Plaatwerk 1 Dirkslands drogisterij op de hoek verdwijnt s)M.6 2> Lepelaars te zien in liet Kiekgat Zolder loods stort in bij Dorkas InubreéMse ^^'^^'M karels autoschade FOcmM Niet te kraken stuurslot Schurvelingentocht in Ouddorp KIEVIT WARMTE 'Peet' houdt er nu echt mee op Fietstocht t.b.v. 'Woord en Daad' Laatste zomerzangdienst VERWERS auto's Ramoco b.v. alle merken Garage Knöps B.V. Citroen-Hesselink Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Witte 'lepelbekken' Tienduizenden guldens schade MET MUZIEK DE VAKANTIE DOOR WALKMANSvanaf 35. DISCMANSvanaf 299. ^OMBi Sanitair- Centr. verwarming (01870) 8 26 09 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK RENAULT-dealer Middelharnis Telefoon (01870) 8 22 22 Dirksland, 01877 - 1357 AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Uitverkoop Gezellig hoekje Vanaf 1932 Administrateur en drogist Meer vrouwen dan mannen VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1992 No. 6125 Tel POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk (01870) 8 26 29. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. (01870) 8 33 92 FAX (01870) 8 57 36 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN KWARTAALABONNEMENT 13.50 JAARABONNEMENT 52.00 ADVERTENTIEPRIJS 38 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelharnis Rek.no. 34.20.01.108 Vanuit de vogelhut 't Kiekgat van Natuur monumenten bij Stellendam zijn dage lijks vele lepelaars te zien. De grote witte vogels met hun aparte lepelvormige snavel doen tropisch aan. Steeds vaker zijn ze te zien in Neder land. Ze broeden bijvoorbeeld in natuur gebieden op Texel en Schiermonnikoog, in het Zwanenwater in Noord-Holland en sinds enige jaren ook bij het Quack- jeswater in het Voornes Duin. In de win ter bivakkeren ze in Afrika. Op het ogenblik verzamelen ze zich onder meer in 't Kiekgat. Daar rusten ze overdag, 's Avonds gaan ze op zoek naar voedsel in de Grevelingen, de Kwade Hoek en in de polderslootjes in de omgeving. Ook overdag bedelen de jongen voortdurend om voedsel. Ze dringen zo aan dat de ouders dikwijls in hun rustpauze toch nog wat voedsel zoeken om ze een hapje garnaaltjes of stekelbaarsjes te kunnen voeren. Nog veel meer te zien Wie een kijkje gaat nemen kan nog veel meer verwachten. Kemphaantjes zijn hun 'zomerkleren" aan het verwisselen voor 'winterkleren', die totaal anders van kleur zijn. Ze zijn nu in overgangskleed. Je kunt de kleur van de kraag, die ze opzetten om hun vrouwtjes te verleiden, nog wel her kennen. En er zijn nog meer vogels onderweg of op trek, zoals dat heet. Steltlopers, zoals zwarte ruiters, groenpootruiters en de watersnip. De laatste lijkt veel op de vogel van het honderdgulden briefje. Op en om de plas zie je ook grauwe ganzen, krakeenden, kluten en ga maar door. In de lucht zweven dikwijls bruine kieken- dieven met hun jongen, die een heel hoog geluid laten horen. Vroege en late bezoekers hebben grote kans behalve veel vogels ook reeën te zien. Waar Om bij de hut te komen neem je eerst de weg van Stellendam naar de binnenha ven of andersom (parallel aan RW57). Vanuit Stellendam stop je net na het Zuiderdiep rechts, anders net ervoor links van de weg. Er is een parkeer- strook. Op een informatiebordje staat dan hoe je verder moet lopen (onder het viaduct door!). Vergeet vooral niet een verrekijker mee te nemen. In de hut hangt informatie over de vogels die je kunt zien. ANDIJK Enkele tienduizenden gul dens schade heeft Dorkas Hulp Interna tionaal opgelopen doordat de zolder van een loods vorige week instortte. Het ongeluk gebeurde toen een medewerker van Dorkas met een heftruck achteruit reed en daarbij de stalen konstruktie raakte waarop de zolder rustte. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Op de zolder lag een grote voorraad hulpgoederen, waaronder ledikanten, matrassen, naaimachines en meubels. Onder de zolder bevindt zich de zoge naamde 'elektrische hoek' van de loods, waar lampen, stencilmachines en type machines liggen opgeslagen. Ook be vindt zich onder de zolder de douane opslagplaats, waar goederen liggen die vanuit het buitenland in Nederland aankomen en door Dorkas weer verder worden vervoerd. Men verwacht dat een groot deel van al deze goederen zwaar beschadigd is, voor een deel dusdanig dat ze niet meer gebruikt kunnen wor den. Volgens het hoofd van de afdeling logis tiek van Dorkas, Johan Gankema, komt de verzending van hulpgoederen aan projekten in de knel. Deze week stond een transport gepland van medische apparatuur, bestemd voor een zieken huis in het Afrikaanse Malawi. Ook zou een container met voedsel en andere hulpgoederen naar dit land verzonden worden. In deze container zouden on der andere tien trapnaaimachines mee, die op de ingestorte zolder lagen. „Het is wel duidelijk dat die de val niet over leefd hebben", aldus Gankema. Dorkas verwacht wel een paar weken nodig te hebben voor alles is opgeruimd en men kan beginnen met herstel van de zolder. Dinsdag 18 augustus a.s. organiseert de familie Grinwis weer de jaarlijkse fiets tocht voor Woord en Daad t.b.v. D.R.M. Ziekenhuis te Botswana. De start is om 19.00 uur bij de fani. Pikaart, Oosterweg 16 te Ouddorp. Het inschrijfgeld is 2,- p.p. Ook wordt er vanaf 's middags 15.00 uur verse Ouddorpse wafels gebakken, welke u ook van te voren kunt be stellen. Verder is er snoep en cake en is er ook een uitgebreide stand van Woord Daad-artikelen aanwezig. Aan het eind van de tocht ontvangt iedereen ter herinnering een Woord Daad-vaantje. GOEDEREEDE De laatste zomerzangdienst in de Neder lands Hervormde Kerk wordt gehouden op woensdag, 19 augustus. Ds. J. C. den Toom uit Sommelsdijk hoopt een medi tatie te houden. Het thema hiervan is: 'Geloof als een mosterdzaad'. De be kende Martin Mans zal deze avond op het orgel spelen. Hij begeleidt de samen zang, maar hij zal ook enkele improvi saties ten gehore brengen. Luistert u graag naar orgelspel of zingt u graag, dan bent u hartelijk welkom. De avond begint om half acht. Er wordt gekollekteerd voor de Stichting 'Ont moeting'. Iedereen wordt na afloop uitgenodigd om koffie te komen drinken in het ver enigingsgebouw 'de Ark'. Daar is ook een boekentafel aanwezig t.b.v. de kerk. vooraOe i^tefhetdi VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS - TEL. (01870] 8 25 18 Kllnkerlandseweg 9 Tel. (01875) 22 35 3244 BO Nieuwe Tonge Fax (01875) 19 85 Langeweg 38 Nieuwe Tonge tel. 01875-1396 Een goede beveiliging tegen fietsdiefstal is het Amerikaanse Central Lock, een stuurslot waardoor het stuur in vrijstand wordt gezet en wegrijden onmogelijk wordt. De sleutel blijft in het slot zolang de fiets rijdt, terwijl in het slot vallen tij dens het rijden niet mogelijk is. Het slot is alleen te kraken door het stuur af te za gen en er een nieuw stuur op te zetten. Zoveel moeite zullen de zwijntjesjagers wel niet nemen. Centrol Lock is sinds kort ook in Nederland te koop en wordt geïmporteerd door Armada Trading in Bovenkarpsel. Voo! lopl!walile:l goede service en voordelige pri/zen: FOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER FOTO VIDEO AUDIO C3 O^ FOTO VIDEO AUOIC CU o g Weststraat 35 - Molentfieg 4 - Ouddorp - Telefoon (0187B) 16 12 en 21 20 Filiaal Renesse; Printshop - Hogszoom 172 - Teleloon 101116} 24 00 Filiaal Sommelsöiik- Wes\krakeelstraat8 - Sommelsdijk Teleloon (01870) 8 6i Op woensdagavond 19 augustus a.s. wordt vanuit de Gereformeerde Kerk te Oud dorp de tweede natuurwandeling van dit zomerseizoen gemaakt Onder leiding van deskundige gidsen bezoekt men de allermooiste plekjes van het fraaie landschap, gelegen tussen schurvelingen en verscholen tussen braambossen en ander struweel. De deelnemers krijgen op een professio nele manier tekst en uitleg over de aan wezige flora en fauna. Men wordt naar plaatsen gebracht die men zelf niet mag betreden, redenen waarom deze wandeltochten de afgelo pen