Nederland natuurland te Dirksland onderscheiden met een kwaliteitscertificaat Uit: Achthuizen in vroeger tijden Politieberichten Nieuw Statenlid ^2fe6 6 'Prins Maurits'-koor zingt mee op Franstalige CD. Landbouwpraatje Middelharnis Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Schitterend concourssucces voor 'Sempre Crescendo' Konijnen Fokkersvereniging 'Van Ongenoegen Vrij' 60 jaar 65e Jaargang DINSDAG 17 NOVEMBER 1992 No. 6152 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Vroeger heette het ruilverkaveling. Nu noemen ze het landinrichting. Het ziet er naar uit dat de nieuwe naam Natuurverheerlijking wordt. Het landelijk gebied wordt inge deeld en krijgt nieuwe funkties. Worden de boeren in dat ruimtelijk spel weggespeeld? De laatste jaren heeft de overheid een vette stroom met nota's afgegeven. Het zijn allemaal plannen en voornemens om ons land beter in te delen. Ze noe men het duurzame ontwikkeling, waar bij de leefbaarheid in ons land centraal staat. Met veel fanfare is enkele weken geleden de invulling van al het aange kondigde beleid gepresenteerd. In het Struktuurschema Groene Ruimte wordt 's lands ruimte ingedeeld in leef-, woon-, werk-, landbouw- en natuurgebieden. Elke bedrijvigheid krijgt een plaats toegemeten. En de boeren die tot nu toe tweederde deel van de ruimte beheerden, moeten flink terug. De overheid helt in het zgn. struktuurschema flink over naar natuur (wat dat ook precies moge zijn) en dat ten koste van landbouw en tuinbouw. Uitzieken In het overheidsbeleid spreekt een dui delijke tendens van landbouw naar natuur. Het Rijk kiest ook instrumenten die zich daarvoor lenen. Ruilverkave ling was vroeger vooral bedoeld voor een betere ontsluiting en verkaveling van landbouwgebieden. In de zestiger jaren ontdekte men dat het instrument ruilverkaveling ook andere doelen kon dienen: natuurbelangen, recreatie en andere zaken kunnen eveneens aan hun trekken komen. Ruilverkaveling ont wikkelde zich tot landinrichting. Nu staat er een nieuwe ontwikkeling voor de deur: met landinrichting kun je de natuur in oris land dienen, zelfs als de landbouw naar het tweede plan wordt gedrukt. De overheid wil het instrument landinrichting gebruiken om de van landbouw 'weggedraaide' gronden een goede plaats en bestemming te geven. Daarbij zit natuur voorop in de plan nen. Merkwaardig is de wijze waarop de overheid gebieden in aanmerking wil laten komen voor landinrichting; het gaat dan om landinrichtingsbehoeftige gebieden. Tot nu toe konden gebieden met een achterstand in agrarische inko mens en werkgelegenheid (ten gevolge van slechte verkaveling en waterhuis houding) hoge ogen gooien naar landin richting. Die gebieden kwamen dan op een voorbereidingsschema en konden via een selektie doorstromen naar uit- voeringsprojekten. Nu redeneert de overheid wel erg 'anti- landbouw': gebieden met kleine boeren bedrijven zijn voorlopig uitgeschakeld voor landinrichting. Alleen gebieden Het koor van de Chr. Scholengemeen schap 'Prins Maurits' te Middelharnis heeft haar vocale bijdrage geleverd aan een frans-talige CD die weliswaar in Nederland zal worden verkocht maar met name bedoeld is voor verspreiding in franstalige landen. Een en ander in samenwerking met de Association Pour la promotion de l'Stude de la Bible. De eerste exemplaren van de CD's zul len vrijdag 27 november, half acht 's avonds in de Herv. Kerk te Sommelsdijk worden uitgereikt aan vertegenwoordi gers van kerken die op de een of andere wijze (b.v. door middel van de zending) met Franse kerken of frans-sprekende