Welvarend Stellendam herleefde z'n droefste dagen Brandweer Sommelsdijk zag 5 leden node vertrekkei Rampmonument door oud-burg. van Knobelsdorff onthuld Gedicht Jaarvergadering Vrijwillige Brandweer Oliebollenaktie Amicitia Dirksiand Bijeenkomst reumapatiënten Donateursavond in Ouddorps museum Veertig jaar getrouwd OOLTGENSPLAAT De Vrijwillige Brandweer 'Ooltgens- plaat' is voornemens op vrijdag 5 fe bruari 1993 de jaarvergadering te hou den in de benedenzaal van Café-Res- taurant 'De Hobbelpaarden'. Aanvang 20.00 uur. Voor de pauze worden de diverse versla gen behandeld. Na de pauze volgen mededelingen van de burgemeester en/ of de commandant. Van het bestuur zijn aftredend: de heren A Kammeraad en C. Bogerman, waar- Op 5 februari a.s. is het weer zo ver. De leden van muziekvereniging Amicitia uit Dirksiand zullen 's middags en 's avonds in Dirksiand en Herkingen langs uw deur komen om de overheer lijke oliebollen van bakker Nagtegaal uit Melissant te verkopen. De baten van deze aktie komen ten goede aan de kas van Amicitia. van de laatste herkiesbaar is. Voor de vacature van de heer Kammeraad heeft het bestuur op de voordracht, de heer C. Bal. Voor de rondvraag komt de bevel voerder nog aan het woord. De reumapatiëntenvereniging Goeree- Overflakkee houdt haar maandelijkse bijeenkomst op maandag 8 februari a.s. in het paviljoen van het ziekenhuis te Dirksiand. Aanvang 19.30 uur. Op deze avond is er een videofilm van het nationaal reumafonds uit Den Haag, met als titel 'een mens is geen machine' waarin het gaat over 'reuma en be wegen'. Mevr. C. van de Linden, fysiothera peute, zal er de nodige informatie bij vertellen. U kunt ook vragen stellen. Iedereen is van harte welkom. Het bestuur De scheepsschroef die er enkele jaren lag leek - bij de entree tot Stellendam - voor 't vissersdorp een passende decoratie, maar op die plek kwam iets veel aansprekenders tot stand. Sinds zaterdag staat er, in brons gegoten, een moeder met kind, die vluchten voor het dreigend water, een herinnering aan de doden uit de rampnacht van 1 februari 1953. Oud-burgemeester Baron van Knobelsdorff die het onthulde voelde daarbij 'een feller droefheid in het hart' dan hij, veertig jaar na dato, nog voor mogelijk had gehouden. Twee van de meest getroffenen legden een krans. 't Was op 't groen bij de kruising Eendrachtsdijk-Brielsestraat een plech tig gebeuren, „een goed uur" noemde dhr. van Knobelsdorff de manifestatie van saamhorigheid, zo een die er was nadat de ramp zich over Stellendam vol trok en 69 levens eiste. Ze zijn herdacht, de doden, met eerbied. De driekleur en Goerees' gemeentevlag hingen halfstok en 'de Hoop' speelde er koraalmuziek; 'Ruwe stormen mogen woeden, alles om mij heen zij nacht'. In het 'Haegse Huus', na de ramp van Den Haag gekregen, kwamen genodig den en belangstellenden bijeen. De meesten uit het dorp en anderen van ver gekomen, maar allen met hun herin neringen. Ook zij die geholpen hadden werden met waardering genoemd. Burg. Van Velzen heette de velen van harte welkom en hij herdacht ze met ere, zij die het leven lieten. Anderen riep hij op het beeldhouwwerk, ook in een door sluizen beveiligd Stellendam, te zien als een waarschuwend teken in de eeuwe noude strijd tegen het water. Een strijd die niet mag verslappen, want de natuur blijkt telkens groot en sterk te zijn. Met veel lof sprak hij over het onwerp en de schitterende uitvoering van het monu ment, vervaardigd door Jean en Ma rianne Bremers uit Helvoirt. Een her kenbaar beeld voor het dorp waarin de wonden schrijnen Iets afgemaakt „We hebben vandaag iets afgemaakt", zo verwoordde oud-burgemeester Van Knobelsdorff z'n gevoelens op deze her denkingsdag. In het 'Haegse Huus' gaf hij zijn herinneringen weer, aan dat kleine stukje Stellendam dat droog gebleven was, de Vismijn op de Molen kade waar de slachtoffers werden verza meld. Al eerder had de zee Stellendam getroffen, redders waren op zee verdron ken maar de ramp nam meer dan ooit en burg. Van Knobelsdorff herinnerde zich nog de diepe ellende die velen had getroffen. De aanwezigheid onder z'n vroegere dorpelingen, dhr. Van Kno belsdorff ervoer het als een goed uur dat, evenals de ramp van toen, nog lang in herinnering blijven zal. Ook bij weth. Visser, levenslang be stuurder, maar ook bewogen mens, kwa men de herinneringen boven, en ook hij zal nooit vergeten. Nooit vergeten de Oud-burg. Baron van Knobelsdorff, in