Plaatwerk Goeree-Overflakkee bij Rijnmond, naast het OOR en verder? ib6G Hoofdbestuur WLTO eist van regering compensatie voor gevolgen GATT-al(koord Het kruispunt Staverseweg alle merken Garage Knöps B.V. Orgelconcert in Dirksland Citroen-Hesselink karels autoschade Expositie Jopie Vroegop in galerie 'Panorama' in Ooitgensplaat Gedeputeerde mevrouw Drs. I. Günther: „Het moet mogelijk zijn om er met elkaar op een goede wijze uit te komen 65e Jaargang No. 6155 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Het Hoofdbestuur van de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie WLTO heeft vandaag verontrust l^ennis genomen van het handelsakkoord dat vorige week tot stand kwam tus sen de EG en de VS. Het akkoord heeft niet alleen verstrekkende ge volgen voor de Nederlandse akker bouw en veehouderij, maar bedreigt ook de andere produktierichtingen. Beperking exportvolume desastreus voor zuivel Ramooo b.v. RENAULT'dealer Ingezonden: „Overheid overschat spankracht landbouw" Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 ^QMBi Dirksland, 01877 - 1357 ....klusje voor Karels Autobedrijf A. J. V. Rumpt B.V. Op 19 november jongstleden besloten Provinciale Staten van Zuid-Holland bij de herindeling van samenwerkingsgebieden de vier eilandgemeenten, mét instemming van de betreffende gemeenten, te voegen bij het samenwer kingsgebied Rijnmond. Daarmee houdt de zelfstandige regio Goeree- Overflakkee op te bestaan. En nu? Overleg met de gedeputeerde Nieuwste brief van Binnenlandse Zaken OOR uiteindelijk niet afwijzend tegenover Goeree-Overflakkee Geen kwestie van jaren Nog geen volledige zekerheid Geen status aparte Burgemeesters vragen Rijnmond bijzonder geval Vooruitzicht AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek.no. 34.20.01.108 Die zullen te maken krijgen met een zware druk op de prijzen doordat pro ducenten uit de meest getroffen sektoren daar hun toevlucht zullen gaan zoeken. Het Hoofdbestuur konstateert dat de gevolgen van het nu gesloten akkoord de Nederlandse agrarische sektor hard zul len treffen. Het houdt de Nederlandse regering verantwoordelijk voor de posi tie die in het overleg met de Verenigde Staten is ingenomen en zal de politiek daar ook op aanspreken. In het kader van het beleid van de Euro pese Commissie is in de akkerbouwsek- tor al vooruitgelopen op het te sluiten akkoord. Deze wordt nu al gekonfronteerd met zware prijsdalingen. Nu ook de veehou derij wordt gekonfronteerd met de afge sproken beperking met 21% van het exportvolume van marktordeningspro- dukten, zal dat voor deze sektor in de voor Goeree-Ov^rflakkee Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 We zullen de reaktie van de Provincie Zuid-Holland maar als impulsief be schouwen, want als ieder ongeval in Nederland leidt tot het afsluiten van het betreffende weggedeelte zag het er maar somber uit voor de Nederlandse auto mobilist. Dit n.a.v. een bericht dat vorige week in deze krant stond, nl. de opnieuw aktueel geworden discussie over het al dan niet afsluiten van het kruispunt Dorpsweg- Staverseweg na opnieuw een ernstig ongeval op het betreffende kruispunt op 17 november jl. Een ongeval is natuurlijk altijd heel erg, maar om hiervoor nu een heel kruispunt af te sluiten is nogal een zeer vergaande beslissing. Het af te sluiten kruispunt is nl. wel de belangrijkste ontsluiting van het dorp Sommelsdijk, of is het soms de bedoeling van de Provincie dat de bewo ners van Sommelsdijk die regelmatig van dit kruispunt gebruik maken, met z'n allen gebruik gaan maken van het even verderop gelegen kruispunt Lange- weg-Staverseweg waar het nu al op bepaalde tijden van de dag zeer druk is en dat wat (on)veiligheid betreft echt niet onder doet voor eerder genoemde kruispunt? Nee, geachte heren bestuurders van de provincie Zuid-Holland, het afsluiten van het kruispunt is niet echt een oplossing. Waarom is het niet mogelijk verkeers- hchten te plaatsen. Het is b.v. wel nood zakelijk gevonden om bij een pomp station bij Oude Tonge verkeerslichten te plaatsen om het weinige verkeer dat van dit station gebruik maakt op de weg terug te laten keren. Of waarom geen rotonde aanleggen, wat tevens de snelheid van de weggebruikers op dit kruispunt zal verleggen en de ver keersveiligheid bevorderen. Dit zijn zomaar 2 mogelijkheden die