EI1IVI1DEI1-I1IEUW5 Tocht over de Delaware WlÜHINGTC»r NIEUW OR DE IV/IARKT - bij huisstofmijt en huisdieren - Goede Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar b.v. aannemingsbedrijf Winkels v/h Bezuijen (5) A VISMUTOVmHUUR 8e blad WOENSDAG 23 DECEMBER 1992 No. 6162 Volgens recente publikaties wint de huisstofmijt steeds meer terrein. Met als gevolg dat het aantal personen met ademhalingsklachten groeit. Andere mensen krijgen bij bezoek aan kennissen met hond of kat tranen in de ogen. Dan zij het haren of huidschilfers die allergische klachten oproepen. Amerikaanse wetenschappers hebben voor dit probleem homeopathi sche produkten - onder de naam Estaro - ontwikkeld die hetzelfde doen als de prikjeskuur van de dokter. Door het lichaam geleidelijk te laten wennen aan kleine hoeveelheden allergie-oproepende stoffen (de aller genen), wordt steeds meer weerstand opgebouwd, zonder bijwerking. Deze allergenen komen in uiterst kleine hoeveelheden in het produkt voor. Zo bevat Estaro 'Dieren' haren en huidschilfers van kat, hond, paard, angora geit/mohair en schapewol. Ook voor Estaro 'Huis- stof(mijt), schimmels/gist' geldt: de naam geeft aan wat er in zit. Tweevoudige werking Op korte termijn brengen de druppeltjes verlichting bij klachten als loopneus, niezen, hoesten, jeukende en waterige ogen. Op langere ter mijn helpen ze de ernst en de frequentie van nieuwe allergische reakties te verminderen: de natuurlijke afweer van het lichaam past zich aan. Estaro-produkten zijn verkrijgbaar bij (reform)drogist en apotheek en kosten/15,95. ■k grond-, weg- en waterbouw cultuurtechnische werken sportvelden, tennisbanen straatwerken rioleringen Stoofweg 15 Postbus 70 3253 ZH Ouddorp tel. 01878-1324 Molenweg 11 3255 AP Oude Tonge tel. 01874-1558 Na de artikelen waarin Washington president was van Amerika, wil ik u dit maal iets vertellen over zijn periode als opperbevelhebber van de strijd krachten. George Washington was een indrukwekkende verschijning, 1.85 m lang, krachtig gebouwd, een door weer en wind gebruind gezicht, met don ker haar. Hij had een breed hoog voorhoofd met tamelijk vooruit stekende jukbeenderen. Zijn eerste missie In november 1753 werd hij er op uitge zonden naar de Fransen die reeds 70 jaren een gedeelte van Amerika bezaten ten zuiden van het Eriemeer. Op deze streek was beslag gelegd door La Salie. Het doel van zijn missien was om er achter te komen wat de Fransen van plan waren. Zij waren gelegerd bij Fort Le Boeuf, 19 km ten zuiden van het Eriemeer, en of zij niet van plan waren elders land te zoeken. De Fransen dachten er niet aan het land te verlaten. En Washington keerde on- verrichterzake terug. De terugtocht was niet ongevaarlijk in januari 1754, het sneeuwde zo hard dat de paarden moes ten worden achtergelaten, en het vlot, waarmee zij de rivier overstaken, sloeg om. Maar als altijd bleef hij kalm in het aangezicht van het gevaar. Uit de mis lukking van zijn reis konkludeerde men dat er grote kans bestond op oorlog met de Fransen. De eerste botsing Deze vond plaats in het dal van Ohio. Zij is de voornaamste zijrivier van de Mississippi, uit een samenvloeiing van 2 rivieren bij het huidige Pittsburgh. De rivier werd in 1669 door de Fransen ont dekt, die haar 'Belle Rivière' noemden. De vertaling voor het indiaanse woord Ohio. De strijd tussen beide partijen ging om de beheersing van de rivier. Washington stootte op een detachement van 32 Fransen. De Franse comman dant Coulon sneuvelde, met 9 soldaten. 