B^tó B Politieberichten „Goeree-Overflakkee wordt niet vergeten" Pro Auto fel tegen accijnsverhoging Autocross in Ooitgensplaat Welkom op open dag van de fruitteelt Concert in het witte dorpskericje 'Windlust' Achthuizen kreeg goeie beurt Zaterdag 19 september land. brandweerwedstrijd in Sommelsdijk Kerkelijke huwelijksbevestiging Statenexcursie naar de Grevelingen Middelharnis Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, Mr S. Patijn over bestuurlijke schaalvergroting: Extra kerkdiensten Geref. Gemeenten CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Eerder deze week heeft de Stichting Pro Auto in een brief aan minister Maij-Weggen geageerd tegen het mogelijk volgen van de Duitse plan nen om de accijns op benzine te verhogen. Subsidie katalysator weg; dan BVB weer omlaag Overheid voor de helft oorzaak inflatie De brandweer van Sommelsdijk, die dit jaar 60 jaar bestaat, organiseert zaterdag 19 september een lande lijke brandweerwedstrijd klasse TAS HD en klasse 2. Molenmarkt Alkohol in het verkeer Autoinbraken en vernielingen Gesignaleerde Poging wisseltruc Woninginbraken Verduisterde motorfiets Terwijl de gemeenten op Goeree- Overflakkee bezig zijn zich naar de provincie uit te spreken over de inde ling van Goeree-Overflakkee bij het samenwerkingsgebied Rijnmond, heeft Eilanden-Nieuws een gesprek met de Commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, Mr S. Patijn. Het is een prettig, openhartig ge sprek dat bij kan dragen tot de beeldvorming van de bestuurlijke toekomst van Goeree-Overflakkee. Richting Rijnmond Mettertijd bij het OOR COMBI Aan Goeree-Overflakkee wordt gedacht Subregio? Belang gemeenten staat voorop 65e Jaargang No. 6128 Tel POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52,00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20,01.108 Pro Auto wijst er op, dat de accijnzen in Nederland al tot de hoogste in Europa behoren en dat er dus alle reden is om pas op de plaats te maken. Bovendien, aldus Pro Auto, is er in ons land al een sterke achteruitgang te bemerken in de verkoop van nieuwe auto's. Er zijn volgens de RAI in de eer ste helft van dit jaar ongeveer 4 procent minder verkopen geweest, hetgeen neer komt op een achteruitgang van om en nabij 20.000 auto's ten opzichte van 1991. In de autobranche valt te beluiste ren, dat men rekening houdt met een achteruitgang van de verkopen van nieuwe auto's met ongeveer 50.000 stuks vergeleken met 1991. Automobilisten kunnen of iwillen geen nieuwe auto meer kopen en rijden lan ger door in hun oude wagen. Pro Auto vraagt minister Maij-Weggen voorts te willen bevestigen, dat de af schaffing van de subsidie op katalysato ren per 1 januari 1993 tevens zal leiden tot het ongedaan maken van de tijde lijke verhoging van de BVB (bijzondere verbruiksbelasting), waarmede de subsi die gefinancierd werd. De afschaffing van de subsidie op katalysatoren leidt tot forse prijsverhogingen bij de aan schaf van nieuwe wagens. In dezelfde brief stelt Pro Auto, dat de lastenverzwaring van de overheid aan burgers en bedrijven voor ongeveer de helft de oorzaak is gebleken van de hui dige inflatie van bijna 4 procent, hetgeen gevaarlijk is voor een loon/prijs spiraal. Dus ook vanuit dat gezichtspunt is er alle reden om geen verdere lasten op te leggen aan de Nederlandse automobi listen. Vakbonden zullen immers com pensatie eisen. Derhalve vraagt Pro Auto minister Maij-Weggen af te zien van de geplande verhoging van de motorrijtuigenbelas ting per 1 januari 1993, alsmede de voor ziene verhoging van de dieselaccijnzen met tien cent per liter. Belasting op personenwagens en motorrijwielen (BPM) In dit kader stelt Pro Auto tevens, dat de voorgenomen vervangen van de BVB door de BPM dan ook budgettair neu traal zou moeten verlopen. Uiteraard met inachtneming van het ongedaan maken van de tijdelijke verhoging van deze BVB ter financiering van de subsi die op katalysatoren, die op 1 januari 1993 zal aflopen. Afschriften van deze brief heeft Pro Auto verzonden aan