De Zeeuwse oester terug Slechte start Good-Luck Voor windmolen 'Windlust' Achthuizen begon een nieuwe toekomst Politieberichten Brand in woning Bietencampagne begonnen Open dag Vaarschool Voorna .^a664b Eilanden-Nieuws een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt!! Resultaat bloedafname-avond Expositie eigen werk in het VVV van Ouddorp Dodelijk ongeluk op Prov.weg Goeree-Stellendam Gamma Hellevoetsiuis reikt 8 Karcher hogedruk- reinigers uit Middelharnis 1e Stelleloop te Stellendam COMBi 65e Jaargang DINSDAG 15 SEPTEMBER 1992 No. 6134 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13. Sommelsdijk. Tel. (01870) 8 26 29. Hoofd-redakteur: A. J. Grinwis, tel. (01870) 8 33 92 E4X (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm: bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 De Zeeuwse oester terug! Voor de tweede maal in een tijdvak van 25 jaar kan dit als bericht van betekenis worden gelan ceerd, maar eigenlijk moest er staan dat de Zeeuwse oester nooit is weggeweest uit de Grevelingen. Enkele jaren na de strenge winter van 1963 werd bij toeval ontdekt dat op de bodem van de Greve lingen waar men dacht dat alles dood was, vele miljoenen grote oesters lagen. De Vereniging van Oester-exporteurs (Vervoex) wist zich te verzekeren van de buit, die hen zo onverwacht in de schoot viel en die eigenlijk toe kwam aan de palingvissers die van de mosselcultuur overgeschakeld waren op de palingvis serij toen de Grevelingen werd afgeslo ten als onderdeel van de Deltawerken. Er kwam in de Oosterschelde een oester ziekte die bijna de gehele oestercultuur daar vernietigde, maar de Grevelingen bleef vrij, totdat door onverantwoorde lijk handelen van een of meer Vervoex- leden, ook het Grevelingenmeer besmet werd en ook daar de ziekte toesloeg. De oesterstand verbeterde weer door het gezonde broed 1990 en 1991. De sport- duikers wisten het, de stropers wisten het en natuurlijk wisten het de palingvissers en de leden van Vervoex en Ostrea, maar MIDDELHARNIS - Good-Luck is het nieuwe korfbalseizoen slecht begonnen. Vorige week werd de eerste competitie wedstrijd afgelast, maar afgelopen zater dag kon op eigen veld wel worden gespeeld. Tegenstander was Spirit uit Vlaardingen. Na jarenlang in de Ie klas te hebben gekorfbald speelt Good-Luck dit sei zoen voor het eerst in het district. Dit is voor coach en spelers een geheel nieu we ervaring. Good-Luck begon nerveus aan deze wedstrijd en al na drie minuten keek het tegen een 0-1 achterstand aan. Nog geen minuut later was het echter Dineke du Pree die op aangeven van Wim Huizer 1-1 scoorde. Petra van der Valk scoorde van afstand 2-1, maar met een mooie doorloopbal bracht Spirit de ploegen weer naast elkaar. Door twee afstandschoten van Jan van Oudenaren liep de ploeg van coach Ria van Oudenaren uit naar 4-2. Opnieuw scoorde Spirit met een mooie doorloopbal, maar het was wederom Petra van der Valk die de marche op twee doelpunten in het voordeel van Good-Luck bracht. Wim Huizer be nutte een door de scheidsrechter toege kende strafworp nadat hij zelf on reglementair werd gehinderd. Met een afstandschot bepaalde Spirit de rust stand op 6-4. Na rust was het wederom Spirit dat als eerste het gat van de korf wist te vinden. Dick Boeter scoorde van afstand 7-5 en op aangeven van Carolien Mourik was het Wim Huizer die voor 8-5 tekende. Nog in dezelfde minuut was het op nieuw Wim Huizer