EIIAtlDEn-rilEUWS ^m ^Bcl^uMm tierugbltk ap 1992 f I 5e Blad WOENSDAG 30 DECEMBER 1992 Januari Het nieuwe jaar was nog maar nauwelijks begonnen, toen er op de Staakweg, tussen Dirksland en Melissant, een dodelijk verkeersongeluk plaatsvond. Overigens was de jaarwisse ling op de meeste plaatsen rustig verlopen. In Middelhamis staken jongelui in de nanacht de schaapskooi achter de Landbouwschool in brand. In de bejaardenflat aan de Groene Zoom in Sommelsdijk werd op tijd een gaslek ont dekt. In Goedereede ontvingen Frans v. d. Laan en Frans van Heest Koninklijk Zilver uit handen van burg. van Vel zen. Beiden hebben zich op het gebied van Herv. kerkewerk zeer verdienstelijk gemaakt. Burg. de Vos van Oostflakkee luidde in zijn Nieuwjaarstoespraak 'het jaar van de waar heid' in. Hij stelde dat Goeree-Overflakkee moet meepraten met Rijnmond. Burg. Sleurink van de gemeente Middel hamis had haar Nieuwjaarstoespraak op rijm gezet. In 17 coupletten overzag ze het jaar 1991 en blikte ook vooruit, waarbij ze de nadruk legde op samenwerking. Burg. Boonstra van de gemeente Dirksland riep in zijn eerste toe spraak van het jaar 1992 op tot terugdringen van individuali sering zoals die zich ten koste van de gemeenschapszin zich steeds meer manifesteert. Twee Poolse artsen bezochten begin januari, een kleine week lang, het Bethesda-zieken- huis in Dirksland. Op donderdag 9 januari ontving dhr. A. Pieterse uit Oude Tonge uit handen van burg. de Vos, het draaginsigne gewonden. Zanger Han Verhage van 'Ons Koor' ontving een zilveren speld van het Kon. Ned. Zangers verbond, zo lezen we in de krant van 14 januari. „Zorg om verergering van de kleine kriminaliteit", lezen we o.a. in de algemene beschouwingen van de gemeente Middelharnis. Burg. en wethouders deelden deze zorg. Ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de Rabobank te Middelhamis stelden de heren J. L. Koert en J. C. Both een klankbeeld samen van 'Wapens en Gedenkstenen in Middelhamis- Sommelsdijk. Op 15 januari ontving het gemeentebestuur van Dirksland bericht van de Comm. Beroepszaken van Zuid-Holland dat de beroepen tegen de besluiten van de Raad, m.b.t. de stichting van een Reform, school, ongegrond werden verklaard. De Rabobank Stellendam-Goedereede kreeg deze maand een tweehoofdige direktie. Naast direk- teur J. van Wezel werd tot algemeen direkteur benoemd dhr. F. C. ter Mors. Op de nieuwe Rijksweg bij Oude Tonge kantelde bij het afremmen een vrachtwagen met aanhanger. Jan van Gurp stapte uit de gemeenteraad van Goedereede vanwege zijn benoeming tot direkteur van verzorgingste huis 'Rehoboth' te Wapenveld. De Technische School werd door bouwondernemers verrast met de inrichting van een metsellokaal. Op donderdag 23 januari vond een ern stig ongeval plaats op de Rijksweg bij Ouddorp, richting Brouwersdam. „Woeste PvdA-fraktie in Goerees' raad stemt toch in met kosten inrichting VW-kantoor", lezen we in de krant van 28 januari. Het betrof hier een extra subsidie van een halve ton. Aan het Schelpenpad te D'land brand de op vrijdag 24 januari een woning geheel uit. „Gem. D'land vastbesloten dorpskern nieuw leven in te blazen", dit vermeldt de krant van 28 januari. Inrichtingsplannen Voordelta hielden in Goedereede de gemoederen bezig. Februari Jo van Dongen, „moeder van de Goede Ree", nam na 27 jaar, afscheid van de bewoners en het personeel van 'de Goede Ree'. Ds. Cazander mocht haar de gouden HDG-speld opspelden. Middelhamis