10 jaar atelier/galerie Hans Dolieslager En zo werd V.O.Y. tentoonstelling toch een succes met 708 inzendingen Zag iemand de diefstal? Politieberichten Damvereniging KERKDIENST Aantal verkeersslachtoffers met 30 tot 80% afgenomen in 30 km zones Dag. bestuur 'Rijnmond' bindt in Sint Nicolaas intocht Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten Middelharnis ma Verzorgende beroepen Uitslag 1e trekking 30 november 1992 DINSDAG 1 DECEMBER 1992 No. 6156 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Het is een extra feestelijke decem bermaand in het atelier van beel dend kunstenaar Hans Dolieslager in Goedereede. Het is deze maand precies tien jaar geleden dat hij, samen met zijn vrouw Ineke, een galerietje startte met eigen werk. In de Pieterstraat, no. 22-24, stonden eind jaren zeventig geruime tijd een paar pandjes leeg, groot genoeg om daar een mooie woon- en werkruimte van te maken. Een van de panden was een voormalig snoepwinkeltje en dat werd ingericht als een bescheiden expositie ruimte. Een expositieruimte, waar per manent wat van het werk van Hans Dolieslager te zien is. Het daarachterge- legen ruime atelier, gebouwd in 1988, nodigt de bezoeker uit om eens achter de schermen te kijken. Op zaterdag (en in de zomermaanden ook op donderdag) leidt Hans Dolieslagerbelangstellenden graag rond. Hij vertelt met veel plezier over zij n werk en over de manier waarop de dingen tot stand komen. Al snel wisten veel mensen de weg naar de genoeglijke werkruimtes van de kun stenaar te vinden. De vraag naar zijn werk nam in de loop der jaren zeer snel toe. Hij werd gevraagd voor exposities in diverse grote steden, wat mede resul teerde in de vraag of hij zijn medewer king wilde verlenen aan de in 1990 uitgezonden Teleaccursus 'Tekenen en schilderen van landschappen Zijn interpretatie van het landschap met pastelkrijt is dan ook zeer bijzonder. Recentelijk werden enkele van zijn werken aan gekocht door het gemeente museum van Maassluis. Zijn inspiratiebron is het landschap rond Goedereede. Met name het welbe kende natuurgebied 'De Kwade Hoek' is een steeds weer terugkerend gegeven in zijn werk. Het gaat hem daarbij dan niet zozeer om het afbeelden van bepaalde plekjes, maar veel meer om de atmosfeer van het landschap. In de Kwade Hoek is In opdracht van de minister van Ver keer en Waterstaat, mevrouw J. R. H. Maij-Weggen, is onlangs onderzoek afgerond naar de effekten van 30 kilo meter per uur zones in dertien wijken in Nederland. De resultaten van het onderzoek geven een beeld te zien waarbij het aantal verkeersslachtoffers is afgeno men met een gemiddelde van 30%. Afhankelijk van de omgeving van het gebied, de kwaliteit van de aange brachte voorzieningen en het aantal slachtoffers in de oude situatie zijn ook fors hogere percentages van de afname van het aantal verkeersslacht offers aangetroffen. In Eindhoven en Rijswijk bedroegen deze percentages zelfs 80%. Het onder zoek zal door de SWOV (Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid) worden uitgebreid om nog meer representatief vergelij- dat bijvoorbeeld het altijd afhankelijk zijn van de waterstand. Elke week, zelfs elke dag ziet het er anders uit. Soms licht en lieflijk, maar meestal zwaar en een beetje dreigend. En juist die geheimzin nigheid trekt Hans Dolieslager aan in dat landschap. In de polders rondom neemt hij een soortgelijke sfeer waar; aards, nat en veelal mistig. De zware klei, die