Schooljeugd probeerde het rampgebeuren in opstel te vatten 'Levenslijnen' van Willem Walraven een beeldschoon boekje MILIEU Achthuizen voor de 2e maal winnaar van de vriendschappelijke E.H.B.O.-wedstrijd kring Goeree-Overflakkee Op pad in eigen land bij VVV Ouddorp Waterschap honoreerde de besten Damvereniging t Oud papier en lorren voor het zendingswerk van de GZB FAMILIEBERICHTEN De Heere, Die leven gaf en leven spaarde, ver blijdde ons met de geboorte van een zoon en broertje Marinus Wij noemen hem Marinus Arjo van Gelder Marleen van Gelder-van der Veer Arjen Wouter 28 januari 1993 Kaaidijk 2, 3249 AJ Herkingen Door Gods goedheid werden wij verblijd met de geboorte van ons zoontje en broertje Jacob Cornells We noemen hem Jacob Barend en Hanneke van der Spaan Reinier Jantien 3248 BP Melissant, 31 januari 1993 Beukelaar II DANKBETUIGING Na dank aan de Heere, Die mijn leven spaarde, betuig ik ook namens mijn man en kinderen mijn welgemeende dank voor de vele blijken van medeleven tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. Inzonderheid dr. Servaas en het verplegend per soneel van de afdeling gynaecologie van het zie kenhuis te Dirksland voor de liefdevolle ver zorging alsmede ds. Hoek voor de pastorale bezoeken. Mevr. J. van der Laan-van Huizen Melkdijk 6 3252 BD Goedereede DANKBETUIGING Hartelijk dank voor het medeleven en de belang stelling tijdens de ziekte en na het overlijden van onze lieve zorgzame moeder, schoonmoeder en oma ANTJE KALLE-LOOIJ J. H. Kalle A. J. Kalle-de Geus Annette en Onno Evers Herkingen, februari 1993 Met diepe droefheid en verslagenheid geven wij u kennis dat ons dochtertje alleronverwacht na 6 lange emotionele dagen van ons is weggenomen. Het verdriet en de pijn en blijdschap met de komst van haar broertje Jeroen is niet met woor den uit ons hart te omschrijven. ILSE op de jeugdige leeftijd van 2 jaar en 8 dagen. J. Korteweg E. Korteweg-Osseweijer Jeroen en verdere familie 31 januari 1993 Marshof 29, 3255 TC Oude Tonge Gelegenheid tot condoleren: woensdag 3 februari van 19.30 tot 20.30 uur in het Verzorgingshuis 'Ebbe en Vloed', Washingtonstraat 2, Oude Tonge. De begrafenis is bepaald op D.V. donderdag 4 februari om 14.00 uur op de algemene begraaf plaats te Oude Tonge vanuit de aula van 'Ebbe én Vloed', waar vooraf de rouwdienst wordt gehou den. Aanvang 13.15 uur. U wordt uitgenodigd hierbij aanwezig te zijn. Diep bedroefd geven wij u kennis van het overlij den van ons innig geliefd kleinkind ILSE KORTEWEG Opa en Oma Korteweg Opa Osseweijer Oude Tonge, 31 januari 1993 Als een weerlicht bij heldere hemel is van ons weggenomen, onze dierbare en levenslustige kleindochter en nichtje ILSE KORTEWEG Wij dragen Ella en Hans Korteweg ons hart en medeleven toe, namens Piet Osseweijer Thea van Dijk Wopke van Dijk Remco van Dijk Oude Tonge, 31 januari 1993 Met intens verdriet geven wij kennis dat na een kortstondig ziekbed, op de jeugdige leeftijd van 2 jaar, van ons is heengegaan, ons lieve nichtje ILSE KORTEWEG David en Caroline Iris Jan en Ellen Heleen en Cor Alexander Oude Tonge, 31 januari 1993 Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de EHBO afdeling Mid- delharnis/Sommelsdijk werd de vriendschappelijke EHBO-wedstrijd op zaterdag 30 januari 1993 door de jubilerende vereniging georgani seerd in de RSG te Middelharnis. Voor deze wedstrijd kwamen 8 ploegen tegen elkaar uit, en voor het tweede ach tereenvolgende jaar wist Achthuizen het hoogste aantal punten te scoren, en zal het wisselschild voor het tweede jaar hun verenigingslokaliteit mogen sieren. In de eerste opdracht kreeg men te maken met de gevolgen van een huise lijke twist, dhr. Jansen was in aanraking gekomen met de elektriciteit, en had ten gevolge daarvan een brandwondje in de hand en aan een enkel, vervolgens geen waarneembare reaktie- en ademhaling, mevrouw Jansen had een open onder beenbreuk. Lette op de eigen veiligheid was hier geboden, gelukkig