die nu van afstand wist te scoren. Spirit scoorde 9-6 en het was Marjan Holt die met een doorloop bal 10-6 scoorde. Na dit laatste doelpunt ging het mis bij de ploeg uit Middelharnis. Het ging onrustig spelen en het maakte veel fou ten. Spirit wist hier goed van te profite ren en het won uiteindelijk de wedstrijd met 10-11. Volgende week speelt Good-Luck uit tegen Oranje Nassau. Opstelling Good-Luck: Aanval: Wim Huizer, Jan van Oudena ren, Carolien Mourik en Dineke du Pree. Verdediging: Jan van der Velde, Dick Boeter, Marjan Holt en Petra van der Valk. Overige uitslagen Good-Luck: Good-Luck 2 - Emergo 16 - 6 ADO 5 - Good-Luck 314 - 4 Oranje Zwart 3 - Good-Luck 42 - 3 Snel B3 - Good-Luck BIO - 11 Good-Luck B2 - Oranje Zwart BI4 - 5 Good-Luck 83 - ADO B4 - 4 ADO Cl - Good-Luck Cl1 - 3 Korbatjo C - Good-Luck C20 - 3 Good-Luck E - Albatros E2 - O Good-Luck F - Oranje Wit F23 - O Korbatjo G - Good-Luck GO - 1 misschien wisten ze niet de omvang die het gezonde oesterbestand in 1992 had bereikt. En het was beslist geen wan hoopsdaad zoals een provinciaal blad schrijft, dat de oesterkwekers zoveel schelpen op hun percelen zaaiden. Het was een weloverwogen gebeuren. De mosselschelpen (z.g. kollekteurs) dien den om de gezonde oesterlarven op te vangen, die zich na enkele maanden transformeren in oesterbroed en nog later in jonge zaaioesters. Terecht wordt de goede en gezonde groei van de jonge oesters in het Grevelingen meer geroemd en de heren P. K. M. Ver wijs en M. Scheele zien voor hun resp. verenigingsleden van Vervoex en Ostrea de toekomst zonnig in, als natuurlijk niet de oude fout wordt gemaakt om besmet materiaal op de Grevelingen te brengen. De mogelijkheid om de oesterexport, maar voor de gehele schelpdieren visserij. Als de mens in zijn eigen waan maar niet tegenwerkt. De oesters worden nu opgevist eer zij drie jaar zijn, maar men zal natuurlijk wel proefoesters overhouden om te zien of een oester-ras kan worden gekweekt, dat resistent is tegen de Bonnamia. OUDDORP Rond 9 uur gisteravond is de brandweer van Ouddorp uitgerukt voor het blussen van een brand in de benedenverdieping van een rijtjeshuis aan de Diependorst te Ouddorp; de woning wordt door een man alleen bewoond. De brandweer drong de woning met perslucht binnen, de benedenverdieping bleek voor een groot deel te zijn uitgebrand. Boven ontstond rookschade omdat het hele huis zich met rook had gevuld. Het Ned. Rode Kruis afdeling M'harnis, S'dijk en Stad Op de bloedafname-avond, gehouden op 14 september jl. in de Technische School te Middelharnis hebben 418 donoren hun bloed afgestaan. Een ieder, die aan dit resultaat heeft meegewerkt, hartelijk dank. Zowel de C.S.M, als de Suikerunie heb ben op Goeree-Overflakkee een begin gemaakt met de bietencampagne; de C.S.M, deed dat al op de 8e september, de Suikerunie volgde op 14 september. Beiden verwachten, aan de hand van de vastgestelde gemiddelde goede wortel- opbrengst dat de campagne dit jaar lan ger zal duren dan in andere jaren gebruikelijk. C.S.M, die de Flakkeese bieten naar Breda vervoert (dag en nacht) rekent erop dat de campagne tot in het volgend jaar zal strekken. Vorig jaar duurde die 12 weken, dit jaar wordt op 17 weken gerekend. De Suikerunie houdt er rekening mee dat na de Kerst nog korte tijd door één fabriek zal moeten worden doorge draaid. Die bieten die in de maanden september en oktober nog door kunnen groeien