EIUVIIDEfl-IIIEUWS Raad Oostflakkee stemt in met onkostenvergoeding wethouders NIEUWS uit de kerken OUD PAPIER Christmas Carols traditie opnieuw in Zieriiczee Geslaagden zwemdiploma 'De Staver' Massale kerstzangavond in de Laurenskerk pc*- 2e Blad DINSDAG 15 DECEMBER 1992 No. 6160 Niet met terugwerkende kracht Wat jammer nou voor WD-raadslid dhr. Bax dat hij de raadsvergadering van donderdagavond niet bij kon wonen. „Hij leert ergens oHe te ver kopen", zo verontschuldigde hem de voorzitter, wetend dat dhr. Bax ongaarne verzuimt. Hij miste, na de vergadering, 't genoeglijk afscheids- uurtje van 't ouwe bestuursjaar, culi nair verzorgd door slager Buth en 't feestelijk gedenken van de 80e geboortedag van raadslid Jo Geluk, misschien wel 's lands oudste raads- vertegenwoordiger. Misschien had dhr. Bax ook in kunnen stemmen met 's raads bezwaren tegen het toe kennen van onkostenvergoeding aan de wethouders, alhoewel.... Nee, de raad was niet tegen een vergoe ding, te beginnen per 1 januari 1992, maar bezwaar werd gemaakt tegen het voorstel die vergoeding ook nog over de jaren '90 en '91 te laten gelden, waarvoor een bedrag van 16.500,- nodig zou zijn geweest, 't Ging de raad té ver, minus Lijst 5, leverancier van een van de wet houders. De WD, leverancier van de andere wethouder, was afwezig, zelf deed WD-weth. v.d. Ree, zoals ook zo'n collega De Vries, er wijselijk het zwijgen toe. De raad stemde de vergoeding over "90 en '91 weg, wel akkoord werd gegaan met de vergoeding vanaf 1 januari 1992, overigens geadviseerd door het Ministe rie van Binnenlandse Zaken, a 5.100,- per jaar per wethouder, billijk door de verandering in het kader van de 'Oort' belastingmaatregelen en die gelden al weer twee jaar waarom de voorz. burg. De Vos de vergoeding vanaf januari '90 bepleitte: „Ik zou dat niet meer dan redelijk vinden", voerde de voorz. aan, maar „nee" zei de raad. De enige fraktie die de door de voorz. bepleite redelijkheid onderstreepte was Lijst 5, in de persoon van dhr. Heintjes. „Een goede zaak in deze moeilijke tijd", vond 'ie het de wethouders tenminste schadeloos te stellen. Jan v.d. Mast (PvdA) was evenwel niet te vermurwen, want drommel, door de Oort-maatregelen waren toch ook de raadsleden er op achteruit gegaan nu een groot aantal aftrekposten niet meer mogen worden opgevoerd. Maar „wan neer de Minister ruimte geeft de positie van de wethouders te verbeteren" (zo legde dhr. v.d. Mast het uit) zal hij zich niet daartegen verzetten, wèl echter tegen de voorgestelde terugwerkende kracht. „Precies, ook wij hebben schade van de Oort-regeling", viel dhr. Breeman (SGP) bij en met de terugwerkende kracht ook van die fraktie geen instemming. Evenmin van de zijde van het CDA namens welke fraktie dhr. M. D. de Wit met pathos liet weten door dat 'terugwer kende kracht' voorstel „diep geschokt en bijzonder teleurgesteld" te zijn, want, zo mopperde hij, dat was in de commissie bespreking toch niet aan de orde gesteld? Hij wist van niet en verklaarde z'n frak tie 'absoluut tegen'. En de voorz. mocht dan pleiten, dat de VNG (Ver. Ned. Gemeenten) het bedrag heeft uitgeknobbeld en dat de vergoe ding toch zou moeten ingaan toen ten gevolge van de Oort-wijzigingen de achterstand intrad, het mocht niet baten. Op zijn beurt verklaarde de voorz. zich ook verrast over de houding van de raad tegen