Leen Jordaan flakkees' representant bij jubileum Hare IMajesteit Openbare l\/lavo 'De Komeet' begroette kunstwerk 'de Komoot' Aanzien Markt Goedereede wordt door blik beheerst De 'uitwijkers' onder de vissers worden dringend gemaand ?i)6 6 VERKOPING Politie waarschuwt tegen te vroeg vuurwerlc Staatkundig Gereformeerde Partij Intocht Sint Nicolaas te Dirksland flotnmieinoivi Zeeiandbrug gesloten Klacht in gemeenteraad: Raad Goedereede DINSDAG 3 NOVEMBER 1992 No. 6148 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Brandweerman en Staver-manager Leen Jordaan uit Middelharnis heeft j.l. vrijdagmiddag als enige Flakkeeër behoord tot het gezelschap van representanten dat het Nederlandse volk heeft vertegenwoordigd bij de viering van het 12.5-jarig Regeringsjubi leum van H.M. Koningin Beatrix in de Grote- of St. Jacobskerk te Den Haag. Op die bijeenkomst zijn alle lagen van de bevolking en alle beroeps groepen vertegenwoordigd en aan H.M. de Koningin voorgesteld. Die eer is ook dhr. en mevr. Jordaan ten deel gevallen; de persoonlijke ontmoeting met de Vorstin hebben ze beiden als onvergetelijk ervaren. Dhr. Jor daan representeerde de totale brandweerorganisatie uit de Pro vincie Zuid-Holland. Met name heeft hij het als weldadig ervaren dat bij die gelegenheid rang en stand naar de achtergrond was verdreven en dat ieder, vanuit welke discipline ook, de Koningin vrijelijk heeft kunnen benaderen. Na de ontvangst heeft het gezel schap genodigden, van hoog tot laag ook elkaar ontmoet en ook dat is een bijzonder geanimeerde bijeenkomst geweest. Elk van hen heeft een exemplaar ontvangen van het herdenkingsboek waarvan het eerste exemplaar aan de Koningin is uitgereikt. De politie kreeg in de afgelopen weken reeds de eerste meldingen van overlast welke werd veroorzaakt door het afste ken van vuurwerk. Vuurwerk mag op Goeree-Overflakkee slechts afgestoken worden op 30 en 31 december (overdag) en rond de jaarwis seling zelf Ten overvloede wordt bij deze nogmaals vermeld dat het gebruik van zoge naamde 'strijkers' in het geheel niet toe gestaan is. De politie deelt mede dit jaar streng op te treden tegen personen die verboden vuurwerk afsteken of vuurwerk afsteken buiten de toegestane tijden. Vuurwerk zal in beslag genomen wor den en bekeuringen kunnen oplopen tot ƒ100,-. De Zeeiandbrug zal in de vroege och tend op donderdag 5 november tussen 2 en 3 uur voor beide richtingen gesloten zijn. Ook op dinsdag 10 november zal dat het geval zijn. Er wordt dan onderhoud uitgevoerd aan de dwarskrachtdeuvels, de metalen ele menten die de delen op het nivo van het wegdek met elkaar verbinden. Dit kan alleen als er geen verkeer over de brug rijdt. GOEDEREEDE De Kiesvereniging 'God, Nederland en Oranje' en de Studievereniging 'Husaï' beleggen een openbare bijeenkomst in het Verenigingsgebouw 'Oostdam', Jong- koenstraat 1 te Goedereede op D.V. vrij dag 6 november a.s. Aanvang 19.30 uur. Deze avond zal spreken Ir. L. v. d. Waal uit Ridderkerk, Lid van het Europees Pariement, namens SGP/GPV/RPF, over: 'De gevolgen van het verdrag van Maastricht voor Nederland'. De besturen van genoemde verenigingen OUDE TONGE - De nog nieuwe Openbare MAVO 'de Komeet' aan de Melkweg te Oude Tonge, een schoolgebouw waarvan de esthetica wordt geroemd, heeft jl. donderdag een extra accent gekregen. Ruim twee jaar na de opening - op 5 sep tember 1990 - werd een op het voor terrein geplaatst kunstwerk onthuld, verworven dankzij de 1% regeling én het talent van leraar tekenen en handvaardigheid Claus Bertram. Tenslotte naam gegeven door leer linge Paula Luyendijk: 'de Komoot'. Gewoonlijk worden bouwwerk en kunst werk gelijktijdig in gebruik genomen, en Oostflakkees' gemeentebestuur, op drachtgever tot de bouw, had dat ook zo gewild, maar het was de