MobilD Familieconcert op viool en claveclmbel Fotoboek Achthuizen in vroeger tijden Bronzen legpenning voor 'Waterman' FILMAVOND Nieuwsbrief Flal(i(eese C.A.I. ttamemnoH Rally Formula Garage Knöps B.V. Citroen-Hesselink 32b^e Zojuist verschenen: fo 65e Jaargi No. 6151 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 MIDDELHARNIS SOMMELSDIJK Hier komt dan de berichtgeving, dat je op de hoogte brengt voor wat je moet weten voor de filmavond. Morgen avond, zaterdag 14 november, hopen we de film 'The Mission' te draaien. Om je alvast een kleine indruk te geven van de film, lichten we een kleine tipje op, zodat je net nieuwsgierig genoeg bent om te komen kijken. Het verhaal speelt zich af in Zuid-Amerika. In San Carlos is een missiepost geves tigd van de Jezuïeten. Als een persoon genaamd Rodigo, als boetedoening een zware last meeneemt naar de indianen, omdat hij enkele van hen een gevangen schap had aangesmeerd, dan wordt deze last door de indianen uit liefde van hem ontdaan. We spoelen de film even voor uit. De kolonisten hebben een hekel aan de Jezuïeten. De Jezuïeten zouden vol gens hen te veel macht hebben. Als er een afgezant van de paus komt om te beslissen of de indianen bij Portugal of bij Spanje horen, dan... Als ze tot Portu gal behoren, dan is er geen wet die de indianen beschermd. Behoren de india nen bij Spanje, dan bestaat er wel zo'n wet. De Portugezen garanderne ook geen missiebescherming. Hoe dat af loopt, moet je zelf maar komen bekij ken. De hoofdgedachte is, dat belangen van mensen strijden tegen het christelijk geloof en het geweten. Nog even een hoofdrolspeler noemen; Robert de Niro. De entree van deze avond bedraagt 3 gulden. Dus wat dat betreft behoef je niet thuis te blijven. We beginnen om 20.00 uur. De deuren hopen we een half uur eerder van het slot te doen. De plaats waar je ons vinden kan is 'De Hoek steen' aan de Ring in Middelharnis. Graag tot ziens. Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 Voor het eerst in haar bestaan heeft de B.V. Flakkeese CAI. een nieuwsbrief uitgebracht. Deze wordt huis-aan-huis in het verzorgingsgebied verspreid. Met dit medium wil de CAI de abonnees in de toekomst periodiek op de hoogte houden over het wel en wee van de Flak keese Centrale Antenne Inrichting. In de nieuwsbrief worden onderwerpen behandeld zoals het tarief voor volgend jaar, de uitbreiding van het programma aanbod, techniek, een gratis aansluitak- tie bij de introduktie van FilmNet, enz. De direktie en machtiginghouders (de vier gemeenten) worden bij een tv- programma aanpassing altijd voor een moeilijke keuze gesteld, want uitbrei ding van het aantal tv-programma's kan slechts op twee manieren gebeuren: a. een bestaand kanaal laten vervallen en daarvoor een ander kanaal, waar voor meer belangstelling bestaat, in de plaats zetten; b. een nieuw kanaal aktiveren, hetgeen aanzienlijke kosten met zich mee brengt die weer onherroepelijk tot een tariefsverhoging leiden. Getracht wordt zoveel mogelijk de demokratische spelregels te hanteren volgens het eenvoudige principe 'de meeste stemmen gelden' zonder dat de belangen van minderheidsgroepen in gedrang komen. Getracht wordt een zodanig programma-aanbod te brengen dat alle groepen aan hun trekken ko men. Hetzelfde geldt voor het muziekaanbod op de radio. Enkele kanalen zenden nagenoeg continu popmuziek uit waar voor dan ook een zeer groot publiek is. Toch dient de B.V. Flakkeese CAI een zodanige keuze in het programma aanbod te maken dat ook de liefhebbers van klassi^L^ muziek of jazz tevreden worden gesteld. In de genoemde nieuwsbrief wordt een beknopt overzicht gegeven van de op korte termijn door te voeren uitbreidin gen en ook wat in een later stadium kan worden opgenomen in het programma pakket. Daarnaast is een enquête opgenomen, waarin de wensen en suggesties van de abonnees aangegeven kunnen worden. Bijeenkomst CPB 'Flakkee' CPB afd. 