een voorstel dat toch als heel bil lijk en redelijk mag worden aange merkt. De voorz. vond het ook geen juist ver weer dat de raadsleden er ook op achter uit zouden zijn gegaan, niet, zo ver klaarde hij omdat ze raadslid zijn, de Oort-wijzigingen gelden evenzo voor de putjesschepper. Na een korte schorsing, besloot het col lege het deel van het voorstel dat over '90 en '91 handelt te schrappen; „wellicht komen we er nog op terug", liet hij de raad weten, maar dat klonk niet zo erg overtuigd. Gemeentelijke identiteitskaart De invoering van een gemeentelijke identiteitskaart - straks op het gemeen tekantoor te koop a 30,50 - werd door de raad gesteund, alleen dat akelige ster retje achter de naam van Molukkers, daar deed dhr. Maliepaard (PvdA) heel bezwaarlijk over. „Zeer veel oudere Nederlanders zullen met het begrip 'identiteitskaart' al moeite hebben," ver onderstelde dhr. Maliepaard, „en dan zelfs nog een sterretje voor Molukkers, nee, daar verklaarde hij zich tegen. Hij voelde niets voor zo'n stigma, zo'n teken want die sterretjes zullen, ook gezien weer de ontwikkelingen in Duitsland, nare gevoelens oproepen", denkt dhr. Maliepaard. DIPLOMA A Marjolijn de Gast, Wouter Koese, Sa muel Kieviet, Arthur Stolk, Sanne Luy- ben, Richard Pors, Daphne Boelhouwer, Niels Volwerk, Jarno Timmermans, Flo- rian Visser, Martin v.d. Welle, Jolanda de Vries, Cornells Star, Andrea van Driel, Sandra van Assen, Peter Vroegin- dewey, Marieke Ras, Patricia Groot, Gerard Westdijk, Joyce de Boed, Willem van der Welle, Paula van Nimwegen, Hanneke Drooger, Martijn Almekin- ders, Ilse Beijk, Sven Beijk, Mariska Markus, Karen A. Maliepaard, Sanneke van Groningen, Sara Vogelaar, Nicolien van Duren, Willeke Troost, Lars Steijn, Linda Schewe, Mariëlle van den Ende, Mischa de Jager, Mark Bakelaar, Linda Appel. DIPLOMA B Frans Albregts, Eline de Haan, Miranda van Biert, Sanne Kastelein, Wouter van Mourik, Dennis van der Velde, Jeroen Bakelaar, Stefanie de Koeijer, Dianne Roodzant, Marius Hobbel, Leon Pee- man, Bob van Veen, Yuri van der Sluis, Tanja de Bonte, Siddharth Tamboer, Mark de Kreij, Marianne Jansen, Vin cent Saarloos, Paul Lodder, Rogier Saarloos, Annika Krijtenberg, Mark de Deugd, Maikel Cools, Freek de Gans, Nathalie Maliepaard, Angela Moeken, Germaine v.d. Spek, Renate van Dieren, Cornells Rossen, Dave Fish, Jeroen Bakelaar, Jefferey Voogsgeerd. SNORKEL BREVET 1 Nicky Koole, Manouk Knetemann, Ste- phan van Driel, Stephan Brouwer, Frank Zoetewey. Toch lijkt het sterretje juist in het voor deel van de Molukkers te moeten wor den uitgelegd. Het gaat om die groep die het Nederlanderschap niet hebben ge wild omdat ze een vrije Republiek der Zuid-Molukken blijven vooorstaan. Het is een vriendelijkheid hen tóch in 't genot van zo'n identiteitskaart te stellen, als waren ze Nederlanders, legde de voorz. uit. Het postkantoor zal n.l. stop pen met de verstrekking van een post- identiteitskaart, terwijl een identiteits kaart eigenlijk niet gemist kan worden waarom de gemeenten daarin, met een door de VNG ontworpen kaart, willen voorzien. Welzijnsprogramma De raad stelde het Welzijnsprogramma 1993 vast, het vertoont een uitgavenpost van 879.047,-. De culturele aktiviteiten zouden, zo konstateerde dhr. Malie paard, best aangezwengeld mogen wor den. „We mogen op dat punt niet op ons achterste blijven