Bijeenkomst Frisse Neuzen Weet u hoe u met medicijnen moet omgaan? Herv. Jeugdwerk Dirksland deed ambulance cadeau Sportvissers gestrand in de mist Politieberichten Goeree-Overflakkee Het Zuiveringsschap pleegde onderzoek Bingo in Dirksland Mevrouw Mastenbroek gaf een onderhoudende en leerzame lezing Het CNV helpt u met het invullen van uw belastingformulier Voorbereiding rommelmarkt Woord en Daad DINSDAG 9 FEBRUARI 1993 No. 6174 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur A J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Reeds een jaar houdt een aanjaag- team, ingesteld door het Ministerie van Economische Zaken, met be hulp van het adviesbureau Planre- suhancy BV, zich bezig met de problematiek van de kustplaats Oud- dorp, inzake het toerisme. Vertegenwoordigers van de OVO (Ondernemersvereniging Oud- dorp), VEERO (Vereniging van Eige naren en/of Exploitanten van Re- kreatieterreinen te Ouddorp), Ge meente Goedereede en VW Oud dorp hebben zitting in dit aan- jaagteam. Reeds verschillende plannen zijn door dit aanjaagteam ontwikkeld. In het kader hiervan organiseert het aanjaagteam voor de leden van VEE RO, OVO en VW Ouddorp, maan dag 15 februari a.s. om 20.00 uur een bijeenkomst in m.f.g. 'Dorpstienden' te Ouddorp. De bezoekers staat een leuke verras sing te wachten. Op woensdag 3 februari werd vanuit Stellendam door de reddingboot 'Zee- manspot', in samenwerking met de RP 21, een reddingsaktie uitgevoerd. Een tweetal sportvissers, uit Gouda en Moor drecht, was die dag om half negen 's morgens de haven van Stellendam uit gevaren om te vissen op de Noordzee. Om elf uur 's morgens werd het zo mistig dat ze besloten naar de haven terug te keren. Onderweg raakte de besturing van hun polyester bootje defekt waarna ze rond twee uur aan de grond liepen op een zandbank in het voormalige Brielse Gat. Daar zij zelf niet meer wisten waar zij zich bevonden werd om hulp ver zocht via de vuurtorenwachter in Oud dorp. Hierop voer de Zeemanspot uit, later gevolgd door de RP 21. Na vele uren zoeken, het zat inmiddels potdicht van de mist, werd het bootje om half elf 's avonds gevonden en konden beide mannen uit hun benarde positie gered worden. Om twaalf uur 's nachts was er voldoende water om het bootje vlot te trekken en naar Stellendam te slepen. GOLTGENSPLAAT - Weet u die medicijnen gebruikt (en hoevelen zijn er dat niet) wat liier allemaal aan vast zit en lioe u daarmee moet omgaan? Dat is meer dan wij den ken. Mevrouw L. Mastenbroek uit Sommelsdijk gaf hierover donder dagmorgen in het Verenigingsge bouw "t Centrum' te Ooitgensplaat een onderhoudende en instruktieve lezing, toegelicht met dia's. Zij was uitgenodigd door de Stichting Wel zijnswerk voor Ouderen 'Oostflak- kee'. De belangstelling, 21 personen, was aan de goede kant. Raadpleeg apotheek en huisarts De medewerkster van de Stichting voor noemd, mevrouw Tineke Smit Roeters- Vink, geassisteerd door mevrouw A. Huijer-Hollaar, sprak een hartelijk wel komswoord, speciaal tot mevrouw Mas tenbroek, die werkt als apothekersassis tente bij Apotheek 'Menheerse' van de heer Slager te Middelharnis. Met enkele kollega's is zij tevens apothekers-assis tente in het ziekenhuis te Dirksland. Genoemde apotheek zorgt dat er regel matig personeel in het ziekenhuis aan wezig is. Op de vraag: kan er niet het een en ander over medicijnen verteld worden gaf mevrouw Mastenbroek haar medewer king en