^atfc 3 Zomaar een boer MobilD Stadse jachthaven 'Atlantica' kwam tot stand na 10 jaar strijd Eigenaar S. Bakker richt zich nu op de toekomst Klaas Jan Mulder speelt verzoeknummers niix;rir>uwxu \BBB Rally Formula Garage Knöps B.V. karets autoschade Citroen-Hesselink Aangepaste kerkdienst Huttendorp in Dirksland Floriade ontvangt 2,5 miljoenste bezoeker Echte antiekmarkt in Goedereede CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Als de boer denkt 'maar een boer te zijn', zit het goed fout. Soms lijkt het alsof de landbouw omvalt bij alle kommer en kwel. De werkelijkheid is anders en de boer hoeft -ja mag - zichzelf geen verkeerd etiket op plakken. Meer dan zomaar.... Slotconcert Nieuwe Kerk Denken én doen AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER COMBi Ramoco b.v. RENAULT-dealer Autobedrijf A. J. van Rumpt Dirksland, 01877 - 1357 En dat kunt u zijn! Bent u de gelukkige? Jachthaveneigenaar S. Bakker (51) van jachthaven 'Atlantica' te Stad aan 't Haringvliet zegt 'beretrots' op z'n haven te zijn, maar de beer is - en dat spijt hem In hoge mate - een beetje vermoeid geraakt. In z'n vroegere beroep, binnenschipper op de 'Spes Mea' ('Mijn hoop') was hij gewend recht door zee te gaan, maar toen hij tien jaar geleden aan het begin van z'n jachthavenprojekt die koers wilde vervolgen, bracht hem dat in talloze botsingen met ambtenarij en burgerij. De Raad van State verwierp tenslotte alle bezwaren en stelde Bakker in 't gelijk, maar 't heeft hem wèl tien jaar inspanning en een half miljoen extra gekost. „Ze weten niet wat ze me hebben aangedaan", zegt dhr. Bak ker en nóg weet hij de strijd niet gestreden, nóg niet.... No. 6127 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel, (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel, (01870) FAX (01870) 8 57 36 33 92 KWARTAALABONNEMENT 13,50 JAARABONNEMENT 52.00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek,no, 34,20,01.108 Afgaande op geluiden in woord en in geschrift zou je de land- en tuinbouw in ons land bijna kunnen afschrijven. Er zijn te veel boeren, te veel bedrijven, te veel grond, te veel agrarische produkten en wat al niet meer. Bovendien zijn de boer en tuinder de laatste jaren rijkelijk in de watten gelegd door het landbouw beleid dat zowel in Den Haag als in Brussel wordt gemaakt. En wat krijgt de samenleving terug van de boer? Geen dank, wel stank. De boeren nemen een loopje met de natuur en met het milieu en zadelen de burgers op met een vuile bodem, met verontreinigd water en met een bezoedelde lucht. Is dat beeld van de land- en tuinbouw wel eerlijk of juist of past een dergelijke beschrijving in een razzia die de boeren uit ons land ver drijft? Een tikkeltje overdreven is dat alles natuurlijk, maar toch..,, de boeren worden moedeloos en voelen zich on dergewaardeerd. Met andere woorden: in ons land ben je maar boer,,,. Je kunt de land- en tuinbouw ook anders benaderen. Boeren betekenen veel voor ons land, voor de natuur, het landschap en het milieu. Een betrekkelijk klein aantal boeren zorgt toch voor 5% van alle verdiensten in ons land. Er zijn bijna 5 miljoen volle dagtaakbanen in Nederland. Ongeveer 10% van de be roepsbevolking verdient zijn boterham in de land- en tuinbouw, ofwel direkt op de boerderij of in de tuinderskas ofwel in de zogenaamde agribussiness (de dienstverlenende, toeleverende, afne mende en verwerkende sectoren,). Neem alleen al de voedingsmiddelenindustrie die werk biedt aan ruim 70,000 mensen. De land- en tuinbouw is een optelsom van specifieke sectoren, zoals de tuin bouw, de rundveehouderij, de intensieve veehouderij (pluimveehouderij, var kenshouderij, kalverhouderij) en de akkerbouw. Van de bruto produktie- waarde die de land- en tuinbouw jaar lijks ophoest (ruim 37 miljard gulden) komt meer dan 13 miljoen gulden uit de tuinbouw en ook de totale veehouderij sectoren zijn goed voor 20 a 21 miljard gulden. Over omzetten gesproken: de voedings- en genotmiddelenindustrie (waarin de agrariërs een dikke vinger hebben) zette enkele jaren geleden al 73 miljard gulden om; dat is een kwart van Nederlands indrustriële omzet. De Ne derlandse land- en tuinbouw exporteert