Stichting Kunst en Bedrijf die die mogelijkheid fru streerde. Dhr. Bertram, alhoewel beel dend kunstenaar, is niet full-pro ff waar om de Stichting aanvankelijk weigerde z'n instemming aan de opdracht te hechten. Nogal wat commotie dus en dat heeft Paula Luyendijk wellicht tot de naam geïnspireerd. Ze kreeg van de school een cultureel jongerenpaspoort en een CD- bon en stond zeer tot haar schrik in het middelpunt van de belangstelling want dat had de Ie klasleerlinge zeker niet bedoeld... De burgemeester, de gemeente-secreta ris en weth. Onderwijs, dhr. P. v. d. Ree woonden de symbolische onthulling bij, in de gemeenschapsruimte omdat bui ten de regen striemde. Zowel gem.secre taris Derickx als weth. v. d. Ree gaven hun visie op het kunstwerk en dhr. v. d. Ree verwierf zich daarmee zelfs de bewondering van - interim - direkteur V. d. Lee: „het is een objekt, zei hij, met een herkenbare funktie, en een vormge ving die in relatie met de naam van de school herkenbaar is. Gehoopt werd dat 'de Komoot' velen door de jaren heen, plezier zal schenken en dat 'de Komoot' in de gemeenschap van Oude Tonge en gewaardeerde plaats in zal nemen. Het objekt heeft een mid dellijn van 6.50 meter en weegt ruim 2 ton. Het bestaat uit 9 stalen vlakken, de kern ervan is blauw gespoten, een kleur die ook in het schoolgebouw terug te vinden is. Dhr Bertram plaatst het bordje dat bij het origineel, waarvan rechts het model, zal worden aangebracht. In hun algemene beschouwing ter gelegenheid van de vaststelling van de begroting hebben de Goereese raadsfrakties van CDA en RPF aandacht en een oplos sing gevraagd voor de parkeerproblemen op de Markt te Goedereede. Door het College werden die vermeende problemen goed deels ontkend: „in het algemeen kan gesteld dat er van parkeerproblemen in de woonkern Goedereede geen sprake is", zo heette het in de nota van beantwoording, een antwoord waarover RPF-vertegenwoordiger Moerkerk zich nogal opwond, want hij heeft andere ervaringen: „het is onvoorstelbaar wat er op de Markt aan auto's staat; het aanzien van de Markt wordt bepaald door het blik", mop perde hij. Hem was het al enkele keren gebeurd dat gepar keerde auto's zijn doorgang belemmerden en hij een andere route moest kiezen. Privé vond dhr. Moerkerk dat zo erg nog niet, maar het zou ook een hulpdienst als de brandweer of de ambulance kunnen gebeuren, overwoog hij. Het leek weth. Visser in de praktijk best mee te vallen. Er staan inderdaad, ook midden op de Markt, auto's gepar keerd, maar 't was hem steeds gebleken dat het doorgaand verkeer daar geen hinder van ondervindt en borden hel pen niet... „Nee, borden helpen niet", bevestigde ook de raadsvoorz. burg. van Velzen, geleerd ook uit de praktijk aan de Broek weg te Ouddorp: „Politie is er niet en als die er is dan wordt niet opgetreden". Waar parkeren verboden moet worden moet dat, aldus de voorz. letterlijk onmogelijk worden gemaakt. Dat zou betekenen dat op de Markt in Goedereede palen moeten worden geslagen en dat zou voor de omgeving heel ontsierend zijn. Automobilisten parkeren hun auto 't liefst zo dicht moge lijk bij hun bestemming", argumenteerde weth. Visser en dat gedrag leek hem goeddeels geaccepteerd. Voor hen die daar niet persé aan hechten is er voldoende parkeergelegenheid beschikbaar, o.a. bij het Gemeente huis. De intocht van Sinterklaas in Dirksland zal plaatsvinden zaterdag 14 november a.s. Het programma van deze intocht ziet er als volgt uit: 11.00 uur: Aankomst van Sint en zijn Pieten per stoomboot in de haven van Herkingen (bij het havenkan- toor), gevolgd door een rondrit door het centrum van Herkingen. 13.00 uur: Aanvang van de rondrit door Melissant. Start vanaf de Julia- naweg 28 te Melissant. 14.30 uur: Start vanaf verenigingsge bouw De Schakel in Dirksland voor de rondrit door Dirksland. 