Commissaris l\/lr. Patijn een dag te gast van Flaldceese alclcerbouwers Jaarvergadering Vrijwillige Brandwee Uitgedaagd om zelf met initiatieven te komen Twee leden, dertig jaar lid, gehuldigd Inzamelen klein chemisch afval Zoeklichtsamenkomst in Middelhamis IZB-konferentiedag over de verzoening Kerlcdienst voor het GBS Tuinbouw met milieubewuste teelt op juiste weg Inschrijving voor de Kwart Triathlon van Hellevoetsluis Bladz. 2 .EILANDEN NIEUWS' DINSDAG 9 FEBRUARI 1993 In de voorbije goede jaren hadden de Flakkeese land- en akkerbouwers bij een bezoek van de Commissaris der Koningin nog wel in koor 't genoegen van hun vrije bestaan willen zingen, juun en peen, ze zouden hoog geprezen zijn, maar toen mr, Patijn j.l. vrijdag metterdaad z'n oor te luisteren legde en hij een dag onder hen verkeerde hoorde hij niet anders dan een bedrukte klaagzang. Toen de commissaris aan het eind van de dag z'n indrukken sa menvatte liet hij dan ook weten 'veel dramatische verhalen' te hebben beluisterd. rend eiland", zo prees dhr. Patijn; „het ziet er magnifiek uit en dat mag niet door kleinschalige oplossingen worden verziekt". Diseussie te over Discussie was er te over toen die gele genheid geboden werd. Over de voorge nomen her-inrichting van Ouddorp- West, centrum van de bloemzaad-teelt terwijl nu de natuur de overhand schijnt te krijgen, „maar achter hekken en prik keldraad zal het landschap gaan verar men", waarschuwde dhr. v. d. Wende: „We vielen ons zeer bedreigd", zei hij als direkt betrokkene. Toch zag de Commissaris het niet al te zwaar, met een goed beheersplan leek 't hem wel te gaan en soms kost dat wat ex tra inspanning zoals eerder op de mid dag Pieter Hugo Grinwis had uitgelegd. Om een schurveling van kunstmestkor- rels te vrijwaren strooit hij die laatste goeie meter vanuit een zaaiblik. Illustratief voor de misère was de aard van het 'stoffelijk blijk' dat Mr. Patijn ten afscheid aangeboden werd. Norma liter zou dat een mand met produkten van de Flakkeese akkers zijn geweest, maar nou deed FLO's voorzitter J. A. de Wit cynisch over de mand waarin we o.a. eieren van De boed en advokaat van Wamink veronderstelden. „Landbouw- produkten ter hoogte van dit bedrag zouden niet in de kofferbak hebben ge kund", zei hij schamper, maar niettemin was ieder de Commissaris erkentelijk dat hij tenminste had geluisterd deze dag, gedeelde smart was een beetje halve smart, want 't gaat de akkerbouwers ver re van voorspoedig. 't Was daarom ook dat dhr. de Wit, in z'n openingswoord voor de discussiebijeen komst in het Ouddorpse 'Dorpstienden' sprak van een dal waarin de akkerbouw verkeert, uitzichtlozer dan het in jaren is geweest, 't Gemiddelde bedrijf haalde in 1991 nog een resultaat van ƒ32.000,- maar in 1992 was het gewin tot een ver lies van 17.000,- geworden, een ont wikkeling van strukturele aard, zo dient gevreesd, maar wat te doen? In elk geval, en dhr. de Wit bepleitte het bij de Commissaris, meer mogelijkhe den voor de bedrijven en niet een te strakke (planologische) regelgeving, 't Mocht ook beter gewaardeerd, zo vond dhr. de Wit dat de boeren het land behe ren, gratis voor niks. Onderhoud van hun groenvoorzieningen kost de ge meenten heel wat meer, zo werd vastge steld, maar de agrariër pleegt het onder houd om niet, en met steeds minder natuurbelastende middelen. Het bedrijven van tuinbouw, de bouw van kassen zou mogelijk moeten zijn, zo pleitte dhr. de Wit voort en van de re creatie zou een graantje moeten kunnen worden meegepikt, zo noemde dhr. de Wit als mogelijkheden, maar de