge. Het naastgelegen pandje werd al eerder aangekocht en de twee zouden moeten verdwijnen om ruimte voor een parkeer plaats te geven zo werd in het herinrich tingsplan Nieuwe Tonge vastgelegd. Noodzakelijk Maar er rees oppositie, met name van dhr. W. V. d. Kamp van lijst Hoogzand. De situatie aldaar kennend vroeg hij zich af of dat nou wel noodzakelijk is. een parkeerplaats daar, want 10 meter terug en 50 meter verder is parkeergele genheid beschikbaar, 't Leek hem te vér gaan 50.000,- aan een overbodige par keerplaats te besteden. Dat geld zou z.i. heel wat nuttiger kunnen worden ge bruikt. Dit jaar zal er in het Streekmuseum Goeree-Overflakkee aan het Kerkstraatje te Sommelsdijk een expositie te zien zijn over de Watersnood 1953. Het museum heeft in eigen koUektie een groot aantal foto's van de Ramp, waarvan er onlangs velen te zien waren in de Grutterswei te Oude Tonge. Om een zo uitgebreid mogelijke expositie te kunnen samenstellen verzoekt het museumbestuur u vriendelijk om eens na te gaan of u nog foto's en/of voorwerpen met betrekking tot de Ramp in uw bezit heeft, die u tijdelijk in bruikleen wilt geven aan het Streekmuseum. Te denken valt bijvoorbeeld aan gereedschap (gift van Canada), herdenkingsborden, e.d. De expositie zal worden gehouden van 1 mei tot 1 november a.s. Wilt u voorwerpen in bruikleen geven, dan kunt u kontakt opnemen met de suppoost E. Blokland, tel. (01870) 8 37 78. Bij voorbaat dank voor uw medewerking. Kursus Geestelijke Vorming Op D.V. maandag 15 februari hoopt ds. P. den Butter uit Driebergen te spreken over het onderwerp 'Pastorale vragen rondom het Godsbestuur'. Aanvang 19.45 uur. Plaats; Hervormd verenigingsgebouw 'De Hoeksteen', Ring te Middelharnis. Alle kursisten worden weer hartelijk uitgenodigd. De stuurgroep STELLENDAM Op zaterdag 13 februari hopen wij weer namens de financiële commissie van het Open Herv. Jeugdwerk oud papier op te halen. Wij beginnen om 8.30 uur op de Molen kade en vervolgens om 9.00 uur in de Nieuwe Weg en de Eendrachtsweg. Wilt u het tijdig en goed gebundeld gereed zetten? Van de zijde van VDB werd er. bij monde van dhr. v. d. Berg, precies zo over gedacht, wat de VDB-frakfie betreft heeft de aanleg geen enkele prioriteit, 't Leek dhr. v. d. Berg beter het woninkje aan te bieden aan de Stichting Monu- mentenbeheer die er wellicht nog mooie woninkjes van kan maken. Weth. mevr. Van Eek dacht er anders over. Ook uit veiligheidsaspekt dienen de woninkjes te verdwijnen om plaats te kunnen bieden aan een voldoende breed trottoir dat ook moeders met kin derwagens veiligheid biedt. „Nieuwe Tonge zal er bijzonder mee gediend zijn", vond mevr. Van Eek, maar lijst Hoogzand en de VDB-ver- tegenwoordigers verklaarden een an dere definitie van 'leefbaarheid' te hebben. De afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van 'Helpende Handen' gehandicapten zorg van de Gereformeerde Gemeenten nodigt alle gehandicapten (zowel licha melijk als verstandelijk) uit met hun ouders en/of verzorg(st)ers aanwezig te willen zijn bij de zangmiddag op D.V. zaterdag 13 februari a.s., 's middags half drie in de 'Rehobothkerk' aan de Hoo- gaarsstraat 2 te Tholen. Deze middag hoopt het mannenkoor 'Rehoboth' uit Tholen voor en met de aanwezigen te zingen, terwijl er ook samenzang zal zijn. In de pauze gratis koffie en/of fris drank. Gehandicapten ook van buiten de Geref Gemeenten zijn eveneens hartelijk wel kom. Ook uw belangstelling wordt op prijs gesteld. Hoewel het vanzelf spreekt dat het ook voor ouderen goed is er eens even uit te zijn, kunnen er toch heel wat dingen zijn die voor wie (wat) ouder is vragen oproepen, als het om vakantie gaat. Öm die vragen te helpen beantwoorden is er de Senior Vakantiekrant. Hierin laat een aantal organisaties die men bij het reisbureau niet zomaar aan treft, zien welke vakantiemogelijkheden zij bieden; voor wie alleen gaat of met een groep, naar binnen- of buitenland, dichtbij of verder weg. Een wegwijzer dus, voor ouderen zelf, voor hun dienstverleners en adviseurs. De Senior Vakanfiekrant is gratis af te halen bij alle kantoren van de ING Bank in het gehele land. De Senior Vakantie- Serviceburo Middelharnis organiseert