EHIVI1DEI1-f1IEmi/5 Gemeente Dirksland knokt met de Provincie over legalisering golfbaan Bewoners van Hernesseroord planten Unicef-boom Politieberichten Rijicspolitie Goeree-Overflaickee In memoriam dhr. P. A. Leijdens Vijftig jaar getrouwd 2e Blad DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 No. 6172 Jan Leen Mijnders heeft aan de Melissantse Bouwdijk dan wel zonder gemeentelijke goedkeuring een golfbaan aangelegd, maar hij heeft de gemeente niet tégen -, maar geheel aan z'n kant gekregen. De baan voorziet in een regionale behoefte en het gemeentebestuur voelt er alles voor de aan leg te legaliseren; alleen.... op de medewerking van de overige eilandge- meenten lijkt niet te mogen worden gerekend. En die zou nodig zijn om de Provincie te vermurwen. Al in 1989 verzette de Provincie zich tegen de gevraagde vergunning. Gede puteerde Staten vonden de velden te ver afgelegen van de recreatiegebieden op de kop van het eiland, maar ook omdat geen gronden onttrokken mochten wor den aan de agrarische bestemming en een volgend argument was dat de rust van de ganzen in de Roxenissepolder niet mag worden verstoord. Van gemeentewege werd daar tegenin gebracht dat de golfbaan in de eerste plaats voor de bewoners van Goeree- Overflakkee is bedoeld, dat niet of nau welijks sprake is van een fourageer- gebied voor ganzen en dat op zoveel andere plaatsen in den lande, soms zelfs met overheidspremie agrarische grond aan z'n bestemming onttrokken wordt. Met nadruk werd door Dirksland gesteld dat de recreatieve potenties van Goeree- Overflakkee een flexibele instelling van de overheden vraagt, zeker als het gaat om kleinschalige ontwikkelingen, maar opnieuw reageerde de Provincie nega tief en erger nog: de Provincie wees (maart 1990) een alternatieve lokatie aan in de gemeente Goedereede en nam die, tegen de zin van Goedereede in het streekplan op. De golfclub in Melissant was inmiddels van start gegaan en op het terrein aan de Bouwdijk wordt sindsdien golf gespeeld. Toch hoop In de toelichting bij het voorstel terwille van de legalisering voor het perceel een voorbereidingsbesluit te nemen, las de raad donderdagavond dat toch nog hoop kan bestaan op instemming van de Provincie 'binnen het kader van de totaalvisie op de recreatie in de regio'. Inpassing in dat kader zou mogelijk zijn, zo overwoog de verantwoordelijk Gedeputeerde, als de gemeenten op het eiland het over die inpassing eens zou den zijn. Op 4 september vorig jaar werd het ISGO (het Intergemeentelijk Sa menwerkingsorgaan Goeree-Overflak- kee) daarvoor benaderd, maar die heeft niet thuis gegeven. In plaats van GS te laten weten dat de plaats van de golf baan in onderling overleg is gekozen, maakte het ISGO de gemeente Dirks land duidelijk geen bevoegdheid te heb ben tot het doen van de gevraagde uitspraak. Nóg gaf de gemeente Dirks land het niet op, maar ook een direkte benadering van de gemeenten - eind vorig jaar - met het verzoek met de loka tie van de golfbaan in Melissant akkoord te gaan, had een teleurstellende uit komst. Reakties zijn nog niet binnen en van een samenwerkingsgedachte tussen de gemeenten op recreatief gebied (b)lijkt geen sprake. Geruchten Zelfs gaan er meer en meer geruchten dat zich in (de) andere gemeenten ook ontwikkelingen voordoen om een golf baan aan te leggen, waarom Dirksland het de hoogste tijd vindt een procedure tot legalisering van de golfbaan op te starten. Herziening van het bestem mingsplan zou te lange tijd vergen waarom de raad