Com missaris maakte z'n bemerkingen want het kan niet zo worden dat bij de ene boer een golfterrein, bij de volgende een camping en bij de derde een kassen- komplex kan worden toegestaan. „Kom daarom als organisatie bij uw ge meentebestuur met een gezamenlijk plan", zo raadde de Commissaris, waar schuwend tegen de waarschijnlijke on mogelijkheid van honorering van in dividuele- of deelplannetjes, hij noemde dat losse flodders, terwijl een aanpak ge zamenlijk en grootschalig dient te zijn ter bescherming vooral van een „schitte rend agrarisch gebied op een schitte- Gemeente Middelhamis Het klein chemisch afval wordt op 10,11 en 12 februari weer door de chemocar van de fa. Boon bij u opgehaald. Door middel van een geluidsinstallatie wordt u er op attent gemaakt dat de chemocar bij u in de straat is. Het is de bedoeling dat u de box naar de chemocar brengt en overhandigt aan het personeel van de chemocar, die de inhoud van de box ver wijderd, waarna u hem weer terug krijgt. Zoet Haringvliet Jan van Kempen uit Melissant greep ook z'n kans de Commissaris met zorg van meerderlei aard te konfronteren. Hij stipte aan de kennelijke plannen het Haringvlietwater 'een ander smaakje' te geven, voorts besprak hij de schade die wordt ondervonden van vogels uit na tuurgebieden, duizenden spreeuwen in z'n boomgaard, en veel soepeler moet worden gereageerd op verzoeken de be drijfspanden van opgeheven boerenbe drijven een andere bestemming te ge ven. Primair is dat, zo verwees de Commissa ris, een zaak van de gemeente die beoor deelt of de aanvrage een reëele is, maar daar sprong burg. Van Velzen bij met z'n ervaring dat in dezen de Provincie een 'wel wat star' beleid voert en dat de Pro vincie de plantoetsing dikwijls streng hanteert, waarop de Commissaris terug- kaatste, in vriendelijkheid overigens, dat de gemeenten dan eerst hun bestem mingsplannen moeten versoepelen, ,,de gemeenten willen ook lang niet alles in hun buitengebied". Ook de Commissaris moest niet denken aan een reeks leegstaande boerderijen in het polderland, 't zou bovendien het landschap schaden, 'naar de knoppen helpen' legde het de Commissaris uit en veel liever denkt hij dan mee over alter natieven om het boeren-inkomen te ver beteren, en 't is niet de Provincie, zo zei hij, die dat zal tegenhouden. Over de zorg of blijvend zal kunnen wor den beschikt over zoet Haringvlietwater Zet de box a.u.b. niet onbeheerd langs de weg, dit levert gevaar op voor kinderen, dieren en het milieu. Morgen, woensdag, wordt opgehaald al les wat zich bevindt tussen Oostvoor- gors, Rottenburgseweg, Langeweg, Kon. Julianaweg. Donderdag: Sommelsdijk, alles wat zich bevindt tussen Staverseweg, Wilde manskreek, Rozenlaan, Langeweg. Vrijdag: het buitengebied waar op telefo nisch verzoek wordt opgehaald: nr. 8 28 30. U kunt uw box ook bij het gemeentelijk depot aan het Nieuwepad 12 te Middel hamis ledigen op werkdagen van 9.00- 12.00 uur en van 13.00-16.45 uur en op zaterdag 13 februari 1993 tijdens de op- haalweek van 9.30-11.30 uur. Het. gezelschap waarvan de dagelijks bestuurders van de gemeenten deel uitmaakten, bezocht een drietal bedrijven, het landbouwbedrijf van defam. Jacobs te Battenoord, de witlofkwekerij Kardux te Melissant en het gemengde bedrijf, toegespitst op de bloemzaadteelt van dhr. P. H. Grinwis te Ouddorp. Op de foto geeft laatstgenoemde het gezelschap uitleg over zijn bedrijf. De akker achter z'n bedrijf wordt omzoomd door schurvelingen, waaraan dhr Grinwis zorgvuldig onderhoud pleegt. kon dhr. Patijn kort zijn. De Provincie