kreeg een schilderij van een gaf- felschip kado, geschonken door dhr. M. de Groot uit Middel hamis. De gemeenteraad van Middelhamis herdacht aan het begin van de vergadering op 6 februari, het overlijden van Jan Volwerk, een zeer trouw bezoeker. Minister Buk man bezocht een CDA-bijeenkomst in Goedereede. Samen met melkveehouder Henk de Leeuw prijkt hij op de voorpa gina van de krant van 7 februari. In Ooltgensplaat werden 750 handtekeningen verzameld voor behoud van zwembad 'de Singel', dat al bijna 25 jaar bestaat. VW Middelhamis betrekt historisch pandje aan de jachthaven. Op Oostflak kee werd tijdens een gemeenteraadsvergadering dhr. De- rickx als nieuwe gemeentesecretaris beëdigd. 'Hemesser- oord'-bewoners, 17 in getal, haalden hun zwemdiploma. Op de voorpagina van de krant van 18 februari prijkt een mooie foto van ze in zwembad 'de Staver'. Eind februari werden er in 'De Samaritaan' verscheidene akties georganiseerd voor bedden voor Roemenië. Ziekenhuis 'Bethesda' te Dirksland kreeg een nieuwe ambulance. De oude, 8 jaar, werd aan een Pools ziekenhuis kado gedaan. Amateur archeologen van De Motte voerden een bodemonderzoek uit in de Nieuwstraat te Dirksland, de oude kem van Flak- kee. Er wordt materiaal gevonden van begin 1400. Arend Smit, de laatste der kofjekokertjes, ontvangt een replica van het bronzen standbeeldje "t Kofjekokertje'. Maart Het raadscollege van Goeree liet zich in een openbare raads vergadering onheus uit over de manier waarop de gemeen ten Dirksland en Middelharnis elkaar hadden gevonden in de Stichting Werksaam, waarop Dirkslands' raad in de clinch lag met het college van Goedereede. Op de voorpa gina van de krant van 3 maart een prachtige foto van 5 gene raties van der Klooster. Op zaterdag 29 februari vond een schoonmaakaktie plaats van de Krammerse Slikken op ini tiatief van de Belangen Vereniging Langstraat e.o. Een foto hiervan staat in de krant van 10 maart. In de gehouden raadsvergadering van Oostflakkee, op donderdag 12 maart, werd een krediet beschikbaar gesteld van 314.000,- voor het plan dorpsvernieuwing Ooltgensplaat. In deze zelfde vergadering sprak de Platenaar Jan Birkhoff de raad van Oostflakkee toe met de boodschap: 'het zwembad open'. Samen met Wim Groenendijk had hij een handtekenin- genaktie op touw gezet waarvan het aantal was opgelopen tot 2250, die hij deze avond aan burg. de Vos overhandigde. De Diabetes Vereniging afd. Goeree-Overflakkee vierde zaterdag 14 maart haar 40-jarig bestan. „Zilveren Ere medaille voor Bas Tanis uit Ouddorp", vermeldt de krant van 20 maart op de voorpagina. Na 38 jaar werkzaamheid bij de fam. W. Akershoek, ging hij in de VUT. Raad Goede reede accepteerde vergroting zenderaanbod in haar raads vergadering van 19 maart. Rien Poortvliet schonk de gemeente Dirksland een exclusieve tekening van de gemeen- tetoren met een deel van de kerkgracht plus toegangsbrug. Goeree-Overflakkee produceert gezamenlijke nota tegen zout water in het Haringvliet. In Den Bommel krijgt dhr. Leen de Boer Kon. Zilver opgespeld door burg. de Vos van Oostflakkee, voor zijn vele verdiensten, o.a. voor de Chr. Nat. School "t Kompas' „Interieur van de Ger. Gemeente Kerk wordt verbeterd", lezen we in de krant van 27 maart. Het betreft de Ger. Gemeente te Middelharnis. De boom- plantdag in Middelhamis was een geslaagde manifestatie. Er werden 210 bomen geplant door 470 schoolkinderen. Dirkslands gemeenteraad zei 