EIIIVt1DEn-t1IEUW5 Bouwen in het buitengebied, soms moet het Icunnen NIEUWS Zang- en orgelavond met Martin Mans en Janco Belder t.b.v. Woord Daad uit de kerken Raad Goedereede: Uitnodiging Neurosen Opbrengst K.W.F. Heropening bibliotheel( Oude Tonge Cursus Nederlands/ Algemene ontwikkeling P.V. De Trekvogels Een woning bouwen in Goerees' buitengebied, 't is een begeerte waartegen hoge barrières zijn opgeworpen, maar soms, héél soms, is zelfs het College geneigd medewerking te verlenen. Donderdagavond was dat het geval met de aanvraag van dhr. C. M. Jansen te Steliendam die een woning wil realise ren op de plaats van het vroegere vis-droog-fabriekje onderaan de Stellen- damse Eendrachtsdijk. „Een opknapper als de ouwe rotzooi daar weg zal zijn", vond weth. Visser resoluut maar daar was niet alles mee gezegd, zéker niet voor de fraktie van de PvdA. Slechts wanneer sprake van urgentie zou de fraktie medewerking willen overwegen, maar van urgentie leek hen nu geen sprake; er volgde een geharnast verzet. Precedent? Goeie kans Maar goed- De raadsvoorz. hield het de raad nog maar'es voor hoe juist het is geweest dat de Kroon in 1972 goedkeuring onthield aan het best.plan voor het buitengebied waarin de mogelijkheid tot lintbebou wing was opgenomen. „Ouddorp zou helemaal zijn volge bouwd, spekulanten zouden alle buiten gebied hebben opgekocht, als dat was doorgegaan", zo lichtte de voorz. toe. Hij meent dat „in alle redelijkheid" het verzoek van dhr. Jansen kan worden gehonoreerd zonder dat iemand daar verwachtingen aan mag ontlenen; er is duidelijk een uitzonderlijk geval aan de orde dat planologisch goed op de be staande bebouwing aansluit. De 3 PvdA-leden verklaarden zich tegen; dhr. Moerkerke die aanvankelijk ook z'n bezwaren had gaf te kennen van de redelijkheid zoals door het College bepleit, overtuigd te zijn geraakt. Met de overigen vvas hij voor. De Voordelta Begroting Gemeentegarantie Krediet gemeentehuis Het comité Schouwen-Duiveland van de Stichting Reformatorische Hulpaktie Woord Daad organi seert op zaterdagavond 26 septem ber 1992 om 19.30 uur een zang- en orgelavond in de Christelijke Gere formeerde Kerk te Zierikzee. Op deze avond zal Martin Mans de ko ren 'Advendo' uit Nieuwe Tonge en 'Happy Voices' uit Alblasserdam di rigeren. Janco Belder zal op deze avond het orgel bespelen. Informatie-ochtend in Herkingen: - 13 - 2e Blad DINSDAG 22 SEPTEMBER 1992 No. 6136 Het College evenwel, beschouwend dat er sprake is van een 'restperceel' waarop de bouw van een (bedrijfs)woning zou moeten kunnen, stelde de raad dan ook voor een voorbereidingsbesluit te nemen. RPF-vertegenwoordiger Moerkerke, we tend een aangelegen punt bij de kop te hebben, vroeg het College af of met medewerking geen precedent zal wor den geschapen, „wat doen we dan met volgende aanvragen?" vroeg hij zich af: „We moeten nee durven zeggen, of is die politieke moed ons in de schoenen gezonken?" vroeg Moerkerke wat ve nijnig. Wat drommel, PvdA-vertegenwoordiger T. Bakelaar wenste nog veel direkter te zijn: „Nee" tegen het voorstel, want, zo legde hij College en raad voor: „We heb ben toch een beleidslijn afgesproken die alleen een uitzondering toelaat wanneer iemand, van oudsher wonend in onze gemeente, een duidelijk aantoonbare urgentie heeft om in het buitengebied te wonen? Nou dan, kijken we voortaan nog naar die beleidslijn of naar de per soon?", zo vroeg Bakelaar het College wat stekelig af en hij keek in 't geheel niet vriendelijk. Uit de SGP-fraktie kwam een wat mee gaander geluid, bij monde van dhr. v. d. Wende, notoir tegenstander van bebou wing van het buitengebied. Echter, „in dit uitzonderlijk geval" leek het hem dat medewerking van de Provincie „niet moest worden uitgesloten" en dus waag de dhr. v. d. Wende 't er maar op. 