EIIAI1DEn-l1IEUW5 Waarschuwend schilderij voor gem. bibliotheek Jammer dat ik oom Wim nooit heb ontmoet Streekvergadering 100 jaar landbouwonderwijs in Zeeland (Goes) pimpernel RECTIFICATIE De bejaarden gym- en zwemclub van Stellendam Het waren politiemannen uit distriict Leiden Uitslagen Damvereniging 'Denk En Zet' Ruim de helft gelooft niet in Jezus als Verlosser Annie van Geel-Walraven over Willem Walraven: Uitslagen Damvereniging 'Denk En Zet' No. 6173 Aan de oud-Ieerlingen, (oud)stagebieders en oud-leraren van de MAS te Goes Vrijdag 19 februari 1993 Ned. Herv. Mannenverenigingen op G.G. op Goeree-Overflakkee Reaktie: Maandag 1 februari 1993 AKTIE ZUINIG STOKEN Enquête onder Utrechtse studenten: Mevrouw A. van Geel-Walraven - zeg alsjeblieft Annie - is een nichtje van de schrijver Willem Walraven wiens vijftigste sterfdag op 13 fe bruari 1993 in Dirksland officieel wordt herdacht. Annie is een doch ter van Willems broer Jaap Walra ven en de enige van de familie die nog in Dirksland woont. Ze kent als geen ander de Dirkslandse achter grond van het werk van Willem Walraven. ^Brieven' Het huis op de Straatdijk Opoe Verhalen Maandag 25 januari 1993 Oom Wim Indische familie 3e Blad VRIJDAG 5 FEBRUARI 1993 In 1993 zal het 100 jaar geleden zijn dat het agrarisch onderwijs in Zuid-West- Nederland is gestart. Eerst was er de Rijks Landbouw Winter- school, daarna de RMLTS en de RMAS en tenslotte het AOC Zeeland en om streken. Door de jaren heen kent deze school vele oud-leerlingen, -leraren en (oud)- stagebieders; wij willen hen graag de gelegenheid geven de kontakten te her nieuwen en elkaar te ontmoeten bij dit lustrum. Uiteraard zijn ook hun part ners van harte welkom. In het kader van de feestweek, die gehouden wordt ter ere van de opening van het nieuwe gebouw zal dit 100-jarig bestaan worden gevierd in nauwe sa menwerking met de Vereniging van oud- leerlingen op de reünistendag op Het programma omvat naast gezellig samenzijn een middagexcursie en de symbolische herplaatsing van het glas- in-loodraam. Er wordt u tevens een gedenkboek aangeboden en u kunt 's avonds genieten van een koud/warm buffet. Voor nadere inlichtingen kunt u bellen naar: Schoolgebouw AOC, tel. (01100) 2 72 03 (overdag); H. van der Weele-Minderhoud, tel. (01103) 18 64 ('s avonds). De opgave sluit op 10 februari, dus als u wilt komen: Haast u! Zegt het voort! De club organiseert een veilig verkeer- avond op woensadg 24 februari 1993, die zal plaatsvinden in het verenigingsge bouw "t Haegse Huus', aanvang 19.30 uur. Een veilig verkeers-deskundige, dhr. J. A. Blokland uit Zwijndrecht, zal aanwe zig zijn. Dhr. Blokland werkt met een beeldscherm, hiermee krijgt men een duidelijk overzicht van het verkeer en zijn veranderingen. Ook op het eiland Goeree-Overflakkee zijn veranderingen. En er zijn de laatste tijd nogal wat ongelukken gebeurd met dodelijke afloop. Onze bejaarden gym- en zwemclub is van mening dit onder de aandacht te moeten brengen, vooral voor de oudere in 't verkeer. Deze avond is bedoeld voor alle inwoners van de gemeente Goede- reede ongeacht welke leeftijd en de toe gang is gratis. Fris uw geheugen over de verkeersregels op terwille van uw veiligheid. Laat deze avond niet voorbij gaan en kom massaal. Namens het bestuur, Chr. Stigter Op D.V. 9 februari zal onze gebruike lijke streekvergadering weer gehouden worden. Deze zal plaatsvinden in het verenigingsgebouw 'De Hoeksteen' aan de Kerkring te Middelharnis. Het onderwerp voor deze avond draagt de titel: 'Het ontwerp kerkorde'. De inleider voor deze avond is de Ned. Herv. predikant van Middelharnis, ds. L. W. Ch. Ruijgrok. Gezien het belang van