landen verbonden zijn. De presentatie vindt plaats d.m.v. een concert met de volgende medewerkers: De twee nieuwe koren van de Prins Maurits: de 'Maurits Singers' en het Mauritskoor 'Nuove Primavera'; het jongerenkoor 'Tehillim' uit Krimpen aan den IJssel; de zangeressen Liesbeth Franken en Nelleke Duizer; de fluitiste Dorette Lagendijk; de organist Paul Kieviet en anderen. Het presentatieconcert is voor iedereen gratis toegankelijk. Uitgevoerd worden werken die ook op de CD te beluis teren zijn. Na afloop van het concert is de CD verkrijgbaar. met goede bedrijven horen een bepaalde bedrijfsopvang kunnen 'op de schop worden genomen'. Het lijkt een aardige aanpak, maar wel met twee bezwaren voor de landbouw. Gebieden met een gebrekkige agrari sche struktuur zullen uitzieken of moe ten op eigen kracht verder. Deze ge bieden blijven verstoken van landin richting en hebben nauwelijks een agra risch perspektief. Een tweede gevaar is meer van politieke aard. De gelden voor landinrichting worden schaars; de over heid zal in het afwegingsproces kriti scher kijken naar landinrichting. Het is maar een kleine stap naar de politieke beslissing waarbij het geen zin heeft goede landbouwgebieden (dus gebieden met de betere boerenbedrijven) nog eens te bevoordelen met gelden voor landin richting. De handige politici zien het nut niet in om van het goede het betere te maken. De uitkomst van dit alles is op termijn funest voor de land- en tuin bouw: landinrichting is voor de agrari sche struktuurverbetering uit den boze en dient slechts om de natuur te ver heerlijken. Primaat Zelfs wanneer de overheid het instru ment landinrichting gebruikt om van Nederland een natuurland te maken, ontbreken daarvoor de benodigde finan ciële middelen. In de afgelopen zomer is een appèl gedaan aan het kabinet Lub bers om het landelijk gebied met een financiële injektie op te peppen. Het landbouwbedrijfsleven heeft samen met de Stichting Natuurmonumenten en de samenwerkende provincies gevraagd om per jaar 150 miljoen gulden extra te pompen in het landelijk gebied (meer en betere landinrichting!). Helaas draait het kabinet om deze eis heen en speelt wat met een ^mysterieus) Groenfonds, dat zelf voor zijn geldmiddelen moet zorgen. Als de overheid en ook de samenleving hechten aan een duurzaam landelijk gebied zullen daarvoor ook de middelen moeten zijn. Zij mogen niet vergeten dat de landbouw vanouds een wezenlijke rol en funktie heeft bij het maken en beheren van natuur. Daarom mag de discussie (en ook het overheidsbeleid) nooit gaan over de vraag naar het pri maat (landbouw of natuur) maar naar een goed evenwicht en een goed samen hang tussen landbouw en natuur. Ook het instrument landinrichting zal een vertaling moeten zijn van dit evenwicht. Wanneer de overheid neigt naar het middel dat natuurverheerlijking heet, krijgt natuur het primaat. Dat kan voor de boeren nooit goed zijn... B. Schouwing ^QMBi Oud-weth. M. K. van Eek overleden MIDDELHARNIS - Vanmor gen is in het ziekenhuis te Dirksland, waar hij sinds vrij dagnacht op de hartbewaking was opgenomen, dhr. M. K. van Eek overleden; hij was 85 jaar oud. Dhr. van Eek, landbouwer van origine, heeft een lange loop baan in de gemeentepolitiek afgelegd en genoot daarom gro te bekendheid en veler vriend schap. Zijn raadswerk, voor de AR, begon op 25 november 1948 toen hij als raadslid werd beë digd. Hij werd wethouder op 12 juni 1951 totdat hij op 3 septem ber 1974 afscheid nam, na een enerverende periode van ont sluiting van het eiland (1964) en de gemeentelijke