heeft vóór alles bepaald dat éérst een oplossing voor de landbouw en voor de drinkwatervoorziening wordt gevonden vooraleer aan wijziging van het spuire- giem te denken valt. „Anders gaat het allemaal niet door!" verzekerde hij. Wildschade Dhr. van Kempen was er, met steun van weth. Visser die 'die milieumensen' dik wijls ook als een soort schoolmeesters ervaart, in geslaagd dhr. Patijn van de ernst van zijn en anderer klacht over wildschade te overtuigen en de Com missaris zegde toe er zich nader in te verdiepen. En ja... de golfbaan in Melissant, illegaal gebouwd weliswaar, maar geaccepteerd door de gemeente maar tot dusver nog geweigerd door de Provincie. Het was weth. Eshuis die de Commissaris snel herinnerde aan diens verwijzing naar de gemeentebesturen, maar het Dirksland- se wil wel... De Commissaris heeft er evenwel de pee in, zo zei hij, met voldongen feiten te worden gekonfronteerd en hij waar schuwde de gemeenten ertegen zich op deze manier met leuke buitenkansjes te laten verrassen. Uitdaging 's Commissaris' uitdaging aan Goeree- Overflakkee met plannen te komen werd door burg. De Vos van Oostflakkee richting Commissaris en richting Pro vincie gepareerd. „De streek kan dat niet in z'n uppie", legde dhr. De Vos de Commissaris voor, laten we daarom sa men voorkomen dat Goeree-Overflak- kee het verpauperde deel van Zuid- Holland wordt, 't Was met respekt gezegd, maar dhr. De Vos vond het wat makkelijk van de Commissaris de streek om een oplossing te vragen. Van de Overheid hoort daar minstens een flan kerend beleid bij, d.w.z. dat zowel het Rijk als de Provincie hun beleid ten aanzien van Goeree-Overflakkee op de helling willen zetten en (in de 4e nota Ruimtelijke Ordening) in planologische zin aan Goeree-Overflakkee méér kleur toe zullen moeten kennen dan alleen die van de akkerbouwbestemming. ,Als de Overheden daartoe niet bereid zijn heeft het geen enkele zin als streek met ideeën te komen", verzekerde burg. De Vos en hij oogstte applaus met die duidelijke opstelling. Dat 's burgemeesters pleit 'buitenge woon serieus' moet worden bekeken gaf de Commissaris zeker toe, „gezien de noodsituatie die dreigt, al is op andere plaatsen, b.v. in Groningen, waar al honderden hectare's met brandnetels volstaan, van een veel zichtbaarder noodsituatie sprake". „Daarom zouden we moeten analyseren wat het probleem is en aantonen wat er nodig is, want buiten Goeree-Overflak kee wordt dit probleem niet gekend als u het alleen maar voor uzelf houdt", gaf de Commissaris te kennen. „Wat ruimte voor deeloplossingen" be nadrukte Koos de Wit in zijn dank woord, maar daar heeft de Commissaris zich in de gehouden discussie nou juist zo schuw van getoond. Onder het thema 'Tekenen van Zijn komst' organiseert Het Zoeklicht op dinsdag 16 februari een Zoek lichtsamenkomst in de Gerefor meerde Kerk, Kon. Julianaweg 64 te Middelhamis. Iedereen is van harte welkom; de aanvang van de bijeen komst is 20.00 uur. De toegang is gratis. Als spreker is uitgenodigd ds. W. Hes- sels uit Emmeloord, voorheen hoofd nazorg van de Evangelische Omroep. Hij zal spreken over het onderwerp: 'Uit de hemelen Zijn Zoon verwachten'. Muzikale medewerking wordt verleend door de tenor Peter Kits, bekend door o.a. de Muzikale Fruitmand. Er is een uitgebreide boekentafel aanwe zig met veel betrouwbare lektuur. Al in het jaar 1919, direkt na het einde van de eerste wereldoorlog, startte Jo hannes de Heer, die ook bekend werd door zijn liederenbundel, met de uitgave van Het Zoeklicht. Wat de oprichter toen, en ook nu nog de