wat minder drastisch zullen zijn dan afsluiting van het kruispunt. Dat er iets moet gebeuren aan de ver keerssituatie op dit kruispunt, met zeker in de ochtendspits een zeer hoge ver keersintensiteit, is duidelijk. Maar af sluiten is wel een zeer eenvoudige oplossing, maar zeker geen verkeers veilige. En dan is er nog niet eens gesproken over de snelle bereikbaarheid door hulpverlenende instanties. Dus dames en heren bestuurders van Provincie en Gemeente, bezint eer gij J.J.B., Sommelsdijk komende jaren desastreuze gevolgen hebben, zo konstateerde het Hoofdbe stuur. Dat geldt voor ons land eens te meer omdat Nederland met zijn geavan ceerde zuivelsektor sterk op de export van zuivelprodukten is gericht. Com pensatie van de gevolgen voor land- en tuinbouw is nu een onontkoombare ver antwoordelijkheid van de Nederlandse regering, aldus het WLTO-hoofdbestuur. Het Hoofdbestuur heeft zich in het ver leden nooit willen verzetten tegen het principe van een GATT-akkoord en de vrijhandelsgedachte daarachter. Het is echter zeer ontstemd over de manier waarop het akkoord nu wordt ingevuld en de zeer dreigende gevolgen voor de Nederlandse agrarische sektor. „De overheid overschat de spankracht van de verschillende sektoren om deze nieu we klap op te kunnen vangen", zo werd gekonstateerd. Daarbij werd gewezen op de slechte inkomens in land- en tuinbouw. De Nederlandse regering mo(nu snel maatregelen nemen om de gevolgen van het gesloten akkoord voor de Neder landse agrarische sektor te beperken, aldus het WLTO-Hoofdbestuur. Ook in het overleg tussen de Centrale Landbouworganisaties zal erop worden aangedrongen dit standpunt bij de rege ring op tafel te leggen. Voor lopkwaliteil. goede si n voorftelige prljze FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C3 C3 C3 D FOTO VIDEO AUDIO Wesisiraat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoon 101878) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse: Prinishop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk: Weslkrakeelslraat 8 - Sommelsdijk - Telefoon (01870) 8 6i Morgen, zaterdag 28 november zal de Ridderkerkse organist Johan den Hoedt een orgelconcert verzorgen in de Ned. Herv. Kerk van Dirksland. Op het programma staan werken van o.a. Bach, Kee, Bonset en de concertge ver zelf De kerk is om 19.30 uur open en het con cert zal om 20.00 uur aanvangen. Toe gang volwassenen ƒ6,-; kinderen be neden de 12 jaar 3,-. Eigen schuld dikke bult zeggen ze wel, maar in dit geval Is het eigen schuld grote deuk. Zonde van die mooie auto natuurlijk, maar als u het verder allemaal aan Karels overlaat wordt het wagentje niet alleen weer als nieuw, maar u bent ook van alle kopzorgen af. Geen verzekerings rompslomp, een vervangende auto en een lekker kopje koffie voor de schrik. Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 RIchtspecialist Caravansen/ice FOCWA-garantiebewijs Vanaf 4 december tot 4 januari is in gale rie Panorama werk van Jopie Vroegop te zien. U vindt de galerie op nummer 22 in de Meidoornstraat. Het eiland Goeree is voor Jopie een bron van inspiratie, vooral de ruime landschappen en de schitterende wol kenpartijen. Ze geeft de stilte een gestalte in haar werk, waarin trouwens opvalt dat er nooit mensen in te zien zijn. Er zijn verschillende dorps- en zeege- zichten van haar te zien. Lang heeft ze geprobeerd met een camera vast te leggen wat ze in het haar omringende landschap ervoer, maar steeds miste ze iets. Dat 'iets' weet ze uitstekend met penseel of krijt weer te geven. Ongeveer 7 jaar geleden volgde ze een cursus aquarellen in Hellevoetsluis waar ze ook woont en ze heeft al ver schillende succesvolle exposities in on ze omgeving achter de rug. Het is dus zeker de moeite waard een kijkje te komen nemen, ook al omdat er, evenals vorige maand een hoekje met klein werk van een tweede kun stenaar te zien is, dit keer wordt dat gevuld met miniatuurtjes van Theo Sahm uit Rot terdam. Klein werk is hier het juiste woord, want de prentjes zijn maar enkele centimeters 'groot' en worden met behulp van een loupe getekend. Het is voor Theo heel gewoon zo fijn te werken, zijn werk was medisch-instru- mentmaker en in zijn vrije tijd bestu deerde hij vooral Anton Pieck. U bent weer van harte welkom op de vol gende tijden: Maandag en woensdag van 13.00 tot 18.00 uur; vrijdag van 13.