Open Monumentendag in Goedereede in telcen van oude boerderijen Bedplassen of incontinentie 'Oosterhoutse Nachtegalen' in Herv. kerk Dreischor 'Advendo' gaat weer aan de slag de juiste M taxatie... PIT-kollekte Bedrijfspresentatie 'De Groene Vlieg' in 'Ons Dorpshuis' Bladz. 2 ,EILANDEN NIEUWS' VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1992 Omdat historische boerderijen zo langzaam maar zeker verdwijnen - ook op Goeree-Overflakkee - schenkt de Stichting Open Monumentendag in de Gemeente Goedereede dit jaar aandacht aan de boerenhofstede; een verge ten en vaak onbegrepen monument. jicrtti ^iHnenkut^ „Wat de boer niet kent, dat eet hij niet." „Elk zijn meug, zei de boer, en hij at paardekeutels in plaats van vijgen." „Hij staat op zijn woord als een boer op klompen." En: „'t is geen kunst om boer te worden, maar om boer te blijven." Onze Nederlandse taal zit nog vol met spreekwoorden en gezegden ontleend aan het boerenleven. Doordat die gezeg den nog veelvuldig worden gebruikt, lijkt het alsof het boerenbedrijf nog heel dichtbij ons staat. Niets is minder waar. Het agrarisch bedrijf komt al verder van ons af te staan: het traditionele ver dwijnt en het aantal vermindert. Om de meedogenloze concurrentie vol te hou den, moet de akkerbouwer of veeboer meedoen in de technologische race. De moderne bedrijven hebben weinig meer van doen met de oude bedrijfsvoering. Zo verdwijnen met de technologie oude boerengebruiken en -functies. Wat zegt een „grupstal" nog, of een „deel" en een „tas"? Het is iets van vroeger en niet meer functioneel. Dus weg ermee. Vaak letterlijk. Historische hofsteden verdwijnen van daag de dag steeds meer. Ze worden onherstelbaar beschadigd of, nog erger, gewoon afgebroken. Monumentenzorg sputtert nog wat, maar heeft tenslotte ook geen geld. Dit gebeurt overal in Nederland; ook op Goeree-Overflakkee. Zo zijn er enkele jaren geleden betrek kelijk vlak na elkaar twee 18e eeuwse boerderijen van de Flakkeese bodem verdwenen! Hoe lang zal dit nog door gaan? Mondjesmaat probeert men er wat aan te doen; ook in de bewustwor dingssfeer. De Stichting Historisch Boerderij-Onderzoek (SHBO) te Arn hem heeft sinds de zestiger jaren hier voor een lans gebroken. Echt „veilig" zal een boerderij pas zijn als bewoner en instanties bewust zijn van de historische waarde en er voldoende subsidiebron nen kunnen worden aangeboord. Is het omgekeerde het geval, dan zullen de generaties van de 21 e eeuw alleen nog in het Openluchtmuseum in Arnhem een paar oude hofsteden kunnen zien. En de vraag is dan nog maar of er ook een Flakkeese of Goereese hoeve tussen zal staan. Open monumentendag Bezit Goeree-Overflakkee momenteel nog iets aan bezienswaardigheden op dit terrein? Gelukkig wel, maar het is zoeken en je moet de polder in. Met het doel de belangstelling voor de boerdeij als mo nument op te wekken, zal tijdens de Open Monumentendag van 12 septem ber in de gemeente Goedereede hieraan speciaal aandacht worden besteed. Zo is rond Ouddorp een fietstocht uitge zet die langs historische boerderijtjes voert. Vertrek- en aankomstpunt is het overbekende 'Blaeuwe Huus" (VW- kantoor). Enkele boerderijen zullen zelfs zijn opengesteld voor het publiek. Ook zal een tentoonstelling worden gehouden van zelfgemaakte afbeeldin gen van boerderijen. In de woonkern Goedereede zullen foto's van nog bestaande en