Dirkslands raad neemt ook belastingverhogingen voor '93 te baat P.T.T. Telecom improviseerde met autotelefoons VERKOPING j>2bb^ Open jeugdwerk Citroen-Hesselink Sjoelmiddag in Óoltgensplaat Bestuurswisseling comité 'Woord en Daad' Bureau slachtofferhulp op de radio Polio-patiënt in ziekenhuis Dirksland :Mt FIRST CHOICE Stichting Chris verontwaardigd over antwoord Wallage over 'Occulte agenda' Telefoonloze dag voor Goeree-Overflakkee: Bejaardenmiddag in 'EIthato' Ramoco b.v. mn 65e Jaargang No. 6147 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Ook de gemeenteraad van Dirks- land heeft gisteren de gem.begroting '93 vastgesteld, sluitend weliswaar, maar dankzij de aanwending van 80.000,- uit reserves en de toepas sing van een reeks belastingvoorstel len waarvan de 13,75% verhogingen van de afvalstoffenheffing en van de reinigingsrechten de meest gevoe lige zijn; vrijwel alle overige gaan met 3% omhoog. In de algemene beschouwingen bleven die verhogingen uiteraard niet onbe sproken. Lijst Gemeentebelangen sprak over 'grote offers' die van de burgers worden gevraagd om het voorzieningen niveau op peil te houden. Nog wel op te brengen door 'gemiddelde burgers', maar, zo werd vastgesteld: „die hebben we niet in Dirksland en dat werd aldus nader verklaard: ...„Wat we wel hebben zijn steeds meer ouderen, vaak alleenstaand, voor wie het steeds moeilijker wordt de eindjes aan elkaar te knopen. Als het tij niet keert zien we straks de 65-plussers met de schrepel aan het stuur of de lange hak over de schouders de polder in fietsen en hebben ze weer een varken achter het huis voor de slacht. Oma met kaplaar zen in een meetje juun, of dienen bij een notabel. Zover mag het toch niet komen?" „Behoorlijk zwaar", noemde dhr. van Nieuwenhuyzen (WD) de last waarmee de burger wordt belast en hij waar schuwde ertegen dat voortzetting van dit beleid in de toekomst tot problemen lei den zal. De reddingsboei die 'EMGO-gelden' heet moet ook vaak worden gegrepen en dhr. van Nieuwenhuyzen maakte er geen geheim van de financiële toekomst van Dirksland met zorg aan te zien. Hij noemde die zelfs 'benard', mede veroor zaakt door de sterk stijgende kosten van automatisering die, anders dan in an dere gemeenten, niet tot daling van het personeelsbestand heeft geleid en niet het maatschappelijk nut heeft gehad dat ervan verwacht werd. Ook vanuit de SGP een kritische kijk op de 'fors' genoemde belastingverhogin gen die desondanks toch maar een mager resultaat geven, waaruit moet blijken dat de financiële positie een niet al te beste is. De fraktie voorziet dat de komende tijd verschillende knopen doorgehakt zullen moeten worden, „om niet al te veel molenstenen om de finan ciële hals te krijgen". Tegelijk werd dui delijk gemaakt dat de SGP-fraktie niet zal instemmen met een uitgave van 200.000,- voor de aankoop van panden in het Achterdorp, terwille van een te maken doorbraak, dat de fraktie voorts duidelijkheid wil over te verwachten exploitatielasten van een te bouwen multi-funktioneel gebouw in Herkingen en dat'es niet alleen gevoelsmatig-, maar ook zakelijk moet worden gepraat over de samenstelling van de brandweer die nu jaarlijks al 300.000,- kost. De CDA-fraktie, heel tevreden over de duidelijke begroting, vindt die degelijk en sober. Degelijk omdat de fraktie tevreden is met een budgetruimte van ruim 200.000,- en sober omdat een en ander een voortzetting is van het huidige beleid en er weinig ruimte is voor nieuwe initiatieven. „We denken dat het verstandig is, gezien nogal wat onzekerheden wat de toe komst betreft, niet te veel hooi op de vork te nemen; het verleden heeft ons geleerd dat er elk jaar nogal wat zaken op ons afkomen die moeilijk of niet