Plaatwerk Een héérlijk boekje over de RTM RTM Mooi resultaat van boerderij teicenwedstrijd Dijkgraaf van Kampenliout in 't geweer tegen oneerlijke verdeling Waterschapslasten Oud-inwoner predikant KIEVIT WARMTE Weer dodelijk ongeval op Flakkeese wegen Z>2b6ïh alle merken Garage Knöps B.V. VERWERS auto's Ophalen oud papier Citroen - Hesselink Bejaardenmiddag 'EIthato' Poppentheater in gemeenschapsbibliotlieek Middelharnis Ramoco b.v. Kreatiefbeurs Middelharnis 65e Jaargang VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1992 No. 6137 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Provinciale Staten hebben op 18 juni besloten wat dijkgraaf van Kam penhout van het Waterschap Goeree-Overflakkee al had gevreesd, met als gevolg, zo lichtte hij j.l. vrijdag de Verenigde Vergadering toe, dat de aan de Waterschappen toegezegde grotere zelfstandigheid en zelf beschikking „op een onaanvaardbare manier" wordt ingeperkt. Immers kunnen die pas tot gelding worden gebracht wanneer ook de nieuwe categorie 'ingezetenen' naar rato in de Waterschapskosten zouden meebetalen maar hun aandeel is door de Provincie van de ver onderstelde 35% naar 20% teruggebracht. Als compensatie wordt een pachtersomslag ingevoerd, maar dhr. van Kampenhout vergeleek dat opnieuw 'een sigaar uit de agrarische doos' te zijn. „Te lang", vindt hij, „hebben de eigenaren van oiiroerend goed de Water- schapskar al alleen moeten trekken, terwijl toch iedereen binnen ons terri toor belang bij droge voeten heeft?" Opnieuw worden de kosten grotendeels nar de agrarische bedrijfstak toegeschoven. De gebouwden worden stil gehouden door een gedeelte van hun lasten naar de ingezete nen over te hevelen en dhr. van Kampenhout noemde dat een 'verdeel en heerspolitiek' Zijn veroordeling daarvan zag hij verwoord in Spreuken 20:23: „Tweeërlei weegsteen is den Heere een gruwel, en de bedriegelijke weegschaal is niet goed", een tekst die hij overigens niet citeerde. Het merendeel van de Waterschapslasten zal opnieuw door 'een selektie uit de bevolking', c.q. de eigenaren onroerend goed moeten worden opge bracht, konstateert de dijkgraaf aan de hand van de 'manoeuvre' van de Provincie en hij nam daar fel stelling tegen. Met jalouzie keek hij naar de gemeenten die 90% van hun budget uit het Gemeentefonds ontvangen, 't Liefst zag hij dan ook dat er naast het Gemeentefonds een Waterschapsfonds zou komen, z.i. de meest logische oplossing om aan het langzamerhand ontstaan van 'Verschillende soor ten Nederlanders' een halt toe te roepen, t.w. de soort die tot een maximum bedrag kan worden belast (de categorie 'ingezetenen') en de soort die tot in het oneindige zal kunnen worden aangesproken (de eigenaien ongebouwd). Hij riep ook de politiek op zich tegen die ontwikkehng te verzetten. „Het water staat tot aan de lippen", zei dhr. van Kampenhout over de akker bouw die, zo voorziet hij, het zwaarst zal worden belast. Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 OOLTGENSPLAAT Kerkelijke huwelijksbevestiging Op D.V. vrijdag 2 oktober 1992 om 16.00 uur zal in de Geref. Kerk de huwelijks bevestiging plaats hebben van Leen de Vos te Middelharnis en Janny van der Welle, alhier, door drs. W. Venema te Vinkeveen. Het toekomstig adres is: Kerksingel 22c, 3257 AH Ooltgensplaat. Ja, dhr. J. A. Wittekoek uit Ridder kerk (72), zoon van tramconducteur Johannis Wittekoek heeft over zijn jeugd in een yan de 'tramhuizen' in Middelharnis een kostelijk boek werkje geschreven, kompleet met een prachtig stuk geschiedenis van de trambewegingen rond Middel harnis. Alles uit eigen waarneming en met oog voor juist die details die de burgers tot dusver zullen zijn ont gaan terwijl die toch zo aardig zijn. Dertien dienstwoningen, 8 van rode en 5 van witte steen, stonden er aan het eind van de Langeweg in een van de 9 hoofd stukken heeft dhr. Kattestaart de sobere indeling ervan beschreven. Geen kwaad woord trouwens over de huisjes („ze konden best met hun tijd mee") zomin als van de broodheer van de bewoners ervan, de RTM, die