zullen wellicht hun gewicht nog verho gen; de zon kan zorgen voor de verho ging van het suikergehalte dat, door dhr. Jacobs van de C.S.M., kortelings op een gemiddelde van 14% werd vastgesteld. De uitbetaling wordt gebaseerd op 16%, daaronder of daarboven wordt een gehalteverrekening van ƒ9,- per ton toegepast. Van 12 september tot 1 oktober 1992 wordt, naar aanleiding van de gehouden wedstrijd in het kader van de Open Monumentendag, in het Blaeuwe Huus een expositie gehouden over eigen werk. De tentoonstelling van 80 exemplaren omvat onder andere aquarellen, olie verfschilderijen, foto's, mozaïeken, pen tekeningen, podoodtekeningen en heeft betrekking op boerderijen in de omge ving van Ouddorp, Goedereede en Stellendam. Mocht u interesse hebben, loop dan even het Blaeuwe Huus binnen! Op de Provincialeweg tussen Goeree en Stellendam, waarop de verkeersintensi teit enorm is teruggelopen sinds eerder dit jaar de nieuwe Rijksweg werd ge opend, is maandagmiddag kwart voor 5 toch een botsing met dodelijk gevolg gebeurd. Slachtoffer is de 22-jarige Pieter Kardux uit Stellendam, op weg naar het gemeen tehuis van Goedereede waar hij zijn ver loofde Corina Groenendijk op zou halen, kwam hij net over de kruising Ooievaarsdijk waar de afrit naar rechts buigt in frontaal konflikt met een nade rende V.W. Transporter, bestuurd door dhr. J. Melissant uit Stellendam. Dhr. Melissant, die juist een collega in Goedereede had afgeleverd en nu alleen op weg was naar huis. moest met nogal wat verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Het dodelijk slachtoffer Piet Kardux moest door de brandweer van Goede reede uit het wrak van z'n Opel Kadett worden gezaagd. Ter gelegenheid van de opening van de Gamma bouwmarkt in de nieuwe huisstijl in Hellevoetsiuis werd er op donderdag 4, vrijdag 5 en zaterdag 6 september feestgevierd voor de konsument Veel bezoekers werden verrast met een kadobon t.w.v. 5,00. Alle 50e bezoekers kregen een rondvlucht boven Hellevoetsiuis en voor iedereen was er koffie, limonade of ijs. Tij dens deze 3 feestdagen werden tevens 8 bezoe kers verblijd met de mededeling dat zij de 1.000e bezoeker waren en daarmee de geluk kige winnaars van een Karcher hogedrukreini- ger Op zaterdag 12 september om 11.00 uur werd deze prijs door de bouwmarktleider, de heer J. den Uijl, uitgereikt Winnaars waren inwoners van Hellevoetsiuis, Vierpolders en Spijkenisse, één van hen was de fam. M. J. van Brussel, Voorstraat 7 te Stad aan 't Haringvliet. In totaal werden er 8.440 bezoekers seteld. Op zaterdag 19 september houdt de Vaarschool Voorne een 'Open dag' in het cultureel centrum 'de Goote', Reede 2 te Brielle. Van 10.00 tot 15.00 uur kunnen belang stellenden informatie krijgen over alle kursussen voor de watersporter, zoals de inhoud ervan en de duur. Tevens kan men van de gelegenheid gebruik maken om met de docenten kennis te maken. Het Vaarbewijs is per 1 april 1992 verplicht voor schepen van 15 meter of langer en die sneller kunnen varen dan 20 km/uur. Voor diegenen, die niet in de gelegen heid zijn naar de 'open dag' te komen is er te allen tijde de mogelijkheid om tele fonisch informatie in te winnen op nummer (01810) 167 64. Diefstallen en inbraken Op vrijdagavond werd er ingebroken in een woning aan de Rembrandtlaan te Middelharnis. Uit de woning werden geld en sieraden weggenomen. Daar de inbraak reeds in de avonduren plaats vond, is