minister W. Kok (Financiën), minister H. Alders (VROM) en de leden van de Eerste en Tweede Kamer. In samenwerking met de A.C.T.D. uit Dordrecht organiseert de Oranjevereni ging 'Ooltgensplaaf ook dit jaar weer een autocross en wel op zaterdag 5 sep tember 1992, op een terrein aan de Hooi- dijk te Ooitgensplaat. De start is om 13.00 uur en er wordt gere den in drie manches met de volgende start-opstelling: - Regiorijders, alleen standaard-auto's - Standaard tot 1400 en 1600 cc; -Sport tot 1600 cc; - Sprinter tot 1600 cc; - 2 liter superkJasse; - Stockar-klasse; - Rodeo-klasse. Om ca. 17.00 uur zal de gemeentesekre- taris van de gemeente Oostfiakkee de prijzen uitreiken. Mensen uit de omgeving kunnen mee doen in de klasse Regiorijders, mits zij voldoen aan de volgende eisen: a. rijbewijs; b. goede valhelm; c. brandwerende overall; d. auto aangepast volgens de eisen van de K.N.A.F. Rolbar en 4-puntsgordel verplicht. Informatie (01810) 1 28 49, tot 23.00 uur. De deelnemende ploegen, 12 in de klasse II en 12 in de klasse TAS HD, hebben zich in eerder gehouden wed strijden voor deelname aan de lande lijke wedstrijd geklasseerd; in beide categorieën is geen Flakkeese ploeg. De prijsuitreiking vindt om 18.00 uur plaats in 'De Staver' door burg. Sleurink van Middelharnis. Wedstrijdleider is dhr. M. Peekstok die op deze wedstrijddag z'n funktie als provinciaal wedstrijdlei der zal beëindigen. OOLTGENSPLAAT D.V donderdag 27 augustus 1992 zal in de Hervormde Kerk te Ooitgensplaat de huwelijksbevestiging plaats hebben van Theo Banjert, Bernhardstraat 11 te Goudswaard en Annette Bom Ld., Goe- reesestraat 99b te Rotterdam, door ds. M. van Campen, hervormd predikant te Goudswaard. De dienst vangt aan om 15.00 uur. Op zaterdag 29 augustus zal op het Fruitteeltproefbedrijf te Numansdorp weer een Open Dag gehouden worden voor belangstellenden uit de regio. Speciale aandacht wordt besteed aan de milieubewuste teeltmethode. Dit houdt in dat de teelt van fruit met zo weinig mogelijk chemische middelen en met behulp van natuurlijke vijanden voor de schadelijke insekten beoefend wordt. Het publiek kan kennis maken met alle facetten van de moderne fruitteelt. Voor beelden zijn: proeven met verlagen van het gebruik vna chemische middelen; dosering bemesting, waarbij uitspoeling wordt voorkomen; alternatieve bodem bedekking; nieuwe rassen van appel en peren; de teelt van fruit aan mini- bomen. Op het erf zullen materialen en machi nes worden tentoongesteld, zodat het publiek een goed beeld krijgt van de wijze van werken in de moderne fruit teelt. Deskundigen zullen uitleg geven en uw vragen beantwoorden tijdens de groeps gewijze rondleidingen. Er is gelegenheid om het geteelde produkt te proeven!!! Rondleidingen zullen plaatsvinden tus sen 10.00 en 16.00 uur. Het Fruitteeltproefbedrijf is te vinden aan de Rijksstraatweg tussen Numans dorp en Klaaswaal. Borden zullen de juiste route aangeven! De leden van Provinciale Staten zullen vrijdag 4 september hun jaarlijkse excursie maken met als bestemming de Punt en de Grevelingen te Ouddorp. Het gezelschap wordt 's morgens half elf in het bezoekerscentrum aan de Grevelin gen te Ouddorp ontvangen en maakt die dag een tramrit en een vaartocht. VIERPOLDERS Bovengenoemd concert wordt een mu zikale rondreis door Europa, met wer ken van Joseph Haydn (Oostenrijk), Hugo Distier (Duitsland), Girolamo Frescobaldi en Domanico Scarlatti (Ita lië) voor de pauze en na de pauze twee werken van John Stanley (Engeland) en als laatste vanuit de Nederlanden een stuk van Jan Pietersz. Sweelinck en enige werken uit 'Liber primus leviorum Carminum' (1572). Het geheel zal worden vertolkt op het orgel van de Dorpskerk door de be kende oragnist Bas de Vroome uit Rhoon. Het concert vindt plaats op zaterdag 29 augustus 1992; aanvang 20.00 uur. De kerk is open om 19.30 uur. De toe gangsprijzen bedraagt/ 5,- (65+ en CJP houders 3,50). In de pauze wordt gratis koffie/thee of frisdrank geserveerd. De Achthuizense korenmolen 'Wind- lust' zal vrijdag 11 september her-inge- bruik worden genomen na een grondige groot onderhoudsbeurt te hebben onder gaan die heeft een bedrag van 75.000,- gekost. 