zeker in deze maanden het gezicht van het landschap bepaalt, is in veel van zijn werk aanwezig. De laatste jaren is er meer kleur in zijn werk gekomen. De uitgestrekte velden papavers, tarwe, gerst, zelfs spruitjes kunnen dienen als uitgangspunt voor werk waarbij kleur een belangrijke rol speelt. Soms rp-'lteert dit in een bijna abstrakte opvatting van het landschap. Het gaat daarbij dan om een spel van kleur en vorm, waarbij kleine figuratieve elementen als een boomgroep, een boer derij een visueel houvast geven. Een aantal recente schilderijen van Hans Dolieslager hangt in de maanden december en januari in het hoofdkan toor van de verzekeringsmaatschappij 'Zwolse Algemene' in Nieuwegein. Een paar'keer per jaar wordt door de hoofd- direktie een bekende galeriehoud(st)er uitgenodigd zijn of haar keuze van Nederlandse kunstenaars te presenteren Deze keer mocht Ina Broerse, die al vanaf 1948 een galerie/kunsthandel heeft, een tentoonstelling inrichten met haar keuze. Zij nodigde hiervoor 39 kunstenaars uit die samen zo'n 150 werken laten zien. In zijn eigen atelier/galerie heeft Hans Dolieslager een kleine expositie 'Land schappen', acryl/pastel en grafiek, waar u hartelijk welkom bent. In de maand december ligt er voor alle bezoekers een kleine attentie klaar. Donderdag en zaterdag van 10.00 uur tot 17.00 uur en op telefonische afspraak. Hans Dolieslager, Pieterstraat 22-24, 3253 BL Goedereede, telefoon (01879) 20 69. kingsmateriaal ter beschikking te krijgen. Uit het onderzoek is ook gebleken dat, nadat de wijken waren ingericht als 30 kilometer/uur zone, het doorgaand verkeer met 30% afnam. Tot slot zijn gegevens bekend gewor den over de ervaringen van de bewo ners van deze wijken met de 30 kilometer/uur zones. Daaruit blijkt dat 80% van de bewoners de situatie na herinrichting verbeterd vindt. Verder is 86% van de bewoners van mening dat de 30 kilometer/uur grens een juiste limiet is. Uit een andere enquête blijkt dat 40% van de 283 ondervraagde gemeenten is overgegaan tot de aanleg van één of meer 30 kilometer/uur zones. Van de overige 60% is eenderde deel van plan binnenkort een 30 kilometer/uur zone aan te leggen. Met hulp van een brochure die in december van dit jaar aan gemeenten wordt verzonden, worden de gemeen ten ertoe aangespoord een aktieve bij drage te leveren aan de verbetering van de verkeersonveiligheid door de aanleg en aanpassingen van hun wij ken in 30 kilometer/uur zones. Niet alleen de Goeree-Overflak- keese gemeentebesturen blijken ervoor beducht dat de stadsregio Rijnmond tegenover de kleinere gemeenten wellicht te pretentieus en te dominerend zou kunnen zijn, ook de gemeenten die - anders dan de Flakkeese - al wèl participeren in het Overlegor gaan, het OOR, hebben die zorg gehad. Op hun instigatie is de teneur van de nota 'De Inzet' waarin de grote lijnen van de beleidsvoornemens waren vervat, aanzienlijk afgezwakt. Het Rotterdams Dagblad maakte daar in zijn editie van gisteren mel ding van. De nota 'De Inzet' is aldus het bericht 'grondig herschreven'. De nieuwe opzet ervan zal de gemeenten beschermen, zo wordt gezegd, tegen machtsmisbruik door de regio. De gemeenten zullen zelf hun bestem mingsplannen blijven maken. De OOR-gemeenten hadden ook be zwaar gemaakt tegen de voorstelling als zou het regiobestuur alle Rijks- gelden, die nu direkt naar de gemeen ten vloeien, in een regiofonds storten om van daaruit de gemeenten te bedelen. In