'nee' tegen het inlaten van zout water in het Haringvliet. In Nieuwe Tonge ging, na 40 No. 6163 werkjaren Andries Bruggeman in de VUT. Hij werkte jarenlang bij Gebar. In Ouddorp nam concierge Kommer van de Bok afscheid van de School met de Bijbel 'Koningin Beatrix', waar hij 27 jaar lang plezierig gewerkt had. Een 125 jaar oude steen kreeg weer een plaatsje in de gevel van de Openbare basisschool 'de Inktvis' te Dirksland. Geassisteerd door burg. Boonstra van Dirksland, onthulde voorzitter Hoek van Dijke van het natuur- en recreatieschap 'de Grevelingen' het naambord 'Bieningenweg', zoals de toegangsweg naar de Slikken van Flakkee is genoemd. April Dhr. C. H. Menger, direkteur van de Rabobank Ooltgens plaat kreeg t.g.v. zijn 25-jarig dienstjubileum de zilveren speld uitgereikt. Bert Couwenberg uit Middelhamis kreeg wegens zijn verdiensten in de liturgische muziek, de gouden medaille van de St. Gregoriusvereniging. Het echtpaar Knöps-Koppenaal uit Oude Tonge was 9 april 60 jaar getrouwd. Vanwege zijn verdiensten voor de HDG ont ving dhr. Toon Mans uit Ooltgensplaat uit handen van ds. Cazander de gouden HDG-speld. Brandweerman L. v. d. Ouden uit Oude Tonge werd op maandagavond 30 maart door een steekvlam getroffen. Op de laatste dag van de feestweek bij basisschool 'De Inktvis' te Dirksland werd een reünie gehouden, die alle verwachtingen overtrof. Het was 125 jaar geleden, dat de eerste steen werd gelegd van deze openbare basisschool, destijds Wilhelminaschool genoemd. Op donderdag 2 april nam SGP-raadslid Chr. Broos hoofd uit Nieuwe Tonge afscheid van de raad van de gemeente Middelharnis. Hij had zijn zetel 14 jaar bezet gehad. In deze raadsvergadering werd veel gemekkerd over 't Mekhof, zoals onze verslaggever schreef. Weth. A. Tiggelman opende het GGD-gebouwtje aan de Sportlaan te Middelhamis. Zondag 5 april deed ds. Westland zijn intrede in de Herv. Kerk van Middelharnis. In Ouddorp werd op zaterdag 4 april de nieuwe kerk van de Doopsge zinde Gemeente in gebruik genomen. Ds. Smink verrichtte samen met ouderling J. Westdijk de openingshandeling. Politieman Hagoort ontving uit handen van burg. Sleurink een reddingsmedaille. Hij had een vader van 5 kinderen uit het water van het Haringvliet gered. Fokker plaatste bij Glavimans in Stellendam een order van 1,5 miljoen. In de krant van dinsdag 20 april treffen we een verslag aan van een reis naar Roemenië door de diaconale werkgroep Hulp Oost Europa samen met transportbedrijf Taaie. Van de gemeenteraad van Goedereede nam afscheid: Jan van Gurp wegens het aanvaarden van een betrekking als direkteur van een verzorgingstehuis. bezocht. Tijdens de jubileumbijeenkomst werden er door burg. mevr. Sleurink twee Ridderordes opgespeld: voor dhr. T. M. Verhoef en dhr. R. Keuker. Bewoners van Hemesse- roord hadden op zaterdag 20 juni een geweldige dag. Chauf feursvereniging 'Flakkee' had voor de 5e keer een tmckrun voor hen georganiseerd. Eveneens op deze dag vond de heropening van het gezinsvervangend tehuis 'Salem' in Dirksland plaats. Raadscommissie Middelharnis stemt in met struktuurschets Westplaat. Mevr. Vroegop- Zandbergen uit Dirksland presenteerde haar 3e roman 'Eiland van rust en ruimte'. In Ouddorp werd het logeer- huis 'De Mantelienge', voor gehandicapten geopend. Juli Gedeputeerde P. Jansen opende woensdag 1 juli de nieuwe Rijksweg Stellendam-Goedereede. De raad van Middel hamis ging akkoord met de struktuurschets over de