'Flakkee' houdt haar volgende vergadering D.V 19 november in het Dienstencentrum Doetinchemsestraat 27, Middelharnis, aanvang 19.30 uur. Mevr. Lia Boer-v. d. Eijk komt ons de Japanse papier-vouwkunst 'Origami' leren. Ook gasten zijn hartelijk welkom. NIEUW IN MIDDELHARNIS *4 4 ^'a AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Dirksland, 01877 - 1357 Autobedrijf A. J. V. Rumpt B.V. jCÉ>Mm Ramoco b.v. RENAULT-dealer Jaarlijks programmeert de Stich ting Kerkconcerten 'Goeree-Over flakkee' een concert dat vooral is toegespitst op kinderen van de groe pen 7 en 8 van de basisschool. Dit jaar treden op: vader en dochter Jansen op respektievelijk clavecim- bel en viool. Op het programma staan werken van meesters uit de bloeitijd van de barok, zoals Scarlatti, Handel, Kuhnau en Bach. Ook de klassieke periode met Mozart als grote vertegenwoordiger ont breekt niet. U begrijpt, dat woorden als 'barok' en 'klassieke periode' tijdens het concert uitgebreid zullen worden toegelicht. Uiteraard weet u na het concert haarfijn wat een clavecimbel is en bent u weer wat meer thuisgeraakt in de mogelijkhe den en onmogelijkheden van het viool spel. Natuurlijk zullen vooral de te spelen werken worden toegelicht, waarbij o.a. de Eerste Sonate van Kuhnau (voorgan ger van Bach) met als onderwerp de strijd tussen David en Jonathan, een prachtig voorbeeld van illustratieve muziek is, dat jong en oud zeker aan zal spreken. Verder kunt u luisteren naar allerlei andere prachtige sonates voorde instrumenten solo en in combinatie. Tenslotte nog iets over dochter Janine Jansen (14 jaar) en vader Jan Jansen (46 jaar). De organisatie prijst zich gelukkig leden van het buitengewoon muzikale gezin Jansen (moeder is dochter van de illustere vroegere cantor van de Dom in Utrecht en solo-zangeres) voor dit con cert te hebben kunnen kontrakteren. AJ eerderjaf Jan Jansen samen met zwager Peter Kooy (bas) een schitterend recital in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Janine Jansen is een van de meest talent volle violistes van Nederland. Zij begon met vioolspelen op zesjarige leeftijd en heeft les van de Hilversumse vioolpeda goge Coosje Wijzenbeek. Janine treedt regelmatig op, solistisch en in ensemble- verband. Ze was onlangs te horen en te zien in het t.v. programma 'Jonge men sen op het concertpodium'. Ze behaalde bij de 'lordens Viooldagen" in Den Haag twee maal een eerste prijs, in 1988 en 1990. Jan Jansen studeerde aan het Utrechts Conservatorium orgel bij Cor Kee, piano bij Gerard van Blerk en clavecim bel bij Leni van der Lee. In 1971 behaalde hij de Prix d'excellence voor orgel. Hij maakte een groot aantal radio- en plaatopnamen als solist en begelei der en geeft concerten in binnen- en buitenland. Jan Jansen is organist van de Domkerk te Utrecht en docent aan het Utrechts Conservatorium. Dit educatieve concert, dat zeer zeker de moeite waard is voor jong en oud, zal plaatsvinden op D.V. zaterdag 21 no vember in de Exoduskerk te Sommels- dijk. Aanvang 20.00 uur. Toegang ƒ6,00. Scholieren, CJP-houders en 65+: 4,00. Scholieren tot 13 jaar: 2,00, inclusief gratis consumptie in de pauze. ACHTHUIZEN - Zojuist verscheen bij uitgeverij Deboektant Klaaswaal het door de heer H. J. Bot man samengestelde fotoboek, getiteld 'Achthuizen in vroeger tijden'. Met deze uitgave realiseert uit geverij Deboektant opnieuw een deeltje in de reeks van plaatsen op de eilanden Goeree-Overflakkee. Aan de hand van ongeveer 90 foto's maakt de samensteller niet alleen een wandeling door Acht huizen, maar doet tevens de Zuidzijde en de Langs traat aan. Waniieer Achthuizen ontstaan is, is niet precies bekend. In 1483 werd het oostelijk deel van Overflak- kee bedijkt, dit is de Oudelandse Polder. In 1524 kwam de polder de Galthe droog en in 1526 de polder Den Bommel. Op de driesprong, waar de zuidzijde van de Bommelse polder verbonden werd met de pol der Galathe is Achthuizen komen te liggen. Tot 1600 golfde het water van de'Krammer nog tegen de dijk. Achthuizen zou op zijn vroegst in 1526 ontstaan kun nen zijn, alleen niemand had die plek nog een naam gegeven. Men