alvast tot het nemen van een voorbereidingsbesluit werd voorgesteld. De raad, minus de SGP-fraktie die zich principieel tegen het gebruik van de vel den op zondag verklaarde, gaf daar z'n medewerking aan en dat niet onbekom- mentarieerd: Dhr. L. van Prooijen kon 't zich maar moeilijk voorstellen dat de gemeenten, waarvan de burgemeesters nog in hun Nieuwjaarsredes samenwerking preek ten, elkaar dingen, zelfs een golfbaan, af willen pakken; en nog geloofde dhr. Van Prooijen dat de overige eilandgemeen- ten het Dirkslandse verzoek wel zullen steunen. Dat de baan te perifeer zou lig gen vindt hij van Provinciezijde een gezocht argument, want nóg verder lig gen de Slikken van Flakkee. J. H. Kalle vroeg zich de waarde van de beleden samenwerking tussen de ge meenten ook af, als die niet in de prak tijk wordt toegepast. Niet om praktische -, maar om principiële redenen moest dhr. Kalle (SGP) het voorstel de instem ming van zijn fraktie ontzeggen. Volledige instemming van dhr. Sandee. 't Is een gemeen stuk grond om te bewer ken en er is toch teveel landbouwgrond in kuituur, vond hij. Evenmin had dhr. Sandee zorg om de ganzen, „die zullen toch wel eten" en te gek vond 'ie het dat de gemeenten elkaar een golfbaan af zouden willen snoepen. Tweeslachtig De houding van de Provincie dat de golfbaan in dat gebied niet zou kunnen, werd ook door wethouder Eshuis als tweeslachtig beoordeeld. De enige mo gelijkheid om de Provincie van z'n wat verharde standpunt af te brengen is de golfbaan in te passen in het scala van recreatieve voorzieningen waarvoor dan wel de instemming van de overige gemeenten nodig is. „Helaas", moest dhr. Eshuis er aan toevoegen, „helaas is de eens gezindheid waarop we hadden gehoopt, niet aanwezig.. Alleen de ge meente Oostflakkee reageerde met de mededeling dat ook in die gemeente belangstelling voor de aanleg van een golfbaan bestaat. „Ze houden tien sla gen om de arm", betreurde weth. Eshuis. Zelfs is er het gerucht dat alle gemeenten benaderd zijn over de aanleg van een golfbaan en dat zal het voor de Provin cie niet gemakkelijker maken. Kans Dhr. Van Nieuwenhuijzen breide een doordacht slot aan de diskussie; „De Provincie heeft hier een mooie kans zich te bewijzen", overwoog hij, gedach tig aan de klacht van de OOR-gemeen- ten dat het met de Provincie op plano logisch gebied zo moeilijk te besturen is. Die geluiden zou de Provincie kunnen logenstraffen door toestemming te ge ven aan de gemeente die het eerst een golfbaan heeft gevraagd. Als de Provin cie dit niet aldus oplost heeft het OOR kennelijk gelijk. Aan het begin van de vergadering werd door de voorz., burg. Boon stra, stilgestaan bij het heengaan op 22 dec. vorig jaar van dhr. P. A Leij dens, in de leeftijd van 74 jaar. De overledene was raadslid van 1958 tot 1966 in Melissant en van 1966 tot 1982 van de nieu^ygevormde ge meente Dirksland. Hij vertegen woordigde resp. de AR en het CDA. Dhr. Boonstra waardeerde zeer het gevoel van maatschappelijke ver antwoordelijkheid dat dhr. Leij dens heeft gekend en waaraan hij in het raadslidmaatschap en in ove rige betrokkenheden uitvoering gaf In 1982 werd dhr. Leijdens konink lijk onderscheiden en men zal zich hem herinneren als een oprecht en goed mens, een mens met karakter die z'n geloof intens beleefde en dat vertaalde in een principiële levens houding, die rechtvaardig was en vol mededogen jegens hen die pro blemen kenden. Hij had wijsheid en mildheid. De fam. Leijdens werd Gods steun en kracht toegewenst