65-plussers op sociaal-minimum Plaatwerk Expositie van fotoclub 'De Rarekiel(' 32i)t B Onderbreking gas voorziening hcmtmnum In gemeentehuis Middelharnis Belangrijk bericht van fa. Huibrechtse en Rijicspolitie Met de K.M.T.P. naar de Floriade Citroen-Hesselink Geen schade voor vogels door opvissen kokhanen voor de kust van Voorne Vertrek dr. Hoogenboom Ramoco b.v. alle merken Garage Knöps B.V. Ver. 'De Christenvrouw' afd. Dirl(sland 65e Jaargang POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) FAX (01870) 8 57 36 No. 6131 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 In het welvarende Nederland leven vele tienduizenden 65-plussers, die rond moeten komen van het sociale minimum. In deze groep vinden we vooral veel alleenstaande vrouwen van 75 jaar en ouder. Naast bejaar den die alleen van de AOW moeten leven, zijn er nog veel 65-plussers, die hun AOW slechts met een klein pensioentje zien aangevuld. Ook dat is allesbehalve een vetpot. Het jaar 1992 heeft in de benarde financiële positie van de bejaarde minima geen gunstige verandering gebracht. Te genover een stijging van drie procent van de AOW-uitkering staan fikse lastenverzwaringen. In serieuze kre- peergevallen kunnen minder draag- krachtigen „bijzondere bijstand" aanvragen. Per 1 augustus 1991 heeft de rijksoverheid de bijzondere bijstandsverlening gedecentrali seerd naar de gemeenten, die daar mee echter niet blij zijn, omdat zij toch al moeite hebben de financiële eindjes aan elkaar te knopen. Weinig ruimte na aftrek vaste lasten Nederland telt ongeveer 300.000 65-plus huishoudens waar men over een inko men beschikt dat of alleen uit AOW bestaat of uit AOW plus een heel klein pensioentje. Deze mensen zitten dus op het sociaal minimum of hebben een inkomen dat niet meer dan vijf procent daarboven ligt. Sinds de jaren zevenrig is de financiële positie van de oudere sociale minima er niet op vooruitgegaan. Integendeel. In de eerste helft van de jaren tachtig, toen de economische recessie Nederland teisterde, gingen de inkomens van alle uitkeringsgerechtigden achteruit, ook van de bejaarden. En dat kwam natuur lijk het hardst aan bij degenen met de laagste inkomens. Het is duidelijk dat de ene bejaarde met een sociaal minimum beter rond kan komen dan een leeftijds genoot met hetzelfde inkomen. De vaste lasten waarmee 65-plussers met een laag inkomen worden geconfronteerd, zijn niet voor ieder hetzelfde. Zo is de hoogte van de woonlasten niet voor ieder gelijk. En juist de hoogte van deze post bepaalt voor een niet onbelangrijk deel wat de betrokkene aan besteedbaar inkomen overhoudt. Ook de energie-uitgaven vormen een vaste last en hiermee hebben we alle maal, dus ook de ouderen de laatste vijf jaar geboft, omdat er sinds 1987 geen strenge winter meer in ons land is geweest. Als de huur en energie-uitgaven samen meer of veel meer dan 30% van iemands inkomen vorderen, dan kun je al zeggen dat zo iemand met een mini muminkomen het financieel moeilijk krijgt. Sinds vorig jaar is dit probleem verergerd vanwege de forse stijging van de huurprijzen voor woningen, terwijl tezelfdertijd de individuele huursubsi die door de overheid werd 'afgetopt'. Ook 65-plussers met een minimuminko men hebben te maken met gemeente lijke heffingen en.... die stijgen alsmaar. Het verkrijgen van kwijtschelding is sinds januari 1992 moeilijker geworden. Alleenstaanden Weinig vrolijke zaken dus voor bejaar den die moeten leven van een sociaal minimum of nét iets meer. De ontkop