te voorzien zijn, maar die toch een forse aanslag betekenen op onze reserves", aldus de fraktie van het CDA De PvdA-fraktie doet niet dramatisch over de belastingverhogingen die niet extreem worden genoemd. De beschik bare ruimte voor nieuw beleid is niet groot, maar toch nog wat groter dan vorig jaar. De fraktie wil zonder grote lastenverzwaringen voor de burgers in de toekomst de begroting sluitend blij ven houden en dat zal leiden, zo wordt voorzien, tnt v,pt maken van echte poli tieke keuzes. „Het zal dan ook meer en meer noodzakelijk worden dat de poli tieke partijen in onze gemeente elkaar kunnen vinden en tot goede samenwer king komen om het hoofd boven water te houden", zo wordt gezegd. De raad heeft gisteren de begroting behandeld en die kon 's middags, na gedane zaken, worden vastgesteld. De volgende belastingverhogingen wer den toegepast: - Afvalstoffenheffing13,75% - Begraafrechten5% - Hondenbelasting3% - Leges bouw-/ hinderwetvergunningen3% - Marktgelden3% - Onroerende-zaakbelastingen 3% - Reinigingsrechten13,75% - Rioolrechten7% - Sekretarieleges3% - Standplaatsen5% - Toeristenbelasting3% - WoonforensenBelasting3% Op 26 oktober 1992 is in het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis te Dirksland een 11-jarige jongen uit Bruinisse (Zeeland) opgenomen met als vermoedelijke diag nose poliomyelitis. De jongen was om religieuze redenen niet gevaccineerd. Het ziekenhuis heeft bij de verpleging van de patiënt voorzorgsmaatregelen genomen om verdere besmetting te voorkomen. Het huidige vaccinatiebeleid blijft onge wijzigd. Dit is er op gericht alle kinderen tussen 5 maanden en 12 jaar die niet of onvoldoende zijn gevaccineerd, alsnog te vaccineren. Het zelfde geldt voor mensen tussen de 13 en 40 jaar die om principiële redenen niet of onvoldoende zijn gevaccineerd. Deze groepen kun nen zich voor de eerste keer laten vacci neren op de vestigingen van de GGD Zuidhollandse Eilanden te Middelhar nis, Hellevoetsluis, Oud-Beijerland en Spijkenisse, op werkdagen van 16.00- 17.00 uur. Autobedrijf A. J. V. Rumpt B.V. NIEUWE TONGE D.V. zaterdag 31 oktober wil het zater dagavondjeugdwerk in Nieuwe Tonge een Hervormingsavond voor jongeren van 15 jaar en ouder beleggen. Dhr. Slootweg hoopt voor ons te komen spreken over 'de Hervorming'. Om 19.45 uur willen we beginnen. De deur van 'Elim' gaat om 19.30 uur open. Om 21.00 uur willen we pauze houden, waarna er nog gelegenheid is om vragen te stellen. Het belooft een mooie en boeiende avond te worden, dus we verwachten jul lie allemaal weer. Tot ziens. Het JWC NIEUW IN MIDDELHARNIS :4*> AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER MIDDELHARNIS Op D.V. zaterdag 7 november wordt in de zaal achter de Chr. Geref. Kerk aan de Hoflaan een verkoping gehouden. Er zal weer veel te koop worden aange boden, zoals allerlei lekkernijen, bijv. oliebollen, slaatjes, patat, vis, koekjes e.d.; fruit, kerststerren, boeken en kaar ten en vele andere dingen. Voor de kinderen is er een snoepkraam en grabbelton. Ook zullen er spelletjes worden georganiseerd. U bent van harte welkom op deze verko ping van 9.00 tot 14.00 uur. Graag tot ziens! DORDRECHT - De christelijke kin dertelefoon stichting Chris heeft met verontwaardiging en ongeloof kennis genomen van het antwoord van staats secretaris Wallage van Onderwijs en Wetenschappen op Kamer-vragen van de SGP over de Basisagenda 92/93. Vol gens Chris staat de agenda, die bestemd is voor leerlingen uit de hoogste klas van het basisonderwijs, vol met occulte spel letjes. De agenda bevat informatie over diverse onderwerpen, waaronder om gaan met zakgeld, vakantie en 'Kijken in de toekomst'. Aan dat laatste onderwerp worden een kleine tien pagina's