het verlies te dragen. De raad nam enige ogenblikken stilte in acht. „Als tastbaar teken van hoop" heeft de tuingroep van Hernesseroord afgelopen vrijdag een boom geplant. Ze deden dit op uitnodiging van het Unicef-comité van Goeree-Overflak- kee. De opbrengst van de sponsor loop van vorig jaar is namelijk verdubbeld door het ministerie voor Ontwikkelingssamenwerking. Dit brengt de totale opbrengst op bijna ƒ47.000,-. Voorwaarde was wel dat er een boom geplant werd. En waar zou deze boom beter kunnen staan dan op Hernesser oord? Het weer was regenachtig, de grond lek ker zacht; kortom prima omstandighe den om een boom te planten. De toeschouwers hadden met de vochtig heid een beetje moeite, zo niet de 4 leden van de tuingroep, die deze klus snel en vakkundig klaarden. Of kwam het door de speciale koude-bestendige pakken die ze droegen? In ieder geval werkten Hans Tukker, Reinier Puyk, Klaas Cats- burg en Hans Neels (uit Ooltgensplaat) stevig door. Mike Kasanof maakt ook deel uit van de tuingroep, maar moest helaas door ziekte verstek laten gaan. De leden van de tuingroep vertellen enthousiast over hun werk. Ze werken onder leiding van Barry de Jong alle dagen in de tuin. Ze doen een gedeelte van het tuinonderhoud: licht snoeiwerk, bepaalde nieuwe aanplant etc. Dit uiteraard in overleg met de tuin- dienst. Maar als het echt te koud en te guur is, wordt er binnen gewerkt. Dit werk staat in direkt verband met het bui tenwerk. De traktor en de kar krijgen een beurt. Dan worden alle planken van de buiten-banken gedemonteerd en weer opgeknapt. Op vrijdagmiddag zijn ze vrij. Nou, echt vrij eigenlijk ook niet. Hans Neels moet dan naar z'n duiven. Reinier werkt dan aan een schone kamer, Hans Tukker doet inkopen in het dorp (juist ja, siga ren) en Klaas doet echt helemaal niets. Lekker genieten in de huiskamer. Bij de anderen zitten en genieten van de enige vrije middag. Na het planten van de boom had de tuinploeg dus al snel een boom opgezet over hun aktiviteiten. Maar eerst nog even terug naar de eerste boom. Het is een Pterocarya, ofwel een vleugel- nootboom en staat op de picknickweide van Hernesseroord. Het bordje dat erbij staat, vermeldt het volgende opschrift: Boom van ons verlangen naar een wereld, waarin alle kinderen het recht hebben op te groeien. Voorzitter Wieringa heeft na afloop de harde werkers bedankt en hen een aan denken meegegeven. Hij maakte be kend, dat als alles volgens plan verloopt, dit jaar de sponsorloop op 12 juni gehouden wordt. Tevens is er dan ook weer de kinderboerderij-dag. Bovendien gonst het dan op Hernesse roord van de aktiviteiten, want Hernes seroord bestaat in die week twintig jaar. De jongens glunderen al bij voorbaat, want hoe graag ze ook werken... Extra vrije dagen voor feestvieren neem je altijd op! Dam- en Schaakvereniging 'Ontspanning' te Ouddorp Uitslagen van 18 januari 1993 SCHAKEN Afdeling 2: J. Aleman - F. TroostO - 1 W. T. Breen - Kr. v.d. Wendeuitgest. M. M. van Damme - P. TanisO - 1 P. A. Derrez - H. TanisVi - Vi J. Dijkstra - E. Santifort1 - O NAL.v. Doorn-W. v.d. Meijden....! - O K. v.d. Wende - RAL. Kickert1 - O Uitslagen van 25 januari 1993 Afdeling 1 C. Wassenaar - J. Santifortuitgest. J. Soeteman - A. J. Kastelein1 - O Een hectische partij, waarin de heer Kastelein veel beter stond, maar de juiste winstvoortzetting miste. De heer Soeteman kreeg even de ruimte zich aan de druk te onttrekken en sloeg na een verkeerde zet van zijn tegenstander toe en gaf mat in enkele