peling van lonen en uitkeringen, die het kabinet wil doorvoeren, zal deze groep nog zwaarder treffen. Natuurlijk geldt dit alles ook voor mensen jonger dan 65 jaar, die van een minimuminkomen moeten leven. Maar anders dan jonge ren hebben ouderen niet meer de kans hun financiële positie op te krikken. Zij zijn definitief uit het arbeidsproces en er is dus geen enkel uitzicht op een finan cieel royaler bestaan. Dat gaat vooral knagen als er duurzame gebruiksvoor- weipen (koelkast, wasmachine, televi sie) vervangen moeten worden. Ook zijn ouderen vaak minder mobiel en moeten vaak gebruik maken van allerlei voor zieningen. Vooral voor alleenstaande bejaarden die een minimuminkomen hebben, is het niet eenvoudig om finan cieel rond te komen. Hun vaste kasten (woninghuur, energie etc.) zijn meestal net zo hoog als die van echtparen. De ouderenorganisaties hebben vrij recent al gewezen op het feit dat alleenstaande ouderen met een minimum inkomen het bijzonder moeilijk hebben en dat de AOW voor deze groep zeker tien procent omhoog zou moeten, willen deze men sen een leefbaar bestaan hebben. Vooral in de groep alleenstaande vrou wen ouder dan 75 jaar zijn de minima oververtegenwoordigd. Deze categorie bestaat in totaal uit circa 400.000 vrou wen (ongehuwd of weduwe). Bijna 250.000 van deze vrouwen is tachtig jaar of ouder. Een groot deel van hen is aan gewezen op alleen AOW, tenzij zij pen sioenrechten kunnen ontlenen aan het voormalige arbeidsinkomen van hun overleden echtgenoot, of zelf ooit een pensioen hebben opgebouwd. Dat laat ste is dikwijls niet het geval, omdat het een generatie of langer geleden geens zins gebruikelijk was dat gehuwde vrou wen betaalde arbeid verrichtten, dat ligt nu anders, zodat het niet gewaagd is te veronderstellen dat in de toekomst het aantal mensen dat alleen op AOW is aangewezen zal afnemen. Krepeergevallen Kan er iets worden gedaan voor de financiële krepeergevallen onder de oudere minima? Om te beginnen is het altijd weer frappant om te constateren dat ouderen vaak een hekel hebben om afhankelijk van een ander te zijn. Ja, zij negeren zelfs wettelijke aanspraken of zijn daarvan niet op de hoogte, in som mige gemeenten heeft men een anbte- naar belast met het voorlichten van deze ouderen. Dat is een goede zaak. Zo'n functionaris informeert desgevraagd ouderen over zaken als huursubsidie, bijzondere bijstand, speciale vervoers- en maaltijdenvoorzieningen, gehandi captenregeling enz. Die voorlichting kan een positief effect hebben, maar helaas zal men zo'n functionaris vooral in kleinere gemeenten niet hebben. Gewezen dient tenslotte op de bijzondere bijstandsregeling, krachtens welke iemand op grond van individuele omstandigheden, extra bijstand kan ontvangen voor kosten die hij of zij uit eigen inkomen niet kan betalen. Sinds 1 augustus 1991 wordt deze regeling door de gemeenten uitgevoerd. Het is zeker niet zo dat de gemeente met een grote zak geld klaar staat wanneer een minder draagkrachtige een beroep op de bijzondere bijstandsregeling zou doen. Maar proberen mag je het altijd. De prak tijk heeft geleerd dat gemeenten een ver zoek om bijzondere bijstand eerder honoreren als de extra uitgaven die de aanvrager niet zelf kan opbrengen, een medische oorzaak hebben. Minder draag krachtige bejaarden, die hierover geïnfor meerd willen worden, kunnen zich wenden tot de afdeling Sociale Zaken van hun gemeente. Mr. A. Bronsbergen Per 1 september j.l. heeft dr. C. M. Hoo genboom zijn praktijk