gewijd. Chris heeft echter ondervonden dat veel jongeren in de problemen komen als ze met 'occulte spelletjes' als handlijnen lezen en koffiedik-kijken bezig houden. Staatssecretaris Wallage heeft dat laatste nooit vernomen. Hij ziet dan ook geen enkele aanleiding de schooljeugd erte gen in bescherming te nemen door basisscholen te ontraden de Basis agenda 92/93 te verspreiden. Wallage meent juist dat de manier waarop het thema in de agenda wordt uitgewerkt, kan bijdragen tot begrip van de verschil len tussen culturen. SGP-fraktievoor- zitter Van der Vlies heeft de vragen aan Onderwijs en Wetenschappen gesteld, omdat de agenda mede met subsidie van dit ministerie is uitgegeven. Plank mis „De staatssecretaris slaat de plank met dit antwoord volledig mis. Je moet wel met oogkleppen op lopen om niet te ont dekken dat kinderen door dit soort zaken in de problemen komen", meent direkteur drs. R. Hondsmerk van stich ting Chris. „Wij krijgen regelmatig te maken met kinderen en jongeren die door allerlei occulte spelletjes in grote geestelijke nood zijn geraakt". De stichting is niet van plan het hierbij te laten, Hondsmerk: „We zullen de staatssecretaris een brief schrijven om hem te vragen waar hij zijn informatie vandaan heeft. Het kan niet zo zijn dat een man met een dergelijke verantwoor delijkheid voor kinderen die onderwijs genieten, zo luchthartig met dit soort zaken omgaat". Al eerder riep de stich ting ouders wier kinderen de agenda in bezit hebben, op deze naar Chris op te sturen. Als ze genoeg exemplaren in haar bezit krijgt, wil Chris die aan het ministerie aanbieden. P.T.T. Telecom heeft woensdagmorgen slagvaardig gereageerd toen de telefoonstoring die zich op Goeree-Overflakkee voordeed hardnekkiger bleek dan aanvankelijk verondersteld. Telecom-personeel in het bezit van een montagewagen met autotelefoon werd vanuit het distrikt naar elk van de dorpen op Goeree-Overflakkee gedirigeerd met de opdracht in het dorpscentrum een plaats in te nemen en daar de autotelefoon ter beschikking te stellen van die burgers die een dringend gesprek hadden te voeren. Daar werd veelvuldig gebruik van gemaakt. Soms hoorde de chauffeur als een biechtvader toe, soms ook verliet hij discreet z'n wagen. In de computer in de centrale aan de burg. Mijslaan te Middelharnis bleken een aantal chipkaarten doorge brand, maar de technici die uit Zweden werden aan gevlogen hadden woensdagavond nog niet de oor zaak daarvan achterhaald. Wel zagen ze kans in de vooravond de telefoonlijnen weer operationeel te maken, maar zekerheidshalve bleven ook de autotelefoons donderdagmorgen nog stand-by. DIRKSLAND Handwerkkring Ned. Herv. Kerk Op D.V. woensdag 4 november a.s. hopen wij weer onze jaarlijkse verko ping te houden met vele handwerken, koek en fruit, bloemen, advokaat en de van ouds bekende 'kruukplaetjes' en appelflappen. Lampekappen, sierdozen en droogbloemstukjes. Ook is er weer kaas van de kaasboerde rij. Voor de kinderen weer leuke attrak- ties zoals de ponykar. Komt allen. U bent van harte welkom vanaf 2.00 uur in 'Onder de Wiek". Dirksland, 01877 - 1357 OOLTGENSPLAAT D.V. donderdag 5 november a.s. des nam. 2.30 uur zal in 'EIthato' de maan delijkse bejaardensamenkomst gehou den worden. Het comité nodigt u vriendelijk uit deze middag te bezoeken. Er is weer een mooi programma samengesteld. Voor ver voer: P. Mans, tel. 13 36. Op woensdag 4 november a.s. organi seert de Plaatselijke Commissie van de Stichting Welzijnswerk voor Ouderen 'Oostflakkee' een sjoelmiddag voor 55- plussers uit heel Oostflakkee. De sjoel wedstrijd wordt gehouden in 't Centrum aan de Van Weelstraat 10 en begint om 13.30 uur. Zaal open 13.00 uur. De kosten voor deze middag