't Was niet zozeer - vond hij - de gemeente-, dan wel de Provincie die de touwtjes strak heeft aangetrokken, 't Is daarom noodgedwongen dat we uitvoering ge ven aan een beleid van hogerhand", zo leek hij zich te willen excuseren voor eerdere aanvragen waarop hij steeds 'nee' had verkocht. Ook van dhr. Grinwis (Gem.belang) mocht het doorgaan. Hij had, als voor stander van bebouwingsmogelijkheden in het buitengebied, goed beluisterd dat dhr. v. d. Wende diversiteit in het buiten gebied erkent en daar wil hij het graag nog'es over hebben. Het biedt misschien perspektief voor meer mogelijkheden? 'n Akkoord uit de fraktie van het CDA: „een mooie woning", wenst dhr. Koese de aanvrager toe. „'t zal er van op knappen". Welzeker wist weth. Klepper van de afgesproken kriteria, strenge zelfs, maar aan enkele daarvan meent hij de aan vrager te voldoen, 'n gerede kans daar om dat de Provincie onze beslissing tot medewerking zal honoreren", dacht dhr. Klepper. Er ontstond wat discussie tussen dhr. Bakelaar, de wethouder, en dhr. v. d. Wende toen die nog'es z'n steUing poneerde dat de SGP altijd voorstander is geweest van bouwen in het buitenge bied, maar de raadsvoorz. burg. van Vel zen maakte duidelijk dat eigenlijk een beetje zonde van de tijd te vinden. Sommige van de uitspraken, - (dhr. v. d. Wende: „niet ieder gebied is hetzelfde") - werden door dhr. van Dongen (PvdA) zelfs „zeer bedenkelijk" gevonden. Hij waarschuwde ertegen door de gemeente zomaar willekeurige grenzen te gaan trekken. Na op dit gebied veel klappen (van GS) te hebben geïnkasseerd is, zo prees het dhr. van Dongen, de verhou ding met GS weer genormaliseerd en is er een beleid afgesproken, maar 't lijkt hem dat de SGP dat weer onderuit wilde halen, dhr. van Dongen waarschuwde er ten stelligst tegen. Helemaal eens was weth. Klepper het dat de kriteria gelden voor het hele gebied, al kunnen sommige kriteria soms ook niet heel exact worden uitge legd. Feit is, in de onderhavige aanvrage, dat voor aanvrager in Steliendam geen ander plekje te vinden is, nu niet en evenmin volgend jaar. „U gaat voorbij aan het kriterium urgen tie", dat is ons bezwaar, hield dhr. dhr. van Dongen staande. Tot aller opluchting is n.a.v. de (door de raad) ingediende bezwaren het Beleids plan Voordelta bijgewerkt, zodanig dat de raad er nu vrede mee kon hebben. „Alles kan doorgaan zoals het is, maar uitbreiding is onmogelijk", zo vatte de raadsvoorz. samen. Hij waardeerde ook zeer de inzet van het Visserijschap. De aanvankelijk bedreigde garnalenvisserij kan nu ongestoord worden voortgezet en, zo luidde de toelichting van het Col lege: „Ook de voorgestelde ontwikkelin gen t.a.v. de recreatieve aktiviteiten op de kop van Goeree als t.a.v. het strandge- bied langs de Brouwersdam kunnen B 'en W's instemming wegdragen". De voorz. bevestigde wat ook dhr. L. X. den Hollander had betoogd waakzaam te zijn tegen een' ontwikkeling die ertoe zou leiden als gemeente in een Natio naal Park geschikt te worden waarin je al een vergunning zou moeten vragen om een vHeger op te laten. „Inderdaad", vond de voorz.: „We moeten geen bewo ners van een natuurgebied worden die door anderen bekeken kunnen wor den". De raad kon de begroting 1993 worden aangeboden. Die sluit op de Alg. dienst met een post Onvoorziene van 150.000,-. De voorz. verzocht de raad de te houden Algemene beschouwingen op 29 okto ber weer kort te houden. Er zullen in het kader van de begroting geen belasting voorstellen worden gedaan. De raad, minus de fraktie van de SGP, besloot in te stemmen met het meerder- heidsvoorstel gemeentegarantie te verle nen op een lening van 500.000,- aan te gaan door de