het goed mogelijk dat iemand bijzonderheden heeft waargenomen, die met de inbraak te maken kunnen hebben. Getuigen wordt verzocht kon- takt op te nemen met de politie, tel. (01870)8 24 44. De afgelopen week werd er ook ingebro ken in een woning in Ooitgensplaat. Ook hier werden geld en sieraden weg genomen. De schade is aanzienlijk. Vernielingen Het afgelopen weekend werd aangifte gedaan van een aantal zinloze vernie lingen. Zo werd afgelopen vrijdagavond een etalageruit van een winkel in Mid delharnis vernield. In de nacht van zaterdag op zondag werd in de Oranjelaan in Dirksland een buitenspiegel van een personenauto getrapt. Dezelfde nacht werd in Nieuwe Tonge een ruit van een personenauto, die aan de Zuiddijk geparkeerd stond, vernield. Mishandeling Een inwoner uit Achthuizen deed aan gifte van mishandeling. De man had Geloof maar dat de 140 jaar oude korenmolen 'Wind- lust' uit Achthuizen j.l. vrijdagmiddag, verjongd als'ie was, ten aanschouwe van zoveel bewonderaars graag weer'es met een stevig briesje had gestoeid, maar dat briesje liet verstek gaan. Het lichten van de vang bracht de gepavoiseerde wieken nauwelijks in beweging, maar dat heeft de vreugd die er was niet echt be'invloed, de vreugd om de welgeslaagde 'groot onderhoudsbeurt' waardoor de molen een tweede jeugd beginnen kon. Trots en reden tot grote tevredenheid was er bij de vertegen woordigers van de Molenstichting Goeree-Overflakkee, zowel als bij de molenaar, Achthuizenaar Koos Pollemans, terwijl dhr. Joh. van Es, oud-burgemeester van Middelhar nis, thans (nog) van Maassluis, in z'n kwaliteit van vice- voorzitter van 'de Hollandse Molen' graag naar Achthuizen was gekomen om de molen met een officiële handeling weer in gebruik te stellen. Het deed dhr. (én mevrouw) van Es bovendien goed weer'es op Flakkeese grond te zijn waarop ze door vele oude bekenden hartelijk werden begroet. Al eerder vermeldden we het levensverhaal van 'Windlusf 140 jaar geleden gebouwd en steeds trouw dienst gedaan, laatstelijk voor de fam. van Reijen van wie de molen vorig jaar door de Molenstichting Goeree-Overflakkee werd aan gekocht, omdat het gebruik minder-, en de restauratiekosten te hoog gingen worden waardoor het de molen aan nodig onderhoud ging ontbreken. De gemeente, de Provincie en het Prins Bernhardfonds subsidieerden in de aankoopsom a ƒ35.000,-. Een aanzienlijk groter bedrag, ƒ75.000,- moest daarna worden besteed aan de 'grote onderhoudsbeurt'; de gemeente verleende 33.000,- aan subsidie, de Provincie bleef niet achter met 34.700,- en van de Stichting Molengif- tenfonds voor Vernuft en Volharding werd een gift van 2.000,- ontvangen. Zelf voegde de Stichting er nog 5.357,- aan toe, aannemer Henk Mackloet verving - belangeloos enkele kozijnen en molenmaker van Beek uit Rijnsaters- woude klaarde met groot vakmanschap wat gedaan moest 'Ongelooflijk blij!' De Stichting is er ongelooflijk blij mee, verzekerde burg. drs. de Vos van Oostflakkee als voorzitter van de Molenstichting. Hij dankte alle subsidiënten die het mogelijk hebben gemaakt dat 'Windlust' na z'n 'opkalefaterbeurt' de woon kern Achthuizen weer aantrekkelijker maakt. De Stichting, die 10 van de 12 molens op Goeree-Overflakkee in bezit heeft wil die molens in zo goed mogelijke staat brengen waarom de molens van Dirksland en Sommelsdijk op de nominatie staan te worden opgeknapt. Voor burg. van Es was er, als dank voor de