deze zaak, óók voor onze gemeenten, roepen wij u allen op zoveel mogelijk deze vergadering te bezoeken. Ook diegenen die, op welke wijze dan ook, in meer of minder mate bij het ker- kewerk betrokken zijn, worden hartelijk uitgenodigd. Uiteraard geldt dit ook voor belangstellende gemeenteleden. Tot ziens op dinsdag 9 februari in 'De Hoeksteen'. In de krant van vrijdag 29 januari vroe gen we ons aan de hand van een bijge- plaatste foto af vanwaar de politie mannen kwamen die na de ramp in Middelharnis verbleven, ingekwartierd bij de fam. M. D. de Wit op Kade 5. Een reaktie maakte duidelijk dat de politiemensen afkomstig waren uit de distrikten Leiden en Den Haag. De manschappen werden opgeroepen om 3 weken in het rampgebied dienst te doen; het was overigens geen vrijwil ligerswerk. Al zondags na de ramp kwamen ze aan en ze hielpen mensen te evacueren. De oud-politieman die we spraken assis teerde bij de helicopterlandingsplaats, net buiten Sommelsdijk. In 't begin waren ze lange dagen in touw en "s nachts sliepen ze met hun ransel als hoofdkussen en hun overjas als deken over zich gespreid, maar er waren toch geen klachten. MIDDELHARNIS/SOMMELSDUK Afdeling I C. Spee - I. Mackloet1 - 1 J. van Hoorn - A. Verolme1 - 1 J. A. Dekker - J. van Es1 - 1 Afdeling II F. Noordijk - H. VerolmeO - 2 A Krijgsman - C. Polder1 - 1 I. Koese - J. Lodder1 - 1 A. Knape - L Verbiest1 - 1 W. Vroegindeweij - M. Klink1 - 1 Afdeling III J. A. Gebuis - P. van Groningen2 - O H. Noordijk - J. K. de Rooij2 - O R. Jacobs - A. v. d. SluijsO - 2 J. V. d. Kooij - J. Groenendijk.2 - O J. Holleman - H. Schellevis1 - 1 C. V. d. Groef - J. Nipius2 - O Gapinge II - D.E.Z10 - 6 De tabel voor de week van: 25 januari 1993 t.e.m. 31 januari 1993 Normaal iaar- Weekstreef- Totaal streef- verbrulk verbruik verbrulk 500 m= 15 m= 174 m= 600 m= 18 m= 209 m= 700 m= 21 m= 246 m' 800 m' 24 m= 279 m' 900 m= 27 m= 317 m= 1000 m= 30 m= 352 m= 1100 m= 33 m' 388 m= 1200 m" 37 m= 425 m= 1300 m= 40 m' 459 m= 1400 m" 43 m' 496 m' 1500 m^ 46 m= 532 m= 1600 m= 49 m' 567 m" 1700 m= 52 m= 604 m" 1800 m= 55 m= 639 m' 1900 m' 58 m= 677 m= 2000 m= 62 m= 712 m= 2200 m= 68 m' 785 m= 2400 m= 74 m' 857 m= 2600 m= 81 m' 929 m3 2800 m= 87 m= 999 m= 3000 m" 93 m= 1072 m= 3500 m= 109 m= 1254 m' 4000 m= 125 m' 1438 m= 4500 m' 141 m= 1623 m^ 5000 m=' 157 m' 1803 m» 5500 m' 172 m= 1984 m' 6000 m^ 188 m'' 2167 m= Weergegevens Valkenburg Z-H berekeningsmodel NV. GEB ZHW Weersomstandigheden: Afgelopen week lag de buitentemperatuur iets boven het normale niveau, het w/aaide echter iets harder dan normaal. UTRECHT - Studenten geloven nog wel in God, maar Jezus vinden ze niet belangrijk. Het bijbelse gegeven dat Hij voor de mensen stierf om hen van hun zonden te bevrijden, komt niet geloof waardig bij hen over. Dit blijkt uit een enquête over sociaal en religieus denken onder studenten, die diverse Utrechtse studentenverenigingen november vorig jaar gehouden hebben. Ze hielden de enquête in het kader van de evangeli- satie-aktie Present. In totaal vulden 966 studenten de vragenlijst in. Ongeveer de helft van de studenten gelooft in God. Een kwart van de onder vraagden zien Hem als 'een hogere macht'. Het idee dat ieder mens voor zijn leven verantwoording schuldig is aan God, werd door 58 procent van de ondervraagden afgewezen. Ruim de helft (55%) geloofde niet dat Jezus voor de zonden van de mensheid gestorven is. Bijna 80 procent is het niet eens met de stelling dat maar één godsdienst de ware is. Iets minder dan de helft ziet naastenliefde en het naleven van regels als de kern van het christelijk geloof Een leven na de dood bestaat volgens 45 procent van