de rampdagen burgemeester van Stellendam en Goedereede, onthulde het monument vele doden die hij zag, het hulpgeroep dat hij hoorde en de vrees die ook hij kende: „Ik voelde me als Noach", be kende hij uit de uren waarin het water steeg en steeg en steeds maar hoger kwam. „Je moet het hebben meege maakt", zei dhr. Visser, het water aan de dakgoot, de totale ontreddering en de beelden die hem in 't netvlies zijn gegrift, van doden en van hulpelozen. Bewondering sprak dhr. Visser uit voor hen die zich toen hebben onderschei den, de helpers zoals kol. b.d. Bottema. dokter Kreling, de brandweermensen die bleven en de eerw. heer Bouwman die de kracht had de begrafenissen te leiden. Z'n herinneringen, dhr. Visser wist ze slechts een tipje van de sluier, maar ook dan een zwarte bladzij vol met tranen en met leed en 't was niet die markante Vis ser die normaliter de microfoon ter zijde zet om het te laten daveren, maar hij sprak met een bewogen stem. Z'n herin neringen aan het psalmenzingend gezin en aan het slachtoffertje van 10 met in z'n broekzak nog z'n zondagschool plaatje: 'Hij heelt de verbrokenen van harte en hij verbindt z'in hun smarten'. Dhr. Visser citeerde ten besluit het opschrift op het monument te Oude Tonge: Het water door Gods wil geschapen heeft velen voor Zijn troon geleid. Zo werd Zijn gave ons een teken Hun zii Zijn liefde in eeuwigheid. Daan Boshoven (samen met twee broertjes overgeschoten, vader moeder en 7 kinderen verdronken) en Maartje Keijzer-Breederveld (vader, moeder en broertjes en zusje verdronken) legden een krans. De brandweerploeg van Sommelsdijk heeft met het - noodgedwongen - ver trek van 5 van z'n manschappen een uitermate gevoelige amputatie onder gaan. Vrijdagavond werd afscheid genomen van deze leden die gevijven 177 brandweerjaren hebben volgemaakt en dat kreeg veler waardering. Aan bevelvoerder W. v. d. Ree werd zelfs Koninklijk Goud uitgereikt. Begonnen waren ze als brandweerlui maar allengs uitgegroeid tot professio nele hulpverleners die zich steeds heb ben ingesteld op de ontwikkelingen die zich ook op Goeree-Overflakkee heb ben voorgedaan. „Bijzonder veel dank" sprak de burgemeester uit jegens de manschappen zowel als hun partners. En gevijven werden ze voor 't voetlicht geroepen, bevelvoerder Wim v. d. Ree, plaatsverv. bevelvoerder Dries Knape, chauffeur-pompbediende Piet van Noort chauffeur-pompbediende Henk Ver biest en hoofd-brandwacht Goris v. d. Boogert. V. d. Boogert besloot vrijdagavond 36 brandweerjaren, evenals van Noort, Andhes Knape en Wim v. d. Ree. Henk Verbiest besloot gelijk ook op te stappen al had hij gezien z'n leeftijd nog enkele jaren kunnen blijven maar hij zou zich in de ploeg met zoveel jongeren niet meer hebben thuisgevoeld, zo voorzag hij. Voor elk van hen warme afscheids woorden en veel waardering van mevr. Sleurink voor de getoonde 'volledige inzet' waardoor de blusgroep Sommels dijk de mannen een stuk van hun leven geworden is. Koninklijk goud Speciale aandacht voor het afscheid van Wim V. d. Ree die in 1956 bij de brand weer kwam om in 1976 tot bevelvoerder te worden benoemd. Veel zijn de inspan ningen geweest, bij het bestrijden van De genodigden beluisterden daaraan voorafin "t Prieel' 't verloop van de jaar vergadering waarvan bevelvoerder v. d. Ree de bijzonderheid benadrukte. Zes leden gingen en zes nieuwe werden aan getrokken en de ploeg had het ook met het blussen van brand en het verlenen van hulp redelijk druk gehad. De brand van de schuur van Nipius werd zelfs als een 'pracht brand' herinnerd, een die geen gevaar voor de omgeving inhield en waarbij geen slachtoffers dreigden. „Een vorst van een brand", merkte Dries Knape er in z'n jaarverslag zelfs over op, „zó uit 't leven van een brandweerman gegrepen". Vorig jaar was ook het 60-jarig bestaan van het korps herdacht. Er waren bran den geblust dat ook, en in de feest vreugd omtrent het jubileum was zelfs met een waterkanon van de toren gespo ten, maar op wedstrijden was 't niet al tijd even fortuinlijk gegaan. Uit het 'unieke verschijnsel' dat in '92 in 3 brand weergezinnen nieuw leven werd gebo ren blijkt hoezeer de ploeg zich verjongt. De oudere garde trad deze avond terug „en dat was niet makkelijk", bekende bevelvoerder v. d. Ree die met z'n emo ties kampte toen hij ten besluite van z'n brandweerloopbaan z'n bevelvoerders helm aan z'n opvolger Kees v. d. Boogert overhandigde en hem kracht en