Met 28 ton bieten van de weg Verbrugge Sommelsdijk bestaat 75 jaar Slhb Samenzang vanuit de Delta Regionale Zendingsavond te Stellendam Nieuwe bezorger Beroep aangenomen Appèlavond (-16 en+16) Viswedstrijd-nieuws Geneeskundige Hoofdinspektie krimpt vaccinatie 'leleid verder in Oesterstropers aktief op de Grevelingen t Zaterdag eilandelijke brandweerwedstrijd Den Bommel Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten Donoravond Ouddorp 65e No. 6138 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 CHR. STREEKBLAD OP GEÏIEFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Zaterdag 3 oktober 1992 in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge Vrijdag 2 oktober hopen de bovenge noemde groepen uit de Jeugdver. van de Ger. Gem. hun appèlavond te houden. Ds. C. Hogchem zal spreken over 'De engelen'. De avond zal in het verenigingsgebouw 'Rehoboth' van de Ger. Gem. in Dirks- land gehouden worden. Aanvang 19.30 uur. 16 en +16 leden, maar ook andere belangstellenden zijn hartelijk welkom. Laatste nieuws: vaccinatie alleen nog voor principiële weigeraars tot 41 jaar De Geneeskundige Hoofdinspektie (GHI) heeft gisteren het vaccinatie beleid ter voorkoming van de polio- besmetting verder teruggedraaid. In een schrijven aan alle GGD-direk- ties stelt zij dat dit nodig is om ver dere (onnodige) onrust in de be volking te voorkomen, logistieke problemen te vermijden, en priori teiten te kunnen leggen bij de meest bedreigde groepen. Vandaag wordt dit nieuwe beleid als open brief gepubliceerd. A.S. donderdagavond 1 oktober wordt door de Zendingscommissie van de Herv. Gemeente te Stellendam een Regionale Zendingsavond belegd, aanvang half 8. Spreker is ds. R. van Kooten van Soest, over het onderwerp 'De kort ste weg' n.a.v. Joh. 4. Medewerking wordt verleend door de Chr. Zangver. 'Soli Deo Gloria' o.l.v. Jan Bezuijen. Orgel Marjan yan Oostenbrugge. Er zal een kollekte voor Guatamala worden gehouden. In de bocht bij benzinestation Nelisse te Nieuwe Tonge, op weg naar de fabriek van de 'Suikerunie' is gistermorgen tegen zevenen een MAN-combinatie van G. van Dongen b.v. uit Dirksland gekanteld en op z'n rchterzij naast de weg in het lager gelegen bouwland terecht gekomen. De bestuurder!. T. uit Stellendam werd via de voorruit uit de cabine geslingerd. Hij werd met verwondingen door de ambulance naar het ziekenhuis gebracht waaruit hij later op de dag weer werd ontslagen. De trekker van de combinatie is totall-loss verklaard, de oplegger bleek geen schade te hebben opgelopen. Voor de berging door Visbeen uit Achthuizen werd de vracht, 28 ton bieten die toch al her en der waren verspreid, verder gelost. De berging leverde geen problemen maar het verkeer moest geruime tijd via de paral lelweg worden geleid. Ach wat, Gijs Verbrugge heeft nooit lang nodig gehad om klaar wakker te worden, ook niet gister ochtend, maar hoorde hij dat nou goed, een draai orgel in de straat, zo vroeg al...? die Brand in transformatorhuisje COMBI M.Lv. vrijdag 2 oktober wordt de bezorging van ons blad overge nomen door: i<;-5:- DINSDAG 29 SEPTEMBER 1992 FAX (01870) 8 57 36 KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Zoals u misschien al wist is er op initia tief van de organist Martin Mans in het jaar 1992 een serie samenzangavonden gestart die gehouden worden in diverse monumentale kerkgebouwen op het eiland Goeree-Overflakkee. Vier van de zes geplande avonden zijn al weer voorbij. Tijdens deze samen- zangavonden staat de samenzang van psalmen, gezangen en geesstelijke liede ren centraal. Er worden onder meer psalmen en gezangen gezongen vanuit de Her vormde bundel van 1938 en geestelijke liederen uit de bundel van Johannes de Heer en 'Uit aller mond'.