West plaat. Dhr. D. Hoogzand wil de Everdinapolder buiten deze plannen laten. Goereeër Wim Tieleman ontving uit han den van burg. van Velzen Koninklijk Goud. In Oude Tonge brandden leegstaande lokalen totaal uit. Burg. van Velzen hees in Ouddorp bij het nieuwe VW-kantoor 'het Blaeuwe Huus' de blauwe vlag, één van de 12 die in Neder land zijn toegekend. Op de voorpagina van de krant van dinsdag 7 juli vernemen we het overlijden van dhr. P. W. Hordijk, oud-burgemeester van Ooltgensplaat, Middelhar nis en Naaldwijk. De Ger. Gemeente van Middelhamis nam op woensdag 8 juli haar vernieuwde kerkgebouw in gebruik. De 4 eilandelijke gemeenten en het Waterschap tekenen een samenwerkingsovereenkomst. „Pand voor Van Zielst Goed Wonen nu écht in aanbouw", aldus luidt de kop op de voorpagina van de krant van 10 juli. De nieuwe zaak komt naast de HEMA in Middelhamis. De christe lijke basisschool in Sommelsdijk (CNS) werd gekomple- teerd met een nieuwe onderbouw. De opening van de nieuwe lokalen en een speellokaal werd feestelijk gevierd. Brandweer-veteraan Adrie Troost te Stellendam ontving een ere-medaille in goud. Oude pandjes aan de Dubbele Ring in Sommelsdijk werden, na renovering weer bewoonbaar verklaard. In Ooltgensplaat overleed plotseling dhr. C. W. J. Geerts. Hij was jarenlang hoofd van de O.L.S. in de Langs traat en Ooltgensplaat. Ds. W. J. v. d. Hoek nam zondag 19 juli afscheid als predikant van de Ger. Kerk te Middelhamis. B en W van Middelharnis besloten dat het schuurtje in de tuin van de fam. v. d. Welle te Stad aan 't Haringvliet weg moest omdat het op tuingrond stond. In de krant van 31 juli een interessant artikel over de vroegere vlasteelt van dhr. D. Hoogzand. In dezelfde krant een verslag van de discus sie in Dirkslands' gemeenteraad over de toekomstige inde ling van Goeree-Overflakkee bij Rijnmond. Mei In de krant van 1 mei een paar schitterende foto's van Z.K.H. Prins Bemhard en Rien Poortvliet. De Prins had op dinsdag 28 april het Rien Poortvlietmuseum in Middelharnis geopend. In dezelfde krant foto's van de Koninklijke lin tjesregen, die n.a.v. Koninginnedag Flakkeeënaars ten deel waren gevallen. In de krant van 11 mei wordt een feestim- pressie van de opening van de nieuwe Tweede Kamer gege ven door Cathy Westdorp, die als burger was uitgenodigd. In Sommelsdijk ging de expositie 'Geijkt goed' veelbelovend van start. Bet-overgrootmoeder Breen uit Ouddorp staat met 4 generaties op een foto op de voorpagina van de krant van dinsdag 5 mei. In haar armen Mandy, de 5e generatie. De Stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen schonk een overkomplete ambulance aan een ziekenhuis in Polen. Voor de 2e maal vond een hulptransport naar Roemenië plaats door de werkgroep Roemenië van de Chr. Ger. Kerk en de Herv. Kerk te Middelharnis. In Ooltgensplaat, Mid delharnis en Ouddorp vonden op maandag 4 mei plechtige dodenherdenkingen plaats. De vier eilandelijke burge meesters ondertekenden samen met dir. P. de Graaf van het Gewestelijk Arbeidsburo te Spijkenisse een overeenkomst om gezamenlijk langdurige werkloosheid terug te dringen. In Middelhamis vechten de LOM-school en ouders van leerlingen van deze school voor behoud van dit speciaal onderwijs. Een Hongaars koor is op bezoek bij de Prins Maurits Scholengemeenschap in Middelhamis. Laura Hölzenspies en Niels Dolieslager winnen het jeugdsolisten- concours, dat in 'Melishof te Melissant werd gehouden. In het Rien