door menig ander dan wel'es beschimpt is, maar niet door dhr. Wittekoek. Het was weliswaar geen vetpot maar er werd zeker geen armoe geleden, zo verzekert hij; naast het loon waren er faciliteiten, zoals brandstof tegen gereduceerde prijs en wie anders had dat? En bovendien vrij vervoer! Wittekoek laat weten dat de gezinnen ten nauwste bij het RTM gebeuren betrokken waren. Ze moesten zich altijd weer aanpassen aan de wisselende dien sten en daardoor de ongeregelde tijden van de warme maaltijd. Zondags wer den die trouwens ^voor machinist en stoker - op de locomotief gebracht. En hadden de machinisten niet een mooi zwart fluwelen uniform, en de conduc teurs een uniform met aan de schouder band een koperen hoorn voor het vertreksignaal? En natuurlijk had'ie een goed lopend zakhorloge. Helaas deden zich ook heel nare dingen voor en ook die blijven niet onver meld. Z'n pennevrucht moest geen technische uiteenzetting worden, vond dhr. Witte- koek en dat is 't ook niet geworden. Het leest heel prettig weg en 't zal bij de ouderen veel herinneringen oproepen aan de tram waar je van 1909 tot 22 november 1956 niet buiten kon. Op de laatste daturii werd de tram opgeheven en ging het openbaar vervoer nadien per bus. Dhr. Wittekoek heeft het kleurrijk be schreven, het aandeel van de tram in het personenvervoer, in 't vervoer van bieten en van vee naar de Rotterdamse markt en al die keren die het mis ging, dat de tram vastliep, of botste of zelfs, twee keer, omwoei... Een apart hoofdstuk is gewijd aan 'bijzondere voorvallen en gebeurtenissen'. Het wordt besloten met het officiële rapport van de beschieting van de tram op 11 september 1944 waar bij enkele gewonden en één dode vielen. Van het boekje 'RTM, een kwart eeuw herinneringen aan het station Middel harnis en de tramhuizen aan de Lange weg', is een slechts heel beperkte oplage beschikbaar. Het kan a 24,50 worden besteld bij R. Wittekoek, Rietstraat 8, 4926 HG Lage Zwaluwe, tel. (01684) 23 10. .j'^x*: NIEUW IN MIDDELHARNIS AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER GOEDEREEDE Een oud-inwoner van Goedereede, dhr. Joh. van Holten, zal als predikant beves tigd worden aan de Hervormde Ge meente Zalk - Veecaten op 4 oktober 1992. In april 1992 studeerde drs. Joh. van Holten af aan de theologische faculteit van de Universiteit in Utrecht. Zijn afstudeer-scriptie handelde over 'De koninkrijk Gods gedachte bij Calvijn". Op 4 oktober 's morgens zal hij aan zijn Ie gemeente worden bevestigd door ds. G. H. Abma uit Gouda terwijl hij 's mid dags intrede hoopt te doen. De 2 plaat sen Zalk en Veecaten vormen tezamen een kerkelijke gemeente. Morgen (zaterdag) wordt door de Kon. Fanfare 'Apollo' weer oud papier opge haald. Graag tijdig en goed gebundeld gereed zetten s.v.p. Het ophalen gebeurt in Goedereede, Oostdijk en Haven hoofd. Dirksland, 01877-1357 CQMBi Sanitair- Centr. verwarming (01870)8 26 09 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK OOLTGENSPLAAT De eerste bejaardenmiddag na de va kantie zal D.V. gehouden worden don derdag 1 oktober a.s. om 2.30 uur nam. in 'Elthato'. De heer J. M. van den Berg uit Middel harnis zal een serie dia's vertonen over 'Nederland-Bloemenland'. U herinnert zich nog wel de prachtige serie die dhr. Van den Berg van het voorjaar vertoond heeft over Flakkee. Laat daarom deze kans niet voorbijgaan. U bent van harte welkom. Voor vervoer: Peter Mans, tel. 13 36. OUDDORP Toen de Stichting Open Monu menten te Goedereede enige tijd geleden, vooruit ziend op de inmiddels voorbije landelijke Monumentendag, een wedstrijd uitschreef met als opdracht een werkstuk over boerderijen te maken, hebben heel wat hobbyisten, zondagschilders voornamelijk, daarop gereageerd. Het kleurrijk gevolg daarvan is dat het VW- kantoor, gevestigd in 'het Blaeuwe Huus' een selektie van tientallen werkstukken in haar ruime ontvangstruimte heeft hangen die nog tot 1 oktober bezichtigd kunnen worden. De jury heeft het olieverfschilderij van P. J. Tanis uit Ouddorp, een boerderij met een