- Op de samenzangavond in de Neder lands Hervormde Kerk te Nieuwe Tonge zal de jonge orgelvirtuoos Janco Belder uit Ridderkerk het orgel bespelen. Janco Belder, geboren 1971 te Ridder kerk, kreeg in 1979 zijn eerste orgelles sen bij de heer W. de Vreugd te Ridder kerk. Van 1984 tot 1989 volgde Janco orgellessen bij Dirk Jzn. Zwart, organist te Rotterdam. De orgelstudie wordt nu voortgezet bij Herman van Vliet te Amersfoort. Janco Belder is organist van diverse koren, o.a. bij het 'Mannenkoor Groot Rotterdam'. Er werden van Janco Belder opnames gemaakt op de orgels van de Ned. Herv. Kerk te Oud-Beijerland en de Evange lisch Lutherse Kerk te Den Haag. Liefhebbers van samenzang - we den ken onder andere aan koorleden, bezoe kers van zangavonden en met name de jeugd - worden verzocht ook deze avond te bezoeken. Het belooft een mooie avond te worden! De samenzangavond vangt aan om 20.00 uur. Iedereen hartelijk welkom! OUDDORP Ds. D. Heemskerk die sinds juni 1988 verbonden is aan de Herv. Gemeente te Ouddorp heeft het op hem uitgebrachte beroep naar Nieuwleusen (nabij Stap horst) aangenomen. Voor de zoutwatervissers van de HV Krammer begint zaterdag 10 oktober het nieuwe wedstrijdseizoen. Inschrijven voor deze wedstrijd van 12.00 tot 12.30 uur in café de Geit te Oude Tonge. Vissen van 13.30 tot 16.30 uur in het Zijpe vanaf St. Philipsland. Tevens is voor dit nieuwe seizoen de vol gende bepaling van kracht. Dat er alleen maar gevist mag worden met zeepie- ren. De volgende wedstrijd voor de zoutwa tervissers op 7 november. Hiervoor zijn de tijden inschrijven van 11.00 tot 11.30 uur en vissen van 12.30 tot 15.30 uur. Het nieuwe beleid van de GHI luidt: 1. Alle kinderen jonger dan 13 jaar die niet of onvolledig zijn ingeënt wor den door de GGD opgeroepen op basis van de gegevens van de Provin ciale Entadministratie. 2. Alle personen van 13 tot 41 jaar die om principiële redenen niet of onvol ledig zijn gevaccineerd kunnen zich door de GGD laten vaccineren; de GGD zal aangeven waar, wanneer en hoe. 3. Personen die in direkt kontakt zijn gekomen met de nu besmette perso nen en die niet zijn ingeënt, worden aktief door de GGD benaderd thuis, op school of op het werk. Dit betekent dat de GGD Zuidhol landse Eilanden gedwongen door deze beleidswijziging van de Geneeskundige Hoofdinspektie, ondermeer langs deze weg slechts nog oproept zich te laten vaccineren: - alle mensen die ouder dan 13 en jon ger dan 41 jaar zijn en die om princi piële redenen niet of onvolledig zijn ingeënt. Deze mensen kunnen zich vandaag, dinsdag 29 september, laten vaccineren op alle vier vestigingen van de GGD, Het goud uit de Grevelingen, zo werden ze honderd jaar geleden al genoemd, toen men ontdekt had, dat wat nu Gre- velingenmeer heet, uitstekend geschikt was voor oesterteelt. En u voor de zoveelste keer de voorspellingen van de biologen niet uitkomen en er weer mil joenen Zeeuwse platte oesters voor het oprapen liggen, stromen ze van alle kan ten toe, de oesterliefhebbers. Alleen ze mogen niet zo maar worden opgeraapt, ze liggen op percelen die verpacht zijn, of