gezond heid en het vertrouwen van z'n ploeg toewenste. Het afscheid Burg. mevr. Sleurink deed het node, maar het afscheid van vijf van haar brandweervrienden was, om leeftijdsre denen (55 is de grens), dwingend en dus vatte ze moed, na een vloed van waarde rende woorden voor hen die zich zo lang (zelfs 36 jaar) voorde veiligheid van hun mede-burgers en de bescherming van hun goed beschikbaar hadden gesteld. In het 'Haegse Huus' las burg. Van Velzen een treffend gedicht voor dat iemand hem had toegestuurd. Kom, vlucht mijn kind grijp moeder bij de hand Kom vlucht mijn kind de zee, ze overspoelt ons land. Een schreeuw stijgt op uit 't moederhart met opgesperde mond, en een gebed gaat op tot God bestier o Heer ons lot. Gij toch zijt sterker dan 't geweld Gij zijt het Die de waat'ren palen stelt. Ach helpt Gij toch dit arme wicht mijn hart o Heer, het slaat van angst haast dicht. Ik zie het onheil naad'ren daar rijst een zilveren muur die ons zal voeren tot de dood Gedenk o God, ontferm ons in dit bange uur. Geef kracht o Heer Ik kan niet meer o God, het lijkt te laat ons stervensuur, het naakt Maar neem ons op, o grote God nu t leven ons vergaat. De 5 die afscheid namen. V.l.n.K W. V. d. Ree, P. van Noort, G. v. d. Boogert, A. Knape en H. Verbiest branden en het deelnemen aan wedstrij den die de ploeg in 1967 zelfs naar Oos tenrijk hebben gevoerd. Dhr. V. d. Ree was attent op de rechtspo sitie van de brandweer en sinds 1987 heeft hij zich ingezet voor de Brandweer lichamelijke Vorming, voor mevr. Sleu rink was dat alles een duidelijk bewijs dat dhr. v. d. Ree als Ie bevelvoerder 'op bijzonder goede en adekwate wijze' aan de bluseenheid Sommelsdijk leiding heeft gegeven en 't was haar een eer hem van de toekenning van Koninklijk goud in kennis te stellen, hem vervolgens door mevr. Sleurink opgespeld. Ere-leden De avond heeft zich voorts in ontspan nen sfeer voltrokken. De 5 afscheidne- mers werden benoemd tot ere-lid van de blusgroep die ze zoveel jaar in getrouw heid hebben gediend. Uit handen van commandant M. Peek- stok ontvingen ze namens de Ver. van Brandweercommandanten de gouden legpenning. Deze avond werd formeel afscheid genomen van Kees Wielhouwer die per 1 januari is toegevoegd aan het com mando Middelhamis. Wanneer dhr. M. Peekstok dit jaar afzwaait als comman dant zal hij door Leen Jordaan wor den opgevolgd. Dhr. Wielhouwer wordt dan onder commandant. Uit handen van Kees v. d. Boogert kreeg hij een afscheidsca deautje: „dat je mar veul an ons zal dienke", zei v. d. Boogert, „daer kun je niet omheen". Burg. Sleurink speldt dhr. v. d. Ree het Koninklijk goud op. Op dinsdag 9 februari a.s. organiseert het bestuur van Museum 'Ouddorps Raad- en Polderhuis' een avond voor donateurs en belangstellenden in de voormalige raadzaal van het museum. Raadhuisstraat 4. De aanvang is 20.00 uur. U zult ongetwijfeld reeds gelezen of gehoord hebben dat er in het museum nogal wat gaat veranderen. Het bestuur van het museum is reeds eind 1991 begonnen met de voorbereidingen van een plan om het museum opnieuw in te richten. Dit plan is inmiddels reeds in samenwerking met de Federatie van Musea in Zuid-Holland door een pro fessioneel bureau uitgewerkt. Het gemeentebestuur van Goedereede heeft voor eei» aanpassing van het gebouw en de nieuwe inrichting de nodige financiën toegezegd, zodat bin nenkort begonnen kan worden met de uitvoering. In de nieuwe opzet zal het accent komen te liggen op geschiedenis van het unieke landschap van Ouddorp. SOMMELSDIJK Op zaterdag 6 februari 1993 herdenkt het echtpaar A M. Groenendijk en W. Groenendij k-Hokke, wonende Violier straat 6, 3245 CW Sommelsdijk hun 40- jarige echtvereniging. Het bruidspaar ging enkele weken voor genoemde datum te Ooltgensplaat in ondertrouw, maar door de ramp kon de voltrekking aldaar geen doorgang vin den en werd het huwelijk voltrokken op het Stadhuis te Rotterdam, het tijdelijk evacuatie-adres. Op de donateursavond zal een en ander nader toegelicht worden. Na de pauze, met koffie, zal de heer P. Heerschap een lezing verzorgen met lichtbeelden over 'Gezonde voeding' en dokteren in de 17e eeuw'. Het zal u dui delijk woprden dat men in die tijd nadere opvattingen had over voeding en gezondheid. Een en ander zal toegelicht worden met passende anekdotes, zodat het geheel niet alleen leerzaam, maar ook vermakelijk belooft te worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 2