Goeree-Overflakkee herdacht in Oude Tongé z'n 489 doden Gift Anjerfonds aan De Motte Duizend deelnemers aan stille omgang naar het massagraf mhmmmMi Concert in Geldershof Heeft u nog rommel? Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten Bootvisdag met HY Krammer 65e Jaargang CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond De dag van gisteren, maandag de Ie februari, was, in tegenstelling tot die van 40 jaar geleden, zo mooi begonnen, maar toen de middag naderde ver kleedde zich de dag in 't grauw als leek 't haar ongepast zoveel zon op deze droeve dag. „'t Is guur", zei op de hoek van Voorstraat en Ring een van de weinigen die zich in Oude Tonge op straat bevond, maar hij zou welkom zijn geweest in de Herv. Kerk waar zo'n 950 mensen zich hadden verzameld ter bijwoning van de herdenkingsdienst van Flakkees' 489 slachtoffers van de februariramp, van wie er 304 rusten in het massagraf te Oude Tonge. Gede puteerde mevr. drs. GUnther en de eilandelijke burgemeesters met dijkgraaf Van Kampenhout legden er een krans, namens velen, gedachtig aan 't onnoemlijk leed. 't Verstand te boven En dan het Woord Zang en declamatie Twaalf Stille omgang COMBi DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 No. 6172 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 KWARTAALABONNEME>fT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Meerdere sprekers trachtten dat leed te benaderen en het woorden te geven, maar wie zou kunnen? Niet burg. drs. De Vos, nu burgemeester van Oostflak- kee maar tijdens de ramp als 6-jarige veilig thuis in Utrecht. Maar hij heeft ze lief, z'n dorpsgenoten wier leven toen geschonden werd en hij achtte het zin vol hen bij de herdenking te betrekken opdat ze weten dat velen naast hen wil len staan in de verwerking van het leed. Dhr. De Vos weet dat nóg, veertig jaar na dato, wordt voortgeleefd met trauma's en met twijfels, dat hoge en ingenieuze dijken en Deltawerken de vrees niet weggenomen hebben. „Ze overleefden, maar ze zijn een stukje méé-omgeko- men", zo voelde de burgemeester. En in de schutse van de kerk, dichtbij de plaats waar tal van doden vielen, achtte dhr. De Vos het goed terug te denken en de getroffenen begrip en medeleven te tonen. Dhr. De Vos moest het zeggen, want hardleers is de mens. Hoger en zwaarder zullen de dijken moeten worden nu de zeespiegel rijst, door de mens veroor zaakt. „Holland kan het aan, technisch en financieel, maar Bangladesh kent ook die zorg zonder daaraan debet te zijn, dat doet het rijke Noorden, dat doen wij", liet dhr. De Vos horen, wij zend op de gevolgen van 't gebruik van een overmaat aan energie. Ook om dankbaarheid moest 't gaan, vond dhr. De Vos, dankbaarheid om de ontvangen hulp en dankbaarheid om de voorspoed die gekomen is. Dankbaar voor de solidariteit van anderen en hij hoopte dat die wederkerig betoond zal worden als dat ergens wordt gevraagd. Ook mevr. Günther trachtte in haar toe spraak te benaderen hoe 't gekomen was, maar 't was 't verstand te boven gegaan en nauwelijks iemand die 't begreep. Er werd nadien gewerkt met man en macht en blijvend is 't verzet tegen de kracht van de zee die nóg niet overwonnen is. Aan de laatste schakel, de kering in de Nieuwe Waterweg wordt hard gewerkt "i pas dan zal Zuid- Holland veilig zijn. Zelfs ook dan zal nooit vergeten mogen worden.... Aan ds. F. J. Teeuw de taak en gelegen heid het gemêleerd gezelschap aan te spreken met het Woord, dat ervan getuigt dat het nog immer God is Die de elementen regeert. Daarmee kreeg het herdenken, zo vond ds., een diepere betekenis dan het gebeuren maar alleen in de herinnering terug te roepen. In het licht van de geopende Bijbel zal de her denking moeten leiden tot het belijden dat de Heere regeert. Hij is het van Wie de gelezen Psalm 93 zegt met hoogheid en met sterkte bekleed te zijn. Rust mag worden geput uit de erkenning dat de aarde in Hem bevestigd is al spreekt de Psalm evenzeer over rivieren die zich verheffen maar nóg geeft de Psalmdichter zijn vertrouwen op z'n God niet prijs' „Het waarom wordt niet opgelost met een horizontale blik", waarschuwde dominee dan ook. Met de vraag zal tot God gevlucht moeten wor den, tot Hem Die geweldiger is dan het bruisen van de grote wateren. Hij, onder Wiens heerschappij ook de krachten van de natuur zijn gesteld en ds. beval ieder aan tot Hem zijn toevlucht te zoe ken om de troost van Zijn mogendheid te ervaren en daarin rust te vinden. „Eén wijkplaats is er