vereniging voor ogen staat, is een blad uit te geven dat onafhankelijk van enige kerk of richting, gewijd is aan het onder zoek van de Bijbel en in het bijzonder te letten op de tekenen der tijden in ver band met de wederkomst van de Heere Jezus Christus, en de daarmee in ver band staande gebeurtenissen. Vooral de ontwikkelingen in én rondom Israël spelen hierin een belangrijke rol. Dc'thuiskomst van de vele Joden vanuit alle uithoeken van de wereld vertellen ons, dat de wederkomst van de Messias niet lang meer op zich laat wachten. Het Zoeklicht verschijnt iedere twee weken, fraai uitgevoerd in vierkleuren druk, in een oplage van 21.500 stuks. Het Zoeklicht beheert tevens Het Brand punt, conferentiecentrum te Doom, voor vakantieweken, conferentie's en jongerenweekends. OOLTGENSPLAAT Op D.V. woensdag 10 februari, aanvang .19.30 uur hoopt ds. S. de Jong van Numansdorp voor de GBS voor te gaan in het kerkgebouw van de Ger. Gem. aan de Molendijk te Ooltgensplaat. Het projekt 'Milieubewust Geteeld' van de Nederlandse tuinbouwveilingen kan op de geplande wijze worden voortgezet. De klacht die de Stichting Natuur en Milieu in oktober tegen het projekt bij de Reclame Code Commissie had inge diend, is afgewezen. Ook het gebmik van de vlinder als logo is toegestaan. De mededeling 'milieubewust geteeld' in een folder van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Neder land (CBT) acht de Commissie niet in strijd met de Milieu Reclame Code. Dit gezien de richtlijnen die zijn opgesteld voor de geïntegreerde teelt en de con trole op naleving hiervan. „Deze richtlij nen hebben ten doel het milieu zo min mogelijk te belasten. Om die reden wordt, waar mogelijk, gekozen voor bio logische gewasbescherming. Een derge lijke teeltwijze mag als milieubewust worden aangeduid", aldus de Com missie. Het CBT is verheugd met de uitspraak. Het beschouwt het oordeel van de Com missie als een bevestiging van de door de tuinbouwveilingen ingeslagen weg naar een zo milieubewust mogelijke teeltwijze. Op zaterdag 19 juni 1993 wordt voor de zevende keer de Kwart-Triathlon van Hellevoetsluis gehouden. Het parcours is nagenoeg gelijk aan dat van vorig jaar, hetgeen betekent: - zwemmen: in het Kanaal door Voome. - fietsen: door de Zuidlandse polder. - lopen: door de wijken Strayten en Kooistee. U kunt zich nu reeds inschrijven voor de super prestige circuit wedstrijd of de recreantenwedstrijd. Inschrijvingen uitsluitend bij het: Secretariaat van de Stichting Triathlon Hellevoetsluis, Postbus 1010, 3220 BA Hellevoetsluis Tel. (01883) 1 48 30 Aanmelden Voor het aanmelden dient u gebraik te maken van het standaard NTB-aan- meldingsformulier (een gefrankeerde envelop bijsluiten). Het formulier is afgedrukt in het blad 'Triathlon Sport' welke een uitgave is van de Nederlandse Triathlon Bond. Tevens is het formulier verkrijgbaar bij het VW-kantoor te Hellevoetsluis of via het secretariaat. Inschrijfgeld Het inschrijfgeld bedraagt: Voor SPC deelnemers.ƒ25,00 Voor Recreanten met NTB licentie.ƒ22,50 Voor Recreanten zonder NTB licentie.