kan daarbij zeker aannemen dat er in het begin niet meer dan acht huisjes stonden. Voor de kerkgang was men vooral aangewezen op Oude Tonge, hetgeen in de herfst en winter een lastige reis was. Daarom was men in dit gebied verheugd dat aartspriester Gerving in 1840 toestemming kreeg van de regering, om een parochie in Ooltgensplaat te stichten. Vier katholieke boeren hebben zich hiervoor ingezet en het resultaat was dat in 1845 Henricus van Luenen benoemd werd als bouwpastoor. Sindsdien kan men zeggen: Achthuizen bestond. Achthuizen was op geloofsgebied niet meer afhankelijk van Oude Tonge. Inhoud De heer Botman begint zijn boek met een luchtfoto. waarbij de lezer een duidelijk overzicht Krijgt hoe Achthuizen er uit ziet. De samensteller vermeldt daarbij dat Achthuizen een bijzonder dorp is. Bij het ontstaan was het voor 90% katholiek, daarbij was het dorp niet om een kerk heen gebouwd. Het had dus geen (kerk) Ring, geen Voorstraat en geen haven zoals de meeste andere dorpen. Maar, het had, en dat is wel heel bijzonder twee burgemeesters namelijk die van Ooltgensplaat en die van Den Bommel. Ondanks dat beschikt het dorp weer niet over een gemeentehuis. De heer Botma selekteerde voor dit boekwerk veel afbeeldingen uit de periode 1900 en even daarna. Schitterende foto's van mulle, onverharde wegen tonen het dorpsleven in al zijn facetten. Naast deze dorpsgezichten schenkt de samensteller bijzonder veel aandacht aan de inwoners van dit dorp. Zo zijn er vooral veel agrarische groepsfoto's o.a. Willem de Boed, Koos Jacobs en Kees Vervloed bij de eerste, door een traktor getrokken, combine van het merk 'Lanz'; de knechten op het erf van de boerde rij van de familie Van Kempen; de Katholieke Arbei ders vrouwen; de bejaarden van Achthuizen tijdens een feestje in café 'Rust Wat'; jeugdgroeperingen van de padvinderij; de toneelvereniging 'Door Oefening Beter' en uiteraard de nodige klassefoto's. Bijzondere foto's die in deze opgave werden opgeno men zijn o.a. de eerste benzinepomp met de eigenaar Dries van Reyen, de ijscowagen van Cor Huysmans en het interieur van de winkel van Van Winkels, waar de potten stroop, jam en havermout netjes staan gerangschikt. Dit gebonden fotoboek is tegen 34,90 te koop bij de firma Pollemans te Achthuizen en bij iedere boek handel. Tijdens het symposium 'Vaart in Infrastruktuur' van de Neder landse Vereniging Kust- en Oever- werken (K&O) op 9 november 1992 in de Doelen te Rotterdam, is de tweejaarlijkse K«&0-onderschei- ding uitgereikt aan de heer R. E. Waterman. Volgens K&O komt de bronzen leg penning en oorkonde de heer Water man toe op grond van zijn grote verdiensten voor de Nederlandse waterbouw in het algemeen en voor de kust- en oeversektor in het bij zonder. De heer Waterman bekleedt, naast zijn lidmaatschap van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, zeer vele funkties die nauw samenhan gen met de Nederlandse waterbouw. Vooral is hij bij velen bekend van wege zijn schier onuitputtelijke akti- viteiten ten aanzien van de kust- uitbreidingsplannen tussen Scheve- ningen en Hoek van Holland. Hij zet en zette zich daar zó voor in. dat het idee in de volksmond het 'Plan Waterman" is gaan heten. De legpenning en bijbehorende oor konde werd hem uitgereikt door de heer ing. W. Drooger, voorzitter van de Nederlandse Vereniging Kust en Oeverwerken. 4**, 4 - voor de mode bewuste vrouw, de eerste en de beste keus KERKEPAD 58 MIDDELHARNIS Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 stad aan 't Haringvliet Tel. (01871) 15 53 Voor lopkwameit, goede service en voorüehge pnizen FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER o t^ C3 FOTO VIDEO AUDIO Weslslraal 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoon (01378) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse Prinishop - Hogezoom 172 - Teleloon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk Westkralieelsiraal 8 - Sommelsdijk - Teleloon (01870) 8 68 4 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1