was het maar spel, daar er anders beslist meerdere slachtof fers waren gevallen. Na dit eerste treffen zag de uitslag er als- volgt uit: Box A: ploeg leid. max. te behalen275 80 1. Achthuizen 1163 46 2. Ouddorp 1146 43 3. Stad a/h Haringvliet121 34 4. Middelharnis/ Sommelsdijk II93 33 Box B: ploeg leid. max. te behalen275 80 1. Achthuizen II193 61 2. Middelharnis/ Sommelsdijk182 62 3. Ouddorp II181 63 4. Oude Tonge163 53 In de finale moesten de beide ploegen van Achthuizen het tegen elkaar opne men. Ze kregen de volgende opdracht: Tijdens een propaganda-avond van de Ned. Brandwonden Stichting worden enkele dia's vertoont, tijdens het verto nen van de dia's krijgt een van de aan wezigen een toeval, een toesnellende EHBO-er struikelt over haar verbandtas en loopt hierbij een dijbeenhalsbreuk op. Bij de melding kreeg men te horen dat men het slachtoffer met de beenbreuk moest vervoeren naar de hal, op zich nog een pittige opdracht, gelukkig kwam de klok hen te hulp, door tijdgebrek kwam men niet toe aan het vervoer, maar de uitslag was niet mis, men wist vrij hoog te scoren. ploeg leid. max. te behalen punten285 85 1. Achthuizen 1221 73 2. Achthuizen II202 66 De ongevallen werden verzorgd en gespeeld door de lotus-studiekring 'Flak- kee'. De beoordeling van de opdrachten' was in handen van een aantal leden van de kadergroep uit de Alblasserwaard, welke hiervoor meer tijd nodig hadden dan de ploegen voor het uitwerken van de opdrachten. Op zaterdag 6 maart 1993 wordt de selektiewedstrijd van EHBO-Nederland kring Goeree-Overflakkee gehouden in de kantine van de Soc. werkplaats 'Bin nenhof, Huygens 60 te Middelharnis. Aanvang 13.45 uur. Mocht u belangstelling hebben, dan nodigen wij u graag uit deze EHBO- wedstrijd bij te wonen. Heeft u wel eens op Texel door de dui nen gewandeld? Of in Beekbergen spor tief op de fiets gezeten? Of in Arcen heeriijk pannekoeken gegeten? Nederland heeft vele bestemmingen waar het goed toeven is, voor een lange of korte vakantie. De nieuwe vakantie- arrangementengidsen voor Nederland zijn inmiddels al weer uit. In het kader hiervan organiseert VW Ouddorp van vrijdag 5 februari t/m zaterdag 27 februari a.s. een vakantie- markt. De bezoekers kunnen hierbij worden geïnformeerd over vakantie-arrange menten in heel Nederland, die dan ook bij VW Ouddorp kunnen worden gere serveerd! Het geheel wordt ondersteund door videofilm en foldermateriaal, zo dat de bezoeker een goede indruk kan Dijkgraaf Van Kampenhout gelooft haast dat er 15 jaar geleden met de geboorte van de nu Sommelsdijkse Kla zina Groen een nieuwe streekromanschrijfster als Miet van 't Sant of mevr. Visser-Rozendaal geboren is. Zó boeiend schreef de scholiere haar bijdrage aan de opstellenwedstrijd die het Waterschap ter gelegenheid van de rampherdenking had uitgeschreven. Gisteravond werden uit de 128 inzendertjes de winnaars, drie uit het basisonderwijs en drie uit het voortgezet onder wijs, ontvangen in de Oude Tongse 'Grutterswei', waar voor de laatste avond de expositie over de ramp werd gehouden. In dat decor werden de prijzen bekend gemaakt. Bij elk daar van hoorde het boek over de Ramp, zoals dat kortgeleden verschenen is. Van de basisschoolleerlingen leverde de 10-jarige Martha Vlielander uit Stellendam het meest aansprekende opstel, 2e werd Sanne Dolieslager, beiden leerlingen van CNS 'Zomer- land' te Stellendam en 3e werd Marlies de Penning uit Goe dereede van 'Buuten de Poorte'. Van de leerlingen van het voortgezet onderwijs werd Klazina Groen de beste. „Een schrijfster in de dop", gelooft dhr. Van Kampenhout. Klazina is HAVO-leerlinge op de 'Prins Mau- rits' te Middelharnis, evenals de 3e prijswinnaars Albert de Bakker en Arnold van Lenten uit Dirksland die ook met een 3e prijs werd gewaardeerd. De 2e prijs was voor Corinne van Essen uit Rotterdam. De wedstrijd was weliswaar bedoeld voor Flakkeese scholieren, maar de inzending van Corinne werd toch geaccepteerd en zelfs met een 2e prijs gehonoreerd. Adverteren in Eilanden Nieuws betel<ent dat uw advertentie ool< buiten de bebouwde l<om wordt gelezen. In opdracht van de Stichting voor Regionale Cultuur 'De Heul' wordt ter gelegenheid van de vijftigste sterfdag van de in Dirksland geboren schrijver Willem Walraven het herdenkings boekje 'Levenslijnen' uitgegeven. De Commissie Herdenking Willem Walraven van deze stichting heeft ge zorgd voor een verantwoorde editie van een klein maar schitterend deel van Walravens werk. 