zetten. P. Westhoeve - WHM v. Geelen..uitgest. J. van Huizen - A. C. BaasO - 1 De heer Baas speelt op dit moment zeer sterk. A van Huizen - M. BreenO - 1 De heer van Huizen is uit vorm. Afdeling 2: W. v.d. Meijden - S. Hameeteman 0-1 E. Santifort - NAL v. DoomO - 1 H. Tanis - J. Dijkstra1 - O P. Tanis - P. A DerrezO - 1 K. v.d. Wende - M. van Damme1 - O H. Tanis en Kr. v.d. Wende lijken recht streeks op het kampioenschap af te stevenen. De overige wedstrijden in deze afdeling zijn uitgesteld. van 26 januari tot en met 29 januari 1993 Gemeente Goedereede Diefstal Op de Kabbelaarsbank werden de sier- doppen van een personenauto weggeno men. Uit een andere personenauto werd getracht een radio-cassette-recorder weg te nemen. Dit gelukte niet maar wel werd het portierslot zwaar beschadigd. In Rotterdam werd een personenauto aangetroffen welke de afgelopen week in Stellendam was ontvreemd. Op 28 januari werd er ingebroken in een rijwielzaak aan de Hofdijksweg te Oud dorp. De ruit van de winkeldeur werd met een steen ingegooid waarna de daders er met 3 fietsen vandoor gingen. Op de parkeerplaats aan de Langedijk werd zaterdag ingebroken in een Duitse auto. Op de Molenkade te Stellendam werd een reddingsboei gestolen. Dit moet zijn gebeurd tussen 15 en 22 januari. Gemeente Dirksland Diefstal In de gemeente Dirksland werden de afgelopen week oip enkele plaatsen Skimmiaplanten gesnoeid door onbe voegden. Gemeente Middelharnis Diefstal Vanuit een woning aan de Berkenhof te Middelharnis werd een portemonnee ontvreemd. De woning was niet af- Een 44-jarige inwoonster uit Rotterdam werd in Middelharnis betrapt op een winkeldiefstal. Tegen haar werd proces verbaal opgemaakt. In de nacht van 28 op 29 januari werd er ingebroken in een bedrijf aan de Edison te Middelharnis. Ontvreemd werd o.m. geld. Vorige week vrijdag werd ingebroken in een woning aan de Aleijd van Putten- straat in Stad aan 't Haringvliet. Een kluis en sieraden werden gestolen. Een Gazelle damesfiets werd in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen op het Vingerling. Auto's bekrast Vorige week vrijdag werden twee auto's bekrast. Zij stonden aan de Rembrandt- laan en Lijsterbesweg te Middelharnis. Doorrijden na aanrijding Zondagavond reed een 52-jarige inwo ner van Middelharnis met zijn auto weg nadat hij schade had gereden. Zijn iden titeit maakte hij niet bekend. Nadat hij was aangehouden bleek, dat de uitslag van de ademanalyse 805 ug/1 was. (Maximum is 220 ug/1). Tegen de man wordt proces-verbaal opgemaakt voor het doorrijden na een aanrijding en het rijden onder invloed van alcohol. Gemeente Oostflakkee Diefstal Door middel van het verbreken van een deurslot werd er ingebroken in een woning aan de Voorstraat te Den Bom- OOLTGENSPLAAT Vrijdag 29 januari 1993 herdacht het echtpaar Jan Huijer en Maria Huijer- Dullemond hun 50-jarige echtvereni ging. Op het woonadres Esdoomstraat 3,3257 XB Ooltgensplaat werd dit feit in familiekring herdacht. Van deze plaats onze hartelijke gelukwensen. GOEDEREEDE Kerkdienst op uitnodiging van de Mannenvereniging D.V woensdag 3 februari hoopt in een dienst des Woords voor te gaan ds. G. Mulder van Nieuwerkerk a.d. IJssel. Aanvang 19.30 uur. Hofdijksweg 22, OUDDORP Telefoon 01878-1092 mei. Uit de woning werd o.m, een radio ontvreemd. Te Oude Tonge werd een snorfiets, merk Tomos ontvreemd. Alcoholcontrole Bij een alcoholcontrole op de Tonisse- weg werd een inwoner van Sommelsdijk bekeurd voor het rijden onder invloed van alcohol. De ademanalyse gaf een uitslag van 250 ug/1. gesloten. -49- Smolensk werd door de Fransen bezet, maar nauwelijks waren ze er binnen getrokken of er braken overal branden uit, die met moeite door de troepen geblust werden. En nu begon de tocht, de lange, einde loze tocht, die zou voeren naar het hart van Rusland, naar de heilige stad, naar Moskou. In gelederen van 24 man rukten de troepen op. 