herindeling (1966). De overledene was o.m. ambte naar van de Burgerlijke Stand en heeft qualitate qua in tal van besturen zitting gehad. Poging snelkraak In de nacht van dinsdag op woensdag probeerde men bij een foto- en video- winkel in de gemeente Middelharnis in te breken. Met grof geweld werd gepro beerd de pui van de winkel te forceren. De daders moesten zonder buit het hazepad kiezen, maar lieten een forse schade achter. De politie stelt een onder zoek in. Diefstallen van auto's In de nacht van zondag op maandag werd te Middelharnis een personenauto van het merk Opel Kadett gestolen. Het kenteken van de auto betreft DZ-49-JH. In dezelfde nacht probeerde men ook in Nieuwe Tonge een Opel Kadett te stelen. Deze auto werd echter in dezelfde buurt teruggevonden. In de nacht van dinsdag op woensdag werd er, wederom in Nieuwe Tonge, een Opel Kadett gestolen. Het kenteken van deze auto betreft YL-85-DN. Winkeldiefstallen Een inwoonster uit Middelharnis werd betrapt toen ze in een winkel een hoe veelheid boodschappen mee wilde ne men zonder deze af te rekenen. De vrouw heeft zich op het politieburo moe ten verantwoorden. Uit een winkel in Middelharnis werd een tweetal autoradiocassetterecorders gestolen. Branden Afgelopen vrijdag moesten de brand weerkorpsen van respektievelijk Som melsdijk en Oude Tonge uitrukken om een brand te blussen. In Sommelsdijk ontstond 's morgens, mogelijk als gevolg van een stroomsto ring, een brandje in een schuur achter een woning in de Azaleastraat. De schade was hier aanzienlijk. In Oude Tonge ontstond, vermoedelijk door oververhitting van de schoorsteen, brand op de eerste verdieping van een woonhuis. Het pand liep aanzienlijke rook- en waterschade op en ook de belendende percelen bleven niet schade vrij. In de aanstaande donderdag te houden vergadering van Provinciale Staten van Zuid-Holland in de vacature van de heer H, G. Barendregt (SGP) worden voorzien. Deze plaats zal worden ingenomen door drs. S. Stoop uit Hendrik-Ido- Ambacht. Hij is geboren op 8 mei 1962. Na een middelbare schoolopleiding aan scho lengemeenschap Guido de Brés te Rot terdam, studeerde hij maatschappijge schiedenis aan de Erasmus Universiteit, eveneens te Rotterdam. In 1986 werd hij benoemd tot medewer ker van de SGP-fraktie in de Tweede Kamer, waar hij zich ondermeer bezig houdt met verkeer en vervoer en volks gezondheid. In de Staten zal hij vooral onderwerpen op het terrein van zorg en milieu voor zijn rekening nemen. OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. W. Harinck van Kapelle-Bieze- linge. MIDDELHARNIS donderdagavond 7.30 uur ds. B. v. d. Heiden van Hardinxveld-Giessendam. OOLTGENSPLAAT woensdag avond 7.30 uur dhr. M. Karens van Zoetermeer. GOEDEREEDE 'Kattebel' bij de Ned. Bond V. Plattelandsvrouwen Op donderdag 26 november a.s. houdt de afd. Goedereede-Ouddorp haar maan delijkse bijeenkomst. Voor deze avond is het duo Rini en Ans Schilder uitgeno digd. Het duo Kattebel brengt cabaret en conference afgewisseld met liedjes van vroeger. Ze zingen o.a. liedjes van Louis David, 'Willy Derby en Koos Speenhof Maar ook zullen zij zelfgeschreven lied jes ten gehore brengen. Het huisvrouw zijn wordt van twee kanten belicht op humoristische wijze. U bent van harte welkom op 26 novem ber in verenigingsgebouw 'Oostdam' te Goedereede. De avond begint om 20.00 uur. HIGH TECH ASSEMBLY A.s. vrijdag wordt in Dirksland de nieuwe, uitgebreide bedrijfsruimte van TBP Electronics B.V. geopend door Burgemeester Boonstra van Dirksland. Tegelijk met deze opening wordt aan