daarom was zij graag op de uit nodiging ingegaan. „Zolang er mensen zijn, zijn er medicij nen en het gebruik hiervan ging over van moeder op dochter", aldus mevrouw Mastenbroek. Zij gaf enkele voorbeelden: „Het is allang bekend dat de gevolgen van aan raking met brandnetels bestreden kan worden met de plant weegbree, etc. Maar het kan ook fout gaan, b.v. het gebruik van giftige planten. Uit veilig heidsoverwegingen is men chemische stoffen gaan gebruiken, waarvan tablet ten worden gemaakt, die exact (nauwge zet) goed zijn. In die tabletten wordt de juiste docering aangebracht en dat gaat heel nauwkeurig". Heel voorzichtig Mevrouw Mastenbroek: „Men moet daar om heel voorzichtig zijn als men iets koop van b.v. kruiden. Deskundige voorlichting is zeker nodig. Tevens moet men goed let ten wat er op de verpakking staat; heel belangrijk is het keurmerk, de letters R.V.G. (Registratie van Geneesmidde len). De inkopen moeten ook in een ver trouwde zaak geschieden; apotheek, dro gisterijen en voor kruiden een reformwin- kel. Met kruidengebruik moet men goed weten hoe men er mee omgaat", aldus spreekster. „Over Homeopathische Geneesmidde len moet men wel weten hoe en wanneer men die inneemt. Zeer zeker niet in combinatie met menthol; er komt geen narigheid van maar u heeft er niets aan doordatd menthol de werking van het homeopathisch geneesmiddel opheft", aldus mevrouw Mastenbroek, die ook nog even stilstond bij het produkt E.B.T. Dia's als toelichting Aan de hand van een serie dia's werd de uiteenzetting toegelicht. Allereerst ging het over lokale geneesmiddelen die rechtstreeks worden aangebracht. B.v. oogdruppels, boorwater, oordruppels, enz. Oogdruppels worden zeer hygiënisch vervaardigd om infektie te voorkomen. Deze druppels uit hetzelfde flesje na een maand niet meer gebruiken. Boorwater wordt thans op recept geleverd. Gebruik bij baby's kan nevenwerking veroorza ken doordat boorzuur wordt opgeno men in het bloed. Bij neusdruppels moet de gebruikte pipet goed worden schoongemaakt. Ver der werden er beelden vertoond van sto men, gorgelen (moet altijd zachtjes gebeuren), het innemen van Halitran kan regelmatig plaatsvinden, ook be perkt b.v. om de andere dag. Het gebruik van vitaminen is niet schadelijk (zit ook in ons dagelijks voedsel). Een aanvul ling kan goed zijn. Wijze van gebruik „De wijze van gebruik (innemen) moet korrekt gebeuren en daar schort het soms heel veel aan", aldus mevrouw Masten broek. Zij gaf enkele voorbeelden. Een voorschrift van 3x daags betekent om de acht uren een tablet, etc. Dus niet om 8 uur, 12 uur en 's avonds om 5 of 6 uur, maar b.v. om 7,15 en 22 of 23 uur. Bij één tablet per dag een vast tijdstip uitkiezen. Dus regelmatig. Het is niet altijd goed om geneesmiddelen bij het eten in te nemen. 80% van de geneesmiddelen zijn vijan den van MELK. Er zijn medicijnen die weer WEL met melk moeten worden ingenomen. Lees daarom altijd de bij sluiter. Vragen op dit gebied kan altijd bij de apotheek plaatsvinden. Breng al uw medicijnen dan mee en maak een afspraak. Het innemen vóór de maaltijd betekent ongeveer een half uur voor het eten en een voorschrift ruim voor de maaltijd een uur. Na de maaltijd kan zijn een of twee uren daarna, dus niet direkt na het eten. Mevrouw Mastenbroek wees ook op het feit dat tabletten dikwijls heel moeten worden ingenomen, tenzij anders is voorgeschreven. Voor kinderen werd aangeraden tablet