deze middag bewezen diensten, een fraai handbeschilderd bord van 'Windlust', terwijl mevr. van Es een boeket bloemen kreeg aangeboden. De molen was nog onttakeld, zo herinnerde zich dhr. van Es, toen hij dertien jaar geleden van het eiland vertrok, de kap lag op de grond en de molen was in slechte staat. Dhr. van Es waardeerde het daarom zeer dat de Molenstichting bezig is met vuur, verve en voortvarendheid het molenbestand te ver zorgen waardoor ook 'Windlust' weer een molen werd waar heel Goeree-Overflakkee trots op kan zijn. Komplimenten ook voor de gemeente Oostflakkee die zich van een wel heel goeie kant heeft laten zien en voor de Provincie Zuid hol land die op het gebied van molenonderhoud een lichtend voorbeeld is voor andere provincies. Het Flakkeese landschap vraagt om molens, vond dhr. van Es en zeker ook op Achthuizen meende hij dat van toepas sing te zijn, „wat is een dorp en wat is Achthuizen zonder molen?" Aan Stichtingsvoorz. burg. de Vos, en vervolgens weer aan Koos Pollemans werd namens 'de Hollandse molen' een fraaie barometer aangeboden. Voor de Stichting ook nog een cadeau van Menno Esser die namens de fam. van Reijen een pentekening van de molen aanbood. Het gezelschap was na de ingebruikname samen gekomen in de FlOS-kantine waar ook voor de regen kon worden geschuild, want regen was er, inplaats van een tochtje wind. Maar 'Windlust' lijkt nog vele jaren voor de boeg te hebben, werd ze in elk geval toegewenst, met de wind te dollen, want waaien doet 't haast altijd op Flakkee... getracht in te grijpen toen op vrijdag avond een groep jeugdigen zich op het Zandpad te Middelharnis vervelend gedroeg. Toen de man zich tussen de groep jeugd begaf kreeg hij van een van de jongens een schop, waarna de man te val kwam. Hij liep enkele kneuzingen op. Alkohol en verkeer Een inwoner uit Oude Tonge werd aan gehouden omdat hij een auto bestuurde, terwijl hij teveel alkohol had genuttigd. Bij een blaastest op het politiebureau bleek het ademalkoholgehalte van de man 270 ug/1 te bedragen. Hij kreeg een bekeuring van 400,- en een rijverbod. Een zich 'Stelle-runners' noemende club zal op zaterdag 26 september in Stellendam de Ie Stelleloop organise ren. De te lopen afstanden bedragen 4,8 of 12 kilometer; er wordt gelopen door Stellendam en door het Stellebos. Men kan op de dag van de wedstrijd inschrij ven vanaf half tien in de openbare basis school 'het Stellegors' aan de Bos- schieterstraat; er is daar ook kleed- gelegenheid. Inschrijvingen kosten 5,- per persoon. Ieder die de route uitloopt krijgt een leuke herinnering. Om 11.00 uur wordt gestart vanaf 'het Wapen van Stellendam', de hoofdspon sor van de loop. Voor elke afstand zijn er 6 prijzen beschikbaar in de vorm van waardebon nen, 3 voor de eerst-aankomende dames en 3 voor de eerst-aankomende heren. Met vereende krachten wordt de vang gelicht: v.l.n.r. burg. de Vos. burg. Joh. van Es en molenaar Koos Pollemans. De gepavoiseerde molen wachtte z 'n gasten. Voof topkwalltell. goede service en voordelige prijzen: FOTO FU.M - REPORTAGE - VIOEO - COMPUTER ^r^SS^^T"^ cri foro VIDEO audio Weststraal 35 - Molenweg 4 - OuOdorp - Telefoon (01878) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse,- Prlritshop - Hogeroom 172 - Teleloor^ 101116) 24 00 FlliaBi Sommelsdijk Westkrakeelstraat 8 - Sommelsdijk - Teleloon (01870) 8 6t

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1