bewust afwij kend spiegelbeeld de Ie prijs toegekend en wij vonden die aquarel van het Blaeuwe Huus (van RH) zo charmant, omkranst door rode klaprozen en ondertiteld met de regels van Jan Campert: „Bouw mij een huis waarvan die na mij komen spreken". Van 7 t/m 17 oktober is het weer kinder boekenweek, in deze periode worden in de bibliotheek de, volgens een jury van volwassenen, beste boeken van 1992 ten toongesteld maar ook de boeken die de Nederlandse Kinderjury het mooist vond. Tijdens de Kinderboekenweek kun je die boeken alleen maar bekijken, mee nemen kan weer vanaf 17 oktober. Ter ere van de Kinderboekenweek speelt Poppentheater Parabel vrijdag oktober om 16.00 ijur in de Gemeenschapsbiblio- theek het handpoppenspel 'De wolf en de kip'. Op een mooie dag ziet de wolf een kip: niet zomaar een kip, nee, een heerlijke, dikke fantastisch uitziende kip. De kip is echter ook heel slim, slimmer dan de wolf? Dat zal blijken. Het spel is gebaseerd op het prenten boek van Max Velthuys 'De eend en de vos' en geschreven voor kinderen van 4 tot 10 jaar en duurt ongeveer een uur. Gratis toegangskaartjes kunnen worden afgehaald in de bibliotheek. Tevens kunnen er van 7 t/m 10 oktober weer afgeschreven boeken worden gekocht! Altijd makkelijk achter de hand te heb ben als u weer met vakantie gaat. Tot ziens in de bibliotheek. RENAULT-dealer Verkoop Service (01871) 16 62 Op zaterdag 24 oktober a.s. kan iedereen op een ongedwongen wijze kennis ma ken met alle mogelijkheden die er in onze regio zijn op het gebied van kreati- viteit/hobby met o.a. poppen maken, kantklossen, schilderen parkament pa pier, papier vouwen, sieraden maken, zelf kerstversiering maken, haken en breien van poppenkleren, zelf schilde ren, sjaals katoen en zijde zelf gebatikt en geschilderd, figuurzagen, gipsen beeldjes, zelf wenskaarten maken, do zen, mappen enz. zelf maken. Kralen bomen, glaskralen, bloemstukjes enz. De meeste hobby's en aktivtteiten wor den tijdens deze beurs gedemonstreerd. Dit evenement wordt gehouden in het Rekreatiecentram De Staver te Middel harnis. Er is nog ruimte vrij voor als u eventueel er aan deel wilt nemen. Voor de prijs hoeft u het niet te laten nl. 25,-. U mag op deze kreatiefbeurs uw zelf gemaakte artikelen verkopen. Voor inlichtingen kunt u bellen (01870) 8 33 06 Rekreatiecentram De Staver, of (05220) 5 1114 organisator Kreatief beurs. Op het stuk nieuwe Rijksweg Oude Tonge-Schaapsweg, plm. een kilometer voor de kruising Schaapsweg, is dinsdagmorgen rond 9 uur een verkeersongeval gebeurd waarbij een 19-jarige jongeman uit Oud-Beijerland het leven heeft ver loren. Hij moet op slag zijn gedood toen z'n wagen werd geplet door een nade rende vrachtwagencombinatie. De personenwagen - rijdend in de richting Oude Tonge - was in de rechterberm geraakt en vervolgens met een zodanige draai de weg weer opgekomen dat hij dwars voor de hem tegemoetkomende combinatie terechtkwam. De cabine van de ongeladen combinatie hief zich over de wagen die totaal vernield onder de combinatie terechtkwam. Het stoffe lijk overschot kon pas later op de ochtend worden geborgen; pas toen werd dui delijk dat de verongelukte auto slechts één inzittende bevatte. Een kwart ee.uw herinneringen aan het sitition Middelharnis en de tramhuizen aan de Langeweg Kllnkerlandseweg 9 Tel. (01875) 22 35 3244 BD Nieuwe Tonga Fax (01875) 19 85 voor de mode bewuste vrouw, de eerste en de beste keus zie onze advertentie volgende week in deze krant. Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 Voof lopkwalitall, goede service en vooidelige prijzen. FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTER FOTO «VIDEO «AUDIO 1=3 CZS CD a C3 FOTO VIDEO «AUDIC Westsi'aai 35 - Molenweg 4 - Ouddoip - Telefoon (01878) 16 12 en 3120 F'iliaai Fienesse: PrjnlsHop - Hogezoom 172 - Telefoon (01116) ?4 00 Filiaal Sommelsdijk Wesikrakeelstraat 8 - Sommelsdijk - Telefoorj (01870) 8 6i voor Goeree-Overflakkee Verkoop na U.OOuur: C. Breen, (01878) 24 98

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1