zitten, omdat het ont breken ervan ook geen geld kost", vond dhr. Maliepaard. Ook dhr. Andries (CDA) tekende aan dat niet gedacht moet worden dat het subsidiëren van culturele aktiviteiten voortaan niet meer nodig zou zijn. Weth. v.d. Ree kon het daarmee hele maal eens zijn, alleen, van het college mag niet worden verwacht die aktivitei ten ook te organiseren; hét college wil ze wel entameren en de initiatieven die er zijn van harte ondersteunen. Afsluiting Door de nestor van de raad, de 80-jarige heer Geluk, werd aan het eind van de vergadering een terugblik op het bijna voorbije bestuurlijke jaar gegeven. De teneur uit zijn verhaal was dat 't hele maal niet verkeerd is gegaan en dat de toegepaste automatisering z'n voorde len duidelijk afwerpt. Droef onderdeel van de terugblik was het overlijden tij dens zijn zomervakantie van medewer ker Han Wijnhoff „Laat het ons een waarschuwing zijn dat er maar één schrede is tussen ons en de dood", aldus dhr. Geluk. Kerstviering 'Het Spectrum' Leerlingen en personeel van de Chr. Mavo 'Het Spectrum' te Stellendam hopen vrijdag 18 december a.s. samen met ouders en andere belangstellenden het kerstfeest te vieren. De bijeenkomst is in de aula van het schoolgebouw en begint om 11.30 uur. Het thema 'Hoe zal ik U ontvangen' wordt ingeleid door één van de leraren. De leerlingen en de andere aanwezigen zullen in instrumentale muziek, koor- en samenzang en in de lezing van diverse bijbelgedeelten aktief aan de vie ring deelnemen. Met de ZWN is de afspraak gemaakt dat zij voor voldoende vervoerscapaciteit zullen zorgen (op de normale bustij den). De leerlingen en het personeel hopen dat zij weer velen mogen verwelkomen bij dit jaarlijkse hoogtepunt in het schoolleven van 'Het Spectrum'. HERKINGEN Morgen, woensdag 16 december, wordt het oud papier weer opgehaald voor de Prins Johan Frisoschool. Het ophalen begint om zes uur. Zet u het gebundeld aan de kant van de straat? De vorige keer werd er 5480 kg. opge haald. Bij voorbaat hartelijk dank voor uw medewerking. SNORKEL BREVET 2 Lieke de Boed, Cristel de Rot, Arjan Gebraad, Anke Kars, René Aupperlee, Jochem van Meer, Manon de Graaf Kerstzangavond Melissant Op vrijdag 18 december 1992 organi seert het Chr. Gemengd koor 'Vaya Con Dios' uit Melissant weer haar jaarlijkse kerstzangavond in gebouw 'Melishof te Melissant. Aan deze muzikale kerstavond wordt medewerking verleend door: het Chr. gemengd koor 'Vaya Con Dios' o.l.v. Aletta Kwant; het Chr. gemengd koor 'Middelhamis' o.l.v. Cees den Braber; en de zanggroep 'Rejoice' uit Melissant o.l.v. Carolien Maliepaard. De aanvang van het concert is 20.00 uur. Naast koorzang van de koren afzonder lijk en samen is er ook veel samenzang van bekende kerstliederen. Het bestuur rekent op uw komst. Kerstconcert Den Bommel Op zaterdag 19 december 1992 zullen zangvereniging 'Advendo' uit Ooltgens- plaat, zangvereniging 'De Lofstem' en muziekver. E.M.M, uit Den Bommel een kerstavond verzorgen met muziek en samenzang in verenigingsgebouw 'Bommelstee', Schaapsweg 34, Den Bom mel. Aanvang 19.30 uur. NED. HERV. KERK Beroepen te Ermelo-Zuid J. Boer te Benthuizen; te Zwolle K. van Meijeren te Wierden; te Gaderen H. Zweistra te Maartensdijk; te Vriezenveen D. van de Streek te Masten broek; te Kampen M. van Campen te Woerden. Aangenomen naar Wezep (toez.) J. Harteman te Wijk bij Heusden die bedankte voor Som mei sdijk. Bedankt voor IJsselmuiden-Grafhorst R. van Kooten te Soest (buitengew. wijkge- meente); voor Veenendaal M. van Cam pen te Woerden; voor Nijkerk J. H. van Daalen te Ede; voor Kampen (toez.) G. C. Klok te Giessendam-Nederhardinx- veld. GEREF. KERKEN Beroepen te Streekgemeente Maas en Waal drs. A. Altena te St. Jacobiparochie (tevens eveangelisatiewerker in Het bildt), die dit beroep heeft aangenomen; te Bergum L, J. Struik te Baflo. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Siegerswoude-Frieschepalen en te Diever i.c.m. Smilde Jac. Ophoff, kand. te Kampen; te Broek op Langedijk J. H. Dunnewind, kand. te IJsselmuiden. Aangenomen naar Wetsinge-Sauwerd T. Schutte, kand. te Kampen die bedankte voor Bergschenhoek, Creil i.c.m. Nagele, Drogeham, Kantens, Pernis en Sneek- Koudum. Bedankt voor Voorthuizen-Barneveld J. H. Ule- hake te Leusden. Beroepbaarstelling Dhr. F. Pomstra, Olivierplaats 22, 3813 JC Amersfoort. Tel. (033) 759143. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Beekbergen P. Melis te Nieuw-Beijer- land; te Rotterdam-Zuid G. Mouw te Genemuiden; te Aagtekerke H. Paul te Hendrik Ido Ambacht; te Aalburg A. J. Gunst te Tholen; te Klaaswaal A. Moer kerken te Gouda. Bedankt voor Haarlem J. J. van Eckeveld te Zeist; voor Zwijndrecht B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessendam; voor Oud- Beijerland A. J. Gunst te Tholen; voor Meeuwen P. Blok te Kootwijkerbroek. **********•^*******>^*****'^•f■**'*■*^■*4■^^****•^'^'^'^'^'^'^^^'^'t^'^^^'^'^^^'^>^'^'^*^ land te kunnen vertrekken". Corry vertrok; vader boze woorden horen van de Keizer. Diezelfde en moeder bleven nog enige tijd met hun gast avond gebeurde er iets, dat nog veel erger was. Er napraten en dan waren de Kerstdagen van stond een Fransman op post voor een van de NED. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage (voor het zendings werk in Natal, Zuid-Afrika) S. Veenstra, kand. te Kampen. Beroepbaarstelling S. Veenstra, Fred. Hendrikstraat 17,8262 DS Kampen. Sinds enkele jaren wordt in Zierikzee de 'Cere mony of Christmas Carols' gehouden. Inmiddels is deze gebeurtenis niet meer weg te denken. Keer op keer maakt dit plechtige gebeuren grote indruk. Zeer velen maakten in het verleden gebruik van de mogelijkheid deze Engelse traditie dicht bij huis te ervaren in een entourage die voor deze gelegenheid geknipt is: de monumentale Nieuwe Kerk te Zie rikzee met daarin het prachtige Kam en Van der Meulen-orgel. Het sprak vanzelf dat ook dit jaar weer de 'Christ mas Carols' zouden worden uitgevoerd. Op vrij dagavond 18 december om 20.30 uur zullen een drietal koren, een vokaal ensemble, een blazersen semble en instrumentalisten meewerken aan deze bijzondere combinatie van woord en muziek. Een 'Christmas Carols Service' bestaat uit aloude schriftlezingen afgewisseld met prachtige kerstliederen, de 'Carols', meestal van Engelse oorsprong. De lezin gen (die verricht worden door dr. A Jobsen) zijn vaste perikopen. Ook nu weer zijn de lezingen gekozen uit de monumentale 17e eeuwse Statenvertaling. De liederen worden wisselend in de Engelse en Neder landse taal gezongen. Daarnaast worden ook de aan wezigen bij bepaalde liederen betroken Een bijzonder moment is het begin van de Service. Een solostem zingt van ach teruit de kerk het indrukwekkende 'Once