jaren sterk in populariteit zijn toegenomen. Geadviseerd wordt om goed schoeisel te dragen en kleding aan te passen aan de weersomstandigheden. Kinderen onder begeleiding van ouderen. Het vertrek is om 19.00 uur vanaf de kerk (ingang Dorpstienden) en duurt ongeveer 2 uur. Na afloop staat de koffie of een glaasje fris gereed. De deelname is gratis. Ter bestrijding van de onkosten wordt een bijdrage in een bus bij de uitgang van de kerk zeer op prijs gesteld. voor Goeree-Overflakkee Verkoop Service (01871) 16 62 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, (01878) 24 96 Peugeot Talbot Peugeot-Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - Tel. (01870) 8 30 94 Wie ging er niet graag een boodschapje doen bij de drogisterij op de hoek van het Achterdorp en de Zomerstraat, bij de heer P. v. d. Velde, in de wandeling 'Peet'. Volwassenen gingen graag even naar Peet waar ze bij de boodschap een praatje of een dorpsnieuwtje kregen. De kleintjes kwamen misschien nog liever, want bij een klein boodschapje kregen ze van 'Opa' een onevenredige hoeveelheid drop. Bij Peet ging je op de een of andere manier gesterkt de deur uit. Een klager is Peet niet; hij houdt van het leven en van de mensheid, geniet van de ups en slaat zich beschouwend door de downs. Voor Dirksland is Peet een begrip en bij het scheiden van de markt praten we nog eens ouderwets met elkaar. Peet is bezig met de laatste uitver koop. Hij zit in zijn kantoortje ach ter de winkel en leunt peinzend op zijn bureau. De schappen om hem heen zijn leeg geraakt. ..Het wordt tijd dat de winkel dicht gaat want ik moet heel de dag nee gaan zitten schudden tegen de mensen. Dat is niks", zegt Peet. ..Het was nogonver- wacht verkocht. Ik had er absoluut niet op gerekend, het stond al negen maanden te koop. Het is aan een makelaar verkocht en we weten niet wat het wordt. Vlak na de verkoop was Peet er nog onrustig van maar nu vindt hij het prettig de winkeldeur achter zich dicht te kunnen doen. ..Ik heb het altijd met buitengewoon veel plezier gedaan. We hebben nooit ruzie of ellende met mensen gehad en wc hebben veel gelachen. Als een artikel er niet was dan had ik hel met een paar dagen wel in huis voor de mensen, daar konden ze op rekenen. Nee. wc hebben nooit een wanklankje gehad". Het was altijd een gezellig hoekje zo midden in het dorp. Peet had zicht op het dorpsgcbeuren. zag de men sen hun boodschappen doen en de kinderen naar school gaan. Hij zag het dagelijks leven en waardeerde het. Met vertedering spreekt Peet over de kleintjes die met hun moeder mee kwamen en laterzcifeen boodschap kwamen doen, ..Het is voor m"n moeder, je weet wel wat ze inoet heb ben", was het vaak en Peet wist meestal wat er werd bedoeld, inclu sief één of meer dropjes. „Niemand zei Van der Velde tegen me, het was 'Peet' of'Opa'. Buitenge woon lief, die kleintjes. Die oogjes naar de fles met drop, dat vergeet je nooit. Dat heb ik van geslacht op geslacht gezien. Al die gezichtjes, die zal ik voor me blijven zien zolang ik helder blijr. Met de groten werden nieuwtjes uit gewisseld. ..Heb je dat gehoord. Peet?" Er waren zat mensen die heel persoonlijke dingen vertelden als ze iets bij Peel kwamen halen. Hun verhalen waren veilig bij hem: ..Ik vertelde het nog niet eens tegen inijn vrouw". Na haar overlijden in I98N was de winkel een tirote steun voor Peet. Mijn vrouw is jaren ziek geweest en we hebben alles met elkaar gedeeld, alles zo goed kunnen bepraten. Bui tengewoon goed hebben we het gehad, samen en ook met de kinde ren. Daar ben ik dankbaar voor. Met de kinderen (Berry en haar man) kan ik alles bespreken. Ze hel pen me altijd met alles. Het was hier altijd een goed plekje". De winkel op de hoek werd ge bouwd in 1932. een levensmiddelen- winkel naast de timmermanswerk plaats van Gestel in het Achterdorp. Moeder Gestel deed de winkel en dochter Aat ging daarin helpen zodra ze van de lagere school kwam. ..Aat had willen