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Tot ziens, Corrie Huijer-den Braber. stad aan 't Haringvliet Tel. (01871) 15 53 De verantwoordelijke gedeputeerde, me vrouw Drs. I. Günther, had afgelopen week een gesprek met delegaties van het Overleg Orgaan Rijnmond (OOR), het Intergemeentelijk Samenwerkingsver band Goeree-Overflakkee (ISGO) en het Overleg Orgaan Goeree-Overflak kee. Het Overleg Orgaan Goeree-Overflak kee werd onder meer vertegenwoordigd door de vier burgemeesters van Goeree- Overflakkee. Het gesprek had plaats in het stadhuis van Rotterdam en was tot stand geko men mede op verzoek van de Commis sie Algemeen Bestuurlijke Zaken van Provinciale Staten. Bij het overleg zou vooral ook besproken dienen te worden hoe de eigen positie van Goeree-Overflakkee via gefaseerde in- groei en een territoriale bestuurscommis sie - een bestuurscommissie voor een bepaald gebied - ingevuld zou kunnen worden. Mevrouw Günther bracht naar het over leg in Rotterdam de jongste brief van de staatssecretaris van Binnenlandse Za ken over dit onderwerp mee. Deze brief van 10 november 1992 zegt over de nieuwe regio Rijnmond dat die in lijn is met de rijksnota 'Bestuur op Niveau, deel 2', en, zo schrijft de staats secretaris: „Wat betreft Goeree-Over flakkee merk ik op dat voorop staat dat deze gemeenten niet als zelfstandig samen werkingsgebied kunnen blijven funktione- ren. Voorts ben ik van mening dat zij in ieder geval bij elkaar moeten blijven". Van de kant van het OOR werd in het gesprek met de gedeputeerde gezegd dat het OOR al een inschatting heeft van de uitkomsten van de discussie over de deelname van Goeree-Overflakkee in het OOR. Dat mag blijken uit het feit dat aan Goeree-Overflakkee een waarne merschap is aangeboden, aldus het dagelijks bestuur van het OOR. Volstrekte zekerheid kan echter op dit moment nog niet worden geboden om dat de discussie over de bestuurlijke schaal van de Rijnmondregio nog niet heeft plaatsgevonden in de stuurgroep die de zogenaamde 'lex specialis', de bij zondere wet voor het OOR als provin- cievrij gebied voorbereidt. Gedacht wordt aan een geleidelijk in- groeimodel voor Goeree-Overflakkee. Mevrouw Günther stelde dat het gewenst is dat er bepaalde termijnen worden gesteld zodat de periode van gefaseerde toetreding tot het OOR niet te lang duurt. Burgemeester Boonstra van Dirksland verklaarde dat een waarnemerschap voor Goeree-Overflakkee niet te lang moet duren. De heer Boonstra wou afspraken maken voor het moment van volledige deelname en hij zou niet willen wachten tot het moment waarop de lex specialis klaar is, zeker niet nu er geluiden zijn dat deze speciale wet gekoppeld zou zijn aan een grondwetswijziging. Ook burgemeester De Vos van Oostflak- kee vroeg om duidelijkheid over de voorgenomen procedure in het OOR. Mevrouw Günther zei te verwachten dat er binnen afzienbare tijd duidelijkheid zal zijn over de koers van het OOR. Namens het dagelijks bestuur van het OOR zei de heer Bruins Slot dat hij zelf verwacht had dat daarover nu al meer bekend zou zijn. „In elk geval is het geen zaak van jaren" zei de heer Bruins Slot. De heer Flierman deelde van de zijde van het OOR mee dat het voorontwerp van de lex specialis in de tweede helft van 1993 gereed zal zijn. De burgemeester van Middelharnis, mevrouw Sleurink, zei er begrip voor te hebben dat mevrouw Günther wil weten hoe het OOR en Goeree-Overflakkee verder gaan. „Duidelijk is in ieder geval dat Goeree- Overflakkee volledig akkoord is met de voorgestelde wgr-indeling" zei mevrouw Sleurink. Over termijnen dient echter meer duidelijkheid te worden gegeven, want: „Er bestaat nog steeds de kans dat het OOR zich tegen Goeree-Overflak kee uitspreekt". Mevrouw Günther wees er op dat, in het geval het OOR zich te zijner tijd inder daad tegen aansluiting van Goeree-Over flakkee uitspreekt, het OOR de morele verplichting heeft om aan te geven wat er dan met Goeree-Overflakkee moet gebeu ren. „Dat is daarmee niet meer alleen de verantwoordelijkheid van de provincie" zei de gedeputeerde. De heer Bruins Slot wees er nog eens op dat aan Goeree-Overflakkee reeds een waarnemerschap is aangeboden. Hij kon zich goed voorstellen dat Goeree- Overflakkee wil weten hoe lang dat waarnemerschap duurt. De inzet van het OOR zal zijn