veel meer produkten dan dat hij impor teert. De uitvoer van onbewerkte en bewerkte agrarische goederen gaar voor 25 miljard gulden uit boven de invoer van grond- en hulpstoffen. Het export saldo is dus enorm hoog en staat boven aan de lijst van 's lands deviezenin- brengers. MIDDELBURG Het laatste orgel concert van de zomeravondserie die door de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk te Middelburg wordt geor ganiseerd, zal plaatsvinden op dinsdag 25 augustus en worden gegeven door de Kampense organist Klaas Jan Mulder, Traditioneel zal het programma van dit concert zijn samengesteld uit gevraag de werken. Het aantal aanvragen dat in de loop van de serie is binnengekomen overtreft de duur van het programma, zodat de orga nist een keuze heeft moeten maken uit de meestgewenste composities. Achtereenvolgend zijn dit: Inleidend koraalspel, K. J. Mulder; Passacaglia en Fuga in c, J, S, Bach; Fantasia a gusto Italiano in F, J, L, Krebs; Allegro de con cert in F (koekkoek en nachtegaal), G, F, Handel; Toccata in f, R, Driffill; Basso Ostinato, A, Arensky; Scherzo uit symph. IV, Ch, M, Widor; Sonata da Chiesa, H, Andriessen. Besloten wordt met een finale over Gezang 300 met samenzang van het koraal. Aanvang 20,00 uur. Moet de boer zich bij dat alles dan 'maar een boer' voelen? En dan is er nog niet gemeld dat de boer en tuinder oog heben voor het landschap, de natuur, het milieu, plant en dier. Natuurlijk is de agrarische sector in het verleden wel ekonomisch doorgeschoten ten koste van natuur en milieu. Maar de boer en tuinder willen de verantwoordelijkheid voor een zorgvuldige natuur- en milieu vriendelijke produktie volledig dragen en waarmaken. Het streven naar een duurzame landbouw is trouwens in hun eigen belang. De aanpassing van het landbouwgebeuren aan nieuwe omstan digheden, andere omgevingsfactoren is zonder meer nodig. Boeren zullen meer dan voorheen rekening moeten houden met de opvattingen in de samenleving, bij de afnemers en consumenten en in de politiek. Dat vraagt een aanpassings proces met grote zorgvuldigheid dat tijd en geld kost. Boeren erkennen dat en willen daarvoor best kosten en moeite geven. Maar dezelfde boeren vragen ook goede spelregels voor alle partijen in de samenleving. Met simpele aantijgingen als zou de boer het milieu verpesten en de natuur 'verkrachten' draagt men niet bij aan een ingrijpend aanpassingspro ces van de land- en tuinbouw. Boeren vragen ook geen stortregen van gebo den, verboden en regels. Zij verlangen alleen duidelijke condities waarbinnen zij hun bedrijven goed kunnen runnen. Sommige gezaghebbende profeten bre ken een lans voro een Nieuw Denken in de land- en tuinbouw. Alles goed en wel, maar het is maar een halfverhaal. Want als denken niet leidt tot doen, schiet je niet op. Juist dat 'doen' wil de boer wel, mits hij de ruimte, de middelen en mogelijkheden heeft. Daarom is de boer gebrand op duidelijk beleid vanuit Den Haag, Brussel, provincie en gemeente. Een beleid dat ook gevoel toont voor de boerenpraktijk en dat op het boerenerf ook uitvoerbaar is. Als dat nog allemaal zou kunnen als men dan ook nog oog heeft voor de werkelijke betekenis van de land- en tuinbouw voor de Neder landse huishouding, dan hoeft en mag de boer niet 'zomaar een boer' heten, B. Schouwing Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTER ^3 CJ FOTO VIDEO AUDIC Weststraat 3S - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoon (01878) >6 12 en 21 20 Fïïiaa! Renesse: Prinlshop - Hogezaom 172- Teletaon {01 tSj 24 SO Filiaal Sommelsdijk. Wesikrakeelsiraat 8 - Sommelsdi/k - Telefoon (0187018 68 41 voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 stad aan 't Haringvliet Tel, 01871 - 1553 Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 Op zondag 30 augustus 1992 is er weer een interkerkeUjke aangepaste kerk dienst voor verstandelijk gehandicapten van Goeree-Overflakkee in de Chr. Gereformeerde Kerk te Middelharnis. De aanvang van deze dienst is om kwart vóór drie. In deze dienst hoopt voor te gaan ds. A. Baars, predikant van de Chr. Gereformeerde Kerk te Middelharnis. U bent allen hartelijk welkom en uw aanwezigheid wordt op