'Levenslijnen' is een beeldschoon boek je geworden, dat bijzonder geslaagd is qua vormgeving en zich in één adem uit laat lezen. Helder beeld Anders dan veel schrijvers van zijn tijd schrijft Walraven heel direkt. Het Dirks land dat hij beschrijft is gedateerd (+1900) maar Walravens stijl is dat allerminst. Hij schrijft als de dag van vandaag: duidelijk, in elk opzicht. Vergeleken met zijn 'Brieven' is 'Levens lijnen' een milde schildering van zijn familie en Dirksland, ook al proeft men in 'Levenslijnen' de ondertoon van wat in 'Brieven' extreem tot uiting komt. 'Levenslijnen' lezen is beleven wat er staat. Zeker voor Dirkslanders zal het verhaal van 'Levenslijnen' rechtstreeks worden omgezet in vaak ontroerende en krijgen en een beetje de sfeer kan proe ven van wat in elke provincie in Neder land aanwezig is. ledere dag wordt een video met een bepaald thema gedraaid, zoals 'Kijk, dit is Flevoland', 'Friesland, waard om ont dekt te worden', 'Gelderland het andere Nederland', 'Drente een indruk' etc. De opzet voor de komende week is als volgt: vrijdag 5 februari: Overijssel zaterdag 6 februari: Texel maandag 8 februari: Limburg dinsdag 9 februari: Drente woensdag 10 februari: Gelderland donderdag 11 februari: Friesland vrijdag 12 februari: Flevoland zaterdag 13 februari: Zeeland Meer informatie is verkrijgbaar bij VW Ouddorp, Bosweg 2 te Ouddorp, tel. (01878) 17 89. De openingstijden zijn als volgt: ma-vr van 8.30-12.00 en 13.00- 17.00 uur en za van 8.00-12.00 uur en 13.00-16.00 uur. altijd boeiende beelden van een klein dorp op 'de eilanden". Bijzondere uitgave Walraven-liefhebbers zullen deze editie van zijn 'Levenslijnen' gretig aan hun verzameling toevoegen. Voor wie het werk van Walraven nog niet kende is 'Levenslijnen' een onvergete lijke kennismaking met een schrijver die Dirksland verliet maar het verder met zich meedroeg als een foto. Het zal met name Rob Nieuwenhuys, bewonderaar en vriend van Walraven goed doen dat het 'Levenslijnen' in Dirksland is verschenen ter herdenking van een schrijver wiens kwaliteiten hij onderkende. Nieuwenhuys heeft het voorwoord voor 'Levenslijnen' geschreven en alle mede werking aan deze bijzondere editie verleend. Het uitgeven van 'Levenslijnen' had de instemming van uitgeverij Van Oor schot en werd mogelijk gemaakt door de Stichting Cultuurfonds Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten en de Rabo bank Dirksland. 'Levenslijnen' is uitgebracht in een een malige oplage van 600 exemplaren. Bij voorintekening kost dit prachtige her denkingsboekje 10,-. Na 13 februari 1993 12,50 plus eventuele verzend kosten. Het boekje is te bestellen bij het secreta riaat van de Stichting voor Regionale Cultuur 'De Heul', p/a Boezemweg 66, Dirksland. Cathy Westdorp 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te IMelissant Uitslagen van maandag 1 februari Ie afdeling: C. Visbeen - H. Visbeen1 - 1 J. Looy - T. Goedegebuur2 - O 2e afdeling: J. Doorn - A. Visbeen1 - 1 J. Non - W. Neyenhuis2 - O B. Grootenboer - M. Wiegel2 - O B. van Engen - J. NonO - 2 Puinverhardingen (nogmaals) Enige tijd geleden werd er in deze rubriek op gewezen, dat ondernemers bij de aanleg van nieuwe terrein- en pad verhardingen met gebruikmaking van ondermeer puin, in nagenoeg alle geval len vergunningplichtig zijn ingevolge de Afvalstoffenwetgeving. Er werd toch gekonstateerd dat er op enkele lokaties een grote hoeveelheid puin gestort