21 werden gevangen genomen en 1 wist te ontvluchten. Later werd de groep van Washington omsingeld in Fort Necessity. Na een gevecht van 9 uren moesten zij zich overgeven. In juli 1754 tekende Was hington een document, waarin hij be loofde dat er een nieuw Fort zou worden gebouwd aan de Ohio. De nederlaag van Monongaliela De Britse regering was inmiddels ook tot aktie overgegaan. Naar aanleiding van onheuse bejegeningen die de kolonisten van de Fransen kregen te slikken. De Britse generaal Braddock werd aan het hoofd van een expeditieleger gesteld in Amerika. De eigenwijze Braddock sloeg alle goede raadgevingen en adviezen in de wind. De Fransen en Indianen zaten in het bos verspreid, en beschoten de duidelijk zichtbare Britse soldaten. De overleven den verklaarden later dat zij geen enkele Indiaan hadden gezien. Ze hadden alleen hun bloedstollende kreten ge hoord. De nederlaag vond plaats op 9 juli 1755. De volgende maand werd Washington benoemd tot bevelhebber van alle strijdkrachten. De vele veldslagen Naast nederlagen waren er overwinnin gen voor Washington. Op 25 november 1758 veroverde men Fort Duquesne wat werd herdoopt in Fort Pitt, op de Fran sen. Bekend zijn de slagen bij Bunker Hill, de slag bij Ticonderoga aan de invalsroute naar Canada. De overwin ningen bij Trenton en Princeton. De nederlaag op Long Island. De tocht over de Dele ware Dit is een van de meest beroemde voor vallen uit de geschiedenis van Amerika. hagelde zo hard, dat de musketten niet gebruikt konden worden, omdat het kruit vochtig was geworden. Washing ton beval zijn mannen de bajonetten te gebruiken. Om 8 uur in de ochtend vielen zij onver wacht de Hessen aan. De verrassings aanval werd een succes van je-welste. De meesten waren nog in een roes en slie pen. Er werden er 900 gevangen geno men, terwijl Washington slechts 4 man verloor. 2 sneuvelden er en twee waren dood gevroren. De aanval had niet lan ger dan 45 minuten geduurd. Het nieuws van de overwinning werd met geestdrift ontvangen, en verhoogde het moreel van de troepen. Het Britse opperbevel stond versteld, en gelastte Cornwallis verlof af en stuurde hem met 8000 goed uitgeruste soldaten naar Princeton. De Amerikaanse troe pen versloegen daar de Britten en betrokken hun winterkwartieren te Mor ristown. De overtocht over de Deleware is een copy van het bekende schilderij van Emanuel Leutze uit 1851. Morristown Op onze tocht door Amerika mochten wij deze plaats bezoeken waar Washing- tons hoofdkwartier was gevestigd en de steen die aangaf waar het continentale leger het Fort Nonsense in de winter van 1779-1780 bouwde. Het Fort lag op een hoge heuvel bij Mor ristown, en het was voor onze auto een hele klim om bij dit historische plekje te komen. Wij waren er die morgen de eni gen, en wij kunnen ons goed indenken dat dit Fort een zeer goed te verdedigen plaats was voor Washington en zijn mannen. Tot zover 'in de voetstappen' en tot schrijfs in het vei-volg van onze reis. Wij wensen al onze trouwe ]ezer(s)essen gezegende Kerstdagen toe en bedanken hen voor hun vele reakties in 1992 en verder een voorspoedig en gezond 1992 toegewenst, van: Arie J. van der Vliet uit Dirksland Tegen het eind van 1776 waren Was hington's strijdkrachten tot 3500 man geslonken. Na de nederlaag op Long Island had hij zich in New Jersey terug getrokken. De troepen hadden zich in hun winterkwartieren ondergebracht. Een keten van wachtposten was geves tigd te Newark, Amboy, New Brunswick, Princeton en Trenton. De theorie was in die dagen dat een leger 's winters niet vocht. Cornwallis, de Britse bevelhebber, be reidde zich voor op zijn vertrek naar huis, en de ijzige winter viel over de Deleware. Deze rivier ligt tussen New Jersey en Pennsilvania, en toen sloeg Washington zijn slag. 2e Kerstdag over de rivier Op de vroege morgen van 2e Kerstdag 26 december, stak Washington met zijn leger de Deleware over. Het was een bij zonder zware overtocht. De rivier was vol ijsschotsten en het regende en Dirksland, Bosdreef 1, 01877-238S of 01877-1357, Ouddorp, Kabbelaars- bank 1, Port Zélande 01117-1710, Zierikzee, Oudevveg 1, 01110-17902 Einde aan allergie binnenshuis De huisstofmijt temidden van zijn uitwerpselen waarvoor menigeen zo overgevoelig is. 'In de voetstappen van Washington' Merksteen 'Fort Nonsense'. Washington 's hoofdkwartier in Morristown. Hier verbleef Washington in Morristown. IAvisteolures Opelcan. U kunt het beste een auto huren bij Avis. Uitsluitend praktisch nieuwe auto's, scherpe tarieven en le klas service. Aantrekkelijke tarieven per dag, per week, per maand. Speciale weekendaanbieding: van vrijdagmiddag t/m maandagochtend.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 29