Kokkelvissers in de Voordelta ferm in in KALLIGRAFEREN? «1 1 H 1 Fa. J. Mackloet Zn. I Fa. L. Huizer Zn. Eilanden-Nieuws familieberichten MALIEPAARD Een verwoestende invasie: Fa. M. J. van Brussel Chr. Gem. Zangverg. „SOLI DEO GLORIA" f A. J. van Rumpt b.v. 1 i^ 1 i m Bladz. 2 „EILANDEN NIEUWS" WOENSDAG 23 DECEMBER 1992 Als een donderslag bij heldere hemel veroverde op 31 augustus een onge kende invasiemacht het Brielse Gat bij Voorne. Na het besluit van minister Bukman om grote delen van de Waddenzee en de Oosterschelde te sluiten voor kokkelvisserij, concentreerde zich hier de gehele kokkelvisserijvloot van Nederland. In plaats van de jaarlijkse boot voeren 23 schepen in sla gorde op de kokkelbanken af. Met zandzuigers werden systematisch de Kinderplaat en Westplaat leeggezogen en de bodem verwoest. Op deze wijze kon nog net door de sektie visserij van het ministerie van LNV het gebied worden omgeploegd, voordat de sektie natuur er een beschermde sta tus overheen zou leggen (in 1993 valt het Brielse Gat ond?r de Natuurbe schermingswet). Een spoedaktie van de Zuidhollandse Milieufederatie vermocht niet de plundering van de kokkelbanken tegen te houden, maar vestigde wel nog eens duidelijk de aandacht op de grote natuurwaarden in de Voordelta. De Hinderplaat en Westplaat zijn onder deel van de Voordelta. Na de afsluiting van het Haringvliet en de aanleg van de Slufter heeft zich hier in betrekkelijk korte tijd een aantrekkelijk natuurge bied ontwikkeld. Door de beschutte lig ging van het gebied (westelijk de Hinder plaat en in het noorden de Slufter) heb ben stormen minder toegang tot het gebied en is een redelijk stabiel mari tiem milieu ontstaan. Getijdegeulen, zandplaten, slikken, schorren en strand wisselen elkaar af Door de relatief hoge voedselrijkdom is een rijk bodemleven ontstaan waarvan vele duizenden vogels profiteren. Broe dende Kluten, Strand- en Bondbekple- vieren kunnen worden aangetroffen op de schorren en stranden van Voome. De slikken aan de zeezijde van de Brielse Gatsdam zijn een goed pleistergebied voor duizenden trekkende steltiopers, waaronder Kanoetstrandlopers (ca. 1500) en Kluut (ca. 650). In de winter maanden verblijven rond de schelpen- banken in het Brielse Gat en de West plaat vele tienduizenden Zwarte Zee- eenden. Toppereenden en de van de Waddenzee bekende Eidereend. Ook botanisch is het gebied zich snel aan het ontwikkelen. Een aantal zeer specialistische soorten is uniek voor een smalle zone langs de kust. Zo komt op de schorren van de Westplaat een groot aantal typische zoutminnende soorten voor, zoals Zeekraal, Zeevetmuur, Zee- postelein. Zilt Torkruid en Zilte Zegge. Op verbredende stranden vormt Bies- tarwegras een beginpunt van de vor ming van primaire duintjes, terwijl op vloedmerken regelmatig Zeekooi wordt aangetroffen. Op de vochtige, nog zilte strandvlakten groeit soms als pionier Melkkruid. In de zeereep komen specia listen voor als Zeewolfsmelk, Blauwe Zeedistel en Zeewinde (Voorlopig vast gesteld Beleidsplan Voordelta, mei 1992). Mogelijkheden Wanneer de ontwikkelingsprocessen, zoals sedimentatie, afslag en duinvor ming ongestoord blijven verlopen, zal er sprake zijn van een zeer volledig natuur gebied. Het gebied is vergeleken met de Waddenzee smal en kent minder grote geulen en zandplaten. Door de hogere sedimentatie en toenemende rijkdom aan bodemdieren neemt de betekenis als kinderkamer voor vissoorten en als fourageergebied voor vele vogelsoorten echter snel toe. Het is vooral de jonge Schol die in dit biotoop gedijt. Daar naast vormen de slikken en het zeer ondiepe water een uitstekende foura- geerbiotoop voor met name steltlopers (waaronder de Lepelaar) en eend-ach- tigen. Door de voedselrijkdom zijn zeer hoge aantallen vogels mogelijk. Mede gezien de ligging van de Voordelta op een belangrijk punt op de internatio nale