Watersportvereniging 'Goe ree'. Wel werd door het College als voor waarde gesteld dat de Ver. zelf 400.000,- kan financieren door het plaatsen van obligaties onder de leden. De SGP fraktie haakte af; dhr. B. L. Noorthoek verwoordde de zorg van zijn fraktie om het verloren gaan van het rus tieke karakter van Ouddorps haven wanneer in die omgeving een nieuwe jachthaven wordt aangelegd, maar meer nog vreest de SGP verstoring van de zondagsrust. In dat laatste was dhr. Moerkerke (RPF) meer gerustgesteld in de wetenschap dat er een nieuwe afslag vanaf de N57 naar de haven zal worden gemaakt waardoor op de bestaande wegen verkeersoverlast zal kunnen worden voorkomen. Dhr. L. X. den Hollander liet van zijn blijdschap horen dat er, nadat er jaren hard aan getrokken is, nu zicht op reali sering is. De kosten van het hele projekt worden geraamd op 1.175.000,-. Zonder slag of stoot voteerde de raad een krediet van 3.600.000,- voor de uit breiding van het gemeentehuis; al eer der was 200.000,- voorbereidingskre diet gevoteerd. De volgende raadsvergadering zal in het vroegere gemeentehuis op de Markt te Goedereede worden gehouden. Het betekende dat gem.secretaris dhr. A J. Vogelaar zal zijn afgezwaaid wanneer het uitgebreide gemeentehuis weer in gebruik zal kunnen worden genomen. „De secretaris voor de laatste keer op deze plaats, het zal vreemd aandoen", zo zag de raadsvoorzitter vooruit. NED. HERV. KERK Beroepen te Ermelo G. Wassinkmaat te Oene; te Siddeburen en Wagenborgen L. W. Smelt, 1.1. zendingspredikant te Peru, wonende te Benschop; te IJsselmuiden- Grafhorst (toez.) A. Beens te Lunteren; te Katwijk aan Zee dr. P. H. van Harten te Ridderkerk. Aangenomen naar Bodegraven J. J. W. Mouthaan te Zwolle; naar Rotterdam-Zuid als predi kant bijzondere werkzaamheden (pas tor Ikazia ziekenhuis te Rotterdam) H. W. Riphagen te Veenendaal. Bedankt voor Hoogeveen M. van Campen te Woerden. GERER KERKEN Beroepen te Zuidwolde drs. R. Gosker te Scher- penzeel (Gld.); te Bijlmermeer drs. J. W. van der Meulen te Colijnsplaat; te Woer den drs. P. J. M. Hoogstrate te Mij drecht. Aangenomen naar Hoogeveen drs. L. L. Pleijsant te Ede. Beroepbaarstelling per 1 oktober C. van der Zanden, President Wilson- laan 142, 4334 GE Middelburg, tel. (01180) 159 86. GEREE KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Voorthuizen J. Kruidhof te Arnhem; te Harlingen dr. W. F. Wisselink te Brou wershaven; te Dronten T. Wendt te Bunschoten-Oost. Verbeterd bericht: Bedankt voor Emmeloord A. van Houdt te Enschede-Noord. NED. GERER KERKEN Bedankt voor Houten A. W. Vos te Lisse-Heem- stede CHR. GERER. KERKEN Tweetal te Barendrecht A. Baars te Middelharnis en B. de Romph te Noordeloos. Beroepen te Thesinge P. C. de Lange te Almelo; te Ouderkerk aan den Amstel J. van Am- stel te Ede. De Interkerkelijke werkgroep 'psy chisch zieken en familie' nodigt u uit voor een thema-avond op 30 september, om 20.00 uur in de 'Stede', Willemshoe- velaan 2 te Spijkenisse-Noord. Het onderwerp is: Neurosen. De spreker is dhr. G. A v. d. Hooft, psychiater. Op deze avond zullen zeker nog meer aspekten aan de orde komen over het ziektebeed Schizofrenie. Kom luisteren op 30 september. Na de pauze kunt u weer vragen stellen. U bent van harte welkom, oewerkgroep Voor informatie: Mevr.C.Willemse, tel. (01880) 143 58 Mevr. Y. Vooys tel. (01880) 1 24 95 Dhr. J. van Galen tel.