doorleren", vertelt Peet. ..maar ze moest direkt van school bij haar moeder in de winkel. Dat had je toen". Peet zeU'kwam in Dirksland werken in 1937. Hij begon op hei kantoor van de Vulkaan; „Toen was het nog Kunstmesthandel N.V. Kooman en Co. Daar heb ik veel plezier gehad. Toen brak de oorlog uit en ben ik naar de gemeente gegaan, naar de afdeling distributie. Meneer Van Gangelen was mijn direkteur. Een paar jaar later is de distributie gede centraliseerd en moest ik van Oud dorp tot De Plaat, alles op de fiets. In 1949 was ik klaar bij de distribu tie en toen kwam ik op wachtgeld". Door zijn werk bij de distributie kwam Peet in aanraking met zijn vrouw. ..Ze kwam winkcliersbon- nen inleveren en dan zei ik: ..Het is nu een beetje druk, kom vanavond maar. En zo heb ik haar gestrikt". Vanwege het werk moest Peet in Dirksland komen wonen en hij ging bij Aat thuis logeren. In 1942 zijn ze verloofd en in 1943 getrouwd. In 1952 is Berry geboren en ik ben nog steeds een trotse vader". In juli 1956 heb ik mijn algemene erkenning als drogist gehaald en toen mochten we geneesmiddelen gaan verkopen. Wat niet onder de geneesmiddelenwet viel verkochten we al, zoutzuur, ammoniak en die rommel. In 1990 heb ik het huisje hiernaast gekocht en daar woon ik nu ruim een jaar. want ik zag toch wel aan komen dat ik niet bezig kan blijven. Ik ben nu drieënzeventig jaar en heb het lane uenoeiz t»edaan". Peet voor de drogisterij wiiiiriii hij zoveel jaar bezig is geweest: ree/its de woning die hij pas hetivk, nam uit dat deel van Dirksland had hij niet graag weg gewild. In de tijd dat Peet voor drogist leerde - drie jaar lang elke week een dag naar Rotterdam - werkte hij als administrateur bij de Victoria, een chocolade- en koekfabriek mei een afdeling in Dirksland. ..Ik kon met iedereen goed opschieten, dat was ook een leuke tijd. In Rotterdam vond ik het ook heel gezellig. Je moest op die cursus van alles doen: zalfjes maken, oplossingen en ver dunningen. Je moest ook veel Latijn leren, dal deed ik nog graag ook. In die tijd werd alles nog los verkocht en je moest de dingen zelf men gen". In 1966 werd Peel bij de RTM chef van de afdeling die de afdrachten van de chauffeurs en conducteurs bijhield. ..Ik werkte daar met vier mei-sjes en een jongen. Miljoenen zijn daar ingeleverd op hel hoofd kantoor in de Rozeslraat in Rotter dam. Het was van de bussen, de tram. de boten. Het was een reuze- baan en ik heb het er buitengewoon naar mijn zin gehad. Ik ging elke dag op en neer en Aal deed de win kel samen met een winkelmeisje". In de levensmiddelenwinkel hielp Peel pp vrijdagavond met bijvullen, onder andere de flessen limonade- gazeuse van de limmermanswerk- plaals naar de winkel brengen. Donderdags ging hij bij vaste klan ten "commissie opnemen' om op vrijdagavond de boodschappen te bezorgen. Tegen hel eind van de jaren '60 kwam hij full-lime in de winkel en achter de toonbank. Sinds Peel achter de toonbank staat heeft hij meer kontakt met vrouwen dan met mannen. ..Ik heb veel meer vrouwelijke klanten dan manne lijke. Als ik op een verjaardag ben kan ik niet meepraten over land en zo, dan kruip ik maar in de vrou wenhoek. Ik ben altijd zo gewend om met vrouwen te praten. Ik weet van veel vrouwen hier welk parfum en welke haarlak ze gebruiken en meer van zulke dingen. Op de duur kun je dat natuurlijk niet bijhouden maar je weet: die komt voor rozewa- ter, die komt voor aspirine. Ik heb wel eens dat ik iemand langs zie lopen en dan denk: ik moet nodig dit of dat bestellen". Al die persoonlijke kontakten. Peet zal ze missen. ..Och, je komt er niet over uitgepraat", zegt hij. Hel wordt druk in de winkel, we beëindigen ons gesprek. Peel zegt: ..Weetje noe genogl, lief.'" en pakt dé droplles van de toonbank: „Hier. nog drop voor de kinders in de flesse is voor joe". Ik zal er zuinig op zijn. Dank je wel. Peet.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1992 | | pagina 1