14.45 uur: Ontvangst van Sint en ge volg op het bordes van het Gemeen tehuis op de Voorstraat te Dirksland door de burgemeester D. Boonstra. Het geheel zal worden omlijst door de medewerking van de Muziekvereniging Amicitia uit Dirksland. In alle dorpen zal Sint Nicolaas worden rondgereden in een open rijtuig. .COMBi HERKINGEN Betalingen erfpachten en zitplaatsen De kerkvoogden van de Herv. Ge meente te Herkingen delen mede voor nemens te zijn de jaarlijkse zitting voor de betaling van erfpachten en zitplaat sen te houden op zaterdag 14 no vember 1992. Men kan dan daarvoor terecht in het Herv. Verenigingsgebouw, Scharloodijk 35 van 11.00-12.00 uur en van 15.00-17.00 uur. Mosselzaadvisserij succesvol De mosselzaadvisserij in de Waddenzee zoals die op een viertal midweekse dagen mocht worden uitgeoefend, door de uit plm 80 schepen bestaande mossel- vloot, is zeer succesvol geweest. De 400.000 tonnen die mochten worden opgevist (na onderling accoord) konden wegens ruime voorraden gemakkelijk worden gehaald. Een aantal kwekers die daarvoor ruimte hadden, brachten het zaad naar Zeeland, om te voorkomen dat het door de vele duizende eidereen- den zou worden opgevreten. HERKINGEN De Ned. Herv. Vrouwenvereniging 'Niet in eigen kracht' hoopt a.s. vrijdag 6 november haar jaarlijkse verkoping te houden, 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 6 tot 8 uur in verenigingsge bouw 'Ons Huis'. Ieder is er van harte welkom, er worden o.a. te koop aangeboden; handwerken, plantenboeken, koekjes, cake en kruid- koek, slaatjes. Voor de kinderen is er een grabbelton. Het is met de omzet van Goerees' visafslag jarenlang excelsior gegaan (vorig jaar zelfs 101 miljoen!), maar een nieuw record zal dit jaar niet wor den bereikt. Eén van de oorzaken is dat meerdere Goereese vissers Scheve- ningen en IJmuiden als aanvoerhaven prefereren, de dichtstbijzijnde havens als op de noordelijke visgronden wordt gevist. In Goedereede wordt dat zeer betreurd. „Hierin kunnen wij geen verandering brengen", schreven B en W ten antwoord op de vragen van SGP en RPF in de gehouden algemene beschouwingen, maar dat was, zo ontvlamde dhr. Van Oosterom (CDA) een te lijdelijk antwoord, alsof 't col lege het hoofd in de schoot legt en in die verkeerde ontwikkeling berust. „Er moet met die mensen worden gepraat", drong hij aan. „We hebben alles geprobeerd wat er te proberen is, zelfs gratis vervoer van de vang sten per vrachtauto naar Stellendam", liet de voorzitter weten en opnieuw was zijn oproep aan de vissers dringend, wanneer de haven wordt gemeden dan.zal de ser vice die geboden wordt niet eindeloos door kunnen gaan en dhr. Van Velzen zag terug op de tijd dat Goereese vissers, gedreven door het ideaal, desnoods ten koste van de eigen portemonnee, hun thuishaven tot aanvoerhaven maakten. „Onzettend jammer", zei de voorz. dat de tweede generatie daar geen oog voor heeft. „De jeugd is door dat ideaal niet meer gegrepen, die kijkt veel eerder naar de porte monnee", wist Jan 't Mannetje (SGP), erop wijzend dat er aanvoerhavens zijn waar de vissers omzetpremie ontvangen of waar lagere marktkosten worden berekend. Burg. Van Velzen werd gevraagd de vissers persoonlijk te benaderen. Dhr. Van Oosterom biedt hem de adressen maar die zullen bij dhr. Van Velzen best wel bekend zijn. Voor {opkwalilelt. goede sBrvice en voordelige prijzen FOTO - FILM HEPORTAGE - VIDEO - COMPUTEH C3 ca C3 C3 FOTO VIDEO AUDIO Weststraal 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoon (01878) ï6 Ï2 en 21 20 Filiaal Renesse. Prinishop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 24 00 Filiaal SommelsdlIK. Wesikrakeelstraat 8 - Sommelsdijk - Teletoon (01870) 8 68 4

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1