neergelegd. Bijna 32 jaar is dr. Hoogenboom werk zaam geweest als algemeen chirurg in het Van Weel Bethesda ziekenhuis te Dirksland en is als zodanig vermaard geworden in de wijde omtrek. In het zie kenhuis heeft hij zich laten kennen als een integer en eerlijk mens. Dr. Hoogen boom had een afkeer van de in de geneeskunde oprukkende technokratie. Het verlenen van zorg aan patiënten was niet alleen zijn vak maar ook zijn liefde. Bestuur en direktie hebben hun dank en waardering voor zijn praktijkvoering aan dr. Hoogenboom uitgesproken. Op zijn verzoek worden er geen aktiviteiten georganiseerd ter gelegenheid van zijn vertrek. Dr. Hoogenboom wordt, eveneens m.i.v. 1 september, opgevolgd door dr. R. W. F. R. v.d. Broek. Meerdere personen zijn dezer dagen telefonisch benaderd door iemand die namens de fa. Hui brechtse zei te spreken. De man in kwestie loog echter zijn identi teit en gedroeg zich bovendien brutaal en onbeschoft, waarom wij met grote nadruk willen verze keren met deze man geen enkele binding te hebben. Het spijt ons zeer wanneer u zo'n benadering te beurt is gevallen; u zult weten dat onze handelwijze een totaal andere is. Mocht u een ervaring als boven bedoeld hebben, wilt u dat dan laten weten aan: R. M. Campfens fa. Huibrechtse, Middelharnis tel. 8 25 18, fax 8 52 00 Autobedrijf A. J. van Rumpt ÜQMBi AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER De immer enthousiaste leden van de 35-jarige fotoclub 'De Rarekiek' te Middelharnis-Sommelsdijk exposeren hun werk in een jubileum-expositie die van vrijdag 11 september tot 23 oktober in het Gemeentehuis van Mid delharnis gehouden zal worden. Volgende week vrijdagavond zal die worden geopend door dhr. W. Broekman, hoofdredacteur van het fotoblad 'Foto'. De expositie zal op werkdagen van 9.00 tot 16.30 uur te bezichtigen zijn en op twee zaterdagen, t.w. 12 en 19 september van 10.00 tot 16.00 uur. Ter illustratie kozen we een knappe foto gemaakt door Krijn van Putten. Regionale ambtsdragersverg. Geref. Bond te Middelharnis Het hoofdbestuur van de Gerefor meerde Bond in de Ned. Herv. Kerk belegt ook dit jaar weer een 12-tal ambts dragersvergaderingen. Als thema is voor deze samenkomsten gekozen: „Het ver bond - waardering, overwaardering, onderwaardering". Op elk van de bij eenkomsten wordt de inleiding verzorgd door een lid van het hoofdbestuur, ter- Zaterdag 19 september kunt u met de K.M.T.P. per bus naar de Floriade. Op 70 ha polderlandschap van Zoetermeer is een park verrezen dat zijn weerga niet kent, een enorme tuin, waarin bloemen, bollen, groenten en fruit de hoofdrol spelen. Niet minder dan 40.000 m^ is overdekt. De kosten voor K.M.T.P. leden zijn voor bus en entree voor de Floriade 25,— voor niet leden dedraagt dit 35,--. U kunt zich telefonisch opgeven voor deze reis t.m. 16 september bij mw. Visser (01870) 83003 en bij mw. Wijk (01877) 1666. Als u zich opgeeft kunt u tevens op deze nummers informeren naar de ver trekplaatsen en tijden van de bus. D.V woensdag 9 september 's morgens 9.30 uur willen wij het nieuwe seizoen beginnen met een koffie-ochtend in 'Onder de Wiek' te Dirksland. Spreekster voor deze morgen is mevr. F. Mout-van der Linden uit Doorn over 'Okkultisme'. We willen alle leden, maar ook gasten, van harte uitnodigen. wijl aan de (een) kerkeraad van de her vormde gemeenten, waar de vergade ringen worden gehouden, gevraagd is voor de leiding van de avond zorg te dra gen. Regio VII omvat Goeree-Overflak kee en de provincie Zeeland