in Royal Davids city'. Langzaam schrijden daarna de koren zingend de kerk binnen. Het geluid vult de kerk meer en meer. Bij de klank van het orgel voegt zich ook de klank van de blazers. Op het laatst zingen allen het zesde cou plet van dit lied mee. Op dezelfde wijze vindt aan het slot ook de 'recessie' plaats.' Onder het zingen van 'Komt allen tezamen' wordt door middel van een zingend naar buiten gaan op symoblische wijze uitgebeeld het meegaan 'met eerbiedige schreden' naar de stal van Bethlehem. Tussen deze twee momenten klinken wereldberoemde kerstliederen zoals 'Away in a manger', 'The first Nowell', 'Ding dong merrily on high', en vele andere. Medewerkende koren zijn het Zierik- zees koor 'Cantare', dat samen met het Gereformeerde Kerkkoor 'Zierikzee' een groot koor zal vormen. Naast de klank van het grote koor is er ook een vokaal ensemble. Ook dit jaar bestaat het uit een klein aantal leden van beide koren. Dit speciale ensemble zal een bijzondere muzikale sfeer laten horen o.a. in het werk 'A spotless Rose' met als solist Marcel van der Zande. In de vorige jaren werkte steeds het onder leiding van Martin lUlans Op maandag 21 december a.s. zal er een massale kerstzangavond in de Laurens kerk te Rotterdam worden gehoduen. De algehele leiding van deze avond is in handen van de bekende organist en diri gent Martin Mans. Voor deze avond heeft Martin Mans een groot koor schoolkoor van de Chr. S.G. 'Prins Maurits' uit Middelharnis mee. Door de groei van het koor is dit koor gesplitst. Dit jaar werkt het Mauritskoor 'Nuove Primavera' mee. Het is een nieuw, klein koor van geselekteerde stemmen. De leerlingen hebben naast de koorrepeti ties wekelijks stemvormingslessen van Liesbeth Franken. Alle koren staan onder leiding van Mar van der Veer. Een bijzonder aandeel levert dit jaar een speciaal gevormd blazersensemble on der leiding van Kees van der Maas. Tij dens het samenstellen van het pro gramma kwam het idee op om de indrukwekkende inleidingen en bewer kingen voor blazers van de Engelse komponist David Willcocks aan het geheel toe te voegen. Een speciaal gevormd ensemble heeft met enthou siasme de bewerkingen ingestudeerd. Het blazersensemble wordt aangevuld met de klank van pauken en snaren- trom. Het Kam en Van der Meulen-orgel wordt bespeeld door organist Wim Boer. Voor de 'Carols' wordt geen toegansprijs gevraagd. Alleen zal er aan de uitgang een kollekte worden gehouden ter be strijding van de onkosten. De 'Carols' beginnen om half negen. De kerkdeuren gaan om acht uur open. samengesteld van 450 stemmen. De medewerkende koren zijn: - 'Advendo' uit Nieuwe Tonge; - 'Bid en zing' uit Nieuwe Tonge; - 'Sursum Corda' uit Middelburg; - 'Happy Voices' uit Alblasserdam. Tevens verleent het pas-opgerichte jon gerenkoor 'Rejoice' uit Rotterdam haar medewerking. Dit koor is in zeer korte tijd gegroeid tot 135 enthousiaste leden. Naast bovengenoemde koren verlenen diverse bekende solisten hun medewer king aan deze avond: Henk-Jan en Her man Drost, trompetten; Jan Mulder, vleugel; Janco Belder, transeptorgel; Marjolein de Wit. dwarsluit. De beken de bariton Pieter Vis zal met twee van zijn nieuwe talenten Dennis Derksen en Gerben van Dienst (allebei 12 jaar) enkele zangnummers ten gehore bren gen. Het appèlwoord wordt verzorgd door ds. Joz. de Koeijer uit Baarn. Martin Mans levert