TBP Electronics B.V. het KEMA-certificaat uitgereikt dat duidt op de uitste kende kwaliteitsnormen waaronder dit bedrijf zijn pro- dukten levert. Dit kwaliteitssysteem is door de KEMA gecertificeerd op basis van de internationale norm NEN 9002 en AQAP 4. Kwaliteitszorg TBP Electronics B.V., sinds 1976 gevestigd op Flakkee, is zeker geen onbekende binnen de elektronica. De onderne ming heeft sinds zijn oprichting ruim vijftien jaar geleden een enorme groei doorgemaakt en is inmiddels uitgebreid tot een zeer dynamisch bedrijf waar ruim 50 specialistische medewerkers zorgdragen voor een hoogwaardige assemblage van gedrukte schakelingen. De grote kracht van de onderneming is te vinden in een com binatie van gedegen kennis over het te leveren produkt, de stipte leveringen en de toepassing van de allermodernste apparatuur. Met de opening van de nieuwe bedrijfsruimte komt TBP Electronics B.V. tegemoet aan de steeds groter wordende vraag naar kwaliteitsgarantie, zowel op nationaal als interna tionaal niveau. De door de KEMA gecertificeerde kwaliteitsnormen duiden op een goed gedocumenteerde, gecontroleerde en beheerste bedrijfsvoering. Dit leidt tot een betere concurrentiepositie en aanzienlijke kostenbesparingen op het gehele trajekt van de bedrijfsprocessen en resulteert uiteindelijk in nog betere dienstverlening aan onze cliënten. Milieubewust produceren Om tegemoet te komen aan de hoge milieu-eisen die de over heid in de nabije toekomst gaat stellen aan het gebruik van CFK's heeft TBP Electronics B.V. als een van de eerste assem- blagebedrijven in de Benelux de stap naar de alternatieve produktiemethode gezet door de ingebruikname van een inertgas golfsoldeermachine. Deze stappen in een milieubewuster produktieproces worden tot 1997 ondersteund in het kader van een speciaal aktiepro- gramma door het Ministerie van VROM. Dit programma is er op gericht binnen enkele jaren het bedrijfsleven middels subsidies te ondersteunen in de verdere ontwikkeling en toe passing van alternatieve stoffen en/of produktiemethoden. Onder stringente voorwaarden kan een bedrijf of onder zoeksinstelling een financiële bijdrage krijgen in de opzet van een ontwikkelings- of demonstratieprojekt. TPB Electro nics B.V. heeft op basis deze voorwaarden subsidie van de NOVEM ontvangen voor dit ontwikkelingsprojekt. Met de ingebruikstelling van de nieuwe ruimte wordt ook tevens een officiële start gegeven aan dit projekt. Waardering en complimenten van jurylid Piebe Bakker Op het zaterdag 14 november ge houden KNF-concours in Beuningen heeft de Koninklijke Fanfare 'Sempre Crescendo' uit Middelharnis-Sommels- dijk wederom een opmerkelijke presta tie geleverd. Onder de enthousiaste en zeer deskundige leiding van dirigent Arie Stolk, werd in de Vaandelafdeling 329,5 punten behaald, een eerste prijs met onderscheiding en een nieuwe wim pel aan het federatie-vaandel! In een goed gevulde zaal, waar men ove rigens een speld kon horen vallen, werd begonnen met het verplichte werk 'Ama zonia' van Jan van der Roost. „Enerverend gespeeld", aldus jurylid Rob Goorhuis. „Effectvol, boeiend en kleurrijk voorgedragen", schreef Piebe Bakker. Zij vormden samen met Henk Warnas de jury, die de vertolking van 'Amazonia' honoreerde met 169 punten! De uitvoering van het keuzewerk 'Fu sions' van Howard Blake was goed voor 160,5 punten en kreeg ook menig com pliment van de jury, zoals 'zeer goede uitvoering, er werd muziek gemaakt' (Warnas) en 'technisch soepel en duide lijk, prima fanfareklank, zeer muzikaal' (Bakker). Jurylid Goorhuis schreef kort weg „Hulde!". Hulde was er ook van de kant van het college van burgemeesteer en wethou ders. De burgemeester, mevrouw Sleu- rink, en haar echtgenoot en de wethouder van Cultuur, de heer Tiggelman en zijn echtgenote, waren evenals voorgaande jaren weer aanwezig, zowel in de con courszaal als bij het gezellige diner op de terugweg. Een aanwezigheid overi gens die door 'Sempre' altijd zeer wordt gewaardeerd. 