'Windlust' is sinds juli vorig jaar eigen dom van de Molenstichting Goeree- Overflakkee, die de molen toen voor ƒ35.000,- van de fam. Van Reijen over nam. De gebreken werden op de koop toegenomen. De reparatie werd moge lijk door een subsidie van de gemeente Oostflakkee (a 32.943,-), een provin ciale bijdrage van ƒ34.700,-, een jaar prijs van ƒ2.000,- van de Stichting Molengiftenfonds, terwijl de resterende ƒ5357,- door de Stichting zelf werd opgebracht. Aannemer H. Mackloet uit Nieuwe Tonge heeft enkele kozijnen belangeloos vervangen. De onder houdsbeurt werd uitgevoerd door Van Beek Molenmakerij b.v. uit Rijnsaters- woude. Molenaar is dhr. K. Pollemans uit Achthuizen. De weer ingebruikname zal worden verricht door dhr. J. van Es, vice-voorz. van de Stichting 'De Hol landse Molen'. Zaterdag 12 september, de Nationale Monumentendag, zal er in Achthuizen een 'Molenmarkt' gehouden worden, op en rond het terrein van de ijsbaan. Er worden allerlei behendigheidsspelen gedaan en er wordt een braderie gehou den, 's Middags vindt de wielerronde 'de Acht van Achthuizen' plaats en de Molenstichting Goeree-Overflakkee or ganiseert voor de kinderen tot 12 jaar een gratis balonnenwedstrijd. Als de dag slaagt, zal die jaarlijks wor den herhaald, zo nemen de organisato ren van de ijsclub 'Onder de Wiek' zich voor. In Middelharnis werd een inwoner van Breda bekeurd voor het feit dat hij als automobilist teveel alkohol had gedron ken om nog veilig te kunnen rijden. De uitslag van de ademanalyse was 560 ug/1. In Middelharnis en Sommelsdijk wer den achtereenvolgens bij sportcomplex 'De Staver', op het Kerkepad en de Rei ger een viertal inbraken in auto's en/of vernielingen gepleegd. O.a. werden een rijbewijs en een enveloppe met geld meegenomen. Vernield werden enkele portierruiten en een autoband werd lekgestoken. Afgelopen week werd in Middelharnis een automobilist uit Leiden gekontro- leerd; er bleken tegen hem nog een twee tal vonnissen open te staan. Tegen een van die vonnissen was geen hoger beroep meer mogelijk, hij gaf de voor keur aan betalen in plaats van nog enkele dagen een vervangende hechte- nisstraf te moeten uitzitten. Een middenstander van d'n Diek in Middelharnis deed afgelopen week mel ding van het feit dat hij een tweetal dames in de winkel had gehad die bij de kassa hadden geprobeerd, door zich te bedienen van een zgn. wisseltruc, gelde lijk voordeel te behalen. Het komt met name tijdens de vakantie periode nogal eens voor dat er ingebro ken wordt in woningen. Afgelopen week weer in Nieuwe Tonge. Geadviseerd wordt om tijdens vakantie niet de in druk te wekken dat de woning onbe woond is. Sluit b.v. niet enkele weken achtereen de gordijnen en laat 's avonds regelmatig een of meerdere lampen branden. Zorg tevens dat de woning voorzien is van goed hang- en sluitwerk. Een inwoner van Sommelsdijk gaf zijn motorfiets, die hij door middel van een advertentie in een landelijk dagblad te koop had aangeboden, mee aan een adspirant koper voor een proefrit. Toen na enkele uren vergeefs wachten de motorfiets nog niet terug was, stelde de eigenaar de politie in kennis en deed vervolgens aangifte van verduistering. De eigendomspapieren had hij overi gens niet meegegeven. Vastgesteld hebbend dat Goeree-Over flakkee te klein is om een zelfstandige regio te vormen in het kader van de door rijk en provincie beoogde bestuurlijke schaalvergroting, laat de heer Patijn er geen twijfel over bestaan dat Goeree- Overflakkee volgens hem bij Rijnmond terecht komt. De richting staat voor de Commissaris vast, de vraag is veeleer: het tijdstip waarop Goeree-Overflakkee mee gaat draaien met het Rotterdamse. De heer Patijn zegt dat alles pleit voor aansluiting van Goeree-Overflakkee bij het noorden. Hij wijst daarbij op de al bestaande samenwerkingsverbanden met gemeenten buiten Goeree-Over flakkee: politie en