de studenten, maar de meesten weten niet wat ze zich daarbij voor moeten stellen. Een kwart gelooft in reïncarnatie, 17 procent gelooft in het bestaan van hemel en hel. Ook maatschappelijke onderwerpen kwamen in de enquête aan de orde. Een meerderheid van de ondervraagde stu denten was van mening dat het grootste probleem van de mensheid op micro niveau ligt (discriminatie, egoïsme, de onbetrouwbaarheid van de mens). De meesten gaven te kennen dat ze zelf in staat zijn bij te dragen aan de oplossing van dit probleem. Bij de zingeving aan het bestaan staat de eigen persoon even eens centraal. De helft van de onder vraagden zag het eigen geluk, de andere helft de maatschappelijke positie als de zin van het leven. MIDDELHARNIS - Betrokkenheid bij het milieu en verontwaardiging over het gebeurde, inspireerden dhr. A. de Neeff tot het schilderen van de ondergang van de olietanker 'Breare' bij de Shetland-eilanden. De troosteloosheid van de oeverbegroeiing en de man met de met olie bedekte vogels op de voorgrond ver wijzen naar de trieste gevolgen voor het milieu die deze olieramp heeft. Dhr. de Neeff heeft al vaker werken van zijn hand geschonken aan openbare instellingen en deze keer viel de Gemeenschapsbibliotheek Middelharnis dat genoegen te beurt. Het bestuur van de bibliotheek heeft dit aktuele, themagerichte schilderij in dank aanvaard. Annie van Geel met het portret van haar Indische familieleden en links de olielamp van oma. In zijn brieven aan familie en vrienden, brieven die door zijn neef Frans Scham- hardt zijn verzameld en uitgegeven bij Uit geverij Van Oorschot, haalt Willem Wal raven hartstochtelijk uit naar zijn familie in Dirksland. Hoe wordt dat ervaren door een familielid dat hier woont? „Acht", zegt Annie, „voor pa was het natuurlijk niet zo leuk. Hij heeft het boek zelf niet gelezen. 'Het is allemaal waar' zei pa, 'maar ik hoef het niet te lezen'. Mijn moeder is al jong gestorven en ik heb daarna altijd voor pa gezorgd. De brieven die oom Wim aan pa en moe had geschreven lagen bij pa op zolder. Vroeger kwamen er af en toe brieven uit Indië, met fotootjes er bij. Die brieven gingen in een grote enveloppe en wer den bewaard. Als ik bij pa de zolder deed kwam ik die enveloppe met brie ven altijd tegen. Toen mijn neef Frans Schamhardt vroeg of hij ze mocht lenen voor een boek over oom Wim, heb ik me niet gerealiseerd wat er mee zou gaan gebeuren. Ik heb de brieven ook nooit meer terug gekregen, die liggen nu in Den Haag. De brieven die pa en moe in het begin kregen waren geen onvriende lijke brieven, pas later zijn ze scherp geworden. Ik heb er nooit bij stil gestaan dat Frans Schamhardt alle brieven zou laten publiceren". Vond je het zelf vervelend om al die privé- zaken zwart op wit voor iedereen gedrukt te zien? „Nee, niet zo. Voor mezelf niet. Wel voor pa en tante Itih, de vrouw van oom Wim. Toen het boek 'Brieven' voor de eerste keer uitkwam heb ik het gekocht. Ik heb wel tegen mijn neef Frans Schamhardt gezegd: 'Had je niet kunnen wachten tot pa en tante Itih er niet meer zijn?' Pa heeft andere dingen van oom Wim wel gelezen, maar'Brieven' niet. Pa heeft nooit gezegd dat oom Wim ongelijk had. Oom Wim schreef altijd dat mijn vader niet in de winkel had moeten gaan. Dat geloof ik ook. Pa had onderwijzer moe ten worden. Mijn moeder was ook niet echt geschikt voor een winkel. Ze was een boerendochter uit Nieuwenhoorn en ze was niet sterk. Van het geld dat moe van haar ouders had geërfd hebben ze een huis laten bouwen op de hoek van de B. C. Zaayer- laan en de Julianalaan. Daar schrijft oom Wim ook over. Dat huis hebben ze later moeten verkopen en toen moesten