'Sempre Crescendo' behaalde met dit optreden het hoogste aantal punten van dit concours en mocht daarvoor een, door de gemeente Beuningen beschik baar gestelde, beker in ontvangst nemen. In afwachting van de uitslag van de jury, stal Sempre de show met een zeer swin gende uitvoering van 'Oh, Lady be good' van George Gershwin; een juichend applaus was de beloning van het pu bliek. Zeer tevreden en voldaan konden diri gent en leden de lange reis naar huis aanvangen, daarbij bereidwillig gehol pen door de Fa. Verspuij uit Sommels dijk, die geheel belangeloos haar vracht wagen beschikbaar stelde voor het ver voer van de slagwerk-instrumenten. Door deze schitterende prestatie is 'Sempre Crescendo' gerechtigd deel te nemen aan het KNF topconcours te Arnhem in maart 1993. Zolang hoeft u echter niet te wachten om Sempre te kunnen beluisteren, want op 30 januari 1993 zal het jaarlijkse winterconcert worden gehouden, waarbij Sempre hoopt het succes van vorig jaar minstens te evenaren. Op 27 en 28 november a.s. organiseert V.O.V. in de Sporthal 'D^ Grutlerswei' haar jaarlijkse 60ste Tentoonstellings- show. De belangstelling van de leden voor dit evenement is traditiegetrouw wederom zeer groot, daar men reeds weet dat de verzorging en organisatie van deze show altijd in goede handen is. Dit niet alleen in dieren met 708 inge schreven pelzen maar ook op het gebied van helpers-bestuursleden keurmees ters. Er mag dus dan ook geen enkele dierenliefhebber ontbreken om dit schouwspel te bewonderen in vele dier- groepen en kleurslagen. Met dit jaar dan ook weer een primeur van V.O.V. tegenover zijn leden en ont vangt lederen inzender van 4 dieren een geslagen Plaquette ingelegd met email- Ie, welke mogelijk werd door een grote krachtinspanning van de vereniging, alsmede enkele sponsors die ons een warm hart toedragen. Vele liefhebbers, ook van buiten Goe- ree-Overflakkee hebben dan ook dit jaar weer massaal gereageerd en zijn niet meer weg te denken of afwezig op deze show. De openingstijden van deze manifesta tie zijn vrijdagavond vanaf 8 tot 10 uur en zaterdag 28 november van 10.00 tot 17.00 uur in Grutterswei te Oude Tonge. Vorige week hebben we al roem gesproken over het fotoboekje Achthuizen in vroeger tijden, van oud-hoofdonderwijzer dhr. Botman. We spraken over de schitterende foto's die in het boekje voorkomen en hier is er een van, voorzien van het volgende onderschrift: ,AÏen toe kon er wel een pretje af Hier nemen twee harde werkers hun pet voor u af. Toen van der Maden en Leen Broeders. Vóór hen de schrepel die gebruikt werd om het onkruid te wieden. Ze liepen altijd krom gebogen over het veld. Gezien hun 'knappe' pak is dit een statiefoto. Voor topkwaliieil, goede a n voordelige prijzen FOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER C3 C3 1^ a FOTO «VIDEO «AUDIO Wesistraat 35 - Molei\weg 4 - Ouddorp - Teleloan 101378) 16 12 en 2i 20 Filiaal Renesse: PrMshop - Hogezoom 172 Telefoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdllk-.Wostkrakeelstraat a - Sommelsdijk - Telefoon (01870) 8 684: ELECTRONICS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1