reeds ver dwenen hofsteden te zien zijn (in schuur aan Bekaf)- De heer G. Hoek zal zowel 's ochtends als 's middags een korte lezing met dia's verzorgen. De oudste boerderijen Nu iets over de boerderijen op Goeree- Overflakkee. Over het oudste boerderijtype is niets bekend. Uit de periode van de eerste inpolderingen zijn geen exemplaren meer te vinden. Toen waren ook de hui zen van hout en hadden daardoor een beperkte levensduur. Polderkaarten met betrouwbare afbeeldingen zijn er ook al niet. Over de oudste vorm blijft het dus gissen. De oudste nog bestaande boerderijen op Goeree-Overflakkee dateren „pas" uit de 17e eeuw. In niet alle gevallen gaat het dan nog om een gave woning of schuur. Soms is de hoofdvorm van het woonhuis alleen nog intact, of is er alleen een oude gewelfkamer te vinden, of een paar oude gebinten in de schuur (de zgn. ankerbalkgebinten). Gelukkig beschikt het eiland nog over enkele mooie huizen uit die periode. Het gaat hierbij dan om een boerderij aan de Duivenwaardsedijk in Nieuwe Tonge, met de huidige naam 'Nooitgedacht', een boerenhuis aan de Vroonweg bij Middelharnis uit 1634 en het reeds genoemde 'Blaeuwe Huus' in Ouddorp als de oudste exemplaren. Constructie ankerbalkgebint. Overigens is bij de onlangs gereed geko men restauratie van het blauwe boerde rijtje zelfs een houtconstructie gevanden van omstreeks 1454! Dus toch nog een restant van het eerste boerderijtype? 'Zeezicht'te Goedereede, 1672. De bloeitijd In de 18e eeuw, als de akkerbouw op de vruchtbare zeeklei een grote bloei onder gaat, gaan de boerderijen qua architec tuur op beide voormalige eilanden uiteenlopen. Op Goeree worden de boerderijen wel iets groter, maar blijven wat monumentaliteit betreft achter bij die van Flakkee. Dit is verklaarbaar. Immers, de Goereese akkers zijn veel, zandiger van structuur en daarom on vruchtbaarder. In deze eeuw ontwikkelt het boerenhuis zich in de breedte. De voordeur wordt in het midden van de hoge tuitgevel ge plaatst, waarbij zowel rechts als links daarvan een woonkamer wordt gebouwd. De opkamer komt nu achter de grote rechter woonkamer te liggen; de keuken blijft zijn plaats houden achter de linker voorkamer. Om het zaad te kunnen dro gen, worden zaadzolders gebouwd bo ven het woongedeelte. Die zolders voorzag men van luiken, die bij mooi weer werden opengezet. De grootste boerderijen bezitten drie boven elkaar gelegen zolders. Prachtige exemplaren 'Bouwlust'te Nieuwe-Tonge. 1732. In de 17e eeuw werden de voordeuren van de boerenhuizen in de kopgevel geplaatst, met rechts daarvan de opka mer en gewelfkamer en links de mooie woonkamer. De woonkeuken bevond zich meestal achter de woonkamer. Achter de opkamer was het karnhuis gebouwd. De schuur met geteerde houten wanden bezat één of twee dorsvloeren, die via de grote mendeuren toegankelijk waren. Die mendeuren bevonden zich in de meeste gevallen in de lange noordwand. Aan de zuidelijke kant van de schuur stonden de beesten. Men spreekt hier wel van een dwarsdeelschuur. In deze periode waren de boerderijen nog niet zo groot. Dit gold zowel voor Overflak- kee als voor Goeree. Een uitzondering hierop vormt 'Kleyburg' bij Sommels- dijk uit 1666. 