prijs gesteld. Buurtvereniging West/Molenzicht te Dirksland organiseert in de week van 31 augustus tot en met 4 september voor het 18e jaar een vakantiekinderweek met onder andere het bouwen van hutten met uitsluitend milieuvriendelijke af valstoffen (dus geen plastic, verf, enz,) en vele aktiviteiten, zoals zeskamp, speurtocht, fietstocht, broodbakken, bar becuen enz. en op vrijdagavond 4 sep tember playbackwedstrijd en lampion optocht. Plaats: speelterrein aan de Philipshoof- jesweg; entree/5,- voor de gehele week. Het dorp is open van 's morgens 9 uur tot 's avonds 20.00 uur. Voor informatie tel, (01877) 18 50 of 2187, Maandag 24 augustus ontvangt de Flo riade Jiaar 2,5 miljoenste bezoelter. Tus sen 9.30 en 12.00 uur ontvangt iedere Floriade-bezoelier een formulier uit lian- den van het Floriade-promotieteam. Ieder een die dit formulier invult dingt mee naar een fantastische vliegreis met bestemming naar iceuze. De belangstelling voor de wereldtuin bouwtentoonstelling in Zoetermeer over treft alle verwachtingen. In totaal zijn 2,9 miljoen bezoeken geprognotiseerd. waarvan nu al 2,5 miljoen de poorten gepasseerd zijn. Dat is ruim twee weken eerder dan verwacht. De Floriade is nog tot en met 11 oktober geopend. In verband met het bereiken van deze mijlpaal biedt de Floriade op 24 augus tus iedere bezoeker tot 12.00 uur een kans mee te dingen naar een vliegreis voor twee personen ter waarden van 3000 gulden met bestemming naar keuze. Om thuis nog eens van het bezoek na te genieten ontvangt de bezoeker tevens een Sony Camcorder. Iedereen die tussen 9.30 en 12,00 uur de Floriade bezoekt, ontvangt uit handen van het Floriade-promotieteam een formulier. Dit formulier dient tussen 12.45 en 13.45 uur te worden ingeleverd op de Evene mentenweide van de Floriade. De prijs uitreiking vindt plaats om 14.00 uur, in aanwezigheid van de burgemeester van Zoetermeer, dr. L. van Leeuwen, en de direkteur van het Nederlands Bureau voor Toerisme, mr, J, A. T, Cornelissen, De heer en mevr. Bakker (zij beleefde allemaal mee) die samen de v.o.f. Bakker-Nanninga vormen. het In jachthaven 'Atlantica' waarin dit seizoen waarschijnlijk wéér door de opgelopen vertraging nog niet meer dan 48 van de 200 ligplaatsen zijn verhuurd, dobberen Hollandse, Bel gische en enkele Duitse middelgrote jachten. Het beeld zoals dhr. Bakker voor ogen had toen hij zich in 1982 de Stadse grond verwierf, nadat hem duidelijk was geworden dat z'n jacht- havenplannen in Den Bommel op krachtig verzet van Natuurbescher ming zouden stuiten. De grondaan koop was het enige dat voorspoedig was gegaan; de eigenaar van de grond had op zijn komst gerekend en de verkoop was snel beklonken. Het Streekplan gaf ruimte aan een jacht haven bij Stad aan 't Haringvliet en dhr. Bakker herinnert zich nog bijna met vlag en loper bij de gemeente te zijn ontvangen. Heel anders was de ontvangst van z'n jachthavenplan- nen bij de Stadse burgerij die, zo ervoer het dhr. Bakker een 'hetze campagne' tegen hem begon. „Ze hebben geprobeerd me alle moed te ontnemen en dat heeft me veel geld gekost", erkent dhr. Bakker, maar hij wilde -, en kón ook niet meer terug. Hij toonde zich een taai tegenstander die tot voor de Raad van State z'n belangen bepleitte, tót dat college op 7 maart 1991 de schorsende werking ophief en Bakker in het gelijk stelde door alle bezwaren ongegrond te ver klaren. Op 2 april vorig jaar begon het werk, maar dat was eigenlijk te laat om het seizoen '92 te redden. „Als ik toen geweten had wat me ook daarna nog te wachten zou staan, zou ik het projekt misschien tóch nog hebben verkocht", erkent hij. De moed leek hem even in de schoenen te zijn gezonken maar opnieuw zette hij door, met een bijkans onvoorstel baar doorzettingsvermogen. En hij bleef vriendelijk tegen die Stadtena- ren, onder wie hij z'n tegenstanders Op zaterdag 29 augustus a.s. wordt er in verenigingsgebouw 'Oostdam', Jong- koenstraat 1 te Goedereede, een ECHTE ANTIEKMARKT gehouden. wist, die een kijkje kwamen nemen toen de haven werd aangelegd en die hun waardering uitspraken over de degelijkheid waarmee het werk werd uitgevoerd, „En nou krijg ik compli menten", waardeert