ƒ27,50 OOLTGENSPLAAT - Zo begin februari is het de gewoonte dat het Korps Vrijwillige Brandweer 'Oolt gensplaat' in jaarvergadering bijeen te komen. Op vrijdag 5 dezer had deze samenkomst weer plaats in Café-Restaurant 'De Hobbelpaar den', waar ditmaal droeve maar ook blijde gebeurtenissen aan de orde werden gesteld. Het verlies van twee ere-leden in mei 1992 heeft het korps diep getroffen. Daar tegen over werden enkele leden gehuldigd en bevorderd. De voorzitter, de heer Kr. Braber Czn., opende de vergade ring en mocht de leden met hun dames hartelijk welkom heten en ook enkele gasten, o.a. burgemees ter drs. C. M. de Vos met wethouder P. de Vries van de gemeente Oost flakkee; de commandant en de plv. commandant van Oostflakkee, de heren J. Kamp en M. Hobbel (bei den van Den Bommel) en enkele oud-leden, de heren C. Kik en KI. van Ree J. Jzn. en oud-commandant, de heer W. A. van der Welle. Twee ere-leden ontvallen De heer Braber stond stil bij het verlies van twee ere-leden vorig jaar mei, nl. de heren Abr. Duim en C. van der Welle Czn. Beiden werden herdacht met en kele ogenblikken stilte. Van mevrouw Duim-Hokke was er een schrijven, met dank voor de belangstelling voor Bram tijdens zijn ziekte en de laatste eer aan hem bewezen. De secretaris Jan Dorsman las de notu len van vorig jaar, die aldus werden vastgesteld. Ook bracht de heer Dorsman het jaar verslag over 1992 uit. Hij memoreerde het overlijden van de twee ere-leden en gaf vervolgens een overzicht van de diverse branden en andere aktiviteiten, zoals cursussen, oefeningen en be vorderingen. Penningmeester A. Kammeraad bracht verslag uit van zijn beheer. Ad Duim bracht verslag uit namens de kascom- missie en adviseerde tot goedkeuring. In de kascommissie 1993 werden benoemd: Ad Duim, Piet Troost en Johan van Veen. Koos DuUemond heeft zijn zit tingsperiode er op zitten en was der halve aftredend. Grote branden waren er over 1992 niet te melden. Bij diverse alarmeringen waren de branden vlug bedwongen. Ook die van Oudejaarsnacht in de Emmastraat. Kwetsbaar gebied Burgemeester De Vos sprak namens het gemeentebestuur ook woorden van deel neming in verband met het overlijden van de twee ere-leden. Het jaar 1992 is het jaar van de grote rampen geweest, aldus de heer De Vos, waarvan onze dorpen gedeeltelijk ver schoond zijn gebleven, behoudens on gelukken op de weg. Evenwel moeten we wel alert blijven was de mening van de burgemeester. Rijnmond, waarbij wij zijn ingedeeld, is een gebied dat zeer kwetsbaar is en daar behoren we dan ook bij. Spreker vond het ook een kwalijke zaak dat de gemeenten financiële offers moe ten gaan brengen. Een bezuiniging voor Oostflakkee van 250.000,- is toch een bedrag waar terdege rekening mee ge houden moet worden. „Dat wil niet zeggen dat de brandweer grote offers moet brengen, maar het is toch een teken aan de wand voor heel de bevolking dat er bezuinigd moet wor den", aldus de burgemeester. Korpslid C. Bal is voor onder-brand meester geslaagd en kreeg hiervoor zijn certificaat. Piet Troost kreeg een diploma brand wacht Ie klas en een voor pomp bediende. ZENDING IN NEDERLAND Hervormde bond voor inwendige zending op g.g. In het kader van het 25+ werk, vor mingswerk voor jonge gemeenteleden, houdt de Hervormde Bond voor Inwen dige Zending (IZB) op zaterdag 13 maart 1993 een konferentiedag met als thema 'Het diepste woord' (de verzoe ning). De verzoening in Christus is de kern van het bijbels getuigenis, van de prediking en van het geloof Hoe is het Voor André van Veen waren er dezelfde diploma's met onderscheidingen. Gemeentepenning Dertig jaar in brandweerdienst zijn de heren Jaap Tiggelman (bevelvoerder) en Piet de Bonte (brandwacht Ie klas). De burgemeeszter reikte hen de oorkonden uit met de hartelijke gelukwensen. Namens het gemeentebestuur kreeg dhr. Tiggelman een gemeentepenning in zil ver, speciaal voor hem gemaakt, met een Oorkonde van de Koninklijke Brand weer Vereniging. Ook was er voor hem een draagmedaille met insigne. De heer P. de Bonte kreeg de gemeente penning