naaste het dirigeren van de koren zijn bijdrage op het hoofd orgel. Hij zal verschillende kerstikm- provisaties ten gehore brengen en de samenzang begeleiden. De avond begint om 20.00 uur. VERVOLGVERHAAL 1810 voorbij. HOOFDSTUK 9 - 37 - „Morgenochtend in de vroegte verlaat ik ongemerkt dit huis; ik moet hier in Amsterdam nog enige bezoeken afleg gen. Tegen de middag vertrek ik dan met de schuit naar Den Haag en vandaar ga ik naar Rotterdam en naar Zwolle. Mid den Januari hoop ik weer naar Enge- In de eerste maanden van 1811 was er een steeds stijgend eopwinding onder de bevolking van Nederland en vooral die van Amsterdam. Er heerste moedeloosheid, die tot uiting kwam in verbittering, maar ook - en dat was erger - in ver zet tegen de politie en de militaire macht. Op een avond was erin een herberg twist uitgebroken tus sen de bezoekers. De waard, die aan zag komen, dat men tot handtastelijkheden zou overgaan, liep naar de politie en spoedig waren enige schoutdienaren ter plaatse. Ze wilden de ruzie maker arresteren, maar deze verzette zich en alle aanwezigen trokken zijn partij. Er waren nog veel mensen buiten; nieuwsgierig om te weten, wat er gebeurde, kwamen ze naar binnen; de politie agenten moesten retireren; buiten gekomen kre gen ze hulp van toegesnelde agenten en het gelukte hen nu een paar mannen te arresteren. Deze werden naar het bureau gebracht en onder vraagd. Ze beweerden uit louter nieuwsgierigheid een kijkje in de herberg genomen te hebben; dit werd door tientallen getuigen bevestigd en daar om moesten ze vrijgelaten worden. Zo'n gebeurte nis speelde zich elke dag af, maar de Franse autoriteiten werden er zenuwachtig door; ze gevoelden zich niet op hun gemak en klaagden bij Napoleon. De gouverneur-generaal Lebrun trachtte de zaak te vergoelijken en moest daarover rijksgebouwen; deze werd overvallen door een voorbijganger, die hem van zijn geweer wilde beroven. Gelukkig voor de Fransman passeerden er juist enige militairen, die de schildwacht te hulp snelden, maar de burger ontsnapte en het onderzoek der politie bracht in deze zaak geen licht. Napoleon was woedend, toen hij van gene raal Molitor hiervan bericht kreeg. „Dat ca naille", schreef hij aan Lebrun, „moet streng gestraft worden; de schuldigen moeten gearres teerd, in werkhuizen geplaatst of te werk gesteld worden bij de fortenbouw. Zodra er weer zoiets gebeurt, moet ge een militaire commissie beno men, die door strenge straffen er de schrik in brengt". Inmiddels naderde dag dag van de conscriptie, en naarmate die dag dichterbij kwam werd de opwinding groter. „Als de Engelsen nu een inval deden", schreef Lebrun aan de Keizer, „dan zou den zij de gehele bevolking aan hun zijde vin den". Inderdaad, er was verbittering over de belastingen, de censuur, het optreden van de douanen en bovenal over de consriptie. Eindelijk brak de vijftiende maart 1911 aan, de dag, waarop in Amsterdam de jongelingen hun lot zouden trekken uit de grote bussen, 's Morgens reeds in de vroegte was het druk en woelig in de straten, maar het was geen vrolijke drukte; de mensen liepen met sombere gezichten, dromden samen ter plaatse, waar geloot zou worden. Maar Lebrun en generaal Mohtor hadden hun maatregelen genomen. Voortdurend trokken er sterke, goed bewapende patrouilles door de stra ten. Men hoorde in de verte reeds de trommen