trekroutes van steltlopers en een den en het verdwijnen van een groot areaal aan geschikt voedselgebied als gevolg van de Deltawerken, is deze potentie van de Voordelta van groot belang. In combinatie met het nabijgelegen duingebied is zelfs de vestiging van een broedkolonie Lepelaars niet ondenk baar. Verwacht kan worden dat grote aantallen zeehonden zich hervestigen na de klappen uit de zestiger en zeventi ger jaren in de Zeeuws-Zuidhollandse Delta. Gezien de nu al zeer hoge waarden en grote toekomstige mogelijkheden, is het niet verwonderlijk dat Rijk, Provincie en Gemeenten niet binnen het Voorlo pig Vastgesteld beleidsplan Voordelta voorgesteld hebben het Brielse gat als natuurgebied verder te beschermen. In het nieuwe bestemmingsplan van West- voome is het gehele gebied van duin tot Westplaat als natuurgebied aangewe zen. Daarnaast ligt het in de bedoeling om volgend jaar het gebied onder de Natuurbeschermingswet te brengen. De kokkel is een tweekleppig schelpdier dat in grote maar wisselende aantallen voorkomt in de Waddenzee, de Ooster schelde en de Voordelta. Ook in het Brielse Gat worden sinds kort grote kok- kelbanden gevonden. Kokkels leven ingegraven in het zand ongeveer 0.5-1 cm onder het bodemop pervlak. Kokkels komen vaak voor in zogenaamde kokkelbanken. Dit zijn plekken van enkele tot tientallen hecta ren groot, waar zeer hoge dichtheden optreden. Soms worden maarliefst 1000 volwassen kokkels per m^ gevonden in een kokkelbank. Jonge kokkels kunnen in nog veel hogere dichtheden voor komen. Dichtheden van enkele tienduizenden kokkeltjes per m-^ komen voor. Zodra de schelpen onder het bodemoppervlak een gesloten laag vormen betekent ver dere groei dat er dieren uit de grond gedrukt worden. Op den duur gaan deze dood. De plaats van de kokkelbanken is niet ieder jaar hetzelfde. Ook verschilt de totale hoeveelheid kokkeltjes die groot wordt sterk van jaar tot jaar. Redelijk strenge winters hebben een gunstige uit werking. Vermoedelijk zijn er dan min der predatoren (krabbetjes en garnalen). Ook mooie warme zomers geven meest al een goede broedontwikkeling te zien. Een aantal groeistadia zijn aan te geven. In het eerste groeiseizoen groeit de kok kel meestal tot een lengte van 0.5-1.5 cm. In het tweedejaar wordt hij meestal tus sen de 2 en 3 cm. In de jaren daarna neemt de groeisnelheid af. Volwassen kokkels bereiken een grootte tussen de 4 en 5 cm. De kokkelvisserij Voor de visserij worden kokkels bij een lengte van 2.5 en 3 cm pas interessant. In de zomer hebben zulke kokkels een vleesgewicht van circa 1.5 gram per stuk. Het kokkelvisseizoen start per 1 septem ber als de hoeveelheid kokkelvlees het grootst is. Tot na de tweede wereldoorlog werd de kokkelvisserij in ons land uitsluitend met handkracht beoefend. Een van de werktuigen die men daarbij gebruikte was de wonderklauw. Dit is een zwaar soort hark die met schokjes door de bodem getrokken wordt wan neer er een laagje water op het wad staat. Aan de hark is een beugel met een net bevestigd, waarin de kokkels terecht komen. Sinds 1970 is het mechanisch vissen begonnen. Eerst met een kor (een meta len kooi) die vanaf het schip over de bodem getrokken wordt. Hierbij wordt met behulp van een strip metaal de bovenste bodemlaag, ter dikte van onge veer 4 cm, in de kooi geleid. Door de spijlen van de kooi spoelen zand, bij vangst en water er weer uit, terwijl de grote kokkels achterblijven. In de tachtiger jaren is men echter over gegaan naar een nog efficiënter systeem. Via een zandzuiger (een dikke pijp) wor den kokkels samen met het zand en de bijvangst aan boord gepompt. Door dit alles door een roterende zeef te leiden kan men de grote kokkels scheiden van de rest. Bijvangst en bodem worden weer over boord gewerkt. Veel kokkelvissers voe ren echter hun vangst tegenwoordig in het geheel af naar de wal met een