ten met b.v. appelmoes in te geven. Dik wijls ook goed voor de (nare) smaak. Bij gebruik van injektie-spuiten raadde Gemeente Middelharnis In de nacht van zaterdag op zondag werd op de Kaai in Middelhamis een personenauto beschadigd, o.a. werd er een spiegel van de auto gebroken. Een inwoner van de Burgemeester Mijs laan deed zondag aangifte van doorrij den na aanrijding. Hij had zijn auto op vrijdagavond onbeschadigd bij zijn woning geparkeerd. De volgende dag zag hij dat de achterzijde van zijn auto kennelijk door een andere auto was beschadigd. Stoken is verboden Zaterdagmiddag zijn de brandweer van Nieuwe Tonge en Sommelsdijk uitge rukt omdat bij een bedrijf in Nieuwe Tonge een aantal pallets opgesto.okt werd. Twee werknemers van dat bedrijf hadden daar de opdracht toe gekregen. Een en ander ging gepaard met grote vlammen, dientengevolge raakten een in de buurt staande schaftkeet en een geladen afzetbak (container) met graan in brand c.q. oververhit. Proces-verbaal tegen de eigenaar wordt opgemaakt. Gemeente Oostflakkee Bij een bedrijf aan de Tramweg in Oude Tonge werden tussen 29 januari en 1 februari een 7-tal coniferen gestolen. Een man en een vrouw uit Den Haag werden dinsdagmorgen bij een aanrij ding op de Rijksweg bij Oude Tonge gewond. De aanrijding ontstond, omdat een auto achterop een bijna stilstaande auto reed. Tussen 20 januari en 3 februari werd uit een schuurtje aan de Plutolaan in Oude Tonge een boormachine, merk Black en Decker, gestolen. Woensdagavond werd vanaf een erg bij een witlofloods op de Eerste Noordbout- weg in Ooitgensplaat een één-assige aanhangwagen gestolen. De aanhang wagen heeft aan de voorzijde een blauw geverfd rekje en blauwe spatborden. Gemeente Goedereede Op de Korteweg in Stellendam werd zaterdag of zondag geprobeerd in te bre ken in een auto. In de nacht van zaterdag op zondag wer den enkele auto's op de Markt en de Noordzijde Haven in Goedereede be schadigd. Woensdagmorgen werden drie perso nen licht gewond bij een aanrijding op de Rijksweg bij Ouddorp. Een Engels man stuurde op een gegeven moment scherp links in de richting van een par- keerstrook. Op datzelfde moment werd hij ingehaald door de bestuurder van een Citroen. Daarop volgde de aanrij ding. De Engelse bestuurder werd ter observatie opgenomen in het zieken huis. Dinsdag- en woensdagmiddag heeft de politie in totaal 24 bekeuringen uitge deeld bij de verkeerslichten aan de Rijksweg bij Stellendam. Ondanks de soms zeer dichte mist meende men toch door het rode licht te moeten rijden. Een 'rood-licht' bekeuring kost 150,-. mevrouw Mastenbroek aan deze kapot in de vuilemmer of zak te deponeren. Verslaafden zoeken deze vaak op in het vuilafval. „Kijk vooral uit met alcohol als men geneesmiddelen inneemt, voor al vrouwen tijdens de zwangerschap en bij borstvoeding. Is een medicijn voor geschreven, maak dan de kuur af, ook al voelt u zich na enkele dagen weer beter. Veel vragen Er werden veel vragen gesteld waarop nuttige antwoorden werden gegeven. B.v. alkohol nooit combineren met slaapmiddelen. Overigens bij veel soor ten geneesmiddelen is uiterste voorzich tigheid bij alcoholgebruik geboden. Over slaaptabletten zei mevrouw Mas tenbroek dat deze dikwijls maar ten dele helpen. Een beter middel is om voor het naar bed gaan een kop warme melk met een lepel honig of een blokje kaas te gebruiken. 