de nieuwe nota wordt de toedeling middels een formule gere geld, een procedure die zal worden bewaakt door een in te stellen raad voor de regionale gemeentelijke fi nanciën. Blijft er onenigheid, dan vormt arbitrage door de beheerders van het Gemeentefonds afdoende bescherming van de gemeenten die hun belangen door het regiobestuur zien veronachtzaamd, zo weet het Rotterdams Dagblad te melden. Regio én gemeenten krijgen beide een eigen belastingcapaciteit waar voor onroerend goed de heffings grondslag wordt, wat het voor de gemeenten mogelijk maakt een eigen beleid te financieren. Tot 5 februari kunnen de OOR- gemeenten op de gewijzigde nota reageren; het algemeen bestuur van het OOR zal op 16 december verga deren. In januari komt het kabinet met een schets over de inrichting van het binnenlands bestuur waaruit dan duidelijk zal worden, zo zergt het artikel in het Rotterdams Dagblad, of de provincie Zuid-Holland inder daad zal worden gesplitst. Voor de voortgang van de OOR-plannen zal die splitsing een eerste voorwaarde zijn. Pas medio of eind volgend jaar zal duidelijk worden of de Flakkeese gemeenten aan het OOR overlegor gaan deel zullen gaan nemen. De Flakkeese gemeentebesturen minus dat van Goedereede hebben zich daartoe, onder voorwaarden als ge noemd in de nota 'Bruggen en Slui zen', bereid verklaard. OUDDORP Zaterdag 5 december a.s. aankomst in de Ouddorpse haven om 13.30 uur met medewerking van Brass band 'Concordia' en Drumband 'Avec Esprit' en medewerking van Manege 'Oud- dorp'. Na aankomst vertrekt de Sint met zijn gevolg (Pieten) en toeschouwers rich ting centrum van Ouddorp na een rondje Ring via Stationsweg, Broekweg richting Vliedberg en weer terug naar het centrum. Om 16.00 uur hoopt hij bij het vereni gingsgebouw 'Dorpstienden' aan te ko men in de sporthal waar voor iedere toeschouwer, ouders met kinderen, een stoel is gereserveerd om een genoeglijk uurtje met Sint, Pieten Boerenkapel van Ouddorp door te brengen. Hier wordt dan tevens de uitslag bekend gemaakt van de kleur/tekenwedstrijd die al de kinderen van 1 tot 12 jaar hebben gemaakt voor de Sint. Alle kleurplaten hangen in de zaal en na afloop krijgen de kinderen die aanwe zig zijn en hun gestempelde strookje bij zich hebben een lekkere chocoladeletter. Vergeet dus nietje strookje met je naam en stempel mee te brengen. HERKINGEN De dienst van heden (dinsdag)avond 7.30 uur, waarin zou voorgaan ds. C. A van Dieren van Stolwijk, gaat NIET door. STAD aan 't HARINGVLIET woens dagavond 7.30 uur ds. A W. Verhoef van Beekbergen. OUDE TONGE - Geografisch gezien ligt Zuidlaren voor een konij nenfokker eindeloos ver van Goeree- Overflakkee verwijderd, maar in de reglementen van de F.K., de Federa tie Kleindierenteelt liggen ze vlakbij elkaar. Een echt grote (een 'open', in 't vakjargon), tentoonstelling in Zuidlaren verbiedt een 'open' ten toonstelling op dezelfde dagen, zelfs in het vergelegen Oude Tonge, zo staat geschreven. Toen het verbod een streep leek te halen door de organisatie van een open ten toonstelling door V.O.V. 'Van Ongenoe gen Vrij', de 60-jarige Konijnenfokkers- ver. uit Oude Tonge, moest een list bedacht en Cor Stehouwer, secretaris penningmeester van de tentoonstelling vaardigde die moeiteloos uit. 