jaag- schip zodat de bijvangst ook verdwijnt. De werkwijze is zeerlukratief Op goede dagen wordt voor ca. 50.000 gulden omhoog gehaald. Uiteindelijk verdwijnt het grootste deel van de kokkelvangst in de Paëlla te Spanje. Negatieve effekten Door de efficiëntere mechanische me thoden zijn de kokkelopbrengsten ex plosief gestegen. De zandzuigermetho- de is zo effektief dat grote kokkelbanken snel leeggehaald kunnen worden. In de Waddenzee leidde dit tot het decimeren van de kokkelpopulatie. Omdat het niet mogelijk is tijdens het vissen de bodem te zien (vertroebeling van het water door het zuigen) is men genoodzaakt kriskras over de kokkel banken te vissen, meestal in grote cirkels rondom een baken dat het centrum van de visplaats markeert. Het is daarbij onvermijdelijk dat de sporen elkaar vaak kruisen waardoor de bodem meer dere malen wordt opgezogen. Bij de meer traditionele kor-visserij wordt on geveer 4 cm bodem meegenomen. De nieuwste professionele zandzuigers werken dieper. Er is nog onvoldoende studiemateriaal aanwezig om exact de effekten van de nieuwe vorm van mechanische kokkel visserij op het totale bodemleven en indirect op de vogelstand te bepalen. Dat de bodem aangetast wordt is duide lijk. In welke mate het bodemleven ver dwijnt echter niet. In sommige gevallen kan van een kleine ecologische ramp worden gesproken. De Dienst Getijdewateren van Rijkswa terstaat spreekt van het omploegen tot een rottende stinkende bodem (medede ling Dienst) daar weer in de Wester- schelde gevist was op Spisuia (enigszins vergelijkbaar met de kokkel). De signa len uit de Waddenzee zijn even duide lijk. Een grote sterfte aan eidereenden is opgemerkt. Eidereenden leven van grote kokkels. Door het leeghalen van de kok kelbanken is vorig jaar een enorme sterfte opgetreden onder deze vogels omdat de voedselvoorraad te klein was geworden. Over soorten als de Zwarte Zee-eend en Toppereend die bij duizen den overwinteren in de Voordelta zijn echter geen direkte gegevens voorhan den. Zij fourageren voor een groot deel op jonge kokkels en kleinere schelp dieren. Visserijbeleid De enorme sterfte onder de Eidereen den in de Waddenzee heeft er toe geleid dat het Ministerie van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij (LNV) onder druk van de natuurbeschermingsorga nisaties een relatie heeft gelegd tussen de vangstcapaciteit van de kokkelsektor en de voedselbehoefte van vogels in de Waddenzee en de Oosterschelde. In een Besluit van 28 augustus 1992 heeft Bij voldoende belangstelling zal er in januan een kursus KALLIGRA FEREN voor beginners van start gaan. Deze kursus zal gegeven wor den in Het Diekhuus, Beneden Zandpad te Middelhamis en bestaat uit 8 lessen van anderhalfuur. Men kan zich opgeven voor maandag ochtend of donderdagavond en voor meer informatie kunt u ook bel len naar tel. (01870) 8 63 69. minister Bukman een aantal gebieden in de Waddenzee gesloten voor de kok kelvisserij. Door een lobby van de kok kelvissers is het voornemen om tevens enkele delen van de Oosterschelde te sluiten afgezwakt naar een vrijwillige vangstbeperking in het gebied. Óver de Voordelta wordt in het Besluit niet gesproken. In de Struktuumota Zee- en kustvisserij 'Vissen naar evenwicht' wordt voor de komende jaren een verdere uitwerking gegeven. Opvallend is het gegeven dat in deze Nota (die tot 1 september ter visie lag) alleen de relatie Eidereend-Kokkel- vangst wordt meegenomen. In de Nota wordt de bodemaantasting door de nieuwe mechanische vangsttechniek als niet echt relevant ter zijde geschoven. Het Ministerie van LNV neemt hierbij de redenatie over van de kokkelvissers. Het effekt van modem kokkelvissen wordt vergeleken met een zeer zware storm met orkaankracht. Zeer zware stormen komen eens in de vijftien jaar voor en zouden ongeveer hetzelfde effekt op de bodem hebben als vijftien dagen vissen. Door