bedragen 3,- inklusief een kopje koffie. Ook zal er een verloting worden gehou den. De loten kosten 0,25 per stuk. Er zijn prachtige prijzen te winnen, echt de moeite waard om eens langs te komen. U kunt zich opgeven bij mevr. Huijer, tel. (01873) 16 76 of dhr. Bouwknegt, tel. (01873)23 83. Binnen het eilandelijke comité van 'Woord en Daad' hebben enkele be stuurswisselingen plaatsgevonden. De heer J. van Hoorn, die jarenlang voorzitter was, is teruggetreden. Zijn plaats wordt ingenomen door de heer K Pater, conrector van de Chr. Scholenge meenschap 'Prins Maurits". In de plaats van mevr. Hameeteman uit Stellendam kwamen de dames Brink man en Voortman. Het comité is thans als volgt samen gesteld: - K. Pater (voorz.). Dorpsweg 85, Sommelsdijk, tel. (01870) 8 30 51. - Mevr. A. A. H. Hamelink (secr.). Specht '12, Sommelsdijk, tel.(01870)8 63 67. - J. P. de Bakker (penn.). Berkenhof 6, Middelharnis, tel. (01870) 8 57 56. - Mevr. K. Mulder, Azaleastraat 29, Sommelsdijk, tel. (01870) 8 24 43. - C. J. Arensman, Burg. Overdorpstraat 10, Nieuwe Tonge, tel. (01875) 19 33. - Mevr. A. de Vos, Kolfweg 15, Oude Tonge, tel. (01874) 15 62. - Mevr. X Oosterlee, Veerweg 1, Óoltgensplaat, tel. (01873) 15 59. - Mevr. G. Osseweyer, Tilsedijk 5, Den Bommel, tel. (01871) 17 74. - L. J. Visser, Molendijk 48, Stad aan 't Haringvliet, tel. (01871) 16 96. - A. van Eist, Deltastraat 20, Herkingen, tel. (01876) 97 15. - B. van Leeuwen, Clematis 34, Dirksland, tel. (01877) 25 60. RENAULT-dealer Verkoop -I- Service (01871) 16 62 COMBi - J. J. Menheere, Fabiusstraat 63, Melissant, tel. (01877) 20 81. - Mevr. C. M. Brinkman, Eendrachtsweg 14, Stellendam, tel. (01879) 1048. - Mevr. D. T. Voortman, Brielsestraat 62, Stellendam, tel. (01879)34 35. - M. van Heest, Doelweg 11, Goedereede, tel. (01879) 14 16. - M. Grinwis, Dijkstelweg 28, Ouddorp, tel. (01878) 15 78. Wilt u inlichtingen over de financiële adoptie, of bestellingen doen inzake oliebollen (7 november) of kerst- en nieuwjaarskaarten (vanaf heden) e.d. dan kunt u bij bovenstaande adressen terecht. Op maandag 2 november tussen 21.00 en 22.00 uur zal de Stichting Lokale Omroep Flakkee aandacht geven aan de hulpverlening van het Buro Slachtoffer hulp G.O. In dat programma komt aan de orde wat het Buro kan doen voor slachtoffers van misdrijven en verkeersongevallen, ver telt een slachtoffer zijn ervaringen en is er een vertegenwoordiger van de politie aanwezig om te praten over de nauwe samenwerking tussen Buro en politie. Het Buro Slachtofferhulp G.O., een pro- jekt van het UW, maakte sinds de oprichting in 1986 een groei door die zeer geleidelijk verliep. Werden in de eerste jaren 15 tot 20 slachtoffers van misdrijven en verkeers ongevallen geholpen, nu ligt dat aantal rond de 100. Het betekent dat mensen meer en meer de hulp die door vrijwilligers wordt gegeven als nuttig beschouwen en het positief waarderen. stad aan 't Haringvliet Tel. (01871) 15 53 ^■••:4 ■'t.'?*»* -* - voor de mode bewuste vrouw, de eerste en de beste keus KERKEPAD 58 MIDDELHARNIS Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 In Herkingen, waar de chauffeur standplaats had gekozen bij de Vishank fotografeerden we deze Herkingense mevrouw. voor Goeree-Overflakkee Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 Voor lopkwallteil, goede service en 'joordelige prijien- FOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER ICZD C3 CD CD a FOTO» VIDEO «AUOIC CD C3 C3 C3 CD Weststraat 35 - Molenweg 4 - Oudóorp - Telefoon (01878J Ï6 12 en 21 20 Filiaal Renesse. Pnntstiop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdijk: Westkrakeelsiraat 8-Sommelsdijk-Telelooni01870) 8 61

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1