ze weer terug naar het huis op de Straat- dijk. Dat was nog van Opoe geloof ik". „In het huis op de Straatdijk hebben we veel lief en leed meegemaakt. We zijn er allemaal geboren, m'n moeder heeft er een kind verloren. We zijn er vandaan gegaan, we zijn er weer teruggekomen, mijn moeder is er ziek geweest en gestor ven. Ik heb goede ouders gehad en een fijne jeugd. Wil je wel geloven dat ik heb staan hui len toen ik zag dat het huis weg was. Ik reed op de fiets over de Straatdijk en opeens zag ik die leegte. Ik ben van de fiets afgestapt en heb daar zomaar een poos gestaan. Wat er allemaal niet door me heen ging! Het is een schok: je ouder lijk huis verdwenen. Voor zover ik weet zijn pa en oom Wim ook in dat huis geboren, en tante Anna die met Schamhardt is getrouwd. Ze hebben ook nog een broertje gehad. Geer, die is maar acht jaar geworden. Ik kan het heimwee van oom Wim naar zijn geboortehuis wel begrijpen: te weten dat je het nooit meer terug zult zien. Dat is nog erger als je het gevoel hebt dat je bént verbannen. Oom Wim is met ruzie van huis wegge gaan en dat lag echt niet alleen aan hem. Dat heeft pa altijd gezegd. Oom Wim wou niet in de winkel en opa en opoe waren te stijfkoppig om dat in te zien". In 'Brievenspreekt heel sterk de verbitte ring van Willem Walraven jegens zijn ouders. Is die verbittering van Willem Wal raven overdreven, voelde oom Wim zich ten onrechte verongelijkt? Annie zegt daarover: „Opa is in 1926 gestorven, ik heb hem zelf niet gekend. Daar kan ik dus niet zo over oordelen. Opoe is oud geworden, die is 1944 over leden. Ik kan me wel indenken hoe het voor ooni V/im was. In die tijd moest het vooral 'netjes' wezen. Opa en opoe kon den met oom Wim weinig eer inleggen. Ik denk dat het tegenviel dat hij met zijn goede verstand niet deed zoals zij wil den. 'Die joon' noemde Opoe hem, als ze het over hem had. Opoe was ook nog naamgek en ze heeft pa, die naar haar vader Jacob van Kassei heette, door en door verwend. Opoe was ook 'gróós', ze had wel een beetje gevoel voor stand. Ze heeft als jong meisje gediend bij de familie Zaaijer op de Voorstraat, in dat grote huis waar nu 'Salem' is. Ik denk dat oom Wim in haar beeld niet paste, dat Opoe het zich anders had voorgesteld. Ze waren heus niet gemakkelijk, hoor, ook voor mijn vader en moeder niet. Het was niet gauw goed bij Opoe en als ze het niet op je had nam ze geen blad voor de mond. Ze durfde veel te zeggen". „Toch was Opoe een hartelijk mens voor degenen die ze graag mocht en als kind kwam ik er graag en veel. Ze kon uren lang vertellen, had altijd praatwater - dat zit in de familie - en dat vond ik prachtig. Die verhalen van Opoe: over de Straat dijk en de Poortvlieten. 'Die onstrante jongers' zei ze dan. Over zichzelf zei Opoe dat ze een 'pront' meisje was geweest, over opa vertelde ze dat hij in het begin de kermissen langs ging met een kraam met snoepgoed en van alles. Ik heb Opoe veel horen vertellen over haar vader. Haar vader kwam veel aan lopen toen Opoe nog in de winkel zat. Hij woonde in het Smidsslop of op 't Schelpenpad, dichtbij in elk geval. Hij lette op pa, oom Wim en tante Anna als Opoe het druk had in de winkel. Opoe heeft goed voor haar ouders gezorgd, gaf hen van alles. Ze had een gulle hand, dat zit ook in de familie. Pa gaf ook makkelijk wat weg en oom Wim was net zo. Die stuurde wel geld naar Nederland voor een oom. Opoe is achttien jaar weduwe geweest en ze zal het heus niet altijd gemakkelijk gehad hebben in haar eentje, denk ik nu. Daar sta je als kind niet bij stil. Voor mij was het Opoe, een zware vrouw die vaak een bloemetjes-schort aanhad. Op een keer heb ik samen met