ook dit jaar weer zomerkursuèsen schil deren onder leiding van Harald-Jean Jassoy. De vijfdaagse kursus wordt aan geboden in de weken van 28 juni, 5 juli en 12 juli. Met Cultureel Centrum het Diekhuus als uitvalsbasis wordt elke dag een ander deel van het prachtige Flakkeese landschap verkend. Een keuze wordt gemaakt uit een stads gezicht, strandlandschap, haven, de pol ders of de Flakkeese Slikken. Wanneer de weersomstandigheden het niet toela ten buiten te werken, wordt in het Diek huus gewerkt aan vrije opdrachten, of wordt een 'snelle' buitenschets binnen verder uitgewerkt. De zomerkursus is bedoeld voor gevor derde en enigszins gevorderde teke naars en schilders, techniek- en mate riaalkeuze zijn vrij. De kursus loopt van maandag tot en met vrijdag; voor een gezellige lunch wordt gezorgd. De kur- suskosten bedragen ƒ250,- (inklusief lunch). Deelnemers moeten zelf voor hun verblijf zorgen. Docent Jassoy is beeldend kunstenaar in Goedereede. Hij verzorgt onder an dere de jaarlijkse teken/schilderkursus- sen in het Diekhuus. Het Diekhuus is gevestigd in de karakteristieke voorma lige lagere school, onderaan D'n Diek van Middelharnis. Informatie en inschrijving bij Service buro Middelharnis, Beneden Zandpad 7, Middelharnis, (01870) 8 24 00. krant is ook schriftelijk aan te vragen bij: Administratie Senior Vakantiekrant, Postbus 156, 9700 AD Groningen. Voor verzendkosten 2 postzegels van 70 cent in een enveloppe meesturen. Ver meldt hierop duidelijk uw naam, adres, postcode en woonplaats. VERVOLGVERHAAL - 51 - Van dezen hoorden de mannen in de ambulance, dat er verwoed gevochten werd bij Kaluga. „Maar er was toch wapenstilstand?" zei de dokter. „Ja", zei er een van de gewonden, „een mooie wapenstilstand! Vanmorgen heeft een kozak een aanslag op het leven van Murat gedaan. Gelukkig kwam deze er goed af maar de Russen overrompelden zijn voorste linie, trokken door dichte bossen om zijn tweede linie heen en vielen hem in de rug aan. Twee van zijn generaals zijn gesneuveld, al zijn bagage ging verloren, de helft van zijn ruiterij is omgekomen". Nu gaf Napoleon bevel tot de terugtocht. Bij Malo-Jaroslawetz kwam het opnieuw tot een slag, die evenals de vorige veldslagen geen beslissing bracht. Aan beide zijden werden zware verliezen geleden. In zoverre was die slag van betekenis, dat Napoleon inzag, dat het meer dan tijd was Rus land te verlaten. Enige dagen later kreeg de dokter van de ambu lance zijn instrukties. Er was volgens de medede ling een schitterende overwinning behaald bij Malo-Jaroslawetz; het vergevorderde seizoen maakte het echter noodzakelijk de winterkwartie ren bij Wilna te betrekken. De dokter moest al het materiaal van de ambulance in de bagagewagens pakken; de ernstige zieken moesten per ar in zuidelijke richting vervoerd worden; de herstel lenden moesten trachten hun regimenten op te zoeken en dan met deze naar Smolensk trekken. Het was nu alles drukte in de ambulance. De dok ter, de ziekenvaders, de herstellenden en herstel den, allen waren in aktie en - vele handen maken licht werk - binnen een paar uur was alle tilbare have van de ambulance op wagens geladen, de zieken waren in de daarvoor beschikbare voertui gen gebracht, men kon vertrekken. Nog eenmaal liep de dokter, vergezeld door Kees, alle vertrek ken door. Er was nog heel wat blijven staan, maar men kon nu eenmaal niet alles meenemen. De dokter wilde echter controleren of er soms nog onmisbare dingen waren achtergebleven, van daar zijn inspektietocht. „En wat doet u nu, wachtmeester?" „Ik zal proberen bij mijn regiment te komen". „Het zal u niet meevallen; als ik u was, bleef ik lie ver bij mij". „Neen", was het antwoord, „vind ik het regiment niet, dan zal ik trachten bij u te komen en hoop u dan te kunnen assisteren". „Ik kan u niet dwingen", zei de dokter en dan ineens van onderwerp veranderend: „Hebt u voldoende voor uzelf gezorgd?" Kees keek hem vragend aan. „Zorg dat ge een paar pistolen en voldoende ammunitie bij u hebt. Neem een paar broden mee; zorg voor een paar dekens. Dekens zijn hier nog wel, zoek er een paar goede uit; pistolen zijn er ook, we hadden een paar zwaar gewonde offi cieren, die zullen hun pistolen wel niet meer nodig hebben". En als Kees hem verwonderd bleef aankijken, voegde hij er bij; „Van hier naar Smolensk is het een afstand van 300 mijl en van Smolensk naar Wilna is het 500 mijl. Denk er om, gedurende die tijd moet ge voor uzelf zorgen". 