'Nooitgedacht' te Nieuwe-Tonge, 17e eeuw. van dit type boerderij zijn te vinden aan de Kraaijerdijk bij Melissant, gebouwd in 1759/1760. De schuren uit deze tijd bezaten minstens twee dwarsdelen. Twee iets oudere hofsteden van dit type, maar waarbij de (grote) opkamer zich nog rechts van de voordeur bevindt, zijn te vinden bij Nieuwe Tonge ('Bouwlust' uit 1732) en aan de Stadse Zeedijk (1746). Uiteraard zijn er allerlei varianten op dit type, maar ze zijn wel tot deze hoofd vorm terug te brengen. Zeeuwse en Brabantse invloed Dat Goeree-Overflakkee zowel van de Zeeuwse als de West-Brabantse kant invloeden heeft ondergaan, zal begrijpe lijk zijn. De genoemde dwarsdeelschuur is zo'n Zeeuwse invloed, evenals de boerderijgroèp waarbij het woonhuis los van de schuur werd gebouwd. Dat was brand-veilig en bovendien had men minder last van ongedierte. Vooral op Overflakkee zijn nog mooie hofsteden te vinden met een losstaand woonhuis. Zoals: de Torenstee' aan de Blindeweg in Dirksland en 'Veelust' aan de Nieuw- landsedijk te Sommelsdijk (beiden uit de 18e eeuw). Voorts nog: 'Lust en Last' aan de Kokseweg te Sommelsdijk (1672) en de 'Johannahoeve' vlakbij Stellen- dam (1781). Een andere Zeeuwse invloed is de inde ling van het woonhuis. Veel boerenhui zen bezitten in het Zeeuwse de voordeur - met zowel rechts als links een woonka mer - in de lange zuidgevel. Dus niet in de hoge tuitgevel, zoals gebruikelijk op Goeree-Overflakkee. De woonhuizen zijn vaak lager dan de schuur, maar zijn er wel tegenaan gebouwd. Voorbeelden van dit „Zeeuwse huis"-type vindt men vooral in Ouddorp. Het zijn vaak de kleinere boerderijtjes. Een zeer gaaf voorbeeld hiervan is de 'Ridderstee' aan de Westerweg in Oud dorp (1786). Zelfs de schuur en alle bij gebouwen zijn hier nog in de oorspron kelijke staat! Zoals gezegd, hebben zich ook Westbra bantse invloeden laten gelden. Deze zijn tot uitdrukking gekomen in de schuur. Pas omstreeks 1800 werd vooral rond Ouddorp een groot aantal schuren van het Westbrabantse type gebouwd. Het kenmerkende is dat in de hoge oost en westgevel van de schuur de mendeu ren zijn aangebracht; en dus niet in de lange noordgevel. Men reed met een geladen wagen door de westelijke men- deur de schuur binnen om deze vervol gens met een lege kar via de oostelijke mendeur weer te verlaten. Het tegen de schuur gebouwde woonhuis was daar om veelal smaller, óf was ten opzichte van de bedrijfsruimte als het ware iets versprongen. Men spreekt bij dit type wel van een langsdeelschuur. Vreemd genoeg zijn langsdeelschuren in Flak keese polders niet te vinden; daarente gen weer wel in de Hoeksche Waard. Een verklaring is hiervoor nog niet gevonden. De oude schuur van het Ouddorpse 'Blaeuwe Huus' behoorde tot dit type. Bij de herbouw van de schuur dit jaar werd die vorm weer teruggebracht. In dit kader kunnen de boerderijtypen slechts kort worden aangestipt. Het ligt overigens in de bedoeling ooit nog eens een uitgebreidere beschrijving van de boerderijen op Goeree-Overflakkee (met foto's) te laten verschijnen. Al een aantal jaren verzamelt dhr. G. Hoek hiervoor gegevens. Belangrijker is dat u mede door de Open Monumentendag in de gemeente Goede reede voor deze agrarische monumenten interesse gaat krijgen. Ook de kleine monumenten zijn in dit verband de moeite waard, zoals: zomerketen, wagenschuren en dam- of hekpalen, vaak versierd met hardstenen Franse tuinvazen. Gaat u eens een kijkje nemen op 12 sep tember in de gemeente Goedereede! G. Hoek Het laatste concert van de stichting 'Musi Voca' van