3.5% van de bevolking ge bruikt een slaapmiddel en 10.6% kalme ringsmiddelen. „Bij alles moet men veel afwegingen maken als u tabletten in neemt en bij bijwerkingen gaat u naar uw arts", aldus mevrouw Mastenbroek die nog meer vragen kreeg te ver werken. Er was een heel goede aandacht en mevrouw Smit Roeters-Vink was de volk van allen om spreekster hartelijk te bedanken voor deze leerzame ochtend en mocht haar de balpen van de Stich ting aanbieden. Met het ziekenhuis in hun dorp kijken de Dirkslanders nauwelijks meer op van de verschijning van een ambu lance in het dorpsbeeld, maar zaterdagmorgen was er duidelijk een vreemde eend in de bijt, die nog wél werd nagekeken. Op het moment dat die Fiat 238E richting 'Onder de Wiek' reed volgden daarheen ook alle papierophalers uit het dorp en dat leek verband te hou den en dat had 't ook... Het type van de ambulance van 1978 mag dan wat zijn achterhaald, met 24.000 km op de teller kan de wagen nog jaren mee en dat bedacht ook Cor van Putten, secretaris van de Stichting Herv. Jeugdwerk in Dirksland, toen hij de ambulance te koop zag staan. Al die jaren heeft de wagen dienst gedaan op de raffinade rij van Koeweit Petrol in de Botlek en voor een ambulance is dat een uitermate rustig bestaan geweest zonder jakke rende tochten. Dhr. van Putten kreeg z'n mede-bestuurders van het Herv. Jeugdwerk er snel warm voor. In Albanië, bij het ziekenhuis in de plaats Korea, wisten ze de behoefte groot, want bij ongevallen en spoedopnames rukt daar nog een vrachtwagentje met huif uit, dezelfde waarmee overledenen worden vervoerd. De ambulance werd weg-gekocht voor de neus van hen die er misschien een camper van hadden willen maken, en zaterdagavond nam een deputatie van de Chr. Hulpstich ting Dorkas Hulp International hem in Dirksland in ont vangst. In een van de volgende wagens wordt de ambu lance met een hulptransport gelijk meegenomen. Door Dorkas werd de wagen met veel dank aanvaard en de Stichting Jeugdwerk vond het, zo verwoordde voorz. Leen Terlouw, prettig het gebaar te hebben kunnen ma ken, dankzij de opbrengst van het maandelijks ingeza melde oud papier. Eerder financierde de Stichting daarmee een stuk nieuw bouw achter het Herv. Verenigingsgebouw en ze is de uit gezonden verpleegkundige Tany Hagens en de medisch analiste Ria Schaap (resp. Indonesië en Nepal) financieel behulpzaam. Vorig jaar werd zelfs 300 ton oud papier opgehaald, door de gemeente gesubsidieerd omdat die zoveel gewicht aan oud papier niet aan Boon hoeft mee te geven. Het zijn niet alleen de Herv. Dirkslanders die eenmaal per maand hun papier buiten zetten, dat doet gewoon ieder een, uit milieu-overwegingen enerzijds maar ook uit sym pathie met de besteding van het met zoveel inspanning opgehaalde geld. Voor hun moeite en inzet kregen de ophalers en zij die maandelijks hun gerij beschikbaar stellen van voorz. Ter louw deze morgen een extra komplimentje. Het merendeel van de huishoudens en de bedrijven vindt het terecht dat ze voor het zuiveren van het water moeten betalen. Ruim een derde van zowel de huishoudens als de bedrij ven vindt dat ze teveel moeten beta len. Van diegenen die geen moeite hebben met de hoogte van de aan slag verontreinigingsheffing heeft een gedeelte wel bezwaar tegen een eventuele verhoging (30% bij de huishoudens en 50% bij de be drijven). Dit zijn konklusies uit het imago-onder zoek dat het zuiveringsschap Hollandse Eilanden en Waarden in 1992 heeft laten houden onder: de huishoudens, de bedrijven, de agrarische sektor en de media. Het onderzoek is uitgevoerd door twee studenten van de Ichtus Hogeschool te Rotterdam. In totaal 400 huishoudens hebben meegewerkt aan een telefonisch onderzoek. 