(01880)3 96 24 OUDDORP De gehouden kollekte voor het Konin gin Wilhelmina Fonds heeft 7.379,25 opgebracht. Het Christelijk Gemengd koor 'Adven do' telt momenteel 105 leden. Het koor staat onder leiding van de voor velen be- kencle dirigent/organist Martin Mans. Het koor verzorgt regelmatig optredens waarvan de opbrengst voor diverse in stellingen wordt bestemd. Medewerking verleende het koor aan twee CD/MC- opnames resp. in Dordrecht en Tiel. Op 17 oktober 1992 D.V. zal er in verband met het 12V2-jarig bestaan van het koor wederom een CD/MC worden gepresen teerd. Het Christelijk jongerenkoor 'Happy Voices' staat nog niet zolang onder lei ding van bovenstaande dirigent. Martin Mans (1965) ving zijn loopbaan aan in 1972 als orgelleerling van Cees het Jonk. Reeds op jeugdige leeftijd wer den zijn muzikale kwaliteiten opge merkt. Op 10-jarige leeftijd begeleidde hij reeds diverse koren. Op 12-jarige leeftijd werd hij benoemd als kerkorga- nist te Melissant. Vijfjaar later verwis selde hij deze funktie voor een benoe ming als organist te Dirksland. Vanaf 1976 zette hij zijn orgelstudie voort bij Piet Westhoeve. Bij Herman van Vliet volgde hij nog enkele jaren interpre tatielessen. Diverse malen was hij winnaar van or gelconcoursen in den lande. Naast het dirigeren van koren, zijn ervan hem ook orgelopnamen uitgebracht vanuit de Bovenkerk te Kampen en de Martini- kerk te Bolsward. De organist Janco Belder 1971ontving op 7-jarige leeftijd zijn eerste orgellessen bij dhr. W. de Vreugd uit Ridderkerk. Vijf jaar later begonnen de lessen bij Dirk Jansz. Zwart. Ook hij ontving or gellessen van Herman van Vliet. Janco Belder is vaste begeleider van diverse koren. Enkele liederen die deze avond ten ge hore gebracht zullen worden zijn: Als ik komt tot U - Vreugde, vreugde, louter vreugde - Heerlijk is Uw naam - Halle lujah - Gij trouwe Herder - De vrede van Jeruzalem - Psalm 86. Ook zal er een instrumentaal intermezzo van pia no en orgel gegeven worden. Het unieke van deze avond is, dat er geen entree wordt geheven, zodat u met heel uw gezin kunt komen. Wel zal er tij dens de zang- en orgelavond een kollek te worden gehouden, waarvan de op brengst bestemd is voor het ontwikke lingsland Burkina Faso (Afrika). Mocht u meer te weten willen komen over dit land, dan kunt u de gratis folder (Zee land helpt Burkina Faso) meenemen. Ook kunt u eventueel een gift overma ken op het volgende bankrekeningnum mer: 66.64.26.899. Door uw gift zullen de mensen in het hongerende Afrika gehol pen worden. GEREE. GEMEENTEN Beroepen te Middelharnis en te Waarde (Zld.) A. Bac te Bodegraven; te Capelle aan den IJssel-West C. Vogelaar te Franklin La kes (New Jersey, USA); te Klaaswaal L. Blok te Nunspeet; te Aalburg J. C. West- strate te 's-Gravenpolder; te Boskoop M. Golverdingen te Ridderkerk-Slikker veer; te VVestkapelle M. Mondria te Waardenburg; te Utrecht A. Moerker ken te Gouda; te Middelburg-Zuid J. J. van Eckeveld te Zeist; te Zwijndrecht A. Bac te Bodegraven; te Vlissingen R. Kat- tenberg te Arnhem. Bedankt voor Lethbridge (Canada) C. A. van Dieren te Stolwijk. Op 21 september heeft de bibliotheek te Oude Tonge haar deuren weer geopend. Na de verbouw heeft een herinrichting plaatsgevonden. Deze herinrichting was o.a. nodig om een betere studie- en lees- ruimte te verkrijgen. In de bibliotheek kunt u niet alleen boe ken en tijdschriften lenen, maar ook cd's, Ip's en videobanden bestellen. Met medewerking van de Centrale Disco theek te Rotterdam, waar zich de groot ste verzameling cd's en Ip's in Neder land bevindt, kan de bibliotheek zeer veel muziekaanvragen honoreren. Vanaf 21 september is de bibliotheek 3 uur per week meer geopend. Op de middagen is de bibliotheek voortaan ge opend van 14.00 tot 17.00 uur. Openingstijden: Maandag 14.00-17.00 18.30-20.30 uur Woensdag 09.30-11.30 14.00-17.00 uur Vrijdag 14.00-17.00 18.30-20.30 uur Op donderdag 24 september 1992 wordt er in Ons Huis in Herkingen een informatie-ochtend gehouden omtrent de cursus Nederlands/Algemene ont wikkeling. De cursus is bedoeld voor volwassenen die