het seizoen 1992 wordt gehouden op zaterdag 12 september a.s. Het koor de 'Oosthoutse Nachtegalen' zal op deze avond een avondvullend concert geven in de Nederlands Her vormde Kerk te Dreischor. Aanvang 20.00 uur. Het koor, dat via de televisie de aandacht trok van de stichting 'Musi Voca', is vooral bekend in het buiten land. De zangschool 'Oosterhoutse Nachte galen' is in 1937 oorspronkelijk ontstaan uit een jongenskerkkoor. De oprichter heeft dit koor zodanig gevormd, dat het een eigen stijl en klankkleur kreeg. Al gauw waren de 'Nachtegalen' bekend als een graag gehoord koor en talloze optre dens (vooral in Duitsland en Itaelië) volgden. Om in de concertgroep opgenomen te kunnen worden, krijgen de 'Mussen' eerst een volledige opleiding Algemene Muziekvorming. Deze opleiding wordt verzorgd door eigen, volledig bevoegde, muziekleraren. Na deze periode kan de jongen of het meisje, sedert 15 jaar zijn er ook meisjes bij het koor, worden toe gelaten tot de 'Oosterhoutse Nachtega len'. De jongens en meisjes, leeftijd variërend van 10 tot 20 jaar, komen uit de verre omtrek van Oosterhout en bezoeken minimaal 2 keer per week de repetitie. Het koor, dat sinds 1975 onder leiding staat van de heer Tiny Schoones, heeft geen kerkelijke binding met een kerk of kerkelijke gemeente. Toch treden zij vaak op in kerken bij erediensten en vieringen. Het koor heeft door de aanwezigheid van 3e alten (tenorstemmen) een geheel eigen klankkleur, die de vele 4- en 5- stemmige stukken een eigen charme en karakter geven. Er is een uitgebreid klassiek repertoire voorhanden, waarbij vooral het zingen van motetten een belangrijk aandeel vraagt. Fragmenten uit opera's en ope rettes behoren tot het concertrepertoire, evenals de vele liederen die meege bracht zijn uit de landen waar werd opgetreden. De 'Oosterhoutse Nachtegalen' gaan vaak op tournee in het buitenland en de lijst van namen van landen waar zij zijjn opgetreden is indrukwekkend. Hun optredens trekken veel publiek, met name een concert in Toronto, Canada, waar 28.000 mensen aanwe zig waren. Op 12 september kunnen de 'Ooster houtse Nachtegalen" beluisterd worden in Dreischor in een afwisselend pro gramma van geestelijke, licht klassieke en populaire liederen, die zowel a capella als met orgelbegeleiding gezon gen worden. in het doolhof van prijskaartjes Makelaar Tamboer Tel. (01870)8 34 77 OUDDORP Tussen 7 en 12 septem ber 1992 kunt u uw gift geven voor het PIT. Stel de kollektanten niet teleur. Dinsdagavond 8 september 1992 na afloop van de ledenvergadenng van de Rabobank Nieuwe Tonge, houdt firma 'De Groene Vlieg' een bedrijfspresen tatie. Aan de orde komen: stenele insekte techniek tegen uien-vliegen; insekte parasitaire aaltjes voor bestrijding van insektelarven in de bodem; intensief onderzoek aardappelmoeheid. Aanvang 21.00 uur. Vrije toegang. Ieder een is van harte welkom. NIEUWE TONGE Op D.V. 8 september a.s. hoopt de chr. gemengde zangvereniging 'Ad- vendo' te Nieuwe Tonge weer een aanvang te nemen met de wekelijkse repetitie-avonden. Het koor telt momenteel 105 leden en repeteert elke dinsdagavond van 20.00 tot 22.00 uur in het Herv. verenigings gebouw 'Elim' aan de Zuiddijk 19 te Nieuwe Tonge. Met ingang van het nieuwe seizoen is de repetitie-avond voortaan dinsdagavond. Het koor staat onder leiding van de voor velen bekende dirigent/organist Martin