't Werd weliswaar een clubtentoonstel- ling met alleen deelname door de leden, maar wie lid werd kreeg een donatie ter grootte van het inschrijfbedrag en zo kon het gebeuren dat V.O.V., met oor spronkelijk 86 leden z'n clubtentoon- stelling vulde met 708 inzendingen waarvan de bezoekers, én de deelne mers, bijzonder genoten hebben. En in Zuidlaren, de plaats vanwaar Berend Botje nooit weerom kwam, ging 't grote feest, de Europashow, ook door, een tentoonstelling met 28.000 inzen dingen, geopend door Prinses Margriet. Oude Tonge had weliswaar geen Prinses voorhanden, maar daar verrichtte de burgemeester vrijdagavond de opening, minstens zo overtuigd als de Prinses. En met minstens zoveel sympathie voor de konijnenhouders uit zijn gemeente en ver daarbuiten, die immers niemand enige last bezorgen en heerlijk rustig, op eigen kosten, met hun hobby bezig zijn. Volgend jaar zal de huur van de sporthal hoger zijn, maar dhr. de Vos heeft de jubilerende Ver. laten weten dat ze zich over dat verschil deze keer maar geen zorgen moeten maken. Met veel waardering werd ook gespro ken door dhr. Kok, de voorz. van de NKB, de Nederlandse Konijnen Bond, die eigenlijk geen tijd had om te komen maar er toch was, om met voldoening te zien hoe welverzorgd de V.O.V. tentoon- Vandalisme Afgelopen week kwamen er bij de politie aangiftes binnen van een aantal zin loze vernielingen: In de nacht van woensdag op donderdag werd in de Fazantstraat te Sommelsdijk een zevental auto's beschadigd. De beschadigingen bestonden veelal uit deuken, die er kennelijk ingeschopt werden. Op donderdag werd in Sommelsdijk een ruit van een bushokje vernield. In de nacht van woensdag op donderdag werden van een op de poolparkeerplaats in Ooltgensplaat geparkeerd staande auto de ruiten ingeslagen. Inbraken Afgelopen week werd er ingebroken in een woning in Melissant. Uit de woning werden cheques en geld weggenomen. Afgelopen woensdag werd op klaar lichte dag ingebroken in een woning in Den Bommel. In de buurt werd een vier tal mannen met een buitenlands uiter lijk gezien. Zij reden in een groene Talbot. De politie stelt een onderzoek in. Mocht iemand nadere tips hebben omtrent de combinatie van dit voertuig met de betrokken mannen, dan wordt u ver zocht kontakt op te nemen met de politie. In de nacht van woensdag op donderdag probeerde men in te breken in een auto aan de Olympiaweg in Middelharnis. Uit de auto wordt niets vermist. Alkohol in het verkeer Afgelopen week werden vijf bestuurders aangehouden die teveel gedronken had den. Alle ondergingen een ademana lyse, waarbij de uitslagen varieerden van 380 tot 655 ug/1. In één van de gevallen werd het rijbewijs van de bestuurder ingevorderd. De blauwe Wener van Rien Labeur uit Dirksland, het mooiste dier van de tentoonstelling. stelling weer was. „De Ver. laat zien dat ze goed bezig is", zo waardeerde dhr. Kok, een waardering die hij ook liet gel den voor het Gemeentebestuur dat een deel van de sporthal beschikbaar stelt terwijl er elders gemeenten zijn die niet één konijn in de sporthal toelaten! In 'de Grutterswei' waren er 708 en ook voor dhr. Tieks, voorz. van de F.K. Zuid- Holland, was dat een pracht gezicht. Dhr. Tieks gramde erover dat de F.K. tegen een open tentoonstelling bezwaar had gemaakt en het bestuur krijgt dat nog van hem te horen. Spr. wenste de jubilerende Ver. geluk, ook voor de toekomst bij het bedrijven van de mooie sport voor jong en oud. „Een sport", zei hij, waarvan het gedrag van de beoefenaars niet roept om akties door de bereden politie en door wie geen vernielingen worden aangericht. „Nog veel prettige uren tussen