een nichtje dat kwam logeren zo'n schort aangetrokken. We konden echt samen in één schort van Opoe, Christien Schamhardt en ik. MIDDELHARNIS/SOMMELSDUK Afdeling I C. Spee - J. A. van Hoorn1 - 1 Afdeling II G. Zaaijer - F. Noordijk1 - 1 C. Polder - W. VroegindeweijO - 2 Afdeling III H. Schellevis - J. A. GebuisO - 2 H. Noordijk - J. Holleman2 - O P.vanGroningen-A.v.d. Sluijs1 - 1 C. V. d. Groef - J. Groenendijk2 - O J. K de Rooij - J. v. d. KooijO - 2 Ik denk wel dat Opa en Opoe van elkaar hielden, dat ze het samen eens zijn geweest en op hun manier het samen goed hebben gehad. Ondanks het ver driet over de geschiedenis^ met oom Wim, want dat was er natuurlijk, al werd het doodgezwegen. Ik weet dat Opoe er verdriet van had. Oom Wim stuurde haar een kaart met haar tachtigste ver jaardag. Ik geloof dat hij daar op had geschreven: 'Een hand van Wim' en dat vond ze toen heel erg". Annie denkt met sympathie aan oom Wim. „Hij was zeker niet gemakkelijk, maar ze wisten hier geen raad met hem. Hij was zijn tijd ver vooruit. Als je leest wat hij over Dirksland schrijft in 'Le venslijnen', dan zie je dat hij toen al gevoel had voor het mooie van zijn geboortedorp en voor het historische. Als hij daar geen liefde voor had gehad, had hij er later in Indië nooit zo over kunnen schrijven. Als je er later zo over schrijft heb je het eerst intens in je opge nomen. Er zullen in die tijd niet veel Dirkslanders geweest zijn die zo veel van hun dorp afwisten als oom Wim. Hij had nu moeten leven". In haar kinderjaren vond Annie haar oom Wim ook interessant. „Hij was mijn oom in Indië. Dat sprak tot m'n verbeelding. Een ander had een tante aan de overkant, maar ik had een oom in Indië. M'n klasgenootjes gingen een dagje naar Haarlem, Tilburg of Rotter dam, maar ik zei dan: 'Ik ga een dagje naar Indië'. Dat weet ik nog goed". Van een bezoek aan Indonesië is het nooit gekomen. Later was er serieus sprake van, maar toen werd Annie's man ernstig ziek. „Ik zou toen met Anna, een dochter van oom Wim naar Indonesië gaan. Ik ben heel goed met mijn Indische familie. Na de oorlog zijn tante Itih en de kinderen naar Nederland gekomen. Ze zijn in Oss terecht gekomen en zo verder. Acht kin deren en ze zijn allemaal goed terecht gekomen. Stuk voor stuk leuke mensen, al heb ik met de één natuurlijk meer kontakt dan met de ander. Dat gaat zo en dat hangt er ook vanaf waar ze wonen en hoe hun familie-omstandigheden zijn. Alleen Wim heb ik nooit ontmoet. Die woont in Amerika. Tante Itih, de vrouw van oom Wim, was een schat van een mens. Na haar dood heeft de gemeente Oss haar geëerd met een steen op haar graf, waarop staat: 'Itih met het kleine naampje en het grote hart'. Ik hield erg veel van haar, ze kwam dikwijls bij me logeren". Annie laat fotootjes zien, van haar Indi sche familie, van haar ouders, van opa en opoe. Die foto's heeft ze grif te leen gegeven aan de commissie Herdenking Willem Walraven. Ze wil daar graag haar medewerking aan geven. „Eindelijk de erkenning die hij verdient. Want ach... ze kunnen van hem zeggen wat ze willen, hij had ruggegraat en een groot talent en hij veinsde niet. Zelf ben ik ook nogal direkt: ik denk dat ik het goed met oom Wim had kunnen vin den". ONTWERP ADVIES AANLEG ONDERHOUD Tel. (01876) 94 20, Herkingen tuinarchitektuur hoveniersbedrijt b.v. ^T' In een vorig bericht is bekend gemaakt, dat de themabijeenkomst H"VTERAK- TIEF GEDRAG BIJ KINDEREN, ge organiseerd Kioiiswerk Zuidhollandse Eilanden te Middelharnis op 12 februari gehouden wordt. Dit moet zijn: WOENSDAG 17 FEBRUARI a.s. Aanmelding is mogelijk tot 12 februari.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 9