's Morgens nadat ze opgestaan waren van hun bivak - ze overnachtten in de open lucht - trok ken ze in Oostelijke richting; ver aan de horizon zagen ze heuvels; als ze daarboven waren, dan...! Voort ging het, altijd maar voort, daarginds daar hoopte men het einde te zien. Eindelijk, eindelijk was men aan de voet van de heuvelrij; nu nog de beklimming, moeilijk en zwaar na de lange tocht, men bereikte de top..., daar lag weer een onafzien bare vlakte, aan de horizon omzoomd met heu vels. Zo ging de mars door, de dagen werden weken, dijden uit tot een maand, maar eindelijk, eindelijk scheen men toch tot een beslissing te zullen komen. Op de 5de september zagen de Fransen het Russi sche leger in slagorde geschaard voor zich liggen. De Russen waren ontevreden op de generaals. Waarom werd er niet gestreden? Waarom trok men altijd en altijd maar terug. Moest dan Mos kou zonder slag of stoot prijsgegeven worden aan de overweldiger? Was er dan niemand die Rus land redden kon? En als die vraag gesteld werd, werd hij ook beantwoord. Koetoesow, de veldheer met één oog, dapper als weinigen en sluw als een diplomaat, een bekwaam taktikus: hij was de man, die Rusland redden zou. Hij werd door de Czaar benoemd tot opperbevelhebber en kreeg de opdracht om de vijand tegen te houden. Op de avond van de zesde lagen de divisies van beide legers in hun stellingen. De soldaten had den vuren ontstoken, waarbij ze zich warmden, want de herst begon zich te doen gelden. De Rus sen hadden klaarblijkelijk reeds enige dagen daar gekampeerd; hun vuren flikkerden op geregelde afstanden in een uitgestrekte halve cirkel. De Franse troepen waren niet zo gelukkig als de Rus sische; ze hadden niet voldoende hout. Kees zat met enige van zijn wapenbroeders bij het bivakvuur en het gesprek kwam op de volgende dag. Dat kon er wel eens heet toegaan; de Russen zouden alles doen om hun hoofdstad te beveili gen en Napoleon zou, nu hij zo dicht bij zijn doel was, alle krachten inspannen om Moskou te bezetten. Daarover waren allen het eens. Er zou verbitterd gestreden worden. Maar hoe zou de afloop zijn? Zowel voor het leger als voor henzelf. Want onwillekeurig bekroop hen toch een zekere angst. Ze zouden de volgende dag allen in levens gevaar verkeren. „Ach", zei er een, „wij lopen niet veel gevaar; eerst als de toestand van onze legers dreigend wordt, moeten wij ingrijpen, de Keizer zal ons zo lang mogelijk sparen; dat is toch telkens gebeurd". „Dat is zo", merkte een ander op, „maar daarover is heel erg gemopperd. De veldmaarschalken dringen er telkens bij de Keizer op aan, dat de garde ook aan de gevechten zal deelnemen". Over de mogelijkheid daarvan werd druk gespro ken. En inmiddels zorgden allen, dat hun wape nen in orde waren en dat ze op het bevel onmiddellijk konden uitrukken. De paarden wer den goed verzorgd, de wapens nagezien, nu nog een verkwikkende nachtrust en de morgen van 7 september brak aan. De zon ging prachtig op boven de met dauw bedekte velden. Aanvankelijk lag er over het land een dichte nevel, maar toen die opgetrokken was, werd alles verlicht door