ambulancevervoer bijvoorbeeld. Het kan niet anders of er komt op enigerlei wijze een aansluiting van Goeree-Overflakkee bij het Rotter damse. De Commissaris van de Koningin laat de bestuurlijke alternatieven voor Goe ree-Overflakkee nog eens de revue pas seren. Aansluiting bij Zeeland ligt niet voor de hand omdat de oriëntatie van Goeree- Overflakkee naar het noorden is. Het zelfde geldt voor eventuele aansluiting bij Zuid-Holland-zuid (Hoeksche Waard en Drechtsteden). De vorming van één gemeente Goeree- Overflakkee vindt de Commissaris in dit verband niet noodzakelijk; „Ook als je één gemeente bent moet je je ergens bij aansluiten". (Overleg Orgaan Rijnmondgemeenten) Ingedeeld worden in een groter samen werkingsverband in het kader van de Wet Gemeenschappelijke Regelingen (WGR) is één ding, een andere ontwik keling die voor Goeree-Overflakkee van belang is is het OOR. Het OOR is een gemeenschappelijke regeling van de gemeenten van het 'oude' Rijnmondgebied om tot een vér gaande samenwerking te komen, gezien de grootschalige belangen die in dat gebied aan de orde zijn. (Inmiddels heb ben ook de gemeenten Bleiswijk, Berkel en Rodenrijs en Bergschenhoek zich bij het OOR aangesloten). Het OOR is er op dit moment nog niet aan toe ook de gemeenten van Goeree- Overflakkee op te nemen. Een stuurgroep is bezig een speciale wet voor te bereiden om voor het OOR- gebied een regionaal bestuur in te stel len met vérgaande eigen bevoegdheden. De Commissaris van de Koningin zegt daarover: „Bij het OOR heeft men niet gezegd dat toetreding van Goeree- Overflakkee niet kan. Men zegt daar: we zitten in een moeilijk proces en we wil- voor lapkwBlIteii, goede service en voordelige prijien FOTO - FU.M - REPORTAOE - VIDEO - COMPUTER C^ C3 ca C3 C3 FOTO VIDEO AUDIO Westslraat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Tglgfoon (01878) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse Prlntshop - Hogeioom 172 - Telefoon (011161 24 00 Filiaal Sommelsóijk: WeslkrakeelsfraatS- Sommelsdijk - Telefoon (01870) B68 41 OUDDORP woensdagavond 7.30 uur ds. A. W. Verhoef van Beekbergen. Vrijdagmiddag 2.00 uur ds. N. W. Schreuder van Goes (huw. bev. W. Bijl en G. van Velzen). DIRKSLAND hedenavond (dinsdag) 7.30 uur ds. A W. Verhoef van Beekbergen. MIDDELHARNIS hedenavond (dinsdag) 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. NIEUWE TONGE woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krab bendijke. len dat niet verzwaren door er nog meer gemeenten bij te betrekken. Ik zeg dan dat het probleem niet moeilijker wordt, doordat Goeree-Overflakkee er bij is of niet. Het is een kwestie van timing wan neer Goeree-Overflakkee en het OOR tot overeenstemming komen. Ik advi seer Goeree-Overflakkee de ontwikke lingen van het OOR goed te volgen. Laat het OOR eerst orde op zaken stellen, dan kun je over een jaar of twee toetre den. Je moet ook bedenken dat je als kleine gemeenten nu al verantwoorde lijkheden zou gaan dragen waar je nog niet aan toe bent. Men zit in Rotterdam met een heel zwaar proces met de gemeenten uit het oude Rijnmondge bied. Die gemeenten zijn drie jaar bezig richting OOR. Zo ver is Goeree-Over flakkee nog niet. Vergeet niet, het gaat om een vérgaande overdracht van taken van de gemeenten en de provincie aan het OOR. De vraag rijst wie er bij de ontwikkelingen in het OOR opkomt voor de belangen van Goeree-Overflakkee. omdat Goeree-Over flakkee niet vertegenwoordigd is in het bestuurlijk overleg ter voorbereiding van de zogenaamde OOR-wet. Goeree-Overflak kee heeft een waarnemer hij het overleg maar wie zorgt er voor de aansluitingsmo- gelijkheden van Goeree-Overflakkee bij het OOR als het OOR zelf nee zou zeggen? Wordt een aansluitingsmogelijkheid voor Goeree-Overflakkee in de OOR-wet gere geld? De heer Patijn is daar duidelijk over: „Als het OOR nee zou zeggen, wie komt er dan voor Goeree-Overflakkee op? De provincie. Gedeputeerde Staten. Zo ver moet je het natuurlijk nooit laten ko men. Ik ben vice-voorzitter van de stuur groep die het