om voor het einde van 1993 duidelijkheid te geven over het verwisselen van het waarnemerschap voor het deelnemerschap. Het dagelijks bestuur van het OOR heeft nooit gesproken over een status aparte voor bepaalde deelgebieden, zo werd voor alle duidelijkheid nog eens door het OOR naar voren gebracht. Dat is juist niet de bedoeling van de nota 'De Inzet' die door het dagelijks bestuur van het OOR aan de gemeenten is voorgelegd. Mevrouw Sleurink zei dat met een aparte positie van Goeree-Overflakkee niet wordt gedoeld op strategische taken maar op de voortzetting van de samen werking voor een aantal kleinschalige uitvoerende taken, zoals bijvoorbeeld kinderopvang etc. Van de zijde van het OOR werd opge merkt dat voor kleinschalige uitvoe rende taken ruimte moet blijven via samenwerking tussen enkele gemeen ten. Het OOR wil te zijner tijd alle gemeen schappelijke regelingen tegen het licht houden. De regelingen op de schaal van de regio gaan zo veel mogelijk naar het regiobestuur. Door Burgemeester Boonstra werd ge vraagd wat bedoeld wordt met gefa seerde ingroei. Mevrouw Günther gaf het stadsgewest Haaglanden als voorbeeld. Het bestuur daarvan is op 23 november door de staatssecretaris geïnstalleerd, naar ver wachting gaan per 1 januari aanstaande Delft en Pijnacker deelnemen, in 1994 gevolgd door het Westland. Toetreding tot de nieuwe grotere regio hoeft niet overal per 1 januari 1993 te gebeuren; voor de aanpassing van de gemeenschappelijke regelingen hebben Provinciale Staten een overgangspe riode vastgesteld die eindigt op 1 januari 1997. Burgemeester De Vos vroeg of het juist is dat er na de overgangsperiode geen twee basisregelingen in een wgr-gebied meer kunnen zijn. „Betekent dit dat het ISGO op termijn moet worden opgeheven?" Op deze vraag antwoordde mevrouw Günther zonder meer: „Ja". Het Rijnmondgebied is niet te vergelij ken met de andere nieuwe wgr-gebie- den. Het Rijnmondgebied zal namelijk geen basisregeling in de zin van de WGR (Wet op de Gemeenschappelijke Regelingen) maar een regiobestuur op basis van een afzonderlijke wettelijke regeling, de lex specialis, hebben. In dat regiobestuur zou volgens de pro vincie Goeree-Overflakkee volwaardig deelnemen. Burgemeester De Vos vroeg hoe dan afzonderlijk kan worden samengewerkt voor de uitvoerende taken op de schaal van Goeree-Overflakkee: „Is dat afzon derlijk via de WGR of onder het dak van het regiobestuur?" Gedeputeerde mevr. Günther. Beide varianten zijn volgens de provin cie mogelijk. Op basis van de WGR kun nen aparte gemeenschappelijke rege lingen voor bepaalde taken in het leven worden geroepen. (Zulke gemeenschappelijke regelingen zijn qua bestuurlijke'zwaarte echter niet te vergelijken met het soort gemeen schappelijke regeling als het ISGO in de oude situatie. Het ISGO is in de oude situatie een zogenaamde basisregeling). Een andere mogelijkheid is de vormJng van een territoriale commissie die onder de paraplu van het regiobestuur zelf een taak uitoefent. Hoewel er op dit moment nog weinig konkreets is te zeggen over de bestuur lijke toekomst van Goeree-Overflakkee en het geheel van voorstellen, nota's, moties en zeker ook emoties, voor bui tenstaanders een doolhof lijkt, is het nu voor iedereen wél duidelijk dat na de vaststelling van de nieuwe WGR-inde- ling het OOR en Goeree-Overflakkee aan elkaar gebakken zitten. Daarom is het nuttig dat op 16 novem ber dit gesprek heeft plaatsgevonden, vindt ook mevrouw Günther. De koers van het Ministerie van Bin nenlandse Zaken leidt onafwendbaar naar bundeling en integratie van be stuur. Afwijkingen van die koers moeten voldoende gemotiveerd worden en veel speelruimte kan uit de brief van 10 november van de staatssecretaris niet worden opgemaakt. Ook in de overgangstermijn zal die speel ruimte niet te vinden zijn; de staatssecre taris spreekt van een beperkte over gangstermijn. Hoewel in theorie bij de provincie de mogelijkheid bestaat om tot 1 januari 1997 naast het OOR te blijven funktione- ren, mag men uit de brief van Binnen landse Zaken van 10 november en uit het gesprek met de gedeputeerde op 16 november afleiden dat vóór het eind van 1993 is uitgesproken of Goeree-Over flakkee in het OOR wordt opgenomen. Zandpad 36 Middelharnis Tel: (01870) 8 27 84 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1