van Oostflakkee in zilver. Daarbij ook de oorkonde met draagme daille, gelijk aan die van de heer Tig gelman. Voor deze prominente leden was er ook de gelukwens van de Commandant, de heer Jan Kamp. Ook de andere heren mochten in zijn complimenten delen. De heer Kamp gaf vervolgens een over zicht betreffende het brandweerwezen in de regio. Het ging over oefeningen, voorschriften, financiële zaken en ge vaarlijke stoffen, etc. De tweedaagse reis op 4 en 5 juni a.s. gaat naar Luxemburg via de Ardennen en tot slot een diner te Hoogerheide. Dank voor dhr. Kammeraad In het bestuur werd de heer Kees Boger- man herkozen. De heer A. Kammeraad stelde zich niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd de heer C. Bal gekozen. Beide heren namen hun (her)benoe- ming aan. Kees Bal tevens als penning meester. Aad Kammeraad blijft wel korpslid. De heer Kammeraad werd door de voor zitter hartelijk bedankt voor zijn 12-jarig penningmeesterschap, een funktie die hij altijd korrekt heeft vervuld. Een spontaan applaus onderstreepte de dank aan zijn adres. Bevelvoerder Jaap Tiggelman gaf nog enige toelichting over het afgelopen jaar. Allereerst het verscheiden van de twee ere-leden en vervolgens de oplei ding van de diverse leden. Spreker wekte het korps op om bij wed strijden massaal aanwezig te zijn. Het is een stimulans voor de deelnemende leden. Overigens is dé opkomst op de theorie-avonden etc. goed te noemen. Dhr. Tiggelman bedankte, ook namens de heer de Bonte, voor de huldiging en alles wat door hen is ontvangen. Inschakeling andere korpsen In de rondvraag was het de heer Jan Dorsman die graag zou zien, dat bij oefeningen meer verenigingen zouden worden ingeschakeld, hoofdzakelijk met de korpsen van Oostflakkee. „Het komt er aan", aldus commandant Jan Kamp. Oud-commandant W. A. v. d. Welle, die nog steeds de vrijdagavonden bezoekt, sprak over het gemis van de beide over leden ere-leden. Over de calamiteiten die regelmatig plaats vinden, wees spreker ook op de vaart op het Volkerak en de Krammer, vooral met mist. Ook de brandweer moet hierbij alert zijn. Vernieling weeghuisje Dhr. Van der Welle wees nog op de bran den met Oudejaar, waarbij ook het weeghuisje het moest ontgelden. Het gebouwtje was pas opgeknapt. Heel jammer! De vraag werd gesteld wat hieraan te doen. Hierover werden enkele opmer kingen en suggesties in het midden gebracht, o.a. ook van de commandant de heer Kamp. Tot slot werden de dames bedankt die de kazeme onderhouden. Een kleine atten tie was hun deel. vandaag de dag met de beleving van de verzoening, zowel in het persoonlijk geloof als in het gemeenteleven? Is er niet de neiging om meer nadmk op de navolging van Christus te leggen dan op het besef en de belijdenis van zonde en schuld? Een tweede aspekt is: welke plaats heeft de verzoening in het getui genis tot anderen in een tijd waarin het schuldbesef zeer vaag is? Op het programma staat een bijbelstu die van drs. H. de Leede, predikant bij de IZB voor het vormingswerk. Prof dr. C. Graafland, hoogleraar vanwege de Ge- ref Bond in de Ned. Herv. Kerk, houdt een lezing met als titel 'Welke plaats heeft de verzoening in de verkondiging en in ons geloofsleven?' De dag duurt van 10.00-15.30 uur en wordt gehouden in 'Rehoboth' te Bame- veld. Voor kinderen tot 12 jaar zijn er verschillende programmagroepen. De kosten zijn ƒ7,50- per persoon (voor kinderen 2,50). Aanmelding bij: Bureau IZB, Joh. van Oldenbameveltlaan 10,3818 HB Amers foort, tel. (033) 61 19 49.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 2