Poortvlietmuseum vond de prijsuitreiking plaats voor de tekenwedstrijd, die n.a.v. de opening van het museum was gehouden. In Goedereede werd de wandel route 'Deltapad' in gebruik genomen. Dhr. Joh. Tanis uit Ouddorp nam op donderdag 21 mei afscheid als griffier van het kantongerecht Brielle en Sommelsdijk. Tot nieuwe gemeente-secretaris van de gemeente Goedereede werd benoemd Mr. H. Scholtens, die per 1 december in funktie treedt. Vanuit Middelhamis vertrok het echtpaar Schoe- man met hun jacht 'Spirit of John' naar Amerika. In Goe dereede werd het nieuwe raadslid van de RPF, dhr. Sjors Moerkerk, geïnstalleerd. Commissaris der Koningin S. Patijn opende in Ouddorp het gerestaureerde Blauewe Huus, waarin de 60-jarige VW is ondergebracht. Op de voorpagina van de krant van 29 mei een mooie foto van 2 peuters van de fam. v. d. Velde, die de vers van het land asper ges laten zien, een nieuw produkt op Goeree-Overflakkee. Juni De brandweer van Sommelsdijk vierde op zaterdag 6 juni hun 60-jarig bestaansjubileum. In de krant van 5 juni lezen we de aankondiging over de zomerbus, die langs de Zeeuwse kust en de Zuid-Hollandse eilanden zou gaan rij den. Goedereede echter zou later besluiten niet mee te werken hieraan. Op Flakkees' wegen reden deze maand vrachtwagens uit Tsjecho-Slowakije, die als retourvracht limonade meenamen. Langs Volkerak en Grevelingen- dam werd een muggenplaag gekonstateerd. Raad Middel harnis ging akkoord met het gescheiden ophalen van afval. Alle vier de gemeenten op Flakkee gingen overigens op dit besluit over. Burg. mevr. Sleurink van Middelharnis ver richtte de heropening van huize 'Refugium' te Sommelsdijk. Dhr. D. Hoogzand presenteerde zijn boek 'Blijvend Gedenken', waarin hij de oorlogsherinneringen van Goeree- Overflakkee verhaalt. Raad Oostflakkee pleit voor gro tere bouwvlekken in 't landelijk gebied. De Ger. Kerken van Den Bommel en Ooltgensplaat kregen zondag 14 juni weer een eigen predikant in de persoon van drs. A. C. Fey. Het Groene Kruis, afdeling Ouddorp, werd opgeheven. Bewoners van 'Sjaloom' en 'Refugium' namen afscheid van dr. J. Wieringa, die 25 jaar lang hun teamarts was geweest. De Regionale Scholengemeenschap, de vroegere Rijks Hogere Burgerschool, vierde haar 75-jarig bestaan. Er ver scheen een herdenkingsboek en er werd een tentoonstelling gehouden over de historie van de 75-jarige RGO. Op 27 juni was er een reünie, die door 1500 oud-leerlingen werd Augustus Voor het eerst werd de Delta Flora in de Zeelandhallen te Goes gehouden, inplaats van in de Visafslag te Stellendam. Oud-Sommerdieker Thomas Wielaard 100 jaar. Op de voorpagina van de krant van 7 augustus prijkt een mooie foto van hem. Zwembad 'De Singel' te Ooltgensplaat ont ving, vanaf de opening op 8 juni, op maandag 10 augustus de 15.000ste bezoeker. „Raad van Middelhamis houdt vast aan subregio", lezen we in de krant van 11 augustus. Later zouden ook de gemeenten Dirksland en Oostflakkee, even als Goedereede, hier sterk voor pleiten in verband met de herindeling van samenwerkingsgebieden. De graanoogst was dit jaar vroeg en kort van duur. Op de voorpagina van de krant van 18 augustus lezen we dat het kruispunt Staverseweg-Dorpsweg waarschijnlijk wordt opgeheven. In de krant van 21 augustus treffen we een pagina-groot arti kel over de joodse fam. Gazan, van de hand van dhr. D. Hoogzand. In het Rien Poortvlietmuseum vond de pre sentatie plaats van een koekjesblik van Nipius