slechts", zo pre dikte ds. Teeuw, „waar nooit meer water komen zal, Golgotha, waar al de golven en de baren van Gods toom over onze zonden al over Zijn Zoon zijn uit gestort." Rampen, zo zei ds., al die rampen die gebeuren, ze wijzen heen naar Zijn wederkomst. Nog éénmaal zal het spring vloed worden als God de wereld oorde len zal, maar zij die zich aan Hem Terwijl de dorpsklok beierde trok een lange stoet door Oude Tonges straten om met duizend langs de doden te gaan. ^^^at^^^fSa^j^^. -ff^ De kranslegging door de eilandelijke burgemeesters en door Gedeputeerde mevr. Günther. toevertrouwen zullen dan behouden zijn. Een uit de chr. zangkoren op het eiland samengesteld gelegenheidskoor heeft de herdenkingsdienst met zang opgeluis terd, op het orgel begeleid door Paul Kieviet en gedirigeerd door Jaap de Geus. Besloten werd met samen, mas saal het 'Dank, dankt nu allen God' te zingen. Teuni Knöps heeft heel betrokken gede clameerd en ook dat werd met stille aan dacht beluisterd. Kind was ze toen het water ook haar bedreigde en nu ont roerde ze met haar gedicht, getiteld: ik was twaalf en lag te slapen boven toen woedend water ons huis besprong ik droomde dat mijn moeder psalmen zong Gij zijt mijn God, U zal ik loven Gij zijt mijn God, U zal ik loven bad ik in bed met stille mond maar red ons Heer, het liefst terstond ik ben zo bang, zo bang hier boven beelden keren weer, in een lange stoet verwijlen bij een meisje uit mijn klas, boven wie zich sloot de vlakte van de watervloed haar woonplaats weet nog wie zij was, noemt haar naam met vol gemoed hoe kort haar leventwaalf pas. Minstens duizend deelnemers liepen na de herdenkingsdienst mee in de stille omgang naar het massagraf, dat in de rampdagen op de droge Spuidijk werd aangelegd. Enkele leden van 'Vooruit' speelden koraalmuziek. Nadat kransen bij het monument werden gelegd trok de lange stoet langs al die graven die veertig jaar geleden gedolven moesten worden. VOOR BEELD EN GELUID FOTO - VIDEO - STUDIO - REPORTAGE - FOTOGRAFIE OM C3 d en c=J CD OUOOOBP - Weststraal 35 - Teletoon (01878) 16 12 Fax 3734 RENESSE Prmishop - Hogezoom 172 - Teteloon (01116) 24 00 SOMMELSDIJK - Westkrakeeistraal 8 - Telefoon (01870) 8 6841 DIRKSLAND Op 24 februari zal muziekvereniging Amicitia voor de bewoners van Gelders hof in Dirksland een concert verzorgen. In het programma zijn een aantal com posities opgenomen die ook tijdens de winteruitvoering in maart ten gehore zullen worden gebracht. Bijzonder is dat dit de eerste uitvoering wordt onder leiding van de nieuwe diri gent, de heer W. van Kooi. OUDDORP Wij zoeken rommel voor de a.s. rommel markt. U belt, wij komen het halen. Tel. (01878) 15 69/30 04. DIRKSLAND woensdagavond 7.30 uur ds. A. Bac van Bodegraven (H.D.). MIDDELHARNIS woensdagavond 7.30 uur ds. N. W. Schreuder van Goes. OUDE TONGE heden (dins- dag)avond 7.30 uur ds. Th. van Stuy- venberg van Middelburg-Centrum (herdenking watersnood). OOLTGENSPLAAT - heden (dins- dag)avond 7.30 uur ds. P. van Ruiten burg, Dordrecht. OUDDORP Vereniging van amateurarcheologen en historici De Motte hoopt in 1994 haar 25-jarig jubileum te vieren. Vele aktivi- teiten zijn er voor dat jaar gepland, waaronder een jubileumtentoonstelling in het Streekmuseum te Sommelsdijk. Al meer dan 20 jaar heeft De Motte daar een expositieruimte. De vondsten wor den momenteel nog gedeeltelijk tentoon gesteld in zelfgemaakte vitrines, welke heel hard aan vernieuwing toe zijn. Het is de bedoehng dat in 1992'en 1993 alle vitrines worden vernieuwd indien de financiën het toelaten. De Ie fase (1992) is inmiddels uitgevoerd met sub sidie van het Anjerfonds. Het bestuur besloot ook voor de 2e fase een aanvraag te doen voor een bijdrage van het Anjerfonds. Daar is niet tever geefs aangeklopt, want eind 1992 werd bericht ontvangen dat voor de in 1993 aan te schaffen vitrines een gift werd toe gekend van 3.820,-. Het bestuur wil ook langs deze weg het Anjerfonds hartelijk dank zeggen voor de welkome bijdrage. Helaas kon de boottocht op de Noord zee wegens de stormachtige wind geen doorgang vinden. Maar er is nu een volgende kans om met een boottocht mee te gaan voor leden van de HV Krammer. Deze zal zijn op de Oosterschelde met de Ms Carla, vertrek om 8.00 uur vanuit de Schelphoek, datum 13 februari 1993. Terugkomst om 16.30 uur. Voor leden die zich nog op willen geven kan dit nog bij W. van Welie, tel. (078) 12 75 73.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1993 | | pagina 1