e.o. De vergadering wordt D.V. gehouden vrij dag 11 september a.s. om 19.30 uur (ont vangst vanaf 19.00 uur) in 'De Hoek steen', Ring 13 te Middelhamis. Inleider zal zijn ds. H. Visser te Katwijk aan Zee. Behalve ambtsdragers zijn ook kerk voogden en leden van besturen van hervormd-gereformeerde evangelisaties en afdelingen van de Geref Bond wel kom. Gezien de aktualiteit van het onderwerp wordt op een goede opkomst gerekend. Op de avonden is een boeken- tafel aanwezig. Rommelmarkt in Nieuwe Tonge Ten bate van de voorgenomen kerk bouw door de Geref Gemeente zal mor gen, zaterdag, weer een rommelmarkt worden gehouden op het erf en in de schuur van de fam. P. Koert aan de Gen. Snijdersstraat. De markt die voorts zal worden aangevuld met de verkoop van allerlei lekkernijen, wordt georgani seerd door de catechisanten. Ze rekenen weer op veler belangstelling. Dirksland, 01877 - 1357 Nauwelijks hadden maandag een vijftiental schepen van de kokhanen- vloot uit Zeeland voor de monding van het Haringvliet hun zuigbuis in het water laten zakken of twee amb tenaren van het Ortinologisch sta tion Voorne sloegen alarm. Ze beschuldigden de kokhanenvissers van plundering van een gebied, waar veel vogels overwinteren, die - zo vrees- deb zij - door deze plundering een wisse dood tegemoet zouden gaan. De secreta ris van de kokkelsektor van Zevibel ir. J. D. Holstein heeft genoemde heren even eens in pers en andere media er op gewe zen dat het hier gaat om uitgebreide kokkelbanken bij de zandbank Hinder- plaat, waar de kokkels worden gevist, die te groot zijn om door de vogels te wor den geconsumeerd. De kleintjes blijven over en er zijn er voldoende om de gehele winter als voedsel voor de vogels te dienen. Het betreft aldus Holstein een traditio neel altijd al door de kokhanenvissers bevist gebied. Voorzitter Piet de Baare uit Breskens van de kottersector van Zevibel, geeft antwoord op de beschuldigingen van de Noordelijke garnalenvissers, die menen dat om de Zuid de hand wordt gelicht met het motorvermogen. Een op garna len vissende Eurokotter mag slechts 300 pk van zijn vermogen daarvoor gebrui ken. De garnalenvissers in het Noorden blokkeerden eerder deze week de haven van Lauwersoog en meenden dat de vis sers om de Zuid met een groter motor vermogen vissen, teveel garnalen aan voeren waardoor de garnalenprijzen laag zijn. De Baare weerspreekt die beschuldi ging. Door de hoge garnalenprijzen van 1991 bleef de cliënt weg, daarop volgde een overvloedige aanvoer waardoor de vrieshuizen afgeladen vol kwamen te liggen. En het drukt nog steeds de prij zen van 1992. 33 92 MIDDELHARNIS In verband metnoodzakelijkewerkzaamhedenaanhetgastransportnet zal de gasvoorziening in OUDDORP onderbroken worden op: maandag 7 september 1992 van 07.00 tot 11.00 uur. Aan de verbruikers wordt verzocht gedurende deze tijd de hoofdkraan bij de gasmeter af te sluiten. De Directie RENAULT-dealer voor Goeree-Overflakkee Verkoop -l- Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 Voor topkwaliteit, goeüe service en voordei'ge pn/zen: FOTO - FILM - REPOBTAGE - VIDEO - COMPUTER =3 tn CD ca C3 FOTO VIDEO AUDIC Wssisiraal 35 - Molenweg 4 - Oudöorp - Teleloon (01S7S) 16 12 en 21 20 Filiaa! Renesse Prinishop - Hogezoom 772 - Teleloon (01116) 2400 Filiaal Sommelsailki Weslkrakeelslraal S - Sommelsdijk - Tsleloon (01670)3 6t Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - Tel. (01870) 8 30 94 t-^^^^X^M-^^t^^*^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1