Banket met afbeeldingen van werk van Rien Poortvliet. Onze mede werkster Cathie Wesdorp had een gesprek met mr. S. Patijn, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, over de her indeling samenwerkingsgebieden. Haar verslag op de voor pagina vande krant van 25 augustus. Van de hand van dhr. D. Hoogzand verscheen het boek over de flakkeese oorlogs jaren 'Blijvend Gedenken'. Stichting Rode Kruis Ambu lance Ouddorp kreeg een nieuwe ambulance. Marco Bakker gaf het startsein voor de 3e Omloop Goeree- Overflakkee, die door de regen als zeer zwaar ervaren was. September De 4 flakkeese gemeenten reageerden positief op een circu laire van het ministerie van WVC m.b.t. de mogelijke opvang van Bosnische vluchtelingen. Bij de Rode Kruis-missie naar Joegoslavië, behoorde ook een groep die geformeerd was uit leden van het peloton IV (Goeree-Overflakkee). Ds. van Gorsel, van 1967 tot 1972 predikant te Oude Tonge, herdacht op 10 september dat hij 25 jaar geleden in het ambt werd bevestigd. Open monumentendag stond in Goede reede in het teken van oude boerderijen. In het Rien Poortvlietmuseum werd de 25.000ste bezoeker feestelijk ingehaald. Dhr. Krijn Grinwis uit Ouddorp ontving wegens zijn verdienste als agrarisch medewerker en ploeglei der van de BB, Koninklijk Zilver. In Stellendam werd extra aandacht besteed aan de aktie 'Weer naar school'. Op de foto zien we weth. Visser op een hobbelfiets. In de hal van het gemeentehuis in Dirksland werden in een perma nente expositie de bodemvondsten van de opgraving in de Nieuwstraat onthuld. In Achthuizen werd de 140 jaar oude korenmolen 'Windlust', na restauratie, weer in gebruik gesteld. Op dinsdagavond 15 september werd de 15-jarige Els Dubbeld lafhartig neergeschoten door de 21-jarige R. M. die als KW-er werkzaam was bij het radar-zendstation te Ouddorp. Oud-flakkees echtpaar van Koppen-Bakker, woonachtig in Sassenheim, vierde haar 70-jarige echtvereni ging. Burg. Vogelaar te Bruinisse reikte op zaterdag 19 sep tember Kon. Goud uit aan Piet Padmos. Sommelsdijk beleefde op die dag een geweldige brandweerdag. In Ver enigingsgebouw 'Vita Nova' te Sommelsdijk presenteerde dhr. David Hoogzand zijn herdenkingsboek over de Tweede Wereldoorlog op Goeree-Overflakkee: 'Blijvend Gedenken'. Burg. de Vos van Oostflakkee mocht aan Koos Moeren hout uit Achthuizen de Ie Oostflakkeese jaarprijs, een che que van 2.000,-, uitreiken. Op de voorpagina van de krant van 25 september prijken twee prachtige foto's van schilderijen over boerderijen, die in het kader van monu mentendag te Goedereede, werden geschilderd. In Som melsdijk brandde een landbouwschuur voor een groot deel af. „Verbmgge Sommelsdijk bestaat 75 jaar" lezen we op de voorpagina van de krant van 29 september. Erbij een prachtige foto van Gijs en Truus. Oktober Zaterdag 3 oktober vierde het gezinsvervangend tehuis'Sja loom' te Middelharnis het 25-jarig bestaan. Dat vonden we ook nieuws dat oud-politie-adjudant A. van Heest te Ouddorp al 50 j aar lid is van de Alg. Chr. Politiebond. Het nieuwe complex van 'Binnenhof, het werkvoorzienings schap te Middelharnis werd donderdag 1 oktober feestelijk heropend, de 4 eilandelijke burgemeesters kromden de rag gen bij het planten van een boom. De jaarlijkse eilande lijke brandweerwedstrijd werd gehouden op zaterdag 3 oktober, in Den Bommel, de ploeg van Melissant werd - weer - winnaar. Vrijdag 2 oktober kregen twee oud- Indiëstrijders, de heren