dhr. Bakker en uit de Stadse bevolking, die zo tegen de jachthavenplannen had geageerd, heeft hij nog geen klacht gehoord. Niet één. „en dan te weten wat ze me hebben aangedaan, nachtmerries hebben ze me bezorgd; meermalen heb ik me afgevraagd wat dat nou met christelijke naastenliefde te maken kon hebben; niks natuurlijk", vult dhr. Bakker zelf in. De bezwaren hadden zich tegen ontheiligen van de zondag gericht en de Stadse infra- struktuur zou niet op zoveel drukte berekend zijn, heette het in de bezwaren. Hij zou, na alle wederwaardigheden, tóch een gelukkig man kunnen zijn, als hij maar helemaal kon vergeten dat hij tien kostbare jaren - „de beste van m'n leven" - heeft moeten proce deren, jaren die hem nodeloos ener gie en veel geld hebben gekost; de WlR-premie van 12,5% liep hij mis, een regionale subsidie van 8% en een van 2,5% gingen aan z'n neus voorbij. Hij heeft het allemaal als goed demo craat aanvaard, maar 't zou hem lief geweest zijn wanneer zij die zoveel bezwaren hebben aangevoerd voor de gevolgen zouden hebben opge draaid. „Soms ging het duidelijk om eigen belang", ervoer dhr. Bakker. De haven die hij zich zo moeizaam ver wierf, heeft tóch nog een handicap en opnieuw verzoekt dhr. Bakker de medewerking van de bestuurders, „Want", weet hij, „het voortbestaan van een jachthaven valt of staat met de aanwezigheid van faciliteiten en die heeft mijn haven nog onvoldoende!" Anders dan de gemeente toe wil staan, wil hij de loods die gebouwd zal worden voor het plegen van Eveneens wordt een ieder in de gelegen heid gesteld antiek in te brengen voor veiling of gratis taxatie. Bij inbreng wordt 10% aan veilingkosten in rekening gebracht. Ook kunnen anti quairs een stand huren bij de organi satie. De antiekmarkt wordt gehouden van 's onderhoud één meter hoger om ook wat grotere schepen te kunnen ont vangen. De nieuwe milieu-eisen verlangen dat het onderhoud aan de boten zoveel mogelijk binnen gebeurt, zodat zo weinig mogelijk -, zeg maar géén verfresten e.d, in het water zul len komen. Wat de haven ook mist, vooral ten behoeve van passanten, is een ont moetingsruimte, een clublokaal waar de sportvaarders elkaar in gezellig heid kunnen ontmoeten. Een leuk restaurantje aan de wal in het dorp zou dat gemis kunnen compenseren, maar dhr. Bakker heeft de indruk dat de plaatselijke middenstand te wei nig op de mogelijkheden inspeelt. Wat de haven wél heeft is voldoende ruimte en een werkelijk unieke lig ging direkt aan het Haringvliet. De plas die zich naast de haven bevindt en die recreatieruimte had moeten worden, ontstond omdat er onvol doende grond beschikbaar was toen de raad gebood dat de haven kleiner (26,000 m2) moest worden dan de 40.000 m^ die dhr. Bakker had gewild. Hij legde, zoals toegezegd, een zand strand voor de Stadse bevolking aan, waarvan deze zomer een ongekend druk gebruik werd gemaakt. Om de haven plaatste hij 728 strek kende meter afrastering en hij be taalde de aanleg van een dam zoals de gemeente dat voorschreef, in zijn optiek een veel te zware en dienten gevolge een veel te dure, maar dhr. Bakker heeft het voltooid, steeds met een nieuwe financiële aderlating. De haven is nu gereed en hij hoopt op het volgende seizoen; „Anders wordt het nijpen", voorziet hij, maar hij heeft er vertrouwen in. Andere havens kennen wachtlijsten van meerdere jaren en in 'Atlantica' kan men nog terecht. Ook het jacht 'De Bierkaai' ligt er, maar dat is gelukkig niet dezelfde kaai waartegen Bakker zo langdurig -, maar succesvol heeft gevochten. En toch blijft 'ie het jam mer vinden van de tien jaren die als verloren moeten worden beschouwd; „ik ben in die tien jaar onnodig veel geld en ook wat van m'n veerkracht verloren", zegt hij met spijt, maar energiek helpt hij een geïnteresseer- 4 de aan informatie over de mogelijk- heden van zijn haven, want volgend x jaar zou die vól moeten zijn. morgens 9 uur tot 16.00 uur in de mid dag. De antiquiteiten die ter veiling wor den aangeboden zullen van 13.00 tot 15.00 uur worden geveild. De entree is 2,50 per persoon. Voor informatie kunt u bellen naar (01879)23 21 of (01878) 21 87 7 37 67.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1