anderen wordt genuanceerder gedacht over de negatieve effekten van de kokkelvisserij. In het Beleidsplan voor de Voordelta worden een drietal gebieden aangewezen om te bescher men. Het Brielse Gat is een van deze gebieden. De geïsoleerde ligging van het gebied (zware golven hebben geen toe gang door de ligging van Hinderplaat en Slufter) en de ontwikkeling van het bodemleven in het gebied zijn hier debet aan. Intensieve kokkelvisserij zal de natuurlijke ontwikkeling van het gebied ernstig stagneren. Aktie milieufederatie De overval op 29 augustus (een dag na het inwerking treden van het Besluit op de kokkelvisserij) was er een van ouder wetse omvang. De laatste jaren zijn door de overheid gestimuleerde snelle en doeltreffende aantastingen van natuurgebieden niet meer voorgekomen in Zuid-Holland. Nadat op 1 september het eerste veront ruste telefoontje uit Voome binnen was gekomen is direkt een telegram gestuurd naar minister Bukman en Staatssecreta ris Gabor met het verzoek om in te grij pen. Daarnaast is een persbericht ge stuurd naar alle bladen en nieuwsdien sten. Gekeken is naar de juridische mogelijkheden om het Besluit aan te vallen. Navraag bij de Zeeuwse Milieu federatie en de Waddenzeevereniging leerde echter dat zo'n procedure te lang zou duren en dat de kokkelvissers bij uitspraak allang weg zouden zijn. Dit zelfde gold voor procedures in het kader van het Baggerreglement en bestuurs dwang door de gemeente Westvoome vanwege strijdigheid met de voorschrif ten van het bestemmingsplan. Rijkswaterstaat kon en durfde niet in te grijpen vanwege de onduidelijke status van het Baggerreglement. Binnen 500 meter van een zeewering, duin of iets wat daar op lijkt mag zonder vergunning niet gebaggerd worden. Kokkelvissen valt volgens het Regle ment onder baggeren, maar de status van de Hinderplaat als zeewering was onduidelijk. Voor een Gemeente is het probleem te komplex. Enigszins knarsetandend moest daar om het vervolg worden aangezien. Al leen een paar illegale schepen konden worden verwijderd. Wel is aan iedereen duidelijk gemaakt dat het volgende jaar een invasie als deze niet zo gemakkelijk meer zal gaan. De besluitvorming ten aanzien van de bescherming zal nauwgezet worden gevolgd en eventuele juridische proce dures zullen in een vroegtijdig statium worden voorbereid. Uit: Milieu Aktief, uitgave voor de Zuid Hollandse Milieufederatie ZHM. Antwoordnummer 20596 3020 WB Rotterdam ^^S^^ Onderhoud - Tegelwerken - Open haarden wenst clientele, vrienden en bekenden Gezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1993 Achterdijk 22, 3243 AA Stad aan 't Haringvliet Telefoon (01871) 17 80 Schildersbedrijf Voorstraat 7, telefoon (01871) 14 12 Stad aan 't Haringvliet Wij wensen alle mensen Gezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1993 Handel in Landbouwprodukten Stad aan 't Haringvliet Tel. (01871) 14 19 24 74 wenst alle bekenden prettige feestdagen en een voorspoedig 1993 toe Bestuur, leden en dirigent van de wensen donateurs en vrienden Gezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1993 STAD AAN 'T HARINGVLIET, december 1992 Autobedrijf Molendijk 85 Postbus 4 Stad aan 't Haringvliet Tel. (01871) 15 53 Prettige Kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar Jachthaven Atlantica Eigenaar: S. Bakker Zeedijk 54-56, Postbus 20 3253 ZG Stad aan 't Haringvliet Telefoon (01871) 25 24 is het blad voor uw ^TLA}<nïCA Familie, vrienden en clientele Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1993 Medewerkers wensen vrienden en clientele prettige Kerstdagen en.een voorspoedig 1993 Stad aan 't Haringvliet, telefoon (01871) 25 21 Vissers baggeren de Voornse kokkelbanken leeg. (foio Fred Hess) m m i- i ■.-..M ■im». r^^^^ mm ^^^w f Tot vlak onder de kust: 'Een zware storm(fom Fred Hess)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 34