stralende zonneschijn. „De zon van Austerlitz", zei Napoleon, toen hij uit zijn tent trad. Staande op een heuvel overzag hij met een kennersblik de stellingen, die de Rus sen hadden ingenomen. Hij zag dadelijk waar hun positie onaantastbaar was, hij ontdekte onmiddellijk de zwakke plaatsen. De batterijen werden in stelling gebracht, de generaals kregen hun opdrachten. Om zeven uur begon het gevecht aan de rechter zijde en spoedig was de strijd algemeen. Generaal Ney, generaal Davoust, prins Eugene, prins Murat, allen zijn in hevige gevechten gewikkeld. De dood is bezig met de oogst: honderden, dui zenden, tienduizenden vallen onder zijn meedo genloze sikkel. De Russen hebben het voordeel, dat zij voortdurend in de rug versterkingen ont vangen. Tegen de middag zijn de Fransen in het voordeel, maar Koetoesow spant zijn uiterste krachten in, laat reserves aanrukken en de Fran sen, die zich verzekerd waanden van de overwin ning, moeten een ogenblik tot het defensief overgaan. Maar dat duurt slechts kort; weldra hebben de Fransen zich hersteld en vallen weer aan. De Russen houden stand; dertien Franse generaals, onder hen buitengewoon bekwame aanvoerders waren gesneuveld, twintig zwaar gewond. De Russen verloren vier generaals. En altijd duurt de slag voort, er werd geen kamp gege ven. De zon neigde ter kimme, de avondschadu- wen werden langer, de schemering viel. Nog een laatste rit op de vijand. De rode landers hadden bijna de ganse dag in de onmiddellijke nabijheid van Napoleon vertoefd. Het was uitgekomen, zoals hun de vorige avond voorspeld was: Napoleon zou zijn garde sparen ondanks de heftige aandrang van generaal Ney, veldmaarschalk Davoust en prins Murat. Maar toen de beslissende klap uitgedeeld moest worden, wilde hij althans een deel van zijn garde inzetten. Daar komt in ijlende vaart een offi cier aanrijden: „Opstijgen", klonk het bevel. De paarden kende dat, zenuwachtig trappelend voelden ze hoe de ruiters hun ruggen beklommen. Dan het bevel: „Lansen in aanval". Vooruit en sneller, altijd sneller. Nu was het niet meer oefe ning, nu was het werkelijkheid. Ver voor zich uit zag Kees de vuurmonden van de Russen, dat was het doel van de tocht. Als in een droom zag hij vader en moeder, Willem, Corry, daar donderden de kanonnen. De paarden, gewoon aan het geluid, sloegen er geen acht op, ze renden door, hun oren in de nek, zo snel, dat het Kees leek of de grond onder hem in vliegende vaart weggleed. „Gelukkig", dacht hij, „dat de grond niet vol wagensporen zit, anders hadden we kans om te struikelen". Hij zag nu de batterij vóór hem; drie minuten had deze nodig om te laden en te schie ten, in drie minuten zouden ze die niet bereikt hebben. Hij kon nu de kanonniers in hun groene uniformen onderscheiden, hij zag hoe ze uit de munitiewagens de projektielen haalden. Dan ineens een onaangenaam fluitend geluid: was het de wind, waren het kogels? Hij wist het niet; hij voelde wel, dat het gelid kleiner werd, er moesten dus uitvallers zijn. Nu was hij onmiddellijk bij de batterij, hij had zijn lans reeds vast in zijn vuist, zoekend naar een prooi. Dan ineens een vrese lijke slag; het scheen hem of zijn paard struikelde, hijzelf schoot door de vaart vooruit, vloog over de kop van het paard heen, sloeg tegen de grond. Zijn gloeiend gezicht werd afgekoeld door de aarde, die zijn mond binnendrong. (wordt veiyolgd) V.l.n.r. Reinier, Hans Tukker, Hans Neels en Klaas planten de boom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 5