J. van Wageningen en Jac. v. d. Wal, resp. Dirksland en Sommelsdijk, in het gemeentehuis te Dirksland het draaginsigne gewonden opgespeld. Met een foto illustreerden we in de krant van vrijdag 9 oktober het bezoek van een tiental ooievaars aan Ooltgensplaat. In Dirksland 'haalde' dokter Zoon z'n 1000e boreling. In Den Bommel werd een handtekeningenaktie gehouden tegen het voornemen van de gemeente een speelveldje met woningen te gaan bebouwen, het veldje droeg altijd al die bestemming, 700 handtekeningen werden ingezameld. „Uitermate indrakwekkend", vond burg. de Vos die oogst, maar de raad was niet te vermurwen. Zaterdag 10 oktober kreeg de blusploeg van Melissant de beschikking over een nieuw blusvoertuig, 't was féést voor de blusgroep. In okto ber had de Rotterdamse Rechtbank weer een zitting in Som melsdijk; er bleken nogal klappen te zijn gevallen. Dat op Flakkee de handen soms wat los zitten was niet zo'n ver keerde veronderstelling. Zaterdag 17 oktober nam de J. C. van Gentschool te Sommelsdijk een gedeelte nieuwbouw in gebraik waama de school geheel geïntegreerd mag heten. Koninklijk Zilver werd uitgereikt aan nachtzuster Breescho- ten te Middelharnis, t.g.v. haar afscheid van 'De Samari taan'. Ook ontving ze de zilveren HDG-speld. Bram van Tigchelen uit Sommelsdijk werd landskampioen buschauf feur op het gehouden landskampioenschap. Vanaf half oktober waagden de gemeentebesturen zich aan een uit spraak over de op handen zijnde regionale herindeling, een vertegenwoordiging van Binnenlandse Zaken sprak erover tijdens een bijeenkomst in Dirksland. Heel sneu voor dhr. D. Hollaman uit Sommelsdijk, maar hij was gedwongen z'n raadslidmaatschap te beëindigen omdat dat onverenigbaar was met z'n betrekking als hoofd administratie van de RGS nadat die een gemeenteschool is geworden. Vier genera ties Jaap Taaie sloegen de Ie paal voor een 2e douaneloods op het terrein van dit Internat, transportbedrijf Heleen Buth-Villerius uit Dirksland hield haar eerste, door haar geschreven kinderboek, ten doop. Dhr. G. C. Joppe nam eind oktober afscheid als voorz. van de Prot. Chr. Stichting voor geestelijke en sociale zorg aan hulpbehoevenden op Goeree-Overflakkee. Woensdag 28 oktober beleefde Goeree-Overflakkee een telefoonloze dag, P.T.T. Telecom zette voor de duur van de storing, en dat zou de hele dag blij ken te zijn, montagewagens met autotelefoon in. De omzet van de Visafslag te Goedereede loopt achter bij die van vorig jaar, burg. Van Velzen maant de eigen thuismarkt aan te bieden. November Sinds 1 november is het voor examen-kandidaten voor het groot-rijbewijs niet meer mogelijk in Middelhamis rij examen af te leggen. Ds. A. de Lange nam zondag 8 november afscheid van Hervormd Sommelsdijk i.v.m. zijn vertrek naar het Canadese Fort Macleod. De raad van Middelharnis benoemde uit de burgerij 3 nieuwe ambtena ren van de Burgerlijke Stand. Weer eens een nieuwtje uit de buurtschap Achthuizen, 'meester' Botman stelde een prachtig fotoboekje samen waarvan het eerste exemplaar aan oud-burg. W. M. v. d. Harst werd aangeboden. In de morgen van dinsdag 17 november overleed de oud- Middelharnisser wethouder dhr. M. K. van Eek op de leeftijd van 85 jaar. „Oktober was zeer koud en naf'zo zag een weersoverzicht over die maand terug. In de krant van 20 november lezen we dat bouwbedrijf Boeter de nieuwe super markt van Jac. Hermans gaat bouwen. T.b.v. de bouw van een nieuwe raimte voor