de kooien", wenste dhr. Tieks z'n vreedzame mede- hobbyïsten. De prijswinners Algemeen kampioen werd de Blauwe Wener van Rien Labeur uit Dirksland. Heeft enig automobilist die gistermid dag over de Fortuinweg bij Stellendam reed, wellicht gezien dat daar een gele bestelbus of gele vrachtwagen een trike (driewielig motorvoertuig) heeft opgela den? Die was eigendom van Boudewijn Biemond die het voertuig even had achtergelaten. Er vond een wel erg brutale diefstal plaats aan de oplossing waarvan attente automobilisten misschien kunnen hel pen. Voor informatie, tel. (01879) 1491. ÜLQMBi MELISSANT D.V. woensdagavond om 7 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan in de Dienst des Woords, ds. J. van Rossum te Waarder, beroepen predikant. 'Ernst Nut en Ontspanning '52' te IVIelissant Uitslagen van maandag 30 november Ie afdeling: J. Looy - T. Goedegebuur2 - O B. Visbeen - H. Visbeen2-0 B. v.d. Spaan - C. Visbeen1 - 1 2e afdeling: Petra Giezen - J. NonO - 2 P. Giezen - J. DoornO - 2 W. Nyenhuis - B. GrootenboerO - 2 A Visbeen - H. v. HeukelenO - 2 Het mooiste dier, grote rassen werd de Vlaamse Reus van B. v. d. Rest uit Dordt. Mooiste midden rassen: blauwe Wener, Rien Labeur. Kleine rassen: KI. zilver, P. de Mooy, Halsteren. Dwergrassen: Blauwoogpool, G. Bakker, Rockanje. Mooiste bijzonder haarstruktuur: Witte Rex, G. van Gameren, Rotterdam. Mooisie Cavia: Vijfwinkel, Hellevoetsluis. Mooiste jeugdlid: Blauwe Wener van Annemieke Kern, Middelharnis. Mooiste oude voedster: Blauwe Wener, P. Kern, Middelharnis. Mooiste oude ram: KI. Zilver, P. de Mooy, Halsteren. Het bestuur Het bestuur van V.O.V. bestaat uit de heren: P. M. Koppenaal, voorz.; J. Huijer, sekretaris; P. Boom, C. P. v. d. Welle, D. de Vos, B. de Boed, M. J. Labeur, C. Stehouwer, adv. lid. DIRKSLAND Heden (dinsdag)avond hoopt drs. P. J. Verhagen een lezing te houden voor de verzorgende beroepen, over het onder werp 'psychotherapie en geloof. De lezing wordt gehouden in het vereni gingsgebouw 'Rehoboth' der Gerefor meerde Gemeente, Geldersedijk 1. Aanvang 19.30 uur. Belangstellenden hartelijk welkom. DIRKSLAND Ie trekking deeemberaktie Onder nemersvereniging Dirksland, Melis sant en Herkingen. Hoofdprijs, 2 minuten gratis winkelen: Mevr. L. Knops-de Klerk, Nassaustraat 11 te Herkingen. 2e t/m 5e prijs: boodschappenpakket t.w.v. 40,-: 2e A. van Lenten, Burg. C. Zaayerlaan 51, Dirksland. 3e H. Bestman, Oudeweg 12, Dirksland. 4e I. Pietersen, Philipshoofjesweg 70, Dirksland. 5e J. C. Vroegindeweij, Lijsterbesweg 79, Middelharnis. 6e t/m 10e prijs: waardebonnen: 6e J. den Boer, Akelei 14, Dirksland. 7e J. Looij, Tuinstraat 64, Dirksland. Se R. Zoon-Knops, Paulina van Weel laan 14, Dirksland. 9e W. V. d. Ochtend, Zweosplein 14, Herkingen. 10e Van Drongelen, Koolmees 81, Sommelsdijk. Prijzen kunnen afgehaald worden bij A V. d. Groef B.V., Voorstraat 22-24, Dirksland. LET OP: alleen kassabonnen van de deelnemende winkeliers (zie envelop) zijn geldig bij de volgende trekking. Voor topif'^BlIteil, goede service en voordelige prijzen: FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTER 1^ C3 C3 C3 ^OI'O VIDEO AUDIO Weststraat 35 - MolertwBg 4 - Ouddorp - Telefoon I0167BI 16 12 en 2120 Filiaal Hengsso. Prlntshop - Hogezoorr] 172 - Telefoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk- Westkrakeelalraal 8 - Sommelsdlik - Telefoon (01370) 8 68 41

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1