hun kennis van de Nederlandse taal willen opfrissen en/of vergroten en wil len weten en begrijpen wat er om hen heen gebeurt. Tijdens deze cursus wordt aandacht be steed aan lezen, schrijven, spreken en luisteren. Ook wordt er informatie gege ven over allerlei onderwerpen. Naar aanleiding van de verschillende thema's zoals gezondheid, geschiedenis, kunst en kuituur worden er excursies georganiseerd en gastsprekers uitgeno digd. Op de informatie-ochtend is iedereen vanaf 10.00 tot 11.30 uur van harte wel kom in 'Ons Huis', 1 Februariweg 2, Herkingen. Voor informatie kunt u bellen naar de Stichting Volwasseneneducatie, tel. (01870)8 39 27. OUDDORP Uitslag wedvlucht BOURGES d.d. 19 september 1992. Gelost om 8.30 uur, wind: zuid. Deelname 149 duiven. Eerste duif 15.41.18 uur. Snelheid 12.37.81. Comb. Grinwis 1,4,5,6,14,25.26,30,32, 38, 39; A Klijn 2, 8, 9, 10, 11, 12, 19; Comb. Kievit 3, 13,15,16, 17, 28, 29; J. J. V. d. Berg 7, 23, 24, 33; K. Breen 18,20; P. Mierop 21, 27; A. Kievit 22, 37; F. Koese 31J. Tanis 34; H. Kleijn 35; L. Krijger 36. ll^l^]fl^J^J^^.l^lfl^lf^^^^l^^4lf:^.^J^J^l^l^lf4.4.l^l^.l^l^^f.l^J^^l^l^l^l^J^l^l^t^l^^^l^l^.l^l^l^Jfl^J^l^]^l^4.l^J^l^4.i^l^^ „Ja, wij, mijn zuster, mijn broer en ik gaan onmiddellijk, als we afgerekend hebben". „Jammer", vervolgde de reisgenoot, „ik heb met zes kennissen een tocht ge maakt. We hadden het plan nog een eind in de richting van Muiden te rijden. Als we er komen konden, zouden we daar de nacht doorbrengen en morgen op de schaats naar Amsterdam gaan, maar nu rijden we er dade lijk heen". „Wij gaan ook naar Amsterdam". „Laten we dan samengaan. We kunnen elkaar dan bijstaan, als we hulp nodig hebben. Ik heb het tochtje maar een enkele maal gemaakt, dus ik weet de weg niet zo goed; en mijn makkers weten er helemaal niets van, die wonen niet in de stad". „Heel goed", antwoordde Kees. Juist kwam de waardin bij hem; hij rekende af en spoedig daarop was het gehele gezelschap buiten. Wat was het weer veranderd! Des morgens een stralende zon, die het makkelijk won van de nevel, die hier en daar over het land hing; nu een grauwe lucht, een damp, die in grote witte wolken op het ijs was neergedaald en het uitzicht belem merde. Haastig bonden allen de schaatsen onder. „Wij rijden vooruit, jullie volgen" zei de reis genoot. „Goed, antwoordde Kees, „maar let goed op; men kan de kustlijn niet herkennen, dus we kunnen makkelijk verdwalen". „Ik zal mijn best doen". Daar begon het. De voorsten zetten er onmiddel lijk een flinke vaart in. In het eerst viel het voor Corry niet mee, ze was door het zitten stijf gewor den en wat was het koud! De ijzige damp drong tussen de wanten en de mouwen door, kroop langs de armen omhoog; het was alsof een vlijm scherp mes in haar vlees sneed. Een ogenblik had zij spijt, dat zij meegegaan was, maar ze begreep, dat klagen hier niet hielp en dus voort: links, rechts, links, rechts. „De wind is om", riep Willem, „zuidwestenwind, we krijgen dooi". Ook dat nog, dacht Corry. Maar het ijs was sterk genoeg om hen te dragen, ook al zou het in eens hard gaan dooien. „Daar is de kustlijn al!" riep er een uit de voorste groep, en ja, ze zagen vaag en flauw de donkere lijn van de dijk. Nog een minuut of vijf rijden en daar waren ze bij de dijk. Het bleek, dat ze wat te veel in noordelijke richting gereden hadden, ze moesten dus nog een eind naar het Zuiden terug; daarbij reden ze vlak tegen de wind in. Die was wel niet krachtig, maar ze hadden er toch last van. Corry verschuilde zich zoveel mogelijk achter Kees; deze was gelukkig gehard tegen de kou. Nog een tien minuten rijden en ze waren in Mon nikendam. „Het gevaarlijkste eind hebben we gehad", zei Kees, „we zullen nu van de snijdende wind