Mans en wordt op het orgel begeleidt door Janco Belder en ook Janco is geen onbekende in de wereld van orgelmu ziek en koorbegeleiding. Het koor verzorgt regelmatig optredens waarvan de opbrengst voor diverse instellingen wordt bestemd. Medewer king verleende het koor aan twee cd/mc- opnames resp. in Dordrecht en Tiel. Op 17 oktober 1992 D.V. zal er in verband met het 12V2-jarig bestaan van het koor 'Advendo' de cd/mc worden gepresen teerd tijdens een zangavond in de Ned. Herv. Kerk te Nieuwe Tonge. De netto opbrengst is bestemd voor het zieken huis Shaare-Zedek in Jeruzalem. Verder staat er voor het seizoen '92-'93 veel op het programma, zangavonden en een cd/mc-opname. Heeft u belangstelling of is uw belang stelling gewekt, kom gerust een avond luisteren of gewoon meezingen. Schroom niet, maar kom het koor 'Advendo' ver sterken om met elkaar te zingen tot Gods eer. Tot ziens op dinsdag 8 september om 20.00 uur in het Herv. centrum 'Elim' te Nieuwe Tonge. Van de zomerzangavond is een live opname gemaakt door STH-records. De me is vanaf heden te koop bij mevr. T. Looy-van Moort, Prinsessestraat 11, NieuweTonge, tel. (01875) 18 65 a 17,50 per stuk. De netto-opbrengst is bestemd voor hongerend Afrika. Bestuur 'Advendo' 'De Duivenkooi', Ouddorp, 18e eeuw. Berichten uit de Gezondheidswijzer De Gezondheidswijzer Zuidhollandse Eilanden is het informatiecentrum van de GGD waar iedereen vragen kan stel len op het terrein van de gezondheid. De Gezondheidswijzer verstrekt naar ge lang de vraag folders, artikelen, adres sen van patiëntenverenigingen of kur- sussen op het gebied van ziekte, gezond heid en gezondheidszorg. Veel mate riaal is kosteloos te verkrijgen. Daarnaast besteedt de Gezondheidswij zer iedere maand extra aandacht aan een bepaald thema. Door de vele aan vragen besteedt de Gezondheidswijzer in september nogmaals aandacht aan 'bedplassen of incontinentie'. Veel kinderen plassen regelmatig 's nachts in bed. Een op de tien kinderen van zes jaar is 's nachts niet droog. Ouders en kind vinden bedplassen vaak erg lastig. Het is daarom goed te weten dat bedplassen vaak vanzelf over gaat. In een infonnatiepakket vindt u iets over oorzaken van bedplassen en een aantal tips die kunnen helpen. Kies echter alleen tips die bij uw kind en u passen. Bij volwassenen is een veel voorko mende klacht dat zij niet in staat zijn hun urine op te houden, ook wel urine- incontinentie genoemd. Incontinentie heeft gevolgen voor de persoon. Het gaat vaak gepaard met ongemak en gevoe lens van schaamte. In het informatie pakket kunt u uitleg vinden over divers vormen van incontinentie en de moge lijkheden die er zijn om de klachten op te lossen of te verlichten. In beide pakketten vindt u ook informa tie over waar u een kursus voor deze pro blemen kunt volgen. Deze informatiepakketten kunt u opha len bij de GGD-vestiging die het dichtst bij u in de buurt is. U kunt ze ook koste loos aanvragen bij de Gezondheidswij zer, het informatiecentrum van de GGD. Het adres is Kon. Julianaplein 1, 3201 CH Spijkenisse, tel. (01880) 202 22. Vraagt u dan naar de medewerkers van de Gezondheidswijzer. GGD-nevenvestigingen: Oostzanddijk 26, Hellevoetsluis Sportlaan 5, Middelharnis Pad van Jongejan 3, Oud-Beijerland M Zandpad 36 Middelharnis Tel: (01870) 8 27 84 NVM, UAKELAAni

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 6