aktiviteitenbegeleiding en dagbe handeling bij 'De Samaritaan' werd door Bas du Pree de eer ste paal geslagen. In Stellendam komt een monument ter herdenking van de slachtoffers van de ramp op 1 febraari 1953, zo werd in de november raadsvergadering van de gemeente Goedereede medegedeeld. Vrijdag 20 november nam dhr. A. J. Vogelaar afscheid als gemeente-secretaris van Goedereede; het echtpaar Vogelaar kreeg een reis naar Israël aangeboden. Het bericht sloeg niet alleen op Flakkee, maar de flakkeeërs hebben zeker een belangrijk aandeel gehad in de aktie van de kring Zuid-Holland van het Ned. Rode Kruis die voor de bouw van waterputten in Kenya 265.000,- opbracht. In de krant van vrijdag 27 november een artikel over de indeling van Goeree-Overflakkee bij de regio Rijnmond waarvan de gemeenten participeren in het OOR, het Overleg Orgaan Rijnmondgemeenten. Gedepu teerde mevr. Günther ziet perspektief voor een goede samen werking ook met Goeree-Overflakkee. Ter herdenking van z'n 50e sterfdag zal in febraari a.s. in Dirksland een expositie worden gewijd aan de Dirkslandse schrijver Wil lem Walraven. In de novembermaand stierven in de gemeente Dirksland twee oud-raadsleden, de heren Cees van Es en Dingeman Leydens. December In het begin van de decembermaand brachten we Melissant de kwalijke tijding dat fietsenmaker Piet Keizer er 1 januari a.s. mee stopt, hij gaat rastiger leven. In Herkingen werd in het bestemmingsplan Austinplein de Ie paal voor een aantal nieuwe woningen geslagen. In de decemberraadsvergade- ring te Middelhamis werd zorg geuit over de kosten van de berging van het verontreinigde havenslib uit de haven en het havenkanaal van Sommelsdijk, het uitdiepen en opslaan van het slib zal miljoenen kosten. Het flakkeese publiek wordt d.m.v. een perspublikatie vertrouwd gemaakt met het voornemen van de gemeenten per 1 januari het huisvuil gescheiden op te halen. De agrariërs sloegen weer eens aan 't protesteren, weer met hun strijdwagens, de traktoren die woensdag 9 december trachtten naar Den Haag op te rakken, maar daar geen toegang kregen, wel veroorzaakten ze eindeloze files op de weg naar huis. De nummers rond half december waren weer rijk voorzien van de aankondi ging van kerstconcerten. De Verenigde Vergadering van het Waterschap Goeree-Overflakkee beperkte, op voorstel van Dijkgraaf en Heemraden, de omslagverhoging tot 2,- per ha, tot een bedrag van 202,-. De Wbv. Middelharnis toonde haar nieuwe kantoor waarvan de ingebruikname, in oktober, werd uitgesteld i.v.m. het plotseling overlijden van Wbv.-bestuurslid dhr. M. Verduin. Donderdag 10 decem ber werd aan Joop Willemse, 'Emgo-monteur', Kon. zilver uitgereikt ter gelegenheid van zijn afscheid naar de VUT. Aan dhr. W. Maliepaard te Oude Tonge werd i.v.m. zijn vele verdiensten de zilveren gem.penning van de gemeente Oost flakkee uitgereikt. In de krant van woensdag 23 december het droeve bericht van het vliegongeval bij het vliegveld Faro in het zuidelijkste puntje van Portugal. Daar was de Nieuwe Tongse familie I. C. v. d. Sluys bij betrokken. Ze brachten het er alle 9 levend af, al raakte mevr. v. d. Sluys-van Balen zeer ernstig gewond. Het overige nieuws dat de december maand nog bood treft u in dit laatste nummer. Weer is een jaar heengegaan en opnieuw was het er een met blijde, zowel als droeve gebeurtenissen, zoals het overzicht opnieuw heeft laten zien.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 17