min der last hebben". Spoedig waren ze weer op weg, maar na enige tijd waarschuwde Kees: „Pas op, we zijn een ver keerde weg ingeslagen!" „Dat is onmogelijk", riepen de voorsten, die hun vaart verlangzaamden en daarop stopten. „Toch is het zo", zei Kees, „deze weg ken ik te goed. Ik dacht het reeds, toen jullie rechts afsloe gen, doch ik ontgaf het me; maar deze boerderij" en hij wees op een daar vlak bij liggende boe- renplaats „ligt niet aan de vaart, die op Amster dam uitkomt". „Heidaar!" riep hij tegen een man, die uit het huis kwam, „komen we langs deze vaart in Am sterdam?" „Je kunt er wel komen, maar je rijdt een heel eind om. En het ijs is verderop heel onbetrouwbaar; daar staat een watermolen en die heeft het water voor een deel weggezogen, waardoor het ijs vol is met scheuren en bijten". „Dan moeten we terug", zei nu de reisgenoot uit de veerschuit, „rijd jij maar vooraan, dan zullen we waarschijnlijk geen vergissingen meer be gaan". Kees deed het; het verzoek was hem niet onwel kom. De anderen reden te hard voor Corry; zij kon zich wel laten trekken door haar broers, maar dat was niet geraden, ze zou dan door de kou bevangen worden. De mist was inmiddels steeds dikker geworden, eerst konden ze nog vaag de boerderijen, die op een honderd meter afstand van de vaart lagen, zien, maar al heel spoedig werd dat onmogelijk, men reed haast op de tast. Maar Kees hield er de gang in. Ze moesten en zouden voor het donker thuis zijn en dus: vooruit. Willem begreep heel goed de bedoeling van zijn broer en hij zette ook alle zeilen bij. Zo af en toe, bij een splitsing van de vaart, riep hij een opmerking tot Kees: „Weet je zeker, dat we goed rijden?" „Ja hoor, we naderen het doel al; over een kwar tier zijn we bij het IJ". Zonder ongelukken kwamen ze daar aan; nu nog naar de overkant. Schaatsenrijders waren er niet meer op het ijs, wel stond er nog de kraam; de man van koek en zopie, die toen hij het grote gezelschap hoorde aankomen luidkeels begon te roepen: „koek en zopie, koek en zopie". „Hier binden we af', zei de onbekende reisgenoot. „Jullie drinken op mijn kosten een kop anijsmelk of een kop slemp". Aan dat verzoek werd gaarne gevolg gegeven; ze zetten zich op de bank langs de tentwand en bestelden wat ze verlangden. „Gelukkig, dat we goed overgekomen zijn", zei er een. „Dat danken we hoofdzakelijk aan u", zei hij zich tot Kees wen dende, „wij wisten de weg niet; vanmorgen heb ben we er veel langer over gedaan en toen konden we goed voor ons uit zien". „Maar we hebben ook snel gereden", wierp Kees tegen, „ik heb er een goede vaart in gezet, ik wilde voor het donker thuis zijn". „Ik ben doodmoe", verklaarde Corry, „maar nu geniet ik van de slemp", en zij dronk met kleine teugen uit de grote kom de hete, opwekkende drank. „Onze laatste vrije dag", zei daarop een der anderen. „Wat bedoel je?" vroeg Willem. „We hebben allen dienst genomen bij het leger van koning Lodewijk", was het antwoord. Willem keek hem met grote, verbaasde ogen aan en ook Kees as een en al oplettendheid. „Hoe ben je daar toe gekomen?" was Willems vraag. „Wel, we hebben geen werk, al in jaren niet. We lopen maar te lanterfanten en zijn tot last van onze ouders. En nu zijn we onderdak; morgen hebben we de Koningsrok aan". „Maar heb je er wel aan gedacht, dat je daarmee in de kaart speel van Napoleon?" „Dat is niet waar; een goed Vaderlander vergeet het Oranjehuis nooit. Maar de Stadhouder is dood, zijn zoon zit ver weg, is nu in Oostenrijk of in Pruisen; we weten niet eens waar hij zich bevindt. Een groot deel van zijn aanhangers is ook reeds in dienst van Koning Lodewijk, waarom zouden wij het ook niet doen en ons als (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 5