concept voor het wets ontwerp voorbereidt. Ik heb van het begin af gezegd: hou er rekening mee dat er met Goeree-Overflakkee wat moet gebeuren. De aansluitingsmogelijkheid voor Goeree-Overflakkee is inderdaad iets dat in de OOR-wet te regelen is." De heer Patijn verzekert: „Door GS wordt buitengewoon goed opgelet. De gedachte 'niemand denkt aan Goeree- Overflakkee' is echt onzin!" Bij het voorstel aan Provinciale Staten om Zuid-Holland in te delen in 5, in plaats van 12 WGR-gebieden is door GS de mogelijkheid geopperd dat Goeree- Overflakkee binnen de regio Rijn- moond 'subregio' zou worden, wat dat ook mag inhouden. Nu heeft de staatssecretaris van Binnen landse Zaken laten weten dat in het kader van de WGR een subregio als voorgesteld door Gedeputeerde Staten niet mogelijk is en niet passend in het beleid van schaalvergroting. Zij heeft echter wel begrip voor de positie van Goeree-Overflakkee en heeft een andere oplossing gesuggereerd (een bestuurs commissie) die in feite hetzelfde effekt kan hebben als een subregio. Gedepu teerde Staten vinden dit een goede mogelijkheid om voor Goeree-Overflak kee binnen het OOR toch een eigen positie te handhaven. Gaat de procedure tot vermindering van het aantal WGR-gebieden en indeling van Goeree-Overflakkee bij Rijnmond nu ge woon door of komt er een gesprek tussen de provincie en Goeree-Overflakkee? „Er komt uiteraard overleg met ieder een, dus ook met Goeree-Overflakkee", zegt de heer Patijn. „Ik zou het buitenge woon plezierig vinden met de gemeente besturen te bespreken wat er nu moet gebeuren." Het is raadzaam dat de gemeentebestu ren zich laten horen wanneer er zaken zijn die niet duidelijk zijn. Desgevraagd zegt de heer Patijn zich te kunnen indenken dat gemeentebestuurders zich gegeven de brief van de staatssecretaris nog even willen bezinnen alvorens ant woord te geven in het kader van de inspraakprocedure voor de herindeling WGR-gebieden. Bij de provincie heeft men zich volgens de heer Patijn al de vraag gesteld: „Is de tijd die er voor staat lang genoeg, nu er zoveel nieuwe dingen op tafel liggen?" „Bij dingen die al veertig jaar spelen, komt het niet aan op een maand", zegt de heer Patijn. „De mensen moeten niet zo wanhopig doen alsof er iets rampza- ligs gaat gebeuren. Naar ons oordeel zal er op Goeree-Overflakkee niet veel ver anderen. Duidelijk is dat er een vergro ting van de omvang van de regio's komt en dat de WGR wordt aangescherpt, er komt meer binding in de samenwer kingsgebieden. Randvoorwaarden zijn daarbij dat het voqr de gemeenten niet ingewikkelder en niet duurder moet worden. Je moet altijd het belang van de gemeenten voorop stellen. Eerst de vraag stellen: wat willen we gezamenlijk doen en de volgende vraag is: hoe gaan we dat het beste doen? De bestuurscon- structie die je kiest is ondergeschikt. Hoe kunnen we voor de toekomst de samen werking tussen de gemeenten onderling en met het Rijnmondgebied het best gestalte geven, daar gaat het om en daar zijn we nu mee bezig." Als daarover bij gemeentebestuurders vragen zijn, zijn ze van harte welkom om met mevrouw Günther - de gedepu teerde die bestuurszaken in portefeuille heeft - te bespreken hoe ze het hebben willen, aldus de Commissaris van de Koningin. In de visie van de heer Patijn hoeft er niets overhaast te gebeuren. „Rustig aan", zegt hij. „Ik zou het jammer vin den als de richting die er is opnieuw ter diskussie zou komen." Richting Rotterdam dus, zij het in pas send tempo, mogen we uit de woorden van de heer Patijn opmaken. Ondertus sen kan Goeree-Overflakkee de ogen niet sluiten voor de werkelijkheid. Het is echt geen eiland meer en zal met de tijd mee moeten, ook al lijkt het eilandge voel soms gekoesterd te worden. Voor de Commissaris van de Koningin hoort Goeree-Overflakkee onbetwist bij Zuid-Holland: „Het gaat goed tussen Zuid-Holland en Goeree-Overflakkee en dat moeten we zo houden. We zullen zeker voor de belangen van Goeree-Overflakkee opkomen."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1