was zonder toestemming; terzake is dan ook in de afgelopen weken tegen enkele bedrijven in Mid delharnis proces-verbaal opgemaakt. Voordat het werk aanvangt dient men in het bezit te zijn van een door de pro vincie akkoord bevonden PBT-formu- lier (projektbeschrijving/toestemming) of een Afvalstoffenwetvergunning. Voor de vergunningaanvragen en an dere informatie kan men steeds terecht bij: Provincie Zuid-Holland, dienst Water en Milieu, Weizigtweg 63, 3314 JJ Dordrecht, telefoon (078) 13 13 99. AfValstortingen De laatste tijd worden er in de polders meer stortingen van afval aangetroffen. Soms gaat het om bouw- en sloopafval of oude metalen, dan weer om zakken huisvuil... En daar zomaar dumpen is toch geen goede oplossing!? Veelal kan het vuil ook een volgende maal in de container meegegeven worden, of blij ken er andere mogelijkheden te zijn. In bepaalde gevallen zou het kostenaspekt een rol kunnen spelen. Neem in een voorkomend geval kontakt op met uw gemeente of het coördinatie punt milieu! Werk mee aan een schoon Goeree- Overflakkee! Tegen een bewoner uit Dirksland werd proces-verbaal opgemaakt in verband met afvaldumpingen te Melissant en Goedereede. Enkele andere afvalstor- tingen zijn nog in onderzoek. Mestgedoogbeschikking Vanaf september 1992 geldt er in alle gemeenten op Goeree-Overflakkee een zogenaamde gedoogbeschikking opslag vaste dierlijke mest. Ofschoon de regeling destijds in de streekbladen werd gepubliceerd, is de indruk hier toch, dat deze onvoldoende bekend is geworden. Het betreft het 'tijdelijk' opslaan van grotere hoeveelheden mest op (meestal) de kopakkers; de praktijk was veelal dat de opslag te langdurig of te dicht bij de watergangen plaatsvond. Ongewenste en onjuiste situaties werden meerma len gekonstateerd. Kern van de huidige regeling is, dat de betrokkene van de meststorting een week tevoren schriftelijk kennis geeft aan het college van Burgemeester en Wethouders, met vermelding van zijn naam, adres en woonplaats, alsmede de hoeveelheid, datum en plaats van stor ting. De mest mag dan niet langer dan een periode van vijf maanden worden opge slagen in de gemeente Goedereede; in de overige drie gemeenten geldt een periode van maximaal drie maanden. Duurt de mestopslag op het land langer of werd er geen melding gedaan, dan wordt een Hinderwet-overtreding ge pleegd. Deze regeling bevat voorts nog een aan tal bijzonderheden, als afstanden van woonbebouwing, natuurgebieden, be strijding van stank- en andere over last. De tekst is overigens gratis te verkrijgen bij uw gemeente, danwei bij het C.P.M., Voorstraat 13 te Oude Tonge, telefoon (01874) 12 07. OUDDORP Op D.V. zaterdag 6 februari komen wij weer bij u langs om uw oud papier en lorren op te halen en tevens uw op te rui men kleding. Maandagavond 8 februari, na 18.00 uur, wordt de kom van de gemeente op gehaald. Dit zijn de volgende straten: Hoender- dijk, Weststraat, Raadhuisstraat, Boom pjes, Hofdijksweg. Wilt u alles weer goed verpakt in dozen of zakken voor half negen aan de weg zetten, niet later! Wij rijden met twee wagens meer, omdat er van twee maanden oud papier opge haald moet worden, daarom rijden wij de route's ook anders dan gebruikelijk. In de maand december heeft u 24.600 kg papier opgespaard. Hiervoor onze har telijke dank. Ook degenen die meegeholpen hebben om het op te halen en ook aan degenen die auto of traktor ter beschikking stelden. Wie wil ons helpen zaterdagmorgen? Wij kunnen wat extra hulp gebruiken omdat wij met twee wagens meer rijden. U bent van harte welkom om half negen aan de Duinkerkerweg 6. De zendingscommissie SOMMELSDIJK Ophalen oud papier Zaterdag 6 februari a.s. komen leden van 'Ons Koor' weer vanaf 9 uur bij u langs. Graag gebundeld op de stoep. Bij voorbaat dank. De winnaars met de gekregen Oorlconde, rechts op de tweede rij Klazina Groen, wier pennevrucht we nog hopen te publiceren.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 4