2500 bedrij ven in het gebied van het zuiverings schap zijn schriftelijk benaderd. Hier van heeft de helft meegewerkt. Uit het onderzoek is verder naar voren gekomen dat de naam van het zuive ringsschap bij al zijn doelgroepen goed bekend is (90% bij de huishoudens en 97% van de bedrijven), echter de werke lijke taak van het zuiveringsschap - zorg voor een goede kwaliteit van het opper vlaktewater - is veel minder bekend. Bij de huishoudens weet bijna 43% de juiste De Kleindierenver. Dirksland houdt a.s. vrijdag 12 februari weereen grote bingo avond in de EHBO-zaal in het Vic- toriacomplex. Er zijn weer mooie prijzen beschikbaar en er kunnen op deze avond ook vragen worden gesteld over de verzorging van kleinvee. Aanvang 8 uur, zaal open om 7 uur. taak te noemen, bij de bedrijven ligt dat iets hoger: ongeveer 62%. Zowel de huishoudens als de bedrijven kennen het zuiveringsschap voorname lijk van de aanslag. Zij zien het zuive ringsschap als een overheidsinstelling waar ze belasting aan moet betalen. Slechts 10% van de huishoudens en 36% van de bedrijven heeft wel eens persoon lijk kontakt gehad met het zuiverings schap. Huishoudens en bedrijven vin den het dan ook moeilijk zich een dui delijk beeld te vormen van de organisa tie. Men vindt het wel goed dat er een dergelijke organisatie is en men asso cieert het zuiveringsschap ook direkt met milieu. Diegenen die persoonlijk kontakt heb ben gehad met het zuiveringsschap heb ben een duidelijker beeld, zij zijn over het algemeen positiever in de beeld vorming. 45% van de huishoudens en ongeveer 47% van de bedrijven vindt het zuive ringsschap een zakelijke organisatie. Het zuiveringsschap Hollandse Eilan den en Waarden zal de resultaten van het onderzoek betrekken bij het opstel len van het communicatiebeleid voor de komende jaren. Het CNV-distrikt Zeeland/Goeree-Over- flakkee organiseert in de maand maart wederom een 18-tal belastingzittingen, waarop leden van het CNV hun belas tingformulier kunnen laten invullen. U dient hiervoor telefonisch een af spraak te maken via het CNV-kantoor te Goes, tel. (01100)2 0310. In de week van 15 februari tot en met 19 februari kunt u bellen: - iedere middag van 14.00 tot 16.00 uur. - en op 16 februari en 18 februari kunt u ook 's avonds bellen van 19.00 tot 21.00 uur. De grote rommelmarkt t.b.v. Woord en Daad wordt dit jaar op D.V. 17 juli 1993 weer gehouden. Voor het ophalen van spullen kunt u kontakt met ons opnemen: fam. Grinwis te Ouddorp. Tel. (01878) 15 78 of 33 24 of 13 27. Extra kerkdiensten Gerei. Gemeenten MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur student M. Karens van Zoeter- meer. STAD aan 't HARINGVLIET woens dagavond 7.30 uur ds. G. J. van Aalst van Ridderkerk (bed. H.D.). VOOR BEELD EN GELUID COMBI FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRARE C3 c=i en en C3 c=) cz> OUDDORP - Weslslraal 35 - Teleloon (018?8i 16 12 Fax 3734 RENESSE - Printsnop - Hogezoom 172 - Teleloon (01116) 24 00 SOUMELSDIJK - Westkrakeelsiraat 3 - Teletoon (01870) 8 68 41 Tegen het maandelijks weerkerend decor, landbouwwagens vól papier, werd met de ambulance geposeerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 1