ze liggen daar buiten maar zijn dan eigendom van de Staat. De oesterexporteurs klagen steen en been over de 'stroperij'. Nauwelijks heeft een politievaartuig dat bewakingsdien sten het doet het anker gelicht of ze stro men toe, de oesterstropers, met auto's, met boten vol. Er wordt beroepsmatig gestroopt, zegt men in officiële kringen. De Fiscale opsporingsdienst staat ook op het programma om te worden inge schakeld, kortom alle instanties waar over het Rijk beschikt worden van stal gehaald, omdat ene punt te verwezenlij ken. „Er moet een einde komen aan de stroperij, maar hoe? Een van de eerste maatregelen zal moeten zijn: Een ver- voersverbod. tussen 08.00 en 18.00 uur, en van 14.00 tot 18.00 uur op de 14 Kruisgebouwen in de regio die dezer dagen bekend zijn gemaakt. Openingstijden na dinsdag worden nader bekend gemaakt via de media. De andere twee groepen van het boven genoemd beleid van de GHI zijn of wor den rechtstreeks door de GGD ZHE benaderd. Iedereen van 41 jaar en ouder hoeft, aldus de Geneeskundige Hoofd inspektie, niets te doen, omdat zij prak tisch allemaal zijn beschermd door een vroegere inenting of op natuurlijke wijze. Gijs en Tnius, geflankeerd door het spelend draaiorgel voor hun winkel. De kinderen Verbrugge zetten met die onverwachte aubade de viering in van het 75-jarig bestaan van de win kel, de fa. H. Verbrugge Zn., die voor vader en moeder, Gijs en Truus voor heel Sommelsdijk, zo'n groot deel van hun leven geworden is. En nog is er geen enkel teken waarneembaar dat er op wijst dat beëindiging aan staande is; Gijs is ook nog maar 71... Vader Huib Verbrugge is de grondlegger van het bedrijf geweest. Op 28 september 1917 opende hij z'n textielzaak op de Westdijk van Middelharnis en miserabeler had'ie het niet kunnen treffen want iedereen was arm en werd armer naarmate de crisisjaren naderden. De handel werd omgezet in levensmiddelen en verplaatst naar de Sommelsdijkse Binnenweg; op 1 januari 1933 werd daar heen verhuisd. Het pand, oorspronkelijk een woonhuis, was al door de vorige eigenaar tot winkel getransfor meerd, een eenvoudige ingreep trouwens die er voor heeft gezorgd dat er altijd, ook nu nog, gebrek aan ruimte is. Zoon Gijs toonde al op z'n twaalfde jaar een eigen wil te hebben, want een vak leren, op de Ambachtschool, hij heeft het vertikt; Een bakfiets wilde hij en dan, geladen met handel, de straat op en zo is het ook gebeurd, jaren lang, 't Was hem een erezaak leeg terug te komen en daar zijn wel eens kunstgrepen voor nodig geweest. De inhoud van een fles loda werd overgegoten als 't statie geld de aankoop dreigde te verhinderen. Pantel Witvliet, de drogist, had gelijk gehad toen hij 't vader Verbrugge voorzegde: „d'r zit handel m jóón". Eén keer heeft'ie een Duits soldaat met een houten kaasje naar huis gestuurd en 't is maar goed dat die nooit z'n verhaal is komen halen. En die joon verkocht ze, langs de deur, emmers zachte zeep en 5 pakken koffie voor een prikje, 10 kwatta repen en een pond cacao voor 60 cent, geen prijsjes om rijk van te worden, maar in 1957 heeft Gijs de winkel toch voort gezet, mét de onvervangbare hulp van vrouw Truus Born, dochter van een veehandelaar maar uitermate geknipt voor haar plekje achter de toonbank dat ze alleen in die jaren heeft afgestaan waarin de 3 kinderen Verbrugge zijn opgegroeid. Tussen de levensmiddelen en vertrouwd met het geluid van de winkelbel. Ze