't Was alsof Kees zich nu eerst zijn toestand bewust werd. Zou hij maar niet liever bij de dokter blijven? Die gedachte kwam bij hem op, maar onmiddel lijk onderdrukte hij die. Hij bleef bij zijn plan. Zo namen dan beiden hartelijk afscheid. Toen Kees op weg ging, had hij over de schouder hangen een pak, gevuld met ondergoed, dat omwikkeld was met twee dekens. Hij had in zijn gordel twee pisto len en een sabel hing aan zijn zijde; voor het ove rige had hij zijn rode uniform aan. Zo stapte hij welgemoed op de landweg, die van het gebouw, waar de ambulance lag, naar de hoofdweg liep. Dat was op de 23ste oktober. Een stralende herfst dag! De zon overgoot het landschap met zijn koesterende warmte en zette alles in gloed. De helderheid van de atmosfeer maakte, dat men heel ver kon zien; de horizon was ver weg. Einde loze, kale vlakten, in het Oosten donkere bossen; maar nu in deze tijd geen wuivende rogge of kleu rige boekweit; de velden waren leeggeoogst. Hier en daar, een herinnering aan de oorlog; het dode lichaam van een paard, waaruit duizenden vliegen opzwermden of de gebroken affuit van een kanon. Van terugtrekkende troepen was niets te bespeuren. Het leek Kees echter, of een zacht geroezemoes tot hem doordrong; hij kon niet goed onderscheiden wat het was. Het scheen wel het geruis dat men hoort, als men in de duinen dichter bij het strand komt. Bij windvlagen scheen het sterker te wor den. Het kon toch niet het geruis zijn van de wind door de takken van het bos, dat daar in de verte lag? Onderzoekend liep hij verder. De weg was vol kronkels; hij nam de vrijheid om die bochten af te snijden door over de velden te gaan. Zo was hij nu gekomen aan de voet van een zacht glooiende heuvel en hij begon de bestijging. Hij merkte al spoedig, dat dat stijgen meer inspanning vergde dan het lopen op de landweg, al was die ook vol wagensporen. Eindelijk was hij op de top; hij kon tot ver in het rond zien. Het was weer het zelfde gezicht, dat hem en zijn makkers zo dikwijls met teleurstelling vervuld had. Die eindeloze, einde loze, naakte, verlaten vlakte, nergens onderbro ken door een boerderij; wel links en rechts uitge strekte bossen, maar heel ver weg en voor hem op grote afstand de heuvelrug, waarachter - dat wist hij - weer een eindeloze nieuwe vlakte zich zou uitstrekken. Maar wat zijn oog boeide, dat was wat hij zag op de grote weg: duizenden, tienduizenden mensen. Op de grote weg in brede gelederen van wel vijftig man marcheerden grote troepenmassa's. De hoofdweg was er te smal voor; ze liepen ook rechts en links van de weg, telkens twee gelederen met een afstand van tien meter. Zo telde hij wel vijftig gelederen; daarvóór zag hij ruiterij en daarvoor weer voetvolk. Links en rechts honderden, dui zenden mannen, die met het leger meetrokken. Dat moesten als hij, mannen zijn, die hun regi menten kwijt geraakt waren. Wat hij daar voor zich zag, was de achterhoede. Vóór die achterhoede moest dus het leger voort trekken, daar zou ook Napoleon zijn en dus ook het regiment van de rode lanciers. Wilde hij zich daarbij voegen, dan moest hij trachten voorbij de achterhoede te komen. Hij zag, dat het leger niet snel marcheerde, de landweg, waarop hij liep. liep in zuidwestelijke richting op de hoofdweg aan; daarom besloot hij onmiddellijk zijn weg te ver volgen. Hij liep voort en nu klonk het geroeze moes, dat hij zoeven gehoord had, veel duide lijker; het waren de stemmen van de mannen, die met het leger voorttrokken. Al lopende verstreek de tijd, het middaguur was voorbij, de zon had haar hoogste punt bereikt, ze daalde naar het westen. Nu bleek het, hoe goed de raad van de dokter was geweest. (wordt vervolgd) ♦^^^♦♦♦^^♦^♦♦♦♦♦♦♦♦♦^H(.»4H^*AHH^^HHH^#^^*1^»»*»JH^*^Hf**^HH^*^^*»#»*»*»»*#»»»***»*»»»JHl#»**»» ♦♦^♦^^♦♦♦♦*****#-*»*-»*»**»*****»***»»*******»»»**»****»»**»»********»»**»*4**********************

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 5