en dan na enige tijd trok de troep voorbij, korrekt in het gelid, zuiver in de pas, de geweren op de schouder, en de bevolking wist, dat die geweren geladen waren. Er passeerden ook afdelingen rui terij; als de troepen voorbij gingen, pakten de mensen zich samen op de trottoirs en keken met verwoede blikken naar de soldaten. En de hele politiemacht was op de been, agenten in uniform, maar ook de geheime politie, die zich onder het volk mengde en nauwkeurig luisterde naar wat er gemompeld werd. Wonder boven wonder liep de dag af zonder een enkel incident, 's Avonds ging er een opgetogen bericht naar Napoleon: „Alles is met orde en in stilheid geschied. Er waren heel veel mensen op de been, maar het schijnt wel, dat het alleen nieuwsgierigen waren". Ook de volgende dagen gebeurde er niets bijzonders; Lebrun was buiten gewoon verheugd. Dat hadden de autoriteiten toch maar eens netjes voor elkaar gebracht. „De conscriptie is geëindigd", schrijft hij,„zoals ze begonnen is; alles is volmaakt rustig". Was het wonder, dat zijn waakzaamheid ver slapte? De patrouilles trokken niet meer uit, de ruiterij bleef in de kazerne. De Fransen kenden de Nederlandse mentaliteit niet; als ze die gekend hadden, zouden ze waakzaam gebleven zijn tot de jongemannen, die een dienstplichtig nummer getrokken hadden, uit Amsterdam vertrokken waren. Zolang die nog in Amsterdam waren, voelde hun familie hun afwezigheid niet. Er was nog een feit, dat de spanning verhoogde. De jon gelingen uit de gegoede stand konden een ram- plagant aanstellen, dat kostte veel, heel veel, wel tweeduizend gulden; maar als men het betalen kon, had men het er graag voor over. Voor de Joden gold deze bepaling niet. Nu is het van alge mene bekendheid, dat het gezinsverband bij de Joden zo mogelijk nog sterker is dan bij de Chris tenen; de rijke Israëlieten deden al wat zij konden om voor hun zonen ook die gunstige bepaling in werking te zien treden. Op voorstel van Lebrun ging Napoleon er toe over en juist enige dagen voordat de lotelingen naar hun depots - de oefen plaatsen - zouden vertrekken, mochten de Joodse jongemannen, wier ouders een plaatsvervanger konden aanstellen, naar huis; ze waren vrijge steld van militaire dienst. Dat was de druppel, die de reeds boordevolle beker deed overlopen. Met reden vroegen de arme mensen: waarom onze kinderen wel in dienst en de anderen niet? Op 11 April 1811 zouden de jongens, die voor de marine waren aangewezen, naar Den Helder ver trekken. Hadden nu de Fransen de Hollandse geestesgesteldheid begrepen, dan zouden ze de lotelingen 's morgens heel vroeg hebben laten ver trekken; maar neen, dat ging anders. Corry ver telde het uitvoerig aan haar ouders, toen ze de eerste vrije avond bij hen doorbracht. „Onze Hendrik heeft alles gezien", zei ze. „Hij was zo ongeveer één uur bij de kazerne, die bij de Muiderpoort ligt; hij zag er een oploop van men sen en nieuwsgierig als die jongens zijn, ging hij ook eens kijken. Daar gingen de hekken van de kazerne open en nu kwamen de lotelingen er uit marcheren. Voorop gingen vier trommelslagers, dan kwam een officier en vervolgens de jongen mannen. Ze waren nog in burgerkleren en liepen vier aan vier; allen droegen kleinere of grotere pakjes, waarin ze hun eigendommen hadden; ze zagen er treurig uit. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 5