denken er nog niet aan op te houden en zolang hen de gezondheid gegeven wordt zal de fa. H. Verbrugge Zn wel blijven voortbestaan. Even leek dat aan een zijden draad te hangen toen precies tegenover hen Jac. Her mans zich vestigde, maar Gijs was niet bang. Hij plakte z'n winkelruiten vol met aanbiedingen en z'n klanten zijn blijven komen en nóg groeit de omzet: „Ondanks alle supermarkten, maar dankzij service en aandacht", zegt Gijs, terwijl hij z'n jubileumfolder ontvouwt met een reeks aanbiedingen die hun weerga niet kennen, nergens zo goedkoop en de boodschappen worden gratis thuis bezorgd. Artikelen te over, winkel en magazijn staan er vol mee. In de winkel bleek zélfs nog plaats voor een diepvrieskist van 600 liter, een pracht, knus winkeltje, zoals er in de direkte omgeving meer dan tien zijn geweest. Door de jaren heen zijn ze gestopt, maar Gijs en Truus hebben 't vol gehouden, van harte. Nog tal van goede jaren zijn hen toegewenst. As. zaterdag zal in Den Bommel, geor ganiseerd door de Bommelse brand weerploeg, de jaarlijkse eilandelijke brandweerwedstrijd gehouden worden. In z'n voorwoord in het programma boekje voorziet burg. de Vos van Oost- flakkee dat er weer 'op het scherp van de snede' gestreden zal wor;den. Het eigenlijke doel echter is de onder linge band tussen de blusploegente ver stevigen, nodig om elkaar aan te vullen en van dienst te zijn wat in de toekomst steeds meer voor zal kunnen komen, omdat hulpverlening en brandbestrij ding over de gemeentegrenzen heen reiken. Alle Flakkeese brandweerploegen zul len deelnemen. Vorig jaar werd de ploeg van Melissant eerste. Melissant zal nu met een fonkelnieuw blusvoertuig ten strijde trekken. Een week daarna, zater dag 10 oktober, zal dat officieel wor den overgedragen. De prijsuitreiking vindt om 6 uur 's mid dags plaats in 'de Bommelstee'. DEN BOMMEL Zaterdag 26 september, rond 11.30 uur, moest de brandweer van Den Bommel er opnieuw uit. Ditmaal betrof het een brand in een transformatorhuisje van de EMGO aan de Kranendijk. Nadat door personeel van de EMGO de stroom was uitgeschakeld kon de brand weer met perslucht op het gebouwtje binnen en met Co2 de brand blussen. Delen van Ooltgensplaat, Achthuizen en Oude Tonge kwamen zonder stroom. Door noeste arbeid van personeel van de EMGO werd in de loop van zaterdag iedereen weer van stroorh voorzien. DIRKSLAND heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. Beens van Scherpe- nisse. STAD aan 't HARINGVLIET donder dagavond 7.30 uur kand. C. de Jong ste. OUDE TONGE donderdagavond 7.30 uur ds. J. J. van Eckeveld van Zeist. Voor IcpkwalltoH, goede service en voordelige prijzen FOTO - FU.M - flEPORTAQE - VIDEO - COMPUTER ^^^^^^^^Tca E3 r--> c~{ FOTO VIDEO AUDIO Weststraat 35 - Molenw^ 4 - Ouddorp - Telefoon (01878) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse: Printshop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) 24 00 Filiaal Sommelsdiik Wesikrakeelstreai 8 - Sommelsdijk - Telefoon (01870) 8 6i Op 18 september jl. werden er in Oud dorp in totaal 380 eenh. bloed afgeno men. Rekening houdend met 25 nieuwe donoren en 8 gastdonoren, waarvan 1 zelfs uit Duitsland kwam, was er een lichte stijging in de opkomst te zien. 8 donoren werden afgekeurd. Alle dono ren en medewerk(st)ers bedankt! OOLTGENSPLAAT fam. C. W. Braber Weespad 52 Telefoon (01873) 25 23

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1